Announcement

Collapse
No announcement yet.

Game Of Thrones

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Για να προκαλέσω συζητήσεις...

    Μετά από τόσες προτροπές να παρακολουθήσω τη σειρά, αποφάσισα να το κάνω...αφού διάβασα τον πρώτο τόμο του A song of fire and ice. Οι εντυπώσεις μου από το βιβλίο δεν είναι και οι καλύτερες. Άνευρη γραφή, πολύ ρηχή ανάπτυξη χαρακτήρων, εξωτερική περιγραφή του ψυχισμού τους (πρέπει να είσαι μεγάλος συγγραφέας για να το πετύχεις αυτό και ο Μάρτιν δεν είναι) και γενικά μου έδωσε την εντύπωση low fantasy σαπουνόπερας. Καμία απολύτως σύγκριση με τη Witcher saga πχ. Όσο περίεργο και αν ακούγεται μου φάνηκε βαρετό - μετά από 20 -30 σελίδες συνήθως βαριόμουν και το συνέχιζα μετά από καμιά ώρα, πράγμα εντελώς κόντρα στον τρόπο που διαβάζω οτιδήποτε (μονορούφι και μονοκοπανιά). Η ίντριγκα είχε κάποιο ενδιαφέρον αλλά αναγνωρίζοντας διαρκώς τις αναφορές του Μάρτιν (Πόλεμος των Ρόδων, Ριχάρδος ο Γ', Ούννοι/ Μογγόλοι εισβολείς κλπ) ήμουν υπέρ του δέοντος υποψιασμένος όχι για την εξέλιξη αλλά τη φύση της. Το ότι οι δευτερεύοντες χαρακτήρες, όπως ο Μικροδάχτυλος πχ, είναι ΕΝΤΕΛΩΣ χαλκομανίες και μοιάζουν να δολοπλοκούν απλά για να δολοπλοκούν χωρίς ίχνος προσωπικότητας και χαρακτήρα (και όχι, οι ατάκες δεν αρκούν να δημιουργήσουν χαρακτήρα) σκότωνε πολλή από την ένταση που έπρεπε να νιώθω.

    Η σειρά, απεναντίας, μου άρεσε. Το casting είναι εξαιρετικό, με το Σων Μπιν να είναι ιδανική επιλογή για ένα ρόλο που στα χέρια άλλου θα καταντούσε μονοκόμματη καρικατούρα. Αν και εμφανισιακά περισσότερο μοιάζει με Lannister και όχι με τους μαυρομάλληδες, ξερακιανούς χλωμούς Βόρειους, πραγματικά δίνει πνοή σε ένα ρόλο άτεγκτο. Μπορώ να σκεφτώ πάρα πολλούς που απλά θα μπαινοβγαίνανε στη σκηνή με σουφρωμένα φρύδια, αλλά ο Μπιν με κέρδισε από το πρώτο επεισόδιο. Αυτός που με απογοήτευσε σαν ερμηνεία είναι ο Τύριον. Όλο το πνεύμα του είναι παρόν αλλά λείπει η περίεργη ευαισθησία του, και ο ρόλος του γίνεται μονοδιάστατος. Από εκεί και πέρα όλοι οι υπόλοιποι είναι ένα σκαλί κάτω από την κορυφή του Ένταρντ Σταρκ - εξαιρετική δουλειά σε αυτό το κομμάτι. Σκηνοθετικά η σειρά έχει επίσης ενδιαφέρον, καθώς δίνεται πλήρης εικόνα και του μύθου και της πλοκής του βιβλίου χωρίς να μένει τίποτα ουσιαστικό απ'έξω. Σε αυτό βέβαια βοηθά κα το πρωτογενές υλικό που έμοιαζε γραμμένο με τη νοοτροπία σεναρίου και όχι λογοτεχνικού έργου, εξ ου και το πόσο στεγνό μου φάνηκε. Το A game of thrones μοιάζει να είναι στο φυσικό του χώρο στην τηλεόραση. Μεγάλος χρόνος εξέλιξης της πλοκής, πλούσια σκηνικά και δεμένη αφήγηση.

