Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί αποχωρήσεων

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by Sinclair View Post
    EDIT:
    Στο πόδι λίγο αλλά δεν είναι κάπως γελοίο να υπάρχουν 38 guests ας πούμε και 6 members. Αφού όλοι παρακολουθούν τι γράφεται εν τέλει με τον ένα ή τον άλλο τρόπο. Δεν πυροβολούμε και κανέναν αν κάνει login
    Οι περισσότεροι guests είναι συνήθως bots.

    EDIT: Να προσθέσω πρώτον πως σε gaming θέματα (πλην αυτού για το League of Legends) δε γράφω χρόνια τώρα, με τον λόγο να είναι ότι δεν είμαι πλέον gamer και δεύτερον πως με ικανοποιεί η συζήτηση που γίνεται στο παρόν θέμα.
    "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

    Comment


    • #47
      Κι εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου να σε διαβάζω Ground,κι ας γράφεις μόνο εσύ ξέρω γω.Όπως ακριβώς δε θα με χάλαγε να βλέπω τους Deus Dope & Vaynard να γράφουν για το The Old Republic ακόμα κι αν δεν γράφει κανένας άλλος.

      Στο θέμα μας όμως.
      Admins,moderators κλπ ίσως ήρθε η ώρα να γίνετε αυστηροί.Πείτε ποιος πιστεύετε πως ενοχλεί και χαλάει το κλίμα καθώς και με ποιο τρόπο.
      Αν σε ένα Χ χρονικό διάστημα δεν υπάρξει βελτίωση,μπαν.
      Ακραία λύση το ξέρω,αλλά που ξέρεις μπορεί να πιάσει.
      Μια πρόταση είναι έτσι;Δεν είναι απαραίτητο να την ενστερνίζονται όλοι.

      Επίσης μια ιδέα για να αρχίσει πάλι να κινείται το πράγμα.
      Έχω προσέξει πως πλέον δεν υπάρχει hype.Και όποτε αυτό δημιουργείται από κάποιους,κάποιοι άλλοι θα έρθουν και θα του κόψουν τη φόρα.
      Δίνω ένα παράδειγμα.Από χτες έχει ανέβει ένα teaser site με τη σημερινή ημερομηνία 19/1 και όλο το ίντερνετ μιλάει για αποκάλυψη Resident Evil 6.Άλλο που δεν έγινε κάτι τέτοιο,εδώ κανείς δεν ανέφερε τίποτα,σα να μη συμβαίνει τίποτα.Το ανέβασμα των νέων βλέπω ότι πλέον είναι απίστευτα σπάνιο.Σα να χάθηκε η όρεξη.Επίσης λείπουν τα νέα θέματα,για επικείμενους τίτλους.Έψαχνα πχ να βρω θέμα για το BIoshock Infinite και δεν υπήρχε τίποτα.Ένα νέο μέλος που ψάχνει να βρει πληροφορίες για τον τίτλο και δεν το βρει,θα πει,μα καλά τι κάνω εδώ;Θα προτιμήσει να μπει σε μια ζωντανή κοινότητα παρά σε μία που φαινομενικά πνέει τα λοίσθια,έτσι;


      Άλλο ξεκίνησα να πω και άλλο είπα.Τεσπά.Κάποιες σκόρπιες παρατηρήσεις από μένα.
      Carpe diem

      Comment


      • #48
        Άσχετα πάντως από τι προσωπικές συμπάθειες, ή αντιπάθειες, μπορεί να έχει ο καθένας εδώ μέσα, πράγμα φυσικό, εγώ δε πιστεύω ότι τα πράγματα είναι τόσο μαύρα.

