Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy IV Complete Edition

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    Egw elew FF14 akomh den to exw teleiwsei lol kserw aparadektos!
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #77
      Deus έχεις δίκαιο, έχω παίξει πολλές φορές το FF4 από την αρχή και συνέχεια κολλάω.
      Adamant Armor έχω πάρει μόνο στο After Years!

      Τα bonus dungeon αξίζουν. Το ένα, αυτό που είναι στη Γη, έχει απλώς νέα οπλά για τα μέλη που ξαναμπαίνουν στην ομάδα. Το δεύτερο, αυτό που είναι στη Σελήνη, είναι αυτό με το περισσότερο ενδιαφέρον. Έχει έναν όροφο για κάθε μέλος της ομάδας και μία μίνι αποστολή για καθένα και ένα ακόμη δυνατό αφεντικό στο τέλος (σχετικά εύκολο). Κάποιοι όροφοι έχουν πολύ ενδιαφέρον και προχωράνε κάπως την ιστορία δείχνοντας και άλλες πτυχές των χαρακτήρων. Αν είναι να παίξεις μόνο ένα παίξε του Kain, έχει πολύ ενδιαφέρον!

      Γενικά νομίζω πως τα Ιnterlude και After Years είναι πολύ καλά και πιάνουν σε ένα βαθμό το κλίμα του FF4.

      To Ιnterlude είναι σχετικά μικρό σε διάρκεια (σε 5 ωρίτσες το έχεις κάνει 100%) και δένει το 4 με το After Years. Παίξτο πριν αρχίσεις το After Years γιατί αλλοιώς θα σου το spoil-άρει. Σε αυτό επισκέφτεσαι κάποιες τοποθεσίες από το 4 και βλέπεις τι απέγινε μετά το τέλος του 4 αλλά και την εμφάνιση του νέου αντιπάλου.

      Το After Years συνεχίζει αρκετά χρόνια αργότερα. Είναι χωρισμένο σε κεφάλαια με άλλους χαρακτήρες σε κάθε κεφάλαιο. Επί της ουσίας σου δείχνει πως ξεσπά η νέα κρίση στον κόσμο αφού καθένα δείχνει τι γίνεται και σε διαφορετικό μέρος της Γης. Μάλιστα στο κεφάλαιο του Palom επιστέφει και ο φίλτατος dark elf!!

      Στο τελικό κεφάλαιο αντιμετοπίζουν τον τελικό κακό και το τελευταίο κεφάλαιο έχει εξαιρετικό fan service καθώς εμφανίζονται αφεντικά από όλα τα FF από το 1 μέχρι το 6 και επιστέφουν και μερικοί αγαπημένοι από το 4!!

      Από σενάριο και μάχες, εκτός του τελευταίου κεφαλαίου, λένε πολύ αυτά των Porom, Palom και Lunarians. Δεν θα συνεχίσω, έχω spoil-άρει ήδη αρκετά!
      https://www.emulator-zone.com
      I am an iteration closer to my desired solution!
      The World Ends With You

      I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
      Castlevania Lords of Shadow

      I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
      Hyperdimension Neptunia

      Comment


      • #78
        Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου belmont.Μπορώ να πω ότι με ιντρίγκαρες να δοκιμάσω και το after years μια που όπως λες παίζει και fan service.;)

        Αιντε συνεχίζω και θα ακολουθήσουν εντυπώσεις στην πορεία.;)

        Αλήθεια,το adamant armor το πήρε κανένας τελικά;Ground;Νοοτο;

        Δεν νομίζω να είναι πολλοί παγκοσμίως που να κατάφεραν να το πάρουν...


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • #79
          Αλήθεια,το adamant armor το πήρε κανένας τελικά;Ground;Νοοτο;
          Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι . Ειχα κανει τα sidequests του παιχνιδιου και δεν ειχα ασχοληθει με τα bonus dungeons μετα το τελος. Ωστοσο αν δεν ειναι πολλοι που το εχουν παρει παγκοσμιως, δεν νομιζω να το πηρα... Δεν θυμαμαι να εφαγα πολυ ωρα σε καποιο quest.

          Το παιχνιδι ειναι οντως τελειο, δεν μπορεις να το αφησεις αν ξεκινησεις (ειναι το μονο rpg που επαιξα φετος).

