Announcement

Collapse
No announcement yet.

Περί αποχωρήσεων

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    ΤΖΑ! Τι κανετε; Καλα; Μπραβο.

    Διαβασα τα παντα στο θεμα (κατι το οποιο εχω να κανω πανω απο χρονο στο φορουμ)και μπορω να πω οτι καπου το βρισκουμε.

    Η αληθεια ειναι οτι ειμαι συμφωνος κυριως με Evans, Loggo και Τιτο. Καλως ή κακως το φορουμ εχει μεταλαχθει σε κατι το οποιο το εχει φαει η σκουρια.

    Πλεον προσωπικα το βαριεμαι. Και το βαριεμαι οχι γιατι δεν εχω να πω κατι, αλλα πολυ απλα γιατι μου λειπει η ορεξη να το κανω, δεν μου δινεται καποιο κινητρο οπως παλαιοτερα. Γιατι παλαιοτερα ηξερα οτι η κουβεντα που θα ανοιξει θα κυμμανθει σε υψηλα νοητικα επιπεδα, με ανθρωπους οι οποιοι θα ειχαν την ορεξη να γραψουν ενα μικρο κειμενο αρκετα συντονισμενο και ουσιαστικο.

    Αντ'αυτου γυρω μου βλεπω λεξεις του στυλ "spm, παπαριες, noobia, trololo, καζουαλιες" κλπ κλπ. Το φορουμ δειχνει να κινηται μεταξυ των meme που παιζουν στην εποχη μας και την διαθεση που εχει ο καθε τρομπεν των δασων να την πει στον μακρινο συμφορουμιτη του που παιζει και να μην καταλαβει ακριβως τι εγινε.

    Φυσικα η εριστικοι χαρακτηρισμοι πανε συννεφο, ενω οταν δεν καταλαβαινουμε κατι το κοροϊδευουμε λες και ειμαστε πιθηκοι που μας κοιτουν στο ζωολογικο κηπο οι απογονοι μας.

    Η αληθεια ειναι πως οταν διαβαζω κειμενα με συντονισμενο χαρακτηρα και λογο το απολαμβανω. Αλλα με συγχωρειτε, αλλα πλεον παιζει μονο 5 ατομα εδω μεσα να εχουν την ορεξη να το κανουν. Δεν ειναι τυχαιο που οταν βλεπω το avatar του loggo το ποντικι κοκκαλωνει. Και δεν ειναι τυχαιο που οταν βλεπω αυτο του Somari πολυ απλα προσπερναω, ΑΣΧΕΤΩΣ ΕΑΝ Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΣΩΣΤΟ Ή ΟΧΙ (το τονιζω διοτι φερνω απλως ενα παραδειγμα και δεν υποδεικνυω απαραιτητα καποιον υπευθυνο της παρουσας καταστασης, ξεκαθαρα πραγματα).

    Επισης καποιοι δεν μπορουν να καταλαβουν (διοτι κυριως δεν εχουν γνωρισει καποιο κοσμο απο κοντα εδω μεσα) οτι υπαρχουν και χρηστες "ειδικης μεταχειρησης", και το λεω οσο πιο κομψα μπορω. Ενηλικες ειστε, καταλαβετε καποια πραγματα.

    Προσωπικα εχω τρολλαρει; Ω ναι, αλλα ποτε μου δεν επιτεθηκα ή εθιξα καποιον απο τους ανθρωπους που εχω γνωρισει απο κοντα εδω μεσα (και αν δεν απατομαι ελαχιστους δεν εχω συνναντησει απο κοντα). Εαν καποιος εχει να κανει καποιο αστειο, θα πρεπει να σκεφτει και αν ειναι αρκετα ευστοχο αυτο ή εαν απλως το κανει επειδη εχει ορεξη και τον εχει πιασει η μαλακια του. Προφανως δεν μπορει να ειναι ολοι στην ιδια διαθεση.

    Επισης προσωπικα σκεπτομενος, θεωρουσα πως φευγοντας απο Ελλαδα με το φορουμ θα ειχα μια ευκαιρια / δυνατοτητα να κουβεντιαζω με ανθρωπους - φιλους - γνωστους για ενα χομπυ που μας εχει ενωσει - κρατησει σε επικοινωνια τα τελευταια 10 χρονια. Φευ. Αντιθετως με το που κανω login και βλεπω το chatbox με πιανει η καρδια μου, διοτι θυμαμαι το ποσο απολαμβανα να ειμαι live chat με ολους τους φιλους και τωρα το μονο που εξυπηρετει αυτο το πραγμα ειναι η παπαρια του καθενος. Οκ, καποιοι γουσταρουν. Εγω πλεον οχι ιδιαιτερα.

    Απο εκει και περα παιζουν φυσικα και ιδιαιτερες συνθηκες. Εγω καποτε μιλουσα καθε μερα με τον Evans. Τωρα ο ανθρωπος δεν εχει χρονο, και σαφως δε μπορει να ειναι μπροστα απο ενα pc ολη την ωρα να μαλακιζεται. Το ιδιο συμβαινει και με μενα, ασχετως εαν εχω μπολικο ελευθερο χρονο ή οχι. Το ιδιο και με Burai, το ιδιο θα συμβει και με ολο τον κοσμο οταν αλλαξει η ζωη του. Καποια πραγματα ειναι φυσικα. Ομως το θεμα δεν ειναι αυτο. Το θεμα ειναι η ποιοτητα λογου και η συγκηρια κατα την οποια αυτος ο λογος εκφραζεται.

