Announcement

Collapse
No announcement yet.

PC για Gaming

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • PC για Gaming

    Χαιρετω. Χρειαζομαι βοηθεια για τη συνθεση ενος gaming pc, καθως οι γνωσεις μου ειναι περιορισμενες πανω στους pcs. μπορω να ξοδεψω μεχρι και 1000 ευρω και θα προτιμουσα να ειναι μεσα σε αυτα και καποια οθονη αν γινεται. θελω γενικα ενα καλο μηχανημα που να κρατησει πολυ καιρο. τα games που παιζω πολυ αυτον τον καιρο ειναι, l4d. l4d2, css, dayofdefeat:s, half life(ολα), portal 1&2, brink, bfbc2, borderlands, assasins, crysis, θα παρω και το bfbc3 & deus ex... που και που ne and lynch...αυτα :-)

    γενικα θα ηθελα να κανετε μια καλη συνθεση που να φτανει μεχρι αυτο το ποσο, αλλα να αξιζει και το ψαξιμο απο εκει και περα για να βρω τα parts πιο φτηνα το κανω και εγω. επισης σκεφτομαι να παρω μεγαλο κουτι και να μην πειραξω την ψυξτρα του cpu, αλλα να προσθεσω επιπλεον ανεμιστηρες στο κουτι αν τους υποστηριζει.

    thx a lot!!!

  • #2
    Η αποψη μου ειναι να φτιαξεις σταδιακα το συστημα σου, τι εννοω να τα δωσεις για καλο mobo/cpu/τροφοδοτικο ετσι ωστε να εισαι καλυμενος για πολυ καιρο και να μπορεις μετα να προσθεσεις πχ μια καρτα γραφικων σε crossfire/SLi ενα αλλο monitor για eyefinity ετσι φτιαχνεις μια βαση για ενα συστημα που θα σου κρατησει πολυ καιρο και θα μπορεις να κανεις αναβαθμισεις..

    Απο οθονη σου προτεινω αυτη σε IPS(195ε) την εχει πολυς κοσμος και μονο καλα σχολια διαβαζω(εχω και εγω dell και ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ποιοτητα)



    Επισης στο μελλον μπορεις να προσθεσεις αλλο ενα η δυο τετοια monitor για τρελες αναλυσεις σε eyefinity.

    Το συστημα θα προτεινα i5 2500K/6GB RAM/ATI 6950 σαν βαση. Δεν νομιζω να βγαινεις απο το budget μαζι και με την οθονη και θα σε κρατησει πολυ καιρο.. Τωρα αν δεν παρεις οθονη φτιαχνεις ισχυροτερο συστημα αλλα αν εχεις καμια 17αρα 4:3 δεν εχει νοημα να το παρεις..

    Comment


    • #3
      η βαση που σου προτεινει ο ΙΗΝΙ ειναι solid αλλα το monitor απο οτι ειδα εχει 8ms response time, για gaming καλυτερα να κοιταξεις monitors με 2-3 ms

      η 6950 στα 2gb ειναι πιστευω η καλυτερη atm καρτα σε αποδοση-τιμη ξεκλειδωνει και πανευκολα σε 6970

      αν θες να προσθεσεις διαφορα στο μελλον κοιτα να παρεις psu 650-750w τουλαχιστον


      με 1000 ευρω παντως μπορεις να φτιαξεις ωραιο συστηματακι αναλογος βεβαια ποσα θα δωσεις για οθονη

      Comment


      • #4
        Η διαφορα IPS με TN panel για μενα ειναι πολυ σημαντικοτερη απο τα ms(που και 8 καλα ειναι δε θα δεις ghosting εκτος αν εισαι πολυ ιδιοτροπος..) Για αυτο και ειπα για dell εναλλακτικα υπαρχουν αρκετες καλες λυσεις με TN panels.. Συμφωνω για την 6950 2GB..;)

