Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • που αν ειναι δυνατον δηλαδη, εχει τον Mark Hamil στο cast και τον βαζεις να κανει και λεει χαζομαρες
    Δεν έχω δει την ταινία αλλά ο Mark Hamill μια ζωή χαζομάρες έλεγε και έκανε, ίσως όχι εκούσια βέβαια.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • Altair θα βαλω μεσα σε spoiler αυτα που δεν μου αρεσαν και πες μου αν διαφωνεις

       
      1) Ο Snoke πεθαινει χωρις να μαθουμε τιποτα γι'αυτον. Προσωπικα εχουν αρχισει να με εκνευριζουν παρα πολυ ταινιες και σειρες που χτιζουν κατι γυρω απο εναν χαρακτηρα, το community παει και βαζει τρελη δουλεια, ψαχνει λεπτομεριες και φτιαχνει σεναρια για το ποιος μπορει να ειναι (που καταληγουν να ειναι 100 φορες καλυτερα απο αυτα που τελικα θα δωσει η ταινια), δημιουργειται hype και τελικα ουτε ο σεναριογραφος δεν ξερει ποιος ειναι γι'αυτο και τον σκοτωνει χωρις να σου πει τιποτα επειδη δεν ξερει τι να τον κανει.

      2) Η Rey ειναι μια nobody. Η πρωτη ταινια χτιζει τρελο hype γυρω απο το ποια ειναι η Rey, γιατι εχει αυτες τις δυναμεις, οτι μαλλον εχει κανει block το παρελθον της που καποιος την ειχε εκπαιδευσει κλπ κλπ. Ακριβως οπως και με τον Snoke, οι σεναριογραφοι μαλλον εν τελει δεν ηξεραν τι να γραψουν οποτε γυρισαν και σου ειπαν οτι η Rey δεν εχει παρελθον, ειναι ενας random npc που απλα για καποιο λογο εχει αυτες τις δυναμεις. Good writing...

      3) Ο Luke σκεφτηκε να σκοτωσει τον Kailo Ren. Δεν υπαρχει τιποτα πιο out of character, ο χαρακτηρας που προσπαθησε να κανει turn τον Vader, που παραδοθηκε στον αυτοκρατορα επειδη εβλεπε οτι ο πατερας του παροτι εχει κανει και εχει κανει εχει ακομα φως μεσα του, που εχει μαθει την ιστορια για το πως τα πραγματα εφτασαν εκει που εφτασαν, που ηταν μαθητης του Yoda, που ειδε ακομα και στον εαυτο του το dark side και καταφερε να το ξεπερασει, να σκεφτει να σκοτωσει τον μαθητη του-γιο της αδερφης του και του καλυτερου του φιλου στον υπνο του, επειδη φοβηθηκε οταν ειδε ενα πιθανο μελλον.

      4) Η πρωτη και η δευτερη ταινια δεν εξηγουν ποιο ειναι το state of the universe. Μπορει ο κοσμος να εχει κραξει την δευτερη τριλογια του Lucas, ομως αυτες οι ταινιες περιγραφουν με φανταστικο τροπο πως η δημοκρατια μετατραπηκε σε δικτατορια, πως η εξουσια περασε σιγα σιγα στα χερια ενος ατομου. Και το κανει οχι in a blink of an eye αλλα το χτιζει υπομονετικα μεσα και στις 3 ταινιες. Εδω προσωπικα δεν εχω καταλαβει τελικα τι γινεται, πως διοικειται το συμπαν? Η αυτοκρατορια υπαρχει ακομα? Ειναι το πρωτο ταγμα? Τι λενε οι κυβερνησεις των πλανητων γι'αυτο? Γιατι η αντισταση ειναι ακομα αντισταση και δεν προσπαθησε μαζι με τις κυβερνησεις να ξαναφτιαξουν την δημοκρατια? Αυτο που βλεπουμε στις 2 πρωτες ταινιες ειναι καμια 100αρα ατομα να αποτελουν την αντισταση και να πολεμουν καμια 100αρα ατομα που ειναι το πρωτο ταγμα. Ολο το υπολοιπο συμπαν τι κανει? Αντι να μας πουνε πραγματα γι' αυτο, η πρωτη ταινια δειχνει για αλλη μια φορα πως φτιαχνεται το death star και η δευτερη επι μια ωρα δειχνει το πρωτο ταγμα να ακολουθει τους 100 αντιστασιακους και να τους ριχνει με το laser.

      Τα παραπανω μπορει καποιος fan να υποστηριξει οτι θα μας τα πουν στις επομενες ταινιες. Ομως προσωπικα κρινω την ταινια για αυτο που εδωσε τωρα, δεν μπορω να μεινω στο οτι η παραγωγη εχει ενα συγκεκριμενο plan για το ολο συμπαν, γιατι ειναι πολυ πιθανο να μην εχει. Αυτο μου δειχνει τουλαχιστον αυτη τη στιγμη. Αν η επομενη ταινια βγει και μου εχει ενα γαματο story για τον Snoke, καλως, αλλα δεν μπορω να κρινω το Last Jedi με βαση αυτη την υποθεση (γιατι ειναι υποθεση).

