Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ελαττωματικά παιχνίδια για Wii!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ελαττωματικά παιχνίδια για Wii!

    Υπαρχει τον τελευταιο καιρο μια εξαρση σε "ελατωματικες" παρτιδες παιχνιδιων για wii, στα οποια αλλο παιχνιδι αγοραζεις, αλλο παιχνιδι περιεχει..
    Ειμαι προσωπικα μαρτυρας ενος τετοιου επεισοδιου, δυστηχως χωρις καποια θετικη εξελιξη για τον συγκεκριμενο κυριο..
    Στο φορουμ της nortec ( www.nintendo.gr ) εγραψα το παρακατω ποστ, χωρις να παρω οποιαδηποτε απαντηση απο καποιον υπευθυνο (αντιθετος, απλα κλειδωθηκε το συγκεκριμενο θεμα.....) Το πληρες θεμα βρισκεται εδω: http://www.nintendo.gr/forums/topic.asp?TO...390&whichpage=1

    Στο καταστημα ΠΛΑΙΣΙΟ στην Ομονοια, πριν λιγες μερες ηταν ενας κυριος με ακριβως το ιδιο προβλημα. Οι πωλητες του λεγανε πως δεν γινεται αυτο, και καποιος αλλαξε τα δισκακια μετα την αγορα του παιχνιδιου.Προσωπικα ειχα ενα ψιλοαντιστοιχο προβλημα, μιας και σε αγορα gamecube resident evil 4 pack,μεσα απο την nortec, ελειπε το special edition δισκακι και κατι οδηγιες.
    Ευτυχως σε εκεινη την φαση καταφερα να βγαλω ακρη..Υπο αλλες ομως συνθηκες, φανταζομαι οτι θα ειχα σιγουρα μεγαλυτερο προβλημα στο να βρεθει ακρη..
    Απο οτι καταλαβαινω, το προβλημα εντοπιζεται στην διαδικασια που ανοιγουν τα παιχνιδια και βαζουν Ελληνικες οδηγιες κτπ. Λογικα για να υπαρχουν τοσα πολλα προβληματα, υπαρχει σιγουρα ζητημα αναξιοπιστιας στην συγκεκριμενη φαση της παραγωγης, χωρις δυστηχως για εμας να εχουμε παρει καποια επισημη απαντηση.
    Αλλο χαρακτηριστικο προβλημα, ηταν σε παιχνιδι wii οπου πηρε φιλος, το οποιο αν και το dvd του παιχνιδιου ηταν κουμπωμενο μεσα στη πλαστικη θηκη, ειχε μια μεγαλη γρατζουνια η οποια καθιστουσε το παιχνιδι αχρηστο.. Σε επισης τηλεφωνικη του επικοινωνια (δεν εχω ιδεα με ποιο μιλησε) του ειπαν οτι τετοιου ειδους προβληματα, δεν καλυπτοντε απο εγκυηση αρα και δεν αντικαθισταντε..
    Θα επρεπε να υπαρξει μια υπευθυνη δηλωση απο τους υπευθυνους για αυτα τα γεγονοτα, και σιγουρα ενημερωση για τα συγκεκριμενα προβληματα στους μεταπωλητες. Ειναι εξοργιστικο να δινεις 60? προτειμοντας το αυθεντικο απο μια πολυ φτηνοτερη αντιγραφη, και να περνεις ενα αλλο, η ακομα χειροτερα, ενα κατεστραμενο παιχνιδι..[/b]
    Μεχρι στιγμης, αν και το ζητημα ειναι παλιο, δεν εχει υπαρξει καποια επισημη απαντηση απο τους υπευθυνους, και ειναι στην διακριτικη ευχερεια του εκαστοτε καταστηματος το τι θα κανει..
    Το θεμα εχει ηδη αρχισει να γινεται γνωστο, αντιστοιχα προβληματα δειτε εδω:

    http://greeklishkids.wordpress.com/2007/12...r-mario-galaxy/
    http://www.greekgamers.com/?p=987

    Προσοχη λοιπον, αν εχετε γνωστους και φιλους, ενημερωστε τους για το ζητημα.
    Το αστειο της υποθεσης ειναι, οτι εμεις που κανουμε εισαγωγες για το συμφερων μας, βγαινουμε και κακοι ανθρωποι στο τελος..
    Ned Stark

    A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
    It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
    A man wields his sword in order to depart life with a smile.
    In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
    Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
    Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
    Ειναι ο Getta Robo.

