Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pote pisteyete oti tha peite......GAME OVER!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    To σκεφτομαι εδω και πολυ καιρο και θα γραψω και στο blog μου για αυτο το θεμα: Δεν ειναι το εαν σταματησω να παιζω βιντεοπαιχνιδια, ειναι το εαν δεν εχω πλεον την ορεξη και τον χρονο να το κανω και για ποιους λογους...

    Εδω και αρκετο καιρο με εχει πιασει μια απιστευτη βαρεμαρα για να παιξω videogames. Περαν του meeting στο οποιο ψηθηκαμε στο σπιτι μου με τα παιδια, δεν θυμαμαι τους τελευταιους 2-3 μηνες να ηθελα σαν τρελος να παιξω κατι τοσο πολυ. ΟΚ, πηρα το Crysis και το ειδα, το ψιλοπροχωρησα (οχι παλαβα πραγματα) και μετα εφτασα σε ενα σημειο και το εχω αφησει.

    Το κακο για μενα ειναι το εξης: εχω παρει απιστευτες ποσοτητες (και ποιοτητες) παιχνιδιων μεσα στην χρονια, που πολυ απλα δεν μου φτανει ο χρονος να ασχοληθω με ολα. Το Bioshock δεν το τερματησα. Το ασχοληθηκα αλλα δεν το τερματισα. Το Crysis το ιδιο. Το Okami το ιδιο. Το FFVII επισης. Τα δυο τελευταια παιχνιδια που πραγματικα εκατσα να τερματισω ειναι το HALO 3 και το Gears of War. Και αυτο γιατι ειτε ΕΠΡΕΠΕ να το κανω (halo) ειτε ΗΘΕΛΑ να το κανω (Gears). Φυσικα δεν θα πω ποτε οτι το εκανα αγγαρεια, καθε αλλο, γουσταρα παλαβα και το εκανα. Ειναι ομως δυο πολυ τρανταχτα παραδειγματα παιχνιδιων τα οποια δεν εχουν και τοσο μεγαλη διαρκεια αλλα εχουν αρκουντως καλο gameplay και διαρκεια για να σε κρατησουν κολλημενο.

    Επισης παιζω συνεχως Forza 2 και NBA2K8 αλλα για εναν και μονο λογο: την αγαπη μου προς το αθλημα που εχουν σαν θεμα. Εαν ηταν πχ το NFL2K8 ή το Need For Speed πραγματικα πιστευω οτι θα τα ειχα παρατησει (ασε που δεν δινω ποτε λεφτα για κανενα NFS).

    Τι θελω να πω; Οτι μπορει να εχω παρει τους περισσοτερους ΑΑΑ τιτλους της χρονιας, αλλα για μενα ειναι πιο πολυ μια επενδηση ενασχολησης στο μελλον παρα μια αγορα την οποια θα χαρω αμεσως. Αυτο με κανει να αισθανομαι και την συλλεκτικη αξια των παιχνιδιων που αγοραζω (καθως εχω ΚΑΙ αυτο το ψωνιο) αλλα με κανει και να μην εχω χρονο να ασχοληθω με ολα τα παιχνιδια που αγοραζω. Αυτο βεβαια καταλαβαινω οτι ειναι κακο απο την πλευρα της εμπειριας gaming που εχει να μου δωσει το εκαστωτε παιχνιδι, απο την αλλη ομως ειμαι σιγουρος οτι καποια μερα θα μου την βιδωσει και θα τα κανω κανενα install στο PC ή θα τα φορτωσω στο 360 ή το PS2 (Α ναι, και το Resi4 δεν το ασχοληθηκα πολυ..).

    Κατι το οποιο θελω να πω κλεινοντας ειναι το εξης: οταν τα σημερινα παιχνιδια απαιτουν καποιες ωρες ασχολιας μαζι τους, καταλαβαινω την στροφη του κοσμου προς το easy και casual gaming. Μπορει πολλοι απο εσας να μην καταλαβαινετε το τι λεω, αλλα ειμαι απολυτα σιγουρος οτι ανθρωποι σαν τον Marvell και τον Ren καταλαβαινουν απολυτα. Οταν εισαι εργαζομενος δεν θες να παιξεις μετα την δουλεια καποιο παιχνιδι το οποιο θα σε κανει να σκεφτεις για ωρες το τι πρεπει να κανεις και να μπεις σε μια πολυπλοκη διαδικασια gaming. Θελεις κατι σαν το Peggle, κατι χαρουμενο, ηλιθιο και αρκουντος διασκεδαστικο για να περασεις μιση ή μια ωρα πριν πεσεις για υπνο ή πριν κανεις καποια αλλη δουλεια. Δυστυχως ετσι ειναι τα πραγματα στην ζωη. Για αυτο πρεπει πλεον να κανουμε πολυ προσεγμενες επιλογες.


