Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συζήτηση για τη 32 bit era

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    ελπιζω να μην θηχτηκες , δεν ειχα τετοιο σκοπο, ειμαι ανοιχτος σε οποιαδηποτε διαφωνια

    Comment


    • #17
      Βρε παιδιά ας μην το πάμε σε φλόγα,μια χαρά τα λέμε και όλοι μιλάμε λογικά.

      Βετους δεν διαφωνώ με αυτά που λες,συμφωνώ και εγώ πως ποιότητα>ποσότητα,απλά στην περίπτωση του πλει 1 έχουμε και ποιότητα και ποσότητα.Κατά τα άλλα δεν διαφωνούμε κάπου,εννοείται πάντα φιλικά.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #18
        Καταρχήν, μάλλον έχουμε πολύ διαφορετική αντίληψη για το τι εστί κακή κονσόλα. Δε μπορώ να δεχθώ, όχι για το N64, αλλά για καμία mainstream κονσόλα που έχει κυκλοφορήσει στη μέχρι τώρα πορεία αυτής της βιομηχανίας (από τα 8bit και μετά τουλάχιστον) πως ήταν κακή, ούτε καν μέτρια. Από τις mainstream κονσόλες κάποιες ήταν καλές, κάποιες καλύτερες, αλλά κακή δεν μπορώ να αποκαλέσω καμία.

        Αλλά, επειδή αν κατάλαβα καλά, με τις υπόλοιπες κονσόλες που ανέφερα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, το θέμα δηλαδή έγκειται αποκλειστικά στο N64, θα μπορούσα να σου πω ότι εσύ είσαι αυτός που αδικεί τη κονσόλα επειδή, εντελώς υποκειμενικά, η συγκεκριμένη κονσόλα δεν είχε να προσφέρει απολύτως τίποτα στα genres για τα οποία, κατά βάση, ενδιαφέρεσαι. Αφενός γιατί τα fighting της κονσόλας ήταν το ένα πιο trash από το άλλο, αφετέρου γιατί RPG δεν είχε καν.

        Αυτό που λες περί αβάντας μου φαίνεται και άδικο και υπερβολικό (btw, που αλλού το έχω κάνει; ). Δε μπορώ να συμφωνήσω στο ότι δίνω extra πόντους επειδή δε χαρακτηρίζω το N64 κακή κονσόλα. Πραγματικά δε πιστεύω ότι το N64 ήταν κακή κονσόλα και δεν έχει να κάνει με το ότι γουστάρω το Zelda πχ (γιατί στη τελική, μόνο αυτό το franchise με ενδιαφέρει τόσο πολύ από τη Nintendo και, πολύ μετά, το Mario). Έχει να κάνει με το γεγονός ότι το N64 είχε έναν, σχετικά μικρο μεν, αριθμό πολύ ποιοτικών τίτλων, συμπεριλαμβανομένων μερικών εκ των σημαντικότερων όλων των εποχών. Αυτό δεν είναι άποψη, είναι γεγονός.

        Εκ των πραγμάτων, δε μπορώ να αποκαλέσω μια τέτοια κονσόλα κακή. Το, επίσης γεγονός, ότι το PS1 ήταν, προφανώς, η καλύτερη κονσόλα δεν ανάγει το N64 σε κακή. Ακριβώς όπως η τεράστια διαφορά στη βιβλιοθήκη του PS2 σε σχέση με το Dreamcast δεν ανάγει σε κακή τη δεύτερη.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #19
          Kai giati na milame gia konsoles kai oxi aplws gia paixnidia?
          Egw an einai na milhsw gia konsola sygekrimena mono sta pads tha anaferthw (kai isws sta grafika kamia fora alla poly spania).

          Oles oi konsoles eixan kala paixnidia kai oles oi konsoles eixan kaka paixnidia, to poia eixe poio polla einai asxeto IMO panta, eksalou den prospathoume oute na poulhsoume, oute na agorasoume konsoles.
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #20
            καταρχην ειναι καλη ευκαιρια να απενοχωποιηθει ο ορος ''flame war'' που μαλλον ειναι παρεξηγημενος οσο δεν παει, οποιαδηποτε συζητηση παει προς κονσολες αυτοματως βαφτιζεται flame war ειναι αστειο πραγματικα ετσι?


