Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Legend of Zelda: Skyward Sword

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Έχει λίγες μέρες που το ξεκίνησα.

    Εντυπώσεις σε γενικό βαθμό θετικές.Ατμόσφαιρα πολύ καλή αλλά γραφικά προς το μέτριο,ηχος απλά ευχάριστος με κανά δυο κομμάτια να μου αρέσουν πολύ.ωραίος ο χειρισμός με το motion plus αν και έχει τα προβληματάκια του,θετικότατο το ότι οι εχθροί ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ προκαλούν ένα σχετικό damage και πρέπει να νοιαστείς για το health και γενικά πολύ καλές ιδέες και εξαιρετικό level design όπως αναμενόταν.Επίσης μου αρέσει η αλλαγή στο setting,με τον ganondorf από ότι φαίνεται να την έχει κάνει για να πάρει την θέση του κάποιος άλλος.Θετικό το ότι επιτέλους επιστρέφει το ψάξιμο,η εξερεύνηση,τα sidequests και η αλληλεπίδραση με τους npcs,για κάποιον λόγο όλα αυτά θεωρήθηκαν περιττά και αφαιρέθηκαν από το tp.

    Αν πω όμως ότι δεν έχω παράπονα θα πω ψέμα...Το παιχνίδι φαίνεται και είναι εξαιρετικό αλλά μου φαίνεται ότι είναι απλώς ένα ακόμα zelda σαν αυτά που παίζουμε εδώ και χρόνια.Δεν μου προκαλεί καμία έκπληξη,καθόλου δέος.Καμία εξέλιξη για την σειρά,καμία ουσιαστική νέα ιδέα, παραμένει ουσιαστικά το ίδιο και μάλιστα κάνει και βήματα πίσω σε τομείς (όπως το level design και το overworld) αγνοώντας σχεδόν επιδεικτικά τις εξελίξεις στον σχεδιασμό από δυτικά στουντιο (κλασσική ιαπωνική εταιρεία).Στους τεράστιους,ανοιχτούς και με λεπτομέρεια κόσμους ενός batman arkham city και ενός assassins creed η νιντεντο απαντάει με γραμμικότητα και ακόμα λιγότερη αλληλεπίδραση...Πραγματικά κρίμα.

    Για να μην περεξηγηθώ,το παιχνίδι το διασκεδάζω απίστευτα.Έχω παίξει κανα οχτάωρο και τώρα μπαίνω στο δεύτερο dungeon.Απλά λυπάμαι που η σειρά έχει σταματήσει να προκαλεί το δέος που έφερνε παλιά με την κυκλοφορία ενός νέου της τίτλου.Μακάρι να αναλάβει η ρετρο το επόμενο,είναι κρίμα να καταλήξουν τα ζελντα σαν τα mario bros και με τον iwata επικεφαλή δεν βλέπω καμία προκοπή.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Τελικά αυτό που έγραψε ο ενπστυ πριν μερικές σελίδες είναι 100 τοις εκατό σωστό...Μπορεί να κράζουμε που η σειρά μένει στάσιμη αλλά η συνταγή των zelda είναι τόσο πετυχημένη και διασκεδαστική που είναι εύκολο να προσπεράσεις τα όποια στραβά της και να βυθιστείς στον κόσμο του παιχνιδιού...Έως τώρα το διασκεδάζω πάρα πολύ,είναι πραγματικά πολύ καλοφτιαγμένο με το level design να είναι εξαιρετικό και τα dungeons πολύ καλοφτιαγμένα.Μόλις τελείωσα το τρίτο το οποίο και ξεχωρίζω από όσα έχω δει ως τώρα.Πάλι καλά πάντως που το health bar έχει νόημα ύπαρξης αυτήν την φορά.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • To majoras το σταματησα εκει που πρεπει να μαζευεις τα αυγα, δεν ειμαι και απο τους πιο υπομονετικους gamer.

        επίσης mm>oot, και το λεω πριν καν το τερματισω, που θα το κανω καποτε παντως. εδω επιασα το skyrim μετα απο 6μηνο και τερματισα εχθες το main quest.

