Announcement

Collapse
No announcement yet.

Resident Evil: Revelations

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Resident Evil: Revelations

    Για εμένα και κανά δυο άλλους που έχουμε 3DS το κάνω, αλλά ας έχουμε ένα σωστό OT ;)


    Developper: Capcom
    Publisher: Capcom/ Nintendo
    Release Date: 27.1.2012
    Το νέο μέρος της σειράς λοιπόν και ο πρώτος original handheld τίτλος, που προσπαθεί να προσεγγίσει το gameplay των console εκδόσεων. Παράλληλα ο πρώτος τίτλος που χρησιμοποιεί και επίσημα το νέο περιφερειακό circle pad pro( η επιτυχία της ασχήμιας που λέει και ο Ζουγανέλης ) με το οποίο μάλιστα κυκλοφορεί και σε bundle.

    Aπό όσο γνωρίζουμε πρωταγωνιστές είναι οι συνήθεις ύποπτοι Jill Valentine και Chris Redfield. Ορίστε και το story copy paste από wiki
    The game is set in 2005, between Resident Evil 4 and Resident Evil 5.[6] It depicts the events shortly after the establishment of the Bioterrorism Security Assessment Alliance (BSAA), a counter-terrorism group introduced in Resident Evil 5.[1] The story revolves around BSAA co-founders Jill Valentine and Chris Redfield, the protagonists of the first Resident Evil.[6][8]
    The city of Terragrigia (Italian for "Grey Earth") was built on an artificial island in the Mediterranean Sea over a period of eleven years. In its heyday, this "floating city" was one of the top tourist destinations of the Queen Zenobia Cruise Lines, a cruise line that operated mostly around Italy. Terragrigia was also the first community in the world to sustain its population with solar power only, thus earning it the title of the most ecological city ever. In 2004, the bioterrorist organization "Il Veltro" launched an attack on the city using B.O.W.s (Bio Organic Weapons) in opposition to Terragrigia's solar energy development. In response, the Federal Bioterrorism Commission (FBC) sent agents, including Parker and Jessica, to keep the situation under control. At the conclusion of the operation, all Veltro members were reportedly wiped out, but Terragrigia was declared a biohazard site. All survivors were evacuated and the city ruins were quarantined within a 100-mile radius. The incident would be remembered as the "Terragrigia Panic" and served as a grim reminder to the world of the ever-looming threat of black market bioweapons.
    In 2005, Il Veltro reappeared and threatened the BSAA with infecting approximately one fifth of the Earth's oceans with the T-Abyss virus, a marine virus derived from the deadly T-virus. As a demonstration of their power, Veltro terrorists have hijacked the ocean liner SS Queen Zenobia and caused a viral outbreak aboard the ship. BSAA agents Chris Redfield and Jessica Sherawat were sent to investigate Veltro activities, but contact was lost with both agents during the mission. The BSAA then assigned Jill Valentine and Parker Luciani to locate the missing agents and sent them to their last known location - the SS Queen Zenobia.

    Το gameplay είναι βασισμένο στο Resi 4- με τη 3rd person προοπτική και τη στόχευση με την κάμερα over the shoulder. Υπάρχει επίσης δυνατότητα για στόχευση σε 1st person. Είναι ο πρώτος τίτλος που υιοθετεί την κίνηση στόχευση με τους δύο αναλογικούς a la Gears of War οπότε παίρνουμε και μια ιδεά για το Resident Evil 6- τηρουμένων πάντα των αναλογιών.

    Από όσο είναι μέχρι στιγμής γνωστό οι εχθροί δεν είναι τα κλασικά zombies, αλλά waterd based πλάσματα δημιουργήματα του ιού. Επίσης υπάρχουν κινήσεις evade καθώς και οι κλασικές melee επιθέσεις για εξοικονόμηση πυρομαχικών- κάτι που λογικά θα πρέπει να είναι απαραίτητο στα ανώτερα επίπεδα δυσκολίας.

    Ακόμη ένας νέος μηχανισμός είναι το scanning μέσω ενός νέου εργαλείου του Genesis Scanner. Με τον τρόπο αυτό μπορεί ο παίκτης να σκανάρει το περιβάλλον για κρυμμένα αντικείμενα, πχ πυρομαχικά, healing items είτε τους εχθρούς.