    Οπως δεν μπορει καποιος να κανει αναλυση σε σοβαρο βαθμο στο offtopic (γιατι πολυ απλα δεν ειναι εκει το μερος που πρεπει να γινει αυτο) ετσι και καποιος δεν μπορει να μαλακιζεται σε ενα θεμα που εχει να κανει με το level design ας πουμε ή τον εθισμο στα videogames (τυχαια παραδειγματα).

    Και δυο τελευταια πραγματα:

    α) Μην ξεχνατε το εξης: το αυτονοητο του εαυτο μας δεν ειναι απαραιτητα και αυτονοητο για τον διπλανο μας

    β) Ρε Ταννο, δεν ειμαι μαγειρας, σε ιταλικο εστιατοριο Α Σερβιτορος ειμαι....

    Ευχαριστω.
    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

    Comment


    • #77
      Με το post σου συμφωνώ κι εγώ, γιατί την ίδια άποψη είχα τοποθετήσει εδώ, γιατί ορισμένοι έχουν ξεφύγει πολύ και βγάζουν βιαστικά συμπεράσματα. Κάποιες φορές προσπερνάω τα τρόλλικα σχόλια του Somari, γιατί παρα-τρολλάρει τον κόσμο εδώ μέσα, κάποιες φορές και όχι για να μπορώ να δώσω βάση σ' αυτά που μου φέρνουν αξία απορίας ή και όχι.

      Επίσης, όταν δεν καταλαβαίνει κανείς, δεν είναι σωστό να τον τρολλάρετε ή να του κάνετε σαρκασμούς, όπως κάνει ο Somari, το γνωστό troll. Αρκούσε να εξηγήσετε κάποια πράγματα και τελείωσε...

      Επίσης για το β) σου, θυμόμουν ότι δουλεύεις σε Ιταλικό εστιατορίο, αλλά μου διέφυγε το επάγγελμα σου.
      sigpic

      Comment


      • #78
        Από την ως τώρα συζήτηση, νομίζω ότι μπορούμε να κρατήσουμε τρία σημεία. Ο Titus τα διατύπωσε ως εξής:

        1) Κομμένο το ακατάσχετο trolling
        2) Λιγότερα memes, neogafισμούς κλπ (εξαιρείται προφανώς το "επειδή το γέλιο κάνει καλό")
        3) Να σβήνονται posts πολύ πιο εύκολα

        Τα άνωθεν θα εφαρμοστούν για λίγο καιρό για να δούμε πως πηγαίνουν κι από εκεί και πέρα αν υπάρξουν θετικά αποτελέσματα ας αρχίσουν να εφαρμόζονται και μόνιμα και ας μπουν και με τροποποίηση στους κανόνες.
        "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

        Comment


        • #79
          Θα συμφωνήσω με Ground Zero πως οι περισσότεροι που αποχώρησαν το έκαναν διότι πολύ απλά έχασαν το ενδιαφέρον τους για το χόμπυ, οταν η ενασχόληση με ένα χόμπυ σε γεμίζει με ευχαρίστηση-ικανοποίηση αφένος θες να ενημέρωνεσε με νέα γύρω απο αυτό και αφετέρου να βρεις έναν χώρο στην προκειμένη περιπτωση φόρουμ όπου και θα ανταλλάσεις αποψεις, γνώμες με άλλους λάτρεις του ίδιου χόμπυ. Επίσης θα συμφωνήσω με hideo και paixtis πως οτι σου αρέσει δεν το αφήνεις, πάντα βρίσκεις χρόνο, είτε αυτό λέγεται videogames, είτε τέννις, είτε μπάλα, είτε μια βόλτα με την κοπέλα σου εάν έχεις Διαφορετικά σημαίνει πως βαρέθηκες άρα ποτέ στην πραγματικότητα δεν σου άρεσε αυτό το χόμπυ. Προσωπικά όχι μονο δεν έχασα την ορεξη μου για gaming, κάθε άλλο, περιμένουμε παιχνιδάρες μέσα στο 2012. Yπάρχουν περιοδοι που δεν θα παιξω πολύ αλλά και περιοδοι που θα λιωσω, καλο παράδειγμα τους τελευταιους δυο μήνες ελέω Skyrim.

