Announcement

Collapse
No announcement yet.

HGDA Game Idea Contest: Η ιδέα σας μπορεί να γίνει videogame

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    sOLID_sNAKE, ειρωνικά το είπα...

    Χαίρομαι που υπάρχουν Έλληνες που συνδραμούν στην προσπάθεια δημιουργίας των βιντεοπαιχνιδιών, αλλά με λύπει το γεγονός που είναι ακόμα κολλημένοι στο casual. Με αυτά η Ελλάδα δε θα πάει μακριά. Άσκοπο χρήμα και άσκοπος κόπος. Ουδείς στο εξωτερικό δε θ' ασχοληθεί με αυτά.
    sigpic

    Comment


    • #17
      Τι λέτε για ένα musical βασισμένο στο Super Mario?

      Comment


      • #18
        Originally posted by Raf
        Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

        Comment


        • #19
          Originally posted by Ramparter View Post
          Το Hybris στην 8αδα!!!

          Περισσότερες πληροφοριες εδω: https://sites.google.com/site/project2origins/
          Συγχαρητήρια και από μένα για τη μέχρι τώρα δουλειά. Καλή επιτυχία στη συνέχεια!
          The illusion of free will is an illusion.

          Comment


          • #20
            Πολύ έπος φαίνεται το Hybris.
            Ramparter θέλω vα δω κι άλλα.;)
            Carpe diem

            Comment


            • #21
              Οντως από το concept art και από ότι διάβασα το πρότζεκτ φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, τόσο που μοιάζει υπερβολικά φιλόδοξο. Οπως και να έχει, εύχομαι να το ολοκληρώσουν τα παιδιά.

              Comment


              • #22
                A sci-fi videogame that follows the story of a research biologist living in a futuristic dystopia where a genetically mutated toxic jungle has rendered the planet uninhabitable to man.
                Επιτέλους, ένα παιχνίδι φτιαγμένο στα μέτρα μου!
                O Ramp ποιος από τους παράγοντες είναι;
                Originally posted by Squall Leonhart
                I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                Originally posted by 丹野
                Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                Originally posted by Ryu_gr
                υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                Comment


                • #23
                  Ραμπο ωραιος, μπραβο απο μενα. Οπως και να εχει ειναι πολυ ομορφο να υπαρχει μια τουλαχιστον αναγνωριση και επιβραβευση - εξελιξη των προσπαθειων που κανουν ανθρωποι που γνωριζουμε, και ευχομαι και να υπαρξη και τελικο προϊον.

                  Keep it up!!!!
                  :tanno:Κωστας Χατζαροπουλος:tanno:

                  Comment


                  • #24
                    Το site εχει καιρο να ανανεωθει, ο Λεωνιδας (2d artist) εχει κανει αρκετα concepts ακομη, επισης υπάρχει ενα τεραστειο αρχειο με back story αλλα οκ δεν ειναι public - εχει κανει φοβερη δουλεια ο Μιχαλης με τον Ανδρεα σε αυτο το τομεα.

                    Straier εγω ειμαι ο Game Director () / Programmer

                    ΥΓ: Ευχαριστω για ολα τα σχολια, δινουν πολυ motivation!!

                    edit
                    Originally posted by Xeno View Post
                    Ευγε, αντε και εις ανωτερα. Πες μας κιολας τι παιζει, εγω ειχα μεινει στο project με τον Strawhat τον οποιο στην πορεια μαλλον τον φαγαν τα κυκλωματα.
                    Δεν ειχαν μπει καλες βασεις για εκεινο το game, συνεχως αλλαζαμε στοχους και η engine (λογω του οτι προερχοταν απο ενα xna sample) ολο και περισσοτερο δυσκολευε τα πραγματα. Οταν καποια στιγμη τα βαλαμε κατω να γραψουμε ενα game design το concept εφυγε τελειως απο το παλιο story με δαιμονες και κατεληξε σε ενα μελλον στο οποιο οι ανθρωποι εχουν ξεχασει το παρελθον τους - προσωπικα θεωρω οτι η εξοδος της Ελλαδας απο το ευρω ειναι που τελικα θα οδηγησει στο να γινουν πραγματικοτητα τα γεγονοτα του Hybris.
                    Do a barrel roll!

