Announcement

Collapse
No announcement yet.

Εκλογές 6ης Μαίου 2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Το σωστό βέβαια είναι να αφήσουμε τα αμάξια επειδή έχουμε συνειδητοποιήσει το πρόβλημα με την κίνηση / ρύπανση, όχι επειδή ανέβηκε η βενζίνη στα ύψη. Σώνει και καλά πρέπει να διορθώσουμε ένα λάθος με άλλο λάθος;

    Πάντως χαίρομαι που έχει αρχίσει και κυκλοφορεί το ποδήλατο, πριν μερικά χρόνια αν σε έβλεπαν με ποδήλατο σε κάποιες περιοχές παίζει και να σε κορόιδευαν, ενώ τώρα θεωρείται φυσιολογικό.
    The illusion of free will is an illusion.

    Comment


    • Originally posted by TheCursed View Post
      Επ' αυτού κοροϊδεύετε όσο θέλετε, εγώ το θεωρώ τρελό θετικό της κρίσης, σε σημείο που μάλιστα είμαι υπέρ του ανέβει λίγο ακόμη η τιμή της βενζίνης
      ωραια ευχη για άνθρωπους που χρειάζονται το αυτοκίνητο για να πάνε στην δουλεια τους. Ας πάει και 2,50 ευρώ το λιτρο για να μην μπορούν να πηγαινουν στη δουλεια τους, ας πάει το πετρελαιο κινησης στα 2+ ευρώ (ήδη πανακριβο) ώστε να είναι απαγορευτικο να δουλέψει το οτιδήποτε.
      Star Citizen videos Star Citizen gallery

      Comment


      • Ναι καποιοι πανε και δουλεια και το χρειαζονται ffs.. Και πριν πειτε πηγαινε με το ποδηλατο ΜΜΜ σκεφτειτε οτι μπορει να μην ειναι εφικτο λογο αποστασης..

        Comment


        • Ναι τι ωρα που χρειαζεται να χαλαω 30€ τη βδομαδα για βενζινη κυριως για να πηγαινω στις δουλειες μου. Που να αρχισουν και τα μπανια...
          Do a barrel roll!

          Comment


          • Originally posted by BigBOSS View Post
            ωραια ευχη για άνθρωπους που χρειάζονται το αυτοκίνητο για να πάνε στην δουλεια τους. Ας πάει και 2,50 ευρώ το λιτρο για να μην μπορούν να πηγαινουν στη δουλεια τους, ας πάει το πετρελαιο κινησης στα 2+ ευρώ (ήδη πανακριβο) ώστε να είναι απαγορευτικο να δουλέψει το οτιδήποτε.
            Originally posted by i Have no Equal View Post
            Ναι καποιοι πανε και δουλεια και το χρειαζονται ffs.. Και πριν πειτε πηγαινε με το ποδηλατο ΜΜΜ σκεφτειτε οτι μπορει να μην ειναι εφικτο λογο αποστασης..
            Αυτοί, στις περισσότερες πόλεις της χώρας τουλάχιστον, είναι σχετικά μικρό ποσοστό. Τα κέντρα των πόλεων μποτιλιάρονται σε μεγάλο βαθμό από ανθρώπους που μπαίνουν σε αυτοκίνητα για αποστάσεις αστείες, οι οποίες κανονικά θα έπρεπε να γίνονται με τα πόδια, αλλά καλύπτονται πολύ εύκολα και με τα μέσα μαζική μεταφοράς.

            Ακόμη κι αν υποθέσουμε πως υπάρχει ένα 20% στο γενικό πληθυσμό των πόλεων, το οποίο χρειάζεται τα αυτοκίνητα για τη δουλειά του (που κανονικά ούτε τόσο δεν είναι, αλλά τέλος πάντων...), σκεφτείτε πως από το να μειωθεί η κίνηση ευνοείται το 100%.

