Announcement

Collapse
No announcement yet.

Retro Game(r)s' Heaven: Nostalgia Inside

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Η συζήτηση έχει ξεφύγει τελείως κι έχει χάσει κάθε νόημα. Κολλάμε σε ορολογίες όπως mainstream, classic, hype και διάφορα άλλα που είναι πολύ υποκειμενικοί χαρακτηρισμοί που ο καθένας μπορεί να εκλάβει όπως θέλει. Τώρα το ότι μπορεί κάποιος να μην βρει τόσο σημαντική την προσφορά ενός παιχνιδιού όσο κάποιος άλλος είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Εγώ πιστεύω πως το γεγονός ότι 11 χρόνια μετά την κυκλοφορία του μπορείς να πεις τα ονόματα Cloud και Sephiroth σε οποιονδήποτε μεγάλο/μικρό gamer και να τα αναγνωρίσει είναι αρκετό για να το χαρακτηρίσω πολύ σημαντικό βήμα για την εξέλιξη του είδους.


    Comment


    • #92
      Η συζήτηση έχει ξεφύγει τελείως κι έχει χάσει κάθε νόημα. Κολλάμε σε ορολογίες όπως mainstream, classic, hype και διάφορα άλλα που είναι πολύ υποκειμενικοί χαρακτηρισμοί που ο καθένας μπορεί να εκλάβει όπως θέλει. Τώρα το ότι μπορεί κάποιος να μην βρει τόσο σημαντική την προσφορά ενός παιχνιδιού όσο κάποιος άλλος είναι καθαρά προσωπικό θέμα. Εγώ πιστεύω ότι το γεγονός ότι 11 χρόνια μετά την κυκλοφορία του μπορείς να πεις τα ονόματα Cloud και Sephiroth σε οποιονδήποτε μεγάλο/μικρό gamer και να τα αναγνωρίσει είναι αρκετό για να το χαρακτηρίσω πολύ σημαντικό βήμα για την εξέλιξη του είδους.
      [/b]
      Όχι αυτό δεν είναι εξέλιξη είναι κατάλοιπο από την υπερβολική προβολή που είχε φάει ο τίτλος από τον τύπο....Ήμαρτον αν θεωρούσαμε την απομνημόνευση ονομάτων εξέλιξη.

      Comment


      • #93
        Μα καλά στα Ιαπωνέζικα τα λέω; Δεν είπα ότι τα ονόματα είναι η εξέλιξη αλλά το ότι το γεγονός πως είναι από τα πιο (αν όχι το πιο) αναγνωρίσιμα RPG όλων των εποχών λέει κάτι για την επιρροή του στην εξέλιξη του είδους. Ξέχνα την ιστορία, τους χαρακτήρες, το gameplay, τα 3d γραφικά και ότι άλλο θες.. και πάλι όμως θα δεις έναν τίτλο ο οποίος είτε ήταν καλός/πρωτοποριακός και ξέρω γω τι είτε ήταν κακός, έφερε το είδος του JRPG στις δυτικές αγορές και το έκανε να ανθίσει.


        Comment


        • #94
          Η συζήτηση όντως έχει εκτροχιαστεί τελείως και δεν υπάρχει περίπτωση να μπω στη διαδικασία να προσπαθήσω να αποδείξω το εάν το Final Fantasy VII είναι ή όχι mainstream, κάτι τέτοιο είναι ελαφρώς πιο άτοπο από το να μπω στη διαδικασία να αποδείξω ότι η γη τελικά γυρίζει, εντελώς ανούσιο και χάσιμο χρόνου.

          Πότε είπα εγώ, ότι το Final Fantasy VII πρέπει ντε και καλά να αποτελεί κάποιο είδος status quo για τα JRPG; Για την ιστορία είμαι από εκείνους που υποστηρίζουν ότι το Final Fantasy VII δεν έφερε κανενός είδους επανάσταση, ούτε αποτέλεσε παιχνίδι σταθμό για τους μηχανισμούς τους genre, γιατί πολύ απλά δεν έκανε τίποτα από αυτά, το μόνο που κληρονόμησε στα μετέπειτα JRPG το Final Fantasy VII είναι Cloud wannabe τύπους με χτενισματάκι ala Cloud και φυσικά ην σημασία της διάδοσης του genre στο ευρύ κοινό.