    Έχει γίνει γνωστό πως υπάρχει και ένα multiplayer mode, διαφορετικό από το Mercenaries( αγοράστε το στο 3DS ξεχωριστά αν σας αρέσει το συγκεκριμένο mode φωνάζει η Capcom ) το οποίο όμως φαίνεται άκρως ενδιαφέρον και αναλύεται με πολύ θετικά σχόλια και από το Eurogamer. Ουσιαστικά ο παίκτης καλείται να περάσει stages γεμάτες με εχθρούς με αυξανόμενη δυσκολία ενώ ξεκλειδώνονται και rewards( αγορά αναβαθμίσεων για όπλα κτλ) Λογικά θα είναι διαθέσιμοι και άλλοι χαρακτήρες από το story αλλά δε θέλω να κάνω spoiler. Υπάρχει δυνατότητα για 2 player co-op local αλλα και online. Μια επιλογή που είναι επιτακτική για τις ανώτερες δυσκολίες.

    Προσπάθησα να συνοψίσω τα όσα είναι γνωστά για τον τίτλο χωρίς να κάνω spoiler μιας και εγώ τώρα παίζω το game και δε θέλω να μάθω κάτι πριν την ώρα του.

    Ορίστε και το trailer και το demo playthrough



    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

  • #2
    Resident Evil: Revelations

    Μόλις κατέβασα το demo του RE: Revelations. Περιορισμένο σε 30 play times σου λέει. Κοινώς μπορείς να κάνεις boot το game 30 φορές. Επειδής είμαι έξω θα γράψω αργότερα εντυπώσεις αναλυτικά. Όσοι πιστοί...
    «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

    Comment


    • #3
      Κι εγώ τώρα το κατέβασα και θα γράψω εντυπώσεις σύντομα.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        to katevasa ke ego molis to epexa mou arese polli an ke polli mikro demo episis ta grafika tou ine ta kalitera pou exo di sto 3ds.tha to agoraso molis vgi sigoura.tin paraskevi kiklofori elpizo na to feroun stin kipro

        Comment


        • #5
          Μόλις το τελείωσα κι εγώ στο normal- στο Hell με συνοπτικές διαδικασίες game over στον πρώτο εχθρό xD Πολύ όμορφα γραφικά και πολύ όμορφο 3D ΑΛΛΑ πολύ ghosting. Το είδα και στο neogaf και η καλύτερη αντιμετώπιση του προβλήματος είναι very strong ή strong 3D από τα options του Game, τέρμα ο διακόπτης του 3D της κονσόλας και χαμηλός φωτισμός( στο 1/5 δλδ) Χωρίς πλάκα αυξάνει το οπτικό πεδίο και είναι αρκετά εντυπωσιακό. Επίσης έπαιξα και σε 2D με 4/5 φωτεινότητα και είναι πολύ όμορφο( αν το 3DS με εντυπωσίασε τόσο σκέφτομαι όταν δω το Vita τι θα γίνει...)

          Δε μου άρεσε η απουσία lip syncing στο demo- ok handheld game αλλά αφού πήγαν που πήγαν τόσο μακριά όσον αφορά τα γραφικά ας έβαζαν κι αυτό- το γεγονός πως όταν πυροβολώ λόγω απουσίας vibration φαίνεται κάπως ημιτελής η αίσθηση( οκ έπαιζα το Resi 4 πρόσφατα γι αυτό )
          Μου άρεσε το gameplay που θυμίζει κλασικά Resident Evil- σαν μίξη του 4 με το survival των πρώτων. Επίσης το scanning mode είναι πολύ ενδιαφέρουσα προσθήκη.
          Όταν και αν τελειώσω το Hell Mode θα γράψω περαιτέρω εντυπώσεις. Λογικά αν κυκλοφορήσει εδώ την Παρασκευή θα το αγοράσω άμεσα- και ευελπιστώ να λιώσω και άμεσα.
          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

          Comment


          • #6
            Mόλις δοκίμασα τα 2 demo του 3DS.

            Cooking Mama 4:Ολόιδιο με τα προηγούμενα και απίστευτα βαρετό.Το 3D του είναι ανύπαρκτο,στα μισά το έβγαλα.