        Comment


        • Mόλις ολοκλήρωσα το love sidequest.

          Πραγματικά εξαιρετικό quest,έχει αλληλεπίδραση με χαρακτήρες και έχει 2 τρόπους επίλυσης με διαφορετική κατάληξη,πραγματικά έπαθα την πλάκα μου μόλις διαπίστωσα τι ακριβώς παίζει.Μου πήρε πάνω από μισάωρο για να το ολοκληρώσω γιατί έκανα save kai load δοκιμάζοντας τις πιθανές καταλήξεις.Εύγε στην νιντεντο.Πάντως αν το majoras mask έχει τέτοια σκηνικά τότε θα ήθελα πολύ να βγει στο 3ds.Θα το τιμήσω σίγουρα.Είναι εξάλλου το μόνο 3d zelda που δεν έχω παίξει.


          Tidy!

          Do not blame me.Blame yourself or God.
          In Matsuno we trust.

          Comment


          • Βασικά είναι γεμάτο με τέτοια σκηνικα.Απλά σε πολλές περιπτωσεις δεν σε ανταμείβει αν δεν κάνεις αυτά που πρέπει.Πάντως βλέπεις όλες τις εκδοχές των πραγμάτων ασχέτως αν κάνεις κάτι σωστά ή όχι..Μπρρ... τρόμος...Το συγκεκριμένο sidequest είναι ακριβώς εμπνευσμένο απ'το majora's mask.Αμέσως αυτό σκέφτηκα μόλις το έκανα!
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • Originally posted by paixtis
              Βασικά είναι γεμάτο με τέτοια σκηνικα.Απλά σε πολλές περιπτωσεις δεν σε ανταμείβει αν δεν κάνεις αυτά που πρέπει.Πάντως βλέπεις όλες τις εκδοχές των πραγμάτων ασχέτως αν κάνεις κάτι σωστά ή όχι..Μπρρ... τρόμος...Το συγκεκριμένο sidequest είναι ακριβώς εμπνευσμένο απ'το majora's mask.Αμέσως αυτό σκέφτηκα μόλις το έκανα!
              Aν είναι έτσι όπως τα λες τότε το majoras mask είναι must play για εμένα...Αντε μακάρι να βγει στο θρι ντι ες να γουστάρουμε.


              Tidy!

              Do not blame me.Blame yourself or God.
              In Matsuno we trust.

              Comment


              • Deus οχι μονο αυτο, αλλα το ΜΜ παιζει και σε 3 ημερες... Οποτε αναλογα πως θα κανεις τα πραγματα πχ την πρωτη μερα, αλλαζει η ζωη της πολης την τριτη
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Oδεύω στο πέμπτο dungeon και έχω κολλήσει στο σημείο με το τρενάκι.Δεν μπορώ να κάνω το άλμα μόλις έχει κενό στις ράγες,εσείς που έχετε τελειώσει το παιχνίδι πως το καταφέρατε;Το παιχνίδι λέει shake remote upwards αλλά μόλις το κουνάω προς το πάνω πέφτω στο κενό.

                  Επίσης,κατάφερε κανένας το ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΣΠΑΣΤΙΚΟ minigame στο fun fun island;Κανένα τιπ έχετε;

                  Έλεος πια με τα motion controls,αν είναι να βάλεις βάλε για να γίνει πιο διασκεδαστικό το παιχνίδι,όχι για να σπας τα νεύρα του παίκτη...Ειδικά ο χειρισμός του diving είναι για κλάμα...


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • To fun-fun island το εκανα (περιεργως). Κρατα το remote καθετα, μετα απο λιγες προσπαθειες θα περνας μεσα απο ολα τα rings λογικα σχετικα ανετα. Για την προσγειωση κανε το σταυρο σου, μαθε στο περιπου που ειναι το πολυχρωμο rupee και απλα αλλαξε την ταχυτητα της πτωσης ελπιζοντας να πεσεις στο σωστο σημειο. Το να πηγαινεις περα δωθε τελευταια στιγμη δεν εχει νοημα, ασε που δεν εχεις και περιθωρια ελιγμου.