          Το Final Fantasy VII αποτέλεσε απλά ένα καταπληκτικό παιχνίδι, ούτε επαναστατικό, ούτε τίποτα, το οποίο και προσωπικά δέχομαι ακόμα και μετά από όλα αυτά τα χρόνια.

          Σε πολύ απλά, και ελπίζω επιτέλους κατανοητά, λόγια ανάμεσα στις δεκάδες JRPG που έχω παίξει, θεωρώ συνολικά το πακέτο του Final Fantasy VII σαν τον καλύτερο all around τίτλο, (ατμόσφαιρα, σενάριο, battle system, μπλά μπλά).
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #95
            Μα καλά στα Ιαπωνέζικα τα λέω; Δεν είπα ότι τα ονόματα είναι η εξέλιξη αλλά το ότι το γεγονός πως είναι από τα πιο (αν όχι το πιο) αναγνωρίσιμα RPG όλων των εποχών λέει κάτι για την επιρροή του στην εξέλιξη του είδους. Ξέχνα την ιστορία, τους χαρακτήρες, το gameplay, τα 3d γραφικά και ότι άλλο θες.. και πάλι όμως θα δεις έναν τίτλο ο οποίος είτε ήταν καλός/πρωτοποριακός και ξέρω γω τι είτε ήταν κακός, έφερε το είδος του JRPG στις δυτικές αγορές και το έκανε να ανθίσει.
            [/b]
            Αν το κάναμε το θέμα λόγο πωλήσεων θα είχες απόλυτο δίκιο αλλά μάλλον εγώ μιλάω Ιαπωνεζίκα και αναφέρω για το GAMEPLAY του FFVII και τι έχει προσφέρει σαν παιχνίδι στα υπόλοιπα JRPG σαν σχολή πέρα από την αναγνωρισιμότητα που ήρθε με πολύ προώθηση για τις τότε εταιρικές ανάγκες της Sony.

            Classic game = Αέναο gameplay period και αυτονόητο.

            Και στην τελική δεν βλέπω να έκανε καλό στην δυτική αγορά για τα JRPG πέρα από το ίδιο το franchise και σίγουρα δεν βλέπω καλυτέρευση του είδους αλλά χειροτέρευση τα τελευταία χρόνια.

            Δεν μιλάω όμως για εμπορική επιτυχία το ξεκαθαρίζω αυτό διότι μέχρι και η πιο μαλακία παιχνίδι μπορεί να πουλήσει με το κατάλληλo hype.

            Comment


            • #96
              Το FFVII ήταν το παιχνίδι που έκανε τα JRPG γνωστά σε Ευρώπη και Αμερική στο ευρύ κοινό. Πριν από αυτό οι μόνοι που έπαιζαν RPG ήταν οι πιο ψαγμένοι φαν (π.χ. εμείς) που ήξεραν τι αγόραζαν και σε αριθμό ήταν πολύ λιγότεροι από αυτούς που ενδιαφέρθηκαν για το είδος από το FFVII και μετά. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα επειδή δεν μας αρέσει ένα συγκεκριμένο παιχνίδι. Σκέψου σε τι κατάσταση θα βρισκόμαστε αν δεν είχε βγει το FFVII, θα ήμαστε ακόμη στο σημείο που παρακαλούσαμε και στέλναμε χιλιάδες mail στις εταιρίες να μεταφράσουν έστω κι ένα παιχνίδι στα Αγγλικά μπας και καταφέρουμε να το παίξουμε.


              Comment


              • #97
                Η συζήτηση όντως έχει εκτροχιαστεί τελείως και δεν υπάρχει περίπτωση να μπω στη διαδικασία να προσπαθήσω να αποδείξω το εάν το Final Fantasy VII είναι ή όχι mainstream, κάτι τέτοιο είναι ελαφρώς πιο άτοπο από το να μπω στη διαδικασία να αποδείξω ότι η γη τελικά γυρίζει, εντελώς ανούσιο και χάσιμο χρόνου.

