Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκλογές 6ης Μαίου 2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Προσωπικές εκτιμήσεις - πέρα από την προσπάθεια ΠΑΣΟΚ και ΝΔ να χρεοκοπήσουν τον Τσίπρα
    Eδω ειναι ολη η ουσια... Μπορει στο παρελθον να μην εχω εκφρασει και την καλυτερη αποψη για αυτον, αλλα για μενα ολοι αυτοι που σημερα προσπαθουν να τον τελειωσουν φορτωνοντας του ευθυνες για τα παντα ειναι απλα εθνοπροδοτες. Το ασχημο ειναι οτι σε καθε πιθανο ενδεχομενο η κατασταση ειναι εξαιρετικα δυσκολη. Σε πρωτη φαση πανε να του χρεωσουν το γεγονος οτι αρνειται να συνεργαστει με 2 αρχηγους που εχουν υπογραψει οτι δεν προκειται να φερουν οποιαδηποτε αντισταση/αντιδραση σε οτι μετρα μας πλασαρουν. Δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πουμε γιατι δεν γινεται να μπει σε μια τετοια διαδικασια. Ακομα και ψηφο ανοχης να παρει ομως θα οδηγηθουμε σε μια θνησιγενη κατασταση η οποια ειναι καταδικασμενη σε αποτυχια, αποτυχια την οποια φυσικα θα χρεωθει προσωπικα ο ιδιος.

    Προσωπικα δεν πιστευω οτι εχει την ικανοτητα να χειριστει ολο αυτο και να δουμε πραξεις στο τελος, ελπιζω ομως να το καταφερει γιατι καλως η κακως περα απο συμπαθειες και αντιπαθειες του παρελθοντος και περα απο φτιαχτες γραμμες αριστερας και δεξιας, ειναι ουσιαστικα η μονη ρεαλιστικη ελπιδα που εχει ο λαος αυτη τη στιγμη.

    Comment


    • Μιας και θιχτηκε το θεμα, οντως δεν υπαρχει καμια λυση για την ωρα (γιατι αραγε; ), πραγμα απογοητευτικο δυστυχως.
      Απλήρωτοι εργαζόμενοι της εφημερίδα του Σεραφείμ Κοτρώτσου "Αποκαλύψεις" η οποία έχει κλείσει, εισέβαλαν χθες Πέμπτη στην αίθουσα στην οποία ο δημοσιογράφος

      Comment


      • Επιτρεψτε μου το double post για το παρακατω:


        Greece In A Capsule - Here’s the outlook on Greece from Wall Street watering holes. If a coalition government is formed or looks to be formed, global markets may rally. Any coalition is unlikely to make progress on goals, since austerity is political suicide. There will likely be another election around June 10/17. A workable majority/plurality remains unlikely, so back to square one. Therefore, Greece will be unable to attain goals by the deadline (June 30). Lacking aid funds, pensions are suspended and government workers are laid off. Protestors take to the streets and government is forced to revert to drachma to avoid social chaos.

        Source: UBS Financial Services

        Comment


        • Originally posted by Xeno View Post
          Επιτρεψτε μου το double post για το παρακατω:


          Greece In A Capsule - Here’s the outlook on Greece from Wall Street watering holes. If a coalition government is formed or looks to be formed, global markets may rally. Any coalition is unlikely to make progress on goals, since austerity is political suicide. There will likely be another election around June 10/17. A workable majority/plurality remains unlikely, so back to square one. Therefore, Greece will be unable to attain goals by the deadline (June 30). Lacking aid funds, pensions are suspended and government workers are laid off. Protestors take to the streets and government is forced to revert to drachma to avoid social chaos.

          Source: UBS Financial Services

          Originally posted by Raf
          Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

          Comment


          • Για να μην παρεξηγηθω η προπαγανδα προφανως και κανει μπαμ, αλλα και παλι αυτο δεν αλλαζει το προβλημα που ενδεχεται να προκαλεσει η αναποφασιστικοτητα των περισσοτερων πολιτικων, καθως και οι εγωισμοι τους που ειναι υπερανω των συμφεροντων ολων μας ακομα και οταν η κλεψυδρα εχει σχεδον αδειασει.

            Comment


            • Αλήθεια, αν θεωρήσουμε δεδομένο πως θα ξαναπάμε σε εκλογές, όσοι ψηφίσατε κάποιο από τα κόμματα με κάτω από 3% (κοινώς χωρίς έδρες) τι σκέφτεστε να ψηφίσετε τώρα; Σκέφτεστε για ΣΥΡΙΖΑ ή έστω Κούβελη, ειδικά όσοι ψηφίσατε αριστερά κόμματα; Αν ξαναψηφίσετε κόμμα που δεν πρόκειται να μπει στη βουλή πιθανότατα η ψήφος θα πάει χαμένη (θεωρώ απίθανο να πάρουν έδρα σε ένα δεύτερο γύρο αν δεν πήραν στον πρώτο). Μόνο τον καημένο το Lloyd λυπάμαι πάντως αν βγει ο Τσίπρας πρωθυπουργός, που ετοιμάζεται για επανάσταση και θα του χαλάσουν τα σχέδια...
              Originally posted by Squall Leonhart
              I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
              Originally posted by 丹野
              Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
              Originally posted by Ryu_gr
              υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