      5) Πες μου ειλικρινα αν δεν θεωρεις filer ολο αυτο το πραγμα με το διαστημοπλοιο και το chase στην resistance ή το κομματι που ο Fin παει να βρει τον κρυπτογραφο. Ποσες φορες τα εχουμε δει αυτα? Τι προσεφεραν στην ταινια? Θα σε πειραζε αν δεν υπηρχαν?

      6) Το να μπαινει αυτου του ειδους το χιουμορ σε ολες τις ταινιες της Disney ειναι κατι που πραγματικα με ενοχλει. Τα star wars ειχαν συγκεκριμενο χιουμορ, δεν ειχαν αυτο το πραγμα, δεν ειχαν το luke να αρμεγει αγελαδες ουτε να σκουπιζει το πετο του μετα απο επιθεση λες και ειναι ο τσακ νορις. Ειναι παρα πολυ cheap επειδη πουλησε αυτο το πραγμα στο MCU να το βαζουν σε ολες τις ταινιες, ειδικα οταν αυτες ειναι ιστορικες και εχουν δικο τους χαρακτηρα.

      7) Ελεος με το nostalgia. Το να βαζεις τον Yoda να ειναι η κουκλα του 70 το 2017 ειναι απλα τραγικο... Φτιαχνετε κατι καινουργιο και την ταινια σας δεν την βλεπουν μονο αυτοι που ηταν 20 χρονων πριν 40 χρονια. Εχετε μεσα 1000 cgi χαρακτηρες και ο yoda ειναι κουκλα επειδη ετσι ηταν το 70 και οι purists δεν γουσταραν που τα episodes 1-3 τον εκαναν cgi. Αυτο ειναι το tribute?

      8,9, ..., +oo) Δεν θα σταματησω ποτε οποτε το αφηνω εδω


      Αν δεν σε πειραξαν αυτα εγω παω πασο, προσωπικα ωστοσο δεν θα την προτεινα σε κανεναν. Μου κανει εντυπωση που εχει και αυτες τις κριτικες, 80% στο metacritic???? Δηλαδη ειναι απο τις καλυτερες ταινιες που ειδαν οι κριτικοι φετος? Ειναι η σημαντικοτερη ταινια στο franchise? Τοσο low ειναι τα στανταρντς? Τι να πω...
      Last edited by nooto; 21-12-2017, 01:24 AM.

      Comment


      • Τώρα που ανάλυσες μπορούμε να κάνουμε κουβέντα σωστή.
        Θα γράψω με edit τις απαντήσεις γιατί πρέπει να φύγω τώρα.
        Σε κάποια συμφωνώ βέβαια,σε άλλα όχι.Anyway,όταν γυρίσω.
        Carpe diem

        Comment


        • Star Wars : η τελευταία μαλακια ! (Ελπιζω) ούτε στο νήπιο δεν έβλεπα τέτοιες μαλακιες . Προτιμούσα να δω κανένα die hard η rambo. Έχουν καταστρέψει τα παιδια σημερα με ανώμαλους

          Comment




          • Mου αρεσει ο AJ αλλα τωρα τον συμπαθησα ακομα πιο πολυ . Βασικα στο video και αυτοι απορουν πως αυτοι η ταινια εχει 90% στο Rotten Tomatos. Btw χαιρομαι που διαβασα συνεντευξη του Mark Hamill σημερα και ανεφερε πως οι καινουργιοι σεναριογραφοι δεν εχουν καταλαβει καθολου το ποιος ειναι Luke κατα τη γνωμη του. Και οπως εγραψα πιο πανω συμφωνω απολυτα, περα απο το τι κανει η ταινια στον Snoke και την Rey, δεν υπαρχει πιο out of character development για τον Luke...

            Αντωνη εννοειται man, περιμενω να διαβασω τις αποψεις σου

            Comment


            • Ενώ όντως είχε ανύπαρκτο character development και πάρα πολλές lame ευκολίες διασκέδασα παραπάνω από ότι στο VII. Δεν είμαι Die Hard fan βέβαια οπότε άλλο πράμα πα να δω εγώ και άλλο ο Nooto.

              Σαν εφετζίδικο blockbuster λεπόν 7/10.

              Comment


              • Λυπαμαι nooto δε συμφωνω καθολου μαζι σου. Πολυ αναλυση για δευτερευοντα θεματα. Χωρις να μαι die hars fan star wars η ταινια με πορωσε απιστευτα. Imo οπη η ουσια του star wars ειναι η εσωτερική διαμαχη του καθε συνειδητου οντος αναμεσα στο φως και στο σκοταδι. Λες πχ οτι ειναι out of character να θελει να σκοτωσει ο luke τον kylo ren. Καταρχήν δε συνεβη. Τρόμαξε κι η πρωτη του αντιδραση ηταν να ανοιξει το φωτοσπαθο. Αυτο δινει στον χαρακτηρα περισσότερο βαθος και τον κάνει πιο αληθινο.

                Τα communities που αναλώνονται σε θεωρειες ας πάνε να κανουν καμια δουλειά. Εγω δε περιμενα τπτ απο τη ταινια, απολαυσα τη πρωτη και πηγα να δω τι θα γινει τωρα. Fuck communities.