    Αγόρασα και το δεύτερο τόμο λόγω ηλιθιότητας περισσότερο. Θα μπορούσα με τα ίδια χρήματα να αγοράσω όλη την τριλογία στα αγγλικά αλλά η ποιότητα της έκδοσης ήταν κατηγορίας κωλόχαρτου - μικρά τυπογραφικά στοιχεία, μελάνι που ξεβάφει, ΑΘΛΙΟ χαρτί εφημερίδας, ψεύτικο εξώφυλλο...Καλύτερα να έχω κάτι που μοιάζει με βιβλίο παρά μια πατσαβούρα.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • Comment


      • Comment


        • Can't wait...

          Comment


          • Espeire
            Originally posted by Raf
            Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

            Comment


            • 2 μηνες εμειναν...
              Do a barrel roll!

              Comment


              • I see no dragons...

                Comment


                • Συμφωνώ απόλυτα με όσα λέει ο Titus για το βιβλίο. Είδα πρώτα την σειρά, κι έπειτα πήρα το βιβλίο (στα Αγγλικά) έχοντας υψηλές προσδοκίες, αλλά στο πρώτο βαρέθηκα πολύ γρήγορα. Το απέδωσα όμως στο ότι ήξερα τι θα γίνει πάνω κάτω. Αγόρασα λοιπόν το δεύτερο με ανυπομονησία πριν 5-6 μήνες και... ακόμα το παλεύω 100 σελίδες πριν από το τέλος! Και δεν είναι ότι δεν διαβάζω βιβλία, το αντίθετο...
                  Spoiler
                   
                  Στο δεύτερο βιβλίο ειδικά νιώθω λες και ο συγγραφέας πετάει κάθε δυο κεφάλαια τον Tyrion για να κρατήσει τον αναγνώστη (επειδή είναι ο χαρακτήρας με το περισσότερο ενδιαφέρον). Άσε που νιώθω ότι στο πρώτο μισό του βιβλίου δεν είχε γίνει τίποτα.


                  Η σειρά απεναντίας πολύ καλύτερη. Αυτό που λέει ο Titus, ότι μοιάζει σαν το βιβλίο να ήταν το script για την σειρά είναι πολύ εύστοχο. Πολύ ατμοσφαιρική σειρά και ελπίζω και η δεύτερη σεζόν να συνεχίσει έτσι.

                  Comment


                  • Πού να φτάσεις μέχρι το 5ο, σαν κι εμένα. Δε θέλω να πετάξω spoilers αλλά έφτασα στο σημείο να χαζογελάω. Επειδή κάθε χαρακτήρας από ένα σημείο και μετά έχει κάτι που τον τρώει (πχ το πόσο σιχαίνεται η Σέρσεϊ το Ρόμπερτ), τον βάζει να επαναλαμβάνει αυτή τη σκέψη ΚΑΘΕ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΕΛΙΔΑ ΣΕ ΠΛΑΓΙΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ, για να δώσει...βάθος. Επί ένα ολόκληρο βιβλίο διαβάζεις επαναλαμβανόμενες φράσεις. Το άλλο τραγικό είναι πως συμβαίνουν πάρα πολύ σοβαρά πράγματα σε χαρακτήρες που σε κάνουν όμως να λες "άσε ρε Μάρτιν, δεν το τρώω, το έχουμε ξαναδεί το έργο, θα τη γλιτώσει". Η πλοκή ξεφεύγει πολύ γενικά επειδή ο συγγραφέας βγάζει λαγούς απ'το καπέλο για λόγους εντυπωσιασμού. Και μέχρι τότε οι λαγοί ή είναι παρδαλά κατσίκια ή έχουν ψοφήσει...
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • Χαχαχαχα, ναι το φαντάζομαι, συνηθίζει άλλωστε ακόμα και εδώ που είμαι να προσπαθεί να σου παρουσιάσει τα πράγματα ως σοβαρά ή σημαντικά είτε με τα πλάγια γράμματα, είτε με το να βάζει παραγράφους της μίας περιόδου (το νόημα εδώ είναι τόσο σοβαρό που δεν θα το μπλέξουμε με άλλες προτάσεις) και σχεδόν πάντα στο τέλος κάθε κεφαλαίου. Μέχρι το 5ο δεν πιστεύω να φτάσω πάντως, αν και τελειομανής, θα κάνω ότι το ξέχασα