              Comment


              • O Tσίπρας θα πάρει πολλούς ψήφους από την ΧΑ. Να μου το θυμηθείτε
                Originally posted by Raf
                Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                Comment


                • Originally posted by Somari View Post
                  O Tσίπρας θα πάρει πολλούς ψήφους από την ΧΑ. Να μου το θυμηθείτε
                  Κι εσύ που το ξες; :troll:
                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by straier View Post
                    Θα ήθελα πολύ να μάθω με ποιον τρόπο μπορείς να ελέγξεις τα νούμερα, τι ακριβώς σημαίνει παραγωγή κλπ.
                    Ο τρόπος τον οποίο βρίσκω εγώ καλύτερο είναι να θεωρήσω σε γενικές γραμμές και χάριν οικονομίας της κουβέντας την παραγωγή ανάλογη της ανταγωνιστικότητας, το κατά κεφαλήν ΑΕΠ ανάλογο του κατά κεφαλήν εισοδήματος κι έπειτα να συγκρίνω την κατάταξη κάθε χώρας σε ό,τι αφορά την ανταγωνιστικότητα με την κατάταξή της σε ό,τι αφορά το κατά κεφαλήν ΑΕΠ.
                    Η λογική και βασικές οικονομικές αρχές λένε πως η θέση μιας χώρας σε αυτές τις δύο λίστες δε θα πρέπει να παρουσιάζει μεγάλη απόκλιση. Πχ αν μια χώρα είναι 1η σε ανταγωνιστικότητα (Ελβετία) θα ήταν παράλογο να τη βρούμε στην 80η θέση σε ό,τι αφορά το εισόδημα (η Ελβετία είναι στην 3η θέση). Γενικά θα έλεγα πως μια απόκλιση -20 ή +20 θέσεις ανάμεσα στην ανταγωνιστικότητα και το μέσο εισόδημα δικαιολογείται. Μεγαλύτερη όμως απόκλιση σημαίνει κάποιου είδους καραμπινάτη οικονομική στρέβλωση.

                    Αυτή είναι η πιο πρόσφατη και πιο αξιόπιστη έκθεση για την ανταγωνιστικότητα.

                    Τα κριτήρια υπολογισμού της ανταγωνιστιικότητας είναι αναρίθηματα και προφανώς δεν περιορίζονται στον κατώτο μισθό που οι τοπικές διάνοιες ρίχνουν για να μην αγγίξουν τους διορισμένους πελάτες τους, που είναι και οι τελευταίοι ψηφοφόροι τους. Επίσης η ανταγωνιστικότητα δεν έχει να κάνει μόνο με τον ιδρώτα που ρίχνει κάποιος. Για αυτό υπάρχει το φαινόμενο άνθρωποι να δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ (όπως πχ έγραφε ο solid) και παρ'όλα αυτά να έχουν χαμηλό εισόδημα, καθώς το προιόν που παράγουν έχει χαμηλή αξία λόγω εξωγενών παραγόντων που δυστυχώς πάλι δεν αγγίζονται, καθώς οι κυβερνώντες, με το αβαντάρισμα μερίδων του λαού, αποφεύγουν να κάνουν τις απαραίτητες μεταρρυθμίσεις (αντ'αυτού μειώνονται οι ήδη χαμηλοί μισθοί όσων ποτέ δε συμμετείχαν στο πάρτυ).

                    Στη σελ. 15 της έκθεσης θα βρεις την κατάταξη ως προς την ανταγωνιστικότητα. Η Ελλάδα βρίσκεται στην 90η θέση. Σε ό,τι αφορά το κατά κεφαλήν ΑΕΠ (δηλ. κατ'αναλογία το μέσο εισόδημα) βρίσκεται στη 30η. Ήτοι δε μιλάμε για 20 θέσεις διαφορά, ούτε για 30, ούτε για 40, αλλά για 60.