                Για μενα το καλύτερο block buster της χρονιάς και το καλύτερο star wars χωρις να χω δει Rogue One. Μονο για τον snoke μπορω να πω οτι ηταν too easy απο κει και πέρα ομως τα παντα ειχαν απολυτα λογικη ροη αν ξεκολησει καποιος απο το πως τα χει οραματιστει.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • Originally posted by nooto View Post
                  Altair θα βαλω μεσα σε spoiler αυτα που δεν μου αρεσαν και πες μου αν διαφωνεις

                   
                  1) Ο Snoke πεθαινει χωρις να μαθουμε τιποτα γι'αυτον. Προσωπικα εχουν αρχισει να με εκνευριζουν παρα πολυ ταινιες και σειρες που χτιζουν κατι γυρω απο εναν χαρακτηρα, το community παει και βαζει τρελη δουλεια, ψαχνει λεπτομεριες και φτιαχνει σεναρια για το ποιος μπορει να ειναι (που καταληγουν να ειναι 100 φορες καλυτερα απο αυτα που τελικα θα δωσει η ταινια), δημιουργειται hype και τελικα ουτε ο σεναριογραφος δεν ξερει ποιος ειναι γι'αυτο και τον σκοτωνει χωρις να σου πει τιποτα επειδη δεν ξερει τι να τον κανει.

                  2) Η Rey ειναι μια nobody. Η πρωτη ταινια χτιζει τρελο hype γυρω απο το ποια ειναι η Rey, γιατι εχει αυτες τις δυναμεις, οτι μαλλον εχει κανει block το παρελθον της που καποιος την ειχε εκπαιδευσει κλπ κλπ. Ακριβως οπως και με τον Snoke, οι σεναριογραφοι μαλλον εν τελει δεν ηξεραν τι να γραψουν οποτε γυρισαν και σου ειπαν οτι η Rey δεν εχει παρελθον, ειναι ενας random npc που απλα για καποιο λογο εχει αυτες τις δυναμεις. Good writing...

                  3) Ο Luke σκεφτηκε να σκοτωσει τον Kailo Ren. Δεν υπαρχει τιποτα πιο out of character, ο χαρακτηρας που προσπαθησε να κανει turn τον Vader, που παραδοθηκε στον αυτοκρατορα επειδη εβλεπε οτι ο πατερας του παροτι εχει κανει και εχει κανει εχει ακομα φως μεσα του, που εχει μαθει την ιστορια για το πως τα πραγματα εφτασαν εκει που εφτασαν, που ηταν μαθητης του Yoda, που ειδε ακομα και στον εαυτο του το dark side και καταφερε να το ξεπερασει, να σκεφτει να σκοτωσει τον μαθητη του-γιο της αδερφης του και του καλυτερου του φιλου στον υπνο του, επειδη φοβηθηκε οταν ειδε ενα πιθανο μελλον.

                  4) Η πρωτη και η δευτερη ταινια δεν εξηγουν ποιο ειναι το state of the universe. Μπορει ο κοσμος να εχει κραξει την δευτερη τριλογια του Lucas, ομως αυτες οι ταινιες περιγραφουν με φανταστικο τροπο πως η δημοκρατια μετατραπηκε σε δικτατορια, πως η εξουσια περασε σιγα σιγα στα χερια ενος ατομου. Και το κανει οχι in a blink of an eye αλλα το χτιζει υπομονετικα μεσα και στις 3 ταινιες. Εδω προσωπικα δεν εχω καταλαβει τελικα τι γινεται, πως διοικειται το συμπαν? Η αυτοκρατορια υπαρχει ακομα? Ειναι το πρωτο ταγμα? Τι λενε οι κυβερνησεις των πλανητων γι'αυτο? Γιατι η αντισταση ειναι ακομα αντισταση και δεν προσπαθησε μαζι με τις κυβερνησεις να ξαναφτιαξουν την δημοκρατια? Αυτο που βλεπουμε στις 2 πρωτες ταινιες ειναι καμια 100αρα ατομα να αποτελουν την αντισταση και να πολεμουν καμια 100αρα ατομα που ειναι το πρωτο ταγμα. Ολο το υπολοιπο συμπαν τι κανει? Αντι να μας πουνε πραγματα γι' αυτο, η πρωτη ταινια δειχνει για αλλη μια φορα πως φτιαχνεται το death star και η δευτερη επι μια ωρα δειχνει το πρωτο ταγμα να ακολουθει τους 100 αντιστασιακους και να τους ριχνει με το laser.

                  Τα παραπανω μπορει καποιος fan να υποστηριξει οτι θα μας τα πουν στις επομενες ταινιες. Ομως προσωπικα κρινω την ταινια για αυτο που εδωσε τωρα, δεν μπορω να μεινω στο οτι η παραγωγη εχει ενα συγκεκριμενο plan για το ολο συμπαν, γιατι ειναι πολυ πιθανο να μην εχει. Αυτο μου δειχνει τουλαχιστον αυτη τη στιγμη. Αν η επομενη ταινια βγει και μου εχει ενα γαματο story για τον Snoke, καλως, αλλα δεν μπορω να κρινω το Last Jedi με βαση αυτη την υποθεση (γιατι ειναι υποθεση).

                  5) Πες μου ειλικρινα αν δεν θεωρεις filer ολο αυτο το πραγμα με το διαστημοπλοιο και το chase στην resistance ή το κομματι που ο Fin παει να βρει τον κρυπτογραφο. Ποσες φορες τα εχουμε δει αυτα? Τι προσεφεραν στην ταινια? Θα σε πειραζε αν δεν υπηρχαν?