        Θεωρώ ότι σε αυτό το forum, αποδεδειγμένα, υπάρχουν (και υπήρχαν), πολλά μέλη ικανά για υψηλού επιπέδου συζητήσεις και ότι δεν είναι 2, 3 ή 4 τα μέλη που "αξίζουν". Θεωρώ, ξερά, ότι πριν δυο χρόνια το Gamers Odyssey ήταν, με διαφορά, η ποιοτικότερη εν Ελλάδι κοινότητα και ένα forum με υψηλό επίπεδο γενικότερα. Όπως, τέλος, πιστεύω ότι, αν επέστρεφαν τα παιδιά που έφυγαν, και όσοι έχουν μείνει λάμβαναν υπ’ όψιν τους την κριτική που γίνεται εδώ, θα είχαμε μια χαρά υψηλότατου επιπέδου forum.
        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

        Comment


        • #49
          Σε αυτό το thread έχω πολύ περισσότερη διάθεση να διαβάσω παρά να γράψω. Από τη στιγμή που είμαι ενεργός moderator (και μάλιστα νιώθω ανακόλουθος ανάμεσα στις διάφορες "διακυρήξεις" μου περί συμμαζέματος της κατάστασης και το συνολικό επίπεδο, που απεικονίζεται στον αριθμό των ενεργών μελών) δε θέλω να ευλογήσω τα γένια μου ή να πω "θα κάνωμεν αυτό". Γενικά οι απόψεις μου είναι κοντά σε αυτές του deus dope και του Vaynard, όσο αφορά το μέτρο.

          Το ίδιο το community περνάει κλιμακτήριο. Έχουμε μεγαλώσει ηλικιακά, έχουν αλλάξει οι προτεραιότητές μας, έχουν αυξηθεί οι ευθύνες και τα προβλήματά μας (ειδικά με τα όσα γίνονται γύρω μας), όταν υπάρχει χρόνος δεν υπάρχει διάθεση, όταν υπάρχει διάθεση δεν υπάρχει χρόνος και πολύ πιθανό να λείπουν και τα δύο. Παίρνοντας τους φοιτητές ή τους εργαζόμενους σαν παράδειγμα, κρίνω τη συμμετοχή τους σαν επαρκέστατη ακόμα κι όταν περνάνε απλά να πουν ένα "γειά". Το πρόβλημα της φθοράς είναι απόλυτα φυσιολογικό και δε μπορούμε να κάνουμε κάτι. Το άλλο θέμα ήταν η εξ'αρχής εσωστρεφής φύση του community. Στις καλές περιόδους του ήταν σαν τους γέρους του Μάπετ Σόου και στις άσχημες σαν το σπίτι με τις επτά γεροντοκόρες. Εσωτερικό χιούμορ, ανία, έλλειψη ερεθισμάτων, ανακύκλωση κλπ είναι προβλήματα που προκύπτουν και εκφυλίζουν οποιοδήποτε περιβάλλον. Εδώ θα μπορούσαμε να είχαμε βοηθήσει κάποια νέα μέλη να στεριώσουν, αλλά η συνολική μας εικόνα εκτιμώ ήταν αποτρεπτική. Άσχετα posts, αιχμηρότητα, απόψεις και έκφραση από συζητήσιμες μέχρι εντελώς ακραίες, επιθετικότητα. ΠΟΤΕ δε μας απασχόλησε το πώς μας βλέπουν οι έξω. Για αυτό και επιτρέψαμε να γράφεται οτιδήποτε μας διασκέδαζε, είτε περί gaming είτε γενικά, με όποιο τρόπο μας διασκέδαζε.

