Announcement

Collapse
No announcement yet.

Xenoblade Chronicles

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #91
    Θελω κι εγω .

    Παντως παντου διαβαζω ποσο quest-heavy ειναι και ολοι εν τελει παιζουν 80-150 ωρες και απορω πραγματικα. Εγω μονο σε ενα παιχνιδι εχω γραψει στο counter πανω απο 50 ωρες (Xenogears), οποτε μαλλον το προσεγγιζω λιγο διαφορετικα το θεμα, τι να πω .

    Οπως και να χει ελπιζω να χει τη χαρη του, αλλα και καποιο νοημα αν θες να το δεις για το setting, το σεναριο, το gameplay και το φοβερο OST που το εχω ηδη ακουσει αρκετες φορες και μου αρεσει πολυ. Tωρα αν η ουσια ειναι στα sidequests ή και grinding κτλ τι να πω.

    Μακαρι να χα ενα Wii τωρα (ή ενα pc της προκοπης), screw X360 .

    Comment


    • #92
      δε θα σου αρεσει πιστευω xeno , το πιθανοτερο ειναι οτι μεσα απο την απογοητευση σου για το story που θα το βρεις ρηχο οτι δεν πραγματευεται τιποτα και blah blah μαλλον θα το θαψεις

      Comment


      • #93
        Ε ενα καλο pacing να χει μου αρκει. Αυτο ειναι πολυ βασικο και οι περισσοτεροι developers του χωρου εχουν ξεχασει τι σημαινει. Αν οι μαχες ειναι καλες και το σεναριο εξελισσεται σταθερα δε βρισκω λογο να μη γουσταρει καποιος. Τωρα προσδοκιες για Xenosaga δεν εχω, ουτε και θα ηθελα κατι στο ιδιο μοτιβο μιας και παροτι μου αρεσε πολυ, πιστευω πως εχω χορτασει απο υπερφορτωμενα (και ως ενα σημειο επιτηδευμενα) σεναρια.
        Απ' την αλλη οκ, εννοειται πως μερικες ιντριγκες και ανατροπες ειναι must .

        Comment


        • #94
          τοτε πρεπει να το βαλεις στο προγραμμα asap

          Comment


          • #95
            Το αστείο είναι ότι το τερμάτισα και συνεχίζω ακόμα να παίζω. Το άτιμο έχει ακόμα μυστικά που πρέπει να βρω.

            Comment


            • #96
              Deus το ξεκίνησες ή ακόμα;
              Carpe diem

              Comment


              • #97
                Αλταιρ το είχα ξεκινήσει και είχα παίξει μάλιστα και περίπου 6 ώρες αλλά τελικά το άφησα.Λίγο η δουλειά,λίγο κάτι άλλες υποχρεώσεις που προέκυψαν,δεν μπόρεσα να το συνεχίσω.Eπίσης λόγω κυκλοφορίας του 13-2 μάλλον θα το αφήσω για λίγο αργότερα.Αν ψηθείς το ξεκινάμε μαζί πάντως.Για πότε λες;


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • #98
                  Late to the party αλλα τελοσπαντων, θελει και αρκετο κουραγιο για να πιασεις ενα παιχνιδι που ολοι λενε πως κραταει 80-120 ωρες. Το βαλα να ριξω ενα βλεφαρο, μπορω να πω αρκετα αλλα θα περιμενω να το προχωρησω λιγο οποτε μπορεσω. Θα θελα να ξερα ποσοι ασχοληθηκαν... Ειχα χασει ολες τις κουβεντες οταν βγηκε γιατι τοτε δεν ειχα καθολου χρονο, ελπιζω να υπαρχουν πανω απο 1-2 ατομα που ασχοληθηκαν σοβαρα με το παιχνιδι γιατι ειναι απιστευτα προσεγμενο και η Monolith εχει εξελιχθει πλεον σε ονομα πρωτης γραμμης στο χωρο. Περισσοτερα εν καιρω.

                  Comment


                  • #99
                    Δεν το έχω τερματίσει (45 ώρες περίπου) αλλά είμαι θέλω λίγες ώρες ακόμα για να φτάσω στο τέλος.
                    Είναι παιχνιδάρα. Απλά. Το καλύτερο J-RPG που βγήκε τα τελευταία χρόνια. Καλό battle system, καλή ιστορία και υπέροχο OST. Λίγο καλύτερους χαρακτήρες να είχε θα ήταν gg. Α ναι, έχει κακάσχημο character design και πριν απο κάθε αρχηγό, θα πρέπει να κάνεις για 1-2 ώρες lvl up.

