Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι dvd/ταινία είδατε σήμερα?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Από τις αγαπημένες μου δράσης το Equalizer. Ανυπομονώ να δω το δεύτερο.

    Comment


    • eida to saving mr banks gia na etoimastw gia mairy poppins ta xristougenna.
      wraia tainia.
      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
      Kindred, this blade and I.
      "

      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
      Greek Gaming Videos
      Greek Final Fantasy Forum

      Comment


      • Τα περισσότερα (αν όχι όλα) από τα σημαντικά στοιχεία που έδειξε το Mr Banks, ίσχυαν όντως. Απλά άλλαξαν τον τρόπο, το εμφάνισαν πιο ρομαντικό κλπ, όμως ο χαρακτήρας της ήταν εν ολίγοις αυτός, και η σχέση της με τον Walt ήταν όντως τεταμένη. Το μόνο που βρήκα μεγάλη παραφωνία είναι το πώς ωραιοποίησαν το τέλος, ενώ στην πραγματικότητα η συγγραφέας σιχάθηκε την ταινία σαν σύνολο. Συγκεκριμένα:



         
        Στην πραγματικότητα, απ' ό,τι θυμάμαι, η συγγραφέας έβαλε όντως τα κλάματα στην προβολή. Στην ταινία το κράτησαν, αλλά το εμφάνισαν σαν να ήταν από την συγκίνηση. Κανονικά άρχισε να δακρύζει επειδή το τελικό αποτέλεσμα ήταν εντελώς διαφορετικό από το όραμά της, τελείως διαφορετικό από το βιβλίο, και φυσικά χρησιμοποίησαν κινούμενα σχέδια, κάτι το οποίο δεν ήθελε επ' ουδενί, και της την έφεραν με νομικά «παραθυράκια».





        Είχα διαβάσει πως είχαν παίξει και διάφορα ακόμα παρατράγουδα στην τελική πρεμιέρα, τα οποία δεν θυμάμαι τώρα, και απ' ό,τι φαίνεται δεν τα ανέλυσε η ταινία. Λογικό, αφού δεν ήταν της παρούσης, και δεν ήταν ομολογουμένως και το πιο όμορφο θέμα για ανάλυση. Αναμενόμενο. Ωραία ταινία όντως κατά τ' άλλα.

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • Avengers Endgame 12/10

          Comment


          • 7/10
            Too much of everything, χαθηκε το focus. Προβληματα ροης όπως και στο Infinity War. Καποιες κακες επλογες στη διαχειριση ορισμενων προσωπικοτητων.

            1000000/10 για τις επικες σκηνες και στιγμες. Τεραστειο fan service σε ηρωες, wet dream come true κλπ αλλα αυτη τη στιγμη δεν εχω καν διαθεση να παω να το ξαναδω αμεσα. Ισως σε καμια βδομαδα.
            Do a barrel roll!

            Comment


            • Μόλις το είδα, 7.5/10 κάπου εκεί θα εβαζα και δεν ξερω αν ειναι καλυτερο απο το IW πρεπει να το δω ξανα, ωραίο κλείσιμο γενικα αλλά άφησε πολλα κενα και δεν μου άρεσαν δυο χαρακτήρες καρικατούρες εντελώς.

              Comment


              • 1.5/5 (3 στα 10 δηλαδη ) απο μενα.

                Η πρωτη ταινια μου αρεσε παρα πολυ και αυτη την περιμενα σαν τρελος. Καταφερανε και τα σκατωσανε κατι που νομιζα οτι θελει τρελη προσπαθεια αλλα τελικα τα καταφερανε. Η ταινiα ξεκιναει ωραια και τελειωνει επισης ωραια, το υπολοιπο ομως που αποτελει και το κυριο σωμα ηταν πραγματικα οτι να ναι, με μεγαλα προβληματα στο pacing, χωρις καθολου action, με 1002 plot holes που πραγματικα δεν βγαζουν κανενα απολυτως νοημα, γελοιοποιηση 2 πολυ βασικων χαρακτηρων κλπ... Ευτυχως το πραγμα σωζεται καπως γιατι το τελος ειναι ικανοποιητικο αλλα παραμενει ωστοσο μια μεγαλη απογοητευση για μενα. Κριμα γιατι γενικα εχω παρακολουθησει ολες τις ταινιες της marvel και σε γενικες γραμμες ειναι απο ευχαριστες μεχρι και πολυ καλες τις περισσοτερες φορες. Η συγκεκριμενη θα ελεγα οτι ισως ειναι η χειροτερη, πολυ πιο κατω και απο το αδιαφορο age of Ultron. Ξαναλεω κριμα γιατι το Infinity War το βρηκα φανταστικο και περιμενα κατι αντιστοιχο και εδω για το κλεισιμο κιολας της ιστοριας.
                Last edited by nooto; 26-04-2019, 11:52 AM.

