Announcement

Collapse
No announcement yet.

Indie/Alternative Rock

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Indie/Alternative Rock

    Ειπα να ανοιξω ενα ξεχωριστο θεμα για να μη χανομαστε σε γενικοτερα θρεντς.
    Θα κανω και καποιες εμβολιμες αναφορες σε πιο κλασικη brit μουσικη, αλλα οκ ολοι οι καλοι χωρανε.

    Απο την εποχη των Pixies και των Sonic Youth λοιπον, μεχρι την κυριαρχια ονοματων οπως οι Strokes και οι Arctic Monkeys, μιλαμε για μια σκηνη που σιγουρα μας εχει δωσει παρα πολλα ολα αυτα τα χρονια.

    Για αρχη θα πω παλι για τους Arctic. Ηδη εκανα μια playlist και την ελιωσα και με το παραπανω, ακουγοντας τα κομματια που παιζουν στο φετινο τους τουρ. 20 κομματια περιπου με μοιρασια 4-6-4-6 απο τα 4 αλμπουμ τους.

    Για το 4ο δεν εχω πολλα να πω, αφου ακομα δεν το εχω εμπεδωσει, παντως σκεφτομαι ποσο καλο ειναι και το 2ο, το οποιο πολλοι το υποτιμουν επειδη πιστευουν πως μετα το μπαμ του 1ου τιποτα δε μπορει να το πλησιασει.

    Οσο περναει ο καιρος το εκτιμω περισσοτερο και πραγματικα πιστευω θα ειναι τρελη εμπειρια να ακουσω απο κοντα κομματια οπως το Teddy Picker, μια απο τις καλυτερες συνθεσεις τους απλα.



    Mεσα στην ενεργεια βεβαια ειναι και αλλα κομματια, This House is a Circus, Brianstorm, οκ τι να λεμε .

    H oυσια ειναι πως μιλαμε για ενα γκρουπ που εχει πετυχει το 4 στα 4, ισως και το 5 στα 5 αν μετρησουμε και τις συνθεσεις του Turner για τους Last Shadow Puppets.

    Η 10ετια που περασε μπορει να εβγαλε πολλα καλα ονοματα, αλλα μονο οι Monkeys κρατιουνται στο υψος των περιστασεων ολα αυτα τα χρονια.

    Μπορει ολοι να εχουν θεοποιησει τους Strokes και δικαιωματικα μαλλον, λογω του αψεγαδιαστου ντεμπουτου τους, αλλα και του σχεδον ισαξιου 2ου αλμπουμ, αλλα μετα αλλαξαν παραγωγο και χασαν τη μπαλα για τα καλα. Κριμα γιατι οντως ηταν το φαινομενο της 10ετιας, αλλα οκ εστω κι ετσι τους εχω σε απιστευτη εκτιμηση.

    Περισσοτερα γι' αυτους σε επομενο ποστ, αντε να δουμε και τι ανταποκριση θα υπαρξει βεβαια.

  • #2
    αν και ασχολουμαι λιγοτερο πλεον με το ειδος απ'οτι παλαιοτερα και εγω πιστευω οτι bands οπως οι strokes και οι arctic εχουνε δωσει πολλα στη σκηνη και δειχνουνε οτι ειναι σε μεγαλη φορμα

    ωστοσο θα βαλω καποια vids με μερικα γνωστα αγαπημενα κομματια μερικα ξεφευγουνε σε διαφορα sub genres αλλα οκ ολοι οι καλοι χωρανε





    αν και αμερικανοι πρεπει να αναφερθουν νομιζω και οι:





    λιγοτερο γνωστοι οι haven το συγκεκριμενο album το ακουγα για μερικες βδομαδες συνεχεια

    Comment


    • #3
      Ωπ δεν είδα ότι υπάρχει τέτοιο θέμα!!!

