Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί αποχωρήσεων

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Με κάλυψε ο Deus.Όντως η κατάσταση έχει παραγίνει.Οκ είπαμε να έχουμε ένα φιλικό και παρεϊστικο κλίμα,αλλά πιστεύω κάπου η κατάσταση ξέφυγε και πλέον δεν γίνεται ουσιαστικός διάλογος.Τουλάχιστον όχι όπως κάποτε.Μόνο τρόλλινγκ,ειρωνίες κλπ.Και φταίμε όλοι σε αυτό.Ναι δεν βγάζω την ουρά μου απ'έξω.
    Κι εγώ έχω σκεφτεί πολλές φορές να αποχωρήσω,αλλά μένω κυρίως από συνήθεια.
    Carpe diem

    Comment


    • #17
      Χαίρομαι που αναγνωρίζει και άλλο μέλος το πρόβλημα.

      Επίσης να ξεκαθαρίσω κάτι.Το ποστ το έκανα όχι για να κατηγορήσω αλλά για να προβληματιστούμε.Θέλω να τονίσω τι πιστεύω ότι κάνουμε λάθος,να το δει ο καθένας και να προβληματιστεί για την συμπεριφορά του.Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να φτάσουμε στο σημείο να κατηγορούμε ο ένας τον άλλο.Απλά να αλλάξουμε ΟΛΟΙ μαζ'ι την στάση μας.Αν γίνει αυτό το θεωρώ πιθανό να επιστρέψουν κάποια από τα άτομα που αποχώρησαν.


      Tidy!

      Do not blame me.Blame yourself or God.
      In Matsuno we trust.

      Comment


      • #18
        Merika pragmata den ginetai na agnoithoun kai den einai panta thema apopshs.
        Den exoume oloi thn ypomonh na agnooume to makry kai to konto tou kathena.

        Me liga logia gia na milhsw gia ton eafto mou agios den eimai, exw xeiristei katastaseis lathos, alla efoson milhsame gia apopseis, an o allos epimenei tote tha epimenw kai egw (ektos an kataferoun kai mou allaksoun apopsh) polles fores omws xarakthrizomai ws o" kakos" epeidh yposthrizw thn apopsh mou perissotero apo ton allon...
        Ti na kanw? Na fygw kai egw?

        An o skopos tou Topic einai to afsthrotero moderation tote den exw kanena provlhma sto na svhnontai amesws kai xwris erwthsh posts ta opoia odhgoun se flame.
        Apla ta pragmata.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #19
          Το επίπεδο των συζητήσεων πράγματι έχει πέσει. Ειδικά οι Gaming related συζητήσεις.
          Και αυτό το λέει κάποιος που συνήθως αρέσκεται να διαβάζει τις απόψεις και όχι να συμμετέχει (για λόγους που λίγη σημασία έχουν) του Forum εδώ και χρόνια γιατί γουστάρει.

          Σπουδές/Στρατός/Οικονομική κατάσταση της χώρας είναι οι βασικότεροι λόγοι πιστεύω και όχι το attitude των μελών που IMO έχουν παραμείνει ίδιοι χαρακτήρες τα τελευταία πολλά χρόνια που συμμετέχω στα Φόρα...

          Comment


          • #20
            Ftaiei kai to oti dyskola pleon vriskeis kapoion na exei paiksei to idio game me sena.
            Alla afto den kanei kosmo na fevgei.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #21
              Μιλώντας για τον FiOth, μου είχε εξηγήσει ότι έφυγε σαφώς απ' αυτό το forum, γιατί μαλώσανε με τον Evans και έκτοτε έκοψε επαφές όχι μόνο μ' αυτό το forum αλλά και με τον Evans τον ίδιο. Τι ακριβώς έγινε, δεν μου είπε.

              Επίσης βάσει του Deus το post, το πρόβλημα είναι το fanboy war, IMO.
              sigpic

              Comment


              • #22
                Σαν νέο μέλος θα ήθελα να πω το πως βλέπω το κλίμα από τον καιρό που μπήκα μιας και δεν μπορώ να συγκρίνω πως ήταν παλιά.

                Το καλό σε αυτό το forum είναι το ότι υπάρχουν σοβαρά άτομα που έχουν γνώσεις πάνω στο θέμα του gaming και μπορείς να ανοίξεις χαλαρά συζήτηση.