        Comment


        • #5
          ναι εχεις δικαιο για τα πανελ, αλλα και τα ms παιζουνε ρολο δεν ειναι θεμα ιδιοτροπιας, εγω πχ σε 8ms δεν μπορω να παιξω online competitive fps sorry

          για να μην αρχισω για τα fighting games δεν θες

          Comment


          • #7
            UEG αμα δεν παιξεις σε 120hz monitor με vsync off δεν εχεις δει τπτ, οι IPS εχουν πολλα πλεονεκτηματα αλλα αμα η κυρια χρηση ειναι το gaming τοτε συμβιβαζεσαι με την αθλιοτητα ενος TN panel για χαρη του gameplay.

            Μοναδικη μου ενσταση ειναι η επιλογη της καρτας, ποση διαφορα εχει μια gtx570 πια ? Οι τελευταιοι catalyst εχουν διαφορα περιεργα προβληματα με το bc2 ( αμα επαιζα ακομα θα το σκεφτομουνα σοβαρα να γυρισω στους 10.4 :S ) επισης στο launch του brink ακουστηκαν παλι πολλα παραπονα απο κατοχους ati ( γενικα radeon + openGL = δεν )

            Στην 2η περιπτωση θα το διασταυρωσω και μονος μου καποια στιγμη γιατι εχω 3 συμπαικτες απτο l4d που παιζουν brink και λεω να το παρω και εγω ( κατοχος 5850 γαρ ) ο 2500K ειναι πολυ καλη επιλογη, mobo οποια φθηνοτερη βρεις με P67, δεν εχει ουσιαστικη διαφορα imo.

            Comment


            • #8
              Δεν ξερω ποσο σοβαρα το βλεπει το gaming απλα ενα TN panel σε περιπτωση που θελει ποτε να κανει eyefinity setup δεν βολευει και πολυ λογο viewing angles, επισης σε καθημερινη χρηση IPS>>>TN. Αν το βλεπει τοσο σοβαρα ο φιλος και το θελει 100% για gaming σε μια οθονη ας προτιμησει ενα TN με 120hz και 2ms δεν ξερω. Εγω παντως σημερα δεν θα αγοραζα ξανα TN panel ποτε..

              Για την καρτα εχουν ακουστει κατι προβληματα με τους drivers, απλα στα 2GB με το κολπακι με το unlock με με την πολυ πιο ευκολη προοπτικη του crossfire στο μελλον νομιζω δεν εχει αντιπαλο στα λεφτα της. Εναλλακτικα σε nvidia μια GTX480 θα προτεινα..

              Comment


              • #9
                Originally posted by i Have no Equal
                Δεν ξερω ποσο σοβαρα το βλεπει το gaming απλα ενα TN panel σε περιπτωση που θελει ποτε να κανει eyefinity setup δεν βολευει και πολυ λογο viewing angles, επισης σε καθημερινη χρηση IPS>>>TN. Αν το βλεπει τοσο σοβαρα ο φιλος και το θελει 100% για gaming σε μια οθονη ας προτιμησει ενα TN με 120hz και 2ms δεν ξερω. Εγω παντως σημερα δεν θα αγοραζα ξανα TN panel ποτε..

                Για την καρτα εχουν ακουστει κατι προβληματα με τους drivers, απλα στα 2GB με το κολπακι με το unlock με με την πολυ πιο ευκολη προοπτικη του crossfire στο μελλον νομιζω δεν εχει αντιπαλο στα λεφτα της. Εναλλακτικα σε nvidia μια GTX480 θα προτεινα..
                Ή σε εναλλακτική προυπόθεση θα πρότεινα κι εγώ μία GTX 550 Ti.

                @Nukas, το βασικό είναι να σκεφτείς ΤΙ είδους εξαρτήματα θέλεις για να χτίσεις τον υπολογιστή σου(κάρτα γραφικών, μνήμης, ήχου κ.α.). Όταν με το καλό ολοκληρώσεις αυτά που θέλεις, αναγκαστικά θα πρέπει να σκεφτείς πολύ σοβαρά τα οικονομικά γύρω από την αγορά τους και να σκεφτείς πόσα λεφτά θα σκάσεις για έναν υπολογιστή θήριο.

