Announcement

Collapse
No announcement yet.

Gamers Odyssey Music

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ας βάλω κι εγώ ένα κομμάτι μου, εμπνευσμένο απο retro gaming. Αν σας αρέσει, θα ανεβάσω και κάνα 2 άλλα επηρρεασμένα από gaming.

    www.extrahype.com
    Escapism: The Art of Arts!

    Comment


    • #47
      Παιδιά ανέβηκε καινούριο κομμάτι,αυτή τη φορά παιγμένο από Phantom Duck.Άψογος φίλε.
      Carpe diem

      Comment


      • #48
        Originally posted by Phantom Duck View Post
        [...]Εν αναμονή λοιπόν.[...]
        Λοιπόν, όπως είχα πει, τελείωσα με το Rose of May στο πιάνο, το οποίο μπορείτε να βρείτε ευραίως στο νετ και ως Loss of Me λόγω της ιδιοτροπίας της ιαπωνικής γλώσσας.

        Έχετε υπ' όψιν σας πως δεν είχα ακουμπήσει καθόλου το πιάνο για περίπου 10 χρόνια και είχα χάσει παντελώς την επαφή. Το ξεσκόνισα στην κυριολεξία για να ξεκινήσω αυτό το τραγούδι, και με νορμάλ training μου πήρε γύρω στις 2 ημέρες για να μάθω και να διαβάσω τις νότες. Εν μέσω διακοπών, μου πήρε ακριβώς έναν μήνα για να φτάσω στο συγκεκριμένο επίπεδο, όμως αν δεν είχα τα ταξίδια και τις διακοπές πιστεύω πως θα το τελείωνα πολύ γρηγορότερα.

        Η φωτογραφική μηχανή έχει πρόβλημα με τον ήχο, επομένως ο μόνος τρόπος να τραβήξω το βίντεο ήταν μέσω του κινητού τηλεφώνου, το οποίο όμως συνεπάγεται πολλά προβλήματα. Από το στήσιμό του μέχρι την τελική ποιότητα, ήταν γεμάτο προβλήματα. Το στερέωσα πάνω στο πιάνο με τη θήκη του Final Fantasy IX να το στηρίζει για να μην πέσει. Έκανα 3 flawless εκτελέσεις από πλευράς πλήκτρων, όμως αναγκάστηκα να τα σβήσω επειδή είχε πάρα πολύ άσχημη ηχητική. Η τελική εκτέλεση που θα δείτε στο βίντεο δεν είναι τέλεια, όμως επειδή δεν είχα κουράγιο για κάτι καλύτερο, επειδή δεν πάω σε κανένα κονσέρτο και επειδή δεν ξέρω πότε θα μπορέσω να ξανακάνω record με την ησυχία μου, την αφήνω ως έχει.

        Αυτή τη στιγμή βλέπω πως υπάρχει αποσυγχρονισμός εικόνας / ήχου. Δεν ξέρω που οφείλεται όμως κάποια στιγμή όταν βρω καλύτερη κάμερα και θα έχω εξασκηθεί περισσότερο με άλλα κομμάτια, θα προσπαθήσω να το ξαναπαίξω και να ανεβάσουμε μία v2 στο κανάλι. Tip για τους παρατηρητικούς. Στο 1:06 και 2:03 επειδή ήταν ψιλοζόρικο σημείο και δεν μπορούσα με τίποτα να πετύχω το σι ύφεση, κατέφυγα σε κομπίνα

        ΠΟΛΛΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ πάνε στον Nooto, ο οποίος αν και άθελά του, με έβαλε να ασχοληθώ ξανά σοβαρά με το πιάνο ύστερα από μία δεκαετία αποχής, δίνοντάς μου έτσι και μία δικαιολογία για την αγορά του. Συνειδητοποίησα πως πρέπει να ξεπεράσω το επίπεδο στο οποίο βρισκόμουν, ποτέ δεν είχα ξαναχρησιμοποιήσει πετάλια, ποτέ δεν είχα μάθει να κάνω master ένα κομμάτι, ποτέ δεν είχα κάνει επανάληψη σε συγκεκριμένα κομμάτια για να μάθω το spacing των πλήκτρων, ποτέ δεν είχα συνειδητοποιήσει κάποια πράγματα στις παρτιτούρες και η λίστα συνεχίζεται. Έχεις τις ευχαριστίες μου φίλε.