                    Η μόνη άλλη χώρα που παρουσιάζει παρόμοια εξόφθαλμη απόκλιση είναι η Κίνα, βρισκόμενη στην 26η θέση σε ό,τι αφορά την ανταγωνιστικότητα και στην 90η σε ό,τι αφορά το κατά κεφαλήν ΑΕΠ (δηλαδή το ακριβώς αντίστροφο από την Ελλάδα). Γιατί συμβαίνει αυτό στην Κίνα; Επειδή τα αγαθά της τεραστίας παραγωγής της δεν μοιράζονται ακριβοδίκαια στον λαό. Είναι το πιο πρόσφατο παράδειγμα κομμουνιστικής ευημερίας που προάγει ο φίλτατος κατά τα άλλα Loyd, όπου ο πλούτος υπάρχει και περισσεύει, αλλά διανέμεται με κατάφωρα άδικο τρόπο ώστε να τον καρπώνεται η ολιγαρχία του κόμματος. Βέβαια θα μου πει ο Loyd, "Μα όχι, ο Μαρξ δεν τα είπε έτσι, αυτό δεν είναι κομμουνισμός!". Χέστηκα θα του πω εγώ για το τι έγραφε ο Μαρξ το 1850. Όπως έλεγα και στο Loggo πριν καιρό, ο διαχωρισμός του κομμουνισμού ανάμεσα στη θεωρία και στην πράξη είναι ψευδεπίγραφος. Αν εγώ γράψω ότι στον πραγματικό κόσμο πετάω και μετά πέσω από μια ταράτσα και φάω τα μούτρα μου, θα έρθεις εσύ μετά να πεις πως η θεωρία μου στην πραγματικότητα δεν εφαρμόστηκε ποτέ, ώστε να πείσεις κι άλλους να πηδήξουν; Δε θα αλλάξει κάτι, θα σκάσεις στο έδαφος με απλώς διαφορετικό κάθε φορά τρόπο.
                    Αν παρ'όλα αυτά θες να ξαναδοκιμάσεις γιατί εσύ είσαι ρε παιδί μου 100% σίγουρος πως το έχεις και πως τώρα θα κάτσει, θα πρέπει κάπως να μας πείσεις γιατί εσύ θα πετύχεις εκεί που απέτυχαν οι άλλοι (το ότι ανακάλυψες τη 18η Brumaire στο στέκι της Πανσπουδαστικής δεν φτάνει, όχι επειδή να αναμασάς τα bulletpoints γίνεται κουραστικό, δεν είναι αυτό το κριτήριο, αλλά επειδή είναι αποκομμένα από τις σύγχρονες διαδικασίες παραγωγής).

                    Αυτά για την Κίνα. Σε ό,τι αφορά την Ελλάδα όμως, σε ποια στρέβλωση οφείλεται η παραπάνω απόκλιση; Στο ότι το εισόδημά μας είναι μεγαλύτερο από αυτό που θα έπρεπε να μας εξασφαλίζει η παραγωγή μας.
                    Γιατί όμως το εισόδημά μας είναι τόσο δυσανάλογο σε σχέση με την παραγωγή μας; Γιατί ζούσαμε το παράδοξο της αύξησης των εισοδήματων μας, ενώ έπεφτε η ανταγωνιστικότητά μας.
                    Και πως διατηρούταν αυτή η παράδοξη στρέβλωση; Με δανεικά.

                    Εδώ επανερχόμαστε πίσω στον BB και στα νούμερα του. Όταν λέω στον BB να ελέγξει τα νούμερα δεν εννοώ πως πως πρέπει να δημιουργήσει έναν προσωπικό αλγόριθμο παραγωγής-εισοδήματος, να κάνει μετρήσεις και να μου στείλει τα αποτελέσματα για ανάλυση. Εννοώ πως πως η παρατήρηση της εγγύτατής του οικονομικής μικρογραφίας μπορεί να τον βοήθησει να κατανοήσει τις στρεβλώσεις της ελληνικής οικονομίας, χωρίς να του πρήζω εγώ το κεφάλι, ούτε να χρειάζεται να διαβάζει μακροσκελείς εκθέσεις με αριθμούς και δεδομένα.
                    Καλύτερα όμως να τον αφήσουμε στην άκρη για να μην νιώθει άβολα και να μην αναστατώνονται και οι εύθικτοι κι ας χρησιμοποιήσουμε ένα οποιοδήποτε άτομο.

                    Αν μεταφέρουμε σέ έναν χ Έλληνα τη σύγκριση που κάναμε με τις χώρες, τότε η ανταγωνιστικότητα (ή η παραγωγή του) θα πρέπει να είναι σε έναν μεγάλο βαθμό ανάλογη με το προιόν του (ή το εισόδημά του). Αν το δεύτερο είναι δυσανάλογα μεγαλύτερο από το πρώτο, τότε αποδεικνύουμε πως αποτελεί μια μικρογραφία της στρέβλωσης του συνόλου της χώρας, καταδεικνύοντάς τον ως άμεσο ή έμμεσο ωφελημένο των προαναφερθέντων δανεικών. Αυτό με τη σειρά του θα έπρεπε να τον αναγκάσει να αναγνωρίσει τα ενδημικά προβλήματα της χώρας, θέτοντας ως προτεραιότητά του την επίλυσή αυτών, αντί του κυνηγιού φαντασμάτων, Ναζί, συνομωσιών ή την όψιμη λατρεία νέων Παπανδρέου που υπόσχονται νέο γύρο δανεικών. Θεωρητικά πάντα, προφανώς η κλάψα και η ευθυνοφοβία είναι πιο εύκολες και το Τσίπρα δώσ'τα όλα πιο εύηχο.

