Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hard Corps Uprising OT - Rocking, Shooting and Riding!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hard Corps Uprising OT - Rocking, Shooting and Riding!


    Platforms: XBLA, PSN
    Players:
    1, local co-op play for 2 players, online co-op play 2players Release Date: 16/2/2011( XBLA), March 2011( PSN)
    Price: 1200 MS points, 14.99€( PSN)
    Publisher: Konami
    Developer: Arc System Works

    Να είμαστε λοιπόν! Νέο μέλος στη σειρά Contra, ακόμη κι αν κάτι τέτοιο δε γίνεται άμεσα αντιληπτό από τον τίτλο. Το game αποτελεί prequel του Ηard Corps για το Mega Drive, γνωστό απλά ως Probotector στην Ευρώπη, ενός από τα δυσκολότερα, εθιστικότερα, καλύτερα shooters της κονσόλας. Αξίζει να σημειωθεί πως την ανάπτυξη του τίτλου ανέλαβε η Arc System Works- ναι ναι η μαμά των Guilty Gear και BlazBlue.
    To game είναι πιστό στις ρίζες του, ενώ, ας μου επιτραπεί η ιεροσυλία, πάει τη λογική και το gameplay ένα βήμα παραπέρα με την προσθήκη action moves όπως dodge, evade, tackle, deflect etc. Παράλληλα πέραν του απίστευτα δύσκολου arcade mode έχουμε την προσθήκη του Rising Mode. Ας τα δούμε αναλυτικά.

    Arcade Mode-
    3 ζωές, default life bars για κάθε χαρακτήρα, όλες οι action moves διαθέσιμες από την αρχή. Περιορισμένος αριθμός continues που αυξάνει με
    κάθε game over.

    Rising Mode-
    αρχικά πιο δύσκολο από το arcade mode. Με κάθε game over όμως το score αποθηκεύεται σαν Credit points( CP) που μπορούν να ξοδευτούν στο customization shop του τίτλου προς ξεκλείδωμα περισσότερων life bars, default ζωών, upgrade των original weapons και ξεκλείδωμα των action moves. Δίπλα σε κάθε ιδιότητα υπάρχει ένα on/off για την πλήρη παραμετροποίηση του τίτλου. Με αυτό τον τρόπο έχουμε ένα all around mode για όλους τους τύπους παικτών. Ωραία κίνηση

    Characters


    Bahamut


    Krystal


    Sayuri- DLC character 200 MS points


    Harley- DLC character 200 MS points



    Τέσσερις ήρωες εκ των οποίων οι δύο τελευταίοι διαθέσιμοι μόνο σαν downloads αν και εμφανίζονται κανονικά στην εισαγωγή. Thumbs down. Στα + ότι παίζουν αρκετά διαφορετικά με την Sayuri να μην κάνει χρήση όπλων, παρα μόνο του katana της. Yπάρχουν διαφορές μεταξύ των χαρακτήρων σε ταχύτητα και τις διαθέσιμες life bars με την Krystal να έχει το minimum των 2hits και τον Harley 4hits by default. Στο Rising Mode υπάρχει η δυνατότητα για αγορά περισσότερων life bars- aka the coward’s way


    Η διαφορά έγκειται στη χρήση των action moves για να ξεπεράσεις εμπόδια, one hit kill εχθρους κτλ H move list δεν αναλύεται κάπου in game αλλά ας είναι καλά η επιμονή των gamers

    Basic Moveset

    X - fire
    A - jump
    B - Parry incoming bullets (havent tried it on missles yet but it works on smaller green shots)
    Y - Weapon switch (Does nothing for sayuri)

    Double jump - Tap A twice.
    Dash - Right or left bumper.
    Strafe - Left trigger
    Lock - Right trigger.

    Charge shot - Hold down X μόνο για το Plasma Shot

    Tackle:
    While running, press B next to sandbags, explosive barrels, etc to ram in to them and send things flying.

    Vault:
    While running, press B next to low-lying hazards, like crates, low flying projectiles, Alligators, etc, to vault over them.

    Dodge:
    While running, press B next to chest-high hazards like most projectiles, the exploding flowers on Stage 2, etc, to duck under them.

    Reflect:
    While standing, press B when projectiles are nearby to reflect them back the shooter. Works against most small projectiles. Surprisingly, also effective against the red bombs dropped by flying robots and the sniper bullets on Stage 2.