      Τον τελευταίο χρόνο άρχισα να ακούω indie,δεν έχω ψαχτεί άπειρα αλλά μου αρέσει αρκετά σαν είδος

      Εννοείτε ότι οι Monkeys είναι θεοί,νομίζω όσο και να ψάξω καλύτερο album από το ντεμπούτο τους δεν πρόκειτε να βρω ποτέ

      Xeno τους είδες live?Πως ήταν?

      Ας βάλω και δύο τραγουδάκια :





      Comment


      • #4
        Ωραιος Laharl, αντε να ζωντανευει λιγο η κουβεντα.
        Τους Monkeys τους ειδα το καλοκαιρι. Πολυ καλο live γεματο ενεργεια και με το ενα hit να ερχεται μετα το αλλο - πραγματικα δεν πηραμε ανασα.

        νομίζω όσο και να ψάξω καλύτερο album από το ντεμπούτο τους δεν πρόκειτε να βρω ποτέ
        Μην πας πολυ μακρια, δοκιμασε το 2ο κι ελα ξαναπες μου .
        Στο 2ο ειναι ασυλληπτο το ποσα πρωτοκλασατα κομματια υπαρχουν. Για μενα ειναι top τα: Do me a favour, Teddypicker, Brianstorm, 505, Fluorescent Adolescent, Balaclava, This house is a circus, If you were there beware .. Μιλαμε για τα 2/3 του αλμπουμ κυριολεκτικα.
        Οχι πως το 1ο δεν ειναι εξαιρετικο και στην τελικη αυτο εκανε και το μπαμ, αλλα πιστευω πως το 2ο ειναι καποια κλικ πιο πανω.
        Επισης και το 3ο εχει καποιες πολυ καλες στιγμες (Fire and the thud, The jewellar's hands, Dance little liar, Secret door, Cornerstone).

        Περναω σε αλλα θεματα με σκορπιες σκεψεις και νεα για την (πολυ) ευρυτερη σκηνη.

        Οι reunited πλεον μετα απο ΠΟΛΛΑ χρονια Stone Roses θα δωσουν το παρων σε πολλα ευρωπαικα festivals φετος και ελπιζω να τους δω απο κοντα γιατι αν και η ιστορια τους ειναι συντομη μιλαμε για το group που δημιουργησε απο τα μεσα του 80 τον ηχο της brit pop που οι περισσοτεροι μαθαμε στα 90s.



        Κατι αλλο που διαβασα πριν λιγο και επαθα πλακα εχει να κανει με ενα reunion που δεν περιμενα με τιποτα - At The Drive-in are back! Ποδαρικο με 3 συναυλιες φετος @ Coachella festival.
        ΤΕΡΑΣΤΙΟ group αν και παιζουν ενα πολυ ιδιαιτερο στιλακι που εκ πρωτης φαινεται χυμαδιο και φασαρια (και μπορει και να ναι ετσι), αλλα οι τυποι ειναι απιστευτοι.
        Το Relationship of Command για μενα ειναι πολυ ανετα μεσα στα 5 καλυτερα αλμπουμ των 00s.
        To συγκροτημα διαλυθηκε το 2001 οπου τα μισα μελη καναν τους Mars Volta και οι υπολοιποι τους Sparta.
        Οποιος θελει ας ριξει μια ματια αν και δε νομιζω πως ειναι ενα group που μπορει να σε κερδισει με την πρωτη.


        Επιστροφη σε πιο on-topic καταστασεις.
        Ενα αλλο ενδιαφερον γκρουπακι αν και πιο πολυ για one man project μιλαμε ειναι οι Bright Eyes που επισης ειχα την τυχη να δω φετος. Τιποτα ξεχωριστο, αλλα εχουν καποια πολυ καλα κομματακια, οπως το παρακατω ή και το Something Vague.


        Aλλο ενα πολυ ιδιαιτερο και ξεχωριστο σχημα που αποτελει παρελθον ειναι και οι LCD Soundsystem. Απο τα ονοματα που αφησαν το στιγμα τους και με το παραπανω στη δεκαετια που περασε.