          Tώρα το να λες πως αποχωρείς απο έναν φορουμ επειδή πλακώθηκες ιντερνετικά με δυο, τρεις άλλους συμφορουμιστες είναι το λιγοτερο παιδιάστικο όπως και κάποιος άλλος ανέφερε σε προηγούμενη δημοσίευση του στον παρόν θέμα. Λες και έχουμε να χωρίσουμε κάτι στο κάτω κάτω, ένα φορουμ για vg είμαστε όπου βλέπουμε για συζήτηση πάνω στα vg, αυτή η συζήτηση και χαβαλέ θα έχει ή άλλες φορές περισσότερη εις βάθος ανάλυση και αρκετές φορές και κοντρες και αντίθετες αποψεις, το οποίο τελευταίο με χαροποιεί καθώς ως συνήθως μέσα απο διατύπωση και συγκρουση διαφορετικών αποψεων βγαίνει έν τέλει κάποιο συμπέρασμα το οποίο μπορεί να συζητηθεί περαιτέρω. Αν το, και καλά να έχεις μια κοντρά, με δύο-τρια άλλα μέλη τοου φόρουμ πάνω σε μια συζήτηση όπου καθένας εμμένει δογματικά στις αποψεις του αποτελεί λογω αποχώρησης, εγώ έπρεπε να αποχωρήσω εδώ και αρκετό καιρο ειδικά στην περίπτωση προ δύο ετών όπου για ένα διάστημα στο οφτοπικ μόνο που δεν ύβρισα κάποιο απο τα τρία μέλη που ειχαμε κοντρα σε ένα θέμα με το αντιθετο να έχει συμβεί, χωρις να έχω ζητήσει τοτε κάποια τιμωρία που και δεν ήθελα απλώς παρολιγον να την κάνω κάτι το οποίο και θα γινόταν αν δεν με έλεγε ο Deus, ο Dj, o Αzrael κτλ να μην φύγω, όχι οτι θα έλειπαν οι αποψεις μου σε κάποιον, κλάιν μάιν, απλώς επειδή μόνo και μόνο κάποιοι θεώρησαν πως κάτι ελάχιστο προσέφερα και γω στο φόρουμ, αποφάσισα να μην αποχωρήσω, που αν το έκανα θα ήταν λάθος σύμφωνα με αυτά που αναφέρω και πάνω.

          Το να έχεις κοντρα απόψεων με μελη του φόρουμ δεν είναι κακό ακόμη και αν σε κάποιες περιπτώσεις υπήρξε ειρωνεία ή κατι παρεμφερές απλώς αγνοείς ή δεν δυναμιτίζεις και συ την κατάσταση. Απο την άλλη οταν λες πως απο κάποιο στάδιο και μετά για τις αποψεις 3-4 ατόμων έμπαινες στο φόρουμ και πως το φόρουμ ειναι νεκρό και πεθαμένο, χωρις παρεξήγηση αλλά καλυτερα και για σένα που αποχώρησες αλλά και για αυτους που παρέμειναν. Εγώ δεν βλέπω κανένα πεθαμένο κτλ φορουμ ήδη απο αυτά που διάβασα εώς τώρα σε αυτό το θέμα κατάλαβα για άλλη μια φορά πόσο άξια είναι τα μέλη αυτου του φόρουμ που καταθέτουν τις αποψεις τους ωραια και εμπεριστατωμένα. Εντάξει δεν θα κάτσω τώρα να αποδείξω εάν ναι ή όχι το GO πριν δύο χρόνια ήταν ποιοτικά καλύτερο, αυτό που ξέρω και τώρα είναι πως στο GO υπάρχουν άτομα που κατέχουν το χόμπυ, όπου μπορεις να κάνεις πολύ ωραιες συζητήσεις μαζί τους πάνω στα vg, να προσφατα μου άρεσε η συζητηση στο θέμα του Skyrim. Δηλαδή ακόμη και αν υπάρχει στο φόρουμ μια κάμψη πάντα από τα μέλη συζητιέται κάτι, περισσότερο η λιγότερο, αναλογα με το πόσοι έχουν ασχοληθεί με το game για το οποίο γίνεται η συζήτηση ή γενικότερα εν πάση περιπτώσι κατέχουν το θέμα που συζητιέται, με ακόμη και το τρόλιγκ να ειναι μέσα στο προγραμμα και το μη προσβλητικο χιούμορ ενώ η ειρωνεία είναι απαράδεκτη λέγε με "ποια η γνωμη σας περι θεού".

          Όσον αφορά τα νέα μέλη, εντάξει δεν είναι και το ευκολοτερο για κάποιον να μπει στο κλίμα ενος νέου φόρουμ (όποιο ύφος και αν έχει αυτό) θέλει τον καιρό του, άλλοι θα ξενερώσουν και θα φύγουν και άλλοι θα μείνουν πχ ο Tanno που έγινε μέλος το 2009 αν δεν κάνω λάθος ή ο Grimmtak που μπαινει και αυτος πολύ τακτικά ο οποιος προσέξατε τι ειπε, παραμένει διοτι εδώ βρήκε ατομα που γνωρίζουν πολλά για τα vg και έχει να συζητήσει πολλά. Αυτό νομιζω δειχνει πως το GO αξίζει και έχει προοπτική.
          Star Citizen videos Star Citizen gallery

          Comment


          • #80
            Άρχισε κιόλας η ετήσια ενδοσκόπηση; Συνήθως έπιανε άνοιξη πρώτα. Θα είμαι επιγραμματικός για να μην κουράσω και να μην κουραστώ.

            1) Είχα την εντύπωση πως το forum ήταν πιο ενεργό και πλουραλιστικό φέτος απ'ότι παλαιότερα. Ίσως είναι απλά ιδέα μου. Μπήκαν Vaynard και άλλοι που στάζουν χαρντκορίλα, παίζουν πολύ και πολλά και έχουν την όρεξη να γράψουν γι'αυτά. Νομίζω πως σε αυτό παλιότερα έπασχε το forum. Μαζί με άλλους σχημάτισαν έναν πυρήνα στον οποίο μιλάνε πολύ, για πολλά games και όχι περί του θεωρητικού υποβάθρου των games. Ασχέτως αν παρακολουθώ ελάχιστες από αυτές τις συζήτήσεις, είναι σημαντικό να υπάρχουν σε ένα gaming forum.