            Resident Evil Revelations:Πρώτα απ'όλα,όταν είδα τα γραφικά του έμεινα.Απίστευτο και πανέμορφο.Επίσης το 3D του είναι υπέροχο και δεν κουράζει.Μου άρεσε πολύ και το εφέ της ομίχλης στην τραπεζαρία.Η μουσική ατμοσφαιρική όπως πρέπει.Γενικά ο τίτλος θυμίζει τα παλιά όσο δεν πάει άλλο,έχοντας στοιχεία και από τους νεότερους τίτλους.Μου άρεσε πολύ η real time αλλαγή όπλων καθώς και το Scanner με το οποίο εντοπίζεις κρυμμένα αντικείμενα.
            Σήμερα μου το στείλανε από το zavvi οπότε σε λίγες μέρες θα το έχω στα χέρια μου.
            Carpe diem

            Comment


            • #7
              Στο Hell το game πάει σε άλλο επίπεδο στο survival horror. Διαφορετικά τοποθετημένοι εχθροί, extra όπλο το machine gun. Δοκίμασέ το altair- αν δεν το έχεις ήδη κάνει. Αν τα καταφέρω θα προσπαθήσω να το αγοράσω αύριο και να το ξεκινήσω άμεσα. Μακάρι να μη με απογοητεύσει γιατί το demo μου άρεσε πάρα πολύ.
              «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

              Comment


              • #8
                Λέω να περιμένω το full game,ώστε να το παίξω μονομιάς.Άλλωστε έχω το ΜΕ1 τώρα.
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  Resident Evil: Revelations. Επιτέλους. Λοιπόν είμαι στο δεύρερο chapter. Γενικά πολύ υψηλά production values για φορητό τίτλο. Το circle pad αν και κακάσχημο λειτουργεί πολύ καλά και βελτιώνει το grip της κονσόλας ενώ το double analog control πάει γάντι στον τίτλο. Yπάρχει και ο κλασικός a la Resi 4 χειρισμός αλλά μετά το double analogue δεν υπάρχει γυρισμός για μένα( όχι ότι είναι άβολος. Κάθε άλλο. Άλλωστε με το Type A control έβγαλα το demo αρκετές φορές και στις δύο δυσκολίες)

                  Εξαρχής υπάρχουν διαθέσιμες οι casual και normal difficulties και μετά λογικά θα ξεκλειδώνει και η Hell. Το ξεκίνησα στη normal. Το demo παίξτε το άφοβα το συγκεκριμένο σημείο στο κανονικό game δεν έχει απολύτως καμμία σχέση σε τοποθέτηση εχθρών, γρίφους και σε setting κτλ.( γενικά πολύ έξυπνο να δώσουν το ίδιο setting με τελείως διαφορετικό τρόπο)

                  Μου άρεσε πως με ξάφνιασε σε αρκετά σημεία όπου σου πετάγονται οι εχθροί εκεί που δεν το περιμένεις. Μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα σε πυρομαχικά και δυσκολία- στο Hell λογικά θα είναι πολύ διαφορετικά τα πράγματα αν κρίνω και από το demo.

                  Tα γραφικά έχω την αίσθηση πως είναι ένα τικ πιο πάνω από το demo, ακόμη και στην περιοχή που χειρίζεσαι τον Chris που είναι πιο ανοιχτή. Πολύ καλή δουλειά από την Capcom στα γραφικά τόσο στο 3D( συνιστώ τέρμα 3D, very strong στα settings και 1 ή 2 φωτεινότητα) όσο και στο 2D. Οι εχθροί μοιάζουν πιο πολύ με πλάσματα που ξεπετάχθηκαν από το Dead Space ή το Silent Hill αλλά οκ δεν έχω προχωρήσει αρκετά ακόμη.

                  Υπάρχουν κινήσεις evade όπου απαιτείται συγχρονισμός για να πραγματοποιηθούν και εικάζω πως σε κάποια σημεία θα είναι ζωτικής σημασίας. Το scanner μου αρέσει πάρα πολύ και πιστεύω προσθέτει αρκετά.

                  Μέχρι στιγμής ατμοσφαιρικό, πολύ καλός τεχνικός τομέας, έχει πέσει δουλειά από την Capcom. Υπάρχουν στιγμές που νομίζω πως παίζω το game σε home console. Mακάρι να διατηρήσω αυτό τον ενθουσιασμό μέχρι τέλους.
                  «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                  Comment


                  • #10
                    Άψογο ΟΤ Sinclair.Μέσα στη βδομάδα το περιμένω κι εγώ για να το ξεκινήσω.
                    Carpe diem

                    Comment


                    • #11
                      thanks Altair!