        Α, αλλο ονοματακι που ξεχωρισε περυσι και δε θυμαμαι να τους εχω αναφερει ειναι οι Mumord and Sons. Πολυ folk κατασταση αλλα οι τυποι ειναι πολυ καλοι:


        Αυτον τον καιρο ψαχνομαι με διαφορα, αλλα δεν εχω το χρονο να τα ακουσω με την ησυχια μου. Μερικα ονοματα ενδεικτικα: Beck, Death Cab for Cutie, Pavement, Neutral Milk Hotel, Fugazi.. Θα παραθεσω κανα σχετικο κομματι εν καιρω.

        Comment


        • #5
          Oμολογώ πως δεν έχω ασχοληθεί πάρα πολύ με τον χώρο. Ειδικά από σχετικά σύγχρονα συγκροτήματα BMRC, Arctic Monkeys και από εκεί και πέρα παλιά groups.

          Πάντως Arctic Monkeys ήταν μεγάλη έκπληξη και για μένα. Ειδικά τον πρώτο δίσκο τον έχω λιώσει. Το δεύτερο και το τρίτο αν και τα έχω, δεν έχω καθίσει με την ησυχία μου να τα ακούσω. Ειδικά το τρίτο που οσο να πεις είναι μια σχετική αλλαγή σε ό,τι έχω συνηθίσει να ακούω από αυτούς. Ο δίσκος βέβαια που με έκανε να ψάξω τι παίζει με δαύτους ήταν ο δίσκος των Last Shadow Puppets( μεγάλος δισκος imo)
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #6
            Γνώμη μου είναι πως η σκηνή έχει πέσει αρκετά τα τελευταία 1 - 2 χρόνια, αλλά το θετικό είναι πως βγαίνουν ακόμα νέα γκρουπ που κάτι λένε. Πάντως το peak που ξέραμε με Arctic Monkeys, Muse, Kaiser chiefs, The Killers και λοιπούς συγγενείς να βγάζουν δισκάρες κάθε χρόνο ας το ξεχάσουμε για να μην πληγωνόμαστε.

            Μερικές δικές μου επιλογές από πιο άγνωστα ονόματα, που τις έχω ξαναβάλει κατά καιρούς αλλά ας βρίσκονται κι εδώ.

            ΤΡΟΜΕΡΗ γκρουπάρα οι Zutons, είναι για πολλές ακροάσεις και μπόλικα γκάζια. Ψάξτε δισκογραφία οσονούπω! Πέρα από αυτό που έβαλα ακούστε τα Harder and harder, Freak (αφιερωμένο σε όλους τους άνεργους!), Give me a reason, Tired of hanging around και το πασίγνωστο Valerie που το διασκεύασε η Amy Winehouse.



            Άλλη μια μπάντα που κλίνει σαφώς προς το art rock / πειραματικό είναι οι ...And you will know us by the trail of dead. Αυτή κι αν δεν είναι μπάντα που σε κερδίζει από το πρώτο άκουσμα, ούτε καν το δεύτερο. Στο τρίτο όμως... Από θέμα έντασης, κάποτε δίνανε μια συναυλία στο Leeds σε ένα κτίριο του 19ου αιώνα και από τους κραδασμούς η συναυλία διακόπηκε για λόγους ασφαλείας



            Τρίτη μπάντα οι Unisex. επίσης πολύ καλοί, τσεκάρετέ αυτό το κομμάτι.





            Επίσης Xeno δεν είχα ακούσει At the drive αλλά με κέρδισαν από το πρώτο άκουσμα, εγκρίνω με χίλια!
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #7
              Originally posted by Xeno View Post
              Ωραιος Laharl, αντε να ζωντανευει λιγο η κουβεντα.
              Τους Monkeys τους ειδα το καλοκαιρι. Πολυ καλο live γεματο ενεργεια και με το ενα hit να ερχεται μετα το αλλο - πραγματικα δεν πηραμε ανασα.