        Θα ανεβάσω κι άλλα κομμάτια στο εγγύc μέλλον, απλά αλλά όμορφα όπως το συγκεκριμένο. Το επόμενο εκτός απροόπτου θα είναι από το FF VII μιας και έχω βρει ένα ωραίο και εύκολο. Λογικά όσο προχωράω, τόσο θα βελτιώνω και το υπάρχον επίπεδο και θα συνεχίζω με δυσκολότερα κομμάτια. Anyways, τα πολλά λόγια είναι φτώχεια. Enjoy, και σας παρακαλώ σχολιάστε ό,τι πιστεύετε πως πρέπει να αναφερθεί, έχοντας πάντα στο μυαλό σας και όλα τα παραπάνω. Αυτά




        EDIT
        Thanks Altair, τώρα είδα το Post σου

        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

        Comment


        • #49
          Wraios Phantom, emena maresei to kommati, vevaia to akousa kai panw apo 10 fores mexri twra kai to synithisa
          Perimenoume na akousoume kai alla
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #50
            Ωραίος, ειδικά αν το έχεις αφήσει τόσα χρόνια, εμένα μια χαρά μου φάνηκες. Αν μπορείτε, παίξτε και τίποτα από vania ρε παιδιά.
            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

            Comment


            • #51
              Tou Koul ta videos ta eides?
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #52
                Ναι, απλά έλεγα για πιάνο.
                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                Comment


                • #53
                  Vania εννοώντας Castlevania ? Η αλήθεια είναι πως για εμένα τουλάχιστον τα Final Fantasy είναι η καλύτερη λύση, αφ' ενός επειδή υπάρχουν πάρα πολλά κομμάτια που προσφέρονται για πιάνο, αφ' εταίρου επειδή το νετ είναι γεμάτο από παρτιτούρες. Για τα υπόλοιπα παιχνίδια αν και υπάρχει μπόλικο πράμα, αρκετές φορές δεν είναι και τόσο εύκολο να βρεις ό,τι θέλεις. Βέβαια έχω βρει νότες για το Bloody Tears που είναι από τα αγαπημένα μου (ο Koul έκανε πολύ καλή δουλειά στην κιθάρα btw) αλλά δεν ξέρω κατά πόσον θα μπορέσω να παίξω κάτι τέτοιο μιας και κυκλοφορούν διάφορες εκδόσεις εκεί έξω. Αν πάλι υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι που έχετε στο νου σας, πείτε το και βλέπουμε τι μπορεί να γίνει, ανάλογα με τις δυνατότητές μας.

                  Hint για το επόμενο. Το κομμάτι που παίζω τώρα τελικά δεν θα είναι από το FF VII και έχει προταθεί από κάποιο μέλος σε αυτό το thread (περίπου ), λογικά θα το έχω έτοιμο σε λίγες ημέρες.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • #54
                    Πω πω phantom πολυ καλη δουλεια, ο ηχος μου φαινεται φοβερος βασικα, ειναι παρα πολυ κοντα στο original (το πιανο σου βγαζει πιο μπαροκ αποτελεσμα, τελειο). Thnx και για τα οσα λες btw ... ευχαριστω πολυ.

                    Παντως τελικα πιστευω οτι στο Final Fantasy ΙΧ ο Uematsu ειχε βαλει πολυ ψυχη, τα περισσοτερα κομματια ειναι απιστευτα και δενουν τελεια με την αισθητικη του παιχνιδιου. Με αφορμη το rose of may ειχα βαλει να ακουσω ολο το soundtrack του ΙΧ και ειχα παθει πλακα...

                    Btw στο site που σου ειχα στειλει, αν κοιταξεις στο κατω μερος (αφου εχεις διαλεξει παιχνιδι) εχει τις παρτιτουρες piano collections. Ειναι οι piano solo oriented εκδοχες το κομματιων και ειναι πολυ πιο δυσκολες. Αυτα που εχω ανεβασει εγω ειναι οι εκδοσεις piano cover (σαφως ευκολοτερες εκδοχες αλλα και πιο πιστες στο original), πιστευω γενικα αξιζει να ριξεις μια ματια ετσι για να δεις την διαφορα περισσοτερο (αλλα κομματια ειναι πιο ωραια και αλλα, επειδη εχουν πολλα επιπλεον στοιχεια, δεν μου αρεσαν και τοσο γιατι χανεται το main theme). Σε αυτο που μαθαινω τωρα (αυτο που σου ειχα πει) παω για το piano collections το οποιο ειναι πολυ ζορικο αλλα πιστευω αξιζει... θα μου παρει χρονο ακομα βεβαια γιατι εχω και τις $#@εξετασεις... Overall παντως πολυ ωραια διαδικασια ετσι?

                    Thumbs up και παλι και περιμενουμε την επομενη δουλεια .

                    Comment


                    • #55
                      Ναι, το πιάνο είναι ηλεκτρικό και έτσι δεν έχω και το παίδεμα του κουρδίσματος, και γενικά έχει ωραίο ήχο. Είχα δει πως ορισμένα κομμάτια υπάρχουν δύο φορές, όμως δεν είχα παρατηρήσει πως ήταν piano collections. Ενδιαφέρον, αν και θα αργήσω αρκετά μάλλον να ασχοληθώ με αυτά. Προς το παρόν, μέχρι να κάνω Lv up θα παραμείνω στα "απλά" .


