Announcement

Collapse
No announcement yet.

R.A. Salvatore

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • R.A. Salvatore

    Αυτό το θέμα είναι αφιερωμένο για τον καλύτερο (κατά την ταπεινή μου άποψη) συγγραφέα βιβλίων βασισμένα στην μυθολογία του forgotten realms. Από που να αρχίσω και πού να τελειώσω; The Dark Elf Trilogy, The Ice Wind Dale Trilogy, Legacy of the Drow, Paths of Darkness, The Hunter's Blade Trilogy, The Sellswords, The Transitions Trilogy, Cleric's Quintet, Demons Wars... Έχω διαβάσει τα περισσότερα και θέλω κι άλλα! Ξέρω ότι δεν φτάνει το βάθος του Tolkien, την πλοκή του Brown ή την ατμόσφαιρα του Stephen King, αλλά για κάτι ανάλαφρο με μπόλικη δράση, απίστευτες χορογραφίες μονομαχιών και όμορφους χαρακτήρες στον κόσμο των forgotten realms είναι κορυφαίος.

    Τώρα διαβάζω το The Orc King, το πρώτο βιβλίο της Transitions Trilogy που κυκλοφόρησε τον Οκτώβρη στα αγγλικά. Το επόμενο αναμένεται τον Οκτώβρη του 2008 και το τρίτο τον ίδιο μήνα του 2009. Ο θρύλος του Drizzt do'Urden συνεχίζεται σε μια τριλογία που θα αλλάξει το πρόσωπο του Fearun για πάντα.

  • #2
    Ellesar ειμαι κι εγω τεραστιος φαν των Realms, και θελω να μου κανεις μια χαρη. Θελω να μου δωσεις με την σειρα ολες τις τριλογιες που εχει γραψει ο Salvatore με θεμα τον Drizzt, γιατι εχω τελειωσει ΚΑΙ την Hunter's Blades και απο εκει και μετα δεν ξερω τι γινεται.
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • #3
      Αυτό το θέμα είναι αφιερωμένο για τον καλύτερο (κατά την ταπεινή μου άποψη) συγγραφέα βιβλίων βασισμένα στην μυθολογία του forgotten realms.[/b]
      Συμφωνώ αλλα αυτό απο μόνο του δεν είναι σημαντικό επίτευγμα αν δείς παραέξω.

      Εχω διαβάσει αρκετά απο τα βιβλία του αλλα πέραν του Homeland, του πρώτου μέρους του Dark Elf Trilogy, τα βρήκα μέτρια.
      Βέβαια, αξίζουν συγχαρητήρια στον Bob γιατι σε αυτον οφείλουμε το Underdark, τα Drow, τον Drizzt, τον Entreri, τον Jarlaxle και άλλους ενδιαφέροντες χαρακτήρες. Ειδικά η εμπνευσή του για την κοινωνία των Drow ήταν καθοριστική για τα FR και το DnD γενικότερα.

      Αυτο που δεν αντέχω στον Salvatore, είναι η εμμονή του στο υπερηρωικό ύφος που παραπέμπει σε Howard, κατι το οποίο εχει ξεπεραστεί εδω και πολύ καιρό απο την συγχρονη επική φαντασία. Επίσης ο χαρακτήρας του Drizzt θυμίζει σε μεγαλο βαθμό τον Elric του Moorcock και αρκετοί χαρακτήρες όπως ο Bruenor, η Catti brie και ο Wulfgar θα ταιριαζαν άνετα σε σαπουνόπερα.