                    Αν το άτομο χ δεν εργάζεται, με τη θέλησή του ή μη, δεν παράγει. Τα όποια εισοδήματα έχει, τα τραβάει από κάποιο άλλο παραγωγικό μέρος της οικονομίας (πχ γονείς). Έτσι όμως, λειτουργεί παρασιτικά δημιουργώντας έστω και άθελά του ελλείμματα, εφόσον ο πλούτος παραμένει σταθερός (αν μαζί με την έλλειψη παραγωγής έπεφτε και ο πλούτος, τότε δε θα υπήρχε έλλειμμα).
                    Πως όμως συντηρούνται ικανοποιητικά ένα παραγωγικό και ένα παρασιτικό μέρος της κοινωνίας, ενώ δεν υπάρχει η απαιτούμενη παραγωγή; Ή με άλλα λόγια, πως η Ελλάδα βρίσκεται στην υψηλή 30η θέση σε ότι αφορά το κατά κεφαλήν ΑΕΠ χωρίς να υπάρχει κάποιας ιδιαίτερης μορφής υπεραξία στην Ελλάδα(πχ πετρέλαιο) που θα κάλυπτε την έλλειψη παραγωγής πλούτου με τα συνήθη μέσα; Πολύ απλά διά της έξωθεν εισαγωγής πλούτου στο σύστημ υπό τη μορφή δανεικών. Αυτά τα δανεικά προστίθενται ως υπεραξία στην όποια αξία δημιουργούν οι παραγωγοί. Οι τελευταίοι με τη σειρά τους διοχετεύουν την υπεραξία στη συντήρηση των παρασιτικών οργανισμών διογκώνοντας τα ελλείμματα.

                    Αν λοιπόν κάποιος 25χρονος κοιτάξει τα αγαθά του, τα συγκρίνει με την παραγωγή του και διαπιστώσει ανισορροπία, τότε μπορεί μετά βεβαιότητος να πει πως κάπου έχει δημιουγήσει ένα έλλειμμα, το οποίο στην περίπτωση της Ελλάδος δεν καλύπτεται από την παραγόμενη αξία (βλ. 90η θέση στην ανταγωνιστικότητα) ή από καποιας μορφής υπεραξία, αλλά τροφοδοτείται από δανεικά. Συμπέρασμα: Ο 25χρονος είναι έμμεσος επ'ωφελεία δέκτης των δανεικών αυτών.


                    Originally posted by straier View Post
                    Πώς ορίζεις τη φτώχεια; Μου φαίνεται εντελώς κενή δήλωση. Η φτώχεια είναι πάντα συνάρτηση του πώς είναι τα πράγματα γύρω σου και πώς είχες συνηθίσει να ζεις. Καλώς ή κακώς δε ζούμε στην Σομαλία. Ναι, έχουμε λεφτά να φάμε (προς το παρόν) αλλά δεν είναι ο μόνος δείκτης φτώχειας... Και επειδή έτυχε φέτος να είμαι Ελλάδα και τα Χριστούγεννα και το Πάσχα μπορώ να μιλήσω για την οικογένειά μου και να πω με αρκετή σιγουριά πως περνάνε πολύ δύσκολα, χρειάστηκε να συνεισφέρω οικονομικά σε μικρό βαθμό και αν υπάρξουν και άλλες μειώσεις και άλλοι φόροι αμφιβάλλω αν θα υπάρχει πλέον η δυνατότητα εξυπηρέτησης των οικονομικών τους υποχρεώσεων... Και το λέω αυτό έχοντας επίγνωση πως είναι σε σχετικά καλή μοίρα και υπάρχουν άλλοι που έχουν πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα.
                    Μπράβο. Εγώ δυστυχώς ούτε Χριστούγεννα πήγα, ούτε Πάσχα, ούτε PS Vita πήρα γιατί δε με παίρνει. Επισημαίνοντας τη διαβάθμιση της φτώχιας δεν αγνοώ τη σχετικοποίησή της, ούτε ισχυρίζομαι πως τα πράγματα πάνε μια χαρά και έχουμε παρά με ουρά, αλλά υπογραμμίζω τον εκ του πονηρού συμψηφισμό φτώχιας και φτώχιας. Ο Loyd ανέφερε πως ήδη είμαστε φτωχοί, υπονοώντας προφανώς πως πλέον είναι επιτέλους καιρός να ανατρέψουμε εκ βάθρων το άπαν σύμπαν προς χάριν του κομμουνισμού, εφόσον πιάσαμε πάτο και δεν έχουμε σε τίποτα να ελπίζουμε. Αυτό το έκανε αγνοώντας εσκεμμένα τη διαβάθμιση του πλούτου (ή της φτώχιας) ώστε να πει "Είμαστε που είμαστε φτωχοί, ας τα γαμήσουμε όλα, δεν έχουμε τίποτε να χάσουμε, και μετά έχω εγώ κάτι ιδέες μούρλια για να την περάσουμε μπέικα". Ή με αξιοπρέπεια, η αξιοπρέπεια είναι λέξη κλειδί, στο κομμουνιστικό καθεστώς άμα έχεις 1ευρώ και επιβιώνεις το κάνεις με αξιοπρέπεια, στα υπόλοιπα αν έχεις 10ευρώ είσαι δούλος του κεφαλαίου και υποχείριο της αστικής τάξης. Για να μην αδικώ βέβαια τον Loyd, αυτό το κουτοπόνηρο επιχείρημα δε χρησιμοποιείται μόνο από κομμουνιστάς, αλλά και από τους ηγέτες που λόγω και έργω μας οδηγούν στη δραχμή.