            2) Τα περί θεωρητικού υποβάθρου, νομίζω είχαν καλυφτεί σε ό,τι αφορά αρκετά άτομα, τα προηγούμενα χρόνια. Αν νέα μέλη θέλουν να μιλήσουν για αυτά μπορούν να το κάνουν, αλλά σε ότι αφορά τους παλαιότερους δε μπορεί να γίνει με το ζόρι. Ή πρέπει να δημιουργηθούν νέες θεματικές, που είναι σπάνιο, ή να πιάσουν τις παλιές οι 15-20αρηδες ή να δυιλίζουμε εκβιαστικά το κουνούπι. Το αν ανοίξει μια τέτοια συζήτηση και κάποιος δε συμμετέχει, δε σημαίνει πως δεν ενδιαφέρεται, αλλά πως σε γενικές γραμμές έχει προσφέρει ό,τι έχει να προσφέρει στο συγκεκριμένο διάλογο.

            3) Αλληλένδετο με το παραπάνω, πολλοί από μας παίζουμε λιγότερο ή πιο εκλεκτικά. Κάποιοι επειδή δε θέλουν, κάποιοι επειδή δεν έχουν χρόνο. Κατ'επέκταση έχουν λιγότερα να πουν και συμμετέχουν λιγότερο. Φυσιολογικό. Οπότε χρειάζεται νέο αίμα.

            4) Η κοινότητα υπάρχει για κάποια άτομα κοντά 10 χρόνια. Ίσως ακούγεται υπερβολικό αλλά αποτέλεσε το θεμέλιο της internetικής gaming κοινότητας στην Ελλάδα. Ήταν η εποχή που αυτός, αυτός κι αυτός έπαιζαν games στην Ελλάδα και ένα ακόμη πιο συγκεκριμένο ποσοστό τους πήγαινε online να το διαλαλήσει. Sites κι επιλογές ιδιαίτερες δεν υπήρχαν. Ξέρουμε ποια ήταν τα sites και ξέραμε ποιοι είμασταν εμείς κι εμείς, προτού μαζικοποιηθεί περαιτέρω το άθλημα.
            Αυτό δε λέει από μονο του κάτι ως προς την ποιότητά της κοινότητας, αλλά καταδεικνύει το λόγο πίσω από την ισχυρογνωμοσύνη πολλών ανθρώπων (όταν εγώ ήμουν gamer εσύ έπαιζες με lego κλπ.). Οι ισχυρογνώμονες άνθρωποι είναι κατά κανόνα επικριτικοί και εγωϊστές. Οπότε έχουμε ως πυρήνα ενός forum μια ομάδα ισχυρογνωμώνων ανθρώπων που α) δε θα διστάσουν να κράξουν β) είναι έτοιμοι ανά πάσα στιγμή χτυπήσουν ragequit γιατί δεν ανέχονται μύγα στο σπαθί τους. Αν συνδυάσουμε αυτά με το ότι χρειάζεται νέο αίμα, προκύπτουν προφανείς δυσκολίες. Λίγοι καινούριοι μπορούν να επιβιώσουν. Πρέπει να δείξουν πως είναι "άξιοι" και κυρίως να μην προσβάλλουν/διαφωνήσουν με κάποιον παλιό. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την επιβίωση ελαχίστων εκ των νέων, την αποχώρηση μερικών από των παλιών ευέξαπτων και τελικώς τη δημιουργία ενός μπασταρδεμένου ελιτισμού ημετέρων. Το αν αυτό είναι καλό ή όχι για το forum δεν το ξέρω. Εξαρτάται από το τι θέλει να είναι η κοινότητα. Καθώς δεν υπήρξε ποτέ μια "ιδρυτική διακήρυξη" που να θέτει τις κατευθυντήριες δεν είμαι σίγουρος αν ξέρει τι θέλει. Ελιτισμός ή μαζικότητα;

            5) Trolling. Εμένα μου αρέσει το trolling, αλλά επειδή ξέρω πως δεν αρέσει σε όλους, το αποφεύγω, ειδικά σε συζητήσεις που άλλοι φαίνεται να δίνουν ιδιαίτερο βάρος. Αυτό συνδέεται και με την ικανότητα να αδιαφορούμε. Αν κάτι δεν μας αφορά, δεν είναι ανάγκη να το πειράξουμε, να το σχολιάσουμε ή να πούμε την εξυπνάδα μας περί αυτού. Δεν είναι παντού ευπρόσδεκτη η γνώμη μας και η εν γένει συμμετοχή μας.

