Announcement

Collapse
No announcement yet.

Suikoden Saga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Το Suikoden 1 έχει βγει για Saturn (JPN) αλλά και PCs. Στο δεύτερο νομίζω είναι στην Κινέζικη χωρίς να είμαι σίγουρος..Υπάρχει και σε Ιαπωνικά κινητά.

    To Suikoden 3 το βρήκα πιο ολοκληρωμένο απ'όλα ενώ το 2 πιο ώριμο. Για μένα η σειρά πάει κάπως έτσι :

    Suikoden 3 > 2 > 5 > 1 > 4 > Tierkreis

    To Τactics δε το βάζω στη λίστα. Περί Tactics, θυμάμαι έλεγα στo forum παλιότερα μία μικρή ιστοριούλα για το πως την πάτησα κι αγόρασα την Ιαπωνική του έκδοση, νομίζοντας ότι είναι ένα άλλο RPG.. εκεί το ονόμασαν Rhapsodia...

    To 4 ενώ δε το λες κακό παιχνίδι...με είχε απογοητεύσει απίστευτα. Mετά το 3, αυτή η αλλαγή ύφους, οι μέτριοι χαρακτήρες..μου ήρθαν κάπως. Το Tierkreis ...κι αυτό δεν είναι κακή επιλογή αλλά δε θα έπρεπε να λέγεται Suikoden... δεν έχει το ύφος, το βάρος και τις προσωπικότητες για να σταθεί δίπλα στα άλλα.

    Yπάρχουν και τα spin-off Genso Suikogaiden Vol.1 & 2 αλλά τα βρήκα παντελώς αδιάφορα.
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #17
      το 3 ενω ειχε ενδιαφερον συστημα με τα skills σε καθε χαραχτηρα που εδιναν μια επιπελον διαφορετικοτητα ειχε πολυ κακο pacing και γενικα υπηρχε μια ανακυκλωση καθως επαιζες το μισο παιχνιδι με τρεις διαφορετικους ηρωες που πηγαινανε στα ιδια μερη ξανα και ξανα, και οταν
       
      αποφασιζες για το ποιος θα γινει ο flame champion
      το παιχνιδι απο εκεινο το σημειο και επειτα τελειωνε πολυ συντομα και σχετικα αποτομα, τουλαχιστον
       
      yuber+Luc για villains=win



      ενας ειναι ο master ομως sta suikoden!! (κριμα που εμφανιζεται μονο στα δυο πρωτα suiko)



      τον persmerga τον επαιρνες παντα αρκετα lvls πανω απο τον ηρωα σου end game και οι εξοπλισμοι του ητανε fixed πανω του δεν βγαινανε...οχι πως ειχες λογω για να τους βγαλεις αφου ητανε οι καλυτεροι

      DA best tank και ανοιγε και lvl 4 magic

      Comment


      • #18
        Originally posted by Scatman View Post
        Το Suikoden 1 έχει βγει για Saturn (JPN) αλλά και PCs. Στο δεύτερο νομίζω είναι στην Κινέζικη χωρίς να είμαι σίγουρος..Υπάρχει και σε Ιαπωνικά κινητά.
        Αυτα δεν τα έγραψα απλά επειδή δεν είχαν βγει στα αγγλικά όπως και τα Suikogaiden.

        Originally posted by Scatman View Post
        To 4 ενώ δε το λες κακό παιχνίδι...με είχε απογοητεύσει απίστευτα. Mετά το 3, αυτή η αλλαγή ύφους, οι μέτριοι χαρακτήρες..μου ήρθαν κάπως. Το Tierkreis ...κι αυτό δεν είναι κακή επιλογή αλλά δε θα έπρεπε να λέγεται Suikoden... δεν έχει το ύφος, το βάρος και τις προσωπικότητες για να σταθεί δίπλα στα άλλα.
        Συμφωνώ σε όλα. Επίσης στο 4, το Normal Battle theme song είναι το αγαπημένο μου απ' όλα τα Normal battle themes των Suikoden παιχνιδιών.

        Originally posted by Vaynard View Post
        ενας ειναι ο master ομως sta suikoden!! (κριμα που εμφανιζεται μονο στα δυο πρωτα suiko)



        τον persmerga τον επαιρνες παντα αρκετα lvls πανω απο τον ηρωα σου end game και οι εξοπλισμοι του ητανε fixed πανω του δεν βγαινανε...οχι πως ειχες λογω για να τους βγαλεις αφου ητανε οι καλυτεροι

        DA best tank και ανοιγε και lvl 4 magic
        Πω!!! Μαζί με Luc είναι οι αγαπημένοι μου χαρακτήρες.

        Επίσης να πω κάτι για το Suikoden 5. Όταν το άρχισα ήμουν έτοιμος να το παρατήσω, όχι επειδή ήταν κακό αλλά επειδή δεν είχε κάτι έτσι ώστε να σε πορώσει αλλά
         
        όταν είχαν έρθει και σου πήραν το κάστρο, τότε αρχίζει το κανονικό παιχνίδι. Η αρχή ήταν απλά ένα opening του παιχνιδιού.

        Comment


        • #19
          Κι αυτό είναι το μεγαλύτερο μείον του Suikoden 5, slow paced σενάριο και προσθέτω.... LOADING TIMES!
          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #20
            Μιας και βρήκα έναν καλό οδηγό, είπα να ξεκινήσω το πρώτο.
            Να ρωτήσω σε αυτούς που το έχουν τερματίσει τα πρώτα 3 games και με τους 108 χαρακτήρες. Μιας και το Suikoden III δεν έχει βγει στην Ευρωπή (PAL), θα πρέπει να αρχίσω τα 2 πρώτα Suikoden με την Αμερικάνικη version για να περάσω μετά το complete save file απο τα 2 πρώτα Suikoden στο 3. Σωστά?