    Παω να αγορασω κανενα παιχνιδι τωρα, να εχω να παιζω μετα απο 20 χρονια με τα παιδια μου.....lollollol
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • #17
      Λοιπόν, σαν λίγο μεγαλύτερος και έχοντας όλα όσα γράφεις στο πρώτο σου ποστ (εκτός απ΄τα παιδιά - μέχρι στιγμής) σου λέω οτι το gaming είναι καθαρά θέμα διάθεσης και όχι χρόνου, οικογενειακών υποχρεώσεων, δουλειάς κλπ. Όσο έχεις διάθεση θα παίζεις, μπορεί λιγότερο, μπορεί περισσότερο. Θα σταματήσεις όταν βαρεθείς το gaming και θεωρήσεις οτι δεν σου προσφέρει τίποτα πλέον. Ή όταν επικρατήσει εντελώς η Νιντέντο με τα non-games της και εξαφανιστούν παιχνίδια που σκοτώνεις Αμερικανούς στρατιώτες
      [/b]
      Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι ακριβως αλλα θα συμφωνησω μαζι σου, μονο που θα πω οτι ειναι θεμα διαθεσης ΚΑΙ χρονου διοτι καποιος ενω μπορει να γουσταρει ενα παιχνιδι πολυ και να θελει να κατσει να ασχοληθει, ισως δεν προλαβαινει λογο υποχρεωσεων που τρεχουν. γενικα αυτα τα δυο σαν συνολο παιζουν ρολο ωστε να μην μπορει να παιξει καποιος.

      Aλλα παρολαυτα θα συμφωνησω με το πρωτο πολυ περισσοτερο οπως ειπα, γιατι εγω πχ τα χριστουγεννα που καθομουν δεν ειχα ορεξη για κανενα απολυτος παιχνιδι. γιατι ? γιατι πολυ απλα αυτα που μου προκαλουν το ενδιαφερον, που εχω την ορεξη -λεγωντας καλυτερα- να παιξω, δεν κυκλοφορανε ακομα. το Super Smash Bros: Brawl πχ ή το Devil May Cry 4 κλπ.

      Με λιγα λογια κλεινωντας, τα βιντεοπαιχνιδια ειναι σαν τις γκομενες, πρεπει να εχεις ορεξη αλλα και χρονο αρκετα για να ασχολιθεις μαζι τους, να τα φροντισεις... και να τα χαρεις!

      Comment


      • #18
        Μετα απο αρκετα και πολυ καλα χρονια gaming, με ενα 95% των ατομων που ηξερα στη ζωη μου να εχουν σταματησει να παιζουν η να το εχουν περιορισει σε τρομακτικο αριθμο, ειμαι σιγουρος οτι θα συνεχισω να παιζω, με την ιδια απολαυση ολων αυτων των χρονων.
        Βεβαια, υπαρχει μια πολυ καλη πιθανοτητα να σταματησω να παιζω συνχρονα παιχνιδια, μιας κατα την προσωπικη μου αποψη, κυκλοφορουν υπερβολικα σκουπιδια η παιχνιδια που δεν προσφερουν τιποτα απολυτος σαν νεες ιδεες.
        Ωστοσο, τιποτα δεν μπορει να παρει μακρυα την μαγεια ολων αυτων των διαμαντιων που αφιερωσα ενα τοσο μεγαλο κομματι της ζωης μου.
        Ned Stark

        A man draws his sword in order to protect the small wound deep in his heart.
        It was inflicted in the days long past,at the farthest reach of his memories.
        A man wields his sword in order to depart life with a smile.
        In the days far ahead,beyond the reach of his memory.
        Ειναι ανθρωπος, κι ομως δεν εχει αδυναμιες.
        Εχει υλικη υποσταση, κι ομως δεν υπαρχει.
        Ειναι ο Getta Robo.

        Comment


        • #19
          Έχω περιοριστεί μόνο στο PC Gaming τον τελευταίο χρόνο και έχω να πάρω παιχνίδι απο τότε που πήρα το Orange Box. Τα μόνα games που παίζω όμως είναι τα CounterStrike και φυσικά το Pro κατι που σημαίνει πως έχω μειώσει σημαντικά τον χρόνο ενασχόλησης μου με τα Games (και με το Ίντερνετ btw). Απλά είναι σαν να βαρέθηκα πια να κάθομαι μπροστά απο ενα παιχνίδι για 20 ώρες για να το τερματίσω. Πρέπει να μου αρέσει πάρα πολύ για να το κάνω. Βασικά έχω μια απίστευτη όρεξη να παίξω ένα RPG της προκοπής γιατί τα πολλά FPS χτυπάνε στο κεφάλι, αλλά δεν σκοπεύω να πάρω XBox και PS3 για ένα game (για Wii μην ρωτάτε καν ). Το πότε θα πώ gameover δεν το ξέρω αλλά είμαι σίγουρος πως θα έρθει μια εποχή που θα θέλω να παίζω μόνο Pro.

