Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί ΚΟΜΙΞ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Δε περιμενα ποτε οτι θα υπαρχουν σκληροπυρινικοι φανς του Don Rosa, ο τυπος ειναι αθλιος, τα αστεια του πιο υπερβολικα πεθαινεις, τα σκιτσα του επισης εχουν τοση λεπτομερεια που σου βγαινουν τα ματια, και το χειροτερο ειναι οτι προσπαθησε να βαλει σε καλουπια την ιστορια του Σκρουτζ με το βιο και πολιτεια μη αφηνοντας πολλα περιθωρεια σε αλλους καλλιτεχνες να χτισουν τις δικες του ιστοριες. Σα τους fans των Zelda με τις καμμενες θεωρειες τους περι timeline. Αυτο που εσεις λετε
    του έδωσε όνομα, χρόνο, δομή πάντα με τρομερή ευλάβεια στο original υλικό.
    εγω το λεω απεριοριστη μαλακια.
    Υπηρχε λογος που ο Barks δε θα εκανε ποτε κατι τετοιο. Ο Barks εγραφε ιστοριες, δεν εφτιαχνε χαρακτηρες, οι χαρακτηρες ηταν απλα ρολοι για να περασει κατι νεο καθε φορα, κατι ξεχωριστο, ενα μηνυμα. Καθε ιστορια του Barks μου αφηνε κατι ωραιο και ηταν ευχαριστη εμπειρια. Δεν ειχε σημασια το που, το ποτε, το αν υπηρχαν αντιφασεις με παλαιοτερες ιστοριες.
    Do a barrel roll!

    Comment


    • #32
      Δε περιμενα ποτε οτι θα υπαρχουν σκληροπυρινικοι φανς του Don Rosa,


      Δεν είμαι "σκληροπυρηνικός φαν", απλά καταθέτω τη γνώμη μου. Προσωπικά απόλαυσα τις ιστορίες του και επειδή η καλλιτεχνική του νοοτροπία απέχει πολύ απο αυτή του Barks και των ιταλών λογικό είναι να ξενίζει κόσμο.. Γούστα είναι αυτά, όπως είπατε.

      Comment


      • #33
        Den kserw an trolarei o Ramparter alla na sovarologei mia fora apokleietai.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #34
          Don Rosa Sucks και το βαζω και υπογραφη αν θες.. Δεν ειναι θεμα Κόμιξ πλεον...

          Comment


          • #35
            Στην αρχή είχα χαρεί με την συζήτηση που ξεκίνησε γιατί θεώρησα πως θα γίνει μια ωραία κουβέντα αλλά έκανα λάθος.Αντί να γίνει μια ωραία κουβέντα εσείς είτε τρολάρετε είτε απλά θάβετε,δεν έχω καταλάβει ακόμα τι γίνεται εδώ και πραγματικά δεν βρίσκω τον λόγο για κάτι τέτοιο.Η ειρωνία και το τρολινγκ έχουν και αυτά την ώρα τους.Btw τόσο ο Μπαρκς όσο και ο Ρόσα έχουν φανατικούς θαυμαστές σε όλες τις χώρες για διαφορετικούς λόγους ο καθένας,μια πεντάλεπτη αναζήτηση στο google θα σας πείσει.


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #36
              Deus, gramma apo to spiti kai afierwmeno eksairetika, oi 2 agaphmenes mou istories!
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #37
                Ωραίος ground.;)

                Εγώ λίγο δυσκολεύομαι να ξεχωρίσω ποιες ιστορίες του Ρόσα είναι οι αγαπημένες μου...Ο λόγος είναι απλός,βρίσκω τόσο τέλειες τις ιστορίες του!Πάντως το γράμμα από το σπίτι είναι σίγουρα από τις αγαπημένες μου,είναι η πιο συγκινητική ιστορία που έχω διαβάσει,όσα την διάβαζα είχα ανατριχιάσει και σε σημεία είχα συγκινηθεί σε σημείο να βουρκώσω(είμαι και 29 ετών ολόκληρος μαντράχαλος).