                  6) Το να μπαινει αυτου του ειδους το χιουμορ σε ολες τις ταινιες της Disney ειναι κατι που πραγματικα με ενοχλει. Τα star wars ειχαν συγκεκριμενο χιουμορ, δεν ειχαν αυτο το πραγμα, δεν ειχαν το luke να αρμεγει αγελαδες ουτε να σκουπιζει το πετο του μετα απο επιθεση λες και ειναι ο τσακ νορις. Ειναι παρα πολυ cheap επειδη πουλησε αυτο το πραγμα στο MCU να το βαζουν σε ολες τις ταινιες, ειδικα οταν αυτες ειναι ιστορικες και εχουν δικο τους χαρακτηρα.

                  7) Ελεος με το nostalgia. Το να βαζεις τον Yoda να ειναι η κουκλα του 70 το 2017 ειναι απλα τραγικο... Φτιαχνετε κατι καινουργιο και την ταινια σας δεν την βλεπουν μονο αυτοι που ηταν 20 χρονων πριν 40 χρονια. Εχετε μεσα 1000 cgi χαρακτηρες και ο yoda ειναι κουκλα επειδη ετσι ηταν το 70 και οι purists δεν γουσταραν που τα episodes 1-3 τον εκαναν cgi. Αυτο ειναι το tribute?

                  8,9, ..., +oo) Δεν θα σταματησω ποτε οποτε το αφηνω εδω


                  Αν δεν σε πειραξαν αυτα εγω παω πασο, προσωπικα ωστοσο δεν θα την προτεινα σε κανεναν. Μου κανει εντυπωση που εχει και αυτες τις κριτικες, 80% στο metacritic???? Δηλαδη ειναι απο τις καλυτερες ταινιες που ειδαν οι κριτικοι φετος? Ειναι η σημαντικοτερη ταινια στο franchise? Τοσο low ειναι τα στανταρντς? Τι να πω...
                   
                  1)Να σου θυμίσω ότι στην αρχική τριλογία δεν είχαμε ιδέα ποιος είναι ο Sidius;Επίσης η τριλογία έχει ένα επεισόδιο ακόμα.Και κάτι σαν γενική συμβουλή.Είναι λογικό να κάνεις σκέψεις και σενάρια για το μέλλον,αλλά η πείρα μου,μου έχει αποδείξει πως σχεδόν ποτέ δε θα γίνει αυτό που περιμένεις.Αν γίνει,όλοι θα πουν προβλέψιμο και θα ξενερώσουν.Αν δεν γίνει,τότε απλά θα ξενερώσουν.Οπότε καλά τα σενάρια,αλλά καλό είναι πριν πας να δεις μια ταινία να μην προσμένεις τίποτα.Αλλιώς θα χαλαστείς με τα πιο ασήμαντα πράγματα.
                  2)Μπορεί να είναι όντως nobodies,μπορεί και όχι,έχουμε μια ταινία ακόμα.Αλλά να σου θυμίσω το Broomkid στο τέλος ώστε να σκεφτείς πως μιλάμε για έναν ολόκληρο γαλαξία.Δεν γίνεται να υπάρχουν μόνο οι Skywalkers και οι γόνοι τους.Υπάρχουν κι άλλοι force sensitive/force users.
                  3)Με τόσες ενοχές που έχει για τον πατέρα του και με τον φόβο ότι θα συμβεί ξανά κάτι παρόμοιο,μπορείς να τον αδικήσεις;Άλλωστε δεν τον σκότωσε,κρατήθηκε,απλά άνοιξε το lighsaber ασυναίσθητα.Συμφωνώ πως προσδίδει βάθος στον χαρακτήρα.
                  4)Δεν έχω κάποια δικαιολογία για εδώ,αλλά δεν με ενόχλησε κιόλας.
                  5)Το κομμάτι με το κυνηγητό,το εξήγησαν.Καλώς,κακώς,δεν το πολυθυμάμαι για να είμαι ειλικρινής,πρέπει να το ξαναδώ.Το κομμάτι με τον "χάκερ" και το καζίνο,μου άρεσε κι αυτό διότι ξέφυγε λίγο από τα 2 μέρη που διαδραματιζόταν μέχρι εκείνη την ώρα η ταινία.Επίσης,ίσως το σκουπίδι που τους πρόδωσε,να είναι ο πατέρας της Ray.Σκέψου το.
                  6)Τα σκηνικά που λες,δεν με πείραξαν,να σου θυμίσω στο 2 που καβαλούσαν ο Άνακιν κι η Πάντμε εκείνα τα ζωάκια και κυνηγιόντουσαν στα λιβάδια;Είχε άλλα βέβαια τα οποία δεν ταίριαζαν,όπως πχ το prank call στον Χαξ,η σκηνή με τον shirtless Kaylo Ren κ.ά που τώρα δεν μου έρχονται.
                  7)Δεν με πείραξε επίσης.



                  Εμένα όχι απλά μου άρεσε πάρα πολύ,αλλά την βάζω και μέσα στις 3 αγαπημένες μου,μέχρι να βγει το 9 τουλάχιστον.

