Announcement

Collapse
No announcement yet.

Final Fantasy IV Complete Edition

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Η πλάκα είναι πως σήμερα έφτασε και μένα από το amazon μαζί με το Crysis 2- α ρε amazon shipping αστραπή κι ας είναι free.

    Το έβαλα κι εγώ και λογικά τις επομένες μέρες που φεύγω από Αθήνα θα μου κρατήσει παρέα, οπότε nooto λογικά θα γράφουμε εδώ εντυπώσεις. Η συσκευασία πάντως είναι αρκετά όμορφη
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #17
      Το παιχνίδι το έχω πάρει και εγώ, θα το ξεκινήσω τις επόμενες μέρες.
      Το After Years το έχω τερματίσει. Για να σε ικανοποιήσει πρέπει να παίξεις όλα τα σενάρια και να δεις τον έξυπνο τρόπο που συνδέονται μεταξύ τους.
      https://www.emulator-zone.com
      I am an iteration closer to my desired solution!
      The World Ends With You

      I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
      Castlevania Lords of Shadow

      I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
      Hyperdimension Neptunia

      Comment


      • #18
        Hthela na omologisw oti den eimai katholou efxaristhmenos me ta avatar twn xarakthrwn.
        Den einai asxhma, alla einai ftiagmena xwris kanena idiaitero artwork, pragma pou to kanei na moiazei me kapoio generic RPGMaker game :/

        Kata ta alla tha anevasw kai egw kana video kapoia stigmh, efoson to epitrepsei to pc mou.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #19
          Μερικες πρωτες εντυπωσεις, μιας και εφτασα στο σημειο που η Rosa μπαινει στο party.

          To leveling system απ'οτι εχω καταλαβει ειναι αρκετα απλο, μεχρι στιγμης τουλαχιστον. Οι χαρακτηρες εντασσονται σε κλασεις και καθως levelαρεις ανοιγουν σιγα σιγα νεες ικανοτητες. Οι κλασεις βεβαια περιλαμβανουν πολλα πραγματα (πχ summon, white και black magic) αλλα το customization περιοριζεται επι της ουσιας στους εξοπλισμους.

          Η δομη δεν παρουσιαζει εκπληξεις, κλασσικα πραγματα (τα οποια και ζητουσα αυτη την περιοδο). Σεναριακα ειμαστε ακομα στην αρχη και φαινεται οτι παιζει κατι μεγαλο απο πισω. Ακολουθουμε το theme των crystals. To bestiary ως συνηθως τα σπαει (γουσταρα απειρα οταν ειδα adamantoise ).

          Τα γραφικα οπως ανεφερα και στα προηγουμενα post ειναι υπεροχα, δεν ξερω τι να πω. Η ποιοτητα θυμιζει παρα πολυ HD δουλειες που εχουν γινει στο XBLA, πραγματικα σαν να κοιτας καμβα. Στο psp δεν εχω δει τετοια ποιοτητα σε 2D...

          Η μουσικη ειναι καταπληκτικη, πολυ ωραια θεματα (ακομα και το world map theme τα σπαει) και σιγουρα εχω βρει κομματια που θα ηθελα να παιξω στο πιανο .

          Τα παραπανω εννοειται οτι δημιουργουν φανταστικη ατμοσφαιρα... Δεν ξερω πιστευω οτι θα το χαρω πολυ αυτο το παιχνιδι ;);).

          Συνεχιζουμε!!!

          EDIT: Ground οντως τα avatars εxoυν generic σχεδιασμο. Ενταξει προσωπικα βεβαια δεν με χαλανε και τοσο αλλα θα ηθελα κατι πιο ιδιαιτερο. Απο την αλλη τα character models μου αρεσουν παρα πολυ (Telah FTW).

          Comment


          • #20
            DP

            Εχει ολοκληρωθει το πρωτο 10ωρο (ειμαι μετα τη μαχη με το dark elf) και συνεχιζω.

            To παιχνιδι εχει απιστευτο pacing και κραταει εναν χαλαρο μεν γρηγορο δε ρυθμο. Το συστημα μαχης ειναι σχετικα απλο αλλα παρολα αυτα στις μαχες εχεις παρα πολλες επιλογες και μπορεις να κανεις πολυ ωραιους συνδιασμους. Kατι που ηθελα να σημειωσω (δεν ξερω αν υπαρχει και στα προηγουμενα remakes), ειναι οτι υπαρχει και επιλογη auto battle που αυξανει την ταχυτητα της μαχης και το battle system μπαινει στο αυτοματο πιλοτο κανoντας κατα κυριο λογο το command attack. Τιποτα το συνταρακτικο, αλλα μπορεις να περνας τις πιο generic μαχες σε fast forward και ετσι το farming γινεται πιο ευχαριστο.

            Το σεναριο ειναι πολυ ωραιο και συναντησα καποιες πολυ δυνατες σκηνες (palum polum) ενω δεν το περιμενα (υπαρχει σε πολλα σημεια ενας πιο ωριμος τονος). Γελασα πολυ επισης με τις ατακες αναμεσα στον Cid και στον Tellah.

            Γενικα το ευχαριστιεμαι παρα πολυ και συνολικα ισχυει αυτο που εγραψε ο evans περι φρεσκαδας. Σε καμια περιπτωση δεν αισθανεσαι οτι παιζεις κατι παλιο...