          Καποια στιγμη θα ασχοληθω και εγω με τα interlude και after years.

          Περιμενουμε εντυπωσεις!!

          Comment


          • #80
            Δεν την πήρα ούτε εγώ,βαριόμουν απίστευτα να ρίξω τόσο grinding απλά για να εμφανιστεί η Flan Princess πόσο μάλλον να περιμένω να ρίξει και Pink Tail.Μια φορά εμφανίστηκε,δεν το έριξε,τέλος,πάμε γι'άλλα.
            Carpe diem

            Comment


            • #81
              Τελείωσα πρόσφατα το σκέτο.Μου πήρε γύρω στις 25 ωρίτσες και προσπάθησα να κάνω όσα περισσότερα μπορούσα.Από ότι βλέπω από το post πιο πάνω του belmont μου ξέφυγε το dungeon στη Σελήνη.Θα διορθωθεί σύντομα αυτό.

              Γλυκιά ιστοριούλα, κλασικό (με την καλή έννοια) turn-based gameplay,εξαιρετικό pace, συμπαθητικοί χαρακτήρες και φανταστικά sprites.Δεν κατάλαβα πότε το άρχισα και πότε έβλεπα τα credits.

              Ήταν το πρώτο Final Fantasy που τερματίζω και το δεύτερο που παίζω (είχα αρχίσει πιο πριν και το 13 το οποίο το συνεχίζω ακόμα αλλά κάτι το ότι είναι σε home και όχι σε portable κονσόλα,κάτι το ότι είναι και αρκετά μεγαλύτερο δεν το έχω τελειώσει ακόμα).

              Σειρά τώρα έχουνε το Interlude και τα After years.

              Comment


              • #82
                Ωραίος Hellraider.Keep it up.
                Carpe diem

                Comment


                • #83
                  Ωραίο ποστ φίλε hellraider και καλωςήρθες.Αν ασχοληθείς και με τα άλλα γράψε καμιά εντύπωση έτσι για να γίνεται κουβέντα.

                  Τελείωσα και εγώ το 4 από το complete edition.Φοβερό παιχνίδι και παίζεται ανετότατα ακόμα και σήμερα,παρόλο που είναι μικρό σε διάρκεια (20 ώρες)δεν σε ενοχλεί και δένεσαι με τους χαρακτήρες.Ο τίτλος πάντως με τα ανανεωμένα γραφικά της psp έκδοσης ανεβαίνει αρκετά σκαλοπάτια,τα γραφικά φαίνονται σχετικά σύγχρονα παρόλο που το παιχνίδι είναι 20ετιας με τα εφέ των spells να ξεχωρίζουν.Η μουσική όπως πάντα αξέχαστη.

                  Το μόνο θέμα του παιχνιδιού η κάπως περίεργη συχνότητα των τυχαίων μαχών...Άλλοτε περνάς ολόκληρο δωμάτιο χωρίς να εμπλακείς καθόλου σε μάχη και άλλες φορές σε κάθε βήμα γίνεται μάχη!Ο αλγόριθμος που καθορίζει τα encounters πρέπει να είναι λίγο ότι ναναι.

                  Το τελικό boss είναι τόσο δύσκολο όσο θυμόμουν...Έύκολα η μάχη μπορεί να ξεφύγει από τον έλεγχό σου και τελικά να βρεθείς να βλέπεις το game over.

                  Αποφάσισα να ασχοληθώ και με το επιπλέον περιεχόμενο προτού περάσω στα interlude και after yeas.Έβγαλα το cave of trials,τσίμπησα τον εξπλισμό για τους επιπλέον χαρακτήρες και ακολουθούν τα lunar ruins.

                  Ο Edward πάντως έχει ΑΘΛΙΑ στατιστικά...Σε 63 level έχει λιγότερα hit points ακόμα και από την rydia!Κρίνοντας από το βίντεο που παρέθεσε ο straier γίνεται πολύ δυνατός σε πολύ μεγάλο level αλλά μέχρι τότε θα τον ντανταύεις συνέχεια.Τον χρησιμοποιησε κανένας;


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment

                  Working...
                  X