              Μην πας πολυ μακρια, δοκιμασε το 2ο κι ελα ξαναπες μου .
              Στο 2ο ειναι ασυλληπτο το ποσα πρωτοκλασατα κομματια υπαρχουν. Για μενα ειναι top τα: Do me a favour, Teddypicker, Brianstorm, 505, Fluorescent Adolescent, Balaclava, This house is a circus, If you were there beware .. Μιλαμε για τα 2/3 του αλμπουμ κυριολεκτικα.
              Οχι πως το 1ο δεν ειναι εξαιρετικο και στην τελικη αυτο εκανε και το μπαμ, αλλα πιστευω πως το 2ο ειναι καποια κλικ πιο πανω.
              Επισης και το 3ο εχει καποιες πολυ καλες στιγμες (Fire and the thud, The jewellar's hands, Dance little liar, Secret door, Cornerstone).
              Τώρα το είδα αυτό

              Όχι διαφωνώ κάθετα,το 2ο album είναι εξαιρετικό αλλά μόνο στα 2/3 του όπως λες.Κάνω skip κάποια τραγούδια και αυτό το κάνει να χάνει πολύ.Το πρώτο album μπορώ να το ακούω πάντα,παντού και ΟΛΟΚΛΗΡΟ. Ενα κομμάτι δεν είχα συμπαθήσει(Perhaps Vampires are a bit strong but...) αλλά πλέον μπορώ να πω ότι έχει γίνει και από τα αγαπημένα μου στον δίσκο.

              Επίσης κομμάτι σαν το Α Certain Romance δεν θα ξαναβγεί ποτέ


              Comment


              • #8
                Απανταω με καθυστερηση μηνων επειδη μπορω (και επειδη ακουω τωρα Arctic μετα απο καιρο). Καθενας με τη γνωμη του, απλα κι εγω εμμενω στη δικια μου. Το 1ο αλμπουμ ειναι all-around παρα πολυ καλο, το 2ο εχει λιγα αδυναμα σημεια αλλα εχει πολλα κομματια που αγγιζουν την τελειοτητα (τωρα παλι Do me a favour ακουω, τι ζημια αυτο το κομματι).
                Δωσε βαση και στο 3ο παντως, εχει 3-4 κομματακια που σε στελνουν αδιαβαστο.

                Τελευταια το λιωσα το We were exploding anyway παρεπιπτοντως, πολυ δυνατο αλμπουμ αν και εχει 1-2 μονοτονα κομματια, αλλα ολα τα αλλα ειναι παρα πολυ καλα και γενικα το αλμπουμ σε γεμιζει ενεργεια, εισαι ετοιμος να βγεις εξω και να τα σπασεις ολα.

                Τελευταια ακουω πολυ At-the Drive In που τους ειχα ξαναναφερει, αλλα ειπα να θυμηθω τα παλια τους με την ελπιδα πως πλεον θα τους δω live καποια στιγμη. Συγκροτημα σταθμος για μενα, ψαχτειτε οσο μπορειτε.

                Αλλα προσφατα ακουσματα ειναι μερικα ονοματα οπως Fugazi, Flaming Lips, White Stripes (ποτε δεν ειχα ακουσει ολη τη δισκογραφια και ειναι καλυτεροι απ' οσο περιμενα), Beck (θεος στα πρωτα του albums ιδιως), Belle and Sebastian στα πρωτα τους για κατι για τις πιο ηρεμες στιγμες (πολλοι τους σνομπαρουν, αλλα το 1ο τους αλμπουμ ειναι φανταστικο), Marvin Gaye για κατι αρκετα διαφορετικο απο τα υπολοιπα (φοβερος), Pavement για να καταλαβω προς τι ο ντορος για το γκρουπ που κατα τους αμερικανους ορισε την indie 90s σκηνη (ακομα προσπαθω να καταλαβω τι τοσο γαματο εκαναν), Neutral Milk Hotel που για πολλους βγαλαν ενα απο τα 5 καλυτερα 90s albums (καλοι ειναι οντως), Puscifer γιατι βλεπεις Maynard James Keenan - ειναι καλο και τελος Walkmen, ενα απο τα καλυτερα groups της τελευταιας 10ετιας.
                Α και τελευταιο που μου ρθε τωρα για να νιωσουμε παλι πως ειμαστε 15χρονοι Αμερικανοι - Weezer. Τι κολλημα κι' αυτο σε μια φαση τα πεθανα τα πρωτα τους albums.