                    Originally posted by _Lloyd View Post
                    Βέβαια ο "δυσανάλογος πλούτος" που έχει κάποιος που βρίσκεται εκτός παραγωγής έχει παραχθεί από τους γονείς του π.χ. (μιας και έχουν κερδίσει την ανταλλακτική του αξία σε χρήματα λόγω της εργασίας τους) και δεν έχει παραχωρηθεί από κάποιου είδους δάνειο ούτε έχει χαριστεί.
                    Σε πιο πάνω posts γράφω "άμεσα ή εμμεσα", με το έμμεσα να περιλαμβάνει προφανώς, και πρωτίστως, τους γονείς, όπως γράφω και σ'αυτό το post.
                    Το συμπέρασμα σου δεν ισχύει, για πιο αναλυτικά δες την απάντηση στον straier σε αυτό το post.

                    Originally posted by _Lloyd View Post
                    Ήτοι, αν κάποιος παίρνει 900 ευρώ το μήνα σημαίνει ότι παράγει και 3 PS3, αν του χάριζαν PS3 ή με κάποιον τρόπο κάποιος μπορούσε να συσσωρεύει ιδιοκτησία μεγαλύτερης της αξίας της δουλειάς του, θα είχε καταρρεύσει ολόκληρο το οικονομικό σύστημα.
                    Όχι, δε λαμβάνεις υπ'όψη την κίνηση κεφαλαίων και την εισδοχή τους σε τοπικά συστήματα χωρίς αντίκρυσμα παραγωγής από τα εν λόγω σύστηματα, όπως έγραψα και πιο πάνω σκέφτεσαι με όρους 19ου αιώνα.



                    Sorry για το κατεβατό, για όποιον άντεξε να το διαβάσει. Για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρος γιατί τα γράφω, είναι προφανές πως όλοι έχουν διαμορφώσει τις απόψεις τους (δεν εννοώ μόνο εδώ μέσα), πολλοί λίγοι ακούνε ή διαβάζουν πραγματικά και ακόμη λιγότεροι ασχολούνται με τα νούμερα. Αποτέλεμα μηδέν, πέραν απ'το να γίνομαι αντιπαθής.
                    Κατά τα άλλα αν συμφωνήσαμε σε ένα πράγμα σχετικά μαζικά ως κοινωνία τα τελευταία χρόνια, ήταν πως η αρχή της καταστροφής εντοπίζεται στον Ανδρέα Παπανδρέου. Και τι θα κάνουμε για αυτό; Σε ένα μήνα θα δώσουμε 25-30% στο κακέκτυπό του (αν αυτό δεν εκτεθεί ανεπανόρθωτα στο μεταξύ) για να εφαρμόσει την ίδια πολιτική, με μόνη διαφορά πως αυτή τη φορά δεν υπάρχει σάλιο στα ταμεία. Λογικό. Για μια ακόμη φορά στη μεταπολίτευση η σοφία του ελληνικού λαού θα ξεχειλίσει.

                    Comment


                    • Χρυσαυγίτης απειλεί δημοσιογράφο της Καθημερινής

                      Η απάντηση ήταν άμεση από τη Χρυσή Αυγή! Σε ιστοσελίδα της «Χρυσής Αυγής» αναρτήθηκε κείμενο με απειλές κατά της ζωής της δημοσιογράφου! Την απείλησαν και στα γερμανικά γράφοντας:«Kommt Zeit, Kommt Rat, Kommt Attentat!» (Με τον καιρό θα έρθει ο φόνος) που σημαίνει «πρόσεχε τα νώτα σου» και ο συντάκτης υπογράφει με τα αρχικά Θ.Π. Σύμφωνα με «Τα Νέα», η δημοσιογράφος απευθύνθηκε στην αστυνομία, όπου της είπαν ότι θα πρέπει να σταματήσει να γράφει για την «Χρυσή Αυγή» γιατί μπορεί και να της επιτεθούν(!!!). Της σύστησαν να κάνει μήνυση κατά της ιστοσελίδας, κάτι όμως που δεν πρόκειται να φέρει κανένα αποτέλεσμα.
                      http://gr.omg.yahoo.com/news/%CF%87%...075135679.html
                      Star Citizen videos Star Citizen gallery

                      Comment


                      • Ξεκινησα να απαντησω χτές για την Ελληνική παραγωγη και την ανταγωνιστικοτητα μας αλλα στην πορεια βαρεθηκα, ετσι και αλλιως θα παρω μια απαντηση του στυλ "Ναι αλλα οταν κατεβουμε μαζι ενωμενοι με αρχηγο τον Τσιπρα ολα αυτα θα αλλαξουν" και λεω αστο..

                        Δεν διαβασα κατι που δεν ξερω ηδη και συμφωνω σε ολα. Δυστυχως και εγω στην κατηγορια των "παρασιτων" βρισκομαι στην ουσια(Δουλευω χωρις να παιρνω μισθο ακομα) για να μην νομιζετε οτι ειμαι κανενας ταλαιπωρημενος εργαζομενος και τα λεω γιατι με συμφερει. Αλλα με τις 5 γνωσεις οικονομικών που εχω και με την κοινή λογική μου βλέπω που θα καταλήξει αυτο. Ο σόφος λαός μας βεβαια βλεπει κατι αλλο, μακαρι να εχει αυτος δίκιο και οχι εγω και εσυ και ο οποιοσδηποτε που βαζει κατω τα νούμερα και δεν του βγαίνουν..

