Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Gaming Today

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Εγώ χθες ανακάλυψα πως ήταν και των Kingdom Hearts. Βασικά το βιογραφικό της είναι πλουσιότατο... Άρχισα να κοιτάζω και για import των CDs της, αλλά πραγματικά είναι αρκετά ακριβά. Το ωραίο είναι πως έχει δίσκους της και στο spotify για όποιον ενδιαφέρεται.

    Εδώ από συναυλία με κομμάτια της από το FF XV, στα θρυλικά Abbey Road, στα πλαίσια προώθησης του τίτλου.
    Last edited by Sinclair; 22-02-2017, 02:44 PM.
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • Και εδώ μαζί με τον γράφοντα, όσο κρατάει το (εξαντλημένο απ' ό,τι βλέπω) Kingdom Hearts 1.5 + 2.5 remix complete soundtrack.



      Hate ελεύθερο, θα καθαρίσω και το inbox να έχω χώρο, απλά έπρεπε να το κάνω. Παίζει να την έχω ξαναβάλει κάπου και να με λέτε ποζερά, εγωμανή, κλπ, αλλά κατά βάθος με νιώθετε θέλω να πιστεύω, εξ άλλου ήταν πολύ καλή η πάσα για να μην την εκμεταλλευτώ
      Last edited by Phantom Duck; 22-02-2017, 04:49 PM.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Oυστ!
        Τώρα που το σκέφτομαι, είχα όνειρο ζωής να δω από κοντά τον Dio και τον Lemmy. Phantom κανόνισε να έχεις φωτό και με αυτούς xD
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • Με Lemmy ούτε καν. Τον Dio ήτανε να τον δω στις 6/6/06 (see what they did there?) που θα παίζανε μαζί με τους αγαπημένους μου In Flames και διάφορους άλλους, αλλά ήτανε πολύ ακριβό το εισιτήριο (50€), πάτωσε στις πωλήσεις και τελικά ακυρώσανε την συναυλία. Από τότε ο Dio πέθανε και οι In Flames άλλαξαν παντελώς στυλ, δεν έχουν έρθει στην Ελλάδα, και αν έρθουν θα παίζουν διάφορες νεότερες χαζομάρες, επομένως έχασα κι εγώ για πάντα την ευκαιρία, αν αυτό σε κάνει να νιώθεις καλύτερα δηλαδής

          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

          Comment


          • Έπεσε το μάτι μου τώρα στον Μονομάχο στο STAR και θυμήθηκα ένα καλό game από την Capcom που ήταν σαν retelling της ταινίας, το Shadow of Rome και πόσο πολύ το είχα διασκεδάσει τότε. Το έχετε υπόψιν σας? Να οργανώσουμε petition για reissue?



            Πάντως πέρα από την πλάκα, ήταν καλός τίτλος με πολύ ενδιαφέρον battle system ειδικά όταν μεταφερόταν η δράση στις αρένες. Αυτό που ήταν αρκετά μέτρια εκτελεσμένο ήταν τα stealth sections με τον Octavianus. Τώρα που το έψαξα λίγο, βλέπω πως είχε προγραμματιστεί το Shadow of Rome 2, αλλά ο Keji Inafune αποφάσισε να το μετατρέψει στα Dead Rising( μόλις τώρα αντιλήφθηκα τις ομοιότητες) Πάντως ένα sequel ή remaster θα με ενδιέφερε πολύ
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • Ωραίες εποχές,τότε που ότι έβγαζε η Capcom ήταν χρυσός.

              Να θυμίσω πως υπάρχουν κι άλλα παιχνίδια με μονομάχους,όπως τα Gladius & Gladiator Sword of Vengeance.





              Πάντως και τα δύο βλέπω έχουν μέσα δράκους,σκελετούς κλπ,δεν είναι δηλαδή "καθαρά" gladiator games.
              Απλώς τα έβαλα γιατί κυκλοφόρησαν κοντά μεταξύ τους όλα μαζί.
              Carpe diem

              Comment


              • Κατά λάθος έκανα Double post delete plz
                Last edited by Sinclair; 27-02-2017, 08:46 PM.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Να σου πω την αλήθεια αυτούς τους δύο τίτλους δεν τους γνώριζα... Εντάξει όντως η Capcom έδινε ρέστα εκείνη την περίοδο με αποκορύφωμα το Resident Evil 4( δεν είναι τυχαίο πώς περιμένανε όλοι το Lost Planet και το Resident Evil 5 στο 360) Αν συνυπολογίσουμε και την Clover, χάνεται η μπάλα ποιοτικά Ωστόσο το Shadow of Rome, μην πάρω και κανέναν στον λαιμό μου, απέχει από το να χαρακτηρισεί χρυσός, περισσότερο diamond in the rough είναι( ωραία ελληνικά πάλι ) καθώς τα stealth sections, ήταν πολύ μέτρια εκτελεσμένα( δεν μπορούν να σταθούν καν στην ίδια πρόταση με τίτλους όπως το Metal Gear) Από την άλλη το battle system ήταν πολύ ενδιαφέρουσα εξέλιξη των beus και δυστυχώς το video που παρέθεσα πιο πάνω δεν είναι πολύ καλό, καθώς ο τύπος μάλλον ήθελε να δέιξει πώς τρέχει το game σε emulator παρά να παίξει το game.
                  Oρίστε ένα πολύ πιο ενδιαφέρον video