                Πότε είπα εγώ, ότι το Final Fantasy VII πρέπει ντε και καλά να αποτελεί κάποιο είδος status quo για τα JRPG; Για την ιστορία είμαι από εκείνους που υποστηρίζουν ότι το Final Fantasy VII δεν έφερε κανενός είδους επανάσταση, ούτε αποτέλεσε παιχνίδι σταθμό για τους μηχανισμούς τους genre, γιατί πολύ απλά δεν έκανε τίποτα από αυτά, το μόνο που κληρονόμησε στα μετέπειτα JRPG το Final Fantasy VII είναι Cloud wannabe τύπους με χτενισματάκι ala Cloud και φυσικά ην σημασία της διάδοσης του genre στο ευρύ κοινό.

                Το Final Fantasy VII αποτέλεσε απλά ένα καταπληκτικό παιχνίδι, ούτε επαναστατικό, ούτε τίποτα, το οποίο και προσωπικά δέχομαι ακόμα και μετά από όλα αυτά τα χρόνια.

                Σε πολύ απλά, και ελπίζω επιτέλους κατανοητά, λόγια ανάμεσα στις δεκάδες JRPG που έχω παίξει, θεωρώ συνολικά το πακέτο του Final Fantasy VII σαν τον καλύτερο all around τίτλο, (ατμόσφαιρα, σενάριο, battle system, μπλά μπλά).
                [/b]
                Η ρήξη μας δεν ήταν εκεί διότι δεν διαφωνώ καθόλου ότι με την προώθηση του το FFVII έφερε και άλλο κόσμο σε επαφή με τα JRPG, αλλά τέλος πάντων εσύ αν θυμάμαι καλά ανέφερες ότι δεν έχεις παίξει καλύτερο JRPG από το Final Fantasy VII και μετά all around..... Συνεχίζεις να το πιστεύεις....;

                Comment


                • #98

                  Πότε είπα εγώ, ότι το Final Fantasy VII πρέπει ντε και καλά να αποτελεί κάποιο είδος status quo για τα JRPG; Για την ιστορία είμαι από εκείνους που υποστηρίζουν ότι το Final Fantasy VII δεν έφερε κανενός είδους επανάσταση, ούτε αποτέλεσε παιχνίδι σταθμό για τους μηχανισμούς τους genre, γιατί πολύ απλά δεν έκανε τίποτα από αυτά, το μόνο που κληρονόμησε στα μετέπειτα JRPG το Final Fantasy VII είναι Cloud wannabe τύπους με χτενισματάκι ala Cloud και φυσικά ην σημασία της διάδοσης του genre στο ευρύ κοινό.

                  Το Final Fantasy VII αποτέλεσε απλά ένα καταπληκτικό παιχνίδι, ούτε επαναστατικό, ούτε τίποτα, το οποίο και προσωπικά δέχομαι ακόμα και μετά από όλα αυτά τα χρόνια.

                  [/b]
                  Αυτό ακριβώς πιστεύω και εγώ,ειδικά το bolded part.

                  Είμαι ίσως το άτομο,σε αυτό το forum, που έχει παίξει το FFVII πιο πρόσφατα για πρώτη φορά.Το πρωτοέπαιξα το 2006 τον Νοέμβριο περίπου.Το παιχνίδι μου φάνηκε φανταστικό,ακόμα και με τα άθλια γραφικά του.Άξιο ίσως του hype του.Το ευχαριστήθηκα πάρα πολύ και σε γενικούς τομείς το βρήκα άριστο,καλύτερο από πολλά σημερινά RPG που είχα παίξει.Για την εποχή του σίγουρα ήταν κάτι το φανταστικό και μοναδικο,είμαι σίγουρος.Την σημερινή εποχή σίγουρα έχουν βγει καλύτερα RPG και έχω παίξει καλύτερα RPG(πχ Shadow Hearts Covenant) αλλά ο κόσμος νοσταλγεί για αυτό είναι το πρώτο στις καρδίες της γενιάς τον 20+.Διότι αυτοί το έπαιξαν όταν ήταν 10-12 χρονών και τους έχει μείνει στην καρδία τους ως το καλύτερο παιχνίδι ever.Πολλοί λίγοι που τότε το αγάπησαν βάζουν άλλα παιχνίδι πιο πάνω από αυτό,πάρα πολύ λίγοι...Για αυτό έχει μείνει το FFVII και ο μύθος του πλέον,και πραγματικά το αξίζει!!!