      Comment


      • #4
        DjSolid, η σειρά των βιβλίων έχει ως εξής:

        The dark elf Trilogy

        Homeland
        Exile
        Sojourn

        The Ice Wind Dale Trilogy

        The Crystal Shard
        Streams of Silver
        The Halfling's Gem

        Legacy of the Drow

        The legacy
        Starless night
        Siege of Darkness
        Passage to Dawn

        Paths of Darkness

        The Silent Blade
        The Spine of the World
        Sea of Swords

        The Hunter's Blade Trilogy

        The Thousand Orcs
        The Lone Drow
        The Two Swords

        The Sellswords (Αυτά αναφέρονται στις περιπέτειες του Entrerai και του Jarlaxle και δεν έχουν να κάνουν με τιν ιστορία του Drizzt. Μόνο το Shervant of the Shard μπλέκει τον Drizzt)

        Servant of the Shard (Αυτό μπορεί και να το βρεις σαν το τέταρτο βιβλίο του Paths of Darkness)
        Promise of the Witch King
        Road of the Patriarch

        Transitions Trilogy

        The Orc King
        The Pirate King (αναμένεται τον Οκτώβρη του 2008)
        The Ghost King (αναμένεται τον Οκτώβρη του 2009)

        Μετά, υπάρχουν και άλλα βιβλία από τον ίδιο που δεν αναφέρονται στον Drizzt.

        The Cleric Quintet

        Canticle
        In Sylvan Shadows
        Night Masks
        The Fallen Fortress
        The Chaos Curse

        The Spearwielder's Tale

        The Woods Out Back
        The Dragon's Dagger
        Dragonslayer's Return

        The Demonwars Series
        The Demon Awakens
        The Demon Spirit
        The Demon Apostle
        Mortalis
        Ascedance
        Transcendence
        Immortalis

        Και ένα ξεχωριστό βιβλίο που δεν ανήκει σε σειρά και ομολογώ ότι δεν το έχω διαβάσει ακόμα

        The Highwayman

        Ελπίζω να σε κάλυψα. Απλά να σημειώσω ότι πλέον τα βιβλία μέχρι το Sea of Swords, οι τέσσερις πρώτοι τόμοι δηλαδή, έχουν εκδοθεί τώρα ως μια σειρά με το όνομα The Legend of Drizzt. Αυτά τα λίγα.

        Comment


        • #5
          Έχω διαβάσει και εγώ αρκετα απο τα βιβλία του (Απο αυτά που αφορούν τον Drizzt) και νομίζω οτι είναι αρκετά ενδιαφέρον αλλα κάπως επαναλαμβανόμενα. Π.χ. μονομαχεί μα κάποιον μεγάλο αντίπαλο και βγαίνουν ισόπαλοι στο τελος, ο γουλφκαρ παει και έρχεται σαν το ζωο κ.τ.λ.π.

          Y.Γ. Στα αγγλικά τα διαβάζετε; Εγώ στα ελληνικά.
          "to katarameno mixanima de deixnei ti photo... axristi eparxia, den vazan perysi kai mia fwtia se ayto to net cafe na ta pernan ola kainouria grrrr"

          by Fyge 114 Amaliada edition

          "Εγώ όμως και μόνο που πατάω goombas με το Mario αφηνιάζω! "

          by Chaoscrow

          Comment


          • #6
            Παντα στα Αγγλικα, η ελληνικη μεταφραση οσο καλη κι αν ειναι δεν ειναι ποτε αναλογη του κλιματος του βιβλιου (δεν μπορω να διαβαζω "το Ξωτικο" ή "το Νταρκ Ελφ" και "το Ντροου" με τιποτα...).
            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

            Comment


            • #7
              Εννοείται αγγλικά. Γιατί το έχουμε το proficiency άλλωστε. Εκτός από το ότι χάνεις την ατμόσφαιρα του βιβλίου και το ξεχωριστό στυλ του συγγραφέα, πρέπει να περιμένεις και αρκετούς μήνες μέχρι να γίνει μετάφραση του βιβλίου στα ελληνικά. Αφήστε που δεν υπάρχει περίπτωση να βρω ελληνικό βιβλίο στην Αγγλία...

