Announcement

Collapse
No announcement yet.

The Last of Us

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Τι βοηθαει στο last of us, ενα slow paced game ειναι.. Να μου πεις dark souls πχ σε 3rd person να το καταλαβω. Εγω μαζι σου ειμαι αλλα δεν ειναι και το καλυτερο παραδειγμα για να δειξεις τη διαφορα το αντιθετο θα ελεγα μη σου πω..

    Comment


    • Περισσότερο αναφερόμουν σε ένα άμεσα χειροπιαστό παράδειγμα που οι περισσότεροι εδώ μέσα μπορούν να ελέγξουν.

      Μιας και αναφέρεις το Dark Souls πάντως, το έβαλα στο PS3 και δεν άντεξα να παίξω πάνω από 20 λεπτά. Αξίζει κάποια στιγμή να βρεις μία κόπια για το PS3 και να δεις πώς τρέχει, θα πάθεις την πλάκα σου με το πόσο απαίσιο φαίνεται.

      Comment


      • Κατεβασα προσφατα τη νεα beta εκδοση χωρις GFWL η οποια ειναι capped 30fps και render 768p κατι τετοιο και ειναι το ιδιο πραγμα ακριβως. Unplayable σε σχεση με το 2 οτι και να μου λενε οτι ειναι το ιδιο, νομιζω οτι το παιχνιδι ειναι σε slow motion η εχει καποιο σοβαρο προβλημα..

        Το last of us επειδη το επαιξα σποραδικα στο ps3 θα ηθελα να το ξαναδω αλλα σιγουρα οχι να πληρωσω, εχει γινει λιγο τραγικη η κατασταση αγοραζεις μια κονσολα 1 χρονο μετα και το μονο που εχεις να παιξεις ειναι remasters παιχνιδιων που βγηκαν 1 χρονο πριν.

        Comment


        • Σκέψου λοιπόν πώς μου φάνηκε εμένα που έριξα 95 ώρες στο παιχνίδι .

          Comment


          • Με αυτά και με εκείνα, ξεκίνησα κι εγώ το παιχνιδάκι. Έχω παίξει μερικές ώρες και είμαι στην αρχή του 4ου κεφαλαίου. Καλή φάση, θυμήθηκα και πόσο νουμπάς είμαι στα shooters. Μέχρι ένα σημείο έβγαινε στο νόρμαλ, όμως όταν ψόφησα 6-7 φορές στον πρώτο clicker, δούλεψε το easy, και αν είχε και super easy, δεν θα το σκεφτόμουν καν. Βασικά αν είχε God mode και μπορούσα απλά να αγνοώ τους πάντες και τα πάντα, αυτό θα έκανα

            Κατά τ' άλλα, τα τοπία, τα γραφικά, όλα είναι πολύ όμορφα και επιβλητικά, γενικά είναι χάρμα οφθαλμών. Αυτό που μου αρέσει είναι η όλη υπόθεση, οι ομιλίες των χαρακτήρων, η αλληλεπίδραση και οι κουβεντούλες όσο είσαι στον δρόμο και παίζεις, γενικά το όλο στήσιμο της ιστορίας. Αυτοί είναι και οι λόγοι άλλωστε που το ξεκίνησα, και μέχρι στιγμής πάει καλά το πράμα.

            Από spoilers έχω καταφέρει να αποφύγω τα πάντα όλα. Είναι κι αυτό κατόρθωμα από μόνο του Σε λίγες ημέρες ελπίζω να ξεμπερδεύω και με αυτά, μην το γκαντεμιάσω κιόλας το θέμα

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • Παίζεις ίσως το καλύτερο παιχνίδι της προηγούμενης γενιάς.Η Naughty Dog για μένα,αποτελεί αυτή τη στιγμή το πιο φορμαρισμένο studio που υπάρχει.Μέχρι και το Uncharted 1 θεωρώ πως ήταν ένα πολύ καλό studio.Από το 2 και μετά,θεωρώ πως πέρασαν σε άλλο επίπεδο,έτσι απλά.Παίξτο με το πάσο σου και απόλαυσέ το.
              Carpe diem