                Τα ειρωνικά σχόλια και το trolling που και που χρειάζονται αλλά μέχρι ένα σημείο, άμα είναι να μπαίνουμε να γράφουμε ότι μας κατέβει και να φεύγουμε καλύτερα να μην μπαίνουμε καν. Δεν νομίζω ότι φταίνε τα funboys άλλα αυτοί που απλά θέλουν να τρολάρουν.

                Επίσης το θέμα το ότι κάποιος φεύγει επειδή μάλωσε με κάποιον άλλο μου ακούγεται πολύ παιδιάστικο. Μπορείς απλά να αγνοείς αυτό το πρόσωπο.

                Πάντως για να πω την αλήθεια υπάρχει ένα πολύ free 4 all κλίμα που ίσως δεν καταλήξει όμορφα και θα συμφωνήσω με αυτό που έγραψε ο Ground ποιο πάνω να διαγράφονται posts απροειδοποίητα.

                Δεν έχω σκοπό να προσβάλω κανέναν, απλά είπα να πω την γνώμη μου

                Comment


                • #23
                  Και πολύ καλά έκανες.Ως νέο σχετικά μέλος έχεις άλλη οπτική των πραγμάτων και επομένως η ματιά σου είναι πολύ πιο χρήσιμη από ότι κάποιου άλλου πχ.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Ground_zero View Post
                    Ftaiei kai to oti dyskola pleon vriskeis kapoion na exei paiksei to idio game me sena.
                    Alla afto den kanei kosmo na fevgei.

                    Αυτο ειναι γεγονος.Οποτε πας σε αλλα φορουμς για να καλυψεις την αναγκη να μιλησεις για καποια games.


                    Δεν συμφωνω στο οτι η πλακιτσα,τα memes,gifs ξερω γω ή τα οfftopic ποστς ειναι λογος για να φευγει κοσμος.

                    Προσωπικα δεν με εχει ενοχλησει κατι ποτε σε αυτο το φορουμ ή στα προηγουμενα(gamepro forum κτλ) που ηταν η ιδια παρεα.

                    Comment


                    • #25
                      Ναι οποτε για συνεχισω αυτο που λεει ο Hideo δεν ειναι τοσο το τι γινεται οσο το τι δε γινεται. Νομιζω οτι οι περισσοτεροι εχουμε μειωσει αισθητα το gaming και αυτο εφερε νεκρα σε gaming related συζητησεις, ο καθενας μας ασχολειται ολο και πιο πολυ με πιο συγκεκριμενα games αναλογα με τα ενδιαφεροντα του, φυγαν οι εποχες που οι περισσοτεροι επαιζαν καθε μεγαλη κυκλοφορια.
                      Do a barrel roll!

                      Comment


                      • #26
                        φυγαν οι εποχες που οι περισσοτεροι επαιζαν καθε μεγαλη κυκλοφορια.
                        Υπήρχαν πραγματικά τέτοιες εποχές;
                        Originally posted by Squall Leonhart
                        I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                        Originally posted by 丹野
                        Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                        Originally posted by Ryu_gr
                        υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                        Comment


                        • #27
                          Ισως ηταν λιγο υπερβολη ομως ποσοι επαιξαν Mario Galaxy και ποσοι επαιξαν Super Mario 3D Land; (παραδειγμα)
                          Do a barrel roll!

                          Comment


                          • #28
                            Σωστό είναι αυτό όσον αφορά τους τίτλους, αλλά εγώ θυμάμαι ότι παλιότερα κάναμε κι ένα σωρό συζητήσεις στο General Discussion. Πλέον, δε θυμάμαι πότε ήταν η τελευταία φορά που έγινε μια ουσιαστική συζήτηση εκεί.
                            There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                            Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                            Comment


                            • #29
                              Στο General Discussions τι να πούμε που δεν έχει χιλιοειπωθεί;Μπαίνω σε άλλα φόρα και βλέπω θέματα που λίγο πολύ έχουμε εξαντλήσει.Καλύτερα γραφικά/ήχος/σενάριο/χαρακτήρες κλπ.
                              Αν κάποιος έχει μια ωραία ιδέα για ένα γαμάτο θέμα ας το ανοίξει.
                              Πάντως εγώ θυμάμαι εποχές 2009/2010 που υπηρετούσα τη θητεία μου και διάβαζα τα ποστς όλων σας για τα FF13,GOW3,Demon's Souls κι έλεγα "κοίτα τι γαμάτες συζητήσεις χάνω".
                              Carpe diem

                              Comment


                              • #30
                                Προσωπικα δεν ξερω γιατι φευγει κοσμος απο το forum. Στο ερωτημα που θετει ο the cursed και εγω ειμαι της αποψης αυτου που λεει ο Ground, το οτι δηλαδη καποιος μπορει να προχωρησει αλλιως με τη ζωη του απο ενα σημειο και μετα.