            Καταρχήν, μάλλον έχουμε πολύ διαφορετική αντίληψη για το τι εστί κακή κονσόλα. Δε μπορώ να δεχθώ, όχι για το N64, αλλά για καμία mainstream κονσόλα που έχει κυκλοφορήσει στη μέχρι τώρα πορεία αυτής της βιομηχανίας (από τα 8bit και μετά τουλάχιστον) πως ήταν κακή, ούτε καν μέτρια. Από τις mainstream κονσόλες κάποιες ήταν καλές, κάποιες καλύτερες, αλλά κακή δεν μπορώ να αποκαλέσω καμία.
            στις κονσολες θεωρω πως οι οροι ''καλος'' ''κακος'' ''μετριος'' ειναι σχετικες παντα με την περιρρεουσα ατμοσφαιρα και με τις κυκλοφοριες παιχνιδιων της καθε εποχης, δεν μπορεις να βαζεις στην ιδια κατηγορια επιθετων και στο ιδιο τσουβαλι κονσολες οπως το ps1 το ps2 το snes με το N64 η το dreamcast και το πρωτο xbox που παρολο οτι δωσανε μερικα αριστουργηματικα games δεν ειχανε την ιδια δυναμικη ουτε την ιδια πληροτητα τιτλων ανα genres με τα ποιο πανω

            τωρα οκ τι θες να σου πω το αυτονοητο? ενταξει αν συγκρινεις το N64 με το 3do η to jaguar ητανε καλη κονσολα , εχει νοημα να πεις κατι τετοιο ομως?


            Αλλά, επειδή αν κατάλαβα καλά, με τις υπόλοιπες κονσόλες που ανέφερα δεν έχεις κάποιο πρόβλημα, το θέμα δηλαδή έγκειται αποκλειστικά στο N64, θα μπορούσα να σου πω ότι εσύ είσαι αυτός που αδικεί τη κονσόλα επειδή, εντελώς υποκειμενικά, η συγκεκριμένη κονσόλα δεν είχε να προσφέρει απολύτως τίποτα στα genres για τα οποία, κατά βάση, ενδιαφέρεσαι. Αφενός γιατί τα fighting της κονσόλας ήταν το ένα πιο trash από το άλλο, αφετέρου γιατί RPG δεν είχε καν.
            πρωτον να σε ενημερωσω οτι δεν παιζω/επαιζα μονο rpgs και fightings (hell ποια fightings σοβαρα εχω αρχισει και παιζω τα τελευταια χρονια, τοτε που ειμασταν πιτσιρικια παταγαμε απλα κουμπακια για 5-10 ματσακια), το οτι δεν με βλεπεις να πολυαναφερομαι σε ειδη που προτιμας να παιζεις εσυ και κατα μια διαβολικη συμπτωση ητανε και το μονο genre που το Ν64 ειχε το πρωτο λογο εκεινη την εποχη δεν σημαινει οτι δεν ειχα ασχοληθει μαζι τους η οτι δεν γνωριζω τι γινοτανε, αν αρχισω και σου αναφερω τι κακο εχω παιξει απο platforms και ειδικα εκεινες τις εποχες θα μεινεις εκπληκτος για να μην σου αναφερω την πορεια μου με pc games

            επισης να ξαναπω οτι δεν εχω προβλημα με καμια κονσολα ανεξαρτητως εταιριας, εχουνε περασει ολες οι mainstream κονσολες απο τα χερια μου απο την amiga και το atari μεχρι και το ps3 αυτα τα 18+ χρονια που παιζω videogames, απο το Ν64 μου εχουνε μεινει χαραγμενα στην μνημη ως εντονες εμπειριες...καμια 10 αρια το πολυ..τα δυο zelda το μαριο 64 τα banzo το perfect dark το golden eye , το rayman 2 και κανα δυο ακομα, θες να σου πω αντιστοιχα σε saturn η ακομα χειροτερα (ΠΟΛΥ χειροτερα) για το psx? ειδικα στο τελευταιο δεν θα μου φτασει η σελιδα...