                  Είμαι και εγώ νοσταλγικός τύπος για αυτό το FFIX που όλοι το θεωρούν από τα χειρότερα της σειράς είναι ο αγαπημένος μου τίτλος.Ήταν το πρώτο μου RPG και από τα πρώτα μου games.Ακολουθεί και πάλι από την παιδική ηλικία το Legend Of Dragoon.Δεν πά να έχω παίξει rpgares,αυτά τα δύο θα μείνουν χαραγμένα στο μυαλό μου για πάντα και πάντα θα είναι στην καρδία μου...

                  Έτσι πιστεύω πως λειτουργούν πολλοί άνθρωποι,και καλά κάνουνε


                  Comment


                  • #99
                    Το FFVII ήταν το παιχνίδι που έκανε τα JRPG γνωστά σε Ευρώπη και Αμερική στο ευρύ κοινό. Πριν από αυτό οι μόνοι που έπαιζαν RPG ήταν οι πιο ψαγμένοι φαν (π.χ. εμείς) που ήξεραν τι αγόραζαν και σε αριθμό ήταν πολύ λιγότεροι από αυτούς που ενδιαφέρθηκαν για το είδος από το FFVII και μετά. Μην τα ισοπεδώνουμε όλα επειδή δεν μας αρέσει ένα συγκεκριμένο παιχνίδι. Σκέψου σε τι κατάσταση θα βρισκόμαστε αν δεν είχε βγει το FFVII, θα ήμαστε ακόμη στο σημείο που παρακαλούσαμε και στέλναμε χιλιάδες mail στις εταιρίες να μεταφράσουν έστω κι ένα παιχνίδι στα Αγγλικά μπας και καταφέρουμε να το παίξουμε.
                    [/b]
                    Τι να πω ρε γαμώτο μόνος μου τα γράφω μόνος τα διαβάζω.......Είπα πουθενά ρε γαμώτο ότι δεν μου άρεσε το FFVII και μου την βίδωσε σήμερα να το κάνω bashing.......Πω ρε κόλλημα.....Δεν συνεχίζω απλά διότι δεν υπάρχει συνεννόηση.

                    Comment


                    • Η ρήξη μας δεν ήταν εκεί διότι δεν διαφωνώ καθόλου ότι με την προώθηση του το FFVII έφερε και άλλο κόσμο σε επαφή με τα JRPG, αλλά τέλος πάντων εσύ αν θυμάμαι καλά ανέφερες ότι δεν έχεις παίξει καλύτερο JRPG από το Final Fantasy VII και μετά all around..... Συνεχίζεις να το πιστεύεις....;
                      [/b]
                      Η απάντηση μου βρίσκεται στη τελευταία πρόταση του προηγούμενου post μου.
                      Σε ακόμα πιο απλά λόγια, η απάντηση είναι ναι.
                      Μάλιστα δεν είναι καθόλου για νοσταλγικούς λόγους, δεν επηρεάζομαι από τη νοσταλγία όταν είναι να κρίνω ένα παιχνίδι, είναι απλά η άποψη μου, ότι σαν σύνολο ο συγκεκριμένος τίτλος αποτελεί την καλύτερη JRPG εμπειρία.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • Η απάντηση μου βρίσκεται στη τελευταία πρόταση του προηγούμενου post μου.
                        Σε ακόμα πιο απλά λόγια, η απάντηση είναι ναι.
                        Μάλιστα δεν είναι καθόλου για νοσταλγικούς λόγους, δεν επηρεάζομαι από τη νοσταλγία όταν είναι να κρίνω ένα παιχνίδι, είναι απλά η άποψη μου, ότι σαν σύνολο ο συγκεκριμένος τίτλος αποτελεί την καλύτερη JRPG εμπειρία.
                        [/b]
                        Τέλος....Η δική μου άποψη είναι διαφορετική αλλά αν ήταν να συγκρίνουμε απόψεις καταντάει υποκειμενικό το θέμα οπότε πάσο.

