Announcement

Collapse
No announcement yet.

Grand Theft Auto V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Περιμένω γνώμες για το παρακάτω:



    Αν δεν τους το απαγορέψουνε θα 'ναι μεγάλη έκπληξη.

    Comment


    • Δεν λειτουργεί το link!

      ~γράψε λάθος~

      Comment


      • Originally posted by ChrisTop View Post
        Περιμένω γνώμες για το παρακάτω:
        Αν δεν τους το απαγορέψουνε θα 'ναι μεγάλη έκπληξη.
        Meh.. Θελει occulus rift version για να πεις οτι κατι κανει..

        Comment


        • τελικά στις 24 Μαρτίου η κυκλοφορία στο pc

          οι απαιτήσεις

          Minimum specifications:
          OS: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1, Windows Vista 64 Bit Service Pack 2* (*NVIDIA video card recommended if running Vista OS)
          Processor: Intel Core 2 Quad CPU Q6600 @ 2.40GHz (4 CPUs) / AMD Phenom 9850 Quad-Core Processor (4 CPUs) @ 2.5GHz
          Memory: 4GB
          Video Card: NVIDIA 9800 GT 1GB / AMD HD 4870 1GB (DX 10, 10.1, 11)
          Sound Card: 100% DirectX 10 compatible
          HDD Space: 65GB
          DVD Drive

          Recommended specifications:

          OS: Windows 8.1 64 Bit, Windows 8 64 Bit, Windows 7 64 Bit Service Pack 1
          Processor: Intel Core i5 3470 @ 3.2GHZ (4 CPUs) / AMD X8 FX-8350 @ 4GHZ (8 CPUs)
          Memory: 8GB
          Video Card: NVIDIA GTX 660 2GB / AMD HD7870 2GB
          Sound Card: 100% DirectX 10 compatible
          HDD Space: 65GB
          DVD Drive

          και 4k εικόνες
          Aaaaaaaaand we all saw that coming. Rockstar has just announced that the PC version of GTA V is delayed to March 24th. According to the company, the game has been delayed because it requires a few extra weeks of testing and polish to make it as good as can be. “Moving a release date is never … Continue reading Grand Theft Auto V – PC Version Delayed To March 24th, First PC Screenshots + PC Requirements →
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • Grand Theft Auto V – PC Version Sports Increased Draw Distance & Higher Resolution Textures

            Yesterday we shared a video comparison between the PC and the PS4 versions of GTA V. While it’s still too early to draw any conclusions, it became quite obvious that the PC version will sport better visuals than the current-gen console versions. Among the upcoming enhancements – that Rockstar has not officially revealed yet – … Continue reading Grand Theft Auto V – PC Version Sports Increased Draw Distance & Higher Resolution Textures →



            Star Citizen videos Star Citizen gallery

            Comment


            • Τελειωσα το παιχνιδι σημερα μετα απο 40 ωρες περιπου. Δεν θα πω πολλα πραγματα μιας και αργησα παρα πολυ να ασχοληθω, απλα θα τονισω πως οντως συμφωνω πως ισως προκειται για τον καλυτερο τιτλο της σειρας, με εναν κοσμο γεματο λεπτομερια και ζωη και με ενα πραγματικα καταπληκτικο script. Οι αποστολες ειχαν πολυ μεγαλη ποικιλια με νεες και εξυπνες ιδεες ενω υπαρχουν και ενα σωρο side activites που θα μπορουσαν να αποτελουν ξεχωριστα games απο μονα τους. Οπτικα το παιχνιδι ειναι αρτιο (και εχει βελτιωθει παρα πολυ μετα τα τοσα updates) και γενικοτερα θα ελεγα πως ειναι μια πολυ γεματη και ποιοτικη εμπειρια. Θα ηθελα να ασχοληθω λιγο και με το online, να συνεχισω λιγο για πραγματα που εχουν μεινει εδω και εκει και να παιξω και σε fp mode που δεν το δοκιμασα σχεδον καθολου.