            Συνεχιζουμε!!!

            Comment


            • #21
              Gamwto den thelw na se spoileriasw
              Pantws afto me Palom Polom (kai kati akoma pou tha ginei meta) ktl einai ena apo ta shmeia pou dne mou arese sto game, tha sou pw giati afotou to teleiwseis kai thymwmaste akomh afthn thn kouventa
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #22
                Ας γράψω κι εγώ τις δικές μου εντυπώσεις οι οποίες συνάδουν με του nooto και δεν έχουν αλλάξει και πολύ από τότε που το έπαιξα στο gba

                Το game είναι χάρμα οφθαλμών και τολμώ να πω, πως είναι πιο όμορφο από αυτό του DS. Είμαι στις 5.39 ώρες πριν μπω στην Cave του Dark Elf. Μου αρέσει πόσο γρήγορα εξελίσσεται το story χωρίς πολλά fillers κτλ κτλ. Kαι το αστείο είναι πως προλαβαίνεις να δεθείες με χαρακτήρες και στενοχωριέσαι που φεύγουν από το party σου. Το πιο θεϊκό σκηνικό είναι που δε θυμόμουν πως μετα το boss fight με τον Βaigan καπάκι είναι η μάχη με τον Cagnazzo- τι τέλεια boss fights!- και δεν είχα κάνει save, heal αλλά ευτυχώς δεν είδα game over.

                Πάω για λίγο lvl up τώρα και βουρ για το Dark Elf!!!
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • #23
                  Σε λίγες μέρες που θα είμαι Αγγλία θα το πάρω κι εγώ (τσάμπα κόπος βέβαια, νεκρό UMD drive, αλλά δε βαριέσαι). Με καταστρέψατε ρε - δεν ήθελα και πολύ - .

                  Comment


                  • #24
                    Katevase to apo net.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #25
                      λες να μην το σκεφτηκε?

                      μαλλον θα το θελει original

                      burai αμα δεις καμια σημαντικη αλλαγη απο την εκδοση του gba ανεφερε το αν δεν βαριεσαι

                      Comment


                      • #26
                        Ean agorasei to kanoniko game kai meta to katevasei apo to net einai to idio pragma, to UMD den paizei kanena rolo.
                        Ektos an paizei tpt me thn psixologia pou leei oti to diskaki prepei na einai mesa sto psp kserw gw
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #27
                          Κοίτα οι βασικές διαφορές είναι τεχνικές. Πολύ ανώτερο OST από του GBA, γραφικά αν και πιστά στην chibi παράδοση των 16bit FF είναι πολύ πιο καλογυαλισμένα. Επίσης τα sprites όλων των εχθρών κτλ έχουν υποστεί γερό facelift. Και φυσικά τα εφέ των μαγικών είναι πολύ πολύ πιο όμορφα. Ειδικά το Thundara δεν το χορταίνω. Φυσικά δεν υπάρχουν και τα κολληματάκια που είχε η us GBA έκδοση- σε πολλά σημεία κόλλαγε ο κέρσορας μέχρι να περάσει στην επόμενη επιλογή.

                          Τα redrawn avatars και sprites είναι λίγο hit or miss... Επίσης τα in battle sprites των Kain και dark knight Cecil είναι λίγο περίεργα. Ο Cecil μοιάζει με τον Guyver και ο Kain σαν να έχει για helmet ένα χαριτωμένο δράκο.

                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #28
                            sorry δεν εγινα σαφης βασικα αναφερομουν αποκλειστικα σε αλλαγες στο gamplay στο scrpit σε content και σε balance , γιατι την εχω δει την εκδοση του psp για κανα 2 ωρο οποτε γνωριζω για τα οπτικοακουστικα ομως δεν ειναι αρκετα να με κανουνε το ξαναπαιξω για πολλαστη φορα τουλαxιστον αμεσα thx anyway

                            Comment


                            • #29
                              Σαφέστατος ήσουν, το κατάλαβα το λάθος μου όταν έκανα το post

                              Aν οι εικόνες και τα vids που έχεις δει, δεν σε έχουν πείσει τότε άστο. Πραγματικά είναι το ίδιο game με νέα γραφικά, ήχο. Ο μόνος λόγος που, πιθανώς, θα αποτελούσε αφορμή ειναι το Interlude και το The After Years για τα οποία δε διαβάζω και τα καλύτερα.

                              Aν και οφείλω να ομολογήσω πως το FF 4 στο gba micro ήταν απόλαυση. Πολύ βολικό για μικρά sessions. Από τις λίγες φορές που έπαιζα game του είδους on the go.
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #30
                                Νόμιζα πως ήμουν ο μόνος στην Ελλάδα που είχε και χρησιμοποιούσε GBA micro!

                                Πάντως εγώ ξεκίνησα το παιχνίδι από το Interlude αφού τα άλλα 2 τα έχω τερματίσει!
                                https://www.emulator-zone.com
                                I am an iteration closer to my desired solution!
                                The World Ends With You

                                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                                Castlevania Lords of Shadow

                                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                                Hyperdimension Neptunia

                                Comment

                                Working...
                                X