Announcement

Collapse
No announcement yet.

R.A. Salvatore

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Αλλα το θεμα ειναι ενα: ΕΑΝ ΔΕΝ ΒΓΕΙ ΑΜΕΣΑ ΚΑΛΟ DnD Forgotten Realms MMORPG ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΗΣΥΧΑΣΩ!!!!!!!
    [/b]
    Οff Topic αλλά ΝΑΙ.
    "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

    Comment


    • #17
      Πω Πωωω.. Δεν ήξερα οτι υπήρχε τόση "γραφειοκρατία" και κανόνες πίσω απο τα συγκεκριμένα βιβλία... Δηλαδή για να καταλάβω υπάρχει το συγκεκριμένο setting και ένα βιβλίο με ~ 200 χαρακτήρες (
      To μονο που εχω να παρατηρησω ειναι πως στο Campaign Setting βιβλιο των Forgotten Realms υπαρχουν ολα τα στατιστικα του Drizzt και του Artemis Entreri. Tου Drizzt αν θυμαμαι ειναι καπου στην σελιδα 170+... [/b]
      ) και ο κάθε συγγραφέας που θέλει να ασχοληθεί με το συγκεκριμένο θέμα επιλέγει μερικούς και τους βάζει στην ιστορία του ακολουθώντας συγκεκριμένους κανόνες;
      "to katarameno mixanima de deixnei ti photo... axristi eparxia, den vazan perysi kai mia fwtia se ayto to net cafe na ta pernan ola kainouria grrrr"

      by Fyge 114 Amaliada edition

      "Εγώ όμως και μόνο που πατάω goombas με το Mario αφηνιάζω! "

      by Chaoscrow

      Comment


      • #18
        Ουτε εμενα μου αρέσει παρα πολύ αλλά δεν έχω διαβάσει αρκετά βιβλία του πέρα απο αυτά του Drizzt. Για την ακρίβεια έχω παρατήσει την σειρά στα Path of Darkness.Επειδή όμως από όλους τους χαρακτήρες αυτός που με τράβαγε ήταν ο Entreri και επειδή παίζει να στηθεί DnD FR παιχνίδι με φίλους θέλω να διαβάσω την Sellswords τριλογια.Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δνε ξέρω που στο καλό μπορώ να την βρω στα αγγλικά(τα άλλα τα έχω διαβάσει στα ελληνικά).
        Καμια ιδέα?
        You are a hero...and you must leave

        Comment


        • #19
          Μια ιδέα είναι το www.amazon.com .Μια άλλη ιδέα είναι τα καταστήματα Κάισσα. Και αν δεν υπάρχει στο κατάστημα που θα επιστκεφτείς (όταν και όποτε), νομίζω μπορείς να κάνεις παραγγελία. Βέβαια, υπάρχει και το ενδεχόμενο του downloading, αλλά αυτό είναι against the rules (ή μήπως όχι;).
          "All art is at once the surface and symbol. Those who go beneath the surface do so at their peril."

          Comment


          • #20
            www.amazon.com .Μια άλλη ιδέα είναι τα καταστήματα Κάισσα. Και αν δεν υπάρχει στο κατάστημα που θα επιστκεφτείς (όταν και όποτε), νομίζω μπορείς να κάνεις παραγγελία. Βέβαια, υπάρχει και το ενδεχόμενο του downloading, αλλά αυτό είναι against the rules (ή μήπως όχι;).
            [/b]


            καλες ιδεες. παραγγελία η αγορά μεσω net δεν παίζει... Αυτό με την Καισα δεν το είχα σκεφτεί.Εχουνε ενα παρακμιακό μαγαζάκι εδω στα χανια...(οχι.αν τους πειράζει να ρίξουν τις τιμές)
            You are a hero...and you must leave

            Comment


            • #21
              Για να απαντησω στην ερωτηση του Tsoum(acher).

              Οχι, δεν γινεται αυτο που λες. Ο Drizzt και ο Entreri ειναι προϊοντα της φαντασιας του R.A. Salvatore, ο οποιος τους εφτιαξε με βαση τα Forgotten Realms. Απο εκει και περα, με τα βιβλια του αυτοι ενσωματωθηκαν στο ολο setting.