            Αυτό που λες περί αβάντας μου φαίνεται και άδικο και υπερβολικό (btw, που αλλού το έχω κάνει; ). Δε μπορώ να συμφωνήσω στο ότι δίνω extra πόντους επειδή δε χαρακτηρίζω το N64 κακή κονσόλα. Πραγματικά δε πιστεύω ότι το N64 ήταν κακή κονσόλα και δεν έχει να κάνει με το ότι γουστάρω το Zelda πχ (γιατί στη τελική, μόνο αυτό το franchise με ενδιαφέρει τόσο πολύ από τη Nintendo και, πολύ μετά, το Mario). Έχει να κάνει με το γεγονός ότι το N64 είχε έναν, σχετικά μικρο μεν, αριθμό πολύ ποιοτικών τίτλων, συμπεριλαμβανομένων μερικών εκ των σημαντικότερων όλων των εποχών. Αυτό δεν είναι άποψη, είναι γεγονός.
            μιλαω παντα βαση των posts που κανεις η τις οποιες αναφορες σου τελος παντων , τις μισες φορες που θα γραψεις κατι περι games ειναι για τα ζελντα oταν δεν γραφεις για τα sonic η για καποιο αλλο platform η retro game (respect αυτονοητα), που οκ ειναι απολυτος φυσιολογικο να εχεις συμπαθιες και προτιμησεις αλοιμονο ολοι εχουμε , αλλα βαση αυτου εκανα μια εξισωση στο μυαλο μου n64=platforms κατα βαση + loggo loves platforms= do the math? nothing more- nothing less, επισης τονισα οτι ενδεχομενος το κανεις και αθελα σου με μια συναισθηματικοτητα, διαφορετικα το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι οτι δεν εχεις ιδεα ουτε του ογκου ουτε του περιεχομενου των καλων παιχνιδιων στο psx για να το βαζεις ιδια κατηγορια επιθετων με το N64 κατι που δεν νομιζω οτι ισχυει σωστα?

            Εκ των πραγμάτων, δε μπορώ να αποκαλέσω μια τέτοια κονσόλα κακή. Το, επίσης γεγονός, ότι το PS1 ήταν, προφανώς, η καλύτερη κονσόλα δεν ανάγει το N64 σε κακή. Ακριβώς όπως η τεράστια διαφορά στη βιβλιοθήκη του PS2 σε σχέση με το Dreamcast δεν ανάγει σε κακή τη δεύτερη.
            συμφωνοι,εγω καλη δεν θα την αποκαλουσα ουτε και κακη ομως αλλα μια μετρια κονσολα που νικηθηκε απο τον ανταγωνισμο και δεν σταθηκε στο υψος των περιστασεων του προκατοχου του ΑΛΛΑ εδωσε εξαιρετικα platforms και δυο πολυ καλα zelda , δεν θα την εβαζα ομως στο ιδιο τσουβαλι με τo saturn και πολυ πολυ περισσοτερο με το psx

            Comment


            • #21
              Originally posted by Vaynard View Post
              δεν μπορεις να βαζεις στην ιδια κατηγορια επιθετων και στο ιδιο τσουβαλι κονσολες οπως το ps1 το ps2 το snes με το N64 η το dreamcast και το πρωτο xbox που παρολο οτι δωσανε μερικα αριστουργηματικα games δεν ειχανε την ιδια δυναμικη ουτε την ιδια πληροτητα τιτλων ανα genres με τα ποιο πανω
              Μα... πότε είπα κάτι διαφορετικό;

              Originally posted by Loggo
              το PS1 ήταν, προφανώς, η καλύτερη κονσόλα
              Originally posted by Loggo
              το PS1, με βάση πάντα τη ποσότητα ποιοτικών τίτλων, ήταν η καλύτερη
              Originally posted by Loggo
              τα N64/Saturn γιατί επίσης δε συγκρίνονται με το PS1, και το Dreamcast, το GameCube και το Xbox γιατί μπροστά στο PS2 απλά είναι μίλια πίσω (ειδικά τα DC & GC).
              Τι άλλο να πω δηλαδή;

              Χωρίς παρεξήγηση, αλλά με βάζεις σε μια διαδικασία να αποδείξω ότι δεν είμαι ελέφαντας για κάτι τόσο απλό και, το χειρότερο, είναι ότι βγάζεις συμπεράσματα περί συναισθημάτων, προτιμήσεων κλπ, τα οποία είναι εντελώς αυθαίρετα.

              Μια διαφωνία η οποία προκύπτει από τη χρίση ενός... επιθετικού προσδιορισμού (!!!). Το ότι αποκάλεσα δηλαδή και τις τρεις κονσόλες "καλές", ξεκαθαρίζοντας ότι το PS1 είναι, σαφώς, η καλύτερη. Σε ένα σχόλιο το οποίο δεν είχε σκοπό καμιά ανάλυση επί του θέματος, παρά μόνο να πω ότι, ναι μεν ο Vetus έχει δίκιο ότι όλες οι κονσόλες είχαν καλούς τίτλους και ήταν ποιοτικές άλλα το PS1 ήταν καλύτερη, έτσι ώστε να μη πάει αλλού το θέμα. Το ξεκαθάρισα και πριν, άλλωστε δε πάει πολύς καιρός από το VS θέμα που είχε γίνει της πουτάνας.

