Announcement

Collapse
No announcement yet.

SEGA Developing Epic Revival of Beloved IP | Home of Hilarious Wishful Thinking & Massive Disappointment

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Το Ecco είναι το δεύτερο Ico των 16-bit, το πρώτο είναι το Another World.

    Γενικά το Ecco περπάτησε (ή κολύμπησε) σε μέρη πολύ μπροστά για την εποχή. Σε επίπεδο gameplay η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ήταν κάτι φοβερό, κέρδιζε πολύ όμως σε άλλους τομείς (σα το Shadow of the Beast ένα πράμα). Από άποψη gameplay, το Tides of Time ήταν καλύτερο από το πρώτο. Και τα δυο πάντως είχαν ένα πολύ...artistic ύφος κάτι αρκετά σπάνιο για την εποχή.

    Εν τω μεταξύ, ο περισσότερος κόσμος όταν ακούει για Ecco φαντάζεται ένα χαρούμενο παιχνίδι με δελφίνια, κάτι σα το Flipper ίσως. Αλλά τα δυο Ecco του Mega Drive παρουσιάζουν μια από τις πιο περίεργες και σκοτεινές ιστορίες επιστημονικής φαντασίας σε videogame (το Defender of the Future του Dreamcast ήταν διαφορετικό). Σε όλη τη διάρκεια η ατμόσφαιρα είναι σχεδόν ανατριχιαστική ενώ, από σημείο και μετά, προσεγγίζει κανονικά το horror.

    Δυστυχώς σήμερα δε παίζονται εύκολα (ειδικά το πρώτο), θα ήταν όμως τέλειο αν τα έκαναν HD remakes σε XBLA/PSN. Ένα καινούργιο Ecco σήμερα, αν το έφτιαχναν σωστά, θεωρώ ότι θα ήταν καταπληκτικό.
    There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
    Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

    Comment


    • #17
      Εγώ και μόνο στην σκέψη ότι θα δω υποβρύχιο κόσμο σε HD τρελαίνομαι. Εδώ έπαθα πλάκα με το Endless Ocean του Wii.

      Comment


      • #18
        Eντάξει,το ecco με την καμία δεν το λες μετριότατο,πόσο μάλλον υπερεκτιμημένο.Τα ecco δεν γνώρισαν ιδιαίτερα μεγάλη επιτυχία για να τα χαρακτηρίσει κανείς υπερεκτιμημένα.Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει.

        Έχοντας παίξει το tides of time,έχω να πω ότι ήταν ένα πολύ ιδιαίτερο και ξεχωριστό παιχνίδι που έχει φοβερά γραφικά,μουσική,σενάριο και γρίφους αλλά είχε κάπως περίεργο χειρισμό ο οποίος καθιστούσε τον έλεγχο του δελφινιού κάπως δύσκολο.Αλλά για εμένα το παιχνίδι έχει μια ιδιαίτερη γοητεία η οποία με ώθησε να το παλέψω πολύ για να το τελειώσω.

        Πάντως για να πω την αλήθεια είχα ψιλοξενερώσει όταν κατάλαβα ότι δεν πρόκειται για τυπικό platform.

        Όσον αφορά το καινούριο παιχνίδι της σεγκα,θα ήθελα ένα shenmue 3 αλλά 1)αμφιβάλλω ότι θα βγει και 2)ακόμα και αν ανακοινωθεί έχω αμφιβολίες για το πόσο καλό θα είναι μετά την αποχώρηση του yu suzuki.

        Shining force καινούριο πάλι δεν παίζει μια που η camelot ανήκει πλέον στην νιντεντο.Streets of rage θα ήταν πολύ καλή φάση σε κανα xbox live/psn.Για ecco δεν πιστεύω ότι θα βγει καινούριο.Ποτέ δεν ήταν ιδιαίτερα διάσημα και η σεγκα δεν είναι σε φάση να πειραματίζεται.Από την άλλη ένα defender of the future σε xbox live δεν θα ήταν άσχημο.

        To altered beast από την άλλη ποτέ δεν το συμπάθησα όπως επίσης και το αλεξ κιντ.


        Tidy!

        Do not blame me.Blame yourself or God.
        In Matsuno we trust.

        Comment


        • #19
          Εγώ πάντως το συμπάθησα το Alex Kidd...
          sigpic

          Comment


          • #20
            Na paroun ta Breath of fire apo thn Capcom kai na vgaloun kati kalo (O kathenas me ton pono tou.)
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #21
              Εγώ θέλω Breath of Fire,Onimusha,Shenmue,Dino Fucking Crisis,Bully.
              Ε τι,μόνο εσείς θα λέτε τα δικά σας;
              Carpe diem

              Comment


              • #22
                Αν κανουν καινουργιο Alex Kidd θα αυτοκτωνησω με κ***δαχτυλο.
                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Dj Solid View Post
                  Αν κανουν καινουργιο Alex Kidd θα αυτοκτωνησω με κ***δαχτυλο.
                  Where's the fucking Like button? :xp:
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    /delete.

                    Comment


                    • #25
                      Γιατί ρε, 3D Alex Kidd μια χαρά λέμε.

                      Αν δεν είναι Shenmue ή Ecco, τρίτο κατά σειρά, θέλω Skies of Arcadia 2. Θα του πήγαινε και το δυτικό development.
                      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                      Comment


                      • #26
                        Ελα δε θελω χαζομαρες, σκιαζομαι...μπρρρρρ....
                        :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                        Comment


                        • #27
                          +1 για Alex Kidd να γουστάρουμε

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • #28
                            Πώς περιμένετε πως θα είναι ένα Alex Kidd σήμερα; Πραγματικά δε βρίσκω το νόημα σε τέτοιου είδους παιχνίδι...
                            Εγώ λέω Crazy Taxi και Jet Set Radio.
                            Originally posted by Squall Leonhart
                            I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                            Originally posted by 丹野
                            Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                            Originally posted by Ryu_gr
                            υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                            Comment


                            • #29
                              Αν βγει το Alex Kidd σε σημερινά γραφικά, θα ήταν κάπως σαν το Rayman 3D. Αυτό το παιχνίδι άξιζε τα γκαφρά του και είχε πλάκα με το παλιό παιχνιδάκι «Πέτρα-Ψαλίδι-Χαρτί».
                              sigpic

                              Comment


                              • #30
                                This is one of the first Mega Drive games I bought myself. I got it for something like £15 just before I went to see Beethoven at the cinema, so it must have...


                                Υπερελεος ομως...
                                :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                                Comment

                                Working...
                                X