Announcement

Collapse
No announcement yet.

Top 20 Dreamcast Games

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Den exw ta fighting games poio pshla epeidh aplws mou aresoun, oute to Shenmue mou aresei alla den diafwnw sto na einai prwto.
    Egw epishs vlepw pws efoson esena sou aresoun ta sports games einai fysiko na thes na ta exeis poio panw sthn lista kai ara profanws kai tha efernes antirhsh, pragma pou ontws odhgei se anousia kouventa.

    Eksalou milame (h milousame, giati twra exei afairethei h arithmish) gia ena top 20, ara h seira tha eprepe na paizei rolo.
    Egw krinw synithws symfwna me thn istorikh tous aksia (milame gia Street fighter twra... den tha eprepe na yparxei kan h sygrish IMO)
    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
    Kindred, this blade and I.
    "

    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
    Greek Gaming Videos
    Greek Final Fantasy Forum

    Comment


    • #17
      Είδα το βίντεο.Πολύ καλές επιλογές,αν και διαφωνώ απίστευτα στη σειρά,αλλά οκ δεν έχει σημασία.
      Carpe diem

      Comment


      • #18
        Δεν υπάρχει σειρά, αποφάσισα να μην ιεραρχήσω τους τίτλους αυτή τη φορά, αλλά να εστιάσω αποκλειστικά στις επιλογές. Η σειρά με την οποία εμφανίζονται οι τίτλοι είναι περισσότερο το αποτέλεσμα μιας προσπάθειας που έκανα να ταιριάξω εικόνα και ήχο.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #19
          Phres kalh apofash nomizw kai mporw na pw pws ekanes arketa kalh douleia me to tairiagma hxou-eikonas, elpizw na doume kai alla paromoia sto mellon.

          Theleis na allakseis ton titlo se "Top Dreamcast games" gia na teriazei perissotero??
          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
          Kindred, this blade and I.
          "

          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
          Greek Gaming Videos
          Greek Final Fantasy Forum

          Comment


          • #20
            Loggo :resp:!Ίσως προστεθούν κάποια στιγμή σε άλλη λίστα και τα Hotd2, Samba de amigo, Shadowman, Headhunter,Bomberman Online,Space Channel 5,MDK 2.

            Comment


            • #21
              Emena kai to Blue stinger mou arese
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #22
                συμφωνω πανω κατω με 2-3 εξαιρεσεις για τα games που επελεξες για το dreamcast ταιριαξες πετυχημενα εικονα και ηχο , καλυτερα που δεν τα εβαλες σε σειρα γιατι θα παιζοτανε η κολοκυθια μετα

                ενα εχω να πω παντως

                skies of arcadia>grandia 2

                αλλα για να ειμαι και δικαιος grandia 2>most home console jrpgs of this generation

                ο galcian του skies of arcadia ειναι απο τους αγαπημενους μου κακους ever σε jrpg

                i mean....look at him!!!



                επισης ο vyce και η eika υπαρχουνε και στο valkyria chronicles επιλεξιμοι σαν μελοι των μοναδων σου

                τελος να προσθεσω οτι ειχα καψει το μεγιστο Phantasy Star Online και ητανε η πρωτη μου online εμπειρια σε κονσολα

                Comment


                • #23
                  Grandia 2>>all (το πρώτο jrpg που τελείωσα ήταν,μη βαράτε).
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #24
                    Τα Capcom VS SNK 2, Marvel VS Capcom 2 και Street Fighter III: Third Strike τα έχω δει και σε άλλες TOP Dreamcast λίστες στην ίδια θέση, προς εξοικονόμηση χώρου. Τα λέμε Capcom Fightings και τελειώνει η υπόθεση.

                    Επίσης, Dreamcast launch


                    PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                    Comment


                    • #25
                      To MVC den einai mesa sthn lista, to Guilty Gear einai kai den einai kan capcom
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #26
                        Μια χαρά το βλέπω στη λίστα (01:50). Το Guilty Gear δεν το είχα προσέξει.

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • #27
                          Ναι είναι Capcom vs. SNK 2, Marvel vs. Capcom 2, Street Fighter III: 3rd Strike και Guilty Gear μαζί.

                          Πάντως μιας και θίχτηκε το ζήτημα της σειράς τόσο πολύ (που βέβαια είναι δικό μου λάθος καθώς δε διευκρίνισα τη λογική με την οποία δημιούργησα το video), μπορεί μεν να μην έφτιαξα το Top-20 με τη λογική του να μπουν όλα σε μια αυστηρή σειρά, παράλληλα όμως, προσπάθησα να αποφύγω να κάνω ένα video που προς το τέλος θα δείχνει το Sonic Adventure πχ. Παρά το σχετικό randomness που προέκυψε στη παρουσίαση των τίτλων δηλαδή, προσπάθησα, από ένα σημείο και μετά, να παρουσιάζονται, λίγο πολύ, οι κορυφαίοι τίτλοι της κονσόλας.