              Το μονο μου παραπονο εχει να κανει με τον χειρισμο που μου φαινεται περιεργο πως μετα απο τοσα χρονια και τοσους τιτλους παραμενει ετσι. Μιλαω κυριως για τα shooting sequences αλλα και την κινηση της καμερας και του χαρακτηρα γενικοτερα. Το control ειναι απιστευτα βαρυ και δυσχρηστο ενω τα shooting segments ειναι αδυνατο να τα παιξεις οπως το μεσο tps (αυτο που εκανα εγω ηταν shoot, κατω το οπλο, στοχευση που κλειδωνει στον επομενο εχθρο και repeat). Εχουν κυκλοφρησει ενα καρο παιχνιδια που το κανουν 100 φορες καλυτερα το συγκεκριμενο κομματι, ας επαιρναν την περιηγηση του Assasins Creed και το shooting του Uncharted ας πουμε. Ειχα βαλει το sensivity στο τερμα (γιατι αλλιως ειναι σαν να προσπαθεις να γυρισεις νταλικα για να κοιταξεις απεναντι) και παρολα αυτα μεχρι το τελος δεν το συνηθισα. Τα Max Payne 3 και Red Dead ετσι ειναι στο συγκεκριμενο τομεα γιατι δεν τα εχω δοκιμασει?

              Comment


              • Απαντώ λιγο εν τάχει γτ ειμαι αυτές τις μερες εκτος έδρας, αλλα έθιξες ευαίσθητο σημειο Και στα δυο δε θα εχεις κανένα
                θεμα στο χειρισμό, αν και το max payne 3 για μένα παραμένει το καλυτερο tps που έπαιξα last gen. Βεβαια εγω δεν εχω παίξει το GTA V, οποτε δεν μπορω να υπεισελθω σε περαιτέρω συγκρίσεις.
                «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                Comment


                • Διάβασα ολόκληρο το thread και γέλασα (cringαρα) με τον εαυτό μου, δεν πρέπει να ΄χω ξαναυπάρξει τόσο hyped για παιχνίδι ποτέ.



                  On topic, είχα κατεβάσει το παιχνίδι όταν κυκλοφόρησε για πισί, το 'χα φτάσει μέχρι την μέση και είχε glitchάρει η έκδοση του torrent μα ένα κλασικό bug της εποχής που ήταν irreversible, και επειδή έκανα πάντα overwrite τα saves το 'χα αφήσει εκεί.
                  Τελικά το έβαλα την προηγούμενη Πέμπτη και το τελίωσα σήμερα μετά από 6 ολόκληρα χρόνια, ρε πώς στα φέρνει η ζωή.



                  Όχι οτι θα ενδιαφέρει κάποιον τώρα πια, αλλά ας πω και γω τα δικά μου.


                  Πόνεσε το καημένο το μυαλό μου αναλογιζόμενες πόση δουλειά πρέπει να έχει πέσει για να χτιστεί αυτό το πράμα. Η προσοχή στην λεπτομέρεια πραγματικά σπάει κόκκαλα, δεν υπάρχει αυτό που 'χουν κάνει και θα κάτσω να τσεκάρω μετά forums αν έχουν καταφέρει να ξεπεράσουν τον εαυτό τους στο world building με το RDR2.



                  Το σενάριο αρχίζει αργά, πάει να πάρει μπρος, αλλά στο τέλος απογοητεύει κατά την γνώμη μου. Το San Andreas είχε ψυχή, είχε αλητεία και είναιι μακράν το πιο αστείο κατ' εμέ σε όλη την σειρά. Το 4 ήταν σοβαρό ανθρώπινο δράμα με πολύ δυνατές στιγμές. Στο 5 μπορούσαν να εξερευνήσουν το πώς ο σύγχρονος αφροαμερικάνος OG έχει χάσει την πραγματικότητα του και χρησιμοποιεί το παρελθόν που κουβαλάει το Tag του για να βγάλει λεφτά και να ρίξει γκομενάκια μέσω των Social Media παράλληλα με την εμπορευματοποίηση της ραπ, αλλά απλά βλέπουμε τον Franklin να τα φτύνει όλα, να παρατάει τον Lamar (αυτός μου άρεσε πολύ η αλήθεια), την θεία, την πρώην και την γειτονιά πριν καν το καταλάβει ο παίχτης. Ο Μιχαλάκης είναι αρχιαπατεώνας με οικογενειακές ανησυχίες και καλπάζουσα mid-life crisis και το θεωρώ ρεαλιστικό που ξανασχολείται με αυτό που τον κάνει να νιώθει ζωντανός, αλλά παρόλαυτά παραμένει απίστευτα γκρινιάρης και εσαεί δυσαρεστημένος και η έλλειψη εξέλιξης του είναι βαρετή. Για τον Trevor τί να πει κανείς, κάνει ντου και τα γαμάει όλα και προσφέρει τις πιο ζωντανές στιγμές στο παιχνίδι, έχει πιο ενδιαφέρον supporting cast, έχει το βρώμικο επαρχειακό μπαράκι και τις νεοναζί τάσεις από το χωριό, το βίαιο ενδοοικογενειακό παρελθόν, τις grandeur φιλοδοξίες... Γαμάει, αλλά δεν εμβαθύνει καθόλου γαμώτο και καταλήγει και αυτός εκνευριστικά σε ένα ανδρείκελο επαναλαμβανόμενης προδοσιουστερίας και πρηξίματος μπαλών στα τελευταία 15 cut-scenes που τον βλέπουμε. Για να μην γκρινιάζω μόνο, πολλοί (in-mission) διάλογοι, ραδιοφωνικές εκπομπές, άκυρα τυπάκια και καταστάσεις ήταν top notch πράμα, ακόμα θεωρώ τα GTA πολύ καλογραμμένα, ειδικά για videogames, το main story μου την έδωσε.