            6) Για πιο συγκεκριμένα άτομα και χωρίς παρεξήγηση
            g0, μπορεί να έχεις δικιο σε ό,τι λες ή και εγώ να συμφωνώ μαζί σου. Το θέμα είναι πως εφόσον είμαστε σε forum και βλέπω πχ 4 άτομα να διαφωνούν για κάτι, ακόμη κι αν γνωρίζω το "σωστό" δε θα επέμβω για να τους το πω, γιατί ακυρώνω το όλο νόημα του χώρου, της αγοράς, της ανταλλαγής, της συζήτησης. Θα το έκανα αν δεν είμασταν σε forum, αλλά σε yahoo questions ή σε διάλεξη ή σε textbook που σου λέει αυτό, αυτό κι αυτό, είναι ευρέως αποδεκτά ως τέτοια. Εφόσον όμως είμαστε σε forum, πρέπει να γίνει συζήτηση και το να έλθω ως από μηχανής θεός να να την ακυρώσω δίνοντας το κατά κόρον ορθό συμπέρασμα δεν προωθεί το λόγο ύπαρξης της κοινότητας. Μπορείς βέβαια να το εκφράσεις, αλλά με λιγότερο απόλυτο τρόπο και λιγότερη επιμονή.

            Somari, δε χρειάζεται να σχολιάζεις ό,τι κι αν λέει ο tanno. Μπορεί όλοι να σκέφτονται ακριβώς το ίδιο, αλλά δε χρειάζεται κάποιος να το επισημαίνει πάντα. Αυτός είναι κι έχει την πλάκα του, δε θα του αλλάξεις κάτι αν γίνεσαι tanno-nazi. Εντάξει σε διαμαντάκια, αλλά πλέον ξέρω εκ των προτέρων πως κάτω από κάθε του post θα είσαι εσύ. Επίσης έχει διαφορά ο τρόπος που σχολιάζεις/διορθώνεις κάποιον. Φαίνεται πότε το κάνεις καλοπροαίρετα, ουδέτερα, για να γελάσουμε ή κακοπροαίρετα.


            7) Εν κατακλείδι, λίγη περισσότερη ανοχή στις απόψεις των άλλων, επιλεκτική αδιαφορία σε κάτι που δε μας συγκινεί ή δε μας αφορά άμεσα και ναι στο trolling, αλλά με μέτρο.

            Comment


            • #81
              Ας γραψω κι εγω δυο λογια εστω και τωρα (δεν ειχα χρονο αυτες τις μερες), αν και λιγο πολυ ολα τα θεματα εχουν καλυφθει και με το παραπανω.

              Δεκτο και προφανες ειναι το οτι γινονται πολλες συζητησεις πιο αναλαφρου περιεχομενου. Αυτο εχει να κανει και με το οτι τα περισσοτερα γενικολογα θεματα εχουν εξαντληθει, αλλα και με το οτι αλλαζουν οι συνηθειες των περισσοτερων απο εδω. Οταν εξαντλουνται λοιπον τα γενικα gaming θεματα, αυτο στο οποιο ελπιζουμε ειναι τα game specific θεματα, αλλα εδω ερχεται αυτο που λεμε περι αλλαγης συνηθειων κτλ κτλ.

              Ειναι εμφανες πλεον πως αρκετοι εχουν υποχρεωσεις που δεν ειχαν παλια (δουλεια, στρατος, σπουδες) και λογικο ειναι να μη συμπεριφερονται οπως 5 (ποσο μαλλον 10) χρονια πριν και εγω προσωπικα θα ανησυχουσα αν ολα ηταν οπως καποια χρονια πριν.

              Απ' την αλλη καταλαβαινω και τους λογους για τους οποιους γκρινιαζουν καποιοι και εχουν τα δικια τους σιγουρα. Οι gaming συζητησεις πρεπει να μενουν on-topic και για οτιδηποτε αλλο υπαρχει αφθονος χωρος, αλλα και ανοχη στο off-topic discussion.

              Ολοι μπορουμε να βελτιωθουμε σε ορισμενα θεματα απλα διαβαζοντας ο,τι εχει γραφτει ως τωρα, οποτε ο καθενας ας πραξει οπως κρινει σωστο για τον εαυτο του. Απλα θελω να επισημανω πως εστω και λιγα ατομα εχουν κανει πραγματα τα οποια τα παρουσιαζουν ως κυριο αιτιο ενοχλησης, οποτε για ολους μας υπαρχουν αρκετα περιθωρια βελτιωσης και δε βγαζω τον εαυτο μου εξω απο αυτο που λεω.

              Θεωρω την απροειδοποιητη διαγραφη posts μια καλη αρχη και παροτι δεν ξερω που θα οδηγησει, πιστευω πως πιο πολλα εχουμε να κερδισουμε, παρα να χασουμε απο κατι τετοιο.
              Για το trolling που λεμε ξανα και ξανα πρεπει να καταλαβει ο καθενας τη λεπτη γραμμη μεταξυ χαβαλε και του να μην αφηνεις τιποτα ασχολιαστο και να πηγαινεις απο το trolling σε πιθανο flame.