                    Σε αυτο με το τρενο δεν ειχα κανενα προβλημα, απλα εκανα tilt το remote προς τα πανω λιγο πριν το αλμα και παντα επιανε, στη χειροτερη κανε waggle σαν τρελος αν εχεις καποιο θεμα με το motion plus.

                    Comment


                    • Ok xeno,ευχαριστω για το ποτ,το περασα το σημειο με το τρενο αλλα το μινι παιχνιδι δεν το παλευω με την καμια.Πραγματικα αθλιο,απορω τι το βαλανε.Δεν βαριεσαι,δεν εγινε και τιποτα αν δεν φτασουμε μεγιστο health μια φορα.

                      Τωρα ειμαι μεσα στο πεμπτο μπουντρουμι το οποιο βρισκω φοβερο.Αν κανανε κατι πραγματικα αψογο αυτη την φορα ειναι τα μπουντρουμια,δεν εχω κανενα παραπονο απο αυτα.

                      Αναβαθμισα και ολα σχεδον τα αντικειμενα στο μεγιστο.


                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • Βέβαια τα bosses είναι λίγο meh!
                        Στο καράβι είσαι?
                        Nintendo I.D.: paixtis
                        3ds friend code: 2664-2347-7128

                        Comment


                        • Ναι,στο καραβι ειμαι.Τωρα παω για το μπος.Φοβερο μπουντρουμι,ηθελε πολλη παρατηρητικοτητα.Πολυ μου αρεσε.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • Ναι αρκετά καλό μπορώ να πω.Ήθελα ακόμη πιο έξυπνη χρύση αυτής της πέτρας.Μπορούσαν να δώσουν περισσότερα αλλά περιορίστηκαν σε απλές εφαρμογές κυρίως.Overall μετά από καιρό καλύτερο dungeon για μένα παραμένει το φοβερό και ψυχεδελικό 3ο και μετά αυτό.
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • Πάει και το πέμπτο μπουντρούμι.Το μπος ήταν πανεύκολο αλλά το setpiece πριν από αυτό μου άρεσε,δεν μας έχει συνηθίσει η σειρά σε τέτοια.

                              Τώρα είμαι στην λαβοπεριοχή και ψάχνω την είσοδο για το έκτο μπουντρούμι.Το παιχνίδι είναι πολύ καλό και το διασκεδάζω πολύ αλλά με έχουν ενοχλήσει αρκετά πράγματα.Περισσότερα όταν το τελειώσω.Το σίγουρο πάντως είναι ότι δεν με βλέπω να ασχολούμαι και με επόμενο ζελντα αν δεν αποφασίσουν επιτέλους να ανανεώσουν την σειρά.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • Tέλος το παιχνίδι.Ακολουθεί τελικό ποστ εντυπώσεων.

                                Στα θετικά πρώτα,τα dungeons και οι γρίφοι τα βρήκα πολύ έξυπνα,ωραία η προσθήκη της stamina bar και του συστήματος αναβάθμισης αντικειμένων (αν και μέτρια υλοποιημένο),αρκετά καλό σενάριο και fanservise σενάριο,έχει κάποια ευρηματικά sidequest με αλληλεπίδραση με npcs κάτι το οποίο βρήκα αρκετά θετικό.

                                Πάμε τώρα και στα αρνητικά τα οποία δυστυχώς για άλλη μια φορά θα είναι περισσότερα από τα θετικά.

                                Καταρχάς ο οπτικοακουστικός τομέας είναι εντελώς αδιάφορος με το artdirection να μην κάνει καμιά εντύπωση και το soundtrack να είναι ίσως το χειρότερο της σειράς.Ακόμα και για τα δεδομένα του wii τα γραφικά είναι μουντά και θολά,οι περιοχές είναι εντελώς βαρετές και η κατάσταση γίνεται ακόμα χειρότερη από τον πολύ μικρό αριθμό περιοχών που έχει το παιχνίδι.Το twilight princess τα πήγε πολύ καλύτερα εδώ.Από μουσκά κομμάτια δεν μου έμεινε κανένα με εξαίρεση τα fis theme και main theme.

