Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kingdom Hearts Saga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • To days είναι παιχνιδάρα και είχε πολύ δυνατή ιστορία. Το recoded, όπως είπαν και οι προγράψαντες, μέτριο έως κακό, είναι το μόνο kh game που τελείωσα με το ζόρι.

    Αλήθεια, ποιο είναι για εσάς το καλύτερο παιχνίδι της σειράς; Για εμένα το Kingdom Hearts 2 final mix. Το επιπλέον περιεχόμενο που προστέθηκε στην final mix έκδοση κάνει πραγματικά μεγάλη διαφορά και το σύστημα μαχής πραγματικά λάμπει.

    Αμέσως μετά για εμένα πάει το kingdom hearts 1 final mix και το bbs το κατατάσσω αμέσως μετά το 1. Παιχνιδάρα αλλά με χαλάει το ότι στις πιο απαιτητικές μάχες του παιχνιδιού η οθόνη κατακλύζεται από επιθέσεις οι οποίες αποφεύγονται μόνο με σπαμαρισμα του dodge, θεωρώ ότι στα 1 και 2( ειδικά στο 2) η μάχη είναι πολύ πιο τεχνική και ακριβής. Παρόλα αυτά είναι ένα εξαιρετικό και πολύ χορταστικό παιχνίδι.

    Τα 1 και 2 τα έχω τελειώσει πάνω από 5 φορές το καθένα αλλά θέλω να τα ξαναπαίξω οπότε σίγουρη αγορά και για εμένα η συλλογή. Να πω εδώ πως στα σκρουτζομάγαζα βρίσκεται εύκολα στα 35 ευρώ, μην το αγοράσετε από τις μεγάλες αλυσίδες.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • Το Birth By Sleep για εμένα είναι ό,τι καλύτερο υπάρχει από την σειρά πραγματικά. Βλέπω και κάποιες διαφορές στην Final Mix έκδοση που δεν είναι κάτι φοβερό (όπως και οι περισσότερες Final Mix εκδόσεις), όμως είναι πολύ ωραία κερασάκια πάνω στην τούρτα. Το 1 μου φαίνεται πολύ basic πλέον, δεν νομίζω πως έχω όρεξη να το τερματίσω για 3η-4η φορά Το 2 η αλήθεια είναι πως δεν το θυμάμαι, ενώ δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με την Final Mix έκδοσή του. Όταν τελειώσω και αυτό, θα έχω αναλυτικότερη άποψη.

      Προς το παρόν ασχολούμαι με crafting spells & όπλα, να βγάλω 100% τους κόσμους από θησαυρούς / αυτοκόλλητα και φαρμάρω Finish commands όσο τριγυρνάω στους κόσμους επειδή θέλω να τα ξεκλειδώσω όλα αυτήν την φορά.
      Last edited by Phantom Duck; 23-04-2017, 08:29 PM.

      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

      Comment


      • Κι εγώ θα συμφωνήσω με phantom μόνο και μόνο για το ending του BBS που σε αφήνει με το στόμα ανοιχτό. Μετά δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα βάλω το 1 ή το 2, αν και στο πρώτο έχω ρίξει άπειρα Playthrough, ενώ στο δεύτερο μόλις δύο και αυτά στο PS2. Re: Coded δεν θυμόμουν καν το Final Boss και το είδα ξανά στο youtube, όντας σε φάση "τι γίνεται εδώ". Επίσης, ψηλά για μένα είναι και το DDD, αν και δεν τα πήγα ποτέ τόσο καλά με το drop mechanic. Να τολμήσω να αναφέρω και το Chain of Memories που αποφεύγεται για κάποιο λόγο να αναφέρετε και να πω ότι στο GBA που το έχω παίξει μόνο μου ήταν αρκετά ευχάριστο. Τώρα σε οικιακή κονσόλα έχω λίγο τις αμφιβολίες μου .