                Το πιο σίγουρο στην gaming φάση είναι ήχος, μητρική κάρτα και κάρτα γραφικών. Για πληκτρολόγιο και ποντίκι μπορείς να πάρεις οποιοδήποτε σε βολεύει.
                sigpic

                Comment


                • #11
                  Καλά πόσος κόσμος από εδώ μέσα χρησιμοποιεί eyefinity; Δε λέω, δίνει ένα ανθρώπινο οπτικό πεδίο στα fps αλλά 3 οθόνες;
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #12
                    Τα 2gb vram μενουν αχρειαστα για το 90% των pc gamers, η 470 και η 480 ειναι απτις πιο fail καρτες που εχει βγαλει ποτε η nvidia, τοσο αναμονη και τοσα λεφτα για το ΤΙΠΟΤΑ, η σειρα 5xx ειναι η εξιλεωση της, οχι οι ψησταριες που εβγαλε περσι το πασχα.

                    Το FoV μπορει να αυξομειωθει στα περισσοτερα σοβαρα games ετσι κι αλλιως, δεν ειναι δικαιολογια για eye finity το οπτικο πεδιο αλλα η ποζερια :p ( αντε και οι ειδικες περιπτωσις που παιζεις καποιον εξομειωτη, οχι fps ) , προτιμω 1000 φορες να εχω καθαρη κινουμενη εικονα ( οσο μπορει να ειναι σε μια LCD τελοςπαντων ) ελαχιστο tearring μετρια χρωματικη πιστοτητα κακη ομοιογενεια και ομολογουμενως αθλιες γωνιες θεασης απτο να παιζω action/racing σε 60hz panel.

                    Μπορει να εχει καποιος πολυ καλυτερη αντιληψη του χωρου / immersion σε ενα game με 3d ηχο χωρις να δωσει >=600 ευρω για 3 οθονες, προσωπικα τα αυτια μου τα θεωρω σχεδον οσο πολυτιμα ειναι και τα ματια μου.

                    Comment


                    • #13
                      Προτιμω τα ακριβως αναποδα αλλα οκ προσωπικες προτιμησεις ειναι.. Σε TN δεν ξαναγυριζα ποτε γιατι με την ιδια λογικη παιζε με χαμηλοτερη αναλυση με medium settings για να εχεις frames στο θεο και να pwn noobs ευκολοτερα. Αν μιλαμε για εμπειρια gaming νομιζω οποιος εχει δει σωστο eyefinity η εστω καλο IPS panel και δεν εχει το pc μονο για gaming 100% δεν μπορει να γυρισει πισω σε μια 23" ΤΝ οθονη. Το καλυτερο για τις οθονες ειναι να τις δεις παντως με τα ματια σου και να αποφασισεις γιατι οτι και να λεμε εμεις και τα reviews ειναι θεμα πως του καθεται στο ματι του καθενος. Συμφωνω αν εισαι πολυ hardcore gamer και παιζεις online περισσοτερο ισως βλεπεις μεγαλη διαφορα σε 120hz, δεν μπορω να πω γνωμη για αυτο ας μας πει και ο φιλος τι κανει περισσοτερο για να του προτεινουμε με βαση αυτο.

                      Τα 2gb σε μια οθονη ναι, αν θελει μελλοντικα και αλλες ομως δεν πανε καθολου αχρειαστα.. 1 GTX480 παιζει τα παντα σε max settings σε μια οθονη και δεν μου φαινετε καθολου fail καρτα να πω την αληθεια. Σιγουρα θα προτιμουσα μια GTX580 αλλα εχει τεραστια διαφορα στα λεφτα της..

