Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί ΚΟΜΙΞ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    Σίγουρα θα δουμε τι θα γίνει μεσα στις επόμενες εβδομάδες απλώς το ανέφερα γτ το Ντοναλντ ειναι μηνιαίο. Το ΚΟΜΙΞ ξεκαθαρίζει πως ειναι το τελευταίο τεύχος. Εκτός κι αν υπήρξε παρανόηση απο τα ΜΜΕ και αναφεροντουσαν μονο στο περιοδικό ΚΟΜΙΞ- μάλλον απίθανο...
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #62
      Originally posted by Raf View Post
      http://career-end.donrosa.de/

      Το σημείωμα του Don Rosa στο οποίο εξηγεί αναλυτικότατα γιατί παράτησε τα comics. Στο τέλος παρατίθεται συμβολικά σχέδιο της κατοικίας του.
      Διάολε τώρα το διάβασα αυτό...
      Ο τύπος είναι μορφή.

      Comment


      • #63
        Τη νέα έκδοση ΚΟΜΙΞ την έχετε πάρει χαμπαρι; Πέτυχα εχτές, δίπλα σε άλλα περιοδικά, ένα ΚΟΜΙΞ υπ' αριθμόν τεύχους #3, Οκτώβριος 2014, με τον Μίκυ και τον Μπιπ-Μπιπ στο εξώφυλλο. Πουθενά Τερζόπουλος ή Ακτίνα. Το πήρα και έχω διαβάσει το μισό. Άλλο χαρτί, άλλη γραμματοσειρά στα συννεφάκια, ίδιου ύφους περίπου αφιερώματα, άρθρα και επιλογές ιστοριών. Το ίδιο και άλλα περιοδικά, όπως το Μίκυ Μάους. Κάποιος πήρε τα δικαιώματα και έκανε reboot.

        Comment


        • #64
          Είχε αναφερθεί αλλά νομίζω στο thread με τις πρόσφατες αγορές. Το έχει πάρει ο Αλαφούζος( ο κύριος Καθημερινή και ΣΚΑΙ δλδ )



          Αν δεν το έχεις αντιληφθεί κυκλοφορεί κάθε Κυριακή με την Καθημερινή τεύχος σκληρόδετο με ιστορίες της καριέρας του Καρλ Μπαρκς( παρόμοιο με την Βιβλιοθήκη Κομιξ αλλά πιο λεπτό και με κάπως χειρότερη ποιότητα χαρτιού)στα 4€. Κυκλοφορούνε νομίζω και αυτόνομα στα 9.90€.

          Έχω πάρει και ένα Μικυ Μάους στις διακοπές και είναι μια χαρά, ενω έχω δει να πωλούνται και τα Φαντομ Ντακ και Μεγάλο Μικυ... Το νέο ΚΟΜΙΞ δεν υπέπεσε στην αντίληψή μου αλλά οκ θα το τσεκάρω- αν και δεν ξέρω για την ποιότητα των ιστοριών. Αυτό που θα ήθελα πάντως να δω είναι ξανά σχόλια του Don Rosa για τις ιστορίες του δημοσιευμένα μαζί με το εκάσοτε τεύχος που θα τις περιέχει. Δύσκολο βέβαια δεδομένης της κατάστασης που επικρατεί μεταξύ Rosa και Disney( αν δεν κάνω λάθος έχει προστατεύσει νομικά το όνομά του και απαιτείται η άδειά του για χρήση των συνεντεύξεών του, σχολιασμών του κτλ και πολύ καλά έκανε ο άνθρωπος δλδ αν λάβουμε υπόψιν τις πενταροδεκάρες που έβγαζε από την δουλεία που έριχνε λόγω του καθεστώτος στην Disney...)
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #65
            Ξερω οτι βγηκε Ντοναλντ, Μικυ Μαους καθως και τους τομους που δινει η καθημερινη, δεν γνωριζα για το ΚΟΜΙΞ αλλα θα το τσεκαρω.

            Comment


            • #66
              Prepei opwsdhpote h Disney na glypsei ton kwlo tou Don Rosa na tous symvoulepsei gia kainourio Ducktales me tis istories tou ftiagmenes swsta afth thn fora.... alla tsampa oneirevomai giati oi Amerikanoi xesthkan gia ta papia :/
              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
              Kindred, this blade and I.
              "

              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
              Greek Gaming Videos
              Greek Final Fantasy Forum

              Comment


              • #67
                Ημαρτον με τον Ροσα.
                Do a barrel roll!

                Comment


                • #68
                  Originally posted by Ramparter View Post
                  Ημαρτον με τον Ροσα.
                  Πες τα, αν θελω να με παρει ο υπνος μπορει και να διαβασω καμια ιστορια του το βραδυ αλλιως με τιποτα..

                  Comment


                  • #69
                    Poiou comista istories akrivws sas eksitaroun?

                    Ti den exoun oi istories tou Rosa?
                    Den exoun fovero humor?
                    Den exoun kalo mystirio kai gamates thematikes idees?
                    Den exoun kalh peripeteia mesa?
                    Den einai kalozwgrafismenes?
                    Den exoun swsto continuity?