                Αγαπημένες ιστορίες είναι σίγουρα το αφιερωμένο εξαιρετικά,η οποία είχε ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ τέλος,οι ιστορίες με τους 3 καμπαλέρος που τις βρήκα λιγότερο ψαγμένες αλλά πολύ ευχάριστες,ο θησαυρός στην γυάλα,φυσικά το έπος που ακούει στο όνομα φύλακες της χαμένης βιβλιοθήκης (αν και δεν μου άρεσε ο εντελώς παθητικός ρόλος του ντοναλντ) και φυσικά αναφορά πρέπει να γίνει στον βίο και πολιτεία του σκρουτζ μακ ντακ,η οποία είναι η καλύτερη κομικ ιστορία που έχω διαβάσει ανεξαρτήτως σχεδιαστή και ήρωα.

                Παρόλο που ξεχωρίζω αυτές που έγραψα εδώ σιγουρα αυτήν την στγμή δεν λαμβάνω υπόψιν μου και πολλές άλλες ιστορίες.Αν αρχίσω να τις σκέφτομαι μια μια και να τις θυμάμαι στην λίστα με τις αγαπημένες μου ιστορίες του ρόσα θα τις συμπεριλάβω όλες.Ο άνθρωπος είναι ο ορισμός του respect.Aυτό ήταν,ψήθηκα να διαβάσω από την αρχή για νιοστή φορά τις ιστορίες του.:xp:


                Tidy!

                Do not blame me.Blame yourself or God.
                In Matsuno we trust.

                Comment


                • #38
                  Oi 3 kabaleros h alhtheia einai pws den mou aresoun, apo ekei kai ystera omws pera apo ta treasure hunts kai tis synesthimatikes, oi istories tou Rosa pou me trelenoun einai oles ekeines pou xrhsimopoioun kati teleiws trela kai prwtotypa "kinhmatografika kolpa"??, sthn afhgish tous pou tis kanei na ksexwrizoun poly.

                  - H istoria pou ksetylisetai apo thn optikh gwnia tou kermatos
                  - H mission impossible skhnothesia pou oi lykoi prospathoun na perasoun tis asfaleies tou thysavrofylakeiou.
                  - H istoria opou mpainoun mesa sta oneira tou Scrooge kai vlepoun ti esti Mcduck sta niata tou.
                  - To pws xeirizetai fantastikes katastaseis opws to stamathma tou xronou, thn xrhsh portals (opou ginetai maxh Scrooge kai Magica enw o enas einai sto thysavrofylakeio kai o allos ston vezouvio), h thn allagh varythtas mono gia sygekrimena atoma kai fysika ton pangosmio dialyth.

                  Apistefta pragmata
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #39
                    Απο τις πιο ευρηματικές ιστορίες του Rosa και σίγουρα η αγαπημένη μου είναι αυτή όπου ο Ντόναλντ φέρνει ένα μηχάνημα άμυνας στο θησαυροφυλάκιο όπου πιάνει συνομιλία ενός στρατού που είναι έτοιμος να κλέψει τη περιουσία...

                    Comment


                    • #40
                      Απο τις πιο ευρηματικές ιστορίες του Rosa και σίγουρα η αγαπημένη μου είναι αυτή όπου ο Ντόναλντ φέρνει ένα μηχάνημα άμυνας στο θησαυροφυλάκιο όπου πιάνει συνομιλία ενός στρατού που είναι έτοιμος να κλέψει τη περιουσία...
                      Nai se afthn thn istoria kovetai to thysavrofylakeio sthn mesh kai vlepoume gia prwth fora thn tomh tou me ta diafora diamerismata ktl ktl.
                      Afth h istoria pistevw apotelese empnefsh gia to "Mourgolikoi enantion thysavrofylakeiou" pou ekei vlepoume leptomerestata sxedia (blueprints) kathe orofou, dwmateiou kai pagidas
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #41
                        Παιδια σοβαρολογω, σορρυ αν ηταν πολυ αποτομο το ποστ απλα ειναι η αγανακτηση γιατι ειχα κουραστει πραγματικα με τον Ντον Ροσα, απλα δε τον πιστευα το τυπο. Ειχε το θρασος μεχρι και να απορριπτει ιστοριες αλλων δημιουργων σα να ηταν ο νταβατζης του background του Σκρουτζ.