          Στο θέμα του trolling...Δε δέχομαι ότι τα τακτικά μέλη υπάρχει κάποιος που δε νοιάζεται για το community και μπαίνει απλά για να γίνει εριστικός και να προκαλέσει καβγάδες. Τέτοια περιστατικά υπήρχαν και τα αντιμετωπίσαμε. Πέρα όμως από την προσφορά του καθενός, υπάρχουν εριστικές και άκομψες συμπεριφορές? Ναι. Σα moderator τις διαχειρίστηκα σωστά? Εκ του αποτελέσματος όχι. Σαν community τις διαχειριστήκαμε σωστά? Όχι. Ο λόγος είναι απλός: σταματήσαμε να συζητάμε και να ακούμε. Σε πολλά θέματα έβλεπες...1 άποψη, την επικρατέστερη. Εγώ που συμφωνούσα με το Loggo που συμφωνούσε με το deus dope που συμφωνούσε με το Burai που συμφωνούσε με το Vaynard. Όταν έβλεπες μια δεύτερη, αυτή απλά διατυπωνόταν χωρίς διάθεση περαιτέρω συζήτησης ή ήταν ισοπεδωτική ή, κυρίως, διατυπωνόταν με εύκολα παρεξηγήσιμο τρόπο. Πρόκειται για τον απόλυτο ορισμό του διαλόγου κωφών, δύο μεριές που δεν ακούει η μία την άλλη, εμμένουν από την αρχή στις απόψεις τους και απλά υπάρχουν. Από αυτό πηγάζουν και όλα τα υπόλοιπα που έγραψαν οι παραπάνω. Το θέμα είναι απλό - όταν ο άλλος δεν αλλάζει από μόνος του τι κάνεις? Ή αλλιώς, ΕΚΟΨΕ κανείς σας το trolling και την επιθετική συμπεριφορά ή αρχίσατε σαν αντίδραση να συμμετέχετε πιο συχνά σε καβγάδες, επειδή νιώθατε αδικημένοι (από ποιούς?) ή υπερασπιζόσασταν τον εαυτό σας απέναντί σε...ποιόν? Δεν είναι τόσο εύκολη απόφαση όσο νομίζετε το να κάνεις ban ένα σταθερό μέλος, γιατί πολύ απλά με την πρόσφατη εξαίρεση του Bartman το ban στο GO ήταν πάντα μόνιμο. Κοντολογίς για δυο τρεις καβγάδες θα στερούσαμε από την κοινότητα την προσφορά του σε βάθος χρόνου. Για όσους συζητήσαμε τέτοιο ενδεχόμενο, η ζυγαριά έκλινε πάντα στην παραμονή.

          Αν, από την άλλη, πιστεύετε ότι τα εβδομαδιαία bans θα προσφέρουν λύση, πολύ ευχαρίστως να τα εφαρμόσουμε σαν πρόσθετο μέτρο όπου δε γίνεται να τιμωρήσουμε με σύσταση ή post delete / edit. Είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ πραγματικά, πέρα από τα ευχολόγια για αυτοπειθαρχία και αυτοβελτίωση.

          Πέρα επίσης από το ότι δεν ακούγαμε, μιλάμε επίσης υπερβολικά. Λέμε πράγματα σε λάθος χρόνο και τόπο δημιουργώντας όπως, πολύ εύστοχα γράφτηκε, θόρυβο που πνίγει την οποιαδήποτε συζήτηση. Πέρα από αυτό, δε διαχωρίζουμε ΠΟΤΕ μια ωφέλιμη συζήτηση από την πλάκα. Πηγαίνουμε από το πρώτο στο δεύτερο (σπανιότατα το ανάποδο) με ταχύτητα φωτός και όπου βρούμε ευκαιρία. Αυτό είναι το κυρίαρχο πρόβλημα και όχι το trolling.

          Η άλλη πλευρά είναι πως απαντάμε διαρκώς σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, είτε μας αφορά είτε όχι, και κυρίως δεν αγνοούμε πράγματα που μας εκνευρίζουν. Ένα παράδειγμα από άλλο forum, με δική μου υπογράμμιση.

          Έπαιξα το 1ο (σ.σ. Mass Effect 1), ενθουσιάστηκα, το τερμάτισα, το αγόρασα.

          Λόγω του 1ου, αγόρασα το 2ο, ψιλοαπογοητεύτηκα, το τερμάτισα, έπαιξα και τα DLC's, απογοητεύτηκα.

          Το 3ο, πάει καρφί για τη συνταγή του 1ου, όπως σχεδόν και κάθε υποψήφιο προς αγορά.

          Αν και εφόσον με ενθουσιάσει οποιοδήποτε game, έχει καλώς, θα τιμηθεί δεόντως.