                        Χτες ακουγα κουβεντα ψηφοφορων Τσιπρα(40-45 χρονων) και πηγαινε καπως ετσι: "Εγω Ψηφισα Τσίπρα γιατι ειπε οτι υπαρχει λυση χωρις μνημόνιο, τι ψέμματα μας λέει και αυτος?" "Οχι δεν νομιζω ο Τσίπρας φαινετε σοβαρός ξερει τι λέει ρε παιδι μου" "Ναι και αν λεει και αυτος ψέμματα θα κατέβουμε ολοι στη Βουλή και δε θα μείνει τιποτα"

                        ^^ Τα παραπανω ειναι 100% αληθινα..

                        Comment


                        • Imrahil σωστά τα λες βάση αριθμών, δεν ειναι κατι που δεν ξεραμε. Μιας και μπηκες ομως στη διαδικασια να γραψεις αυτο το σεντονι θα ηθελα να μου απαντησεις και 2 πραγματα ακομα.

                          1) Το οτι η Ελλαδα λειτουργουσε με στρεβλο τροπο ολοι το δεχομαστε. Εκει που διαφωνουμε ειναι σε τι ποσοστο ευθυνεται ο καθενας και ποιοι επωφεληθηκαν απο αυτο. Ας δεχτουμε ομως οτι ειναι 100% ευθυνη των πολιτων λογω τεμπελιας-βλακειας κτλ. Μπορείς να μας δωσεις μια εξηγηση γιατι εκτος απο εμας εχουν μεγαλα προβληματα και αλλες ευρωπαικες χωρες που μεχρι τωρα θεωρουνταν ισχυρες οικονομικα;

                          2) Αν το μνημονιο και ολα τα μετρα ηταν απολυτως απαραιτητα να παρθουν υπο την μορφη που τελικα παρθηκαν χωρις να εχουμε τη δυνατοτητα για οποιαδηποτε διαπραγματευση τοτε για ποιο λογο να ψαχνομαστε ολοι τι θα ψηφισουμε και δεν ψηφιζουμε ξανα πασοκαρα;

                          Comment


                          • και όμως

                            Το ψυχιατρείο στις φυλακές Κορυδαλλού ψήφισε ΠΑΣΟΚ

                            Παρά το γεγονός ότι οι κρατούμενοι στις φυλακές σε όλη την χώρα καταδίκασαν στη πλειοψηφία τους τον δικομματισμό, στο ψυχιατρείο του Κορυδαλλού το ΠΑΣΟΚ ήρθε πρώτο κόμμα.

                            Σύμφωνα με πληροφορίες, το ΠΑΣΟΚ πήρε 20 συνολικά ψήφους στο ψυχιατρείο του Κορυδαλλού και ακολουθούν η ΝΔ, ο ΣΥΡΙΖΑ ενώ ψήφο πήραν και οι Ανεξάρτητοι Έλληνες.
                            Star Citizen videos Star Citizen gallery

                            Comment


                            • Originally posted by _Lloyd View Post
                              Οι επιθέσεις της Χ.Α. σε αγωνιστές δεν είναι απλώς χουλιγκανισμός. Είναι στα πλαίσια καλλιέργειας φόβου και εξουδετέρωσης της "επικίνδυνης διαφορετικότητας" (στα πλαίσια της εξάλειψης του κομμουνιστικού κινδύνου) η οποία ΕΙΝΑΙ πολιτική της Χ.Α. Και όχι, δε νομίζω τα μέλη του ΟΑΚΚΕ στα οποία επιτέθηκαν πρόσφατα να είχαν τους αριθμούς ώστε να επιχειρήσουν να "επιτεθούν στην Χ.Α.", ούτε η τύπισσα στην οποία είχαν επιτεθεί στο παρελθόν επειδή αρνήθηκε να πάρει εφημερίδα να τους είχε απειλήσει σωματικά. Δε νομίζω καν οι εκλογικοί αντιπρόσωποι της ΑΝΤΑΡΣΥΑ χθες που απλώς καθόντουσαν σε προεκλογικό κέντρο να είχαν προκαλέσει την οργή τους, πόσο μάλλον το εκλογικό τους περίπτερο στο Περιστέρι (τα άψυχα αντικείμενα είθισται να μην μπορούν να προκαλέσουν σωματικές βλάβες).
                              Κι όμως, αυτά που περιγράφεις περιγράφονται απόλυτα ολοκληρωμένα από τον όρο "χουλιγκανισμός", αδυνατώ δε να βρω διαφορές μεταξύ επιθέσεων χρυσαυγιτών σε αριστερούς με επιθέσεις βαζέλων σε γαύρους.