    Ambush:
    Press B next to certain enemies to evade around them. Press X before the animation ends to shoot them in back, like a boss.
    This works against most 2D enemies. 3D enemies like the Fixed Gun Turret will just laugh as you ram in to them.
    Weapons:

    Με το πρώτο power up το weapon έχει τη βασική δύναμη πυρός ενω με το δεύτερο αυξάνει- καλή τύχη για να διατηρήσεις έστω και το πρώτο.

    Default weapon
    Αδύναμο, χαμηλό firing rate, το κλασικό default weapon όλων των Contra

    Spread Shot
    Ό,τι πρέπει για να αδειάζει εύκολα η οθόνη κάπως άσχημο για χτύπημα ενός στόχου εκτός κι αν η απόσταση είναι σε σημείο κινδύνου για τον παίκτη- για concentrated fire. Στο level 2 ειναι πολύ πολύ καλύτερο

    Machine Gun
    Καλή δύναμη, καλό firing rate πατώντας απλά κρατημένο το shot button. Το upgrade αυξάνει δύναμη πυρός.

    Plasma Gun or Heat Gun
    Απίστευτα χρήσιμο για boss fights, περιορισμένο range αν και στην charged έκδοση η πύρινη σφαίρα που δημιουργείται όχι μονο παρασέρνει τα πάντα στο διάβα της αλλά σβήνει και τις enemy bullets- δείτε χρησιμότητα στο mini boss στο level 1.

    Laser Gun
    Μια διαφορετική έκδοση των αυτόματων missiles με αξιόλογη δύναμη πυρός.

    Missile Gun or Crash Gun
    Avoid… Χαμηλό fire rate, απίστευτη ισχύς, περιορισμένο range. Περισσότερο ένας grenade launcher σε 2d. Δε χρησιμεύει σε πολλά πράγματα τουλάχιστον όχι μέχρι το 3ο stage που έχω φτάσει.

    Reflector Gun
    Επιστρέφει τις σφαίρες πίσω στους εχθρούς. Πολύ μικρό range, δεν έχω μέχρι στιγμής βρει κάποια χρήση που να το καθιστά ανώτερο των άλλων... Ίσως λίγο καλύτερο του Crash gun...

    Για τέλος απλά να αναφέρω πως υπάρχει το γνωστό Konami code. Αν γίνει input στην πρώτη loading screen ξεκλειδώνει μια hard rocking version του Jungle Theme. Let’s Rock!!!
    Άλλες χρήσεις δεν έχω βρει.

    Σε γενικές γραμμές είναι απίστευτα εθιστικό και δύσκολο αλλά σε σπρώχνει να γίνεις καλύτερος. Χαρακτηριστικό το πρώτο level που μόλις το είχα ξεκινήσει έχανα συνέχεια και είχα εξαντληθεί. Έχοντας παίξει πλέον κοντά 4 ώρες το περνάω για πλάκα σε 10 λεπτά χωρίς να χάνω ζωή ή και life bar. Γενικά πάντως μετά το δεύτερο level- στη jungle που είναι λίγο εφιάλτης- το παιχνίδι κατά γενική ομολογία ισορροπεί καλύτερα. Χαλαρά ανώτερο του πολύ μέτριου και υπερτιμημένου imo Contra 4 στο DS. Τελικά κάποια licenses καλύτερα να μένουν στην Ιαπωνία και να μη γίνονται outsource σε western developers… Εννοείται πως στο διπλό απογειώνεται η όλη εμπειρία- ειδικά στο local co-op, αν και υπάρχει και online, και το game εφόσον και οι δύο παίκτες ξέρουν τι κάνουν γίνεται πολύ πιο manageable.



    Intro

    Stage 1


    Welcome back Contra, μας έλειψες!!
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

  • #2


    Από τα καλύτερα OP respect. Επίσης με έψησες να ασχοληθώ .

    Comment


    • #3
      Πολυ γεματο θρεντ οντως, στα προτυπα που εχουμε συνηθισει και σε γνωστο ξενο φορουμ, ονοματα δε λεμε κτλ.
      Το θεμα ειναι αν σας αρεσε αυτο που ειδατε.
      Εμενα με ξενισε πολυ η αισθητικη (δε μου αρεσει ο οπτικος τομεας, δεν πιστευω πως ταιριαζει σε αυτο που μας εχει συνηθισει η σειρα), ενω επισης το παιχνιδι μου φαινεται πολυ αργο, καμια σχεση με τα 16bit Con... εεε Probotector.

      Η τιμη μου φαινεται απαγορευτικη για κατι τετοιο για να μπω σε σκεψεις να το παρω, αλλα ακομα και στους 800 ποντους πιθανοτατα θα εκανα πισω.

