Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγαπημένα Box Arts

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αγαπημένα Box Arts

    Υπάρχει ήδη ένα thread που ασχολείται με cult covers αλλά θεώρησα καλό να ανοιχτεί ένα καινούργιο με ελαφρώς διαφορετικό προσανατολισμό.

    Από τα πρώτα χρόνια του medium όπου το σχέδιο ενός box art αποτελούσε, πολλές φορές, το βασικότερο κριτήριο για την αγορά ενός τίτλου, μέχρι σήμερα όπου, ευτυχώς, η σημασία τους πλέον εστιάζεται αποκλειστικά στο όποιο εικαστικό ενδιαφέρον μπορεί να παρουσιάζουν σαν εξώφυλλα, νομίζω ότι τα box arts αποτελούν ένα από τα πιο ενδιαφέροντα θέματα (και) στα videogames.

    Σε αυτό το thread λοιπόν ποστάρουμε κάθε λογής box art. Εξώφυλλα από αγαπημένους μας τίτλους ή περιπτώσεις οι οποίες, ανεξαρτήτως της ποιότητας του παιχνιδιού, θεωρούμε ότι παρουσιάζουν ένα εικαστικό ενδιαφέρον ή, γενικά, μας αρέσουν ως covers.

    Για πιο εύκολη αναζήτηση, σχεδόν κάθε box art μπορεί να βρεθεί στο GameFaqs και, ειδικά, στο MobyGames. Όλες οι κονσόλες παίζουν μπάλα γι' αυτό:


    Το έπος στα 8-bit box arts.


    Το Master System δεν είχε και τα πιο όμορφα covers, ειδικά τα πρώτης γενιάς με εκείνο το αφαιρετικό a la Tron sci fi στυλ ηταν μαύρο χάλι. Αυτό όμως, imo, είναι από τα κορυφαία.


    Το αγαπημένο μου box art γενικά.


    Άκοπα το πιο όμορφο box art σε Final Fantasy imo.


    Το τέλειο box art για το παιχνίδι.


    Η τελειότητα.


    Λιτό με μαύρο και χρυσό. Και σοβαρό και έπος.
    like a boss.jpg


    Έπρεπε.


    Σαν game μπορεί να διχάζει, αλλά το box art είναι τέλειο imo.


    OK, το Twilight Princess μπορεί σαν παιχνίδι να μην ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μας, το box art του όμως, για μένα, είναι epic win.


    Τα Oddworld πάντα είχανε άψογο art work, ο καταραμένος ο Ferryman έχει το art book και, ναι, είναι τέλειο.

    Επίσης, σε γενικές γραμμές, θεωρώ ότι στην Ευρώπη, με κάποιες εξαιρέσεις φυσικά, όλα τα χρόνια είχαμε πολύ πιο όμορφα box arts από τα αντίστοιχα που έπαιρναν στην Αμερική. Από το NES μέχρι σήμερα νομίζω ότι το σωστό το τόπι το είχαμε εμείς και απέναντι έμεναν με τη μπάλα πεπόνι για παρηγοριά.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

  • #2

    Φοβερό artwork φοβερό game!

    Comment


    • #3
      nights,oddworld και φυσικα το sotn εχουνε τελεια boxarts

      ομως επειδη δεν θελω να παω σε εποχες του Νωε γιατι θα ξημερωθω














      Comment


      • #4
        sigpic

        Comment


        • #5
          τσνο μπραβο ρε man, odin sphere παιχνιδαρα και με απιστευτο artbox το ειχα ξεχασει


          τα cover των ff αρχικα μου αρεσανε αλλα ο συνεχομενος μινιμαλισμος και η λιτοτητα με το ασπρο καπου μου την εδωσε στα νευρα οσο περναγανε τα νουμερα, τα θεωρω πλεον λιγακι βαρετα

          Comment


          • #6
            Nομίζω αυτό που είπε πιο πάνω ο Loggo για το Ocarina ισχύει και για το Link to the Past. Ολόχρυσο κουτί- καμμία σχέση με το ασπρόμαυρο US- και η συνέχεια είναι ακόμη πιο επική. Έγχρωμο manual, χάρτης light-dark world... Ένα εξώφυλλο που μπορώ να το κοιτάω για ώρα, όχι λόγω περιεχομένου, αλλά λόγω των αναμνήσεων και των συναισθημάτων που μου προκαλεί.


            Μετά έρχεται ένα game που έπαιξα πρόσφατα και το λάτρεψα και έβρισκα τον εαυτό μου να απορεί για το τι έβγαινε στο Saturn από τη SEGA. Α ρε 32 bit... Ακόμη έχω το GAME που είχε κάνει το review στο Dragon Force και επί σειρά ετών χάζευα τις εικόνες αναλογιζόμενος πώς να είναι το game. Αστεράτο εξώφυλλο καμμία σχέση με το μονόχνωτο αμερικάνικο- αυτοί βέβαια πήραν καλύτερο manual.



            H Konami στα NES και SNES είχε άψογα εξώφυλλα. Τελεία. Άψογο game, τέλειο εξώφυλλο. Και μιλάμε για εποχές που πολλοί διαλέγαμε τα games από το εξώφυλλο.


            Τέχνη το επόμενο. Konami λέμε!


            Αναγνωρίζω και τα αρνητικά. Ενώ η λογοκρισία έγινε αιτία για την αλλαγή σε Probotector στα PAL regions, ενώ σε NES και SNES τα εξώφυλλα για τα 1,2 και 3 ήταν υποδειγματικά... τι στο καλό συνέβη με το πολύ μέτριο εξώφυλλο του Hard Corps για το Mega Drive???