              Comment


              • Originally posted by Altair View Post
                Η Naughty Dog για μένα,αποτελεί αυτή τη στιγμή το πιο φορμαρισμένο studio που υπάρχει.
                βασικά απο τα πιο υπερτιμημένα studio που υπάρχουνε ειναι (υπάρχουνε και υπήρξαν ομάδες με σαφως μεγαλύτερο στιγμα απο την ND) οπως και τα Uncharted που αν δεν ειχαν την διαφήμιση της sony ειναι βέβαιο πως δεν θα έκαναν τοσο θόρυβο.
                Star Citizen videos Star Citizen gallery

                Comment


                • Καθόλου υπερτιμημένο studio δεν είναι, ότι παιχνίδι έχουν δημιουργήσει είναι από 8/10 και άνω. Το καταλαβαίνω ότι δεν αρέσουν σε όλους τα uncharted αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι εξαιρετικά παιχνίδια. Για παράδειγμα, εγώ δεν θέλω ούτε να τα βλέπω τα call of duty αλλά αναγνωρίζω το τι έχουν προσφέρει στην βιομηχανία και καταλαβαίνω ότι για να τα παίζουν τόσο πολλοί ε κάτι έχουν, δεν μπορεί. Η διαφήμιση μπορεί να ξεγελάσει καμιά φορά τον καταναλωτή όμως όταν ένα franchise που αριθμεί πολλά παιχνίδια συνεχίζει να πουλάει εξαιρετικά και να σαρώνει στις βαθμολογίες(αναφέρω ενδεικτικά τις βαθμολογίες γιατί εσύ big boss τις χρησιμοποιείς συνέχεια σαν επιχείρημα) ε αυτό κάτι σημαίνει.

                  Edit: Το να συγκρίνουμε το studio με βάση την σημαντικότητά τους είναι κάτι εντελώς παράλογο, με αυτήν την λογική που έχεις όλα τα studio είναι υπερτιμημένα γιατί υπάρχει η νιντεντο, end of story.

                  Το last of us είναι όντως εξαιρετικό παιχνίδι και χρωστάω και εγώ στον ευατό μου ένα replay. Το είχα βρει και εγώ πολύ δύσκολο παρόλο που το έπαιζα στο νορμαλ. Φαντομ σε πολλές περιπτώσεις το stealth θα σε ξελασπώσει, μπορείς να ξεμπερδέψεις από τους εχθρούς χωρίς να ξοδέψεις εφόδια. Θα σου αρέσει πολύ πάντως, η ιστορία έχει πολλές εκπλήξεις και δυνατές σκηνές.
                  Last edited by Deus; 20-11-2016, 09:34 PM.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • Originally posted by BigBOSS View Post
                    βασικά απο τα πιο υπερτιμημένα studio που υπάρχουνε ειναι (υπάρχουνε και υπήρξαν ομάδες με σαφως μεγαλύτερο στιγμα απο την ND) οπως και τα Uncharted που αν δεν ειχαν την διαφήμιση της sony ειναι βέβαιο πως δεν θα έκαναν τοσο θόρυβο.
                    Δεν είσαι αστείος.Και γενικά είσαι off topic.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • Βρε Big Boss, με όλη την καλή διάθεση, δεν έχω κανένα πρόβλημα με την άποψή σου (ο καθένας έχει από μία), όμως διάβαζα το thread από τις πρώτες σελίδες για να δω εντυπώσεις άλλων μέχρι το σημείο που είμαι κλπ, και βλέπω πως εσύ έχεις περισσότερες Διαβάζω δηλώσεις σου για τον πανίσχυρο Cell, για το πώς θέλει η Naughty Dog να αλλάξει την βιομηχανία, για το ότι δεν επαναπάυονται στις δάφνες τους, για το ότι είναι ένας τίτλος που θέλεις να αποκτήσεις, κλπ. Είναι τουλάχιστον οξύμωρο να βλέπω τέτοια απαξιωτική δήλωση