          Αν είναι μια αρπαχτή (όπως το ΜΕ2 στο μεγαλύτερό του μέρος, για εμένα) ή μια υπερτιμημένη αποτυχία η οποία στηρίζεται σε ένα "βαρύ" όνομα (βαριά κουβέντα θα πω, το ξέρω - αναφέρομαι στο DEx3-HE) την οποία θα βαριέμαι ακόμα και να προχωρήσω μέχρι το τέρμα, τα λιγοστά μου € δε θα τα δει
          Το παιδί δεν trollαρε και δεν είχε καμία διάθεση να προκαλέσει, απλά κατέθετε την άποψή του. Αν είχε γράψει κάτι τέτοιο εδώ...

          Θα τον είχαμε πάρει από τα μούτρα? Αμέσως, με εμένα πρώτο και καλύτερο.
          Θα τον είχαμε κράξει? Ναι.
          Θα τον είχαμε πλακώσει στο δούλεμα με φράσεις "άντε παίξε αυτό αυτό και αυτό και μετά έλα να μας πεις"? Σίγουρα.

          Σαν άποψη είναι αιρετική και ελέγξιμη? Σε πολύ μεγάλο βαθμό, τόσο στο community για το οποίο μιλάμε όσο και..απ'όπου και να το πιάσεις.

          Η αντίδραση που ακολούθησε (και σημειωτέον πρόκειται για forum με πολύ μεγάλη κίνηση) ήταν η ακόλουθη.

          Αν θεωρείς αρπαχτές/πατάτες/αποτυχίες τα Mass Effect 2 & Deus Ex 3 - HE, μπορώ να ρωτήσω ποια ακριβώς θεωρείς καλά παιχνίδια;
          Είναι άδικο να θεωρείς "αρπαχτές" sequel που δεν μπόρεσαν να φτάσουν σε ποιότητα τα original. Ειδικά το DE3HR είναι καλό παιχνιδάκι που αν το είχαν "σουλουπώσει" στα γραφικά θα μπορούσε να φτάσει το DE1.
          και μετά ο αρχικός poster εξήγησε παραπάνω τη θέση του σε πολύ ήρεμο κλίμα. Ακολούθησε ένα ψιλοtrollάρισμα που το ίδιο το community έστειλε το troll για βρούβες και το thread πήγε παρακάτω.

          Εμείς εδώ αδυνατούμε πλήρως να φερθούμε έτσι. Σηκώνουμε οποιοδήποτε ψηφιακό γάντι βρεθεί μπροστά μας υπερασπιζόμενοι ανεμόμυλους. Βλέπουμε κάτι που διαφωνούμε? Λέμε την άποψή μας. Ο άλλος απαντά χαζά - χωρίς επιχείρημα? Πάμε παρακάτω, δε στήνουμε καβγά. "Δε μπορούμε να το αγνοήσουμε? Ξύδι. Τόσο απλά. Γιατί, βλέποντας τα όσα γράφτηκαν αλλά και συνδυάζοντάς τα με την προσωπική μου άποψη, προτιμώ να σβήνω τα 9 από τα 10 νέα posts παρά να διαλυθεί το forum. Μέχρι τώρα δίσταζα πολύ να σβήσω μεγάλα posts από σεβασμό στο χρόνο αυτού που τα έγραψε, αλλά σκέφτομαι μήπως έκανα λάθος. Όση περισσότερη πείρα και γνώσεις έχεις τόσο μεγαλύτερη βαρύτητα έχουν αυτά που γράφεις αλλά 1) τόσο πιο ισχυρογνώμων γίνεσαι 2) δε μπορείς να υποχρεώσεις τον άλλο να σε ακούσει. Μην προσπαθείτε λοιπόν.

          Στο θέμα των αποχωρήσαντων, εγώ ο ίδιος κάποια περίοδο έκανα "διακοπές". Κανείς ποτέ δεν αποχωρεί επειδή δε συμπαθεί 3 - 4 - 5 άτομα, είτε τα λένε Ground είτε Tanno είτε Titus, φεύγει γιατί έχει απογοητευτεί από ολόκληρο το community. Σε ποιό βαθμό οι αποχωρήσεις λόγω δυσαρέσκειας είναι απαξίωση από τον ένα ή δίκαιο ράπισμα προς όλους ας το κρίνει ο καθένας. Συμφωνώ πλήρως με το Loggo και, παρόλο που το πρόβλημα είναι σοβαρό, αν θυμηθούμε τους λόγους που συνομιλούμε μεταξύ μας και δεν είμαστε neoGAF, θα το ξεπεράσουμε.