            Όλα αυτά λέω έχοντας πλήρη συνείδηση της κατάστασης κι ενώ πατέρας μου είναι ένας από τους λίγους που χρειάζονται όντως το αμάξι τους για να πάνε στη δουλειά.
            "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

            Comment


            • Κριμα που στην Ελλαδα τα ΜΜΜ λειτουργουν με το χειροτερο δυνατο τροπο (πλην του Μετρο), οποτε η κουβεντα δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα.

              Comment


              • Originally posted by Xeno View Post
                Κριμα που στην Ελλαδα τα ΜΜΜ λειτουργουν με το χειροτερο δυνατο τροπο (πλην του Μετρο), οποτε η κουβεντα δεν εχει και ιδιαιτερο νοημα.
                Κοίτα, για τα ΜΜΜ των Αθηνών δε μπορώ να εκφέρω γνώμη, έχετε κι ένα θέμα με τις συνεχείς απεργίες άλλωστε εκεί.

                Στη Θεσσαλονίκη, για παράδειγμα, η εξυπηρέτηση στο κέντρο της πόλης είναι εξαιρετική. Αυτό λίγο - πολύ σημαίνει ότι οι κάτοικοι του ευρύτερου κέντρου (περίπου το 50% του πληθυσμού της πόλης) δεν έχουν κανέναν λόγο να αγγίζουν τα αμάξια τους για τις καθημερινές μετακινήσεις. Αντίθετα, βλέπω εμένα που μένω σε ένα προάστιο με τη χειρότερη γραμμή της πόλης (αραιά, ασυνεπή δρομολόγια και τα λεωφορεία πάντα πίτα) να χρησιμοποιώ το λεωφορείο συχνότερα και τις σπάνιες φορές που θα πάρω αμάξι επειδή θέλω να το ξενυχτήσω, να υποφέρω κατά τη διαδρομή και τη διαδικασία εύρεσης χώρου στάθμευσης, ακριβώς επειδή η πόλη έχει μπουκώσει από ανθρώπους που έχουν ανέβει στο αυτοκίνητο για να μετακινηθούν από τρία χιλιόμετρα έως... εκατό μέτρα (έχει γίνει κι αυτό).

                Υπάρχει μετά και το θέμα του μεγέθους των πόλεων, στην Αθήνα ίσως το να χάσεις ένα λεωφορείο να είναι καταστροφή, στη Θεσσαλονίκη πάντως με τις αρκετά μικρότερες αποστάσεις δε νομίζω πως είναι σοβαρή δυσκολία το να ξεκινήσει κανείς 10 - 15 λεπτά νωρίτερα για να είναι βέβαιος πως δε θα έχει πρόβλημα αν κάτι πάει στραβά. Ούτε λόγος για τις μικρότερες πόλεις, ειδικά αυτές που έχουν αξιοπρεπή συστήματα αστικών συγκοινωνιών (Ιωάννινα, Κομοτηνή κ.α.).

                Μην ξεχνάτε πως αν μειωθεί κι άλλο η κίνηση με ΙΧ, αναπόφευκτα θα βελτιωθούν και οι αστικές συγκοινωνίες, αφενός λόγω λιγότερης κίνησης στους δρόμους και αφετέρου λόγω της αυξημένης ζήτησης που θα έχουν.
                "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                Comment


                • άσε τους κατοικους της πολης (και αυτους που κανουν χρήση ιχ για πλάκα, διχως ουσιαστικο λογο) που έχουν μετρό αστικά τραμ και πάνε 2-3,4 χιλιομετρα (άνετα πας και με ποδήλατο χωρίς να κουράζεσαι υπερβολικά) πέρα κτλ μιλώ για ανθρώπους που κάνουν πχ 30 χιλιομετρα πάνε - έλα και παιρνουν αναγκαστικά ιχ γιατί εκεί που πάνε ή φυσικά δεν βολεύει η δεν περνάει καν μμμ. Αυτοι, οι αγρότες, οι ψαράδες, άνθρωποι που μεταφέρουν προιοντα κτλ γενικά όσοι χρησιμοποιούν κάτι που καίει καύσιμο (βενζίνη/πετρέλαιο) έχουν γαμηθεί απο τις αυξήσεις τιμών σε βενζίνη και πετρέλαιο. Εγώ αυτο τον χειμώνα θα βάλω ξυλόσομπα. Ήδη τον χειμώνα που πέρασε οι μισοι βάλαν ή ξυλόσομπες ή ξυλολέβιτες. Τέρμα στο πετρέλαιο θέρμανσης.