              Οταν μιλαω για βιβλιο Campaing Setting Forgotten Realms, μιλαω φυσικα για το μεγαλο βιβλιο το οποιο περιλαμβανει ολον αυτον τον κοσμο, δηλαδη τα ιδια τα Forgotten Realms. Δεν υπαρχει καποιο βιβλιο με χαρακτηρες και τα στατιστικα τους, απλα κυκλοφορουν βιβλιαρακια με περιπετειες για DnD που λαμβανουν χωρα στα Forgotten Realms.
              :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

              Comment


              • #22
                Ε κοπελιές κοιτάξτε εδώ συλλογή και ζηλέψτε:

                <div align="center">Η Συλλογή μου απο Forgotten Realms και άλλα τετοιυ στυλ βιβλία


                </div>
                "to katarameno mixanima de deixnei ti photo... axristi eparxia, den vazan perysi kai mia fwtia se ayto to net cafe na ta pernan ola kainouria grrrr"

                by Fyge 114 Amaliada edition

                "Εγώ όμως και μόνο που πατάω goombas με το Mario αφηνιάζω&#33; "

                by Chaoscrow

                Comment


                • #23
                  Tsoum(acher), απο την στιγμη που ειναι στα ελληνικα ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΤΙΠΟΤΑ&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33 ;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;1

                  Καλος εισαι, αλλα αγγλικα αγορι μου, ENGLICHHHHH&#33;&#33;&#33;&#33;
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #24
                    Απο πού βγαίνει το tsoum(acher);



                    btw η συλλογή δδεν είναι δικιά μου αλλα του Public :icon_twisted: :icon_twisted:

                    "to katarameno mixanima de deixnei ti photo... axristi eparxia, den vazan perysi kai mia fwtia se ayto to net cafe na ta pernan ola kainouria grrrr"

                    by Fyge 114 Amaliada edition

                    "Εγώ όμως και μόνο που πατάω goombas με το Mario αφηνιάζω&#33; "

                    by Chaoscrow

                    Comment


                    • #25
                      Se kapoia fash stamathsa na diavazw ta post, apla tha pw ena-dyo pragmata.

                      - Kaneis pou grafei vivlia toso agaphta apo ton kosmo den einai atalantos.
                      - Veveos kai teleionei h fantasia kapotes giafto vlepoume kai thn epanapsh, afto ksexorizei ta fenomena apo ta aplos kala vivlia.
                      - Mou aresoun oi xarakthres gamiades kai giafto mou aresei o drizzt h opos grafete, thelo o kentrikos xarakthras na spernei asxhma, kai parola afta na ginete story, einai dyskolo na epityxeis kati tetio.
                      Tha me peite ryxo alla afto mou aresei kai o Salvator dixnei na to petyxenei, toulaxisto me to dark elf tou, an eimoun egw tha ton ekana akomh poio ultimate se katastash pou na mhn xriazete oute spathia gia na katevazei drakous.

                      Afta go on
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #26
                        SPOILER ALERT&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33; MAJOR SPOILER ALERT&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33;&#33; &#33;&#33;

                        Το κακο με τις ιστοριες του Drizzt ειναι πως ξεφευγουν καποια στιγμη απο την λογικη του setting που βασιζονται. ΟΚ, ο Wulfgar τελικα δεν πεθανε και ηταν αιχμαλοτος του Ertuu, τον οποιο και νικησε τελικα για δευτερη φορα ο Drizzt μαζι με κατι αλλους και ο Wulfgar επανηλθε στην material plane, αφου πρωτα ο Drizzt και η Catti-brie καταλαβαν οτι αγαπιουνται και αφου γαμηθηκε ο Διας με τον πολεμο με τα Dark Elves, στον οποιο μπλεχτηκε η μιση Sword Coast και το υπολοιπο Amn...

