Announcement

Collapse
No announcement yet.

Competitive Gaming

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Αυτή τη στιγμή είναι όντως πρώτο και στο twitch αλλά πιο πολύ μετράνε τα απόλυτα νούμερα που χθες έπιασε μέχρι και 150κ. Πρέπει να κάνεις register για να σου έρθει κλειδί, το καλό είναι ότι έχει και twitch drops οπότε είχα αφήσει ανοιχτά για ώρα χθες μπόλικα streams και τελικά μου ήρθε το invite το βράδυ. Το magic απέχει χιλιόμετρα και ούτε πρόκειται να γίνει ποτέ next big thing για μια σειρά από λόγους που εν ολίγοις συνοψίζονται στο ότι δεν μπορεί να έχει μεγάλο community. To ακριβώς αντίθετο δηλαδή από το Runeterra. Φαίνεται να έχει αντιγράψει πολύ καλά μια μίξη HS και magic, με τρόπο που αν έχεις εμπειρία από καρτοπαίχνιδα να μπορείς να μπεις πολύ εύκολα στο πνεύμα ενώ και η οικονομία του φαίνεται να είναι πολύ τίμια. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι rewarding αλλά το γεγονός ότι σου βάζει φρένο στο πόσα μπορείς να ξοδέψεις ανά εβδομάδα δείχνει ότι όντως θέλουν να το κάνουν φιλικό και προσβάσιμο στο μέσο παίκτη.

    Comment


    • Originally posted by sub_zero View Post
      Αυτή τη στιγμή είναι όντως πρώτο και στο twitch αλλά πιο πολύ μετράνε τα απόλυτα νούμερα που χθες έπιασε μέχρι και 150κ. Πρέπει να κάνεις register για να σου έρθει κλειδί, το καλό είναι ότι έχει και twitch drops οπότε είχα αφήσει ανοιχτά για ώρα χθες μπόλικα streams και τελικά μου ήρθε το invite το βράδυ. Το magic απέχει χιλιόμετρα και ούτε πρόκειται να γίνει ποτέ next big thing για μια σειρά από λόγους που εν ολίγοις συνοψίζονται στο ότι δεν μπορεί να έχει μεγάλο community. To ακριβώς αντίθετο δηλαδή από το Runeterra. Φαίνεται να έχει αντιγράψει πολύ καλά μια μίξη HS και magic, με τρόπο που αν έχεις εμπειρία από καρτοπαίχνιδα να μπορείς να μπεις πολύ εύκολα στο πνεύμα ενώ και η οικονομία του φαίνεται να είναι πολύ τίμια. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι rewarding αλλά το γεγονός ότι σου βάζει φρένο στο πόσα μπορείς να ξοδέψεις ανά εβδομάδα δείχνει ότι όντως θέλουν να το κάνουν φιλικό και προσβάσιμο στο μέσο παίκτη.
      Το Magic εχει μεγαλο community αλλα ειναι περισσοτερο στο physical παρα στο online, και ειναι και αρκετα πιο complex παιχνιδι οποτε ναι δυσκολα θα πιασει κορυφη, αλλα γενικα ανεβαινει οσο παει.

      Τσμπισα και εγω κλειδι runeterra πριν λιγο απο twitch και θα το δοκιμασω σε λιγο.

      Comment


      • Βασικά έτσι όπως το έθεσα ακούστηκε λάθος. Το Magic προφανώς και έχει community από πίσω και προφανώς είναι σημείο αναφοράς γενικά για ότι έχει να κάνει με κάρτες. Το θέμα είναι ότι εμείς μιλάμε για το digital που αν και στα βασικά και στη θεωρία είναι ίδιο με το physical έχει μεγάλη διαφορά στον κόσμο. Στο digital στην πλειοψηφία τους ψάχνουν κάτι απλό και γρήγορο να μπορούν να παίξουν και να περάσουν καλά. Το απλό και γρήγορο είναι παρεξηγήσιμο βέβαια αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα και ρηχό. To hearthstone το είχε πετύχει αυτό και σε συνδυασμό με το ότι υπήρχε το όνομα της blizz από πίσω μπόρεσε να καθιερωθεί και να παγιώσει ένα community όπου ο παίκτης που θα ερχόταν είχε επιλογές να ψάξει σε sites, streams, τουρνουά κτλ. Στο gwent πχ που ακόμα ψιλοπαίζω, αυτή τη στιγμή δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια πηγή για να βρίσκεις συστηματικά και έγκαιρα Decks, βγαίνει Expansion ή patch και ενώ θέλω καταλήγω να μην έχω κάτι να παίξω.

        Comment


        • Originally posted by sub_zero View Post
          Βασικά έτσι όπως το έθεσα ακούστηκε λάθος. Το Magic προφανώς και έχει community από πίσω και προφανώς είναι σημείο αναφοράς γενικά για ότι έχει να κάνει με κάρτες. Το θέμα είναι ότι εμείς μιλάμε για το digital που αν και στα βασικά και στη θεωρία είναι ίδιο με το physical έχει μεγάλη διαφορά στον κόσμο. Στο digital στην πλειοψηφία τους ψάχνουν κάτι απλό και γρήγορο να μπορούν να παίξουν και να περάσουν καλά. Το απλό και γρήγορο είναι παρεξηγήσιμο βέβαια αλλά δεν σημαίνει απαραίτητα και ρηχό. To hearthstone το είχε πετύχει αυτό και σε συνδυασμό με το ότι υπήρχε το όνομα της blizz από πίσω μπόρεσε να καθιερωθεί και να παγιώσει ένα community όπου ο παίκτης που θα ερχόταν είχε επιλογές να ψάξει σε sites, streams, τουρνουά κτλ. Στο gwent πχ που ακόμα ψιλοπαίζω, αυτή τη στιγμή δεν νομίζω ότι υπάρχει κάποια πηγή για να βρίσκεις συστηματικά και έγκαιρα Decks, βγαίνει Expansion ή patch και ενώ θέλω καταλήγω να μην έχω κάτι να παίξω.
          Ετσι ειναι. Παντως το arena ειναι αρκετα γρηγορο, πολυ πιο γρηγορο φυσικα απο το physical και εχεις παρα πολλες πηγες για να βρεις decks. Το εχουν κανει αρκετα πιο polished τελευταια και ειναι και αρκετα ευκολο να φτιαξεις T1 decks με λιγη υπομονη.

          Gwent εχω να παιξω παρα πολυ καιρο, επαιξα λιγο με το homecoming αλλα το αλλαξανε παρα πολυ και δεν με εψησε. Δεν ξερω τι εχουν κανει τελευταια παντως, ισως ριξω μια ματια καποια στιγμη.

          Comment


          • Tha paiksw kiegw to card game otan vgei.
            Mexri tote eimai periastasiaka on and off sto Shadowverse.
            Poly kalytero kai apeirws pio gennaiodwro me tis kartes tou apo to hearthstone IMO.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment

            Working...
            X