Announcement

Collapse
No announcement yet.

Grandia Saga

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Grandia Saga

    Έχοντας στην κατοχή το Grandia I(PSX), παρατήρησα ότι υπάρχουν ως τώρα 4 Grandia(I+II+III+Extreme).

    Θέλω λίγες πληροφορίες απ' όσους το έχουν παίξει(Xeno+Scatty+άλλοι) για συγκεκριμένα πράγματα.

    1) Το σενάριο και η ιστορία συνδέονται με την σειρά ή παίζει κάτι μεταξύ τους χρονολογικά?
    2) Τι παίζει στο Extreme? Διάβασα ότι τους πήρε πολύς καιρός, αλλά το έχουν ατελείωτο.
    3) Ποίες εκδόσεις κονσόλας συμφέρει να πάρω? Το Grandia II υπάρχει και στο Dreamcast, απ' όσο είδα.

    Αν υπάρχουν κι άλλες λεπτομέρειες που πρέπει να ξέρω, πείτε το, γιατί σύντομα με το που τελειώσω το Magical Starsign(DS), ίσως αποφασίσω να το αρχίσω, γιατί έχω ακούσει ένα κάρο καλά πράγματα γ' αυτό, ειδικά από τον Scatty.

    Ευχαριστώ...
    sigpic

  • #2
    τιποτα δεν συνδεεται αν εννοεις storywise

    το grandia 1 θεωρειται γενικα το καλυτερο ειναι και τεραστιο, προσωπικα μου αρεσε περισσοτερο το 2 overall και στους χαραχτηρες και στο pacing (millenia ftw!!), ενω το extreme ειναι dungeon crawler και ειχε μαλλον τις ποιο ενδιαφερον επιλογες στο combat , το 3 ειχε memorable κακο κατα τα αλλα μου ειχε φανει αδιαφορο ως το τελος , αυτα

    Comment


    • #3
      1) Όχι.
      2) Τα σπάει.
      3) Ps2.

      Προσωπικό αγαπημένο το τρίτο, μου άρεσε η φάση με τον ουρανό. Γενικά όμως αξίζουν και τα τέσσερα, αν δεν έχεις ασχοληθεί μην το πολυσκέφτεσαι.
      sigpic

      Comment


      • #4
        deus_dope, αυτό θα είναι η πρώτη φορά μου ν' ασχοληθώ με το Grandia Saga. Η μαλακία είναι να βρω και τα υπόλοιπα, πράγμα αρκετά δυσκολούτσικο.
        sigpic

        Comment


        • #5
          To 2 παντως σε PS2 ειναι μακραν η χειροτερη επιλογη - παρουσιαζει σοβαρα frame rate issues κτλ.
          Καλυτερα σε DC και PC λοιπον. Για τα αλλα δεν ξερω πολλα, παντως ο κοσμος εχει σε εκτιμηση μονο τα 2 πρωτα.

          Comment


          • #6
            To 2 mou arese perissotero apo to 1.
            Epishs ontws mhn paikseis to 2 se PS2, paikse se DC.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #7
              Originally posted by Ground_zero View Post
              To 2 mou arese perissotero apo to 1.
              Epishs ontws mhn paikseis to 2 se PS2, paikse se DC.
              Θα το κάνω, αν καταφέρω να βρω κονσόλα DC και το ίδιο το παιχνίδι, πράγμα ΠΟΛΥ ΣΠΑΝΙΟ.

              Και όταν μου λέτε περί frame rate και τα λοιπά, εννοείτε παρόμοια περίπτωση σαν το Shadows of the Colossus?
              sigpic

              Comment


              • #8
                Grandia 2.Το πρώτο jrpg που τελείωσα και από τους αγαπημένους μου τίτλους όλων των εποχών.Τρομερό καστ,ωραίο σύστημα μάχης,ωραία υπόθεση,γαμώ τι να λέμε τώρα;
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  Κρίμα που η μόνη φωνή που ήταν καλή ήταν της Millenia.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #10
                    Melfice: Words are meaningless now. Dance with me brother!
                    Malreg: Life Tio, life is brighter than a thousand suns until the eternal night.Life is hope.
                    Pitiful humans Iam not Zera, Iam Valmar hahahahahaha...
                    Κάπως έτσι πήγαινε...

                    Tenseiken slash......
                    True Dragon slash.....
                    Impact Bomb..........
                    Beast King Smash........
                    Big Fan Cut.........
                    Golden Hammer..........κτλ. κτλ.

                    Deus song from Elena. Μαμάει άπειρα.


                    Dreamcastia ρε, έφερε πρώτο ένα από τα καλύτερα RPGοπαίχνιδα και το έχω τελειώσει 6 φορές.

                    Comment


                    • #11
                      ΟΚ, βλέπω οτι Grandia II PS2 - DC = 0-3! Θα κοιτάξω να το αγοράσω απ' εκεί DC και μετά τα υπόλοιπα θα τα πάρω στο PS2.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        ke ego to 2 to epexa sto dreamcast apo ta kalitra rpg pou exo pexi

                        Comment


                        • #13
                          Πολύ καλά...

                          PS2 - DC

                          0 - 4
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Δυνατό σημείο της σειράς ήταν πάντα το battle system, από cast και σενάριο αμφότερα ήταν πολύ μέτρια. Στο πρώτο, η κλασική generic anime πιτσιρικαρία, στο δεύτερο η κλασική generic anime εφηβεία.

                            Ανάμεσα σε Grandia και Grandia II δεν θα έλεγα ότι υπάρχουν ουσιαστικές ποιοτικές διαφορές, το που γέρνει η ζυγαριά είναι περισσότερο θέμα γούστου. Προσωπικά ευχαριστήθηκα λίγο περισσότερο το πρώτο Grandia στο PS1, κυρίως λόγω της πιο έντονης αίσθησης περιπέτειας που απέπνεε, αλλά και της πιο ενδιαφέρουσας μυθολογίας πίσω από τον κόσμο του. Κατά τ’ άλλα αμφότερα ήταν καλοί τίτλοι.

                            Αν έχεις PSP, καλύτερα να παίξεις εκεί το πρώτο Grandia.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Loggo View Post
                              Δυνατό σημείο της σειράς ήταν πάντα το battle system, από cast και σενάριο αμφότερα ήταν πολύ μέτρια. Στο πρώτο, η κλασική generic anime πιτσιρικαρία, στο δεύτερο η κλασική generic anime εφηβεία.



                              YOUR ARGUMENT IS INVALID
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment

                              Working...
                              X