Announcement

Collapse
No announcement yet.

Legend of Grimrock

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Δεν ξέρω, μου κάνει κλικ ο τίτλος και τον αγόρασα χθες μιας και τέλειωσε η κάρτα στο Old Republic και δεν έχω τι να παίξω. Θα το ξεκινήσω μάλλον απόψε, δείχνει αυτό που θέλω για τις νεκρές ώρες στη δουλειά - για να σταματήσω να λιώνω το Warcraft 3 για νιοστή φορά
    sigpic

    Comment


    • #17
      Τώρα που γύρισα σπίτι κατεβαίνει από GOG και σύντομα θα έχετε πρώτες εντυπώσεις...
      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #18
        Το ξεκίνησα χθες και σταμάτησα στο πέμπτο επίπεδο, Hallways. Στη frontline έχω ένα Μινώταυρο Fighter με axe/shield και ένα Eρπετό rogue με dagger/throwing weapon ενώ πίσω δύο μάγoυς, άνθρωπος και σαύρα, με Fire/Earth και Air/Ice skills αντίστοιχα.

        Τίποτα ιδιαίτερο ως σχόλιο, πρόκειται για μια αυθεντική, old-school, dungeon crawling εμπειρία έτσι σε λίγο νοσταλγικό για τους λάτρεις και ανάλαφρο ύφος, πράγμα που προφανώς οφείλεται στη διασκέδαση που προσφέρει ακόμα και σε gamers σαν του λόγου μου που σε τρυφερότερες ηλικίες με ιντρίγκαραν περισσότερο οι προκλήσεις ενός platform παρά παιχνίδια όπως το Lands of Lore και το Dungeon Master.

        Μάχες σε μπόλικο hit'n'run τακτικό φόντο και γρύφοι στο περιβάλλον, περιβάλλον που ουρλιάζει δε φωνάζει απλώς για άμεση κυκλοφορία του επερχόμενου editor ώστε να δούμε περισσότερες τοποθεσίες, mods και ότι τραβάει η ψυχή μας, τώρα που το πράγμα είναι φρέσκο και σαλεύει.

        Για indie δημιουργία 5-6 ατόμων είναι κάτι παραπάνω από αξιοπρεπέστατη προσπάθεια. Προσωπικά την έχω καταβρεί, είναι ακριβώς αυτό που ήθελα για τις νεκρές ώρες στη δουλειά και μακάρι να βγουν πολλά mods και, γιατί όχι, ακόμα κι ένα turn-based σύστημα θα ήταν καλοδεχούμενο.
        sigpic

        Comment


        • #19
          Έχω κλείσει 3 ώρες στον τίτλο και είμαι στα μισά του τρίτου επιπέδου.

          Πρώτον, στο hard είναι όντως δύσκολο. Την έχω πατήσει μπόλικες φορές και ακόμα την πατάω. Αγαπημένη μου η φορά που κατάφερα να βρεθώ ανάμεσα σε 2 τέρατα σε ένα στενό διάδρομο, με το ένα μπροστά και το άλλο πίσω μου.

          Δεύτερον, ο χειρισμός είναι ο καλύτερος δυνατός αλλά από πλευρας χρηστικότητας δεν ξεπερνά το turn - based. Μου είναι αδύνατο να κάνω backstab για κάποιο λόγο. Πάντως είναι πολύ αξιόλογη προσπάθεια, οι μάχες είναι αρκετά ενδιαφέρουσες και απαιτητικές.

          Θα ήθελα λίγη περισσότερη ποικιλία στα γραφικά, αν και το level design είναι πολύ καλό και έχει πέσει ΤΡΟΜΕΡΗ δουλειά. Άπειρα μυστικά, πολλή προσπάθεια διαφοροποίησης από περιοχή σε περιοχή, όμορφοι γρίφοι, πολλή παρατηρητικότητα, ενδιαφέρον character building και σύστημα μαγείας, απελευθέρωση από την ανάγκη του stash και του "κουβαλάω και το παραμικρό σκατολοϊδι στον έμπορα" και κυρίως αυθεντική dungeon crawling ατμόσφαιρα σε στυλ Stonekeep.

          Ένα πάρα πάρα πολύ ωραίο, στιβαρό παιχνίδι που ίσως δεν κάνει κάποια υπέρβαση μα είναι αυτό ακριβώς που περιμέναμε και έπρεπε να είναι. Όπως είπε και ο Deus Dope ο editor θα το απογειώσει.

          Τώρα, πέρα από την προπαραγγελία που είχα κάνει από το GOG έχει πέσει στα χέρια μου ένα Steam Key για τον τίτλο. Όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά για το παιχνίδι μπορεί να μου στείλει ένα ΠΜ και θα του το δώσω, εννοείται δωρεάν. Μόνο σκεφτείτε αν πραγματικά θα αφιερώσετε χρόνο στον τίτλο, επειδή πιθανόν να το στερήσετε από κάποιον που τον ενδιαφέρει πραγματικά. Ο πρώτος που θα μου στέιλει ΠΜ θα πάρει τον κωδικό.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #20
            Εφόσον υπάρχει ένα άλλο θέμα που άνοιξα εγώ για το ίδιο παιχνίδι, μπορεί κάποιος να συγχωνεύσει αυτό εδώ με το δικό μου που άνοιξα νωρίτερα;



            Επίσης, άρχισα το παιχνίδι!
            sigpic

            Comment


            • #21
              Λοιπόν,

              Τερμάτισα το Legend of Grimrock.

              Τα γραφικά είναι εκπληκτικά όμορφα. Η μουσική πολύ σκοτεινή electronica. Ο χειρισμός ήταν πολύ καλός, αλλά λίγο απάλευτος σε ότι αφορά την χρήση των χαρακτήρων.

              Το σενάριο και η ιστορία είχαν κάτι λίγο περίεργο. Ποιος ήταν ο σκοπός τους να τους στείλουν στην φυλακή; Για πειράματα ή για επίλυση του μυστήριου του Γκρίμροκ προς όφελος της μεταμέλειας τους;

              Το σίγουρο είναι ότι πρόσεξα ότι οι δαίμονες πιο κάτω με τα πλοκάμια μου θύμιζαν αυτούς τους Deep Ones, αλλιώς τα γνωστά τέρατα του H.P. Lovecraft.
              sigpic

              Comment


              • #22
                Ανακοινωθηκε οτι αναπτυσσεται τπ legend of grimrock 2.


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment

                Working...
                X