  • #2
    Θυμαμαι συζητουσα παλιοτερα με κατι παιδια στο Gamepro για το ποσο γκαφατζηδες ειναι οι κυριοι της Nortec...

    H Nortec ειναι παλια καραβανα στο χωρο κι διαχρονικα εχουν παρουσιασει πολλες αδυναμιες.
    Παλιοτερα ηταν διανομεας και για τα Saturn και φυσικα ειχαν εμφανιστει παρομοια προβληματα. Σημαντικοτερο ομως ηταν η αδυναμια της να εισαγει κ διανεμει Games (τι διανομεας ειναι αυτος?) .
    Ειχε γινει λογος κ σε παλια τευχη του GP οπου οι συντακτες την αδειαζαν...

    Εαν η δουλεια τους περιοριζεται στο να φερνουν τα games κ να κανουν μια μεταφρασουλα στα Ελληνικα των manuals κ back covers, τοτε παω πασο.

    Πως εχει επιβιωσει τοσα χρονια δε μπορω να καταλαβω. Θα περιμενε κανεις, η εταιρεια οχι μονο να λαβει σοβαρα υποψιν της την καταγγελια αλλα και να εξετασει το ενδεχομενο ΜΗΠΩΣ εχουν κανει βλακεία.

    Τεσπα, μια απτα ιδια
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #3
      Η Nortec δυστυχώς έχει κατά καιρούς τέτοια αποτελέσματα, όπως και άλλα φαινόμενα,βλέπε την διαμάχη που είχε ξεκινήσει με το Pixel Next Generation για το 1080 Snowboarding import review και την μη ικανοποιητική προώθηση σε μικρότερες αλυσίδες και καταστήματα, πλην των γνωστών μέχρι και άλλα ήσσονος σημασίας όπως τα ενοχλητικά αυτοκόλλητα που δεν αφαιρούνται εύκολα από τις συσκευασίες κτλ.
      Προσωπικά με έχει ενοχλήσει και το γεγονός ότι η Ελλάδα δεν ανήκει στο πρόγραμμα των star points της NOE,αν και σε αυτό φταίει κι η ίδια η ΝΟΕ...

      Όσο για το μέγεθος είναι από τις μεγαλύτερες, αν οχι η μεγαλύτερη στο είδος της (εισαγωγέας vg) εν ελλάδι, με τζίρο αρκετών δεκάδων εκατομμυρίων ? (15,4 M ? τζίρος το 2004, φανταστείτε σήμερα με τις παρούσες συνθήκες) .Μάλιστα δραστηριοποιείται τόσο στα Βαλκάνια όσο και σε Κύπρο και Τουρκία,κι έχει αποκτήσει και την Diaktis αν θυμάμαι καλά.

      Έχει και κάποια θετικά όπως διοργάνωση events κτλ. αλλά συνολικά ως nintendo fan εν ελλάδι δεν είμαι ικανοποιημένος,πόσο μάλλον ενόψει της πορείας που έχουν τα wii,ds & αξίζουν καλύτερη μεταχείρηση από την αντιπροσωπεία.