          Σαν υστερόγραφο και επιπλέον αυτοκριτική, θα έπρεπε να διέγραφα posts με μεγαλύτερη ευκολία. Το ότι έχει ξεκινήσει μια τέτοια συζήτηση αυτοκριτικής μόνο θετικό είναι, αλλά αν δεν αλλάξουμε ΟΛΟΙ μας ας το κλείσουμε το μαγαζί.
          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

          Comment


          • #50
            Ας πω την δικιά μου άποψη εδώ...

            Το πρόβλημα δεν είναι η gaming συζήτηση εδώ. Εξάλλου gaming site είναι εδώ. Το πρόβλημα είναι η ειρωνία κάποιων(μιλάω για σας, Somari και TheCursed) τύπου τρολλ που μειώνουν το επίπεδο συζήτησης. Όταν κάποιος αναφέρνει σε κάτι, δεν πρέπει να τον μειώνετε, αντιθέτως να το συζητάτε μ' αυτόν.

            Το μόνο που έχω καταλάβει είναι ότι ΚΑΝΕΙΣ δεν σεβάστηκε την άποψη του άλλου, έξου και τα ragequits του Jedah και του FiOth και άλλων. Παράδειγμα ragequit φέρνω την διαμάχη του Jedah με του crpl_shepherd(κάτι που ομολογώ ότι μ' έκανε να γελάω), γιατί μιλούσαν για τον Blackdragon και για άλλους λόγους. Κάθε φορά που πιάνανε μία συζήτηση, πάντα έφερνε αντιπαραθέσεις που θύμιζαν Βουλή. Αν είναι να μαλώσετε, καλύτερα κάντε το στο MSN ή στα PMs.

            Το άλλο πρόβλημα είναι σαφώς, και παραδεχτείτε το, ο fanboy πόλεμος. Εδώ η διαμάχη των fanboys έχει φτάσει στα ύψη, τόσο που κάποιοι αναγκάστηκαν και με το άγριο να φύγουν μόνοι τους, όπως ο nikol@r@s, τον οποίο και κραζόσασταν για τα ninty παιχνίδια.

            Η γνώμη μου πάντως είναι ότι, άμα δεν σας αρέσει η συζήτηση αυτή, τότε μην μιλάτε καθόλου εκεί. Το έχω κάνει κι εγώ, όταν βλέπω συζητήσεις που με μειώνουν και δεν μ' αρέσουν, και σαφώς δεν μιλούσα καν. Εγώ πάντως σέβομαι την άποψη του άλλου και μιλάω επικοδομητικά μ' αυτόν, όταν μιλάμε για το ίδιο παιχνίδι, όπως κάθε φορά που άνοιγα ένα θέμα για τα RPGs, πολλοί φίλοι του είδους αυτού χωθήκατε και είπατε τις άποψεις σας και αυτό με χαροποιεί πολύ, όπως π.χ. στο Xenosaga Saga. Όμως θα πρέπει να σας παρακαλέσω να σταματήσετε τις ειρωνείες και τους σαρκασμούς(το κουδούνι πάει για σένα, Somari, ειδικά!) σε gaming θέματα, όπως π.χ. "So what?", εικόνες που δεν μπορεί να τις καταλάβει ο άλλος, κ.α.

            Αν θέλετε να περνάτε καλά εδώ, δεν πειράζει το trolling και ο χαβαλές. Η ειρωνεία και η χειραγώγηση είναι κάτι που μειώνει την συζήτηση αυτή και το ηθικό του καθενός. Αυτό αρκεί να γίνει σε ξεχωριστό θέμα ή στο chatroom για να περνάει η ώρα. Προσωπικά, δεν θεωρώ ότι είμαστε ΠΑΝΤΕΛΩΣ άγνωστοι. Θα έλεγα περισσότερο γνωστοί προς φίλοι. Κι εξάλλου είμαστε χρόνια εδώ.