        Comment


        • Το 1 το λατρεύω,απλά,λιτά και απέριττα.Το 2 το έπαιξα σε μια περίεργη περίοδο,οπότε καλύτερα να μη μιλήσω.Το Chain of Memories στο gba περίμενα ότι θα το μισήσω,αλλά το λάτρεψα.Το DDD το άφησα πάνω στο δίωρο,με σκοπό να το ξαναπιάσω,αλλά τελικά δεν,οπότε θα παιχτεί στο PS4,ενώ τέλος το BBS θεωρώ πως ήταν το πιο εθιστικό για μένα,να κάθομαι να φαρμάρω spells και να τα τουμπανιάζω για να παίρνω πιο δυνατά,και όλα αυτά απολαμβάνοντας την μάχη στο έπακρο.Πολύ κοντά τα 1 & BBS αλλά πρώτο δεν ξέρω ποιο βάζω,μη ρωτάτε δύσκολα.
          Carpe diem

          Comment


          • Το Chain of Memories το είχα παίξει σε GBA emulator λίγο πριν βγει το ΚΗ 2, για να είμαι updated με την ιστορία. Όλος ο κόσμος το θάβει, αλλά εμένα μου άρεσε τόσο στο Gameboy όσο και στο PS2 Remake (που τελικά το έπαιξα στην συλλογή για PS3, και βγήκε τώρα και στο PS4 ). Ήταν η περίοδος που μάθαινα για emulators κλπ, όμως ήταν ένα από τα πολύ λίγα παιχνίδια που έκατσα και τερμάτισα σε emulator, επειδή τα περισσότερα σε αυτήν την φάση μπαίνουν για λίγη ώρα και ύστερα τα αφήνεις στην άκρη. Δεν μπορώ να καταλάβω για ποιον λόγο δεν έχει κάνει αίσθηση, εμένα μου άρεσαν τα πάντα, μάχες, κόσμοι, ιστορία, τα πάντα όλα

            To 3D είχα ακούσει πως είναι μέτριο προς καλό, όμως κλασικά θα περιμένω να το παίξω για να κρίνω. Είναι ευκαιρία αφού περιλαμβάνεται στο 2.8 ολόκληρο και όχι μόνο σε HD cut-scenes. Μέχρι στιγμής πάντως, από άποψη ιστορίας, για εμένα πάνε: Birth By Sleep > KH 2 > 358/2 Days > KH 1 > Chain of Memories και επιφυλασσόμεθα για το μέλλον.
            Last edited by Phantom Duck; 24-04-2017, 12:41 AM.

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • Και για να εκθειάσω λίγο ακόμα το Days, εύκολα πιστεύω ότι είχε το καλύτερο Final Boss Theme



              Επίσης, εσκεμμένα δεν σας μιλάω για 0.2, γιατί κανείς δεν το έχει παίξει από εδώ νομίζω και δεν θέλω να σας κάνω κακό

              Comment


              • Προσωπικα εχω παιξει μονο τα 3 βασικα παιχνιδια και θα ελεγα ανετα οτι το 2 ειναι μακραν το χειροτερο. Δεν ξερω τι προσθηκες εχει το final mix αλλα πραγματικα αν εξαιρεσει κανεις την καμερα που διορθωθηκε σε σχεση με το 1, δομικα ολο το υπολοιπο παιχνιδι θεωρω οτι το πηραν εκει στη S-E και του αλλαξαν τα φωτα... Ηταν και ο πρωτος τιτλος της S-E που επαιξα και ειχε αυτη την super απλουστευμενη δομη, τοσο στο level design (FFXIII κανεις) οσο και στους μηχανισμους που υποτιθεται οτι εγιναν πιο action αλλα στη πραγματικοτητα μαλλον θα ελεγε οτι απλα αφαιρεθηκε το οποιο βαθος ειχε το battle system του παιχνιδιου. Παροτι εν τελει μου αφησε θετικη εντυπωση γιατι εχει grand scope ως προς το σεναριο, θεωρω οτι πηραν το 1 το απλοποιησαν σε βαθμο αηδιας σε οτι αφορα το battle system και εκαναν τελειως strip το exploration του παιχνιδιου παρουσιαζοντας ενα εξ'ολοκληρου γραμμικο game. Ακουγεται ως bashing το ξερω αλλα ναι...