              Tελος γι΄αυτους που εφυγαν ο καθενας κανει την επιλογη του σιγουρα, αν και πιστευω πως δε φταιει το φορουμ, αλλα ο εγωισμος του καθενος και η αρνηση που χουμε γενικοτερα να κανουμε ενα βημα πισω και να παραδεχτουμε τα λαθη μας.
              Αν καποιος φευγει για χαρη ενος ατομου, τοτε πιστευω πως αυτος εχει το προβλημα και οχι αυτος που τον προκαλει.
              Απο εκει και περα σιγουρα χρειαζεται μεγαλυτερη ανοχη σε διαφορες περιπτωσεις και ιδιως σε νεα μελη... Ουτε εδω βεβαια χρειαζεται να γινω πιο συγεκριμενος, αφου φανταζομαι ως τωρα πως ολοι θα εχουν αφομοιωσει ηδη ο,τι τους αφορα απο τη μεχρι τωρα κουβεντα.

              Comment


              • #82
                Originally posted by Imrahil
                Somari, δε χρειάζεται να σχολιάζεις ό,τι κι αν λέει ο tanno. Μπορεί όλοι να σκέφτονται ακριβώς το ίδιο, αλλά δε χρειάζεται κάποιος να το επισημαίνει πάντα. Αυτός είναι κι έχει την πλάκα του, δε θα του αλλάξεις κάτι αν γίνεσαι tanno-nazi. Εντάξει σε διαμαντάκια, αλλά πλέον ξέρω εκ των προτέρων πως κάτω από κάθε του post θα είσαι εσύ. Επίσης έχει διαφορά ο τρόπος που σχολιάζεις/διορθώνεις κάποιον. Φαίνεται πότε το κάνεις καλοπροαίρετα, ουδέτερα, για να γελάσουμε ή κακοπροαίρετα.
                Εγώ δεν θα έλεγα ότι σχολιάζει/διορθώνει. Κάθε άλλο παρά τρολλάρει κιόλας. Τον έχω δει να χώνει ειρωνικά/σαρκαστικά σχόλια όχι μόνο σ' εμένα, αλλά και σε κάποιους από εσάς. Και προφανώς την ίδια συνήθεια πήρατε οι μισοί απ' εσάς τον τελευταίο καιρό όχι μόνο σε μένα, αλλά και μεταξύ σας.

                Μπορεί να έχω τον χαβαλέ, αλλά έχω και την Σ-Ο-Β-Α-Ρ-Ο-Τ-Η-Τ-Α. Κάποια σχόλια δεν τα έχετε αντιληφθεί και ούτε τα σχολιάσατε, λες και με προσπεράσατε.:whip: Άμα θέλεις, μπορώ να βρίσω και την μάνα σου για να καταλάβεις ότι μιλάω σοβαρά. Δεν μπορώ να είμαι ΠΑΝΤΑ χαβαλετζής. Έχω και το σοβαρό ύφος μου από πίσω.

                Όλοι διορθώνεστε/σχολιάζεστε ο ένας τον άλλον και η συζήτηση σας σε κάποιο θέμα καταλήγει σε flame war στο τέλος, όπως έγινε με crpl και jedah, και με Evans και FiOth.
                sigpic

                Comment


                • #83
                  Καλά το θέμα με μένα και το fioth είναι καθαρά προσωπικό, μην το μπλέκετε με το τι συμβαίνει στο forum. Επίσης ο λόγος που έφυγε ο fioth από εδώ είναι τελείως διαφορετικός από το λόγο που έφυγα εγώ (και αρκετοί άλλοι). Σίγουρα πάντως δεν μπορούμε να μιλάμε για τις αποφάσεις άλλων αν δεν είναι οι ίδιοι εδώ. Είμαι σίγουρος ότι και τα δικά μου κίνητρα σε κάποιο βαθμό παρερμηνεύτηκαν, για αυτό μπήκα ξανά εξάλλου.

                  Comment


                  • #84
                    Ξερετε, τιποτα δεν μπορει να ειναι "απροσωπο", ειδικα απο την στιγμη που η κοινοτητα μας εχει ερθει σε τετοιο επιπεδο που οι περισσοτεροι γνωριζομαστε (εστω και ελαχιστα) απο κοντα.

                    Παντα υπαρχει μια "καλη πιστη" η οποια ακολουθειται απο τον περισσοτερο κοσμο, ειτε αυτος ειναι νεος χρηστης ειτε ειναι μια δεκαετια στο κουρμπετι.

                    Το θεμα ειναι οτι καποιες στιγμη αυτη η "καλη πιστη" ειτε λαμβανεται ως ανοχη ειτε ως βλακεια. Επισης μπορει πολλες φορες αυτη να αποτελεσει εφαλτηριο εκμεταλλευσης διαφορων τυπως, οπως ειμαι σε θεση να γνωριζω. Κοινως καποια στιγμη το πραγμα δεν μπορει παρα να γινει προσωπικο.

                    Καλως ή κακως δεν εχουμε ολοι το ιδιο μυαλο και δεν σκεφτομαστε ολοι το ιδιο, κατι λογικο αλλωστε. Οι λογοι για τους οποιους πρατουμε κατι ειναι παντα προσωπικοι. Τωρα για ποιον λογο εφυγε ο ενας και ξαναγυρισε ο αλλος, γιατι εγινε αυτο και εκεινο και το αλλο, ο καθενας ξερει την δικια του πλευρα των πραγματων, και στην τελικη οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος.