                          Δηλαδή, προφανώς, το μεγαλύτερο κομμάτι του video δε φέρει κάποια λογική συνέχεια στη σειρά με την όποια παρουσιάζονται οι τίτλοι. Πχ, το Power Stone ή το Virtua Tennis, όσο ποιοτικοί τίτλοι και να είναι, προφανώς, και δε θα μπορούσαν να μπουν ψιλότερα από τα Unreal Tournament και Quake III, αυτό είναι γεγονός. Το video όμως, κλείνει με Rez, Soul Calibur και Shenmue. Μια τριάδα με την όποια θα έκλεινα το video ακόμα και στη περίπτωση που ακολουθούσα μια πιο αυστηρή προσέγγιση στο που θα τοποθετήσω κάθε τίτλο.

                          Επιπρόσθετα, οι 9 τελευταίοι τίτλοι που παρουσιάζονται στο video:

                          Shenmue
                          Soul Calibur
                          Rez
                          Jet Set Radio
                          Metropolis Street Racer
                          Phantasy Star Online
                          Skies of Arcadia
                          Resident Evil: Code Veronica
                          Ikaruga

                          Θα ήταν στη πρώτη δεκάδα ακόμα κι αν έφτιαχνα το Top-20 με σκοπό να βάλω τους τίτλους σε μια πιο λογική σειρά.

                          Δε ξέρω αν σε αυτή τη περίπτωση η σειρά θα ήταν ίδια με τη παραπάνω (πιθανότατα θα έβαζα ψιλότερα το PSO πχ) αλλά οι 9 αυτοί τίτλοι θα ήταν σίγουρα στο Top-10. Από εκεί και κάτω, το video είναι προφανές ότι διακατέχεται από αρκετό randomness. Τι να κάνουμε, ήθελα στο συγκεκριμένο σημείο της μουσικής, η Millenia να ρίχνει τις στοταδόμπαλές της, ο Sonic να κάνει κωλοτούμπα και η Serena Williams να χτυπάει τρεις φορές με τη ρακέτα.

                          Η λογική πίσω από την απόρριψη της αυστηρής ιεράρχησης ήταν απλή, αφενός, είναι υπερβολικά δύσκολο να βγει ολόσωστη, αφετέρου, ακόμα κι αν βγει, πάλι θα υπάρχουν διαφωνίες. Όταν εγώ ο ίδιος βλέπω τα video που έχω φτιάξει και βρίσκω σημεία όπου διαφωνώ με τον εαυτό μου (lol), καταλαβαίνετε για τι πράγμα μιλάμε.

                          Γενικά, έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η ουσία μιας Top λίστας έγκειται κατά βάση σε δυο πράγματα. Στο τι μπαίνει στις πρώτες θέσεις και στη συνολική ευστοχία των επιλογών.

                          Οπότε λοιπόν, απέρριψα την αυστηρή βήμα προς βήμα τοποθέτηση, εστιάζοντας σε δυο πράγματα:

                          1 – Στο ποιες θα είναι οι 20 επιλογές του Top-20.
                          2 – Να κλείσω το video με μερικούς από τους κορυφαίους τίτλους της κονσόλας.

                          Οπότε λοιπόν, ακολούθησα τη παραπάνω λογική και το υπόλοιπο video έγινε με στόχο μια, όσο το δυνατόν, αρμονικότερη συνύπαρξη ήχου και εικόνας.

                          Επίσης, δε ξέρω ποια είναι η άποψή σας, αλλά, μέχρι να ξαναδιαφωνήσω μαζί μου τουλάχιστον, θεωρώ ότι, από άποψη ευστοχίας στις επιλογές, αυτό είναι το καλύτερο video που έχω κάνει. Η μοναδική περίπτωση στην οποία θα άλλαζα κάτι στα entries, είναι αν έβαζα περισσότερους multiplatform τίτλους, κάτι το οποίο δεν έκανα καθώς, κατά πολλούς, αυτό δεν έχει νόημα.
                          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                          Comment


                          • #28
                            Tha symfwnhsw pws oles oi epiloges einai petyxhmenes, pws omws den evales kana sega rally 2?
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #29
                              τωρα που το σκεφτομαι το virtua tennis 2 ητανε η πρωτη φορα που κολλησα με παιχνιδι τεννις, θυμαμαι τρελα σκηνικα με φιλους και μου εδωσε το ερεθισμα να μπω στο κοπο να μαθω να παιζω και irl

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Ground_zero View Post
                                Tha symfwnhsw pws oles oi epiloges einai petyxhmenes, pws omws den evales kana sega rally 2?
                                Για τον απλό λόγο ότι το Sega Rally 2, αν και σίγουρα καλός τίτλος, ήταν πισωγύρισμα σε σχέση με το επικό Sega Rally 1. Αλλά και γιατί η έκδοση Dreamcast ήταν αρκετά rushed για να προλάβει το Ιαπωνικό λανσάρισμα.
                                There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                                Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                                Comment

                                Working...
                                X