              Comment


              • #8
                Lol, από την περιγραφή του θέματος νόμιζα ότι θα έβρισκα τίποτε συναδέλφους συμφορουμίστες με τους οποίους θα θάβαμε όλοι μαζί ωραία και καλά τον Salvatore και θα γουστάραμε κιόλας. Ανακάλυψα προς μεγάλη μου έκπληξη ότι συμβαίνει το αντίθετο. Δεν θα ισχυριστώ ότι είμαι ειδικός στον τομέα του Fantasy, ζήτημα είναι αν έχω διαβάσει πάνω από 25 βιβλία fantasy (η πλειοψηφια αυτών μάλλιστα είναι -guess what- Forgotten Realms, του R.A. Salvatore και μάλλιστα με τον Drizzt). Παρόλα αυτά θα δηλώσω δυνατά και στεντόρια, ότι ο Salvatore δεν μου αρέσει. Καθόλου. Δεν θα διαφωνήσω ως προς τις συγγραφικές σου ικανότητες. Ωραίος συγγραφέας είναι, με μερικούς καλοστημένους χαρακτήρες (και δεν εννοώ τον Drizzt, τον οποίω αντιπαθώ τα μέγιστα) με αρκετά πομπώδης περιγραφές, μερικές όμορφες ατάκες (ειδικά του Entreri ή όπως αλλιώς γράφεται ο Εντρέρι). Παρόλα αυτά έχει μερικά πλην όμως σημαντικά ελαττώματα:
                1) είναι επαναλαμβανόμενος: Απ'ότι θυμάμαι έχω διαβάσει μέχρι και το 1ο βιβλίο της τελευταίας μέχρι πρότεινος τουλάχιστον, τετραλογίας (The Hunter's Blade, νομίζω) με πρωταγωντιστή τον Drizzt. Ενώ αρχικά κάθε βιβλίο αντιστοιχούσε και σε μια μέρα διαβάσματος, τα τελευταία βιβλία πρέπει να έκανα συνολικά πολλούς μήνες για να τα ολοκληρώσω. Η γραφή του και η δομή των βιβλίων είναι ολόιδια, τόσο που από κάποιο σημείο και μετά μου φαινόταν ότι διάβαζα το ίδιο βιβλίο πολλές φορές. Σχεδόν σε κάθε βιβλίο τα ίδια: εμφανίζεται καινούριος χαρακτήρας, ο οποίος φυσικά μετά από 300 σελίδες καταλήγει νεκρός από την λεπίδα του Drizzt, μόνο και μόνο για να μας δείξει πόσο τρομερός πολεμιστής είναι πια ο συγκεκριμένος drow. Επίσης, μια φορά στα τρία βιβλία, κάθε χαρακτήρας φτάνει μια φορά τόσο κοντά στο θάνατο ή πεθαίνει και αναστένεται και ξαναπεθαίνει κ.ο.κ, και στο τέλος σώζεται ως εκ θαύματος, αφήνοντας έκπληκτους τους συντρόφους του (αν και το έχουν πάθει και οι ίδιοι και θα το ξαναπάθουν και στο μέλλον).
                2) είναι η προσωποποίηση του "συγγραφέας είμαι, ό,τι θέλω κάνω": Τα βιβλία που γράφει (όχι μόνο Forgotten Realms) υποτίθεται ότι υπάγονται σε κόσμους του περίφημου pen & paper rpg Dungeons & Dragons, τα οποία υπακούν σε συγκεκριμένους "κανόνες" και "φόρμες" και ως εκ τούτου αυτό υποτίθεται ότι πρέπει να κάνουν και τα βιβλία. Αναλυτικότερα το κάθε βιβλίο θα μπορούσε να "παιχτεί" σε ένα παιχνίδι D&D και η κάθε κίνηση κάθε χαρακτήρα μπορεί να ερμηνευτεί μέσω αυτού (π.χ. ο Drizzt όταν γίνεται "κυνηγός", ουσιαστικά κάνει rage λόγω του ενός level barbarian που έχει) - Ναι ξέρω, έχω καταντήσει κουραστικός, αλλά υπάρχει πιθανότητα να υπάρχουν άτομα εδώ μέσα που να μην ξέρουν από D&D, όπως εγώ ). Δεν είναι λίγες οι φορές λοιπόν που ο Salvatore παραβαίνει αυτούς τους κανόνες. Για παράδειγμα, έτσι όπως μάχεται ο Drizzt είναι λες και φέρνει κάθε φορά 20 στο ζάρι, ενώ πρέπει να κάνει συνέχεια critical. Λέγεται, ακόμη ότι τα stats του Drizzt (σε αντίθεση με άλλων χαρακτήρων) δεν μπορούν να προκύψουν από D&D. Σε αυτό το σημείο πρέπει να προσθέσω ότι τα Forgotten Realms αποτελούν ένα ενιαίο "ζωντανό" σύμπαν το οποίο διαμορφώνεται καθημερινά από τους συγγραφείς σε τομείς όπως ποιοί είναι οι θεοί του, ποιοί είναι οι ζωντανοί χαρακτήρες, πώς διαμορφώνεται ο χάρτης του Faerun κλπ. Έτσι εκτός αυτών των προαναφερθέντων μικρών παραπτωμάτων, στο καινούριο βιβλίο Drizzt, φίλος μου έχει πει ότι o Salvatore έχει αναφερθεί σε μελλοντικά γεγονότα, κάνοντας λόγο για αφανισμό θεότητας και όλων των πιστών της, καταστροφή πόλης, θάνατο βασικού χαρακτήρα και φυσικά για το γεγονός ότι ο Drizzt συνεχίζει να ζει (duh), διασφαλίζοντας έτσι ότι θα γίνουν όλα τα παραπάνω και, more importantly, ότι τον Drizz δεν μπορεί να τον πειράξει κανένας. Για να μην αναφερθώ στα βιβλία Star Wars (στα οποία έχω ακούσει ότι κάνει τρελά πράγματα, έχοντας προκαλέσει τις αντιδράσεις του αναγνωστικού του κοινού).
                3) Έχω την εντύπωση ότι με τον Jarlaxl και τον Artemis το έχει "τραβήξει" πολύ. Μου δίνεται ότι εντύπωση ότι αρχικός του σκοπός ήταν να αποτελέσει τροφή για τα σπαθιά του Drizzt, αλλά επειδή του άρεσαν πολύ, το συνέχισε. Δε λέω ωραίοι χαρακτήρες και οι δύο, αλλά έχω την εντύπωση ότι μερικές φορές οι ιστορίες του καταντούν βαρετές και διακρίνονται ναι μεν από ωραίες, κοφτές ατάκες, συνομωσίες, δολοπλοκίες και τα λοιπά, αλλά όμως και από έλλειψη δράσης και γρήγορου ρυθμού.