                    Comment


                    • #25

                      Ωραιος Ramparter

                      Comment


                      • #26
                        Πολύ καθυστερημένα να ευχηθώ κι εγώ ό,τι καλύτερο και σαν admin να απαιτήσω παγκόσμια αποκλειστικότητα για οποιαδήποτε πληροφορία γύρω από το παιχνίδι!
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by 丹野 View Post
                          sOLID_sNAKE, ειρωνικά το είπα...

                          Χαίρομαι που υπάρχουν Έλληνες που συνδραμούν στην προσπάθεια δημιουργίας των βιντεοπαιχνιδιών, αλλά με λύπει το γεγονός που είναι ακόμα κολλημένοι στο casual
                          Τάννο για να έχουμε καλό ερώτημα - Τι θεωρείς σύμφωνα με την άποψή σου casual games? Τους τελευταίους μήνες την παπαγαλίζεις αυτήν την λέξη τόσες φορές που κινδυνεύεις να καταντήσεις γραφικός.

                          Ράμπο φάτους όλους!

                          Comment


                          • #28
                            Μπες στο site τους και πάτα «Game Ideas». Αν δεις ότι είναι 80% hardcore-20% casual, θα καταλάβεις. Απ' όλα τα hardcore που είχαν της πουτάνας ιδέες που θα τράβαγαν κόσμο, πήγαν και διάλεξαν τα casual που ούτε κι ένας απλός casual-ός δεν θα ενδιαφερθεί. ΙΜΟ, τα casual είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος.

                            Casual εννοώ τις εφαρμογές που βλέπει κανείς στα facebook και τα λοιπά και αυτά που βγάζουν κάθε φορά περί Mario και Sonic... Κανένας δεν ασχολείται μ' αυτά.

                            Εγώ δεν θα επένδυα σε κάτι τέτοια, γιατί πολύ απλά ο κάθε casual παίζει τα παιχνίδια αυτά μόνο μία φορά τη βδομάδα ή στο τόσο. Γιατί ν' αγοράσω κάτι και μετά να μην το παίξω, ενώ δεν έχω άλλα παιχνίδια; Απλά χάσιμο χρόνου.

                            Η άλλη αιτία είναι ότι δεν προσφέρουν ούτε ιστορία, ούτε επικές μάχες, ούτε έξυπνους γρίφους, ούτε και κάτι να σε τραβάει, όπως στην Bayonetta, στο Devil May Cry, κ.α. Ο κόσμος για να θελήσει ένα παιχνίδι, θέλει να είναι hardcore και να τα έχει όλα αυτά και να παρακαλάει να υπάρξει συνέχεια, όπως το Shenmue, το Bayonetta, το Mirror's Edge, κ.α., άρα για να μπορείς να επενδύεις σε κάτι, θα πρέπει να επενδύσεις αυτό που θέλει πολύς κόσμος, όπως το Metal Gear Solid.

                            Κοινώς τα casual είναι κάτι σαν τα social, τα οποία αποφεύγει ο περισσότερος κόσμος.
                            sigpic

                            Comment


                            • #29
                              Casual [...] Κανένας δεν ασχολείται μ' αυτά.
                              Το ξέρεις ότι ο ορισμός του casual ετυμολογικά είναι "αυτό που ασχολείται πολύς κόσμος", ενώ hardcore σημαίνει ότι ασχολείται ένας μικρός πυρήνας ατόμων, έτσι;