                  Πάντως κάπου γράφεις ότι κρίνεις την ταινία γι'αυτά που δίνει χωρίς να περιμένεις να δεις τι θα γίνει στην επόμενη.Σωστό αυτό.Αλλά καλώς ή κακώς όταν ξέρεις ότι κάτι είναι τριλογία,καλό είναι να περιμένεις να κρίνεις το σύνολο όσον αφορά κάποια πράγματα.Αν όμως δεν πέρασες καλά,τότε εκεί ναι,έχεις απόλυτο δίκιο.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • Βρε Ramp βαλε κανενα spoiler

                    Αυτα που εγραψα για τα communities τα πηρατε στραβα. Δεν ειπα οτι ντε και καλα πρεπει το σεναριο να εχει αυτα που λενε οι fans, ουτε οτι η ταινια επρεπε να ειναι οπως την οραματιστηκα εγω με βαση τα οσα ειχα διαβασει απο theories. Προσωπικα και εγω πηγα να δω την ταινια χωρις να περιμενω τιποτα. Εγραψα απλα οτι υπαρχουν περιπτωσεις που τα fan scenarios εχουν μεγαλυτερο ενδιαφερον απο αυτο που δινει τελικα η ταινια. Ομως, δεν σχολιασα ανητικα την ταινια λογω αυτου. Το episode VII εθεσε καποιες βασεις πανω στο τι οραματιζονταν οι δημιουργοι για τους χαρακτηρες που δημιουργησαν. Οι σεναριογραφοι εβαλαν την Rey να εχει flashbacks για το παρελθον της, τον Snoke να σχετιζεται με τον Sidius και τον Vader και το πρωτο ταγμα να ειναι οτι εχει απομεινει απο την αυτοκρατορια, δεν τα εβαλαν οι fans. Εγω λοιπον σχολιαζω τη διαχειριση του υλικου που που εισηχθη στο Force Awakens, απο το Last Jedi.

                    Σε οτι αφορα τα οσα εγραψα για τον Luke: Ramp λες οτι ο Luke γινεται πιο αληθινος κλπ. Δεν σχολιασα αν γινεται πιο αληθινος, μπορει και να γινεται αλλα προσωπικα δεν με ενδιαφερει. Ειπα οτι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ο Luke αυτο το πραγμα, ειτε πιο αληθινος ειτε οχι. Και αυτο ειναι απαντηση και για τον Altair. Μπορει να ειναι ανθρωπινο ή να διακαιολογειται να περασει απο το μυαλο καποιου κατι τετοιο, οχι ομως του Luke. Ο Luke ειναι ο χαρακτηρας που οταν ολοι (ακομα και ο Ben και ο Yoda) του ελεγαν οτι ο πατερας του δεν μπορει να επιστρεψει, εκεινος θεωρησε οτι ακομα και η πιο μικρη αχτιδα φωτος ειναι ικανη για να σωθει καποιος. Οπως και να εχει εκτος του οτι αυτη ειναι η δικη μου αποψη για τα περι out of character, ειναι και η αποψη του ιδιου του ηθοποιου που τον υποδυεται.



                    Επισης δεν θεωρω οτι ριχνω πολυ αναλυση για θεματα που ειναι δευτερευοντα. Το να διαφωνησω με την παρουσιαση ενος κινηματογραφικου χαρακτηρα που υπαρχει 40 χρονια θεωρωντας οτι η συγκεκριμενη ταινια τον καταστρεφει ή με το γεγονος οτι η ταινια πεταει στα σκουπιδια elements οπως ο Snoke και η Rey που εκανε introduce o Abraams, δημιουργωντας plot holes δεν νομιζω οτι ειναι δευτερευον. Οπως επισης δεν ειναι δευτερευον που το major plot που οδηγησε σε ολα αυτα τα γεγονοτα και εχει να κανει με το state of the galaxy και την καταρευση της δικτατοριας εδω δεν παρουσιαζεται καθολου. Ολη η ταινια μιλαει για την μαχη αναμεσα στο πρωτο ταγμα και την αντισταση. Ωραια. H αντισταση σε ποιο πραγμα κανει αντισταση? Αφου δεν υπαρχει η αυτοκρατορια. Η πρωτη ταινια αυτο λεει. Το πρωτο ταγμα ειναι τα απομειναρια της αυτοκρατοριας, δεν διοικει κατι, προσπαθει να ξαναπαρει την εξουσια και ειναι ολοι και ολοι 50 ατομα. Δεν ειναι λογικο να αναρωτηθεις τι κανει ο υπολοιπος γαλαξιας για αυτο? Δεν τον νοιαζει? Στο τελος της ταινιας ειναι λογικο που λεει κλαιν μαιν?

                    Τελος, Altair, μεσα στο spoiler tag κανεις και εσυ το ιδιο λαθος που γραφεις για μενα, ''μπορει ο κρυποτγραφος να ειναι ο ταδε''. Ναι οκ μπορει και να μην ειναι . Και βασικα δεν μπαινω σε αυτη τη διαδικασια.

