Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ap sorry katalava lathos, ekanes ena typo kai egrapses Master Land anti gia monster land kai estiasa ekei nomizontas oti h diafora htan metaksy Master Land kai Monster land, anti gia Monster land kai Monster world, trexa gyreve.
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • lol αυτά είναι.

      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • Στο Playstation υπάρχουν κάποιες καλές επιλογές σε αυτή την κατηγορία γιατί απ'ότι καταλαβαίνω αυτό σε ενδιαφέρει περισσότερο.

        Από αγγλόφωνες θα πρότεινα τα : Kingsley's Adventure, Megaman Legends 1, 2 & Misadventures of Trone Bonne ~αυτά τα 3 είναι must ιδιαίτερα άμα συμπαθείς Megaman~ και φυσικά το κλασσικό Alundra 2 που όμως δε είναι ανάλογο σε ελευθερία χώρου με το Zelda.

        Από Ιαπωνέζικες υπάρχουν τα Brightis, Brave Prove (αν κι αυτό Seiken Densetsu-ίζει)που μπορώ να προτείνω. Τα υπόλοιπα είναι μάλλον text-heavy.

        Το Shining Wisdom είναι όπως το περιγράφει ο Loggo, μία μετριότητα και δεν προτείνεται για κανέναν λόγο. Το Saturn σε αυτή την κατηγορία έχει να επιδείξει το Story of Thor 2 και ίσως το Dark Savior. Έχει κι ορισμένα Ιαπωνέζικα αλλά είναι κάπως text heavy κι αυτά.

        Από άλλες κονσόλες, όρεξη να έχεις θα βρείς δεκάδες επιλογές.

        ΥΣ 1 - Οι εντυπώσεις σου Loggo για το Neutopia με βρίσκουν σύμφωνω και θαρρώ πως και το 2 δεν μπορεί να θεωρείται καν βελτίωση. Δεν το έχω ολοκληρώσει αλλά απ'ότι θυμάμαι δεν είχαν αλλάξει και πολλά.

        Επίσης, κυκλοφορεί πλέον και στα PSP/PS3.

        ΥΣ 2 - Το πρώτο Zelda clone του Master System ακούει στο όνομα Aztec Adventure (1988) :
        Il y a tant de jeux dont j'aimerai faire une vidéo... Aujourd'hui, c'est Aztec Adventure, un jeu de 1987 sorti sur Master System. C'est un soft rempli de pet...


        Moυ φαίνεται αρκετά συμπαθητικό αλλά ποτέ δεν είχα την υπομονή να το δοκιμάσω. Ο Loggo είναι πιο ικανός να το κάνει.

        ΥΣ 3 - Ground η Square Soft έχει εκδόσει στο PSX έναν άγνωστο cult τίτλο με την ονομασία Cyber Org. Eίναι action RPG στο ύφος των παιχνιδιών που αναζητάς ~αλλά στο πιο action~ και ίσως θα ήθελες να του ρίξεις μια ματιά.
        " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

        Authenticity sir, authenticity. "

        Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



        Comment


        • Distyxws den endiaferomai gia megaman :/
          To Alundra to 2 to eixa paiksei kai den mou arese, ta ypoloipa tha ta koitaksw ola efoson einai sta agglika, thanks gia tis protaseis epishs, exw polla option, to poio pithano einai na ta paiksw ola giati ton teleftaio kairo exw diathesh na paiksw tetoia games.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • Κατά σύμπτωση το Wonder Boy in Monster Land το είχαν και τα αρκαδάδικα χρόνια πριν.
            sigpic

            Comment


            • Κατά σύμπτωση το Wonder Boy in Monster Land το είχαν και τα αρκαδάδικα χρόνια πριν.
              Speachless!
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • Λοιποοον... Με μια μικρη καθυστερηση: Super Castlevania IV.
                Περαν του οτι εχασα απειρες ζωες, εχασα και τον υπνο μου γιατι εχει παει 6+, αλλα πεισμωσα και ειπα να το παλεψω.
                Δεν ξερω αν εχει νοημα να πω το οτιδηποτε για ενα τοσο παλιο παιχνιδι, απλα ποτε δεν το ειχα τελειωσει και θυμομουν να το παιζω στο δημοτικο ξερω γω που το χε ενας φιλος, αλλα ποτε δεν καταφεραμε να φτασουμε και ιδιαιτερα μακρια .

                Μπορει να εχω σκουριασει αλλα μου φανηκε πολυ δυσκολο και παροτι σχεδον ολα τα bosses τουλαχιστον ηταν περιπατος στο τελος μου πεσε λιγο αποτομο αυτο το 3 in a row combo.
                Σαν ατμοσφαιρα αγγιζει την κορυφη για τα 16-bit δεδομενα και το OST ειναι το κερασακι στην τουρτα. Το ιδιο το παιχνιδι τωρα δε με ξετρελανε κιολας, οποτε το Rondo of Blood παραμενει 1ο στη δικια μου λιστα. Βεβαια δε μπορουμε και να εχουμε τρελες απαιτησεις απο αποψης level design σε ενα remake του 1ου Castlevania στην ουσια.