                Βέβαια αυτό αποτελεί απολύτως προσωπική μου άποψη, όπως και όλα τα παραπάνω, και οφείλω να παραδεχθώ ότι ίσως για κάποιον περίεργο λόγο έχω εθιστεί στο γράψιμο του Salvatore, και ότι, τώρα μετά από μήνες αποχή, ένα βιβλίο Drizzt θα μου ήταν κάτι παραπάνω από ευχάριστο.
                "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                Comment


                • #9
                  To μονο που εχω να παρατηρησω ειναι πως στο Campaign Setting βιβλιο των Forgotten Realms υπαρχουν ολα τα στατιστικα του Drizzt και του Artemis Entreri. Tου Drizzt αν θυμαμαι ειναι καπου στην σελιδα 170+...
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #10
                    Δε διαφωνώ. Απ'όσο ξέρω υπάρχουν τα stats του Bruenor αλλά και και του Wolfgar (και υποθέτω γενικότερα όλων των main characters). Το θέμα είναι κατά πόσο ο Drizzt του βιβλίου ανταποκρίνεται στα stats του Drizzt από D&D ή κατά πόσο αυτά τα stats θα μπορούσαν να επιτευχθούν μέσω leveling up στο D&D. Δεν έχω προσωπική άποψη επ'αυτού καθώς στο συγκεκριμένο θέμα είμαι ψιλοοάσχετος, όμως γνωστοί μου που παίζουν χρόνια έχουν κάποιες αντιρρήσεις. Κάτι που θα μπορούσα να παρατηρήσω είναι ότι απ'όσο γνωρίζω ότι το rage στο level 1 κρατάει τρεις γύρους, και υπάρχουν νομίζω κάποια μειονεκτήματα, όπως στο AC (διορθώστε με αν κάνω λάθος), πράγμα που στο βιβλίο δε συμβαίνει.
                    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                    Comment