                    Επισης ο Sidius εμφανιστηκε σε ενα περιβαλλον που αναπτυσσοταν. Η πρωτη τριλογια σου λεει οτι o Vader και ο Sidius ειναι οτι απεμεινε απο μια παλια θρησκεια του παρελθοντος και ειναι οι τελευταιοι επιζοντες καποιων γεγονοτων που αλλαξαν το state of the galaxy. Τοτε δεν υπηρχαν οι Sith, δεν ηταν παντοτε 2 και γενικα η τριλογια δεν χρειαζοταν να σου πει κατι παραπανω, θα ηταν ωραιο αν το εκανε (οπως και εγινε στη συνεχεια), αλλα δεν ηταν αναγκαιο γιατι το συμπαν ηταν υπο διαμορφωση. Ο Snoke παρουσιαζεται σε ενα συμπαν που ειναι αναγκαιο να εξηγηθει η υπαρξη του λογω του lore που πλεον υπαρχει. Εχεις πλεον ενα established universe που εχει κανονες. Ειναι αλλο η 1η ταινια, αλλο η 8η.

                    Παραλληλα για να σχολιασω και το τελευταιο που γραφεις, το force απο το lore υπαρχει σε ολους, δεν ανηκει σε μια οικογενεια. Το θεμα ειναι οτι χρειαζεται εκπαιδευση προκειμενου καποιος να μπορεσει να το χρησιμοποιησει. Εκει ειναι το προβλημα και οχι σε αυτο που λες, αυτος ειναι επισης ο λογος που η σκηνη με το παιδακι που περιγραφεις ειναι ακομα πιο τραγικη. Δηλαδη οι skywalkers επρεπε να εκπαιδευτουν ενω οι random npcs της ταινιας εχουν super powers απο παιδια.

                    Απο κει και περα, δεν κατακρινω οτι σας αρεσε και περασατε καλα. Ολες μα ολες αυτες τις ταινιες εχουν διττη φυση. Μπορεις να πας να τις δεις και να γουσταρεις μονο και μονο επειδη εχουν μαχες, laser κλπ. Ειναι κατα το ημισυ pop corn movies και υπο αυτη την εννοια και για μενα υπηρχαν στιγμες που διασκεδασα. Αλλα υπαρχει και κοσμος που τον ενδιαφερει το context του Star Wars. Και σε οτι αφορα αυτο,η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι η συγκεκριμενη ταινια ειναι απαραδεκτη.
                    Last edited by nooto; 21-12-2017, 03:50 PM.

                    Comment


                    • Κοίτα είμαι τεράστιος φαν των Star Wars Movies οπότε όσα λες με ενδιαφέρουν αρκετά.Όμως,όλα μπορούν να γίνουν debunked.
                      Πχ ο Broomkid.Το ότι οι SKywalkers χρειάζονται εκπαίδευση δεν πάει να πει ότι είναι και οι πιο δυνατοί ή οι καλύτεροι.Μάλλον το αντίθετο όπως προκύπτει από τις ταινίες.Ότι ο Χάμιλ έχει άλλη άποψη για τον χαρακτήρα του,επίσης δεν μας ενδιαφέρει.Έχει άλλη οπτική,άλλη νοοτροπία,ξεπερασμένη ΙΜΟ,δεν γίνεται να προσπαθείς να δώσεις κάτι φρέσκο και να κάθεσαι να σκέφτεσαι όπως οι δεινόσαυροι.
                      Στο θέμα Δημοκρατία,ΑΥτοκρατορία,Πρώτο Τάγμα,Επανάσταση.Λύσε μου την εξής απορία.Σε ποια ταινία έκανε κάτι η Δημοκρατία;Όλα οι Rebels τα κάνανε.Κι από την στιγμή που υπάρχουν ακόμα απομεινάρια της Αυτοκρατορίας (Πρώτο Τάγμα),πάλι οι Rebels θα βγάλουν το φίδι από την τρύπα.Ή μήπως έκανε τίποτα στο 7 η Δημοκρατία;Θυμάσαι μήπως ποιους πλανήτες κατέστρεψε η Starkiller Base;Να σου θυμίσω;Την Έδρα της Δημοκρατίας.
                      Today is the end of the Republic! The end of a regime that acquiesces to disorder! At this very moment, in a system far from here the New Republic lies to the galaxy while secretly supporting the treachery of the loathsome Resistance. This fierce machine which you have built, upon which we stand, will bring an end to the Senate! To their cherished fleet! All remaining systems will bow to the First Order! And will remember this… as the last day of the Republic!General Armitage Hux The Hosnian Cat

                      Λύθηκε η απορία;


                      edit:Ξαναδιαβάζοντας το ποστ,μου φαίνεται κάπως επιθετικό,χωρίς να είναι όμως τέτοια η πρόθεσή μου,οπότε σου ζητώ συγνώμη.Είμαι και κομμάτια,δεν το ξαναγράφω.
                      Last edited by Altair; 21-12-2017, 06:35 PM.
                      Carpe diem

                      Comment


                      • Απο που και ως που οι Skywalkers προκυπτει οτι δεν ειναι οι πιο δυνατοι κλπ?? Απο ποιες ταινιες?

                        Ε κοιτα εγω συμφωνω με τον Hamill και οχι με τον σκηνοθετη και τις φρεσκιες ιδεες του . Τωρα αυτα δεν ειναι επιχειρηματα...