                      Πάντως όντως είναι πάρα πολύ ευχάριστη διαδικασία. Είναι η πρώτη φορά που επιλέγω μόνος και διαλέγω τραγούδια τα οποία γνωρίζω και μου αρέσουν. Στα ωδεία που πήγαινα μάθαινα παπαγαλία ξέμπαρκα τραγούδια που δεν είχαν καμία σχέση με τα γούστα μου, με αποτέλεσμα να τα ξεχνάω μερικές μέρες αφότου τα μάθαινα, και εν κατακλείδι δεν μου έμενε τίποτα. Γι' αυτό και τα παράτησα άλλωστε αφού ήταν δώρο άδωρο.

                      Τώρα που μαθαίνω μόνος τραγούδια που μου αρέσουν, με τραβάει το πιάνο και ασχολούμαι με αυτό περισσότερο από κάθε άλλη φορά, γι' αυτό πιστεύω πως είχα και τόσο ραγδαία άνοδο σε τόσες λίγες ημέρες. Παρεμπιπτόντως, όταν ξαναέπιασα το πιάνο ύστερα από τόσον καιρό, τα δάχτυλά μου δεν ήταν τόσο "κρύα" όσο φανταζόμουν. Πιθανότατα οφείλεται στο ότι τα τελευταία 5-6 χρόνια γράφω αδιαλείπτως σε ένα σωρό forums και δεν είχαν σκουριάσει εντελώς

                      Περιμένουμε και το δικό σου, αν σου βγει καλό θα είναι υπερπαραγωγή

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #56
                        Έχω ενθουσιαστεί με τις μουσικές που ανεβάσατε. Ειδικά με τη κιθάρα του Koul (αφού κιθάρα παίζω και εγώ, ρυθμική δε, καμία σχέση).

                        Originally posted by Phantom Duck
                        Πάντως όντως είναι πάρα πολύ ευχάριστη διαδικασία. Είναι η πρώτη φορά που επιλέγω μόνος και διαλέγω τραγούδια τα οποία γνωρίζω και μου αρέσουν. Στα ωδεία που πήγαινα μάθαινα παπαγαλία ξέμπαρκα τραγούδια που δεν είχαν καμία σχέση με τα γούστα μου, με αποτέλεσμα να τα ξεχνάω μερικές μέρες αφότου τα μάθαινα, και εν κατακλείδι δεν μου έμενε τίποτα. Γι' αυτό και τα παράτησα άλλωστε αφού ήταν δώρο άδωρο.


                        Συνέχισέ το αγαπητέ, το 'χεις. Για να λες κιόλας πως είχες να ασχοληθείς πολύ καιρό...

                        Comment


                        • #57
                          Opa Raph paizeis kithara? Na Perimenoume kapoio kommati kai apo sena?
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #58
                            Απλώς μέχρι τώρα έχω ασχοληθεί με τη ρυθμική κιθάρα και όχι τόσο με αρπίσματα ή σόλο, οπότε δε ξέρω τι μου γίνεται. Σκοπεύω όμως αυτό το χειμώνα να μπω στο τριπάκι..!

                            Comment


                            • #59
                              Phantom είσαι ένας μικρός Θεός, έπαιξες το by far αγαπημένο μου κομμάτι σε όλα τα OSTs όλων των FFs . Παρότι άσχετος, διακρίνω σε κάποια σημεία μία αδυναμία, αλλά η αποχή που λες είναι σίγουρα ο λόγος. Πολύ καλή δουλειά στο σύνολό της και θα ήθελα να την ακούσω ξανά σε ένα μήνα, που θα έχεις εξοικειωθεί περισσότερο και θα μπορείς να κάνεις κάτι ακόμα καλύτερο. Thumbs up and keep up the good work .

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Loggo View Post
                                [...]Επειδή πωρώθηκα τώρα, αν ισχύουν ακόμα οι παραγγελιές, όταν και αν μπορέσεις δοκίμασε να παίξεις και τα Terra's Theme από Final Fantasy VI και Underworld από Terranigma. [...]

                                Terra's Theme
                                , όμως η καλή έκδοση από το Final Fantasy IX, όχι του VI . Το έμαθα μέσα σε περίπου ένα 24ωρο, έχει ένα - δυο αμυδρά λαθάκια προς το πολύ τέλος αλλά το τραγούδι μου πήρε τα μυαλά και ήθελα να το ανεβάσω σύντομα Περιμένω εντυπώσεις. Το επόμενο πάντως θα είναι σίγουρα από το FF VII και θα προσπαθήσω να έχει καλύτερη ποιότητα από τα δύο προηγούμενα.


                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X