            Όσο αφορά τα νέα μέλη, δεν φταίνε αυτά που φεύγουν. Φταίτε ορισμένοι με τις καμένες συζητήσεις σας, ειδικά του crpl με τα πρόστυχα σχόλια, όπως έγινε θέμα με τα κορίτσια και τα Bots, συμπεριλαμβανομένου και του Azrael που κάποιοι νομίζετε ότι είναι αυτός το τάδε botaki. Καλό είναι να το χαλαρώσετε λίγο, γιατί σαν πολύ κόσμο έχετε τρομάξει και βγάζετε μετά και βιαστικά συμπεράσματα.

            Τα μικρά δεν μπαίνουν συχνά λόγω σχολείων και φροντιστήριων, και οι περισσότεροι απ' εσάς λόγω σπουδών ή δουλειές ή στρατού, όπως του Κώστα(McSolid) που την έκανε Σκωτία για μάγειρας(ξέρω γω?) και δεν μπορεί να μπαίνει συχνά, όπως παλαιότερα.

            Αυτά είχα να πω από την μεριά μου.
            sigpic

            Comment


            • #51
              Με βάση αυτά που λέει ο Altair θα ήθελα να κάνω πράγματα στο site όπως να ανοίξω κάποια topic βάζοντας εκεί ότι news υπάρχουν για κάποια games δημιουργώντας topics έτσι ώστε να υπάρχουν συγκροτημένα κάποια πράγματα ώστε να έχουμε περισσότερα θέματα για συζήτηση. Έτσι πιστεύω θα ύπαρξη περισσότερο ενδιαφέρων. Αλλά άμα είναι να μπαίνει κάποιος και να κράζει το game καλύτερα να μην μπαίνει καν και να πηγαίνει κάπου που του αρέσει. Δεν λέω βέβαια τα ελαττώματα πρέπει να γράφονται αλλά όχι σχόλια τύπου "Το παιχνίδι είναι μούφα μην το παίξει κανείς ".

              Τέλος πάντων βλέπω εδώ μέσα άτομα που όταν γράφουν πραγματικά ζωγραφίζουν και πολλές φορές τα ζηλεύω όπως ζηλεύω άτομα που είναι 5 χρόνια μεγαλύτερα από μένα και έχουν παίξει παιχνίδια της γενιάς του NES. Θα ήταν λοιπών αμαρτία να σταματήσουν να γράφουν λόγο του trolling.

              Σαν νέο μέλος δεν είμαι σε θέση να πω τέτοια πράγματα αλλά με βάση αυτά που λέτε θέλω απλά να βοηθήσω.

              Στο θέμα μου τώρα, θα ήθελα να ξεκινήσω αυτό που λέω αν μου επιτρέπεται βέβαια και εσείς.

              Comment


              • #52
                Μια χαρα ειναι το forum για μενα, και πλακα εχει και σοβαρες συζητησεις σε αρκετα θεματα. Βεβαια οι gaming συζητησεις ειναι ελαχιστες αυτο πρεπει να βελτιωθει imo αλλα δεν μπορουμε να βαλουμε το μαχαιρι στο λαιμο στον αλλο να παιξει τους τιτλους που παιζουμε..

                Εκει ειναι το προβλημα για μενα και οχι στο trolling/humor, αυτα οποιος δεν θελει τα αγνοει απλα..

                Comment


                • #53
                  Originally posted by i Have no Equal View Post
                  Μια χαρα ειναι το forum για μενα, και πλακα εχει και σοβαρες συζητησεις σε αρκετα θεματα. Βεβαια οι gaming συζητησεις ειναι ελαχιστες αυτο πρεπει να βελτιωθει imo αλλα δεν μπορουμε να βαλουμε το μαχαιρι στο λαιμο στον αλλο να παιξει τους τιτλους που παιζουμε..
                  Αυτό ακριβώς τους ανέλυσα με λίγα λόγια στο post μου και αυτό είναι που χαρακτηρίζεται fanboy war για μένα.

