Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

    Τι ταινία είδατε απόψε?Σας άρεσε ή όχι?Την προτείνετε?

    Καταλάβατε περί τίνος πρόκειτε.Απόψεις για ταινίες που είδαμε σήμερα ή πρόσφατα και μας έκαναν εντύπωση,μας έφεραν αηδία,μας κάναμε να τρέχουμε μέσα στο σπίτι για να κλείσουμε τα παράθυρα κτλ .

    Σήμερα όπως ανάφερα και στο άλλο topic είδα το I am Legend...Ακολουθεί copy/paste

    H ταινία ήταν καλύτερη από ότι περίμενα.Δεν ήξερα πως θα είναι zombie movie .Πολύ καλή σκηνοθεσία για zombie movie,πολύ καλή ερμηνεία από τον Will Smith και το ενδιαφέρον στο αμείωτο.Ομολογό πως τρόμαξα σε αρκετές στιγμές .Αξίζει χαλαρά να πάτε να την δείτε ;)

    Spoiler...Το ending δεν μου άρεσε.Προτιμούσα εντελώς sad ending και ΟΧΙ τόσο αμερικανιά...Μέχρι και την σημαία δείξανε(κλασικά όπως πάντα...) ΕΛΕΟΣ πια!!! End Spoiler.

    Κατα τα άλλα όμως ήταν μία καλή και ευχάριστη ταινία,μου κράτησε το ενδιαφέρον και την ευχαριστήθηκα.

    ΥΓ:Να καεί το Odeon διότι ανέβασε ΚΑΙ άλλο την τιμή.Άκουσε εκεί 8.50 ευρώ&#33;&#33;&#33;&#33; <_<




  • #2
    Ωραίο topic.Έλειπε από εδώ γιατί τα άλλα 2 topics περιορίζονταν σε ταινίες που κυκλοφορούν αυτές τις μέρες στο cinema και σε ταινίες που τις προτείνουμε ως All time Classic&#33;Αν και δεν έχω δει πρόσφατα κάποια ταινία εκτός cinema όπου έχω κάνει και τα αντίστοιχα σχόλια στο γνωστό topic επικροτώ την ιδέα σου .Όσο για τα ODEN άσε καλύτερα δε θα ανοίξω το στόμα μου Εύτυχώς που εδώ στο Ηράκλειο υπάρχουν και τα Τεχνόπολις και γλιτώνουμε(όχι πάντα) τα 2.5 (&#33;&#33;&#33;) παραπάνω Euro.
    Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

    Comment


    • #3
      Είδα τις προάλλες τον Ηannibal το νεότερο. Μου έμεινε μόνο ο τρόπος της ομίλιας του ηθοποιού που σε στιγμές νόμιζα πως άκουγα τον Χόπκινς. Κατα τα άλλα, ψιλοαδιάφορη τη βρήκα. Μετά τα Saw, τα όποια ανθρώπινα βασανιστήρια δείχνουν μοιραία αδιάφορα.

      Καπάκια έβαλα το Ghostrider. Από τις χειρότερες ταινίες που έχω δει ποτέ μου, δεν έχω κάποιο παραπάνω σχόλιο. Και αυστηρά ως μια κόμικ ταινία να τη δεις, είναι χάλια. Γενικά ήταν ένα κακό βράδυ...
      sigpic

      Comment


      • #4
        Εγώ πρόσφατα είδα το Little Miss Sunshine το οποίο μου άρεσε υπερβολικά πολύ και ένα του Kurosawa στην ΕΤ-3, το όνομα του οποίου δεν ξέρω πώς γράφεται (Dersou Uzala νομίζω, wtf).

        Πάντως το Sunshine ήταν πραγματικά υπέροχο, καιρό είχα να γελάσω τόσο πολύ. Την ξαναβλέπω άνετα. Laharl κάθαρμα, κανονίζουμε .

        Comment


        • #5
          Είδα σήμερα μετά από πρόταση του Gintama το Grave Of The Fireflies...