                Comment


                • Εμένα μου άρεσε πολύ, ειδικά στο τέλος απογειώθηκε. Απλά, να αναφέρω ξανά πως δεν είχα δει κανένα απολύτως trailer, κανένα διαφημιστικό, δεν είχα ρίξει βλέφαρο στο imdb για να δω τι άλλες ταινίες θα βγουν, δεν ήξερα καν ότι βγαίνει αυτήν την εβδομάδα, και γενικά ακολούθησα την τακτική που ακολουθώ πλέον παντού αν πρόκειται για ταινία / παιχνίδι που ξέρω πως θα ασχοληθώ. Ίσως αν παρακολουθούσα trailers ή βίντεο που ανέλυαν τις πιθανές επιλογές κλπ, να ξενέρωνα κι εγώ, όμως γενικά τη γούσταρα πολύ σαν ταινία.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • Καλα τα trailers δεν κανουν spoil τιποτα, γενικα εκαναν καλη δουλεια γιατι και τα trailers να δεις η ταινια ειναι αρκετα διαφορετικη απο αυτο που μπορει να περιμενεις. Εγω οπως ειπα θεωρω οτι η ταινια εχει 3 acts με το πρωτο και το τριτο να ειναι αρκετα καλα και μαλιστα θα ελεγα (αν εξαιρεσεις καποια πραγματα οπως ο hulk) αν παρεις αυτα τα 2 κομματια, τα κρατησεις και τους βαλεις ενδιαμεσα ενα διαφορετικο act 2 τοτε θα ημουν πολυ ευχαριστημενος. Το προβλημα ειναι το act 2 που δυστυχως ειναι και το μεγαλυτερο χρονικα και κατεβαζει την ταινια παρα πολυ για τους λογους που ανεφερα πιο πανω. Περα απο τα plot holes που ακομα και η ιδια η ταινια γυρναει στον θεατη και του λεει ''ε μην δινεις και πολυ σημασια γιατι ετσι λειτουργει το ολο πραγμα) το treatment σε καποιους απο τους χαρακτηρες ειναι αθλιο (βλεπε thor και hulk). Τελος παντων, εχω δει παρα πολλες ταινιες που χρησιμοποιουν τη συγκεκριμενη θεματικη (πολλες απο αυτες αναφερονται και εντος του endgame ως αστειο) και οι οποιες θα ελεγα οτι προσεγγιζουν το θεμα 1000 φορες καλυτερα. Απο κει και περα ο λογος που εμενω στο act 2 ειναι οτι εκει υποτιθεται οτι βρισκεται το master plot για να γυρισουν το παιχνιδι και μου φαινεται οτι απο τη μια ηθελαν να το κανουν διαφορετικα απο τα comics απο την αλλη μαλλον εν τελει δεν ηξεραν πως να το κανουν και αυτο δημιουργει προβλημα στην ταινια συνολικα. Τελος υπαρχουν καποιες σκηνες στο τελος που φαινεται οτι εγιναν στο ποδι, οπως αυτη με
                     
                    τον spiderman και τους φιλους του που πηγαινουν σχολειο ενω εχουν περασει 5 χρονια, θα πει κανεις οτι μπορει πεθαναν ολοι στο snap και γι'αυτο εχουν την ιδια ηλικια ακομα, αλλα να τους βαλεις να πηγαινουν στο ιδιο σχολειο και να συναντιουνται εκει για πρωτη φορα μετα απο 5 χρονια σαν να μην εγινε τιποτα ειναι τελειως για γελια. Επισης η Marvel για την οποια εγινε τοσο λογος στην ουσια δεν παιζει καθολου στην ταινια κατι το οποιο επισης θεωρω πολυ προχειρο.
                    Αν καποιος θελει να ρωτησει τι εννοω με plot holes ή γιατι πιστευω οτι το κεντρικο σεναριο μπαζει απο παντου και δεν βγαζει νοημα μπορω να γραψω πιο αναλυτικα.

                    Comment


                    • 8/10, αλλά μου 'βγαλε πολύ συναίσθημα και ώρες ώρες την ένιωθσα σαν 10άρι.



                      Είμαι από αυτούς που γουστάρανε αρκετά, αλλά είμαι και από τους ανθρώπους δίνουν τρελό leeway στο πόσο στέκει το plot των Μαρβελοταινίων.
                      Θέλω να πω παραπάνω, αλλά θα σποιλάρω πολύ άσχημα.


                      Για το σπόιλ του nooto:
                       
                      Και μένα με ξένισε στην αρχή, αλλά μετά που το συζητήσαμε στην ουσία εμείς ξέραμε μόνο τους 2 πιτσιρικάδες που 'χαν σναπαριστεί και όντως στέκει να συναντήθηκαν. Οι υπόλοιποι ήταν οι μισοί snapped, οι άλλοι μισοί fresh. Το οτι όντως φαινόταν σαν μια φυσιολογική μέρα στο σχολείο, ναι, τραγωδία.
                      Χάρηκα που δεν χρησιμοποιήθηκε πολύ η Marvel, και έπρεπε να γίνει το κλείσιμο των Originals και η τύπισσα είναι αισχρά overpowered για τα τωρινά δεδομένα.
                      Last edited by ChrisTop; 26-04-2019, 01:12 PM.

