Announcement

Collapse
No announcement yet.

Παιχνίδια ρόλων και άλλα επιτραπέζια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Παιχνίδια ρόλων και άλλα επιτραπέζια

    Με αφορμή το θέμα του Λούφη με τον ατυχώς επιλεγμένο τίτλο είπα να ανοίξω ένα θέμα για κανονικά παιχνίδια ρόλων, Pen and Paper RPGs (PnP-RPGs). Όλα τα παιχνίδια ρόλων στον υπολογιστή και τις κονσόλες βασίζονται σε κάποιο βαθμό στις βάσεις που έστησαν τα επιτραπέζια αυτά παιχνίδια και κυρίως το Dungeons and Dragons. Φαντάζομαι πως το φόρουμ έχει αρκετούς nerds οπότε μια σημαντική ποσότητα χρηστών πρέπει να έχει ασχοληθεί με το άθλημα αν και δε θυμάμαι να έχουμε ανοίξει παρόμοιο θέμα.

    Με ποια παιχνίδια έχετε ασχοληθεί; Ποια είναι τα αγαπημένα σας. Τι είδους χαρακτήρα επιλέγετε και με ποιον τρόπο παίζετε;

    Ξεκινάω πρώτος με δικές μου εμπειρίες μια που άνοιξα το θέμα:

    Μπήκα στο χώρο με D&D 3ης έκδοσης. Πρώτος χαρακτήρας θηλυκιά Half-Elf Bard με έμφαση σε Charisma και Intelligence. Όλοι οι χαρακτήρες που έχουν περάσει από τα χέρια μου είναι spellcasters με έμφαση σε Mages και Bards. Δε με ενδιαφέρει μόνο το τρελό damage αλλά και ξόρκια με ενδιαφέροντα effects αλλά κακά τα ψέμματα πάντα χρειάζεται να έχεις μερικά που απλά κάνουν καλό damage. Σε γενικές γραμμές μου αρέσει να είμαι διπλωμάτης και να αποφεύγω αχρείαστες μάχες αν και αυτό δεν είναι τόσο εύκολο στο D&D. Άπειρες ώρες να διαβάζεις για ξόρκια, familiars, φυλές, τέρατα και να προσπαθείς να δεις που θα βάλεις τα λιγοστά skillpoints. Α ναι, οι χαρακτήρες να κοιμούνται κάθε δύο ώρες μέσα σε dungeon προκειμένου να αναπληρώσουν τα ξόρκια τους.

    Το δεύτερο παιχνίδι με το οποίο ασχολήθηκα είναι και αυτό με το πιο ενδιαφέρον Lore IMO. Vampire. Έπαιξα σε Dark Age εποχή που έχει αρκετές διαφορές από το Masquerade (πριν από Camarilla και Sabbat) αλλά η λογική και η φιλοσοφία του παιχνιδιού είναι παρόμοια με το αυθεντικό. Αρκετά πιο ενήλικο παιχνίδι, πολύ λιγότερες μάχες και πολλές ίντριγκες, πολιτικά παιχνίδια κλπ. Το σύστημα με τα ζάρια είναι αρκετά πιο απλοποιημένο με μόνο ένα 10πλευρο αν θυμάμαι καλά σε αντίθεση με τα 500 ζάρια που χρειάζεσαι για D&D. Ventrue ο χαρακτήρας μου με συμπάθειες σε Malkavian, Tremere και Toreador. Εδώ οι ειδικές ικανότητες δεν είναι τόσο battle-oriented αλλά βοηθούν στο να μαζεύεις πληροφορίες, να μη σε δουν κλπ. Πιο απαιτητικό για τους παίκτες και τον narrator (dungeon master) αφού για να κρατηθεί το ενδιαφέρον χρειάζεται περισσότερη φαντασία και λιγότερες ζαριές.