                      Comment


                      • Καταλαβαίνω το "είμαι στη μέση μιας ταινίας που δε μου αρέσει, αλλά ξοδεύω άλλη μια ώρα από τη ζωή μου για να την τελειώσω". Όμως το "είμαι στη μέση ενός βιβλίου που δε μου αρέσει, αλλά θα ξοδέψω άλλες σαράντα όλες από τη ζωή μου για να διαβάσω το υπόλοιπο μισό, καθώς και τα άλλα τέσσερα που ακολουθούν", δε θα το καταλάβω ποτέ.
                        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                        Comment


                        • Κοίτα, ούτε εγώ το καταλαβαίνω απόλυτα, αλλά κάτι με τρώει γενικά να αφήνω πράγματα μισοτελειωμένα.
                          Και για να πω την αλήθεια, μπορώ πιο εύκολα να αφήσω μία ταινία στη μέση, παρά ένα βιβλίο
                          Φαντάζομαι επειδή το βιβλίο το βλέπω συχνά μπροστά μου και μου θυμίζει ότι είναι στη μέση, ενώ την ταινία θα την ξεχάσω αμέσως.

                          Comment


                          • Παιδιά δεν ξέρω για εσάς, εγώ είχα διαβάσει την ελληνική έκδοση το καλοκαίρι και ήταν ιδανικό ανάγνωσμα για παραλία, διακοπές κτλ- έστω όσες κατάφερα φέτος να κάνω. xD

                            Η σειρά μου άρεσε πάντως και εμένα πολύ περισσότερο. Είχα παρατηρήσει πως γινόταν ένας χαμός εδώ με τη σειρά αλλά την παρακολούθησα αρκετά αργότερα- μέσα στον Αύγουστο συγκεκριμένα και δεν καταλάβαινα πότε τελείωσε. Πραγματικά πολύ καλή δουλειά από το HBO.

                            Πάντως όταν έψαχνα για τα βιβλία- κι εγώ από το amazon αλλά τελικά δεν άντεξα και αγόρασα την ελληνική από την Anubis- διάβασα κάποια reviews για τα μετέπειτα μέρη της σειράς( spoiler free) και όλες οι απόψεις συγκλίνανε με αυτά που ανέφερε και ο Τίτος.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • Comment


                              • Τελευταιος και καταιδρωμενος μπηκα κι εγω στο club. 3 μερες ηταν αρκετες για να δω ολα τα επεισοδια και τωρα περιμενω κι εγω τη συνεχεια σε 1 μηνα απο τωρα.
                                Δεν εχω να πω κατι ιδιαιτερο, μαλλον τα χετε πει ηδη ολα. Ευτυχως δεν πηρα χαμπαρι απο spoilers κτλ γιατι ποτε δεν εδωσα σημασια στα διαφορα animated gifs. Βεβαια ενα spoiler το φαγα και με το παραπανω και μαλιστα απο τουλαχιστον 2-3 ατομα (περι Ned ο λογος).

                                Προσωπικα δε βρισκω καποιο νοημα στο να ασχοληθω με τα βιβλια, οποτε θα περιμενω τη σειρα μιας και πιστευω πως ειναι παρα πολυ καλη η ολη παραγωγη (HBO - αυτο ξερουμε, αυτο εμπιστευομαστε) και πως θα με καλυψει και με το παραπανω.

                                Πλεον εχω καλομαθει και με τις σειρες και εχω να δω το οτιδηποτε σε SD απο οταν ημουν Ελλαδα. Προφανως και τα παντα σε HD ειναι καλυτερα, αλλα εδω πραγματικα ενιωσα πως επιασε τοπο η υψηλοτερη ποιοτητα και τα σχεδον 2gb ανα επεισοδιο.

                                Comment

                                Working...
                                X