Announcement

Collapse
No announcement yet.

Τι fanboy ήσασταν/είστε;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Οταν μια εταιρια κοστολογει υπερβολικα μια κονσολα και μετα βγαζει παιχνιδια τα οποια ειχαν την ιδια και πολλες φορες ακριβοτερη τιμη, ε, ειναι αντιπαθητικη...

    Οσο για κολαση, been there, done that...
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • #32
      Ρε σεις δεν θέλω να το παίξω ο αρχιελιτιστής εδω πέρα μέσα αλλά ποτέ δεν πωρώθηκα με κάποια εταιρία. Είμαι σαν τον Tanno λοιπόν! (δεν καλό αυτό ε; )

      Comment


      • #33
        SEGA fanboy με διαφορα. Ειχα ολες τις κονσολες της μεχρι το saturn και παντα ετρεφα πολυ μεγαλο θαυμασμο για τον sonic σαν ηρωα. Θυμαμαι οταν ειχε βγει το 4ο (και τελευταιο) sega power (το ελληνικο περιοδικο για οσους θυμουνται) και ειχα διαβασει το editorial (με την εικονα ενος κατανα μεσα στον κρονο) ειχα σχεδον δακρυσει (χωρις πλακα ).

        Απο κει και περα αρχισα να αγοραζω τις κονσολες της sony αλλα δεν μπορω να πω οτι μπηκα ποτε στην λογικη του συναισθηματικου δεσιματος ή της τυφλης υποστηριξης... Μαλλον επειδη ηταν πρωτη σαν εταιρια και τα μηχανηματα της ειχαν σχεδον τα παντα σε οτι αφορα την βιβλιοθηκη, δεν αισθανθηκα ποτε την αναγκη να υποστηριξω την επιλογη μου (καπως ετσι το βλεπω τωρα τουλαχιστον αναλυοντας το παρελθον μου ).

        Στο σημερα θα ελεγα οτι η αγαπημενη μου κονσολα ειναι το X360 αλλα κατω απο ενα τελειως διαφορετικο πρισμα (εχω παιξει παρα πολλους τιτλους εκει και ηταν και η πρωτη κονσολα που αγορασα με χρηματα που ειχα δουλεψει).

        Τελος για καποιο περιεργο λογο παντα μου εβγαινε μια μικρη αδιαφορια για την nintendo σαν εταιρια (κατι που εχει διατηρηθει σε ενα βαθμο μεχρι και σημερα )

        Comment


        • #34
          παλια (χρυση περιοδος απο το mega drive ως την κυκλοφορια panzer dragoon orta και outrun 2 για το xboxακι) ημουν καμμενος "σεγκας". τωρα απλα εχω μια συμπαθεια για την sega γιατι ειναι μια σκια του παλιου της εαυτου. αν επρεπε ναμαι fanboy μιας εταιριας θα διαλεγα την "clover" που την διαδεχτηκε σημερα η "platinum games". οι τυποι το θεμα videogames το'χουν.
          sigpic

          Comment


          • #35
            Δεν νομίζω να είμαι ή ήμουν ποτέ φανατικός μίας εταιρίας, όμως στο Poll ψήφισα Sega αβάδιστα επειδή προτιμάω να την ψηφίζω και να την υποστηρίζω για τα παλιά μεγαλεία (wtflol). Το θέμα είναι πως όταν ήμουν μικρός (Πέμπτη Δημοτικού), όταν είχα πάει σε ένα κατάστημα για να ξοδέψω τα λεφτά από τα κάλαντα, ενώ κοίταζα τα G.I.Joe και Transformers, τα μάτια μου καρφώθηκαν στον τομέα των κονσολών και μου πέρασε μία τρελή ιδέα, να τα ξοδέψω εκεί. Οι γονείς μου στραβομουτσούνιασαν, όμως επειδή ήταν δικά μου χρήματα, δεν μπορούσαν να φέρουν αντίρρηση. Εκεί λοιπόν, επειδή όοοολες οι κονσόλες μου φαίνονταν ίδιες, πήρα αυτό που μου άρεσε περισσότερο ως χρώμα (μαύρο), είχε το καλύτερο όνομα (Master System) και φυσικά τη φθηνότερη τιμή (12.500 δρχ, δηλαδή περίπου 35 €) . Αν δηλαδή τύχαινε να έπαιρνα κανένα NES, με κόβω να κατέληγα nintendo fanboy. Τρέμω και μόνο στην ιδέα :yuno:. Επίσης στα Αλμανιακά VS, ήμουν ταγμένος με το στρατόπεδο των Σεγκικών έναντι των Νιντεντικών και φυσικά προτιμούσα Sonic από Mario.

