Announcement

Collapse
No announcement yet.

Resident Evil 6

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Wow,δεν το περίμενα να μου αρέσει τόσο.Από ότι φαίνεται στην καπκομ το κάνουν σωστά και πάλι.Φοβερό το τρεηλερ και επιτέλος το setting είναι αξιόλογο|(στο 5 δεν μου άρεσε καθόλου)Το μόνο που με ψιλοχάλασε είναι το ότι σε κάποια σημεία θύμισε λίγο gears of war(εκεί που έπεφτε ανταλλαγή πυρών).Αλλά όπως και να χει φαίνεται πολύ ωραίο.

    Ε ρε εκεί που λες ότι είδαμε ότι ήταν να δούμε τσουπ ανακοινώνονται και άλλα ενδιαφέροντα παιχνίδια.

    Δηλώνω και εγώ μέλος του κλαμπ που μεγάλωσε με τα 3 πρώτα αλλά το 4 το διασκέδασα όλα λίγα παιχνίδια.Αγαπημένα μου παιχνίδια της σειράς το 2 και το 4 και αμέσως μετά πάει το remake του 1 που κυκλοφόρησε στον κύβο.Το 5 πολύ διασκεδαστικό στο coop αλλά σε γενικές γραμμές δεν με τράβηξε να ασχοληθώ.


    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

    Comment


    • #17
      Ε, η Capcom ακολουθεί τις τάσεις της εποχής σε κάθε επίπεδο, λογικό είναι.

      Ούτε εγώ παρατήρησα κάποια επιστροφή σε πιο κλασικής νοοτροπίας Resident Evil, ούτε αισθητικά, ούτε και σε επίπεδο gameplay (αν και το setting είναι κάπως πιο κοντά στα παλιά RE). Τουλάχιστον αυτή τη φορά δείχνουν να το κάνουν σωστά με τα mechanics. Το Resident Evil 5 ήταν ένας τίτλος που, γι' αυτό που ήταν, στερείτο βασικών μηχανισμών, εδώ δειχνει να γινεται σωστά.
      There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
      Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

      Comment


      • #18
        Το Resident Evil 5 ήταν ένας τίτλος που, γι' αυτό που ήταν, στερείτο βασικών μηχανισμών.
        οπως? γιατι γι αυτο που ηταν το RE5 ενα co-op game δηλαδη πρωτιστως που, μπορουσες να το παιξεις και μονος σου δεν πιστευω οτι ειχε καποιο θεμα με τους μηχανισμους του


        To 4 mou arese an kai megalwsa me ta 3 prwta alla afto to RE mono gia RE den mou kanei pantws.
        καποιος κοσμος απο αυτους που μεγαλωσαν με τα 3 πρωτα εννοουσα , οχι καποιος κοσμος γενικα

        Comment


        • #19
          Είχε το single όμως και μάλιστα μεγάλο.
          There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
          Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

          Comment


          • #20
            μαλλον θα εννοεις το κακο ΑΙ στον partner και δεν εχεις αδικο σε μερικα σημεια ητανε gia facepalms , παντως το design στο σχεδιασμο των acts και των stages ητανε αρκετα οpen που χωραγε αρκετες διαφορετικες προσεγγισεις στο co-op τουλαχιστον

            Comment


            • #21
              Originally posted by Vaynard View Post
              οπως? γιατι γι αυτο που ηταν το RE5 ενα co-op game δηλαδη πρωτιστως που, μπορουσες να το παιξεις και μονος σου δεν πιστευω οτι ειχε καποιο θεμα με τους μηχανισμους του
              Ηταν action-game στο οποιο δε μπορουσες να κινεισαι και να χρησιμοποιεις οπλο ταυτοχρονα.
              Do a barrel roll!

              Comment


              • #22
                ετσι δουλευε ο χειρισμος και στο RE4 αλλα δεν πειραξε κανεναν, ξαφνικα τους πειραξε ολους στο 5?

                Comment


                • #23
                  Απλά νομίζω πως στο 5 τους πείραξε λόγω του μεγαλύτερου όγκου εχθρών καθώς επίσης κι επειδή είχες να νταντεύεις την Sheva.Δεν ξέρω,δεν το έχω παίξει πέρα από το ντέμο,απλά λέω.
                  Carpe diem

                  Comment


                  • #24
                    Το 4 ήταν αριστούργημα για εμένα.Απίστευτα διασκεδαστικό με πολλές έξυπνες ιδέες και μεγάλη ποικιλία στις περιοχές και καταστάσεις και για εμένα,σε αντίθεση με το τι πιστεόυν πολλοί,πιο horror από κάποια άλλα resident evil(πχ το code veronica και το zero)

                    Το 5 δεν το θεωρώ κακό παιχνίδι αλλά δεν με τράβηξε.Λίγο το setting,λίγο το κακό ΑΙ,λίγο το ότι το παιχνίδι φωνάζει ότι πρέπει να παιχτεί σε coop...Μου φάνηκε ότι είναι ένα μη πετυχημένο sequel του 4 χωρίς έμπνευση και ιδέες από την μεριά των σχεδιαστών.Πολύ διασκεδαστικό σε coop,αλλά το single player το βαρέθηκα σύντομα.