                Το καλυτερο συμφωνω με τα προηγουμενα παιδια, ειναι μακραν και με τεραστια διαφορα το BBS. Παροτι κυκλοφορησε για psp και αυτο εχει συνεπεια στο μεγεθος και στο ποσο γεματοι ειναι οι κοσμοι, εχει exploration, εχει ενα φανταστικο battle system με ενα σωρο abilities για να δοκιμασει κανεις, πολυ ωραια bosses και φυσικα πολυ μα πολυ ωραιους και διαφορετικους χαρακτηρες. Στα highlights το σεναριο, το scope (που πραγματικα ανοιγει και αλλο το συμπαν και σε κανει να δεις το ολο sotry αλλιως μιας και αισθανεσαι part of a bigger thing), το γεγονος οτι εξηγει ενα σωρο πραγματα και το κανει καλα και φυσικα το τελος που ειναι απο πιο ομορφα σε vg ever (ακομα το θυμαμαι και ανατριχιαζω)...

                Καπου στη μεση ειναι το 1 που δεν θυμαμαι ιδιαιτερα μιας και πανε παρα πολλα χρονια απο τοτε που το επαιξα αλλα μου ειχε αφησει πολυ καλυτερη αισθηση απο το 2.

                Ελπιζω να πιασω και εγω συντομα τη συλλογη μια και θελω να ξαναπαιξω ολα τα παιχνιδια ξανα.

                Comment


                • Nooto, πάρε την συλλογή οπωσδήποτε κάποια στιγμή. Έχει άπειρο πράμα να ασχολείσαι για καιρό. Βλέπω ξεκινάει από τα 33€ περίπου στα διάφορα μαγαζιά, ξεφτίλα πράμα.

                  Τώρα για το BBS, τελείωσα το σενάριο του Terra και ασχολούμαι να του πάω 100% τα πάντα πριν ξεκινήσω με τον Ventus. Την προηγούμενη φορά το είχα παίξει κυρίως για την ιστορία και δεν ασχολήθηκα με τους λοιπούς μηχανισμούς σε βάθος, όμως τώρα που το έψαξα το πράγμα, ο τίτλος ανέβηκε άλλο τόσο στην εκτίμησή μου. Λες και δεν ήταν ήδη στα ύψη Αφού έκανα όσες δοκιμές έκανα μόνος, από ένα σημείο και μετά έβαλα μπρος οδηγούς για crafting, finish commands κλπ. Έχω βγάλει όλα τα abilities, όλα τα αυτοκόλλητα, όλους τους θησαυρούς, όλα τα unversed missions που ξεκλειδώνουν μετά την ολοκλήρωση των κόσμων, όλα τα d-links (εκτός του Μαύρου Πητ), και γενικά πολύ πράμα που δεν θυμάμαι τώρα.

                  Μου μένουν 3 finish commands, ενώ ταυτόχρονα φαρμάρω spells για να κάνω craft σπάνια όπλα, και ψάχνω υλικά για παγωτά όποτε μου κάτσουν οι ειδικοί εχθροί που τα κάνουν drop (έχω βγάλει 3 από τα 8 παγωτά ). Arena LV 14, πρέπει να νικήσω τον Monstro για να προχωρήσω παρακάτω. Γενικά, τώρα που τερματίζω stats, θα βάλω μπρος την αρένα. Παρεμπιπτόντως είμαι 43 LV και όλοι οι εχθροί πέφτουν για πλάκα, ως εδώ ήταν το Critical Difficulty μου φαίνεται, εκτός και αν δούμε καμία έκπληξη στην συνέχεια. Πρέπει να ασχοληθώ και με το επιτραπέζιο αλλά πού όρεξη για τέτοια πράματα Αλλά ξεκλειδώνει βλέπω ωραία πράματα, άρα πρέπει να γίνει αργά ή γρήγορα.