                        Comment


                        • Πάντως Alexandros σε αυτό με τα mails συμφωνώ απόλυτα.Αν και πάλι σαν Ευρώπη είμαστε τελευταίος τροχός της αμάξης και γενικά jrpgs είναι ακόμη περιορισμένο είδος αν εξαιρέσουμε τη ναυαρχίδα FF που είναι και πασίγνωστα.Δλδ έχει τύχει να με ρωτήσουν φίλοι τι μου αρέσει,στα πρώτα έτη μου σαν φοιτητής και τους απάντησα Rpgs και παρότι μη σχετικοί με τον χώρο μαντέψτε τι απάντηση έλαβα:"Final Fantasy δλδ?" ;)

                          Πάντως έχουν βγει πολύ καλά και άριστα jrpgs απλά δεν τους δίνεται η ευκαιρία από το κοινό γιατί πέρα από το time consuming που απαιτεί δεν τα καλύπτουν και τα sites ή τα mags τόσο πολύ.Έτσι μάλλον περνάνε στο ντούκου ως niche τίτλοι παρά σαν κάτι καλό-κακώς.Ας πούμε υπάρχουν πάρα πολλοί κάτοχοι PS2 που δεν ξέρουν ονόματα όπως Odin Sphere,Shadow Hearts,Suikoden III,V,Disgaea,Dragon Quest,Valkyrie Profile Silmeria(το εκθειάζουν όλοι και δεν το έχει παίξει κανένας εκτός του Ferryman που επίσης το λάτρεψε),Star Ocean,Persona 3,Digital Devil Saga για να αναφέρω τα πιο mainstream και όλο και κάποια θα ξεχνάω.Εννοείται υπάρχουν jrpgs από psone και από gba,GC και saturn φυσικά αλλά δεν αναφέρω πολλά γιατί α)υπάρχουν καταλληλότεροι από εμένα και β)δεν έχω ασχοληθεί όσο θα ήθελα.Όχι πως του PS2 τα έχω τελειώσει όλα όσα ανέφερα αλλά παρακολουθώ όσο μπορώ το συγκεκριμένο είδος στο ps2(είπαμε ps2=jrpgs imho)Για psone πέραν του ότι κυκλοφόρησαν μετά το 7 ένα VIII(επίσης αγαπημένος τίτλος),Xenogears,Suikoden II,Persona 2,Tales of...,Brave Fencer Musashi etc etc κυκλοφόρησε και ένα Vagrant Story που παρά τα δυθυραμβικά σχόλια δεν πήγε καλά και μάλλον έφταιγε το ότι δεν είχε το FF όνομα αν και συνδέονται έμμεσα μέσω Ivalice.

                          Να αναφερθούν και οι εντελώς εκτός τόπου και χρόνου κινήσεις εταιρειών όπως της Namco με το Xenosaga στην Ευρώπη-από τους πιο ελεεινούς χειρισμούς στην ιστορία του gaming παραγματικά...

                          Και φυσικά υπάρχει και το φαινόμενο τηου θαψίματος γιατί απλά δεν τα πιάνουν πολλές φορές.Το Shadow Hearts για παράδειγμα το θάψανε και το Covenant ου πολλοί το θεωρούν ως άριστο στο είδος(σαν το Λουμίδη)πήρε μάλλον απλά ενθαρυντικές βαθμολογίες.Θεωρώ κρίμα να έχουν βγει Ευρώπη τίτλοι όπως Digital Devil Saga,Devil Summoner(ανέλπιστη κυκλοφορία και από Koei μάλιστα)και πολλοί δεν τους πήρανε χαμπάρι.Το ίδιο με πιο ιδιαίτερους τίτλους όπως Odin Sphere και Grim Grimoire(Vanillaware)Προφανώς και αρκετοί δεν είναι άριστοι τίτλοι(παιχνίδι του 9 με 10)-αλλά αποτελούν το κάτι διαφορετικό και ευχάριστο imo.