                    Isa isa pistevw flat pws den yparxei kanenas comistas pou na exei asxolithei me tous gnwstous hrwes pou na einai kan konta tou, oxi na to synagwnizetai.
                    Den yparxei kamia istoria se comic (tou eidous) pou na ftanei oti exei grapsei.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment


                    • #70
                      Barks/Scarpa προτιμω εγω.

                      Οι ιστοριες του δεν εχουν χιουμορ ειναι "βαριες" με φορτωμενο σχεδιο τις οποιες προσωπικα τις βρισκω τερμα βαρετες. Οχι οτι δεν μου αρεσουν και μερικες ιστοριες του Ροσα (περισσοτερο οι μικρες δικες του που δεν πατανε σε συνεχεια ιστοριας του Barks) αλλα γενικα δεν τον προτιμω αν ειναι να διαβασω κομιξ.

                      Comment


                      • #71
                        Kaloi einai aftoi oi 2 gia 10-15 xronwn paidia alla oxi arketoi gia megalyteres hlikies.
                        Den mporw na fantastw giati tis vriskeis varetes, ola ta kanei kalytera apo tous proanaferthentes, drash kalyterh, humor kalytero, "skhnothesia" kalyterh, senario xaotika kalytero, dialogoi xaotika kalyteroi...

                        To sxolio gia to fortwmeno sxedio den mporw na to katalavw, h megalyterh leptomeria einai aftomatws kalyterh, den einai oti to zwgrafises esy kai kourastikes, esy mono to vlepeis, an mou peis oti kourazesai na to vlepeis den to dexomai, den yparxei kati tetoio.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #72
                          Αν και διαφωνω περι ηλικιας κτλπ εγω δεν διαβαζω κομιξ για το σεναριο, τη σκηνοθεσια και τους χαρακτηρες, αν ειναι θα δω καμια ταινια κουλτουριαρικη καλυτερα. Διαβαζω για να περασει ευχαριστα η ωρα και οι οι 2 που ειπα το κανουν πολυ καλυτερα για εμενα.

                          Το φορτωμενο σχεδιο σημαινει υπερβολικα πολλες λεπτομερειες και "tryhard" σχεδιαση που κουραζει απο ενα σημειο και μετα.

                          Comment


                          • #73
                            Den exei kamia sxesh mia koultouriarikh tainia me afta pou grafei o Rosa, den kserw pws sou hrthe kai ta sygrines.
                            Ok katalava pantws oti sou aresoun oi paidikes istorioules kai den se endiaferei na diavaseis kati pragmatika kalytero, eimai ok me afto, alla mhn me apotrepeis apo to na epainw tous pragmatika anwterous comistes.
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #74
                              Originally posted by Ground_zero View Post
                              Den exei kamia sxesh mia koultouriarikh tainia me afta pou grafei o Rosa, den kserw pws sou hrthe kai ta sygrines.
                              Ok katalava pantws oti sou aresoun oi paidikes istorioules kai den se endiaferei na diavaseis kati pragmatika kalytero, eimai ok me afto, alla mhn me apotrepeis apo to na epainw tous pragmatika anwterous comistes.
                              This. Δεν θα μπορούσα να το θέσω καλύτερα, ειλικρεινά. Επίσης να πω το εξής,το κομικ σαν είδος δεν είναι το πάναπλο και έυπεπτο παραμυθάκι που νομίζουν, υπάρχουν και κομιξ με πραγματικά σύνθετο σενάριο, τα watchmen kai v for vendetta για παράδειγμα είναι τόσο περίπλοκα που κάθε φορά που τα διαβάζει κανείς παρατηρεί νέες λεπτομέρειες

                              Όσον αφορά τα καινούρια κομιξ τα αγόρασα όλα και μπορώ να πω ότι μου άρεσαν και τα τρία. Έχουν ιστορίες από καινούριους δημιουργούς και μπορώ να πω ότι αποτελούν κάτι νέο φρέσκο. Αγαπημένη μου η ιστορία του πρώτου τεύχους με τον Μόμπι Ντικ, η οποία έχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ σχέδιο, ειλικρεινά είναι από τα πιο ωραία που έχω δει. Παραφωνία για εμένα αποτελεί η δημοσίευση μία ιστορία του Βίκαρ στο τελευταίο τεύχος.Λέω παραφωνία γιατί ο τύπος είναι ο ορισμός τς μετριότητας με εντελώς αδιάφορες ιστορίες, ο τύπος αυτός ταιριάζει περισσότερο σε ένα περιοδικό όπως το μίκυ μάους και όχι στο κόμιξ που υποτίθεται ότι προορίζεται για πιο εκλεκτές ιστορίες. Παρα όλα αυτά, το καινούριο κόμιξ ξεκίνησε πολύ καλά κατά την γνώμη μου και πιστεύω ότι είναι καλύτερο από τα τελευταία τεύχη του κομιξ του Τερζόπουλου το οποίο τα τελευταία χρόνια ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΤΑΙ.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment


                              • #75
                                Gz ειπες για σεναριο και χαρακτηρες και εγω σου απαντησα οτι δεν μου αρεσουν οι περιπλοκες και πολλες φορες "βαριες" ιστοριες με παπια, ο Barks εφτιαχνε απλες και διασκεδαστικες ιστοριες και αυτο θελω απο ενα κομιξ.

                                Γουστα ειναι δεν θα βγαλουμε ακρη..

                                Comment

                                Working...
                                X