                  Τα όπλα είχαν durability, μπορούσες να πάρεις τον εξοπλισμό των πεσόντων, αν έκανες καλή εντύπωση στο κοινό μπορούσες να ζητήσεις την υποστήριξή τους και να σου πετάξουν όπλα. Γενικά πολύ καλός τίτλος όσον αφορά το arena gameplay και αρκετά challenging. Τα stealth sections ήταν αγκάθι βέβαια, αλλά το καλό ήταν πως η ιστορία σε έκανε να θες να δεις πως εξελίσσεται και τα ανεχόμουν.( δεν ήταν unplayable σε καμμία περίπτωση)
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • Λίγο το είχα παίξει και μου άρεσε αρκετά.Τα stealth sections τα είδα ως προσθήκη ποικιλίας να σου πω την αλήθεια,ώστε να μην κουράζει η αρένα.Βέβαια,λίγο το είχα δει,οπότε δεν ξέρω μετά πως υλοποιείτο.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Ναι έχεις δίκιο για τα stealth sections. Aπλώς ήταν πολύ scripted με αρκετά στριφνό ΑΙ, που δεν άφηνε πολλά περιθώρια λάθους, αν τολμούσες να ξεφύγεις έστω και λίγο από την ενδεδειγμένη πορεία. ίσως να μην ήταν και τόσο καλό το σύστημα με τα checkpoints, δεν μπορώ να θυμηθώ επακριβώς πάνε και τόσα χρόνια πλέον.


                      Στο 13:03 πρπ ξεκιναει το stealth section. Ξύπνησαν μνήμες τώρα από την εποχή που είχα ασχοληθεί, πρέπει να ήταν κοντά στο Πάσχα γιατί ταίριαζε το feeling του τίτλου με όλο αυτό το κλίμα που επικρατεί κλασικά και στην τηλεόραση με τις ανάλογες ταινίες.

                      Κάποια στιγμή θα ήθελα να δω και το Rise of the Argonauts που το είχα αγοράσει σε ξεπούλημα από Παπασώτο, μόνο και μόνο για το όλο σκηνικό.( θυμάμαι βέβαια πως λίγο που το είχα βάλει είχα πεθάνει στο γέλιο από τις εκφράσεις και μερικούς διαλόγους) Μακάρι να αποδειχθεί τόσο καλό όσο το Of Orcs and men, που ήταν πολύ ευχάριστη έκπληξη για low budget wrpg.
                      Last edited by Sinclair; 27-02-2017, 08:59 PM.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Το The Order 1886 το έχεις παίξει αν θυμάμαι καλά,σωστά;Τα stealth sections του τα θυμάσαι;Ήταν τραγικά,και μιλάμε για παιχνίδι του 2015.

                        Πάντως το Rise of the Argonauts είχε ενδιαφέρον λίγο που το δοκίμασα.Ένας φίλος που το τελείωσε,το λάτρεψε,και γενικά όσους ξέρω που το έχουν τελειώσει το γούσταραν πολύ.Τέλειο δεν είναι,αλλά αξιοπρεπές πιστεύω,το λες.

                        Με την αναφορά σου θυμήθηκα κι άλλα παιχνίδια που έχω στο Χ360,και σκέφτομαι ότι τα πρώτα του παιχνίδια τα λες και retro πλέον,που έχει περάσει μια δεκαετία.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Ναι το έχω τελειώσει, είχα γράψει κάποια πράγματα στο vgwanderers forum. Κρίμα που δεν δώσανε μια δεύτερη ευκαιρία στην Ready at Dawn για sequel. Πιστεύω με λίγες ουσιαστικές διορθώσεις θα μιλούσαμε για πολύ καλό τίτλο. Steampunk, ιππότες της στρογγυλής τραπέζης, βικτωριανή Αγγλία, monster hunting, καλό voice acting και ενδιαφέρον σενάριο και καλό gameplay.( τα shooting segments ήταν καλά και είχαν όπλα με καλές ιδέες που δεν υλοποιήθηκαν ποτέ) Η απελπιστικά μικρή διάρκεια, η έλλεψη boss fights, τα QTEs και φυσικά το απαράδεκτο stealth τον καταβαράθρωσαν τον τίτλο... Κρίμα πραγματικά.

                          Τα ίδια χάλια διαβάζω και για τα stealth sections του Lords of Shadow 2 και δεν το έχω ανοίξει καν.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Μου θυμίσατε το Spartan Total Warrior της Creative Assembly/SEGA και το σφάλμα που δεν το έπαιξα ποτέ.

                            Επίσης ψήθηκα για:



                            Για δες γραφικά SNES/Mega Drive!! Οι animators έκαναν φοβερή δουλειά!
                            Να υποθέσω η καλύτερη έκδοση είναι του PSX; Θα εξοριστώ αν τολμήσω και πω πώς δεν το έχω παίξει;
                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Ναι η καλύτερη είναι του PSone, αλλά μην αγχώνεσαι. Δεν έχει καμμία σχέση με τους καταπληκτικούς Disney τίτλους της SEGA και της Capcom. Αν και αναμφισβήτητα καλό game, έχει περίεργο hit detection( από αυτό πάσχει και το Maui Mallard btw αλλά και αρκετοί από τους μετέπειτα τίτλους όπως το Aladdin, το Lion King etc)και τα jumping controls είναι περίεργα( δεν μπορώ να το αποδώσω ακριβώς, αλλά σε σημεία ο χαρακτήρας δεν έχει το momentum που θα περίμενε κανείς)

                              Ωραίο show το Console wars btw, είμαι και subscribed.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment




                              • Εγώ πάντως ψήθηκα.Sinclair;
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X