    Το τελευταίο που έπαιξα ήταν το Call of Cthulu. Στο συγκεκριμένο δεν έχεις χαρακτήρες με ειδικές ικανότητες αλλά απλούς ανθρώπους με διαφορετική δύναμη, ευελιξία κλπ. Οι χαρακτήρες (player characters- PC) σε γενικές γραμμές δε μπορούν να κάνουν τίποτε υπερφυσικό αλλά αυτό δεν ισχύει και για τον υπόλοιπο κόσμο του παιχνιδιού. Μάχες θεωρητικά υπάρχουν αλλά συνήθως είναι θανάσιμες για τον χαρακτήρα σας. Η φυγή είναι η καλύτερη λύση όταν είναι εφικτό. Το παιχνίδι δεν έχει κάποιον ιδιαίτερο σκοπό (ίσως εξιχνίαση μυστηρίων) αλλά σε γενικές γραμμές ο βασικός σκοπός είναι να μην πεθάνεις ή τρελαθείς. Για αυτόν τον λόγο μπορεί να είναι λιγότερο ικανοποιητικό από άλλα RPGs αλλά έχει και την πλάκα του. Ο πρώτος χαρακτήρας που έφτιαξα πέθανε στο δεύτερο session ενώ ο δεύτερος ήταν ο μόνος που επέζησε στο τέλος της δεύτερης "αποστολής" (αλλά κλείστηκε σε τρελάδικο).

    Μου αρέσει πολύ να ασχολούμαι με παιχνίδια ρόλων (μόνο ως παίκτης βαριέμαι να κάνω τον DM) αν και είναι δύσκολο να βρεις άτομα και χρόνο. Ένα βασικά πρόβλημα σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις είναι πως κάποια άτομα αρχίζουν και βαριούνται (χωρίς όμως να το λένε ξεκάθαρα πάντα) και μετά είναι δύσκολο να διαθέσουν χρόνο. Ακόμα και έτσι έχω αρκετές ώρες στο ενεργητικό μου και μπορώ να πω πως ήταν ιδιαίτερα διασκεδαστικές.

    Σας πετάω το μπαλάκι του Τίτου.
    Originally posted by Squall Leonhart
    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
    Originally posted by 丹野
    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
    Originally posted by Ryu_gr
    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

  • #2
    Ο Τίτος πιάνει το μπαλάκι του.

    Είμαι σε μια περίεργη κατηγορία. Έχω διαβάσει εκτενώς βιβλία και κανόνες από διάφορα συστήματα αλλά ελάχιστες φορές έχω συμμετάσχει σε session ή campaign. Αγαπημένο μου σαφέστατα το Masquerade για τους λόγους που είπε ο Straier. Απίστευτα πολυποίκιλο και προσαρμόσιμο setting και κανόνες, με πολύ χώρο και για το DM και για τους παίκτες, και κυρίως καταπληκτικό Lore. Είχα ξεκινήσει μάλιστα να γράφω ένα campaign κάποτε αλλά έμεινε ημιτελές. Έχω φάει επίσης μπολικες ώρες διαβάζοντας DnD, 2η, 3η και 3,5 έκδοση, αλλά ποτέ δεν το ερωτεύτηκα. Το ότι είναι μόνο μάχες πάντως δεν είναι απαραίτητο, είναι στα χέρια του DM. Έχω παίξει sessions φουλ μάχες και σφαγές και sessions που σχεδόν δε βλέπαμε εχθρό, χωρίς να βαρεθούμε καθόλου. Αυτό που σίγουρα έχει μετά την 3η έκδοση είναι πάρα πολλές ζαριές για ηλίθια πράγματα, κάτι τρομερά εκνευριστικό.

    Άλλα αξιόλογα settings που έχω συναντήσει είναι σαφώς το Ravenloft, το Cthulu που είναι σκέτη παράνοια και στόχος είναι πρώτα η επιβίωση και μετά το sanity, και αναφέρω και το Paranoia, μια τρομερή ιδέα που δεν έχω ακούσει όμως κανένα να την έχει παίξει. Φανταστείτε μια γραφειοκρατική δυστοπία ενός παρανοϊκού καθεστώτος, κάτι σα συνδυασμός ΗΠΑ και χιτλερικής Γερμανίας ή σταλινικής Ρωσίας με Όργουελ. Όλοι υποπτέυονται τους πάντες, και η παραμικρή υπόνοια πως παρεκκλίνεις από τις κεντρικές εντολές σημαίνει θάνατο. Πχ έχει απαγορευτεί το κόκκινο χρώμα. Αν σκιστεί κάπου το χέρι σου ματώνεις. Πρέπει οπωσδήποτε να το καλύψεις. Το καλύπτεις λοιπόν αλλά πρέπει να προσέξεις γιατί αν ποτίσει το αίμα και φανεί θα σε πάνε μέσα. Εκτός αυτού αν κάποιος σε δει με την πληγή μπορεί να σε υποψιαστεί πως πρόκειται για κάτι άλλο από τραύμα, οπότε πρέπει να μη δώσεις καμία απολύτως αφορμή. Πρόκειται για τρέλα.
    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