          Comment


          • #20
            Παρ'οτι ασχολουμαι με πολλα πραγματα στην καθημερηνοτητα μου(κινηματογραφος,λογοτεχνια,μουσικη κ.α)το gaming με ψυχαγωγει περισσοτερο απο καθε αλλο.Το να σταματησω να ασχολουμε με αυτο μου το παθος μαλλον θα συμαινε το τελος του ενδιαφεροντος μου για εποικοδομητικη επενδυση του χρονου μου (το επομενο βημα θα ηταν να καταντησω να βλεπω serials στο MEGA ).Το μονο κινητρο για να σταματησω θα ηταν απλα να παψει να με αφορα.Σε καμια ομως περιπτωση λογω φορτου εργασιας ή κατι τετοιο.Αν δεν βρισκουμε χρονο για πραγματα που μας αρεσουν δε ζουμε.Επιβιωνουμε.
            <div align="center">

            "Strive For Improvement Through Every Day To Become The Best You Can"</div>

            Comment


            • #21
              Σχεδόν το έχω κόψει. Ασχολούμαι περιστασιακά και πολύ εξειδικευμένα, και μετά από τόσα χρόνια στην πλάτη μου τα νέα πράγματα είναι όλο και λιγότερα. Βέβαια μπορεί να είμαι απλά μίζερος...
              Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

              Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

              Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

              Comment


              • #22
                Σχεδόν το έχω κόψει. Ασχολούμαι περιστασιακά και πολύ εξειδικευμένα, και μετά από τόσα χρόνια στην πλάτη μου τα νέα πράγματα είναι όλο και λιγότερα. Βέβαια μπορεί να είμαι απλά μίζερος...
                [/b]
                Μην ανησυχεις Τιτε η κριση της μεσης ηλικιας ειναι θα περασει
                My blog:Doppel&#39;s Den

                Comment


                • #23
                  Με λιγα λογια κλεινωντας, τα βιντεοπαιχνιδια ειναι σαν τις γκομενες, πρεπει να εχεις ορεξη αλλα και χρονο αρκετα για να ασχολιθεις μαζι τους, να τα φροντισεις... και να τα χαρεις&#33;
                  [/b]

                  LoL ΕPIC

                  Και για τα δύο χρειάζεται χρήμα-χρόνος-υπομονή αλλά το καλό με τα videogames είναι πως μπορείς ταυτόχρονα να έχεις πολλά .

                  Για εμένα προσωπικά δεν υπάρχει καμιά περίπτωση προς το παρόν να πάψω να ασχολούμαι-παίζω videogames. Aντιθέτως μάλιστα, τώρα σε λίγες μέρες θα μου έρθει και το ps3 (θα μπω κι εγώ επιτέλους στη νέα γενιά) οπότε θα αρχίσει για εμένα μια νέα περίδος απάσχόλησης εις βάθος με το παίξιμο και τον τερματισμό τίτλων της νέας μου κονσόλας, καθώς εδώ και περίπου ένα-ενάμιση χρόνο είχα ψιλοβαρεθεί τα ps2 και xbox και ήθελα κάποιο νέο gaming μηχάνημα. Για ένα διάστημα ασχολιοόμουν περισσότερο με το pc gaming, αυτή τη περίοδο τα πράματα είναι πιο ισορροπημένα μεταξύ console-pc gaming, ενώ με το ps3 σίγουρα η πλάστιγκα θα γύρει πάλι υπέρ του console gaming και με μεγάλη διαφορά μάλιστα.

                  Σε λίγο καιρό θα έρθουν εκπληκτικοί τίτλοι (μαζί με ορισμένους άλλους εξαιρετικούς που ήδη υπάρχουν) οπότε χρόνος και προπάντων όρεξη να υπάρχει. Εγώ με games σαν το Uncharted και ιδίως με τα MGS4,GTAIV ,Devil May Cry 4, Silent Hill 5 κ.α. όχι μόνο δεν θα σταματήσω να έχω πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και αγάπη για το videogames αλλά θα "αναγγενηθώ&#39;&#39; και ως gamer. &#39;Ηδη εδώ και πολύ καιρό μου τρέχουν τα σάλια για αυτά τα videogame.