                  Originally posted by i Have no Equal View Post
                  Εκει ειναι το προβλημα για μενα και οχι στο trolling/humor, αυτα οποιος δεν θελει τα αγνοει απλα..
                  +1...

                  Είναι κάτι που συμφωνούμε όλοι.
                  sigpic

                  Comment


                  • #54
                    Grimmtak αν έχεις μια καλή ιδέα απλά βάλτη σε εφαρμογή Τα πάντα παίζουν ρόλο, ακόμα και ένα καλό opening post, και ακόμα και αν δε μαζέψει πολλά σχόλια ένα θέμα σίγουρα θα το θυμόμαστε.
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by 丹野 View Post
                      Το πρόβλημα είναι η ειρωνία κάποιων(μιλάω για σας, Somari και TheCursed) τύπου τρολλ που μειώνουν το επίπεδο συζήτησης.
                      !!!!!!

                      Μάλιστα.
                      "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                      Comment


                      • #56
                        Egw Titus kai Altair kai loipoi eimai enantion tou ban genika, alla eimai yper tou na svhnete eristika posts xwris proeidopoihsh.
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #57
                          Τα μέλη θα πρέπει να κάνουν ότι τους ευχαριστεί, αρκεί βέβαια να μην προσβάλλουν και να σέβονται τον άλλο. Κάποιοι γουστάρουν καθαρά gaming συζητήσεις, κάποιοι γουστάρουν off-topic. Υπάρχει χώρος για όλους.
                          The illusion of free will is an illusion.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Ryu_gr View Post
                            Τα μέλη θα πρέπει να κάνουν ότι τους ευχαριστεί, αρκεί βέβαια να μην προσβάλλουν και να σέβονται τον άλλο. Κάποιοι γουστάρουν καθαρά gaming συζητήσεις, κάποιοι γουστάρουν off-topic. Υπάρχει χώρος για όλους.
                            ^ DIS!
                            sigpic

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by Ground_zero View Post
                              Egw Titus kai Altair kai loipoi eimai enantion tou ban genika, alla eimai yper tou na svhnete eristika posts xwris proeidopoihsh.
                              Οπως επισης να σβηνουμε σπαμ ποστς που απλα κανουν χαβαλε ενω υπαρχει σοβαρη συζητηση και οκ ξερω οτι ειμαι απο τους χειροτερους σε αυτο αλλα ξερω ποτε το κανω οποτε μπορω και να το κοψω(ετσι αντιμετωπιζουμε το 50% του κακου) αλλα και να αναλαβω να σβηνω τα ποστς του Somari (το υπολοιπο 50%).

                              Προσωπικα δεν εχω κανενα προβλημα με τους αυστηρους κανονες, ειμαι υπερ οποιουδηποτε μετρου πιστευετε οτι θα βοηθησει. Στη τελικη αν θελω να τρολλαρω υπαρχει το facebook και το ninty.gr
                              Do a barrel roll!

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by Ryu_gr View Post
                                Τα μέλη θα πρέπει να κάνουν ότι τους ευχαριστεί, αρκεί βέβαια να μην προσβάλλουν και να σέβονται τον άλλο. Κάποιοι γουστάρουν καθαρά gaming συζητήσεις, κάποιοι γουστάρουν off-topic. Υπάρχει χώρος για όλους.
                                Δεν υπάρχει όμως χώρος για trolling χωρίς λόγο, για ειρωνείες και για κακίες (γιατί από όλα έχουμε και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό).

                                Βλέποντας κάποια πράγματα που γράφτηκαν και κρίνοντας από κάποια πμς που πήρα, αποφάσισα να "επιστρέψω." Έμεινα αρκετό καιρό εκτός (αν αναλογιστεί κανείς ότι επί 10 χρόνια η κοινότητα ήταν αρχική σελίδα - πλέον είναι ξανά το google ) και πλέον είμαι αρκετά σίγουρος για το τι θέλω από το gamers-odyssey. Ελπίζω το γενικότερο επίπεδο και η γενικότερη διάθεση των μελών να αλλάξει και να πάψει να υπάρχει trolling χωρίς λόγο.

                                Comment

                                Working...
                                X