            Σε κάποια φάση αποφάσισα να πάρω και ένα Νιντέντο (έτσι έλεγα το Game Boy), όμως όταν μου είπαν πως εκείνο το τούβλο κόστιζε 30.000 - 35.000 δρχ, αποφάσισα απλά να πάρω ένα παιχνίδι για το Master System με 8.000. Τη δόση μου από NES παιχνίδια πάντως την πήρα και με το παραπάνω με τις απομιμήσεις τύπου Mastergames, Polystation κλπ. Έδινες 3 χιλιάρικα και έπαιρνες μία μούφα κονσόλα που άντεχε περίπου 3-5 μήνες, μια χαρά Είχα λιώσει πάρα πολλά παιχνίδια εκεί.

            Με την αγορά του Playstation μπήκα στο τρυπάκι της Sony, όμως όχι τρελά πράγματα. Εξ' άλλου έπαιζε και χωρίς ανταγωνισμό τότε, μόνο αυτήν ξέραμε. Στην επόμενη γενιά ξενέρωσα στην ιδέα του Xbox και πήρα PS2, κυρίως λόγω Kingdom Hearts. Το GameCube μου άρεσε σαν ιδέα και στεναχωρήθηκα που πήγε άπατο, όμως μόλις προσπάθησα να παίξω Bloody Roar με το απαίσιο χειριστήριό του, είπα καλά να πάθει. Απέκτησα και ένα Dreamcast αργότερα, όμως τελείως τυχαία από πάμφθηνη αγγελία φίλου. Είχε ορισμένες παιχνιδάρες, όμως ήταν στη φάση του τέλους της περιόδου που ασχολιόμουν πολύ με βιντεοπαιχνίδια, και έτσι δεν μου έκανε πολύ αίσθηση.

            Στην τωρινή γενιά, ακόμα και τώρα δεν θα έπαιρνα Xbox. Η αλήθεια είναι πως τάσσομαι υπέρ της Sony ως γενική προτίμηση, όμως δεν έχω PS3 επειδή δεν έχω τόσα λεφτά να σκάσω για ένα gaming μηχάνημα και τον ενθουσιασμό να ασχοληθώ τόσο με βιντεοπαιχνίδια. Βέβαια, πλέον με το PC μπορώ να κάνω emulate τα πάντα, ακόμα και παιχνίδια "τωρινής" γενιάς (Wii). Επιπλέον πολλές multiplatform κυκλοφορίες μπορώ και τις παίζω άμεσα σε πολύ χαμηλότερο κόστος και με καλύτερες επιδόσεις. Από indie που γουστάρω υπάρχουν να φάνε και οι κότες και γενικά υπάρχουν πολλά παιχνίδια παλαιότερης γενιάς από οποιαδήποτε κονσόλα που μπορώ να τα παίξω χωρίς πρόβλημα (Resident Evil 0 & 1 από GC για παράδειγμα). Ίσως να έπρεπε να βάλω PC fanboy τελικά, παίζει να γίνομαι ένας από αυτούς χωρίς να το καταλαβαίνω

            PK World - Τα πάντα για Disney comics!

            Comment


            • #36
              Το GameCube ήταν ο λόγος που σταμάτησα να είμαι τόσο xbox fanboy, αν και άργησα μέχρι να φρενάρω τελείως. Πρώτο παιχνίδι το Wind Waker και μετά ακολούθησαν και άλλα πολύ αγαπημένα. Ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω γιατί ακριβώς το πούλησα.

              Comment


              • #37

                Do a barrel roll!

                Comment


                • #38
                  Egw opws exw ksanapei douleva se konsoladiko opote eixa sthn diathesh mou oles tis konsoles ana pasa stigmh kai etsi den mporesa na dialeksw kapoia sygekrimenh, paixnidia evgazan oles, paixnidia epaiza.