                  Σίγουρα υπάρχουν κάποιες περίοδοι κατά τις οποίες ασχολούμε λιγότερο με τα videogame (ιδίως το καλοκαίρι) ή όταν τυχαίνουν πολλές υποχρεώσεις ταυτόχρονα αλλά ποτέ δεν μου χάνεται η όρεξη να παίξω-ασχοληθώ με ένα videogame που μου αρέσει έστω και μία ώρα την ημέρα. Οπότε συνοψίζοντας, για εμένα τα επόμενα χρόνια δεν υπάρχει καμιά περίπτωση να σταματήσω να παίζω videogame, αντιθέτως ίσως έχω μεγαλύτερο ενδιαφέρον για αυτά καθώς πιστεύω πως θα δούμε πολλά ακόμη εκπληκτικά videogame στην παρούσα γενιά.
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • #24
                    Δεν νομίζω να το κόψω μαχαίρι ποτέ,διότι με ευχαριστεί,με χαλαρώνει,με πορώνει να παίζω.

                    Υπάρχουν εποχές που δεν παίζω σχεδόν καθόλου διότι απλά βαριέμαι(όπως πέρσυ που έπαιζα λίγο) και άλλες που παίζω αρκετά.Γενικά όμως δεν καίγομαι όπως μικρός,σπάνια θα χτυπήσω συνεχόμενο 3ωρο.

                    Ι will never get a game over


                    Comment


                    • #25
                      Υπάρχουν εποχές που δεν παίζω σχεδόν καθόλου διότι απλά βαριέμαι(όπως πέρσυ που έπαιζα λίγο) και άλλες που παίζω αρκετά.Γενικά όμως δεν καίγομαι όπως μικρός,σπάνια θα χτυπήσω συνεχόμενο 3ωρο.[/b]
                      Εγώ να δεις με τα MGS4 και GTAIV τι 4- 6 ωρα θα κάνω, καθώς θα έχω και αρκετό χρόνο τότε.
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • #26
                        LoL ΕPIC

                        Και για τα δύο χρειάζεται χρήμα-χρόνος-υπομονή αλλά το καλό με τα videogames είναι πως μπορείς ταυτόχρονα να έχεις πολλά .[/b]
                        Mα και γκομενες μπορεις να εχεις πολλες, αρκει να μην ξερει η μια για την αλλη. ειναι παλι οπως τα βιντεοπαιχνιδια ξερεις, ενω ασχολησε και παλευεις να τερματησεις καποιο, δεν γινεται να ξεκινησεις αλλο γιατι μπορει να σου τραβηξει το ενδιαφερον και να παρατησεις το πρωτο :icon_twisted:

                        Comment


                        • #27
                          Mα και γκομενες μπορεις να εχεις πολλες, αρκει να μην ξερει η μια για την αλλη. ειναι παλι οπως τα βιντεοπαιχνιδια ξερεις, ενω ασχολησε και παλευεις να τερματησεις καποιο, δεν γινεται να ξεκινησεις αλλο γιατι μπορει να σου τραβηξει το ενδιαφερον και να παρατησεις το πρωτο :icon_twisted:
                          [/b]
                          Εννοώ αν υπάρχει αίσθημα
                          Star Citizen videos Star Citizen gallery

                          Comment


                          • #28
                            Αυτα τα πραγματα δε προγραμματιζονται.
                            Θα συνεχισω να παιζω οσο με ευχαριστει να το κανω. Εχουν υπαρξει μερες αλλα και εβδομαδες που δεν εχω παιξει καθολου video games - ειδικα τα τελευταια χρονια συχνοτερα - γιατι ειχα κατι καλυτερο να κανω.
                            Do a barrel roll!

                            Comment


                            • #29
                              den nomizo na stamatiso pote na pezo videogames .to sigouro ine pos kathe hronos pou perna pezo pio epilektika.

                              Comment


                              • #30
                                Οταν σταματησω να αναπνεω...
                                Χτυπηστε κανα ξυλο ρε..
                                [/b]
                                /me χτυπάει ξύλο&#33;

                                Σχετικά με το αν θα σταματήσω ποτέ να παίζω videogames και αν το κάνω πότε θα είναι αυτό ειλικρινά δεν το γνωρίζω.Σκέψη για να το κάνω αυτό στο άμεσο μέλλον δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια,δόξα το θεό έχω φτάσει σε αυτήν την ηλικία και σε αυτό το σημείο που μπορώ να σκεφτώ ώριμα και να διαχωρίσω με αποτελεσματικό τρόπο τον χρόνο μου ώστε να καλύπτει όλες τις πτυχές της ζωής μου,δηλαδή τις όποιες υποχρεώσεις μου(επαγγελματικές,σχολή κτλ.),τις ασχολίες και τα hobbies μου(Video Games,Κινηματογράφος,Αθλητισμός κτλ.) καθώς,εννοείται,και τις κοινωνικές μου σχέσεις(οικογένεια,φίλοι,γκόμενες...μπλα...μπλα... μπλα).Θέμα του να βαρεθώ να "παίζω" δεν τίθεται,για εμένα τα video games είναι ευχαρίστηση,χαλάρωση,παιδεία...τρόπος ζωής.
                                Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                                Comment

                                Working...
                                X