                      Comment


                      • #14
                        Εξαρτάται το κόστος κάθε κάρτας, αλλά και τα τεχνικά χαρακτηριστικά της. την δικιά μου την έσκασα €180, αλλά και πάλι θήριο είναι σε σχέση με τις άλλες. Βέβαια για να μην κολλάει πουθενά το παιχνίδι, θέλει τρελή αναβάθμιση η μητρική.

                        Για την κάρτα ήχου, αν προτιμάει κάποιος από τις κοινές, ας πάρει Dolby Surround κάρτα. Εκτός αν κάποιος προτιμάει ημιεπαγγελματική, ας πάρει M-Audio Audiophile, το οποίο μοντέλο έχει ειδικό ενισχύτη για τα ηχεία και για άλλα είδη. Βέβαια τώρα με τα Windows 7, την δεδομένη στιγμή είναι στην Beta εξέταση λόγω κάποιων προβλημάτων.

                        Σίγουρα στα Windows 7 θα παρουσιαστεί μεγάλο πρόβλημα στους ήχους για όλα τα είδη του ηχητικού τομέα.

                        Για των γραφικών, δεν ξέρω τι παίζει και λέτε περί προβλημάτων.
                        sigpic

                        Comment


                        • #15
                          δειτε αυτο:
                          κουτι: CoolerMaster HAF X Full Tower Black (RC-942-KKN1)
                          τροφοδοτικο: CoolerMaster-GX Series 750W PSU (RS750-ACAAE3-EU)cpu: Intel-Core i5 2500K(s1155, 3,30GHz, 6MB)
                          mobo: MSI-P67A-C43 B3 (s1155, P67, DDR3)
                          ram: Corsair-XMS3 8GB DDR3-1600 Kit (2x4GB, PC3-12800, 9-9-9-27,
                          CMX8GX3M2A1600C9)
                          gpu: Sapphire-6950 (PCI-Express, GDDR5, 2GB)
                          ή
                          vga: MSI-GTX 560 Twin FrozR II/OC(PCI-Express, GDDR5,1GB)
                          και γιατι?
                          HDD: Western Digital-Caviar Blue WD10EALX 1TB HDD 3.5" (32MB Cache,
                          7200RPM, Sata 6Gb/s)
                          οπτικο μεσο: LG-CH10LS20 Internal Blu-ray Combo Drive LightScribe Sata Black Retail
                          OS: Microsoft-Windows 7 Home Premium 64bit Greek/Eng OEM

                          ε????? τα πηγα καλα? τωρα για την οθονη που ρωτησε ο παραπανω i have no equal δεν θα με εβαζα στους HCgamers αλλα θελω να παιζω ξεκουραστα και να μπορω να βλεπω ταινιες...λογω της προπονησης, 2 φορες τ χρονο θα βρεθω ειτε ξαπλα ειτε με το δεξι χερι off οποτε απλα μονο ταινιες βλεπω και κατεβαζω full οοοο,τι μου κατεβει και ας ειναι σαβουρα. επισης να διευκρινισω οτι πρωτα με ενδιαφερει η συνθεση και μετα η οθονη...καλυτερη οθονη μπορω να παρω και ενα μηνα μετα την βασικη αγορα της συνθεσης...δλδ ισα ισα να μαζεψω ενα σεβαστο ποσο.επισης αφηστε στην ακρη το θεμα της καρτας ηχου, ειμαι ηδη καλυμενος, και το eyefinity δεν ειναι κατι που με ενδιαφερει προς το παρων. so?

                          ααα ενα παλικαρι μου ετσειλε αυτη http://www.plaisio.gr/B2O/B2O-Deskto...-E2260S-PN.htm και μου ειπε να κοιταξω για φτηνη καλη οθονη LG Ή Samsung που να μπορω να την εχω και σαν TV με ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη δλδ. τι λετε? αυτη που δινει ειναι στα 5ms

                          Comment

                          Working...
                          X