                              Η άλλη αιτία είναι ότι δεν προσφέρουν ούτε ιστορία, ούτε επικές μάχες, ούτε έξυπνους γρίφους, ούτε και κάτι να σε τραβάει, όπως στην Bayonetta, στο Devil May Cry, κ.α. Ο κόσμος για να θελήσει ένα παιχνίδι, θέλει να είναι hardcore και να τα έχει όλα αυτά και να παρακαλάει να υπάρξει συνέχεια, όπως το Shenmue, το Bayonetta, το Mirror's Edge, κ.α., άρα για να μπορείς να επενδύεις σε κάτι, θα πρέπει να επενδύσεις αυτό που θέλει πολύς κόσμος, όπως το Metal Gear Solid.
                              Ότι ο Ραμπίδης και ο κάθε Ραμπίδης δηλαδή έχει την άνεση να κάνει 3-4 ΜGS στην καθισιά του, και απλά το αποφεύγει.
                              Δηλαδή το Braid ας πούμε είναι casual?
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by 丹野
                                Μπες στο site τους και πάτα «Game Ideas». Αν δεις ότι είναι 80% hardcore-20% casual, θα καταλάβεις. Απ' όλα τα hardcore που είχαν της πουτάνας ιδέες που θα τράβαγαν κόσμο, πήγαν και διάλεξαν τα casual που ούτε κι ένας απλός casual-ός δεν θα ενδιαφερθεί. ΙΜΟ, τα casual είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος.

                                Casual εννοώ τις εφαρμογές που βλέπει κανείς στα facebook και τα λοιπά και αυτά που βγάζουν κάθε φορά περί Mario και Sonic... Κανένας δεν ασχολείται μ' αυτά.

                                Εγώ δεν θα επένδυα σε κάτι τέτοια, γιατί πολύ απλά ο κάθε casual παίζει τα παιχνίδια αυτά μόνο μία φορά τη βδομάδα ή στο τόσο. Γιατί ν' αγοράσω κάτι και μετά να μην το παίξω, ενώ δεν έχω άλλα παιχνίδια; Απλά χάσιμο χρόνου.

                                Η άλλη αιτία είναι ότι δεν προσφέρουν ούτε ιστορία, ούτε επικές μάχες, ούτε έξυπνους γρίφους, ούτε και κάτι να σε τραβάει, όπως στην Bayonetta, στο Devil May Cry, κ.α. Ο κόσμος για να θελήσει ένα παιχνίδι, θέλει να είναι hardcore και να τα έχει όλα αυτά και να παρακαλάει να υπάρξει συνέχεια, όπως το Shenmue, το Bayonetta, το Mirror's Edge, κ.α., άρα για να μπορείς να επενδύεις σε κάτι, θα πρέπει να επενδύσεις αυτό που θέλει πολύς κόσμος, όπως το Metal Gear Solid.

                                Κοινώς τα casual είναι κάτι σαν τα social, τα οποία αποφεύγει ο περισσότερος κόσμος.
                                Το καταλαβαίνεις ότι πρόκειται για άτομα που ΔΕΝ έχουν κεφάλαιο και εμπειρία από δημιουργία videogames;Όταν δεν έχεις κυκλοφορήσει παιχνίδι με ΑΑΑ προδιαγραφές δεν γίνεται να δώσεις κάτι στα επίπεδα του bayonetta,θα ξεκινήσεις πρώτα από κάτι πιο απλό,απλή λογική.Αφού είσαι τόσο μάγκας ξεκίνα να δημιουργείς εσύ το δικό σου παιχνίδι αντί να κρίνεις του άλλους.

                                Α και που είσαι,σταμάτα να λες 10000 φορές τα ίδια πράγματα,γράψε όταν έχεις να πεις κάτι για να προσφέρεις στην κουβέντα,1 στα 2 ποστ γράφεις τα ίδια πράγματα.(θάβεις microsoft,casual παιχνίδια και λες πόσο φοβερό είναι το pc)

                                Ραμπ τώρα πρόσεξα την δουλειά σας,συγχαρητήρια και από εμένα,καλή συνέχεια και με το καλό να ολοκληρωθεί και κρατήστε μας ενήμερους.


                                Tidy!

                                Do not blame me.Blame yourself or God.
                                In Matsuno we trust.

                                Comment

                                Working...
                                X