      Comment


      • #4
        Ήμουν της ίδιας άποψης αλλά όταν το έπιασα δεν υπήρχε γυρισμός- άλλωστε και το Hard Corps ήταν εντελώς anime αισθητικής. Φαίνεται πιο αργό, ενώ στην ουσία δεν είναι. Για να τα πας καλά- rank άνω του B- πρέπει να παίζεις γρήγορα δλδ με dash και χρήση των action buttons. Xαρακτηριστικό είναι πως την πρώτη stage πχ από εκεί που έκανα πόση ώρα κτλ πλέον την ξεπετάω. Το καλό είναι πως έχει και καλές επιλογές για shooting still+targeting και macro για το dash- δλδ αντί για double tap fw πατάς LB αν δεν κάνω λάθος. Βέβαια χρησιμοποιώ το Madkatz pad γιατί μετράει άπειρα σαν pad για τέτοιου είδους game.

        Btw νομίζω ότι το πιο γρήγορο Contra/Probotector ήταν του Mega Drive. Toυ SNES ήταν παρόμοιας ταχύτητας με το Uprising πρπ. Πάντως για να κάνεις master το game etc πρέπει όπωσδήποτε να έχεις μάθει τις θέσεις των εχθρών, το level design και φυσικά το moveset των χαρακτήρων ώστε να πηγαίνεις "σφαίρα". Σε λίγο καιρό θα βλέπουμε vids από jap και όχι μόνο players που θα καθαρίζουν τα επίπεδα με ελάχιστα kills και σε γρήγορο ρύθμο- άλλωστε τα achievements είναι από τα δυσκολότερα σε τίτλο του είδους. Προσωπικά έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες μου το παιχνίδι. Απλά δεν πρόκειται μάλλον ποτέ να δω το 200άρι.

        Eπίσης στο θέμα της τιμής, ακόμη και retail να έβγαινε θεωρώ πως είναι ένα πλήρεστατο πακέτο. 8 stages, απίστευτα bosses, παραμετροποιήσιμο όσο δεν παέι για κάθε gamer. Top notch imo.
        «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

        Comment


        • #5
          άλλωστε τα achievements είναι από τα δυσκολότερα σε τίτλο του είδους. Προσωπικά έχει ξεπεράσει τις προσδοκίες μου το παιχνίδι.
          Laharl πότε ξεκινάμε;

          Comment


          • #6
            Decorated Soldier (10G) – Obtain all Star Chips. [RISING MODE]
            Burning Spirit (10G) – Achieve the highest rating on all stages. [RISING MODE]
            You Can Never Play Too Much (10G) – Purchase all obtainable items at the Shop. [RISING MODE]
            Let’s Do This Thing Right! (5G) – Defeat 10 or more Privates. [ARCADE MODE]
            Stage Clear (5G) – Clear Stage 1. [ARCADE MODE]
            All Clear (10G) – Clear all missions. [RISING MODE]
            World Peace (25G) – Clear all missions with friends from around the world. [ARCADE MODE]
            The Definition of A Warrior! (25G) – Clear all missions without picking up any weapon items. [ARCADE MODE]
            I’ll Make Them Pay… (30G)
            Clear all missions without dying. [ARCADE MODE]
            The Strongest Warrior (20G) – Clear all missions. [ARCADE MODE]
            Innate Guerilla Warfare (25G)Clear all missions without defeating more than 50 Privates. [ARCADE MODE]
            Disposable Warrior (25G) – Stock up 20 or more extra lives. [ARCADE MODE]


            Ορμάτε!!!

            Fail το quote ρε αρχηγέ. To ξεπέρασε τις προσδοκίες μου πήγαινε στην ποιότητα

            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7
              Άλλο εννοούσα ρε συ . Κατάλαβα τι είπες, απλά με τον Laharl καταφέραμε ταυτόχρονα WipEout HD platinum και Super Meat Boy 200/200 και τώρα ψάχνουμε νέα πρόκληση ;) .


              edit:

              Έπαιξα το demo και πραγματικά έμεινα, άπειρη πώρωση, το dash είναι απόλαυση. Έκανα ένα τρελό run στα τυφλά μέχρι το sub boss, δεν άφηνα στιγμή το rash, τελικά κατάφερα με τα πολλά να φτάσω στο τέλος. Μετά το sub boss βέβαια ήρθε το χάος. Δεν ξέρω αν θα το κάνω, θα προσπαθήσω όμως να το βάλω στα άμεσα σχέδια.

