Announcement

Collapse
No announcement yet.

Poll: 1x40 ή 40x1;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Υπαρχουν παιχνιδια σαν το Cut The Rope, Angry Birds, Collision Effect οπως ειπε ο Evans τα οποια οντως ειναι για μετρο, παγκακι, βαρεμαρα κλπ, τα οποια ομως προσφερουν συνολικα περισσοτερες ωρες gameplay απο το single player του Modern Warfare 2 ας πουμε
    An kai katalava ti thes na peis, atyxes to paradeigma, den mporeis na sygrineis me to Offline meros enos paixnidiou pou paizetai kyriws online, h estw multiplayer...
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #17
      Νομίζω η διάρκεια δεν είναι το μόνο κριτήριο, δε ξέρω αν είναι καν κριτήριο.
      Προσωπικά, αν ένα παιχνίδι των 40 ευρώ κρατήσει 8-10+ ώρες είμαι ευχαριστημένος (ανάλογα το παιχνίδι βέβαια). Θεωρώ δεδομένο πως 40 παιχνίδια θα κρατήσουν πάνω από 10 ώρες, μόνο να τα δοκιμάσει κανείς θα του πάρει αρκετό χρόνο.
      Επίσης δεδομένο θεωρώ πως το casual κοινό θα μεταφερθεί σε iphone, android κλπ τελικά.
      O Reggie λέει αυτά που λέει γιατί μέχρι τώρα πούλαγαν παιχνίδια του 1 ευρώ στα 40 και τώρα άντε να πειστεί ο κόσμος να συνεχίσει να τα σκάει. Ακόμα και παιχνίδια που υπάρχουν και σε PSN-XBL και στο iphone είναι φθηνότερα στο δεύτερο. Φαντάζομαι πως συχνά έχουν περισσότερες πίστες, modes κλπ οι εκδόσεις για κονσόλες αλλά δεν είμαι σίγουρος σε ποιο βαθμό δικαιολογείται η διαφορά στην τιμή.
      Τα core games με τα υψηλά production values θα συνεχίσουν να είναι ακριβά κάτι που δεν είναι κακό γιατί κάποια games για να γίνουν όπως πρέπει θέλουν πολλά άτομα, πολύ χρόνο και πολύ χρήμα. Αυτό για το αναμάσημα ισχύει σίγουρα αλλά αυτό δεν κάνει ένα παιχνίδι φθηνό να αναπτυχθεί ούτε είναι και κακό αν είναι σωστά υλοποιημένο. Και τα περισσότερα games του 1 ευρώ αναμάσημα ιδεών είναι εδώ που τα λέμε, χωρίς φυσικά να λείπουν και οι εξαιρέσεις.
      Πιθανόν να επηρεαστούν προς τα κάτω οι τιμές λόγω της πίεσης των casual games, ειδικά στα φορητά.
      Σαν παίκτης είμαι της κατηγορίας του ενός των 40 με ελάχιστη επαφή με την άλλη κατηγορία. Είμαι ακόμα της νοοτροπίας γιατί να δώσω τόσα λεφτά για κινητό...
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #18
        Originally posted by Dj Solid View Post
        Μαλλον δεν εγινα αρκετα σαφης.

        Δεν βαζω σε συγκριση 40 παιχνιδια του ενος ευρω με ενα των 40. Αυτο που εχω σαν σκεψη ειναι το εξης: οταν πολλα παιχνιδια του iPhone προσφερουν τις ιδιες ή και περισσοτερες ωρες διασκεδασης με εναν ΑΑ τιτλο που κοστιζει πολυ περισσοτερο, ασχετως κοστους αναπτυξης κλπ, θεωρω οτι υπαρχει θεμα.