                      Πώς πετάς όλες αυτές τις απόψεις σου στα σκουπίδια; Κάποτε τα πίστευες απολύτως. Η σωστή άποψη ποια είναι, αυτή που διάβαζα παλαιότερα ή η τωρινή; Και αν είσαι τόσο απόλυτος, πώς ξέρεις πως δεν θα ξαναλάξεις γνώμη στο μέλλον; Αν είχε βγει και στο PC ο τίτλος, η ND θα συνέχιζε να είναι πρωτοπόρα; Σκόρπιες σκέψεις είναι, ίσως να ακούγεται λίγο σαν κλίμα αντιπαράθεσης, μην το πάρεις έτσι, απλά διαβάζοντας όλα τα ενθουσιώδη posts από την αρχή, και καθώς έβλεπα πως ήσουν ένα από τα πιο ενθουσιασμένα άτομα, μου φαίνεται πολύ περίεργο που λες τώρα πως η ND και τα Uncharted είναι υπερεκτιμημένα .

                      Για το παιχνίδι καθαρά τώρα, έχω προχωρήσει κάνα chapter ακόμα. Καθαρά στον τομέα των chapters, κυλάει πιο αργά από τα Uncharted που τελείωναν σχετικά τσακ μπαμ. Βέβαια δεν ξέρω πόσα είναι, ίσως είναι περισσότερα, ίσως λιγότερα. Καθαρά όμως σαν σύγκριση με βάση τα chapters, προχωράω πιο αργά. Ίσως να είναι και η φύση του παιχνιδιού. Είναι πιο πολύ survival / horror / stealth, παρά action, επομένως τρώει περισσότερη ώρα. Σε σημεία μου θυμίζει Resident Evil 4, δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό, ή αν συμβαίνει επειδή είναι ένα από τα λίγα 3rd person shooters που έχω παίξει και μοιάζουν λίγο πολύ.

                      Deus, έχω προσπαθήσει να το πάω stealth, όμως το πολύ να τρώω 1-2 άτομα. Δεν είναι για εμένα αυτά τα πράματα. Εγώ θέλω 2D για να λειτουργήσω . Σε αυτά τα παιχνίδια χάνομαι στον χάρτη, δεν ξέρω πού να πάω επομένως πέφτω πάνω σε εχθρούς, επομένως για να βρω πού πρέπει να πάω, πρέπει πρώτα να σκοτώσω όλο το σύμπαν και μετά να κάτσω να εξερευνήσω για κάνα 10λεπτο την περιοχή, μέχρι να μου βγει hint με σημαδάκι στον χάρτη που να μου λέει «από τις σκάλες πήγαινε γκασμά, που κάθεσαι και κόβεις βόλτες άσκοπα τόσην ώρα», πιο εξευγενισμένα φυσικά

                      Ή όταν με βαράνε με σφαίρες δεν ξέρω από πού μου τις ρίχνουν, δεν ξέρω πού να κρυφτώ, δεν ξέρω αν πρέπει να χρησιμοποιήσω γιατρικά ή να αλλάξω όπλο, θέλει και ώρα το reload, και κάθομαι και ψοφάω σαν χάνος. Το Uncharted 2 μου άρεσε περισσότερο απ' αυτήν την άποψη, καθαρά και μόνο επειδή κατάφερα και το έβγαλα στο normal, χωρίς να με ζορίσει κιόλας. Πολλοί μηχανισμοί του απουσιάζουν από αυτό το παιχνίδι (να σημαδεύεις αυτόματα με το που κολλήσεις σε κάποιον τοίχο π.χ.), ίσως επειδή πήγαν να το κάνουν πιο πολύ survival. Θυμήθηκα για ποιον λόγο δηλαδή δεν έχω ασχοληθεί με το Uncharted 3, επειδή τέτοιοι τίτλοι είναι να τους παίζω μία στο τόσο. Να είναι καλά κάτι auto-aim που κάνουν lock στους εχθρούς, και κάτι προμήθειες πυρομαχικών κάθε φορά που χάνεις παρατεταμένα, να παίζουμε κι εμείς οι άχρηστοι