                  Στο κέντρο της Θεσσαλονίκης εγώ τις περισσότερες φορές καν δεν μπαινω σε αστικο, σχεδόν παντού πάω με τα ποδια, πχ βαρδάρης - καμάρα, σιγά μην δώσω 0,8 ευρώ, κλεψιμο ειναι.

                  Δύο στους τρεις Ευρωπαίους θεωρούν πως η ΕΕ δεν ωφέλησε τη χώρα τους
                  Star Citizen videos Star Citizen gallery

                  Comment


                  • Θα ψηφίσω ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ


                    www.twitter.com/ogiwrgos

                    Comment


                    • Συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον Cursed. Tο ότι είναι αρνητικό ότι έχουν ανέβει στο θεό τα καύσιμα δεν το αμφισβητεί κανένας, αλλά ένα μεγάλο ποσοστό των Ελλήνων έπαιρνε το αμάξι ακόμα και για να πάει στο περίπτερο, καλό είναι να προσαρμοστεί και να μάθει να χρησιμοποιεί και να σέβεται και τα υπόλοιπα μέσα . Στην Θεσσαλονίκη από όσο είδα από την θητεία μου στον στρατό είχε εξαιρετικά ΜΜΜ, στην πόλη την πάτρα είναι απαράδεκτα αλλά μπορείς να πας σχεδόν παντού με τα πόδια, στην Αθήνα ίσως να μην είναι έτσι αλλά για την υπόλοιπη Ελλάδα ισχύει. Δεν μου αρέσει που δεν αντέχω οικονομικά να χρησιμοποιώ συχνά το αμάξι μου (ειδικά τώρα που ξεκίνησαν και τα μπάνια :xp αλλά το ότι κυκλοφορούν λιγότερα αμάξια στον δρόμο δεν το θεωρώ με την καμία αρνητικό.

                      Comment


                      • Originally posted by WaRiO View Post
                        Θα ψηφίσω ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟ ΚΙΝΗΜΑ

                        το καστελοριζο που ειναι?
                        το δωσανε τα βαζελια ηδη στους τουρκους?
                        sigpic

                        Comment


                        • Originally posted by kakashi_gr View Post
                          το καστελοριζο που ειναι?
                          το δωσανε τα βαζελια ηδη στους τουρκους?
                          LOL, καμένο σχόλιο!
                          "Can't talk shit with a tongue full of rug burn!"

                          Comment


                          • Απαντώντας στη προηγούμενη συζήτηση, είμαι υπέρ μιας πολιτείας με λιγότερα ιδιωτικά οχήματα και εξελιγμένα μέσα μαζικής μεταφοράς. Βρίσκω ανόητο να συνωστίζονται τόσα πολλά αυτοκίνητα μέσα σε μια πόλη που γι' αυτό το λόγο καθίσταται εξαιρετικά δυσάρεστη για περπάτημα. Σε έναν ιδανικό κόσμο τα αμάξια θα χρησίμευαν κυρίως για υπεραστικές/επαρχιακές μετακινήσεις.
                            Δε χρειάζονται νομοσχέδια και απαγορεύσεις, παιδεία χρειάζεται ώστε ο κόσμος να καταλάβει τι ακριβώς χρειάζεται στ' αλήθεια.

                            Comment


                            • Ναι αλλά είναι φαύλος κύκλος, παιδεία ξε-παιδεία αν το μετρό έρχεται κάθε 10 λεπτά και είμαι σαρδελάτος, θα πάρω το ΙΧ.
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment


                              • Και στην Αθήνα κατά τη γνώμη μου μια χαρά λειτουργούν τα ΜΜΜ, απλά δεν είναι μέχρι πολύ αργά.
                                The illusion of free will is an illusion.

                                Comment

                                Working...
                                X