      Κλείνοντας, λύσεις για το πρόβλημα που αναφέρει ο Getta είναι είτε μια ομαδική επιστολή & γνωστοποίηση είτε ακόμη καλύτερα οι επιλογές που κάνουμε ως αγοραστές.
      NDS themes

      Comment


      • #4
        αν και δεν μου έτυχε εμένα η σε γνωστό μου το έχω ακούσει και εγώ αυτό έτυχε με ένα galaxy game το οποίο είχε μέσα Wii play (αλλά το remote που έχει κανονικά μέσα δώρο το χάνεις αν σου τύχη έτσι) και αυτό το παιδί είπε ότι το πήγε πίσω στο κατάστημα και του το γύρισαν και ότι στο πλαίσιο το άνοιξε μόνη τις η κοπέλα και είδαν ότι έχει το σωστό παιχνίδι

        παντός ότι και να πει κανείς αυτό είναι όντως πολύ άθλιο και ιδικά αν πάρεις ένα παιχνίδι που έχει γρατσουνιά

        και λυπάμαι κάποιον ιδικά τα Χριστούγεννα που θα τραγουδούσε και θα μάζεψε κάποια λεφτά προκείμενου να πάρει το παιχνίδι που θέλει και να πάρει ένα άλλο που ίσος να είχε είδη η να μην ήθελε η κάποιο γρατσουνισμένο άντε να πιστέψουν το μικρό ότι δεν το γρατσούνισε και τέτοια μετά εύχομαι να μην μας τύχη και μπας και το διορθώσουν

        αυτό να υποθέσω ότι γίνετε μόνο ΣΤΟ ellada σε άλλες χώρες δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα μάλλον?
        I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

        SEGA SATURN

        Comment


        • #5
          Απλά η διανομή στις μεγάλες αλυσίδες τις κάνει η Nortec Multimedia Hellas παράδειγμα Media Markt, Germanos. Τα μικρότερα καταστηματα τα έχει αναλάβει η Diaktis που είναι παρακλάδι της Nortec για τίτλους από τρίτες εταιρίες και για όλες τις κονσόλες της αγοράς. Τώρα το θέμα με τα Super Mario Galaxy η πραγματική υπεύθυνος για το συμβάν είναι η Nintendo of Germany στην οποία γίνεται η διανομή σε όλη την Ευρώπη και η συσκευασία των παιχνιδιών. Τώρα για την αντικατάσταση των τίτλων είναι απλά απαράδεκτο να μην έχουν βγάλει μια ανακοίνωση αντικατάστασης των προβληματικών παιχνιδιών. Αλλά τι να περιμένεις από ανθρώπους που στηρίζονται μόνο στην διανομή και στην εκμετάλλευση των fanboys της Nintendo στην Ελλάδα για να κάνουν promotion στα προϊόντα της.
          Απλά δεν υπάρχει ελπίδα για αυτούς, ειδικά αν θέλουν να παίξουν στο Big League των πολυεθνικών. Νομίζουν ότι θα επιβιώσουν σε μια αγορά ανταγωνιστική αν βρεθούν να αντιμετωπίσουν μια ξένη πολυεθνική δεν θα τους σώζει ούτε η φωτοτυπία για manual ούτε η εκμετάλλευση των "φτηνών" fanbots.

          Comment


          • #6
            Παρόμοιο περιστατικό με τον RODI μου ανέφερε και το φιλαράκι μου που δουλεύει στον γερμανό. Συγκεκριμένα ενα παιδί πήρε το SMG (νόμιζε!! :blink: ) και τελίκα η θήκη είχε μέσα το wii play!!! Του το αντικατέστησαν άμεσα βέβαια και ουτε γάτα ούτε ζημιά. Τέσπα, για το ποιός φταιει πραγμάτικα δεν μπορώ να γνωρίζω φαντάζομαι οτι η αλήθεια βρίσκεται κάπου στη μεση (και κάπου εκει έξω! x-files) Δλδ αν στην γερμανία βάζουν λάθος παιχνίδια μέσα στις θήκες, εδώ που τις ανοίγουν για να βάλουν manuals στα ελληνικα κλπ δεν βλέπουν τι παιχνίδια έχουν μέσα???
            I attack sharks
            when i smell them bleed
            I dont go swimming
            water just wants to be around me.