                      Comment


                      • Καλά ναι, η πρώτη μου σκέψη ήταν



                         

                        Οι αναστημένοι έχουν πλέον 5 χρόνια διαφορά με τον υπόλοιπο πλανήτη. Οκ, στην ταινία δούλεψε καλά επειδή γουστάραμε και είδαμε επικές μάχες όλοι εναντίον όλων, όμως η καθημερινή ζωή τρώει τεράστιο πλήγμα. Φαντάσου να ανοιγοκλείνεις τα μάτια σου όταν είσαι Δευτέρα δημοτικού και οι συμμαθητές πλέον να πηγαίνουν Γυμνάσιο. Ή να ξυπνάς και η κοπέλα σου να έχει παντρευτεί άλλον. Ή ο μικρότερος κατά δύο χρόνια αδερφός να σε περνάει πλέον τρία χρόνια. Καλά, στα γραφειοκρατικά δεν το συζητάω. Να έχεις αφήσει το σπίτι στα παιδιά σου, τα οποία πέθαναν κι αυτά στο SNAP, να έχει δοθεί σε πλειστηριασμό και να μένουν άλλοι, και τελικά να επαναφέρονται όλοι οι δικαιούχοι. Γενικά πλήρης αναδιοργάνωση, ό,τι να 'ναι. Σοβαρά προβλήματα.





                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • Κι ο Spiderman που γυρισε, σχολειο ή κολλεγιο; Κι ο φιλος του ειναι ολοιδιος με 5 χρονια; Απαραδεκτο, 3/10

                          ΥΓ: Ενα 7 με το ζορι η ταινια, σε στιγμες ηταν και για 10 βεβαια.

                          ΥΓ2: ΟΚ τωρα ειδα οτι απ αυτο ξεκινησε η συζητηση

                          ΥΓ3: Nooto τι πιο κατω απο Ultron ρε συ, το Ultron δε βλεπεται. Αυτο εδω ηταν πολυ ευχαριστο. Δε σ αρεσε το middle act που πανε στο ...(γκουχ γκουχ)...;;;
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • Για μένα ήταν top στο είδος της.

                             

                            Σε βάζει απότομα αλλά ωραία στο κλίμα. Το ενδιάμεσο το βρήκα πολύ ενδιαφέρον που επισκέπτονταν τις παλιές τοποθεσίες και έβλεπες επιπλέον σκηνές και από άλλη οπτική, και το τέλος ήταν δυνατό. Μείον ότι ήξερες τί θα γίνει όταν πήγαν πάλι στον Red-skull εντελώς τυχαία οι 2 φίλοι.

                            Όσον αφορά το κενό 5 χρόνων και το θέμα με το ταξίδι στο χρόνο αναπόφευκτα θα δημιουργήσει plot holes. Και αν το καλοσκεφτείς ο Captain ποτέ δεν θα επέλεγε να αράξει στο παρελθόν και να γυρίσει γέρος και ανήμπορος. Απλά δεν γίνεται να στέκουν όλα σε τέτοια ταινία.

                            Τέλος το ότι ο Thor ήταν αστείος τουλάχιστον εξηγείται ότι το έκανε σαν άμυνα από τις προηγούμενες αποτυχίες και απλά είχε παρατήσει τη ζωή.

                            Συνοψίζοντας:
                            +Επιστροφή σε σκηνές στο παρελθόν
                            +Captain America ψυχολόγος! (θα μπορούσε να γίνει και fitness trainer)
                            +Σήκωσε το σφυρί, έσπασε η ασπίδα. Μάχη όλα για όλα.
                            +Θυσία Tony
                            +Hawkeye με σπαθάρα
                            και άλλα πολλά.

                            -Captain America λάκισε για να πάει να ζήσει τη ζωή του στο παρελθόν λες και δεν υπήρχαν άλλες γυναίκες.
                            -Captain Marvel: Παίδες εγώ φεύγω για να έρθω τελευταία στιγμή και να έχει αγωνία.
                            -Hulk σοφός. Εκεί που σατίρισε τον εαυτό του είχε πλάκα πάντως.
                            -Ατάκες τύπου America's ass.

                            The illusion of free will is an illusion.

                            Comment


                            • Είδε κανείς την ταινία Arctic με τον Μαντς Μικκελσεν ?????????????????????????????

                              Comment


                              • Καλά δε σας άρεσε το Age of Ultron?
                                Τραγικοί τουλάχιστον.
                                Και ναι,το Endgame ήταν ταινιάρα.Divisive ναι,αλλά ήταν εξαιρετικό.Ξαναδείτε το.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X