          H ταινία ήταν πολύ καλή.&#39;Ενα πολύ καλό αντί-πολεμικό δράμα.Αφηγείτε την ιστορία δύο αδερφών,του Seita και της Setsuko την εποχή του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου.Έχοντας χάσει την μητέρα τους σε μία βομβιστική επίθεση προσπαθούνε να επιβιώσουν.Η ταινία επιγκεντρώνεται στην ζωή τους.

          Η σκηνοθεσία ήταν πολύ καλή δίχως όμως να με εξέπληξε.Το σενάριο και η ροή των γεγονότων κυλούν πολύ όμορφα και πάντα γύρω από τους δύο πρωταγωνιστές...Η μουσική όπου υπάρχει είναι πολύ καλή και δένει ωραία με το σύνολο.Την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θέλουν ένα ωραίο δράμα που σε ψυχοπλακώνει λιγάκι

          Να προσθέσω επίσης δύο από της καλύτερες σκηνές που έχω δει...

          Η πρώτη είναι αυτή όπου όταν βρίσκονται στο καταφύγιο,πιάνουνε πολλές πυγολαμπίδες και τις αφήνουνε μέσα στο σπίτι τους.Το επόμενο πρωί οι περισσότερες πεθαίνουυν και η Setsuko λέει Why fireflies die so young?.Αν σκεφτεί κανείς ότι και αυτή πέθανε τόσο νέα...

          Η δεύτερη είναι εκεί που ήδη έχει πεθάνει η Setsuko και την δείχνει να παίζει και να ασχολείτε με διάφορα πράγματα και χάνεται μετά από κάθε της πράξη...


          ΥΓ:Studio Ghibli FTW ;)
          ΥΓ2:&#39;Οποτε θες Evans,το ξέρεις ότι είμαι μέσα(και δίνω και σπίτι)


          Comment


          • #6
            Χθες είδα το hot fuzz , κάφρικη ταινία , με γέλιο αλλά αδιάφορη...

            Comment


            • #7
              Αείδα το Άκρως Εμπιστευτικο, ωραία ταινία και ωραίο κόλπο στήσαν για τα λεφτά, πολύ καλή ταινία για όσους αρέσουν οι παγαποντιές και το καλύτερο για τέτοια περίπτωση είναι το 9 Βασίλλισες...με διαφορά. Το τέλειο κόλπο, ψάξτε το βρείτε το δεστε το ;)
              "...You can have all the faith you want in spirits, and the afterlife, and heaven and hell, but when it comes to this world, don't be an idiot. Cause you can tell me you put your faith in God to put you through the day, but when it comes time to cross the road, i know you look both ways..."

              Comment


              • #8
                Είδα σήμερα μετά από πρόταση του Gintama το Grave Of The Fireflies...

                H ταινία ήταν πολύ καλή.&#39;Ενα πολύ καλό αντί-πολεμικό δράμα.Αφηγείτε την ιστορία δύο αδερφών,του Seita και της Setsuko την εποχή του δευτέρου παγκοσμίου πολέμου.Έχοντας χάσει την μητέρα τους σε μία βομβιστική επίθεση προσπαθούνε να επιβιώσουν.Η ταινία επιγκεντρώνεται στην ζωή τους.

                Η σκηνοθεσία ήταν πολύ καλή δίχως όμως να με εξέπληξε.Το σενάριο και η ροή των γεγονότων κυλούν πολύ όμορφα και πάντα γύρω από τους δύο πρωταγωνιστές...Η μουσική όπου υπάρχει είναι πολύ καλή και δένει ωραία με το σύνολο.Την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θέλουν ένα ωραίο δράμα που σε ψυχοπλακώνει λιγάκι

                Να προσθέσω επίσης δύο από της καλύτερες σκηνές που έχω δει...

                Η πρώτη είναι αυτή όπου όταν βρίσκονται στο καταφύγιο,πιάνουνε πολλές πυγολαμπίδες και τις αφήνουνε μέσα στο σπίτι τους.Το επόμενο πρωί οι περισσότερες πεθαίνουυν και η Setsuko λέει Why fireflies die so young?.Αν σκεφτεί κανείς ότι και αυτή πέθανε τόσο νέα...