                              Originally posted by _Lloyd View Post
                              Αυτό για τους μετανάστες που λες είναι τουλάχιστον τραγικό. Έρχονται σε κατάσταση ανάγκης, λόγω πολέμου ή αιματηρής δικτατορίας, και από τότε αποτελούν συνεχώς ένα αντικείμενο εκμετάλλευσης ενός παράνομου κυκλώματος που κερδίζει πολλά χιλιάρικα από αυτούς.

                              Προφανώς και δεν έχω την απαίτηση να γνωρίζουν την κατάσταση στην Ελλάδα και δεν προσδοκώ καν ακόμη και να ξέρουν τί συμβαίνει να μην έρχονται εδώ, μιας και πολλοί όταν μπαίνουν εδώ γνωρίζουν ότι φτάνουν στην Ιταλία (λόγω παραπλάνησης από τους "οδηγούς τους" που αποτελούν μέρος του παράνομου κυκλώματος μετανάστευσης που λέγαμε). (Μάλιστα είναι το ίδιο με το να λες ότι ένας άνεργος που πεινάει και πρέπει να πληρώσει λογαριασμούς είναι απαράδεκτο να δέχεται να δουλεύει με 200 ευρώ -ή επιλέγει να το κάνει. Δεν το επιλέγει. Το κάνει λόγω ανάγκης).

                              Η X.A. τους μαχαιρώνει συνειδητά, στα πλαίσια πραγμάτωσης της βαθιά πολιτικής θεώρησής της "για όλα φταίνε οι μετανάστες". Και όχι, δεν το κάνει καλή τη προθέση για να τους πει "παιδιά μην έρχεστε εδώ, θα περάσετε άσχημα, εμείς για σας το κάνουμε".
                              Πολύ καλά τα λες, με τη μόνη διαφορά ότι η Χρυσή Αυγή δεν τα ρίχνει όλα στους μετανάστες. Ο βασικός λόγος που δεν τους θέλουν είναι ακριβώς το ότι αποτελούν εργαλεία στα χέρια του Συστήματος (προφανώς άθελά τους) χωρίς να μπορούν να προσφέρουν και τίποτε στον εαυτό τους ερχόμενοι εδώ.

                              Θα ακουστεί σκληρό, αλλά οι λαθρομετανάστες στην Ελλάδα κάπου χάνουν την ανθρώπινη ιδιότητά τους (λόγω των κάκιστων συνθηκών διαβίωσής τους) και τείνουν να γίνουν ωρολογιακές βόμβες για την εδώ κοινωνία, πάντα προς όφελος του Συστήματος. Για να προστατέψουμε και τους ίδιους αλλά κι εμάς, έχουμε ευθύνη να τους διώξουμε και να αποφύγουμε με κάθε τον τρόπο την είσοδο περισσότερων.

                              Η Χρυσή Αυγή στα παραπάνω προσθέτει και μια δόση εθνικισμού, τάσεων βίας και (μάταιης, είναι η αλήθεια) προσπάθειας για άμεση επίτευξη αποτελεσμάτων κι έτσι καταλήγουμε στα πογκρόμ.

                              Originally posted by _Lloyd View Post
                              Η αντιφασιστική δράση έχει ως αφετηρία πάντοτε τη φασιστική, προφανώς και αν γνωρίζεις πώς λειτουργούν οι Χρυσαυγίτες θα τους εχθρεύεσαι, δεν γίνεται αλλιώς. Και ακριβώς επειδή οι αριστερές οργανώσεις δεν τους έδιναν σημασία και δεν τους έβαζαν συχνά στο στόχαστρο μεγάλωσαν και με τον ένα ή με τον άλλο τρόπο κατάφεραν να μπουν στη Βουλή.
                              Η αντιφασιστική δράση και το αντιφασιστικό φρόνημα ήταν η αιχμή του δόρατος για την απολιτικοποίηση του σύγχρονου Έλληνα. Ουσιαστικά τεράστιο μέρος της δικής μας γενιά έχει πολιτικές απόψεις οι οποίες ξεκινούν και τελειώνουν στο "σκατά στον φασισμό", το οποίο θα το ακούσεις από ΔΑΠίτες, ΠΑΣΠίτες, ΜΑΣίτες, ΕΑΑΚίτες, αναρχικούς, ακροδεξιούς, νεοφιλελεύθερους κ.ο.κ. Αντίθετα, αν είχαμε μια ουσιωδώς πολιτικοποιημένη γενιά, αυτή θα αποτίνασσε κάθε παρασιτικό πολιτικό μόρφωμα αυτόματα και άρα, αν δεχτούμε πως έχεις δίκιο για τον φασισμό, δε θα υπήρχαν και φασίστες.

                              Ο αντιφασισμός όμως, καλώς ή κακώς, δεν είναι πολιτική στάση, γιατί πολιτική σημαίνει "προτείνω λύσεις σε προβλήματα" κι όχι "καταδικάζω τις λύσεις που προτείνουν οι άλλοι" - εξ' ου και κατά τη γνώμη μου, αντιφασίστας = απολίτικος ή, σε σπανιότερες περιπτώσεις, μπερδεμένος.