              Ο σκοπός δεν ήταν να αναλύσω ότι:

              Το Saturn ήταν τόοοοσο καλό.
              Το N64 ήταν τόοοοσο καλό.
              Και το PS1 τοοοοοοοοοοσο καλό.

              Κάθε λογικός άνθρωπος γνωρίζει πολύ καλά ποια ήταν η καλύτερη κονσόλα σε εκείνη τη γενιά και φυσικά πόσο μεγάλη ήταν η διαφορά σε σχέση με το N64. Captain Obvious δηλαδη.

              Από κει και πέρα πως ακριβώς επηρεάζει τη κρίση μου υπέρ της Nintendo (wtf) το γεγονός ότι γράφω πολύ για το Zelda, το Sonic, κάποιο platformer ή περί retro; Το Zelda είναι απλά το franchise που με ενδιαφέρει περισσότερο από κάθε άλλο, τίποτα περισσότερο. Όπως σε κάποιον άλλο είναι το Metal Gear Solid, το Final Fantasy, το Metroid, ή το Halo. Γουστάρω το Zelda και μόνο, σε διαβεβαιώνω ότι η Nintendo και οι κονσόλες της, με ενδιαφέρουν όσο η Pitsos και τα πλυντήριά της. Αν αβάνταρα το N64 θα ήταν ηλίθιο, αν έλεγα ότι ήταν κακή κονσόλα θα το αδικούσα.

              Τέλος, το τι μένει χαραγμένο στη μνήμη του καθενός είναι καθαρά υποκειμενικό. Το ότι σου έμειναν 10 τίτλοι, δε σημαίνει ότι το N64 είχε 10 καλούς τίτλους. Στο, δια ταύτα, κι εγώ αν έπρεπε να ιεραρχήσω τις κονσόλες, με βάση τη βιβλιοθήκη τους, PS1 > Saturn > N64 θα έβαζα.
              There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
              Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

              Comment


              • #22
                Παίδες, το ζαλίσατε το θέμα


                Kai giati na milame gia konsoles kai oxi aplws gia paixnidia?
                Egw an einai na milhsw gia konsola sygekrimena mono sta pads tha anaferthw
                Μιλώντας για χειριστήρια. Έχω στο Dreamcast μεταξύ άλλων τα Street Fighter 3rd Strike, Alpha 3 και Marvel VS Capcom 2. Gameplay πάνω από 10 λεπτά έκαναν τον αντίχειρά μου να πονάει. Φοβερά παιχνίδια και άψογα ports από τα Arcades μηχανήματα, αλλά ο σταυρός είναι απελπισία για fighting games. Στο Soul Calibur τα πράγματα ήταν καλύτερα, αλλά και πάλι κατέληγα να παίζω την κατώτερη έκδοση για Playstation μόνο και μόνο για το απείρως καλύτερο χειριστήριο.

                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                Comment


                • #23
                  Soulcalibur sto PSOne? pws to kataferes afto?
                  Egw den evriska asxhmo to pad tou DC gia Soulcalibur, alla entaksei, gia Street fighter den htan, afto einai sigouro.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #24
                    Αν σε καιει τοσο μπορεις να παρεις ανταπτορα και να βαλεις PS2 pads, αλλιως υπαρχει και το arcade stick του DC για πιο hardcore καταστασεις.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Ground_zero View Post
                      Soulcalibur sto PSOne? pws to kataferes afto?
                      Soul Blade εννοούσα Μιλάμε για σκάλες διαφορές στην ποιότητα μεταξύ των δύο (γραφικών και όχι μόνο) αλλά μερικές φορές με έπιανε και άλλαζα παιχνίδια για το χειριστήριο.

                      Για αντάπτορα δεν το είχα σκεφτεί, αλλά κάτι τέτοιο δεν με καίει. Οι εποχές που καιγόμουν με βιντεοπαιχνίδια έχουν περάσει ανεπιστρεπτί, δεν νομίζω να δώσω λεφτά για κάτι που δεν μου είναι πλέον τόσο αναγκαίο. Ειδικά όταν τα λίγα παιχνίδια για τα οποία θα ήθελα καλύτερο χειριστήριο μπορώ να τα παίξω και σε άλλα συστήματα πλέον, ή ακόμα και σε emulator.