                        Τελος, το τελευταιο που λες νομιζω οτι το λες για αστειο. Δεν υπηρχε republic στις προηγουμενες ταινιες, ο γαλαξιας παρεδωσε τις εξουσιες στον αυτοκρατορα αν θυμαμαι καλα στο episode 3. Ειναι λογικο να υπαρχει αντισταση εκει και αυτη να κανει ολη τη δουλεια. Εδω ο γαλαξιας δεν βρισκεται σε δικτατορια, οι πλανητες ειναι ελευθεροι και οχι σε κατοχη, οποτε ποιο ειναι το νοημα της αντιστασης δεν καταλαβαινω

                        Και οπως και να χει, ακομα και δικιο να ειχες, επειδη η πρωτη τριλογια δεν το ειχε αυτο ειναι δικαιολογια για να μην υπαρχει ουτε εδω?
                        Last edited by nooto; 21-12-2017, 06:51 PM.

                        Comment


                        • Originally posted by nooto View Post
                          Απο που και ως που οι Skywalkers προκυπτει οτι δεν ειναι οι πιο δυνατοι κλπ?? Απο ποιες ταινιες?

                          Ε κοιτα εγω συμφωνω με τον Hamill και οχι με τον σκηνοθετη και τις φρεσκιες ιδεες του . Τωρα αυτα δεν ειναι επιχειρηματα...

                          Τελος, το τελευταιο που λες νομιζω οτι το λες για αστειο. Δεν υπηρχε republic στις προηγουμενες ταινιες, ο γαλαξιας παρεδωσε τις εξουσιες στον αυτοκρατορα αν θυμαμαι καλα στο episode 3. Ειναι λογικο να υπαρχει αντισταση εκει και αυτη να κανει ολη τη δουλεια. Εδω ο γαλαξιας δεν βρισκεται σε δικτατορια, οι πλανητες ειναι ελευθεροι και οχι σε κατοχη, οποτε ποιο ειναι το νοημα της αντιστασης δεν καταλαβαινω

                          Και οπως και να χει, ακομα και δικιο να ειχες, επειδη η πρωτη τριλογια δεν το ειχε αυτο ειναι δικαιολογια για να μην υπαρχει ουτε εδω?
                          1)Από όλες τις ταινίες.Ο Anakin έγινε Darth Vader,o Ben έγινε Kaylo Ren, o Luke,εντάξει ο Luke δεν έγινε τίποτα ευτυχώς.Ποιος ήταν όμως πιο δυνατός από όλους και δεν ήταν Skywalker;O Yoda.

                          2)Γιατί δεν είναι επιχειρήματα βρε;Θα σου πω κάτι άλλο λοιπόν.Το Skywalker Saga στην 9η ταινία τελειώνει.Και όπως είπε κι ένας τύπος στο FB,45άρης,που σημαίνει ότι τα είδε και τα παλιά στον καιρό τους και του άρεσαν (λογικό όταν είσαι μια ομάδα γεμάτη φανατικούς SW Fans),η γενιά του είχε τους Han,Luke,Leia, η επόμενη γενιά είχε Anakin,Padme,Obiwan,η τωρινή έχει τους Rey,Poe,Finn.Και στο έλεγε και η ταινία συνεχώς.Let the past die.

                          3)Σωστό αυτό που λες,ότι παρέδωσαν όλες τι εξουσίες στον Palpatine.Αλλά δες τι έγραψα στο τέλος.Η Starkiller Base κατέστρεψε την Έδρα της Δημοκρατίας.Διάβασε αν θες το λινκ που παρέθεσα.
                          Carpe diem

                          Comment


                          • Altair αυτο που λεω δεν εχει να κανει με το ποιος ειναι πιο δυνατος. To plot hole ειναι οτι χρειαζεσαι εκπαιδευση για να εχεις ελεγχο πανω στην force ειτε εισαι ο Anakin ειτε ο Yoda. Και ειναι μακρα και επιπονη διαδικασια. Αυτο αναφερεται και στα IV, V και στα Ι και II. Δεν θυμαμαι ποτε να παρουσιαστηκε χαρακτηρας που να εκανε αυτα που κανει η Rey και το παιδακι ετσι χυμα. Εκτος και αν η Rey και το παιδακι ειναι beyond Yoda και God tier ας πουμε. Το μονο σωστο που λεει το VIII ειναι οτι το force δεν ειναι δυναμη των jedah (κατι που δειχνει οτι αυτη ηταν και η εσφαλμενη πεποιθηση του κοσμου καθως δεν υπηρχε ποτε και πουθενα, random ατομο που να καλει σκουπες λες και ειναι ο harry potter).

                            Δεν διαφωνω σε αυτο που λες ουτε με πειραζει που το βαρος περναει στη νεα γενια, με ειδες πχ πουθενα να σχολιαζω αρνητικα το πως μεταχειριστηκαν τον Solo στο 7? Αυτο που εγραψα ειναι πολυ απλα πως δεν μου αρεσε το presentation του Luke. Δεν με πειραξε το πως κλεινει η ιστορια του, το development και η παρουσιαση του με πειραξαν.

                            Τελος αυτο που λες για να καταλαβω ειναι το εξης? Επειδη καταστραφηκε η εδρα της δημοκρατιας αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει πλεον δημοκρατια. Ετσι ο στρατος της δημοκρατιας μετατραπηκε στα 50 ατομα των rebels και το πρωτο ταγμα εγινε ξανα το empire? Γιατι αλλιως δεν μπορω να καταλαβω τη σχεση του link που εβαλες. Και το λεω γιατι εγω μετα το 7 καταλαβα οτι και οι 2 πλευρες εχασαν την εδρα τους. Αυτο πως δικαιολογει πραγματα στη συζητηση που κανουμε?