                              Αυτό που λες περί αριστερών παρατάξεων είναι μεγάλο ψέμα. Θυμάμαι εδώ και πάρα πολλά χρόνια (δέκα και βάλε) αντιφασιστικά συνθήματα σε ντουβάρια, αφίσες με μανιφέστα κατά του ναζισμού και άλλα τέτοια όμορφα από τους Ghostbusters της Ελλάδας. Όλο αυτό το κίνημα, το οποίο απορροφούσε τεράστιο κομμάτι της ενέργειας από την Αριστερά και όχι μόνο, έχει αποπροσανατολίσει σε εξαιρετικό βαθμό τον μέσο πολίτη σήμερα, γι' αυτό κι εντοπίζει το πρόβλημα στους... φασίστες του ΔΝΤ και της ελληνικής και γερμανικής κυβέρνησης.

                              Η τεράστια στήριξη κι επιβράβευση που λάμβανε το αντιφασιστικό φρόνημα από τη μεγαλύτερη μερίδα του λαού (η οποία είναι μεν ανιστόρητη, αλλά μια πολύ κακή γνώμη για τον φασισμό λόγω του αστικού ιστορικού ρεφορισμού την έχει πάντοτε στο πίσω μέρος του κεφαλιού της) έδωσε και πάτημα στο Σύστημα να τον προωθήσει περαιτέρω, να τον διαχειριστεί, να τον διαφημίσει, να τον κάνει σημαία του εν τέλει για να μας αποπροσανατολίσει ακόμη περισσότερο απ' όσο είχαμε καταφέρει ν' αποπροσανατολιστούμε μόνοι μας και να μας κάνει να ψάχνουμε τον τάφο του Χίτλερ για να τον βεβηλώσουμε, λες και αυτός είναι η πηγή των προβλημάτων μας σήμερα. Άρα, σε βαθύτερη φάση και με μια δόση υπερβολής, μπορώ να πω πως εν έτει 2012 αντιφασίστας = συστημικός. Ακούγεται σκληρό, αλλά (τουλάχιστον στην παρούσα φάση) έχει μακράν μεγαλύτερη δόση αλήθειας από το "φασίστας = συστημικός".

                              Τα παραπάνω είναι απλά μερικές ενδεικτικές αναφορές, μπορώ να συνεχίσω να γράφω για ώρες για τον ρόλο του αντιφασισμού σε επίπεδο κοινωνίας και πολιτικής ζωής, καθώς και το πως συνείσφερε σε μεγάλο βαθμό στην αστικοποίηση και στον εκφυλισμό της Αριστεράς, αλλά νομίζω πως θα κουράσω και θα κουραστώ.

                              Originally posted by _Lloyd View Post
                              Για τα χρόνια που θα έκανε ο κόσμος να βγούμε από την κρίση υπό αυτό το σύστημα, όχι, δεν αστειεύομαι. Ίσως κάνουμε και 50, μα σίγουρα όχι λιγότερα.
                              Εσένα που σ' αρέσει να ερμηνεύεις τα πάντα με βάση ιστορικούς κύκλους, ποια ακριβώς οικονομική κρίση στην ιστορία της ανθρωπότητας διήρκεσε... 50 χρόνια;

                              Originally posted by _Lloyd View Post
                              Υ.Γ: Δεν ξέρω αν φαίνεται τόσο ουτοπικό πια να γίνει επανάσταση. Εμένα μου φαίνεται μια απλή απόφαση.
                              Μια απόφαση είναι, απλώς κάθε μάζα λαμβάνει αποφάσεις σύμφωνα με την Παιδεία και τις καταβολές που έχει. Η σύγχρονη ελληνική κοινωνία (μακάρι να διαψευστώ) είναι εντελώς ανέτοιμη και ανίκανη να λάβει μια τέτοια απόφαση.

                              Originally posted by Laharl View Post
                              Δεν μπορώ να καταλάβω Cursed τι το καλό βρίσκεις σε μία ναζιστική οργάνωση...

                              Τι το καλό θα προσφέρει στον Ελληνα πολίτη εκτός από ξύλο και τραμπουκισμούς?Θα κατανοήσει ο Ελληνας πολίτης ότι τέτοιοες δυνάμεις είναι επικίνδυνες?Πρέπει να τις δούμε live για να καταλάβουμε κάτι τέτοιο?
                              Σε αυτά λίγο - πολύ απάντησα πιο πάνω: Ο Έλληνας έχει κάνει εχθρό στο μυαλό του το φάντασμα του φασισμού και ίσως αν το δει ζωντανό να πάρει μια ιδέα περί του ποια είναι η (πολύ σύνθετη) πραγματικότητα όσον αφορά το ρόλο του φασισμού και του αντιφασισμού σήμερα.
                              "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                              Comment


                              • Οριστε και μια αποψη επι του θεματος των ημερων απο το Βαξεβανη:
                                Σαφείς αποστάσεις από τη χθεσινή τοποθέτηση του Πάνου Καμμένου ότι το ΠΑΣΟΚ είναι εγκληματική ομάδα κράτησε ο βουλευτής των Ανεξάρτητων Ελλήνων Τέρενς Κουικ,

                                Comment

                                Working...
                                X