                  H protimish mou sto poia tha agorasw gia to spiti, krithike apo to Tekken, to Soulcalibur, thn seira Final fantasy, thn seira Kingdom Hearts, to Metal Gear kai to Devil May Cry.

                  Prin agorasw Playstation 2 oi konsoles pou eixa htan Atari, Gameboy, Gameboy Advance.
                  Pleon paizw ta perissotera se emulator kai PSP, opote mporeite na peite oti exw ginei PSP fanboy, to protimw opoiadhpote stigmh panw apo to PS3.
                  "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                  But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                  Kindred, this blade and I.
                  "

                  "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                  Greek Gaming Videos
                  Greek Final Fantasy Forum

                  Comment


                  • #39
                    Οι μονες εταιρειες ολα αυτα τα χρονια που καταφεραν να με κερδισουν πραγματικα και να με κανουν να τρεχω να παιξω καθε μεγαλο τιτλο τους ειναι η Nintendo και η Squaresoft (οχι Square Enix).
                    Για τη Nintendo δεν ηθελε και πολυ με Game Boy, SNES, N64 και στη φαση που σιχαθηκα το 64 οταν δεν ειχα τι να το κανω (99-2000) εκανα τραμπα με ενα φιλο το 64 με ενα PSX και καηκα ασχημα με τα της Square (που την πηγαινα ηδη με 1000 απο το SNES) και σνομπαρα full τη Nintendo.

                    Το PS2 πηρε σειρα χωρις να ξερω καν τι εστι Gamecube και το λιωσιμο συνεχισε, αλλα η Nintendo ξαναμπηκε εστω και καθυστερημενα στο χαρτη με καποια παιχνιδια του GC να ειναι ο,τι καλυτερο επαιξα στην προηγουμενη γενια (Metroid Prime, RE4, F-Zero GX).

                    Τα τελευταια χρονια το πηρα χαλαρα το θεμα, η Nintendo βγαζει ακομα καλα παιχνιδια οποτε της κατεβει, η Square οχι, η Capcom εκανε ενα μπαμ στην αρχη της γενιας, αλλα εδω και καιρο ειναι παλι η παλια καλη Capcom - εκτος τοπου και χρονου σε αρκετες φασεις δηλαδη.

                    Comment


                    • #40
                      Xeno den psifises.
                      "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                      But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                      Kindred, this blade and I.
                      "

                      "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                      Greek Gaming Videos
                      Greek Final Fantasy Forum

                      Comment


                      • #41
                        H AEK τι σχέση έχει με τη Sega;
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • #42
                          και καλα η μικρη ομαδα;
                          Originally posted by Raf
                          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                          Comment


                          • #43
                            To outsider isws?
                            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                            Kindred, this blade and I.
                            "

                            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                            Greek Gaming Videos
                            Greek Final Fantasy Forum

                            Comment


                            • #44
                              Παροτι μεγαλωσα με master system (σε εποχη που υπηρχε mega drive ομως) δεν κατεληξα sega fanboy εκεινη την εποχη και ευτηχως δλδ γιατι πηρα και gameboy ενω παντα ηθελα ενα nes
                              Αλλα δεν μπορω να πω πως ποτε δεν ημουν λιγο fanboy,επι εποχη n64 ημουν αρκετα nintendo fan αλλα χωρις να υποτιμώ τις αλλες κονσολες αλλα εκει που πραγματικα πλησιασα στον ορισμο του fanboy ειναι με το πρωτο xbox.
                              Πραγματικα μου αρεσε τοσο πολυ αυτη η κονσολα που εφτασα σε σημειο να την υποστιριζω παντου γιατι εκεινη την εποχη ηταν πολυ στο περιθωριο.Ευτηχως κρατησε μονο για μερικους μηνες.

                              Comment


                              • #45
                                H AEK τι σχέση έχει με τη Sega;
                                και καλα η μικρη ομαδα;
                                Originally posted by Ground_zero View Post
                                To outsider isws?
                                Κόμπλεξ κατωτερότητας, έχω χρόνια να κατορθώσω κάτι κ.τ.λ.

                                Comment

                                Working...
                                X