                  Για να το κλείσω με το κράξιμο, μιας και αυτά που ζητάω θα θέλανε το τριπλάσιο budget, θεωρώ απλά αποτυχημένο το πείραμα των τριών πρωταγωνιστών.

                  Το άλλο πρόβλημα που είχα είναι ότι όπως και στο IV λείπει πολύ η arcadίλα που είχαν τα προηγούμενα games, το ποδήλατο που κάνει bunny-hop στα 30 μέτρα, η μότοκρος που πάει παντού και δεν σκοτώνεσαι για ψύλλου πήδημα, οι πιο αστείοι θάνατοι. Τουλάχιστον στον υπολογιστή το shooting και ο χειρισμός των οχημάτων είναι ευχάριστα αν και το shooting θέλει σίγουρα revamp στο επόμενο GTA αν έχουν όρεξη να το κάνουν impactful, στο ιδανικό θα πρέπει να πάνε σε λίγο πιο AC προσέγγιση στο πώς κάνεις τις αποστολές σου.

                  Οι αποστολές του παιχνιδιού είναι οι καλύτερες στην σειρά μετά το SA, αλλά και εδώ σίγουρα πρέπει να το πάνε λίγο αλλιώς γιατί οκ, τόσα χρόνια η συνταγή πάνω κάτω η ίδια είναι με περισσότερα heists και αρκετά λιγότερη ευρηματικότητα. Τρελό hand-holding btw, αλλά το απευθείας retry σε αποστολή και το να πηγαίνεις με ταξί σε μέρη αντί να κάνεις κάθε φορά χιλιόμετρα μου άρεσε αν και αφαιρούσε το impact.


                  Τέσπα, έχω την λύση. Προσλαμβάνουν τον Donald Glover και την ομάδα του από την Atlanta για το 6 και αυτό ήταν. GOAT θα βγει το παιχνίδι. Μου φαίνεται τόσο καλή και ταιριαστή ιδέα που ελπίζω να το ‘χουν σκεφτεί και οι ίδιοι και να γίνει.

                  Νιώθω πολύ περίεργα που κάνω αυτό το ποστ, αν μπει κάποιος στον κόπο να το διαβάσει ας μου πει γιατί.

                  Comment


                  • Να σου πούμε γιατί το διαβάσαμε ή γιατί νιώθεις περίεργα;
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Γιατί νιώθω περίεργα, αλλά τελικά μάλλον είναι επειδή έχω αλλάξει πολύ τα τελευταία 6 χρόνια.

                      Comment


                      • ChrisTop πρέπει να πάτησες κανένα τσιγάρο και να τα έγραψες αυτά. Χαλάλι. Πατάω κι εγώ άλλο ένα για συμπαράσταση.

                        Το GTAV τελευταία το παίζω όταν πηγαίνω σε φίλο που το 'χει. Πρέπει να του το χω τερματίσει εγώ βασικά. Το παιχνίδι είναι pure fan, τι να λέμε. Μου αρέσει να παίρνω το αμάξι και να αναπτύσσω ταχύτητα στην ευθεία οδηγώντας με επιδεξιότητα ανάμεσα στα αυτοκίνητα, και να βάζω στο μάτι κάποιον φλώρο στο βάθος, συνήθως μοτοσυκλετιστή ή σπανίως ποδηλάτη, και να πέφτω πάνω του πετώντας τον ψηλά.