                      Πίστεψέ με θα ενθουσιαστείς σίγουρα. Τουλάχιστον όσο έχω παίξει μέχρι στιγμής είμαι πολύ hypαρισμένος- και πίστευα πως θα ξενέρωνα έχοντας πρόσφατα παίξει το Resident 4. Αν συνεχίσει έτσι θα μιλάμε για τίτλο system seller. Για να δούμε...

                      EDIT:
                      Thanks στους mods για την αλλαγή.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • #12
                        Χωρίς circle pad pro πως παίζεται;

                        ed: Μόλις είδα το δεύτερο video. Έχει και adventuring;

                        Comment


                        • #13
                          Λοιπόν είμαι στις 2 ώρες περίπου. Το adventuring μέχρι στιγμής περιοριστηκε σε έναν γρίφο αλλά είναι αρκετά νωρίς- ο γρίφος είναι παρόμοιος με του demo αν και όχι τόσο απλός.

                          Υπάρχει δυνατότητα αναβάθμισης των στατιστικών των όπλων με custom parts τα οποία τα βρίσκεις μετά από scanning ή απλώς σε συγκεκριμένα σημεία. Η αναβάθμιση γίνεται σε συγκεκριμένα μπαούλα όπου μπορείς να αποθηκεύσεις τα όπλα. Επίσης τα parts δεν είναι weapon exclusive( αν κατάλαβα καλά μιας και έχω μόνο το handgun με την Jill) αλλά είναι για παράδειγμα ένα Att+1 και μπορείς να το κάνεις equip ή unequip.

                          Παράλληλα υπάρχει και ένα σύστημα achievements. πχ αν κάνεις 20 evade παίρνει ένα custom part στο campaign etc.

                          Μόλις περασα ένα ιδιαιτερα αγχωτικο σημείο που νομίζω στο hell mode θα απογειώνεται.

                          Xωρίς cpp υπάρχουν τρια Types χειρισμού. Στο Type A- που μου θύμισε περισσότερο Resident 4- στοχεύεις με το R, πυροβολείς με το Υ και ρίχνεις χειροβομβίδες ή χρησιμοποιείς το δευτερεύον αντικείμενο με το X. Με το πάνω του σταυρού εναλλάσσεσαι μεταξύ Scanner και equipped weapon. Υπάρχουν επιλογές για camera( invert axis) και στόχευση( το έχω στη μέγιστη ευαισθησία) Δεν υπάρχει run button, ο χαρακτήρας τρέχει σταδιακά με την πίεση του αναλογικού και τέλος υπάρχει το quick turn με κάτω και B. Στην εξερεύνηση επιλέγεις τα αντικείμενα με το Υ. Απλώς χωρίς το CPP δεν μπορεις να κινείσαι και να στοχεύεις παράλληλα. Το demo το τελείωσα χωρίς το CCP όπως έγραψα και πραγματικά δεν με ενόχλησε ο χειρισμός ιδιαίτερα. Αλλά με το CPP βελτιώνεται το grip της κονσόλας και ο χειρισμός γίνεται πιο άνετος imo πάντα.

                          Κάτι ακόμη θετικό το παιχνίδι είναι χωρισμένο σε chapters/episodes και με κάθε loading κάνει ένα repeat των όσων έχουν συμβεί σεναριακά μέχρι στιγμής με ένα video. Πολύ βολικό.
                          «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Sinclair View Post
                            Αν συνεχίσει έτσι θα μιλάμε για τίτλο system seller. Για να δούμε...
                            Δεν το νομίζω.Πάει καιρός που τίτλος re ήταν system seller.Λέγε με ps1.Tον τίτλο αυτό στο 3ds τον κατέχουν το mario kart 7 και το super mario 3d land μέχρι στιγμής και μάλλον έτσι θα πάει.

                            Πάντως από τα σχόλια εδώ μου κίνησε το ενδιαφέρον για τον τίτλο.Κάποια στιγμή μπορεί να το αγοράσω.Είδωμεν!
                            Nintendo I.D.: paixtis
                            3ds friend code: 2664-2347-7128

                            Comment


                            • #15
                              Κι όμως.Πολύς κόσμος έχει εκδηλώσει ενδιαφέρον για την αγορά της κονσόλας μόνο για το Revelations.
                              Carpe diem

                              Comment

                              Working...
                              X