                    Εαν κατι βοηθαει σε αυτες τις περιπτωσεις ειναι ξανα η καλη θεληση: η νοοτροπια που εχει καποιος σαν ατομο να θελεινα προσφερει στην κουβεντα/κοινοτητα/ενεργεια απλα και μονο επειδη γουσταρει και επειδη θεωρει οτι μπορει να το κανει. Επισης θα πρεπει να υπαρχει και η καλη θεληση απο μερους των υπολοιπων προς το προσωπο του, ωστε να μην νιωθει παρατερος/βλακας/αναξιος αναμεσα στο φορουμ. Θεωρω οτι ολοι εχουν την θεση τους.

                    Ομως δεν μπορει καποιος να ειναι θετικος με ενα - δυο - πεντε ανθρωπους και εριστικος / προσβλητικος με αλλους τοσους. Κατι γινεται. Και προφανως τετοια παραδειγματα υπαρχουν και θα πρεπει να αντιμετωπιστουν. Ομως εαν ο καθενας δεν κανει αυτοκριτικη και δεν τα βρει (θεωρητικα, και οχι μονο για το φορουμ αλλα και για τον ιδιο) με τον εαυτο του, μην περιμενει να του δωσουν συχωροχαρτι οι υπολοιποι.

                    Και ναι, προφανως ο λογος καποιων ανθρωπων εδω μεσα περνα περισσοτερο απο καποιων αλλων, ετσι ειναι παντα και ετσι θα ειναι διοτι αυτη ειναι η φυση των κοινωτητων, deal with it. Ο σεβασμος απο ενα σημειο και μετα κερδιζεται και δεν ειναι αυτονοητος. Οπως επισης θα το ξαναπω, κι ας πει ο καθενας οτι θελει: το αυτονοητο το δικο μας δεν ειναι απαραιτητα και αυτονοητο του διπλανου μας.

                    Τα σεβη μου.
                    :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                    Comment


                    • #85
                      Originally posted by 丹野 View Post
                      Εγώ δεν θα έλεγα ότι σχολιάζει/διορθώνει. Κάθε άλλο παρά τρολλάρει κιόλας. Τον έχω δει να χώνει ειρωνικά/σαρκαστικά σχόλια όχι μόνο σ' εμένα, αλλά και σε κάποιους από εσάς. Και προφανώς την ίδια συνήθεια πήρατε οι μισοί απ' εσάς τον τελευταίο καιρό όχι μόνο σε μένα, αλλά και μεταξύ σας.

                      Μπορεί να έχω τον χαβαλέ, αλλά έχω και την Σ-Ο-Β-Α-Ρ-Ο-Τ-Η-Τ-Α. Κάποια σχόλια δεν τα έχετε αντιληφθεί και ούτε τα σχολιάσατε, λες και με προσπεράσατε.:whip: Άμα θέλεις, μπορώ να βρίσω και την μάνα σου για να καταλάβεις ότι μιλάω σοβαρά. Δεν μπορώ να είμαι ΠΑΝΤΑ χαβαλετζής. Έχω και το σοβαρό ύφος μου από πίσω.

                      Όλοι διορθώνεστε/σχολιάζεστε ο ένας τον άλλον και η συζήτηση σας σε κάποιο θέμα καταλήγει σε flame war στο τέλος, όπως έγινε με crpl και jedah, και με Evans και FiOth.
                      Tanno, σε τρολάρει γιατί δίνεις συστηματικά υλικό για τρολάρισμα. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές το κάνεις ασυνείδητα, οπότε και το τρολάρισμα χάνει το νόημα του από ένα σημείο και μετά. Πέραν αυτού, αρκετές φορές, κατ'εμέ τουλάχιστον, είσαι ανεξήγητα προσβλητικός όχι προς κάποιο συγκεκριμένο μέλος, αλλά προς τη δύσμοιρη ανθρωπότητα. Άλλο να γράφεις κάτι άκυρο ή να μη πολυβγάζει νόημα κι άλλο τα συστηματικά υβριστικά/ρατσιστικά παραληρήματα. Τι λέει για την κοινότητα αν κάποιο νέο μέλος μπαίνει και πέφτει σε ένα post σου χωρίς να σε ξέρει και διαβάζει κάτι χυδαίο τύπου 'χύσι' από το πουθενά. Είπαμε να υπάρχει ανοχή στη βωμολοχία, αλλά δεν είναι ανάγκη να γράφεις ό,τι ακριβώς συμβαίνει στο κεφάλι σου. Εν ολίγοις, αν δε θες να σε τρολάρουν, σκέψου δύο φορές πριν γράψεις κάτι ή ξαναδιάβαστο έχοντας στο νου πως αυτό που θα ποστάρεις εκπροσωπεί σε ένα επίπεδο την κοινότητα και καλό θα ήταν να τηρεί κάποια ελάχιστα, στοιχειώδη όρια ευπρέπειας

