Announcement

Collapse
No announcement yet.

VG Ντοκυμανταίρ, άρθρα, και πάσης φύσεως εγκυκλοπα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Καλά στα Monkey Island δε λύνεις παζλ. Προσπαθείς να κάνεις ό,τι πιο άκυρο προκειμένου να προχωρήσεις.
    Πάντως αυτό που λένε πως σκέφτεσαι πώς να λύσεις τον τάδε γρίφο ενώ κάνεις κάτι άλλο ισχύει 100%.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

    Comment


    • #32
      Εδώ είναι και τα 35 λεπτά ολόκληρης της συζήτησης, δεν το πρόσεξα χτες όταν έβαλα το video.

      Παρεπιπτόντως έμαθα για την ύπαρξή του από mail του Kickstarter για το update στη χρηματοδότηση, δίνονται και νέα δώρα!

      Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

      Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

      Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

      Comment


      • #33



        Αυτό και το προηγούμενο documentary για την indie σκηνή θέλω να τα δω, αλλά δεν ξέρω που μπορώ να τα βρω. Σκέφτομαι να αγοράσω τα DVDs όταν με το καλό κυκλοφορήσουν, αν και η τιμή είναι κάπως απαγορευτική.

        Comment


        • #34
          Νομίζω πως ταιριάζει. Το ξέρατε πως το τραγούδι της εισαγωγής του Cannon Fodder είχε και εισαγωγή? Αν θυμάστε, στο παιχνίδι εμφανίζονταν σατιρικές φωτογραφίες της Sensible Soft, της ομάδας ανάπτυξης, ντυμένοι καραβανάδες σε ένα λιβάδι κάνοντας διάφορα.

          Εδώ είναι το βίντεο. Μεγάλα παληκάρια, μεγάλες στιγμές.

          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #35
            100 Yen: The Japanese Arcade Experience is a 67 min. historical documentary about the evolution of Japanese arcades and the culture surrounding it. Find out more…


            Στο παραπανω link μπορειτε να δειτε το trailer για το 100 Yen, ενα documentary αφιερωμενο στην ιαπωνικη arcade σκηνη.
            Eνδιαφερον θα εχει να δουμε και το τελικο προϊον, το trailer ηταν αρκετα καλο παντως μιας και ηταν χορταστικο και απο αποψης παιχνιδιων, αλλα και απο αποψης συμμετοχων (players, developers, arcade owners).

            Comment


            • #36
              Πολύ ενδιαφέρον Xeno, αν και θα μ' άρεσε να δω και την εξέλιξη της σκηνής, όχι μόνο την σημερινή της κατάσταση. Επίσης πόσο αστείοι φαίνονται οι Αμερικανοί σε ένα τέτοιο video, καμία σχέση με τον ενθουσιασμό των Ιαπώνων.

              Μακάρι να μπορέσουμε να κάνουμε κι αυτό που λέει ο Kawaguchi, ωραίο τελείωμα!

              Comment


              • #37
                Χμμμμμ έχουμε θέμα με εγκυκλοπαιδικά άρθρα για τα VGs αλλά δεν έχουμε ένα που να ποστάρονται τα αρθράκια με αναλύσεις γύρω απο την τεχνολογία το narration το σενάριο κτλ. ενός παιχνιδιού...

                Το ποστάρω λοιπόν εδώ:

                When a Game plays YOU
                "Keep walking, asshole, before I shove this nightstick where the sun don't shine." Rude, abrasive, unnecessary. It's al…


                Titus - μια χαρά ταιριάζει εδώ, οπότε το έκανα μια μεταφορά.

                :admin::admin::admin::admin:

                Comment


                • #38
                  The 5 Ballsiest Easter Eggs Hidden in Video Games

                  Originally posted by Raf
                  Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                  Comment


                  • #39
                    Ένα τεράστιο αλλά άκρως ενδιαφέρον blog post για την εταιρική κουλτούρα της Valve, τον τρόπο σκέψης της, την ιεραρχία στη βιομηχανία του gaming και άλλα τινά. Αξίζει πραγματικά τον κόπο.

                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • #40
                      Απλά η Valve είναι η Google για προγραμματιστές gaming. Επική εταιρία.

                      Comment


                      • #41
                        Θα ριξω μια ματια σε λιγο με την ησυχια μου γιατι τωρα ειμαι στη σχολη, απλα ηθελα να αναφερω και την ειδηση με την επισκεψη του Tim Cook στα γραφεια της Valve.
                        Cook+Newell = ?
                        Για την ωρα παιρνουν και δινουν οι φημες για Apple TV στα τελη του ετους με καποιας μορφης Steam integration ή καποιοι λενε ακομα και για ξεχωριστη κονσολα. Ειμαι περιεργος να δω ποια χρυση τομη θα βρουν οι 2 εταιρειες, γιατι σιγουρα καμια δε θα κανει πισω οσον αφορα το προσωπικο της συστημα διανομης (iTunes / Steam). Αν θελετε βεβαια να αρχισουμε την κουβεντα και τις εικασιες, τοτε καλυτερα η συνεχεια να γινει σε αλλο θεμα π.χ. http://www.gamers-odyssey.com/forums...read.php?t=233

                        Comment


                        • #42
                          Ξέρω είναι 20 λεπτά αλλά όταν βρείτε χρόνο δείτε το.

                          Ξεχωριστή έρευνα πάνω στα video games με στοιχεία που φυσικά εκπλήσουν, για αυτό δικαιολογώ απόλυτα το γέλιο του κοινού!
                          Λέει και ωραία ενδιαφέροντα ιστορικά στοιχεία από τον Ηρόδοτο!

                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #43
                            The Making of Panzer Dragoon 1 & Zwei - Retro Gamer
                             








                            The Making of Panzer Dragoon Saga - Retro Gamer
                             




                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #44
                              Χίλια ευχαριστώ ρε Loggαρε! Έχω κι εγώ τα GEE και Retro αλλά τα αφιερώματα είναι στα γερμανικά οπότε τι να ανεβάσω?
                              Το Retro Gamer το αγόραζα ένα φεγγάρι αλλά Ελλάδα παραήταν ακριβό ρε γμτ...
                              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                              Comment


                              • #45
                                ΓΕΙΑ ΣΟΥ LOGGO ΑΡΧΟΝΤΑ!!! ΔΩΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΕΤΟΙΑ ΔΙΑΜΑΝΤΙΑ!!!
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X