                Random παραθεσεις:



                Comment


                • #9
                  Elbow κανείς;



                  Comment


                  • #10
                    Εγώ τελευταία ακούω πολύ The Black Keys και περιστασιακά Kassabian (αν και μετά το Kassabian overdose των Ελληνικών ραδιοφώνων τους έχω βαρεθεί). Πολύ καλοί οι Elbow πρώτη φορά τους ακούω. :ο

                    Comment


                    • #11
                      απο elbow το seldom seen kid ειναι albumαρα τσεκαρετο

                      Comment


                      • #12
                        Μερικα απο τα highlights της χρονιας που φευγει:

                        Oι Beach House βγαλαν μακραν το καλυτερο αλμπουμ που ακουσα φετος. Απιστευτες μελωδιες, πολυ "ταξιδιαρικη" η ολη φαση, σου βγαζουν και κατι απο Cocteau Twins στο λιιιιιγο πιο χαρουμενο και μετα απορεις τι αλλο μπορεις να ζητησεις εν ετει 2012.

                        Η Grimes ερχεται απο τον Καναδα και εκανε τρελη δουλεια αναλαμβανοντας λιγο πολυ ολη την παραγωγη μονη της. Ωραιες ιδεες, πρωτοτυπες μελωδιες, δε βλεπεις πολλες κοπελες με τοση φαντασια σιγουρα (ειναι και 24 χρονων μολις).

                        To hype για τους Tame Impala εχει φτασει στο θεο απο το προηγουμενο κιολας αλμπουμ τους. Οι τυποι ειναι Αυστραλοι και τιγκα στην ψυχεδελεια, νομιζω πως με καναν μπαφο η μουσικη τους θα ακουγεται ακομα καλυτερα. Καμποσα μεγαλα sites τους εκθειαζουν σαν μια φυσικη συνεχεια των Beatles στα τελευταια τους οι οποιοι επισης ειχαν ξεφυγει αρκετα σε φαση Revolver, Sgt. Pepper κτλ.

                        Aλλαζουμε λιγο υφος με τους Japandroids, μπολικη φασαρια η οποια και παλι ακουγεται πολυ ομορφη. Μου τελειωσαν τα ψευτοκουλτουριαρικα σχολια οποτε σταματαω εδω, πολυ καλο αλμπουμ παντως.

                        Τελος ο Jack White συνεχιζει να βγαζει πολυ καλους δισκους, οπως εκανε και με τους White Stripes. Το συγκροτημα του αργησα να το εκτιμησω οσο θα πρεπε, αλλα φετος επεσε μεγαλο καψιμο για παρτη τους. Η solo δουλεια του ειναι η φυσικη συνεχεια των οσων εκανε ως τωρα, ο τυπος ειναι απο τα βασικοτερα ονοματα της alt. rock σκηνης τα τελευταια 15 χρονια.

                        Comment


                        • #13
                          Moυσική εγκυκλοπαίδεια! Συνέχισε να ποστάρεις, εμείς ακούμε!

                          Comment


                          • #14
                            Ας συνεισφέρω κι εγώ. Χρωστάω χάρη στο Xeno που μου τους έμαθε, και πρόσφατα είδα πως έχουν αλλάξει κάπως το στυλ τους από τότε που τους θυμάμαι - προς το ζωντανότερο.

                            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                            Comment


                            • #15
                              Δεν έχω ασχοληθεί με το είδος σχεδόν καθόλου αλλά τον τελευταίο καιρό έπεσε στα χεριά μου το (EP) My Mistakes Were Made for You των The Last Shadow Puppets και πραγματικά δεν μπορώ να σταματήσω να το ακούω.






                              Απλά κατεβάζω asap ότι έχετε προτείνει ως τώρα .

                              Comment

                              Working...
                              X