        Υπαρχουν παιχνιδια σαν το Cut The Rope, Angry Birds, Collision Effect οπως ειπε ο Evans τα οποια οντως ειναι για μετρο, παγκακι, βαρεμαρα κλπ, τα οποια ομως προσφερουν συνολικα περισσοτερες ωρες gameplay απο το single player του Modern Warfare 2 ας πουμε. Αυτο αμεσως αμεσως εκθετει πολλα core games ΚΑΙ την πλειοψηφια των casual παιχνιδιων για τις κονσολες σε full price διοτι τα καθηστα μη συμφαιρουσες αγορες.
        Σίγουρα, αλλά τα games των 1 ευρώ που μπορούν να σε κολλήσουν είναι σχεδόν πάντα puzlles ή high score challenge.
        Το Tetris πχ έχει περισσότερη διάρκεια από το πχ GOW3 μιας και σαν puzzle δεν τελειώνει ποτέ, αλλά κανείς δεν θα έδινε σήμερα 40 για το Tetris. Αντίθετα 40 ευρώ για ένα game με χολυγουντιανά στανταρς φαντάζουν λίγα.
        Παιχνίδια που ξεφεύγουν απ'την λογική ''έξυπνη ιδέα-high score'' δεν μπορούν να κάνουν 1 εύρω εκτός αν μιλάμε για υπερσαβούρες που ούτως ή άλλως δεν θα αγόραζες.

        Comment


        • #19
          Παιχνίδια που ξεφεύγουν απ'την λογική ''έξυπνη ιδέα-high score'' δεν μπορούν να κάνουν 1 εύρω εκτός αν μιλάμε για υπερσαβούρες που ούτως ή άλλως δεν θα αγόραζες.
          Κι όμως παιχνίδια όπως το mirror's edge, gt racing, ghosts n goblins, knight's rush και φυσικά games όπως το Infinty Blade, Chaos Rings, Secret of Mana, Dead Space 2 είτε έχουν ήδη μπει σε προσφορές μέχρι και μισοτιμής είτε θα συμβεί μελλοντικά. Και οκ 0,79€ για το mirror's edge ή το πρώτο phoenix wright- ολόκληρο- είναι γελοία τιμή και καθόλου shovelware. Αν ειδικά δούμε πέραν του κλασικού puzzle, high score συνδυασμού φτάνουμε σε games που δεν έχουν να ζηλέψουν πολλά πράγματα από φορητό gaming. Μέχρι και ένα πολύ καλό tactic rpg με mechs έχει κυκλοφορήσει που χαλαρά το έβλεπες από καμμιά NIS για psp ή DS για 30 με 40€- call me War of Eustrath ενώ θα κυκλοφορήσει και το Final Fantasy Tactics.

          ΕDIT:






          Αν το NGP συνεχίσει με καλύτερη κοστολόγηση τη λογική των psp minis τότε θα μιλάμε για κάτι το φανταστικό.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #20
            Πιστεύω ότι πρέπει να εξαιρέσουμε τα ports/classic games κτλ. Αυτά τα έχουν βγάλει τα λεφτά τους οπότε πoλύ εύκολα μπορεί να κάνουν και 1 ευρώ και ας είναι παιχνιδάρες.
            Αλλά 1 ευρώ για ένα ολοκαίνουριο game που να έχει μία αρχή και ένα τέλος και να μην αναλώνεται σε μία gimmickιά; Περίεργο μου φαίνεται.

            edit: Το Knight Rush κάνει 1 ευρώ; Και έχει πάνω από 2 πίστες; Αν ναι τότε πάω πάσο.

            Comment


            • #21
              Για την ακρίβεια έχει 8 lvls και μπορείς να αναβαθμίζεις τον κάθε ήρωα- έχεις τρεις knights με διαφορετικές ιδιότητες. Αν δεν έγινα αντιληπτός τα Ghosts N Goblins etc είναι κανονικά games αποκλειστικά για iOS. Ακόμη και τα trailers που έβαλα για Chaos Rings, Mirror's Edge είναι games αποκλειστικά για mobiles. Publishers όπως η ΕΑ, Chillingo, Gameloft μέχρι την Capcom- θα βγει και το Ghost Trick σε iOS- έχουν ενεργό ρόλο στο app store με games και όχι απλά gimmicks. Μέχρι και η Cave έχει κυκλοφορήσει τα DoDonPachi και ESPgaluda τα οποία είναι απίστευτα προσεγμένα και προσαρμοσμένα στη λογική του mobile gaming. Κι εγώ αρχικά ήμουν πολύ καχύποπτος για τις τιμές που παίζανε για κάποια games αλλά μόλις δοκίμασα κάποια έμεινα έκπληκτος. Απλά κι εδώ πρέπει να προσέχεις τι αγοράζεις γιατί σαφέστατα υπάρχουν αρκετές αρπαχτές.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment

              Working...
              X