                Αντε να δουμε τι αλλο ακυρο θα παρει σειρα, αυτα παθαινεις οταν εισαι μακρια απο HD καταστασεις.

                Comment


                • Ela re palio Castlevania kai dyskolo?
                  Rondo of blood FTW den xreiazetai sygrish, einai kathara kalytero game.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • Rondo of Blood & Super Castlevania 4 & Castlevania Bloodlines=Best 2d tradtional Castlevania games.
                    IMO φυσικά.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Ε οκ εσυ ηδη ανεφερες τα μισα παραδοσιακα CV .

                      Comment


                      • Σιγά μωρέ υπερβολικέ,3 τίτλους ανέφερα και με μια πρόχειρη σκέψη μου έρχονται 10 τίτλοι σύνολο.Άρα ούτε καν το 1/3. ;)
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Originally posted by Xeno View Post
                          Λοιποοον... Με μια μικρη καθυστερηση: Super Castlevania IV.
                          Περαν του οτι εχασα απειρες ζωες, εχασα και τον υπνο μου γιατι εχει παει 6+, αλλα πεισμωσα και ειπα να το παλεψω.
                          Δεν ξερω αν εχει νοημα να πω το οτιδηποτε για ενα τοσο παλιο παιχνιδι, απλα ποτε δεν το ειχα τελειωσει και θυμομουν να το παιζω στο δημοτικο ξερω γω που το χε ενας φιλος, αλλα ποτε δεν καταφεραμε να φτασουμε και ιδιαιτερα μακρια .

                          Μπορει να εχω σκουριασει αλλα μου φανηκε πολυ δυσκολο και παροτι σχεδον ολα τα bosses τουλαχιστον ηταν περιπατος στο τελος μου πεσε λιγο αποτομο αυτο το 3 in a row combo.
                          Σαν ατμοσφαιρα αγγιζει την κορυφη για τα 16-bit δεδομενα και το OST ειναι το κερασακι στην τουρτα. Το ιδιο το παιχνιδι τωρα δε με ξετρελανε κιολας, οποτε το Rondo of Blood παραμενει 1ο στη δικια μου λιστα. Βεβαια δε μπορουμε και να εχουμε τρελες απαιτησεις απο αποψης level design σε ενα remake του 1ου Castlevania στην ουσια.

                          Αντε να δουμε τι αλλο ακυρο θα παρει σειρα, αυτα παθαινεις οταν εισαι μακρια απο HD καταστασεις.


                          Αν και κατά την άποψή μου το Super Castlevania είναι ίσως το κορυφαίο old school Castlevania. Βασικός λόγος, το γεγονός πως για μοναδική φορά στη σειρά έχεις τον πλήρη έλεγχο του ήρωα ενώ το 8 way whipping βοηθά( lol φοβερή ορολογία ) πάρα πολύ. Το Rondo of Blood πάλι imo, έχει το αχρείαστο backflip και γενικά πιο "σφιχτό α λα παλιά Castlevania" χειρισμό. To βάζω κάπου στο ίδιο επίπεδο με το Bloodlines- ίσως λίγο πιο πάνω λόγω εναλλακτικών διαδρομών.

                          Η πλάκα είναι πως πριν λίγο καιρό τερμάτισα μετά από 18 χρόνια το Castlevania για NES. Πάντα έφτανα μέχρι την τελευταία πίστα αλλά κάτι συνέβαινε και έπρεπε να κλείσω το NES με αποτέλεσμα να χρειάζεται- ελλείψει save- να παίζω το boss fight με τον Death. Aν και πραγματικά σήμερα φαντάζει unplayable και υπέρ του δέοντως δύσκολο, το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ. Ούτε που θυμάμαι πόσες ώρες είχα ξοδέψει μικρός. Θυμόμουν πού έπρεπε να σταθώ για να εμφανιστούν τα κρυφα σεντούκια κτλ. Κλασικά χωρίς να χάσω ζωή, έφτασα μέχρι την 5η stage aka Death's Stage όπου άρχισαν να σφίγγουν τα πράγματα.