                        Ο Salvatore, οπως ειπωθηκε πολυ σωστα πιο πριν, ειναι πολυ καλος στις fighting scenes. Πραγματικα δινει στον αναγνωστη να καταλαβει το στυλ της μαχης. Περαν τουτου ομως εχει σοβαρες αδυναμιες οσων αφορα την ιντριγκα και την πορεια των χαρακτηρων του. Ειδικα ο Drizzt εχει αλλαξει εφτακοσιες αποψεις και γνωμες για τον κοσμο που ζει. Τα κορυφαια του δημιουργηματα ειναι η πρωτη σειρα των βιβλιων του, το Legent of Drizzt δλδ, οπου πραγματικα δειχνει ικανοτητα γραφης μεγαλυτερη απο αυτη που εχει δειξει στα επομενα βιβλια του. Μετα ειναι το Paths of Darkness, οπου εκει τον σωζει μονο η Menzoberanzzan και τα Dark Elves, και κατι χαρακτηρες οπως ο Jarlaxle οι οποιοι ειναι πραγματικα ενδιαφεροντες. Απο εκει και περα το χαος&#33;&#33;&#33; Οχι σπαει η panther figurine που καλει o Drizzt την Guenwyvar, οχι εκπαιδευουν μια ΦΩΚΙΑ να τους την βρει επειδη επεσε μεσα στην θαλασσα, οχι ο Wulfgar την κανει αφοτου επανελθει στην ζωη και τα φτιαχνει με κατι πορνες στο Amn, οχι ο Jarlaxle και ο Entreri τα κυμιαζουν και παιρνουν εκεινο το αναθεματισμενο το Rod που φτιαχνει πυργους και καει κοσμο, ενα χαος και μισο&#33;&#33;&#33; Μονο τα τελευταια βιβλια του αξιζαν αρκετα, οπου πραγματευεται τον πολεμο με τα Orc και τις προσπαθιες των νανων να αντεξουν. Εκει μαλιστα, δινει παλι ρεστα στην περιγραφη. Και αυτο επειδη ο Drizzt πιστευει οτι εχει χασει τα παντα γιατι ειδε εναν πυργο με τους φιλους του μεσα να καταστρεφεται (αλλα οι δικοι του εζησαν) και γινεται παλι ο hunter που τους σκιζει ολους.

                        Τελος παντων, αντε να δουμε τι θα γραψει παλι ο Salvatore...
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • #27
                          Θα συμφωνήσω στα περισσότερα με τον Dj. Κι εγώ βαρέθηκα κάπου στο paths of darkness αλλά μετά στο hunter&#39;s blade δίνει ρέστα ξανά, με την αποκορύφωση στο Transitions (ένα μόνο από τα 3 βιβλία έχει κυκλοφορήσει μέχρι τώρα, τα υπόλοιπα έρχονται σύντομα) όπου επιχειρεί να δημιουργήσει ένα καινούργιο βασίλειο στο fearun.

                          Comment


                          • #28
                            Και μια τελευταια παρατηρηση: τα πιο ενδιαφεροντα σημεια των βιβλιων ειναι οι ιντριγκες που ξερει να φτιαχνει ο Salvatore. Απο εκει και περα εχει κανεις την αισθηση οτι τραβαει υπερβολικα της σκηνες μαχης, μονο και μονο για να γεμισει σελιδες το βιβλιο του. Και για να κανω και μια αντιπαραβολη με τον μεγαλο J.R.R. Tolkien, τον πατερα του fantasy: ο Tolkien στην μαχη του Helm&#39;s Deep γραφει ολες κι ολες 2 σελιδες. Εαν ο Salvatore εγραφε εκεινη την μαχη θα του επαιρνε 2 βιβλια...
                            :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                            Comment


                            • #29
                              Το Demon Stone το έπαιξε κανείς; RPG για το PS2 είναι. Το σενάριο γράφτηκε από τον Salvatore. Το έχω αγοράσει αλλά δεν το έχω παίξει ακόμα..


                              Comment


                              • #30
                                Nαι,το πηρα για Pc και το τερματισα. Καλο,αρκετα καλο για αυτο που κανει,αλλα μην περιμενεις καμια εμπειρια τυπου Halo...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X