                    Vaynard στο 5 όμως οι καταστάσεις που έχεις να αντιμετωπίσεις είναι πιο σύνθετες και επικρατεί περισσότερος πανικός στην οθόνη σε σχέση με το 4 και για αυτό κάποιοι ξενέρωσαν με την στόχευση.


                    Tidy!

                    Do not blame me.Blame yourself or God.
                    In Matsuno we trust.

                    Comment


                    • #25
                      και εγω στην αρχη που που το επαιξα single ειχα ξυνισει λιγο οχι τοσο με το ΑΙ αλλα με την χαοτικη φυση καποιων stages που φωναζανε CO-OP , ωσπου το επαιξα co-op απο την αρχη μεχρι το τελος με εναν φιλο και αναθεωρησα

                      οι βασικοι λογοι που δεν αρεσε σε αρκετους το 5 ενω λατρεψανε το 4 ητανε κυριως το AI, το setting και το pacing

                      Comment


                      • #26
                        Το Resident Evil 5 είναι πολύ πιο action based. Πολύ μεγαλύτερη συχνότητα από action set-pieces σε σχέση με το 4, πιο πολύπλοκα και σαφώς πιο απαιτητικά. Έγινε πολύ πιο action χωρίς να το στηρίξει με τους κατάλληλους μηχανισμούς και, σα να μην έφτανε αυτό, το συνδύασε και με κακή A.I. στον companion.
                        There are two types of people who will tell you that you cannot change the world:
                        Those who are afraid to try, and those who are afraid that you will succeed.

                        Comment


                        • #27
                          Η Capcom πάει με την μόδα, επόμενο είναι άλλωστε. Μου θύμισε λίγο, πολύ λίγο τα old school, αλλα όχι... Συμφωνώ με Ground_Zero, Gears Of War style.

                          Πριν κάποιες μέρες αναρωτιόμουν ποτε θα γίνει αυτή η ανακοίνωση... Καρπού απογοητευτικά όμως. Περίμενα καλύτερο, πιο "πατροπαράδοτο"... Surprise.

                          Επίσης η όλη φάση, η ιστορία, μου θύμισε 28 Weeks Later.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Vaynard View Post
                            και εγω στην αρχη που που το επαιξα single ειχα ξυνισει λιγο οχι τοσο με το ΑΙ αλλα με την χαοτικη φυση καποιων stages που φωναζανε CO-OP , ωσπου το επαιξα co-op αο την αρχη μεχρι το τελος 2-3 φορες με εναν φιλο και αναθεωρησα
                            Αυτό λέμε ρε συ.Ότι άμα είναι να πρέπει να παίξεις ένα κατ'εξοχήν single player τίτλο παρέα με άλλο,βράστα.;)
                            Πάντως ναι αν εξαιρέσουμε το άνωθεν ψεγάδι,καθώς και τα όποια κολλήματα περί survival horror πρέπει να είναι έπος και το 5.
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #29
                              γιατι ποια εταιρεια που θελει εχει κερδος δεν ακολουθει τις τασεις και τα ρευματα καθε εποχης? μη μου πειτε την ninty αυτη δεν την πιανουνε οι νομοι της φυσικης

                              και δεν ειναι απολυτο αυτο για την capcom οπως εδειξε και με το street fighter 4 εφερε την street fighter 2 turbo εποχη νοοτροπια classic gameplay πισω απο το πουθενα στα 2d fighting games μιας δειχνανε να παιρνουνε τον δρομο που θα οριζε η arc system μεχρι εκεινη την στιγμη



                              Αυτό λέμε ρε συ.Ότι άμα είναι να πρέπει να παίξεις ένα κατ'εξοχήν single player τίτλο παρέα με άλλο,βράστα
                              μας αυτο ακριβως θελω να πω, δεν ειναι κατεξοχην single player τιτλος το RE5 και δεν πρεπει να αντιμετωπιζεται ετσι γιατι χανεις την πραγματικη του φυση που ειναι το co-op

                              Comment


                              • #30
                                Μια χαρα παει η σειρα και το λεω σαν φαν του 5.. (Αν και το επαιξα μονος μου στην ανωτερη δυσκολια και εβριζα τη Sheva συνεχεια..) Overdose απο RE trailers εχουμε παθει.. Με βλεπω να παιρνω και 3DS για το Revelations μονο..

                                Γιατι να μην ειμαι 14 χρονων και ολοι οι real-life friends μου να λιωνουν στο live.. Γιατι..

                                Comment

                                Working...
                                X