                    • #11
                      Tα βιβλια του Salvatore ειναι αρκετα πιο παλια απο την 3.5 εκδοση του DnD και ως εκ τουτου ο Drizzt εχει ανεβασμενα στατιστικα σε σχεση με το παρελθον. Και ναι, κανει rage για τρεις γυρους και μετα ειναι fatigued, ΟΜΩΣ αυτο το οποιο θα πρεπει να καταλαβεις ειναι το γεγονος οτι οι νουβελες ΔΕΝ μπορουν να παιχτουν σε καμια περιπτωση αυτουσιες σε DnD εαν δεν εχουν βγει και τα αντιστοιχα βιβλια-ιστοριες με τα τερατα, τα στατιστικα και τα instances. Οποτε αυτο που λες ειναι καπως λαθος.

                      Τα ολοκληρωμενα stats ειναι μονο του Drizzt και του Entreri, στον Bruenor γινεται μονο μια αναφορα, ενω οι υπολοιποι απλα δεν υπαρχουν στο βιβλιο.

                      Απορω με το πως μπορεις να βγαλεις συμπερασμα με το τι συμβαινει στον Drizzt και σε ολους τους αλλους χαρακτηρες στα βιβλια σε σχεση με κανονικο session DnD!!! Παραδειγμα: ο Gromph κανει ενα levitation spell του οποιου του casting απο οτι θυμαμαι παιρνει 2-3 γυρους. Αντιθετα, στο βιβλιο περιγραφεται ως "μια στιγμη". ΚΑταλαβαινουμε απο εδω πως δεν υπαρχει θεμα συγκρισης τεκτενομενων στο βιβλιο και παραλληλισμου τους με νορμαλ DnD. Πιστευω οτι ειναι λαθος σκεπτικο στην τελικη...

                      Εαν γουσταρεις την ιστορια δεν βλεπεις τετοιου ειδους λεπτομεριες, απλα διαβαζεις και φανταζεσαι. Και συμφωνω οτι στα τελευταια βιβλια ο Salvatore ειναι πιο αδυναμος...
                      :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                      Comment


                      • #12
                        Όσον αφορά τα stats, δεν αναφέρθηκα στο βιβλίο. Απλά είπα ότι έχουν δημιουργηθεί (τώρα από fans, από την Wizards, θα σε γελάσω). Τα βιβλία έχω την εντίπωση πως μπορούν να παιχτούν σε D&D καθώς τα τέρατα,τα όπλα και γενικότερα σχεδόν τα πάντα που αναφέρονται είναι όλα υπαρκτά στον κόσμο των Forgotten Realms. Με μια ελάχιστη επεξεργασία από οποιονδήποτε έχει μια συγκεκριμένη εμπειρία στο παιχνίδι, δίνοντας βάση στην ιστορία του κάθε βιβλίου και προσθέτοντας στοιχεία που δεν αναφέρονται επακριβώς εκεί (π.χ. αριθμός τεράτων, κλπ.). Όσον αφορά τον Drizzt ίσως έχεις δίκιο (καθώς δεν ξέρω βάσει ποιών κανόνων εξεταζόταν το συγκεκριμένο θέμα, πάντως όσον αφορά τις μάχες του αυτές καθεαυτές συνεχίζει να είναι broken παρά τα ανεβασμένα stats του, όχι ότι "κολλάω" και πολύ σε τέτοιες λεπτομέρειες. Γενικότερα πάντως, υπάρχει μια ισορροπία στο pen&paper και στα βιβλία που βασίζονται σε αυτό. Οτο pen&paper, νομίζω πως θα έπρεπε. Και αυτό γιατί τα Forgotten Realms, όπως και κάθε άλλος κόσμος είναι ακόμη Salvatore είναι αυτός που μερικές φορές την ανατρέπει. Για το αν πρέπει να τίθεται θέμα αντιστοίχησης ή όχι με "ζωντανός" και επηρεάζεται από τις όποιες εξελίξεις σε όποιο βιβλίο οποιουδήποτε συγγραφέα, δίνοντας στον τελευταίο μεγάλη δύναμη. Οπότε νομίζω ότι πρέπει να υπάρχουν κάποια απαράβατα όρια.
                        "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