                      Arcade stick ποτέ δεν μου άρεσε, λίγες φορές που έχω προσπαθήσει να παίξω κατέληγα νοκ άουτ μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα. Φαντάζομαι είναι και θέμα συνήθειας, αλλά γενικά δεν με τραβάει το πράμα. Πόσο μάλλον όταν πρέπει να δώσω και ουκ ολίγα λεφτά για να το αποκτήσω

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • #26
                        Gia mena afta ta paixnidia ksekinhsan pragmatika apo thn defterh kai trith synexeia tous (Soulcalibur kai Tekken 3).
                        Thelw na pw pws egw proswpika den tha allaza konsola gia to xeiristhrio ean to xeiristhrio htan tou DC kai to paixnidi to Soulcalibur lol
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #27
                          Η 32-bit era είναι από τις αγαπημένες μου γιατί την έζησα από την αρχή. Αν έπρεπε να σχολιάσω κάτι θα ήταν το "μίσος" που υπήρχε ανάμεσα στις εταιρείες που μεταδιδόταν κατά κάποιο τρόπο και στους χρήστες. Ειδικότερα, σε κάποια Ε3 οι κράχτες άρπαζαν κυριολεκτικά τους παρευρισκομένους και τους πέταγαν μέσα στα περίπτερα για να δουν τα games. Αγαπημένη mascot αυτή του Saturn,ο Segata Sanshiro(Sega Satan, shiro!="You must play the Sega Saturn!") που δυστυχώς είχε τραγικό τέλος!!!


                          LL

                          Comment


                          • #28
                            32 bit ήταν και το panasonic 3do που κατα τη γνωμη μου ειναι η πιο αδικημενη κονσολα ολων των εποχων για πολλους και διαφορους λογους, το AMiga CD 32 (απτις χειροτερες εβερ - ΙΜΟ)

                            Ο συγγραφεας μαλλον εννοουσε την 5η γενια κονσολων.

                            Oπως και να εχει, εκεινη η περιοδος ηταν και για εμενα κατι το ξεχωριστο και χαιρομαι που την εζησα καθως η βιομηχανια για πρωτη φορα έκανε το παραπανω βημα τεχνολογικα και ειχαμε ουσιαστικες, ριζοσπαστικες αλλαγες. Το 3d μπηκε για τα καλα στη ζωη μας, η θολουρα, οι νεες κοντρες κτλ κτλ

                            Επισης, για μοναδικη φορα σε ολη την ιστορια της βιομηχανιας, υπηρχαν αρκετες κονσόλες στην αγορα. Καθε μια με τις αδυναμιες και πλεονεκτηματα της.

                            Η ιστορια εγραψε παντως πως το Playstation ηταν ο νικητης σε ολα τα επιπεδα αλλα με πολλες κονσολες να κλεβουν τις εντυπωσεις ;)
                            " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                            Authenticity sir, authenticity. "

                            Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                            Comment


                            • #29
                              Η ιστορια εγραψε παντως πως το Playstation ηταν ο νικητης σε ολα τα επιπεδα αλλα με πολλες κονσολες να κλεβουν τις εντυπωσεις ;)
                              Όσον αφορά τις πωλήσεις δε θα διαφωνήσω:

                              Console Units sold

                              PlayStation 102.49 million shipped (as of March 31, 2007)
                              Nintendo 64 32.93 million (as of March 31, 2005)
                              Sega Saturn 9.5 million (as of May 4, 2007)
                              3DO 2 million (as of May 4, 2007)
                              Virtual Boy 770,000 (as of May 4, 2007)
                              Atari Jaguar 500,000 (as of May 15, 2007)
                              Apple Bandai Pippin 42,000 (as of May 4, 2007)

                              αλλά νομίζω οτι είναι υπερβολικό να λες οτι το Playstation νίκησε σε όλα τα επίπεδα:
                              http://www.filibustercartoons.com/games.htm

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by thunderjohn View Post
                                αλλά νομίζω οτι είναι υπερβολικό να λες οτι το Playstation νίκησε σε όλα τα επίπεδα:
                                http://www.filibustercartoons.com/games.htm
                                Do a barrel roll!

                                Comment

                                Working...
                                X