    Comment


    • #3
      Όλοι υποπτέυονται τους πάντες, και η παραμικρή υπόνοια πως παρεκκλίνεις από τις κεντρικές εντολές σημαίνει θάνατο. Πχ έχει απαγορευτεί το κόκκινο χρώμα. Αν σκιστεί κάπου το χέρι σου ματώνεις. Πρέπει οπωσδήποτε να το καλύψεις. Το καλύπτεις λοιπόν αλλά πρέπει να προσέξεις γιατί αν ποτίσει το αίμα και φανεί θα σε πάνε μέσα. Εκτός αυτού αν κάποιος σε δει με την πληγή μπορεί να σε υποψιαστεί πως πρόκειται για κάτι άλλο από τραύμα, οπότε πρέπει να μη δώσεις καμία απολύτως αφορμή. Πρόκειται για τρέλα.
      Μου θυμίζει ιστορίες από ελληνικό στρατό που έχω ακούσει.

      Όντως δεν είναι μόνο μάχες το D&D αλλά κυρίως. Μπορεί να περάσεις ένα session χωρίς να κάνεις μάχες αλλά αυτό θα είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Είναι πολύ βαθιά ριζωμένο στη λογική του παιχνιδιού να σκοτώνεις πράματα. Λίγο να ερευνήσεις κάτι στο χωριό αλλά μέχρι εκεί. Τα πάντα είναι πολύ δυαδικά (καλός-κακός) οπότε δεν υπάρχει πολύς χώρος για πολιτική και ίντριγκες. Φυσικά αν θες μπορείς να το παίξεις και έτσι αλλά νομίζω ότι σαν setting δεν προσφέρεται τόσο και υπάρχουν καλύτερες λύσεις.

      Είχα ξεκινήσει μάλιστα να γράφω ένα campaign κάποτε αλλά έμεινε ημιτελές.
      Αν προσφέρεσαι για DM προσφέρομαι για παίκτης όταν γυρίσω Ελλάδα. Πόσο απέχει η Καλλιθέα από Μαρούσι με συγκοινωνία;
      Originally posted by Squall Leonhart
      I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
      Originally posted by 丹野
      Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
      Originally posted by Ryu_gr
      υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

      Comment


      • #4
        Distyxws exw paiksei 2 fores olo ki olo, den eimoun o DM kai ta games den krathsan panw apo 2 evdomades.
        O xarakthras pou epeleksa htan Monk klassika.

        Eixame vivlio alla htan toso palia pou den thymamai poia ekdosh.
        Tha goustara kai egw kapoia fash etsi alla poly makria menoume re gamwto.
        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
        Kindred, this blade and I.
        "

        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
        Greek Gaming Videos
        Greek Final Fantasy Forum

        Comment


        • #5
          Hero Quest και τα μυαλά στα κάγκελα.



          Mαζί με 2 expansions, το Kellar's Keep και Witch Lord, τα υπόλοιπα είναι πανάκριβα πλέον. Ακόμα παίζουμε, έχοντας κατεβάσει όλα τα custom quests, φτιάχνοντας δικούς μας κανόνες και επεκτείνοντας γενικά το παιχνίδι πλαστικοποιώντας νέες κάρτες κλπ. Το πιο γαμάτο επιτραπέζιο ever.
          sigpic

          Comment


          • #6
            To exw akomh to game (mazi me ton pyrgo tou kelar), eixa xalazei to megalo teras alla eixa kai kapoies figoures poly wraia vamenes, tha tsekarw na dw pou einai.
            "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
            But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
            Kindred, this blade and I.
            "

            "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
            Greek Gaming Videos
            Greek Final Fantasy Forum

            Comment


            • #7
              Hero Quest.... πωωωω, μαχαιριά στην καρδιά όποτε ακούω/διαβάζω για αυτό. Είναι το νούμερο ένα "αντικείμενο" που έχω μετανοιώσει πικρά που κατέστρεψα/έχασα/πέταξα όταν ήμουν μικρός. Είχα και εγώ το Kellar's Keep, αλλά δυστυχώς σιγά σιγά άρχισαν να χάνονται/καταστρέφονται πράγματα και στο τέλος πετάχτηκε... Για την ακρίβεια πριν πεταχτεί είχα κάτσει και είχα φτιάξει μία σκηνή μάχης με τις φιγούρες (κομμένα κεφάλια από τις φιγούρες των τεράτων, τα όπλα των ηρώων να τα σφάζουν κτλ) , η οποία δεν έζησε και αυτή πολύ.