                  Υ.Γ.
                  Για τα abilities με βοήθησε πολύ αυτός ο οδηγός, το βάζω εδώ να τον έχω πρόχειρο για τα άλλα δύο playthroughs.
                  Last edited by Phantom Duck; 29-04-2017, 01:52 AM.

                  PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                  Comment


                  • Το επιτραπέζιο είναι από τα καλύτερα mini games που έχω παίξει σε παιχνίδι και είναι και αρκετά εύκολο αν πάρεις το κολάι. Επίσης σου επιτρέπει να πάρεις spells/abilities αρκετά νωρίς αν ασχοληθείς.
                    Με τον Terra νομίζω πως είναι αδύνατο να νικήσεις τα 2-3 super bosses εκτός αν άλλαξαν κάτι στο remake. Και με Ventus/Aqua ακόμα που είναι πολύ καλύτεροι στη μάχη δεν ασχολήθηκα ιδιαίτερα με τα 2 από τα 3 γιατί είναι δύσκολα με πολύ άσχημο τρόπο οπότε το 100% μην το δέσεις και κόμπο.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • Το επιτραπέζιο όντως ήταν πολύ καλό. Τώρα που το έμαθα μετανιώνω που δεν το είχα ξεκινήσει από την αρχή. Έχει πολύ χαβαλέ, δεν το περίμενα. Δίνει πολλά abilities που θα με είχαν βοηθήσει στα πρώτα μου βήματα. Στα άλλα δύο playthroughs θα τα παίζω με το που μου εμφανίζονται.

                      PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                      Comment


                      • Μόλις έβγαλα την αποστολή με τα 5 αστέρια στην αρένα «Villain's Vendetta» που έχει boss rush (Iron Imprisoner I, Cursed Coach, Wheel Master, Iron Imprisoner II, Ice Colossus, Iron Imprisoner III, Trinity Armor, Iron Imprisoner IV). Μου βγήκε η πίστη ανάποδα, ήθελε πολλή υπομονή, όμως τους έβγαλα νοκ άουτ με την πρώτη, στο critical πάντα, δέχομαι συγχαρητήρια Έκλεισα με τον Terra τα πάντα όλα (skills, αντικείμενα, shotlocks κλπ), εκτός από τις 3 αποστολές που μένουν στην αρένα, που λογικά θα εμφανιστούν όταν το τελειώσω και με τους άλλους. Πάμε για Ventus τώρα

                        PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                        Comment


                        • Ανυπομονώ για τα σχόλια σου όταν παλέψεις mysterious figure με Terra

                          Comment


                          • Λίγο που διάβασα online για αυτό, λένε πως είναι παλούκι. Ε οκ, όταν το ξεκλειδώσω, βλέπουμε. Το πολύ πολύ να πέσει Lv up grinding. 49 LV είμαι τώρα, θα βγει κι αυτός κάποια στιγμή, πού θα πάει

                            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                            Comment


                            • Δεν έχει και τρελή σημασία το level αν σε σκοτώνει αμέσως και δε μπορείς να κάνεις heal.
                              Άντε το Lingering Spirit κάπως βγαίνει με λίγη τύχη. Η Mysterious Figure και ο No Name θέλουν ΠΟΛΛΗ τύχη. Καλή διασκέδαση στην προσπάθειά σου με τον Terra πάντως που το dodge του δεν έχει invincibility frames.
                              Originally posted by Squall Leonhart
                              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                              Originally posted by 丹野
                              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                              Originally posted by Ryu_gr
                              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                              Comment


                              • Και ένα glitch από το KH: BBS, το έχει η μοίρα μου


                                PK World - Τα πάντα για Disney comics!

                                Comment

                                Working...
                                X