                        Επισης δε μ'αρεσε οτι πιανοταν απο καθε τι μικρο και το σκαλιζε, να πχ η Γκολντη υπηρξε σε μια ιστορια του Μπαρκς μονο και μονο για να δειξει και μια αλλη πλευρα του Σκρουτζ και ο Ροσα την εκανε ολοκληρο σαγκα και τουρκικο σιριαλ, οτι τη γουσταρει οτι τη σκεφτεται κλπ και απο γριουλα στην αλλη πλευρα της Αμερικης τη μετετρεψε σε cougar γκομενα...

                        ΥΓ: Bottom line, δε τρολλαρα καθολου, δεν αντεχω τον Ροσα, υπηρχαν αλλοι πολλοι ποτ γραφαν φοβερα αλλα γιναν τοσο γνωστοι δυστυχως (Σκαρπα, Καβατσιανο κα που δε θυμαμαι πια)

                        ΥΓ2: Τωρα ειδα τα ποστς του NoEqual, μα ποσο μοιαζουμε ρε γαμωτο, οι αποψεις μας ειναι τοσο ιδιες που δε συναθροιζονται αλλα πολλαπλασιαζονται μεταξυ τους κανοντας καθε αλλη αποψη να μη μπορει ουτε για αστειο να σταθει διπλα στη δικη μας - true story.
                        Do a barrel roll!

                        Comment


                        • #42
                          O Don Rosa pote den aperhpse istories allwn dhmiourgwn.
                          Afto pou ekane einai na mhn tis vazei sto idio sympan me to canon tou Carl Barks kai poly swsta ekane giati sthn telikh aftes oi istories tha mporousan na thewrountai mono canon.

                          Twra gia ola ta ypoloipa entaksei se allous aresoun oi istories me vathos kai nohma kai se allous aresoun apla anwsta kathimerina gags stis efhmerides, den tha diafwnisoume ekei.
                          "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                          But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                          Kindred, this blade and I.
                          "

                          "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                          Greek Gaming Videos
                          Greek Final Fantasy Forum

                          Comment


                          • #43
                            Ramp ο Ρόσα,όπως και σχεδόν κάθε σχεδιαστής,ορίζει το δικό του σύμπαν όταν γράφει ιστορίες.Αν το ψάξεις θα δεις πως έτσι είναι,εδώ υπάρχουν ιστορίες με τον φαντομ ντακ να πολεμάει εξωγήινους και όντα από παράλληλες διαστάσεις και ιστορίες με τον μίκυ να έρχεται αντιμέτωπος με υπερφυσικά πλάσματα και ανεξήγητα φαινόμενα (τύπου λιακόπουλος),καλά αν πιάσουμε dc και marvel comics εκεί γίνεται το έλα να δεις.Είναι λογικότατο να μην δέχεται την θέση άλλων δημιουργών ο Ρόσα όπως δεν δέχονται και οι άλλοι το δικό του σύμπαν,τίποτα κατακριτέο εδώ.


                            Tidy!

                            Do not blame me.Blame yourself or God.
                            In Matsuno we trust.

                            Comment


                            • #44
                              Twra gia ola ta ypoloipa entaksei se allous aresoun oi istories me vathos kai nohma kai se allous aresoun apla anwsta kathimerina gags stis efhmerides, den tha diafwnhsoume ekei.


                              Καλά, να λέμε και του στραβού το δίκιο το να υπονομεύεις την αντίθετη άποψη έτσι δεν είναι και η καλύτερη λύση διαλόγου. Πρόκειται περί διαφορετικής καλλιτεχνικής νοοτροπίας, εκεί πραγματικά δεν υπάρχει αντικειμενικότητα.. :p

                              Comment


                              • #45
                                Sorry alla o tropos tou Ramparter den htan kalyteros.
                                H apantish mou einai paromoiou typou kai poiothtas.
                                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                                Kindred, this blade and I.
                                "

                                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                                Greek Gaming Videos
                                Greek Final Fantasy Forum

                                Comment

                                Working...
                                X