              Μετά την περίοδο του γυμνασίου (13 χρόνια πριν) δεν ξανασχολήθηκα με επιτραπέζια, κυρίως λόγω έλλειψης ενδιαφέροντος της παρέας. Τα τελευταία 3 χρόνια άρχισα πάλι να παίζω με νέα παρέα. Από αυτά που έχω παίξει μου άρεσαν ιδιαίτερα τα Arkham Horror, Discworld: Ankh-Morpork, Starcraft, Colosall Arena, Citadels και Αnima.

              Ένα παιδί από την συγκεκριμένη παρέα μας έψησε να παίξουμε και PnP-RPG, αυτός ως Story Teller (που είχε εμπειρία από άλλα RPGs) και οι υπόλοιποι noob-άδες παίχτες. Δεν ξεκινήσαμε με DnD (μιας και ο ίδιος ξενερώνει με αυτό για πολλούς από τους λόγους που αναφέρετε στα προηγούμενα posts), αλλά με ένα ψιλο-άγνωστο RPG, το The Secrets of Zir'An. Το παίζουμε 3 χρόνια τώρα και in-game δεν έχει περάσει μήνας...... Αυτό οφείλεται πρώτον στο ότι είμαστε noob-αδες και μπλέκουμε συνέχεια σε καταστάσεις που θα έπρεπε να αποφύγουμε, και δεύτερον στο ότι υπήρξαν κενά λόγω δυσκολιών (ο ένας πήγε για ένα χρόνο Αγγλία κτλ, να φανταστείτε παίξαμε session μέσω skype , MMORPG δηλαδή!!!). Βασικό χαρακτηριστικό του chronicle που παίζουμε είναι ότι ο ST δίνει περισσότερη έμφαση στο role playing και όχι στη μάχη και τα ζάρια. Για παράδειγμα δεν θα κάνω intimidate κάποιον με dice roll, προτιμάει να πω την σωστή ατάκα, με το σωστό ύφος και αν οι συνθήκες είναι κατάλληλες θα πετύχει. Ο χαρακτήρας μου είναι και εμένα mage, αν και έχω επικεντρωθεί σε support μαγικά, έχω μόνο ένα damage spell.

              Γενικά από όταν άρχισα να ασχολούμαι με PnP-RPG άλλαξε και ο τρόπος που αντιμετωπίζω τα RPG videogames. Πλέον δίνω περισσότερη έμφαση στο story/lore και κυρίως στο πόσο το παιχνίδι σου δίνει την εντύπωση ότι είσαι μέρος του κόσμου και τον επηρεάζεις.

              Comment


              • #8
                Poly endiaferonta einai kai ta vivliopaixnidia, exw merika Lone wolf.
                Kamia fora mazevomaste 3-4 atoma kai paizoume ena vivlio paixnidi dialegontas o kathenas diaforetikes diadromes kai vlepoun an tha kataferei kapoios na teleiwsei thn istoria.
                "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                Kindred, this blade and I.
                "

                "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                Greek Gaming Videos
                Greek Final Fantasy Forum

                Comment


                • #9
                  Πείτε και δυο λόγια για το Hero Quest και το Lone Wolf. Δεν έχω ιδέα πώς παίζονται. Εμείς όταν ήμασταν μικροί είχαμε το Dragon Game system και Σταυροφορία στο διάστημα αλλά είχαμε παίξει ελάχιστες φορές.
                  Originally posted by Squall Leonhart
                  I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                  Originally posted by 丹野
                  Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                  Originally posted by Ryu_gr
                  υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                  Comment


                  • #10
                    To Hero Quest einai san to stavroforia alla se lore tou style LOTR.

                    Ta Lone Wolf einai vivlia - peripeteies opou kathws o anagnwsths ta diavazei tou parousiazontai synexomena stavrodromia opou prepei na epileksei to ti tha kanei, symfwna me tis epiloges tou prepei na phdhksei selides (na paei opou tou pei to keimeno) wste na synexisei apo ekei.
                    Yparxoun kai terata na polemiseis (me zari), items kai abilities na pareis kai genika an teleiwseis ena vivlio ths seiras, metafereis ta items kai ta spells sou sto epomeno.
                    "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                    But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                    Kindred, this blade and I.
                    "

                    "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                    Greek Gaming Videos
                    Greek Final Fantasy Forum

                    Comment

                    Working...
                    X