                                Στο ποσο συμμετεχουν πλεον καποιοι απο τους πιο παλιους, ο ελευθερος χρονος και το οσα προαναφερθηκαν επισης παιζουν ρολο.

                                Ουτε εγω θεωρω οτι το προβλημα ειναι αυτο που λεει ο Deus, απλα επειδη οντως υπαρχει νεκρα σε οτι αφορα τις gaming συζητησεις τα trollolo κλπ posts (που παντοτε υπηρχαν) εχουν αρχισει να φαινονται περισσοτερο απο ποτε (καθως αρχιζουν και γινονται πλειοψηφια) και δινουν, αν το δει κανεις εξωτερικα, την αισθηση και την εικονα (που ειναι και πραγματικη σε καποιο βαθμο) οτι το επιπεδο του forum εχει πεσει σε μεγαλο βαθμο. Το ζητημα για μενα δεν ειναι το trolling ή το πως το αντιμετωπιζουν οι mods, τα πραγματα απο την αρχη καπως ετσι ηταν... Το προβλημα ειναι οτι πλεον δεν γινονται οι συζητησεις που γινονταν παλια. Για να το θεσω πιο σωστα, δεν θεωρω οτι αυξηθηκαν τα οτι να ναι posts με συνεπεια να μειωθουν οι επι της ουσιας συζητησεις, αλλα οτι τα οτι να ναι posts παρεμειναν ως ειχαν απο την αρχη και για καποιο λογο χαθηκε η διαθεση για τις επι της ουσιας συζητησεις με αποτελεσμα η εικονα σημερα να ειναι αυτη που ειναι...

                                Προσωπικα αυτο που με χαλαει ειναι οτι με αρχη το forum θα μπορουσαμε να κανουμε πολλα παραπανω πραγματα κατι το οποιο δεν προσπαθησαμε ποτε... Κεντρικες σελιδες, περισσοτερα πραγματα με το καναλι, εκπομπες κλπ κλπ πραγματα που θα εφερναν περισσοτερο κοσμο, προκειμενου να υπαρχει και μια ανανεωση στις αποψεις, αλλη διαθεση για συζητηση και νεα πραγματα να ακουσεις και να επεξεργαστεις (εδω εχουμε σελιδα στο fb και οι μισοι χρηστες ουτε που το ξερουν). Οπως και να το κανεις, σε οτι αφορα gaming θεματα (οχι σχολιασμο τιτλων) πανω κατω τοσα χρονια εχουμε εξαντλησει σχεδον τα παντα στο μεταξυ μας... υπαρχει αναγκη να ακουσουμε και νε πραγματα...

                                Το αλλο ειναι ο ελιτισμος που κατα καιρους βγαζουμε ως χρηστες (σε θεματα τα οποια τυχαινει να γνωριζουμε καλα) καθως και το inner χιουμορ που επικρατει, κατι που οπως αναφερθηκε, δημιουργει δυσκολια προσαρμογης σε καποιο νεο μελος.

                                Απο κει και περα το θεμα της βαρεμερας, της απουσιας χρονου δεν μπορει να καταπολεμηθει... Τα ragequits-τσακωμοι μπορουν να καταπολεμηθουν αν σταματησουμε να ειμαστε απολυτοι (κατι που εχω κανει και εγω αρκετες φορες). Θα ηθελα παντως πολυ να ακουσω τους χρηστες που εφυγαν για λογους διαφορετικους απο τους παραπανω και πιστευω οτι ετσι θα παρουμε μια πιο καθαρη εικονα (ξενερωσα πολυ που διαβασα οτι ο evans αποχωρησε για παραδειγμα και θα ηθελα να μαθω τοσο το τι δεν του αρεσε οσο και τη συνολικη του αποψη)...

                                Comment

                                Working...
                                X