            Comment


            • #7
              Bασικά τα παιχνίδια έρχονται ήδη μεταφρασμένα στην Ελλάδα...το φταίξιμο ήταν καθαρά στο εργοστάσιο παρασκευής και δεν αφορά μόνο την Ελλάδα..
              Και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, συνέβη το ίδιο..
              Nintendo must have created a virtual Eternal Darkness game that has engorged reality. The sanity meter right now is maxed out x 10000 so we're experiencing some weird stuff.

              Let's just all say the magic words and go back to reality.

              THIS CAN'T BE HAPPENING!!!!!

              Comment


              • #8
                Το Resident Evil 4 Wii Edition το έφεραν στην Ελλάδα ή όχι ακόμα; Ρε Itochu και πάλι Itochu...
                Insert Coin

                Comment


                • #9
                  Ναι, από τα μέσα Ιουνίου 2007 αν θυμάμαι καλά.

                  Το κακό φυσικά είναι το καπέλο στην τιμή..29.99$ Αμερική, 49.99? εδώ.
                  Πλέον έχει πέσει η τιμή ευτυχώς,αν το ψάξετε.
                  NDS themes

                  Comment


                  • #10
                    Το Re4 κυκλοφόρησε στις 29 Ιουνίου στο Ελλάντα. Το θυμάμαι γιατί το έψαχνα απεγνωσμένα και το είχα βρει μόνο στο πλαίσιο! Ειχα στείλει μάλιστα και mail στην Νορτεκ και την επόμενη μέρα μου είχαν απαντήσει οτι το συγκεκριμένο διατίθεται μόνο απο το πλαίσιο για να γίνεται έλεγχος ηλικιών :blink: (φυσικά και δεν γινόταν έλεγχος). Τέσπα, φίλε Getta Robo απο τα φόρουμ δεν βγαινει τίποτα γιατί δεν δοκιμάζεις να στείλεις mail στην Νορτεκ?
                    I attack sharks
                    when i smell them bleed
                    I dont go swimming
                    water just wants to be around me.

                    Comment


                    • #11
                      Τέσπα, φίλε Getta Robo απο τα φόρουμ δεν βγαινει τίποτα γιατί δεν δοκιμάζεις να στείλεις mail στην Νορτεκ?
                      [/b]
                      Haha best joke evah!
                      Originally posted by Raf
                      Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                      Comment


                      • #12
                        Haha best joke evah![/b]
                        Εγώ 2 φόρες έχω στείλει mail και μου έχουν απαντήσει ;)
                        Και στην τελική δεν χάνει και τπτ ;) (χ2)
                        I attack sharks
                        when i smell them bleed
                        I dont go swimming
                        water just wants to be around me.

                        Comment


                        • #13
                          Εγώ 2 φόρες έχω στείλει mail και μου έχουν απαντήσει ;)

                          [/b]
                          Alithia?Emena pote den mou exoun apantisei se mail.Mallon eisai o Chuck Norris.