                      ed: typo

                      Comment


                      • #86
                        Originally posted by Imrahil View Post
                        Tanno, σε τρολάρει γιατί δίνεις συστηματικά υλικό για τρολάρισμα. Το θέμα είναι ότι πολλές φορές το κάνεις ασυνείδητα, οπότε και το τρολάρισμα χάνει το νόημα του από ένα σημείο και μετά. Πέραν αυτού, αρκετές φορές, κατ'εμέ τουλάχιστον, είσαι ανεξήγητα προσβλητικός όχι προς κάποιο συγκεκριμένο μέλος, αλλά προς τη δύσμοιρη ανθρωπότητα. Άλλο να γράφεις κάτι άκυρο ή να μη πολυβγάζει νόημα κι άλλο τα συστηματικά υβριστικά/ρατσιστικά παραληρήματα. Τι λέει για την κοινότητα αν κάποιο νέο μέλος μπαίνει και πέφτει σε ένα post σου χωρίς να σε ξέρει και διαβάζει κάτι χυδαίο τύπου 'χύσι' από το πουθενά. Είπαμε να υπάρχει ανοχή στη βωμολογία, αλλά δεν είναι ανάγκη να γράφεις ό,τι ακριβώς συμβαίνει στο κεφάλι σου. Εν ολίγοις, αν δε θες να σε τρολάρουν, σκέψου δύο φορές πριν γράψεις κάτι ή ξαναδιάβαστο έχοντας στο νου πως αυτό που θα ποστάρεις εκπροσωπεί σε ένα επίπεδο την κοινότητα και καλό θα ήταν να τηρεί κάποια ελάχιστα, στοιχειώδη όρια ευπρέπειας
                        Εγώ σκέφτομαι φυσικά. Αν δεν το έχετε καταλάβει, κάποια σχόλια ήταν σοβαρού επιπέδου κι εσείς συνέχεια τρολάρατε. Ε λοιπόν, κομμένα τα τρόλινγκς σε μένα και μιλήστε σοβαρά. Δεν είναι ότι συμβαίνει στο κεφάλι μου, μια χαρά είναι και παρατήστε το ήσυχο. Αυτό που είπες να σκέφτομαι 2-3 φορές παραπέμπει στην λέξη "καθυστερημένος" και αυτό δεν μ' αρέσει. Άμα δεν θέλετε να σχολιάσω τίποτα, απλά δεν θα μιλήσω. Πολύ απλό και εύκολο. Το πρόβλημα είναι ΕΣΕΙΣ που δεν μπορείτε να ξεχωρίσετε τα σοβαρά από τα χαβαλέ. Και παραδέξου ότι δεν είμαι και ο μόνος που είμαι ανεξήγητα προσβλητικός, κι εσείς το ίδιο είστε, αλλά με το ... πολιτισμένο τρόπο που ακόμη κι ένας ηλίθιος θα το καταλάβαινε με την μία.

                        Λοιπόν, κόψτε εσείς κάτι, κι εγώ θα το κόψω στην συνέχεια.
                        sigpic

                        Comment


                        • #87
                          Τανο δεν σε προσέβαλε το παιδί,είπε κάτι που σου έχω πει και εγώ και δεν το έδωσες σημασία,το γεγονός ότι βρίζεις ενοχλεί πολλούς μεταξύ αυτών και εμένα.Δεν σε είπε ούτε καθυστερημένο ούτε τίποτα άλλο.Τέλος,όπως πολύ σωστά επίσης σου είπε,σπυ έχουν γίνει παρατηρήσεις για ρατσιστικά σχόλια αλλά δεν το σταματάς.Δεν συμφωνώ με το τρολινγκ που γίνεται προς το πρόσβπό σου,το θεωρώ απαράδεκτο,αλλά δεν έχεις μόνο δικαιώματα όταν είσαι μέρος φόρουμ αλλά και υποχρεώσεις.


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #88
                            Originally posted by 丹野
                            Εγώ σκέφτομαι φυσικά....στην συνέχεια.
                            Δεν παραπέμπει πουθενά, εγώ ανάλογα με το περιβάλλον και την περίπτωση σκέπτομαι 3,4,5 φορές πριν πω κάτι, αυτό δε σημαίνει απαραιτήτως ότι είμαι χαζός, αν και δεν αποκλείεται, αλλά ότι λαμβάνω υπόψη και τους συνομιλητές, το περιβάλλον ή την κοινότητα πριν εκφράσω ό,τι σκέφτομαι. Για μένα μιλάω πάντα, οπότε δε χρειάζεται να απαντάς στον πληθυντικό, δε σου λέει το forum κάτι, εγώ σου λέω, μπορείς να με γράψεις στα παλιά σου τα παπούτσια και προφανώς δεν εκφράζω τις απόψεις όλου του forum. Κατά τα άλλα χαλάρωσε, προσπαθώ να σου πω πως η επικοινωνία είναι αμφίδρομη και πως όταν κάποιος γίνεται δέκτης μιας συμπεριφοράς πρέπει να κοιτάει και τα δικά του πεπραγμένα, ώστε να κατανοεί αν και κατά πόσο την προκαλεί.

                            Comment


                            • #89
                              Tanno den se lene kathysterhmeno, na mhn vrizeis anthrwpous pou den ksereis sou lene, opws gia paradeigma otan les "na psofisoun oi kwlotourkoi".
                              Den einai wraio na ta vlepei afta ena neo mellos.
                              "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                              But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                              Kindred, this blade and I.
                              "

                              "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                              Greek Gaming Videos
                              Greek Final Fantasy Forum

                              Comment


                              • #90
                                Eιδικά αν τυχαίνει να είναι "κωλότουρκος"
                                Originally posted by Raf
                                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                                Comment

                                Working...
                                X