            Comment


            • #21
              δεν παιρνω ορκο για το save απο το 2 στο 3, αλλα δεν θυμαμαι να περνεις κατι σημαντικο στο 3, στο δυο αν εχεις save στο last σημειο του 1 ξεκλιδωνεις τον imbah ηρωα του 1 στο 2 και τον κανεις recruit

              Comment


              • #22
                Έχω παίξει όλη τη σειρά εκτός από το 3. Γενικά έχω πολύ καλές εντυπώσεις από όλα. Δεν ξέρω γιατί λέτε ότι το Tierktreis δεν είναι τόσο καλό όσο τα άλλα. Είναι ένα από τα αγαπημένα μου παιχνίδια στο DS.

                Γενικά το καλύτερο κατ'εμέ είναι το 2. Πολύ καλή ιστορία και ενδιαφέροντες χαρακτήρες.
                https://www.emulator-zone.com
                I am an iteration closer to my desired solution!
                The World Ends With You

                I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                Castlevania Lords of Shadow

                I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                Hyperdimension Neptunia

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Napster View Post
                  Μιας και βρήκα έναν καλό οδηγό, είπα να ξεκινήσω το πρώτο.
                  Να ρωτήσω σε αυτούς που το έχουν τερματίσει τα πρώτα 3 games και με τους 108 χαρακτήρες. Μιας και το Suikoden III δεν έχει βγει στην Ευρωπή (PAL), θα πρέπει να αρχίσω τα 2 πρώτα Suikoden με την Αμερικάνικη version για να περάσω μετά το complete save file απο τα 2 πρώτα Suikoden στο 3. Σωστά?
                  Δεν παίρνω όρκο γιατί δεν το έχω δοκιμάσει αλλά ΕΑΝ δε με απατά η μνήμη μου από search που έκανα παλιότερα, εφόσον κάνεις Load το save του 2 με τα data του 1, αποκτάς μέλη κι απ'τα 2 παιχνίδια.

                  Λογικά θες τις Αμερικάνικες εκδόσεις.

                  Γιατί δεν τα δοκιμάζεις σε emu πρώτα πριν μπεις στον κόπο?
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • #24
                    hmm ειμαι 99,9% σιγουρος οτι δεν παιρνεις extra χαραχτηρες στο 3 με σωσιμο απο το 2, αυτο γινεται μονο στο 2 με σωσιμο απο το 1 που παιρνεις τον mcDohl οπως ειπα ποιο πανω

                    αλλα στανταρ θα παιρνει στο 3 καποια extra scripts με σωσιμο του 2

                    Comment


                    • #25
                      Μάλλον έχεις δίκιο και λογικά αυτή είναι η πηγή σου :
                      GameSpot is the world's largest source for PS4, Xbox One, PS3, Xbox 360, Wii U, PS Vita, Wii PC, 3DS, PSP, DS, video game news, reviews, previews, trailers, walkthroughs, and more.


                      που είναι και η μόνη διαθέσιμη που απαντά ευθέως στο ερώτημα. Πρακτικά τίποτα δηλαδή άρα δεν αξίζει τον κόπο.

                      Άσχετο, έχω ένα παιχνίδι στο PSX που λέγεται :
                      Suikoden Tendo 108 Sei

                      To πρόβλημα είναι o dev -> KOEI

                      Δεν το έχω δοκιμάσει αλλά προφανώς δεν έχει σχέση
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • #26
                        τον mcDohl τον θυμομουνα δεν ξεχνιεται τετοιο πανηγυρι στο 2 ειχε αρρωστα στατιστικα μακραν ο καλυτερος χαραχτηρας στο παιχνιδι με το soul eater φυσικα και 3 rune slots, ειχε και double leader unite atack με τον hero του 2 αλλα δεν εκανε τοσο dmg οσο το unite attack με τον Jowy (τον rival του hero στο 2)

                        ps. δεν googlara τιποτα οτι εγραψα ειναι μεσα στην ναφθαλινη του μυαλου μου

                        Comment


                        • #27
                          Napster αν έχεις action replay θα σου πρότεινα απλώς να φορτώσεις ένα έτοιμο save από το gamefaqs που να είναι στην αρχή με τα saves ήδη φορτομένα, π.χ. αυτό

                          Εγώ αυτό είχα γιατί είχα παίξει PAL τα 1 και 2 και δεν έβρισκε τα save.
                          https://www.emulator-zone.com
                          I am an iteration closer to my desired solution!
                          The World Ends With You

                          I will wipe out the Belmonts from the face of earth!
                          Castlevania Lords of Shadow

                          I am Wowser, King of the Woopa Twoopa and ruler of the Shroom Kingdom
                          Hyperdimension Neptunia

                          Comment


                          • #28
                            Αχχχ αυτό το Soul Eater. Στο 4ο Suikoden το τελευταίο boss, με Ted+Soul Eater+Item για να γεμιζουν τα skills και σε 5 γύρους άντε γεια!

                            belmont Βασικά θέλω να το παίξω το πρώτο γιατί ποτέ δεν το είχα τερματίσει.

                            Επίσης το δοκίμασα μόλις τώρα.
                            Δεν γίνετε απο το PAL στο Αμερικάνικο να μεταφέρεις save.

                            Comment

                            Working...
                            X