            Kαι ένα extra jap only από 360

            Musihime-sama Futari
            Πολύ όμορφο εξώφυλλο, πανέμορφο οπτικά και το παιχνίδι. Γενικά πιστεύω πως τα εξώφυλλά που έιναι σχεδιασμένα στο χέρι και δεν αναπαριστούν κάποια σκηνή από το game ή δεν είναι απλώς ένα μοντέλο του character model είναι πολύ πιο ενδιαφέροντα. Το αντιλαμβάνομαι πως πλέον το τι αναπαριστά το εξώφυλλο είναι ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό που θα δεις στην TV σου. Ωστόσο μέχρι και τα 16bit κυρίως, είχες μια απορία για το πώς θα είναι το game. Από το αμερικανιζέ εξώφυλλο του Strider για το Mega Drive, το λιτό εξώφυλλο του Faxanadu μέχρι πληθωρικά epic εξώφυλλα όπως των Golden Axe, Nightwarriors ή του Guardian Legend πιο πάνω- χαλαρά από τα καλύτερα εξώφυλλα αν και του original jap είναι πολύ όμορφο. Btw- μιας και αναφέρθηκε το Guardian legend να σημειώσω πως θα μπορούσε να είναι άνετα εξώφυλλο από album των Asia στα 80s- οκ σκάω.
            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

            Comment


            • #7






              Comment


              • #8
                Tote vaynard afto tha sou aresei:

                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  Θα βάλω κι ένα SNES ακόμη το οποίο λατρεύω. Μέχρι να το αποκτήσω το χάζευα στο internet μέχρι και wallpaper είχα προσπαθήσει να το κάνω αλλά φευ.


                  Πρόκειται για το Ninjawarriors Again. Θεωρώ πως τόσο το ευρωπαϊκό όσο και το αμερικάνικο εξώφυλλο είναι εξίσου όμορφα. Απλώς γενικώς το concept του jap box στα SNES games μου αρέσει περισσότερο. Ninjas that are robots, πόσο πιο cool?? Sidescroller beat em 'up. Imo καλύτερο από τα Final Fight στο SNES όπως και από το Knights of the Round. Γενικά η Natsume έβγαζε πολύ πολύ καλά games που ήταν sleeper hits. Από το Blue Shadow μέχρι το άψογο Wild Guns.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #10
                    Ksereis poio xazeva me tis wres egw?

                    Afto:

                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #11
                      Ω ναι, από τα ωραίότερα εξώφυλλα.

                      Απλώς ανέφερα αυτά των NES και SNES γιατί τα Probotector του gameboy( αν και το πρώτο είναι διαφορετικό game ενώ το δεύτερο port του SNES) έχουν σαν εξώφυλλο λεπτομέρεια των εξωφύλλων για NES και SNES ;)
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #12
                        Aφού βάλατε τα Zelda να
                        Πραγματικά λιτά box arts αλλά τα games έχουν όλη την περιπέτεια!

                        Δεν έχει τίποτα το ιδιαιέταιρο αλλά.....

                        Comment


                        • #13
                          Ena akomh agaphmeno pou mou thymize to zelda:

                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #14












                            και ενα πολυ πολυ αγαπημενο παιχνιδι με απιστευτο boxart

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Vaynard View Post
                              τα cover των ff αρχικα μου αρεσανε αλλα ο συνεχομενος μινιμαλισμος και η λιτοτητα με το ασπρο καπου μου την εδωσε στα νευρα οσο περναγανε τα νουμερα, τα θεωρω πλεον λιγακι βαρετα
                              Αν και η αλήθεια είναι ότι, μετά από ένα σημείο, υπάρχει επανάληψη, αυτός ο μινιμαλισμός στα εξώφυλλα των Final Fantasy ανέκαθεν μου άρεσε, και συνεχίζει να μου αρέσει, πάρα πολύ. Ειδικά σε σχέση με τα αμερικάνικα box arts που χρησιμοποιούσαν τους χαρακτήρες από CG (fail). Θα μπορούσαν τουλάχιστον να χρησιμοποιήσουν το original artwork.

                              Originally posted by Burai_Fighter View Post
                              το λιτό εξώφυλλο του Faxanadu
                              Εκείνο το a la Zelda εξώφυλλο του Faxanadu μου άρεσε κι εμένα πάρα πολύ. Όπως και στη περίπτωση του Zelda, σε αντίθεση με τα περισσότερα covers της εποχής, δεν ήταν παραπλανητικό. Δε σου έδειχνε δηλαδή πράγματα και θάματα ώστε να οργιάζει η φαντασία σου. Θυμάμαι ότι τη πρώτη φορά που είδα τα εν λόγω box arts μου έβγαλαν μια υπερβολική σοβαρότητα. Μάλιστα, ως πιτσιρικάς τότε, έλεγα «αυτό πρέπει να είναι για μεγάλους».

                              Γενικά εκτός απ’ ότι τα θεωρώ πολύ όμορφα box arts, νομίζω ότι εν τέλει κολλάγανε πολύ με το adventure ύφος των παιχνιδιών, αλλά, ναι, δεν είχες ιδέα του τι ακριβώς να περιμένεις.

                              Υ.Γ. Το Mystic Quest μου το είχε κάνει δώρο ενός συμμαθητής μου. Θυμάμαι μου έλεγε «σου πείρα ένα παιχνίδι με ένα ρομπότ». Τότε το καταριόμουν γιατί δεν ήξερα να παίζω RPG και το τέλειωσα, αν θυμάμαι καλά, στο γυμνάσιο.

                              Να και το Faxanadu για να καταλαβαίνουν όλοι γιατί μιλάμε τόση ώρα:


                              Λίγο NES ακόμα:






                              Και PS1:
                              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                              Comment

                              Working...
                              X