                          Ξεκίνησα λίγο και το Castlevania 3- τι λίγο μέχρι τη μέση το έφτασα με τη Sypha για σύμμαχο. Οκ καλό είναι, ίσως αν το είχα παίξει στα 10 μου να το είχα λατρέψει αλλά τώρα μου ήρθε λίγο too much.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Κακα τα ψεματα αυτο που εγραψα ηταν η πρωτη και πιο αυθορμητη αντιδραση αμεσως μετα τον τερματισμο του παιχνιδιου. Δεν το σκεφτηκα και πολυ, αλλα οντως ετσι μου κανε κλικ πως το Rondo ειχε καλυτερο level design και boss fights.
                            TO Super CV μια χαρα ηταν γενικα, απλα σε καποιες πιστες μαλλον με τσαντισε λιγο λογω κακου σχεδιασμου, ενω το Rondo το θυμαμαι σαν μια πιο solid εμπειρια.

                            Καλα εκανες και συνεχισες την κουβεντα παντως γιατι μου δινεις πατημα να πω και τιποτα αλλο.
                            Την επομενη μερα δοκιμασα τα Demon's Crest και το 1ο Mega Man X και εβγαλα μερικες πιστες στο καθενα, αλλα δεν ξερω με ποιο θα συνεχισω.

                            Θα ναι ψεμα να πω πως μου αρεσε πολυ το Crest οσο το ειδα, αλλα τρωγομουν να το δοκιμασω μετα απο διαφορα σχολια που ειχα δει εδω, ενω το Gargoyle's Quest παιζει και να ταν το 1ο παιχνιδι που επαιξα ποτε στο Game Boy.

                            Βγαινω στο world map και βλεπω ελαχιστες πιστες, μονο 5 νομιζω. Ειναι τοσο μικρο το παιχνιδι ή στην πορεια θα εχω περισσοτερες επιλογες;

                            Γενικα θα ηθελα να δω διαφορα τετοια παιχνιδια τωρα που δεν εχω και καμια πολυ καλυτερη εναλλακτικη, αλλα δυστυχως ακομα και γι' αυτα δεν περισσευει πολυς χρονος.

                            Comment


                            • Φαντάζομαι ότι μπορούμε να μιλήσουμε και για remakes εδώ. Ασχολούμαι αυτές τις μέρες με το MDK 2 HD, όπου συμμετέχουν άτομα που έβγαλαν το κανονικό παιχνίδι. Πέρα από το ότι έχουν αλλάξει όλα τα textures με HD και γενικά ο οπτικός τομέας είναι μια χαρά, είναι απίθανο το πόσο διασκεδαστικό είναι και σήμερα το παιχνίδι. Τρομερά κάφρικο χιούμορ, πολύ χύμα πιστολίδι και παράλληλα αρκετές απαιτήσεις σε ικανότητες.

                              Συστήνεται ανεπιφύλακτα!
                              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                              Comment


                              • Originally posted by Burai_Fighter View Post
                                :Αν και κατά την άποψή μου το Super Castlevania είναι ίσως το κορυφαίο old school Castlevania. Βασικός λόγος, το γεγονός πως για μοναδική φορά στη σειρά έχεις τον πλήρη έλεγχο του ήρωα ενώ το 8 way whipping βοηθά( lol φοβερή ορολογία ) πάρα πολύ. Το Rondo of Blood πάλι imo, έχει το αχρείαστο backflip και γενικά πιο "σφιχτό α λα παλιά Castlevania" χειρισμό. To βάζω κάπου στο ίδιο επίπεδο με το Bloodlines- ίσως λίγο πιο πάνω λόγω εναλλακτικών διαδρομών.


                                Επιτέλους!

                                Ακριβώς το ίδιο πιστεύω κι εγώ. Το σαφέστατα εξελιγμένο και πιο sophisticated σύστημα μάχης του IV κάνει τη διαφορά στα Classicvanias. Κατ' εμέ, το Rondo of Blood ίσως είναι το κορυφαίο από άποψη ατμόσφαιρας, αλλά σε επίπεδο gameplay έκανε καθαρό πισωγύρισμα με την επιστροφή στο προ IV μοντέλο.

                                Originally posted by Titus View Post
                                Φαντάζομαι ότι μπορούμε να μιλήσουμε και για remakes εδώ. Ασχολούμαι αυτές τις μέρες με το MDK 2 HD, όπου συμμετέχουν άτομα που έβγαλαν το κανονικό παιχνίδι. Πέρα από το ότι έχουν αλλάξει όλα τα textures με HD και γενικά ο οπτικός τομέας είναι μια χαρά, είναι απίθανο το πόσο διασκεδαστικό είναι και σήμερα το παιχνίδι. Τρομερά κάφρικο χιούμορ, πολύ χύμα πιστολίδι και παράλληλα αρκετές απαιτήσεις σε ικανότητες.

                                Συστήνεται ανεπιφύλακτα!
                                Η δυσκολία σε τι επίπεδα είναι; Έχουν βάλει difficulty settings ή είναι το ίδιο παλουκοπάλουκο;
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X