                          Ίσως τελικά να μη φταίει τόσο το FF 7 γι'αυτό,όσο οι ιδιαιτερότητες του genre αλλά και η στενομυαλιά αρκετών οπαδών.Επίσης είμαι περίεργος να δω την πορεία του Baroque στην Ευρώπη για το Wii-αν και ήδη βλέποντας από την Αμέρικα ξέρω τι θα παιχτεί-πάλι καλά που το κυκλοφορούν.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • Σε γενικες γραμμες συμφωνω με τον Loqqo. Κατα τα αλλα πιστευω πως το κακο του FFVII ειναι οτι το hype του εθαψε τα υπερτατα Xenogears, Chrono Cross (οποιος νομιζει πως το Chrono τελειωνει στο Trigger ειναι σαν να νομιζει πως το Dragonball τελειωνει στον Piccolo), και Panzer Dragoon Saga, με τα οποία είναι βασικα ισαξια, αν και αυτο κυμαινεται αναλογα με τα γουστα.
                            https://en.wikipedia.org/wiki/Outcast_(game)

                            H μονη αποδειξη οτι το Βελγιο υπαρχει...

                            Comment


                            • Πολυ σωστα τα παραπανω και φυσικα η Square εχει αμετρητα καλα projects.

                              Για το VII εγινε παραπανω τοσος ντορος για το τιποτα. Κανεις δεν ειπε πως περναει μηνυματα και θιγει ευαισθητα θεματα κτλ.
                              Ας μου πει ποιος διαφωνει στο οτι ειχε ενα πολυ καλο sci-fi scenario, καλο battle system και εξισου καλο soundtrack.
                              Παρολαυτα ξεχωρισε. Γιατι; Γιατι κατι η τοτε εποχη, κατι η προωθηση, κατι το οτι οντως ηταν ενας πολυ ποιοτικος τιτλος overall, ξαφνικα το τελειως "μιζερο" ειδος που ηταν μονο για lonely geeks (οπως ειχε πει στο περιπου και ο Yamauchi), εγινε γνωστο σε ολον τον κοσμο εκτος Ιαπωνιας με εναν τιτλο και μονο.
                              Κατι τετοιο ειναι πολυ σπουδαιο και ελπιζω να μη το αμφισβητει κανεις.

                              Το VII δεν αποτελει προτυπο σε κατι, απλα θα αποτελει για καιρο σημειο αναφορας για πολλους gamers γιατι ηταν το 1ο τους jrpg, αλλα ακομα κι εγω ας πουμε που ειχα παιξει αλλα γερα ονοματα της square πιο πριν (chrono trigger included) μπορω να λεω με σιγουρια πως ηταν μια ακομα μοναδικη εμπειρια.

                              Κατα τ αλλα αν σας λειπουν τοσο οι προβληματισμοι/αναλυσεις/συζητησεις σε θεματα taboo κτλ, τοτε ψαξτε και σιγουρα θα βρειτε κατι διαφορετικο και κατι που να ταιριαζει στις απαιτησεις σας.
                              Προσωπικα αυτο το παθα πρωτη φορα με το Xenogears εν ετει 1999 γιατι ξαφνικα ειδα ενα παιχνιδι που εθιγε παρα πολλα θεματα απο κοινωνικες διακρισεις και θρησκεια μεχρι επιστημονικη ηθικη και ψυχολογια.

                              Παιξτε ο,τι σας αρεσει, ξεχωριστε ο,τι αγαπησατε, αλλα οχι αλλο καρβουνο με τετοια θεματα.

                              Comment


                              • [u]TIME EXTEND: Resident Evil 2[/b]
                                http://www.next-gen.biz/index.php?option=c...10452&Itemid=59
                                NDS themes

                                Comment

                                Working...
                                X