                          Chuck Norris sends a message to Nortec and GETS a reply.
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #14
                            Bασικά τα παιχνίδια έρχονται ήδη μεταφρασμένα στην Ελλάδα...το φταίξιμο ήταν καθαρά στο εργοστάσιο παρασκευής και δεν αφορά μόνο την Ελλάδα..
                            Και σε άλλες ευρωπαϊκές χώρες, συνέβη το ίδιο..
                            [/b]
                            Φιλε μου, δεν διαφωνω οτι στο συγκεκριμενο προβλημα μπορει να φταιει το εργοστασιο παρασκευης (Γερμανια νομιζω;).
                            Το προβλημα εδω, ειναι οτι:
                            Δεν βγηκε καμια επισημη ανακοινωση. Ειναι στη διακριτικη ευχερεια του εκαστοτε υπευθυνου τι θα κανει στη περιπτωση που παρουσιαστει ενα τετοιο κρουσμα.
                            Προσωπικα ειμουν μπροστα μαρτυρας σε ενα τετοιο περιστατικο. Ενας κυριος που πηρε δωρο για το παιδι του το mario galaxy, εφυγε απο το καταστημα με την γνωση οτι το παιδι του εκανε κατι στο παιχνιδι, δηλαδη ειτε το χαλασε, ειτε το εχασε και προσπαθησε να το αλλαξει με το wii play. Θα ηθελες εσυ η καποιος αλλος να καταστραφουν οι gaming (και οχι μονο) γιορτινες μερες σου απο ενα τετοιο γεγονος; Θα μου πεις οτι το καταστημα, ενημερωθηκε απο τα πολλαπλα κρουσματα, και πλεον τα αλλαζει. Αυτο ειναι ομως κατι που εγινε μετα απο παραπονα πολλων ατομων, και οχι απο επισημη ενημερωση της nortec. Σκεφτεσε ποσοι ανθρωποι φυγαν απραγοι πριν συνειδητοποιησει το καταστημα οτι υπαρχει προβλημα;
                            Τουλαχιστον, αλλες εταιριες εχουν το φιλοτιμο να ενημερωνουν για αντιστοιχα προβληματα, πχ η micro$soft, με το halo 3 φροντισε να ενημερωσει τα καταστηματα / μεταπωλητες οτι υπαρχει προβλημα σε πολλες παρτιδες.
                            Παραπανω, δινω link για εναν αγανακτησμενο πελατη που ειχε το προβλημα, και το εγραψε στο forum τους.
                            Αν και ηταν επιθετικος (λογικα, οταν χανεις 50? δεν πιστευω να υπαρχουν πολλοι που να χαιροντε με αυτο), δεν παει να ειχε δωσει 50? για κατι που δεν εφταιγε χωρις να παρει απαντηση η να κανει καποιος κατι. Πελατης ειναι δικιο εχει, πολλα χρονια τωρα.
                            Κερασακι στη τουρτα, οχι μονο δεν πηρε καμια απαντηση επι του προβληματος, ισα ισα κλειδωθηκε και το θεμα.. Ετσι λυνει μεγαλη Ελληνικη βαλκανικη εταιρια τα προβληματα της; Κλειδωνουμε ενα θεμα, σβηνουμε την αιτια του προβληματος και η ζωη συνεχιζεται..
                            Τι να πω ρε παιδια, αν ειναι να εχουμε τετοιες καταστασεις, ε ας μην πουλανε τα παιχνιδια με αυτο το τροπο, ας τα εχουν μεσα σε ενα μηχανημα οπως των luna parks, που βαζεις χρηματα και οτι μπορεσεις να αρπαξεις.. λιγοτερη κοροιδια θα ηταν..
                            Επι της ευκαιριας, SchattenJager καλως ηρθες στο forum. Μην με παρεξηγησεις, αλλα ελπιζουμε να σε εχουμε κοντα μας.. Γιατι δυστηχως, με αντιστοιχα πρωτα τετοια ποστς, εχω δει αρκετους βαλτους απο εταιριες (ψιλικατζιδικα που λεγοντε εταιριες για την ακριβεια λολ), κατι που δεν ειναι ουτε ομορφο ουτε υγειες για την καλη πορεια ενος καλου forum.
                            Υγ. Το resident evil 4 πωλητε αποκλειστικα απο το πλαισιο και απο το eshop της nortec. Υπαρχουν βεβαια και μερικοι τολμηροι παραληλοι εισαγωγεις, οποτε δεν ειναι τρομακτικα δυσκολο να βρεθει.. Βεβαια, γιατι δεν μπορεις να το βρεις τοσο ευκολα, οσο μερικες αλλες δεκαδες σαβουρες που εχει δυστηχως το wii, ειναι μια αλλη λυπηρη ιστορια..
                            Υγιεις αγορα σου λενε μετα!
                            Ned Stark

                            A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
                            It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
                            A man wields his sword in order to depart life with a smile.
                            In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
                            Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
                            Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
                            Ειναι ο Getta Robo.

                            Comment


                            • #15
                              συγνώμη αλλά τι πρόβλημα υπάρχει με το halo 3;το έχω πάρει και δεν το έχω ανοίξει ακόμα οπότε δεν έχω ιδέα.για πες...
                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X