                Η δεύτερη είναι εκεί που ήδη έχει πεθάνει η Setsuko και την δείχνει να παίζει και να ασχολείτε με διάφορα πράγματα και χάνεται μετά από κάθε της πράξη...


                ΥΓ:Studio Ghibli FTW ;)
                ΥΓ2:&#39;Οποτε θες Evans,το ξέρεις ότι είμαι μέσα(και δίνω και σπίτι)
                [/b]
                Spoilers

                Εγώ έπαθα την πλάκα μου όταν είπε ο αφηγητής ότι το κορίτσι δεν ξύπνησε ποτέ. Πολύ δυνατή ταινία ρε γμτ, την είδα και δύο φορές .

                Comment


                • #9
                  Το τελευταίο διάστημα των γιορτών προσφερόταν για ταινίες μιας και η τηλεόραση είχε ποιοτικές προβολές-ειδικά η κρατική-αλλά στα ιδωτικά είχαν εξοριστεί,κλασικά,σε ώρες περίεργες...2πμ το λιγότερο.
                  Από dvd ή στην Tv είδα τα ακόλουθα.
                  Τransformers...Ό,τι περίμενα ακριβώς.Pop corn,eye candy ταινία για να περάσεις καλά με ένα υποτυπώδες σενάριο αλλά ως εκεί.
                  TMNT:Περιέργως μου άρεσε.Φυσική συνέχεια των 1 και 2.Εφετζίδικο και με καλό ar direction που θύμιζε beyond good and evil.Ό,τι πρέπει για τα παιζάκια κάθε ηλικίας
                  I pronounce you Chuck and Larry:Κλασικός Adam Sandler,γέλιο σε στιγμές,χαλαρές καταστάσεις και αμερικάνικο χιούμορ.Μου άρεσε και εδώ ο Κevin James.Ανώδυνη ταινία που imo πετυχαίνει το στόχο της,να σε κάνει να γελάσεις.
                  Ο ταλαντούχος κος Ρίπλει:Μετά από πολύ πρήξιμο και hype που είχα φάει όταν είχε βγει αρνηθηκα πεισματικά να τη δω.Την είδα καθυστερημένα εν έτει 2008 αλλά άξιζε τον κόπο.Πολύ καλές ερμηνείες(Μπλάνσετ,Τζουντ Λο και Ντέιμον και Χοφμαν-δε μου άρεσε τόσο η Παλτροου)και άψογη σκηνοθεσία.Φοβερές επιλογές μουσικής,άψογη φωτογραφία...Γενικά μια άριστη ταινία imo.
                  Nightmare before Xmas(ελληνική μεταγλώττιση)Προσεγμένο αλλά έχανε πολύ σε σχέση με το αγγλικό...
                  Batman Returns:Το είδα πολλοστή φορά-στο Star νομίζω.Το θυμόμουν καλύτερο.Άριστη μουσική,άριστη αισθητική,μηδέν σενάριο και ανάπτυξη του Batman...Δε γέρασε καλά.Μόνο για fan του Burton.
                  Ξεκίνησα να βλέπω και το The Great Race με τους Jack Lemmon και Tony Curtis αλλά δεν το είδα ολόκληρο μιας και το έδιεχνε στις 2 το Star και με πήρε ο ύπνος στα μισά...Εξαιρετική κωμωδία όσο παρακολούθησα.
                  Aυτά&#33;&#33;&#33;

                  EDIT:
                  Είδα και το Ocean&#39;s Thirteen.Αν και καλό,με απογοήτευσε σε σχέση με τα δύο προηγούμενα.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #10
                    Εγω ειδα (ξανα) εχθες το Constant Gardener διοτι δεν το ειχε δει ενας φιλος.
                    Πολυ καλη ταινια,πολυ ομορφη μουσικη και αψογη ερμηνεια απο Rachel Weiss...