                                Στα του gameplay,με ενόχλησαν αρκετά πράγματα.Για άλλη μια φορά η μάχη είναι εξευτελιστικά εύκολη και τα bosses έχουν ρόλο καθαρά διαδικαστικό.Ενώ το παιχνίδι ξεκινάει προκλητικό στην συνέχεια η δυσκολία εκμηδενίζεται καθώς ο ήρωας γίνεται δυνατότερος και τα τέρατα μένουν στάσιμα.Επιτέλους πρέπει να καταλάβουν εκεί στο Κυότο ότι το λογικό σε ένα game είναι να υπάρχει κλιμάκωση της δυσκολίας όσο προχωράει το παιχνίδι.Το τελικό boss είναι δυστυχώς και αυτό απογοητευτικό,μπορεί να νικηθεί μέσα σε δύο λεπτά!!!

                                Ακόμη,βρήκα πολύ φτωχούς τους μηχανισμούς της μάχης.Έχουμε αρκετά καλά υλοποιημένους μηχανισμούς motion control αλλά από ένα σημείο και μετά κουράζουν αφού για να πέσουν οι περισσότεροι εχθροί πρέπει απλά να τους χτυπήσεις στο κατάλληλο σημείο.Δεν παίρνεις απολύτως τίποτα για να εμπλουτιστεί η μάχη όσο προχωράει το παιχνίδι,ούτε κάποιο skill,κάποιο ξόρκι,τίποτα και έτσι παραμένει μια διαδικασία υπερβολικά απλή.Οκ,δεν λέω να φτάσει στο επίπεδο του devil may cry αλλά θα μπορούσαν να γίνουν κάποια βήματα προς την σωστή κατεύθυνση.Για παράδειγμα θα ήταν καλό να υιοθετήσει ένα σύστημα μάχης σαν του demons souls αλλά στο αρκετά πιο βατό.

                                Άκομα ένα αρνητικό είναι η ύπαρξη πολλών filler quests,το 20% του παιχνιδιού θα μπορούσε άνετα να κοπεί αφού είναι εκνευριστικά filler kai fetch quests τα οποία όχι μόνο δεν είναι διασκεδαστικά αλλά κουράζουν,όλο το περιεχόμενο μετά το έκτο dungeon έπρεπε απλά να μην υπάρχει.

                                Τέλος,υπάρχουν ελάχιστες περιοχές στο παιχνίδι,τέσσερις μαζί με την πόλη και ένα απίστευτα βαρετό και κουραστικό overworld.Ακόμα και το τελικό dungeon είναι μια από τα ίδια καθως αποτελεί συρραφή όλων των περιοχών του παιχνιδιού.Δεν υπάρχει καθόλου εξερεύνηση και τίποτα απολύτως για να βρει ο παίκτης,το παιχνίδι προσφέρει μόνο λίγες γραμμικές περιοχές και καθόλου έκπληξη,λείπει εντελώς το στοιχείο της εξερεύνησης και της ανακάλυψης κρυφών περιοχών και αντικειμένων,στην καλύτερη μέσω της αξιοποίησης κάποιας ικανότητας να βρεθέι κάποιο κομμάτι καρδιάς ή rupees.

                                Αυτά.Δεν ξέρω τι σκέφτονται οι τυπάδες της Ιαπωνίας αλλά η σειρά χρειάζεται μια ουσιαστκή ανανέωση.Τα zelda ενώ ήταν μια σειρά που με κάθε επεισόδιό της επηρέαζε καταλυτικά την βιομηχανία και παραμιλούσαν οι πάντες κατέληξε να είναι μια ακόμα καλή σειρά μέσα στον σωρό.Δεν αξίζει με την καμία πάνω από 8 και προσωπικά θα έβαζα στο παιχνίδι ένα 7.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X