                            Anyway παιδια δεν προσπαθω να σας πεισω, απλα οπως και να το κανουμε εμενα η ταινια δεν μου αρεσε. Θεωρω οτι ειναι γεματη plot holes και οτι ειναι προσβολη στο ονομα της σειρας (ακομα και αν ακουγεται υπερβολικο). Ισως οχι εσκεμμενα αλλα ο σκηνοθετης κατα την προσωπικη μου αποψη (ακομα και αν ειναι λαθος και εχετε εσεις δικιο) δεν εχει καταλαβει τιποτα απο το συμπαν του lucas. Επισης για να μην παρεξηγηθω ξαναλεω οτι δεν κατακρινω καποιον επειδη του αρεσε η ταινια, το εγραψα και πριν. Ειναι καθαρα η δικη μου αποψη και περιμενω να ακουσω φυσικα και αλλες αποψεις οταν και αν με το καλο την δουν και αλλοι απο το forum.
                            Last edited by nooto; 22-12-2017, 01:14 AM.

                            Comment


                            • Το SW universe στην Disney είναι κυριολεκτικά το anti-Marvel. Στο MCU είχαν πλάνο απ'την αρχή, απ΄το πρώτο κιόλας Iron Man. Και φυσικά όλο το universe βασίζεται σε έναν άνθρωπο (Kevin Feige) που ξέρει τι κάνει.
                              Στο SW με το που αγοράσανε την Lucas Arts αμέσως ανακοίνωσαν την επόμενη τριλογία χωρίς να έχουν πλάνο.
                              Πήγαν στοv JJ που τον θεωρώ πολύ καλό σκηνοθέτη γιατί τα Star Trek του μοιάζανε στα SW. Του είπαν γράψε ένα στόρι με μπόλικα cliffhangers και μετά πήγαν στο Johnson και του είπαν πάρε το σενάριο του JJ και συνέχισε το. Ο ίδιος ο Johnson είπε ότι όταν έγραφε το TLJ δεν είχε καν τελειώσει ο JJ το δικό του και είναι φανερό ότι άλλα ήθελε ο ένας και άλλα ο άλλος. Κοινώς δεν υπάρχει ένας κοινός παρανομαστής, ένα βασικό πλάνο. Δεν κάτσανε να συζητήσουν έναν βασικό κορμό.
                              Από την μία χαίρομαι που η Disney αφήνει ελευθερία στους δημιουργούς της, από την άλλη πρέπει να έχεις πλάνο ρε γαμώτο. Στην Marvel πχ. προσέλαβαν τον Waititi να κάνει το νέο Thor, έβαλε το δικό του στίγμα, αλλά η ταινία ακολουθούσε το βασικό lore. Δεν έκανε ότι του κάβλωνε. Στο TLJ ο Johnson πετάει στα σκουπίδια ότι έγραψε ο JJ και κάνει τα δικά του.
                              Ήταν που ήταν το TFA απογοητευτικό και κυριολεκτικά A New Hope Deluxe τώρα όσα ερωτήματα άφηνε ή δεν απαντήθηκαν ή απαντήθηκαν με τον χειρότερο τρόπο. Και ξέρετε τι θα γίνει τώρα. Ο JJ που θα γράψει το IX θα προσπαθήσει να κουκουλώσει τα πράγματα και να φτιάξει τα cliffhangers που καταστράφηκαν από το TFA στο TLJ και θα γίνουν ακόμα χειρότερα.

                              Εκτός από αυτά οι χαρακτήρες πέραν του Kylo Ren είναι αδιάφοροι, ο Luke απλά δεν είναι ο Luke, αλλά κάποιος άλλος και το
                               
                              weaponized hyperspace
                              καταστρέφει ΟΛΕΣ τις μάχες στις προηγούμενες ταινίες. Ούτε ένας εκεί στην Disney δεν σκέφτηκε να πει "μισό αν το κάνουμε αυτό τότε γιατί δεν το κάναμε στις 7 προηγούμενες ταινίες;"
                              Και ξέρεις ότι ο JJ θα βρει κάποια δικαιολογία του κώλου να τα μπαλώσει.

                              Εν κατακλείδι:
                              TFA=ξεπατικωτούρα του IV και μετατρέπει την εξαλογία σε περιττή.
                              TLJ=ένα χάλι που κάνει ότι του καπνίσει χωρίς σεβασμό σε lore και χαρακτήρες.
                              Kathleen Kenedy=κυριολεκτικά ένα suit με μηδέν σεβασμό και ενδιαφέρον σε universe και φανς.

                              Επίσης όσο και να μισεί κάποιος την prequel trilogy πρέπει να παραδεχτεί ότι και πλάνο είχαν και φιλοδοξία. Και αν και θεωρώ τα TFA και TLJ καλύτερες ταινίες από τα TPM και AOTC τα θεωρώ και περισσότερο απογοητευτικά.
                              Last edited by Enpsty; 25-12-2017, 11:26 PM.

                              Comment


                              • Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X