                    Comment


                    • #11
                      Εγω ειδα (ξανα) εχθες το Constant Gardener διοτι δεν το ειχε δει ενας φιλος.
                      Πολυ καλη ταινια,πολυ ομορφη μουσικη και αψογη ερμηνεια απο Rachel Weiss...
                      [/b]
                      Από της αγαπημένες μου ταινίες...Ένα πολύ ωραίο θέμα για την κατάντια της Αφρικής και την εκμετάλευση της από τους δυτικούς "πολιτισμούς".Εκπληκτικό soundtrack,φανταστικές ερμηνείες(ειδικά του Weiss),τρομερή φωτογραφία και πολύ καλή σκηνοθεσία...Την προτείνω ανεπιφύλακτα ;)


                      Comment


                      • #12
                        Από της αγαπημένες μου ταινίες...Ένα πολύ ωραίο θέμα για την κατάντια της Αφρικής και την εκμετάλευση της από τους δυτικούς "πολιτισμούς".Εκπληκτικό soundtrack,φανταστικές ερμηνείες(ειδικά της Weiss),τρομερή φωτογραφία και πολύ καλή σκηνοθεσία...Την προτείνω ανεπιφύλακτα ;)
                        [/b]
                        fixed ;)

                        Comment


                        • #13
                          Ήταν όντως ωραία ταινία. Για σκηνοθεσία δεν ξέρω, αλλά κάποιες σκηνές μου άρεσαν ιδιαίτερα. Η φωτογραφία στο τέλος, κοντά στην παραλία (και στην αρχή, με τα αίματα) ήταν πολύ ωραία. Οι ερμηνείες επίσης πολύ καλές, πιστεύω ότι αυτές έδιναν ιδιαίτερη βαρύτητα στο σενάριο. Όπως και να έχει, δείτε το Runaway Jury για μία ακόμα καλή ερμηνεία της Weisz (και για να το παίξω και spam-κουλτουριάρης, το The Fountain και το My Blueberry Nights).

                          Comment


                          • #14
                            Το Last Legion πριν λίγη ώρα... Nτάξει, πλάκα είχε Δεν είναι πάντως ταινία που τη παίρνεις στα σοβαρά. Επίσης δεν την βλέπεις έχοντας στο μυαλό σου ότι πρόκειται για ένα υποτιθέμενο "prequel", κατα τρόπο τεινά, του Excalibur.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Από της αγαπημένες μου ταινίες...Ένα πολύ ωραίο θέμα για την κατάντια της Αφρικής και την εκμετάλευση της από τους δυτικούς "πολιτισμούς".Εκπληκτικό soundtrack,φανταστικές ερμηνείες(ειδικά του Weiss),τρομερή φωτογραφία και πολύ καλή σκηνοθεσία...Την προτείνω ανεπιφύλακτα ;)
                              [/b]
                              +1 ;)

                              Εγώ είδα χθές το "Fracture" (ελληνική μετάφραση: Απόδειξη ενοχής ?wtf? ).Μου άφησε μια γλυκόπικρη γεύση η συγκεκριμένη ταινία.Από τη μία μεριά έχουμε τις αρκετά καλές ερμηνείες των ηθοποιών(και κυρίως εννοείται του Anthony Hopkins που για ακόμη μια φόρα παίζει το ρόλο του "ιδιοφυή" ψυχοπαθή) και το σχετικό ενδιαφέρον που σου δημιουργεί η ταινία μέχρι τέλους χωρίς να βαρεθείς βλέποντας την ευχάριστα και από την άλλη μεριά έχουμε ένα σενάριο γεμάτο κενά είτε έχουν να κάνουν με το περιβάλλον και τη ζωή των χαρακτήρων είτε έχουν να κάνουν με την όλη εξέλιξη και πλοκ&#39;ή της ταινίας είτε έχουν να κάνουν με πολλά λάθη στο ποινικό-αστυνομικό σύστημα.Ειδικά στα 15 τελευταία λεπτά πιστεύω ότι χαλάει όλοκληρη η ταινία.Εμένα προσωπικά δεν με έπεισε...Δε θα τη σύστηνα να τη δείτε,αλλά δε θα σας απέτρεπα και από το να το κάνετε.Θα την χαρακτήριζα αδιάφορη.
                              Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                              Comment

                              Working...
                              X