                    Comment


                    • Παροτι ειχα ακουσει πως ο κοσμος του παιχνιδιου ειναι τεραστιος, αυτο που εχω δει ως τωρα δεν το περιμενα με τιποτα. Το καλυτερο ειναι πως ειπα οταν βγηκα απο Colony 9 πως θα ασχοληθω με gear upgrade / gem crafting κτλ οταν παω στην επομενη πολη. Αχ και να ξερα ποσες ωρες θα μου παρει η επομενη πολη (ακομα δεν την εχω βρει).
                      Τα γραφικα ειναι ενα σοκ οντως, αλλα μετα απο λιγο το ξεχνας κι αυτο και στην τελικη σχεδον κανενας jap developer δε νομιζω να τολμουσε κατι αντιστοιχο σε PS360 λογω κοστους κτλ, οποτε οκ παει κι ερχεται. To OST με Shimomura και Mitsuda στα credits απλα δε γινοταν να μην ειναι καλο. Καπως ετσι οι βολτες στις αχανεις εκτασεις γινονται πολυ πιο ευχαριστες, αντε να δουμε τι θα παρει σειρα και απο αποψης gameplay το οποιο συνεχως σου πεταει νεα πραγματα, σε αντιθεση με τα πιο κλασικα jRPGs.

                      Comment


                      • Τελος κι απο εμενα, δεν περιμενα να τελειωσω ενα τετοιο παιχνιδι μεσα σε 2 βδομαδες λιγο πολυ, αλλα οκ γινονται και αυτα αν δε μπορεις να σταματησεις να παιζεις. 67 ωρες εγραψε το κοντερ, το παιχνιδι ηταν απιστευτα εθιστικο, ειχα να παιξω RPG με τοση ορεξη απο το FFT: WotL. Η πλοκη οντως δεν ειχε κατι ιδιαιτερο και ενω ηταν καλη, το τελευταιο κομματι με τις οποιες ανατροπες μου τα χαλασε λιγο, αλλα η ολη εμπειρια ηταν φοβερη, απιστευτη δουλεια, απιστευτα πολλες λεπτομερειες και πολλες νεες ιδεες για τα δεδομενα των jRPGs. Ο Takahashi μας ειχε αποδειξει πως μονο σεναρια ξερει να γραφει, τωρα απεδειξε πως ξερει να κανει πολυ περισσοτερα, οχι πως ειναι υπευθυνος και για τα παντα (αλλωστε πολλες ιδεες πατανε και στο FF XII), αλλα η Monolith πλεον ανηκει με σιγουρια στους jRPG developers πρωτης γραμμης και με το X στο Wii U ελπιζω να μπορεσει να δωσει κατι ακομα καλυτερο και πιο πληρες.
                        Περισσοτερα για το ιδιο το παιχνιδι απο αυριο, για την ωρα υπνος γιατι ξημερωθηκαμε με το τελευταιο dungeon.

                        Comment


                        • Μετά απο πολύ καιρό είπα να το συνεχίσω. Σύνδεσα το pc με την τηλεόραση (hdmi) μιας και το παίζω με emulator (dolphin), κατέβασα τα HD Texture files και το παιχνίδι είναι απλά πανέμορφο σε 32άρα με τα hd textures. Έμεινα όταν το έκανα για πρώτη φορά.

                          Comment


                          • Revival, εχω προπαραγγειλει το παιχνιδι και μιας και δεν ειχα ασχοληθει ουτε με το original ουτε με το 3ds rerelease, ειμαι πολυ χαρουμενος που θα το βιωσω ως εμπειρια για πρωτη φορα. Παρακατω παραθετω ενα συγκριτικο απο τις διαφορες εκδοσεις:


                            Τωρα δυστυχως, οπως διαβασω το Era οι αναλυσεις θα ειναι περιπου ιδιες με αυτες του Xenoblade 2, handheld 378-540p, docked 540-720p που σημαινει οτι undocked θα ειναι παλι sub sd.
                            https://www.resetera.com/threads/xen...p-720p.212535/

                            Οπως και να εχει ας περιμενουμε και την αναλυση του DF οπου θα παρουμε μια καλυτερη εικονα υποθετω. Να θυμισω οτι προσωπικα το XB2 το επαιξα μονο σε handheld οποτε θεωρητικα, παλια μου τεχνη κοσκινο, παρ'ολα αυτα ειχα ελπιδες για κατι καλυτερο να πω την αληθεια. Λεγεται και Definitive Edition παναθεμα το. .
                            Last edited by nooto; 25-05-2020, 08:54 PM.

                            Comment


                            • Τουλαχιστον διαβασα οτι τις περισσοτερες φορες θα ναι στην top αναλυση και σπανια θα πεφτει. Ουτως ή αλλως το ανθρωπινο ματι δε βλεπει πανω απο 720p οπως και πανω απο 24 fps αρα το παιχνιδι δεν εχει να ζηλεψει σε τπτ τις αλλες κονσολες. Ακομη και στο PS5 να βγαινε τα ιδια γραφικα θα χε.
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • Τουλαχιστον διαβασα οτι τις περισσοτερες φορες θα ναι στην top αναλυση και σπανια θα πεφτει
                                Κοιτα περα απο την πλακα αυτο το διαβασα και εγω, οτι φαινεται να ειναι κατα ενα 90% στα high settings απο οσο εχουν δει, το οποιο ειναι πολυ μεγαλη βελτιωση απο το XB2. Επισης και το framerate ειναι locked στα 30 χωρις issues στο frame pacing. Οπως και να εχει σε 4-5 μερες υποθετω θα το εχω στα χερια μου οποτε θα γραψω εντυπωσεις + λογικα και το DF θα κανει αναλυση οποτε θα μαθουμε και αναλυτικα.

                                Comment

                                Working...
                                X