                        Comment


                        • #13
                          Nαι, δεν διαφωνω και πολυ με αυτα που λες. Πρεπει να υπαρχουν ορια, αλλα ετσι κι αλλιως μιλαμε για την φαντασια καποιου συγγραφεα και οχι για καποια ιστορικη περιγραφη (οσο ιστορικος κι αν ειναι ο κοσμος των F.Realms).

                          Φυσικα και καποιος πεπειραμενος DM μπορει να κατσει και να βγαλει ενα ολοκληρο Session με χαρτες και τερατα με βαση τα βιβλια. Το θεμα ειναι πως ειναι κατι το ανουσιο να το κανει καποιος, γιατι αυτοματα οι παικτες θα ξερουν τι να κανουν, ασε που ειναι και δυσκολο να ακολουθησουν ολοι την πορεια της ιστοριας, πχ τι θα κανει ο παικτης Catti-brie οταν ο Drizzt την εχει κανει για την Menzoberanzann, θα καθεται και θα μιλαει με τον Bruenor για τον Wulfgar;

                          Το DnD ειναι party-based rpg, οποτε αυτοματα καποια απο τα σημεια των ιστοριων ειναι παρα πολυ δυσκολα να καλυφθουν...

                          Τα στατιστικα βγαινουν παντα απο την Wizards. Οποιαδηποτε αλλα στατιστικα ειναι απλως λαθος.
                          :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                          Comment


                          • #14
                            Βλέπω ότι άνοιξε κουβέντα. Ας πω κι εγώ δυο πράγματα.

                            Το Σαλβατόρε τον θεωρώ γραφιά της έσχατης υποστάθμης, ως επί το πλείστον ατάλαντο, με κλισέ γραφή και στερεμένο από ιδέες. Γράφει βαρετά, έχει εξαντλήσει τη θεματολογία του χωρίς να προσθέσει το ελάχιστο (ειδικά τα βιβλία με το Drizzt είναι πλέον σκέτες σαπουνόπερες) και ολισθαίνει συνέχεια σε μια στεγνή εφαρμογή του core book. Σε κάθε σελίδα έχεις την εντύπωση πως πέφτει d20, d4, d10...Αυτό δεν είναι από μόνο του κακό (μια συνάφεια με το επιτραπέζιο πρέπει να υπάρχει) αλλά έχει φτάσει σε ακραία σημεία. Ο άνθρωπος πολύ απλά δεν ξέρει να γράφει. Μόνες εξαιρέσεις η πρώτη τριλογία του Drizzt και το Starless Night, που παραδόξως ήταν αρκετά καλό, νευρώδες και ευχάριστο.
                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • #15
                              Xειμαρος Τitus κατευθασε...

                              Γνωμες ειναι αυτες, κανενα προβλημα. Κι εγω κουραστηκα απο καποια στιγμη και μετα με τον Salvatore.

                              Αλλα το θεμα ειναι ενα: ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΛΟ DnD Forgotten Realms MMORPG ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΥΧΑΣΩ!!!!!!!
                              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                              Comment

                              Working...
                              X