                      Υπό κανονικές προϋποθέσεις θα το άφηνα να μου πάρει όσην ώρα χρειαστεί, όμως έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου πως σε καμιά 10αριά μέρες κυκλοφορεί και το FF XV, επομένως θα ήθελα να ήμουν ελεύθερος έως τότε Θα δείξει πώς θα κυλήσει το πράγμα, προς το παρόν δεν το βιάζομαι καθόλου και πάμε καλά.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • Εγώ σου λέω,παίξτο αργά και χαλαρά,μέχρι τις 29-30 το πολύ θα το έχεις τελειώσει.Κι εγώ άσχετος είμαι μη νομίζεις,στο U4 χάνομαι συνεχώς.Πάντως έχει κόλλημα σε τοίχο το TLOU αν θυμάμαι καλά.Και ναι,μου θυμίζει κι εμένα RE4.Λατρεύω Clickers πάντως,δεν ξέρω αν έχεις συναντήσει.Πάντως το παιχνίδι πάνω από 20 ώρες αποκλείεται να σου πάρει.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • Quick post: Ζήτω οι μολότοφ, best weapon ever

                          PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                          Comment


                          • Πάει και το 6ο κεφάλαιο. Πολύ πιο χορταστικά και μεγάλα σε μέγεθος από τα κεφάλαια των Uncharted. Βέβαια είναι αναμενόμενο, μιας και βλέπω πως τα Uncharted παίζουν στα 22-26, ενώ εδώ είναι «μόνο» 12. Πάει με διαφορετική ρότα το παιχνίδι. Τελείωσα δηλαδή και με τους «υπονόμους» να το πω έτσι. Το παιχνίδι είναι πολύ δυνατό, οι συγκινήσεις μεγάλες, οι χαρακτήρες πολύ όμορφα γραμμένοι, όλα πάνε σωστά όπως πρέπει. Το κερασάκι στην τούρτα είναι τα γράμματα και τα σημειώματα που βρίσκεις, που εξιστορούν την ιστορία για τα μέρη που βρίσκεσαι. Ποιος άλλος κατοικούσε, γιατί έφυγαν, τι παίχτηκε με τα διάφορα στρατόπεδα, γενικά ωραία πράματα. Πιστεύω πως αν κάποιος το παίξει και το πάει σφαίρα, θα χάσει πάαααρα πολλά από την όλη αίγλη του παιχνιδιού. Προς το παρόν το πάω με το πάσο μου, εξερευνώ τα πάντα, διαβάζω όλα τα σημειώματα για να καταλάβω το backstory και μου προσφέρει πολλά.

                            Το τέλος του 6ου κεφαλαίου
                             
                            ήταν πολύ δυνατό. Τα αδέρφια που συναντάς ήταν πολύ καλλογραμμένοι χαρακτήρες, το όλο δέσιμο ήταν πολύ δυνατό. Κατάφεραν τα πάντα μαζί, πέρασαν όλο τον Γολγοθά και τελικά σου πετάει το τραγικό τέλος με το καλημέρα (κυριολεκτικά ). Με χτύπησε δυνατά μπορώ να πω. Πήγα και για ύπνο αμέσως και έβλεπα αντίστοιχα όνειρα που είχα καιρό να το πάθω


                            Επίσης για τα διαδικαστικά να πω πως παίζω την PS4 έκδοση σε προτζέκτορα 80" περίπου με 5.1 ηχεία και νομίζω πως είμαι μέσα στον κόσμο τους. Άλλη εμπειρία τώρα ό,τι και να λέμε, ειδικά κάτι επιβλητικά γραφικά με κάτι βουνά ή κάτι ουρανοξύστες ή κάτι φεγγάρια στο background είναι αφασία . Είναι ο πρώτος τίτλος που παίζω με surround ήχο και έχω πάθει ένα μικρό κοκομπλόκο όσο να 'ναι. Άλλη φάση τώρα να αλλάζεις κάμερα και να αλλάζει αντίστοιχα και ο ήχος. Να ακούς από πού σου έρχονται οι εχθροί ή να βρέχει και να νιώθεις πως είσαι μέσα στην βροχή.

                            Με λίγα λόγια πάμε πολύ καλά προς το παρόν.

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • Ανυπομωνω τρελά για το νεο the last of us 2

                              Comment

                              Working...
                              X