              Comment


              • #8
                Το έχω ήδη πάρει και παίζω!
                Δε χρειάζεται καν να δω βίντεο, εικόνες κτλ!
                The illusion of free will is an illusion.

                Comment


                • #9
                  Περιττό να σας πω ότι αποτελεί μια εξαίσια προσθήκη στην σειρά Contra που όχι μόνο ικανοποιεί τους σκληροπυρηνικούς οπαδούς της αλλά είναι ικανό να ελκύσει και νέους fans τόσο με την υπέροχη αισθητική του όσο και με το gameplay του που είναι προσαρμοσμένο για τους πιο αρχάριους αλλά χωρίς να υστερεί σε challenging. Το μοναδικά μου παράπονα είναι ότι από τους τέσσερις playable characters οι δύο είναι μονάχα διαθέσιμοι κι οι άλλοι δύο είναι downloadable. Ένα πράγμα σαν το Blazblue που οι μισοί νέοι χαρακτήρες είναι downloadable. Ρε μανία με τα DLC στις νέες κονσόλες! Κι ένα άλλο πράγμα που μου την έχει σπάσει (αλλά έχει να κάνει με μένα κυρίως που μάλλον κάτι δεν κάνω σωστά) είναι ότι το boss στην τέταρτη πίστα διαρκεί πολύυυυυυυυυ ώρα και στο τέλος χάνω. Κι επειδή οι πίστες είναι πελώριες μετά από μερικές προσπάθειες το παράτησα κι είπα "Γάμα το! Μια άλλη φορά που θα μου ξανάρθει όρεξη θα κοιτάξω walktrough video για το boss αυτό και θα τον διαλύσω!".

                  Ένα άλλο παράπονο που έχω είναι ότι ορισμένοι reviewers γκρινιάζουν για την δυσκολία του λες κι είναι κάτι το ακατόρθωτο. Κι αυτό το 'χω προσέξει και με άλλα παιχνίδια που δεν τα λες ιδιαίτερα δύσκολα (όπως το Ghost Trick) ή η δυσκόλία του είναι τέτοια που δεν το κάνει unplayable αλλά challenging (όπως το Donkey Kong Country Returns). Aλλά βέβαια. Άμα δεν μας αρέσει ένα παιχνίδι ή δεν μας τα "σκάνε" για να τους δώσουμε καλές βαθμολογίες το θάβουμε για την δυσκολία του. Ή αυτό ή οι σημερινοί reviewers είναι τόσο άσχετοι που δυσκολεύονται ακόμα και με τα Kirby που λέει ο λόγος. Και δεν θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά skillfull (άσχετα που τα δύσκολα shooters δεν με αποθαρρύνουν πλην σπάνιων περιπτώσεων ).
                  - Anime based on videogames list -

                  Comment


                  • #10
                    Έφτασα στην τελευταία πίστα στο Rising Mode. 6 ενέργειες, 5 ζωές, 5 credits και με το ζόρι λέμε . Είμαι άπειρα n00b αλλά τουλάχιστον καταφέρνω κάτι (με άπειρες βοήθειες :xp: ). Γενικά μπορώ να πω ότι μου αρέσει πάρα πολύ και ότι θα ήθελα να το κάνω master, αλλά δεν το κόβω. Παραείναι hardcore . Όταν ξεκλειδώσω όλες τις πίστες θα αρχίσω να παίζω μεμονομένα την καθεμία με default customisation μπας και το μάθω καλύτερα. Η πιο ωραία προσθήκη είναι τα actions, τεράστια παραμετροποίηση και ανάπτυξη προσωπικού play style.

                    Σε κάποια σημεία πιστεύω ότι το παρακάνει, αλλά δε γνωρίζω πώς είναι τα υπόλοιπα Contra. Το 4ο boss έχει ξεκάθαρες επιρροές από 4ο boss Ikaruga .

                    Comment


                    • #11
                      Το παιχνίδι δίνει ότι θέλει ο λαός!
                      Κρίμα που δεν μπορεί να παιχτεί εύκολα με stick καθώς χρησιμοποιεί πολλά κουμπιά και για να ανταπεξέλθεις πρέπει να είσαι πιανίστας! (π.χ. nooto).
                      The illusion of free will is an illusion.

                      Comment


                      • #12
                        Τσάμπα έγινε ο γάμος! Η αυτοκρατορία θα πέσει!

                        Χεχε! Για να δω πόσο τσακάλια είστε!
                        The illusion of free will is an illusion.

                        Comment

                        Working...
                        X