                        Αλλά το αγαπημένο μου είναι η ύπαιθρος. Παίρνω το αμάξι και βγαίνω στον απίστευτα λεπτομερή αυτοκινητόδρομο και οδηγώντας προς τα βόρεια παρατηρώ το πώς ο κόσμος του παιχνιδιού είναι μια άψοξη μικρογραφία μιας αμερικάνικης πολιτείας, διαβάζοντας στα πεταχτά τις πινακίδες και τις διαφημίσεις - το GTA το έλεγα από παλιά πως είναι η καλύτερη κοινωνική κριτική σε game που έχω δει.

                        Θυμάμαι όταν οδηγούσα μια γουρούνα τις προάλλες και βγήκα από τον δρόμο και άρχισα να ανεβαίνω ανηφορικά χωρίς τελειωμό. Στον δρόμο μου συναντούσα ποδηλάτες και ζευγάρια πεζοπόρων, που με συνοπτικές διαδικασίες εκσφενδόνιζα από τον γκρεμό. Όταν έφτασα στην κορυφή κατάλαβα πως ανέβηκα στο ψηλότερο βουνό του παιχνιδιού. Και επειδή το παιχνίδι είναι φτιαγμένο για το fun, υπήρχαν δυο μοτοκρός μηχανές πρόχειρες. Ο γυρισμός έγινε από το death μονοπάτι προφανώς με χίλια στην κατηφόρα.

                        Είμαι χρόνια φαν της σειράς αλλά ποτέ πριν δεν είχα την ευκαιρία να παίξω το GTAV. Όταν βγήκε μονάχα είχα παρακολουθήσει κάποιο playthrough. Χαίρομαι που έστω καθυστερημένα μπόρεσα να το απολαύσω με διακεκομμένα σέσιον, γιατί πρόκειται για την πιο τελειοποιημένη φόρμουλα απλής διασκέδασης στο medium (για να το παίξω και λίγο artsy). Αναρωτιέμαι πραγματικά πώς θα είναι το επόμενο παιχνίδι της σειράς, και τι περιεχόμενο θα έχει ουτωσώστε να συνιστά κάποια καινοτομία. Επειδή είχα απολαύσει εξίσου και το GTAIV, θα ήμουν ευχαριστημένος και έναν πιο story-driven τίτλο.

                        Comment


                        • Για ποιο λόγο νιώθεις περίεργα δεν ξέρω δεν είμαι ψυχολόγος, πάντως το GTA V γαμάει ακόμα και σήμερα και είναι από τα αγαπημένα μου games ever.

                          Για το open world τη "ζωντάνια" του κόσμου και το pure fun λίγο πολύ τα είπατε, η επιτυχία του φαίνεται και από το γεγονός ότι το παιχνίδι είναι σταθερά στα 70k άτομα στο steam ακόμα, σταθερά υψηλό viewer count στο twitch κλπ (προφανώς βοηθάνε και τα MMO φάση mods για αυτό). Για το σενάριο δεν συμφωνώ ότι ήταν αδύναμο, παίρνει 3 στερεότυπα της σύγχρονης Αμερικανικής κουλτούρας τα διακωμωδεί με μοναδικό τρόπο αυτό του over the top και εν τέλει και το writing με άφησε κάτι παραπάνω από ικανοποιημένο, θυμάμαι κάποιους διαλόγους και να λέω τι έκαναν οι τύποι αυτά είναι Tarantino level (οκ άντε λίγο πιο κάτω ) και φυσικά μου άρεσε πολύ το concept σχεδιασμού και εκτέλεσης heist.

                          Σύγκριση με το RDR2 για εμένα δεν μπορεί να γίνει, το open world για εμένα δεν το έχουν πετύχει καθόλου στον τομέα "fun" και για αυτό και όπως βλέπω δεν τσουλάει και το online του, masterpiece είναι αλλά με διαφορετικό τρόπο. Θα το παίξεις για τα τρομερά τοπία της άγριας δύσης για τους χαρακτήρες, την ιστορία, τη λεπτομέρεια κλπ. Σίγουρα όχι για να πεις "κάτσε να μπω μια να παραγγείλω ένα hydra και να τα κάνω όλα ταναπου" όπως μπορείς να κάνεις άνετα στο GTA V.

                          Comment

                          Working...
                          X