Announcement

Collapse
No announcement yet.

Risen 2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Risen 2

    Δε βρήκα κάπου θέμα για το παιχνίδι, οπότε ανοίγω - αν υπάρχει δώστε λινκ και θα το διορθώσωμεν.

    Prepare for Risen 2, a role-playing game with dark magic, sea monsters and pirates. Check out the cinematic trailer for the new epic RPG.IGN's YouTube is jus...


    Metacritic aggregates music, game, tv, and movie reviews from the leading critics. Only Metacritic.com uses METASCORES, which let you know at a glance how each item was reviewed.


    Και κάμποσα από τα revews του παιχνιδιού. Δεν περίμενα από τα μεγάλα sites τύπου IGN (6,5) να το στηρίξουν, ειδικά αφού βγήκε την ίδια χρονιά με το Mass Effect 3, αλλά έχει φάει θάψιμο και από το κοινό. Προσωπικά δεν πιστεύω κανέναν και τίποτα και θα το παίξω οπωσδήποτε.

    Να ένα πιο ουσιαστικό κείμενο από το Destructiod, στο οποίο γκρινιάζει υπερβολικά για τη δυσκολία - οπότε το παιχνίδι θα είναι μια χαρά

    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

  • #2
    ειμαι αναμεσα στο risen 2 και το bloodforge , τελικα μαλλον θα επικρατησει η κουλτουρα μεσα μου και θα κατεβασω το δευτερο

    το setting με τους πειρατες δεν με τρελαινει αυτη την χρονικη στιγμη αν και πιστευω θα ειναι οτι ποιο κοντα σε Jack Sparrow, yohohoho και το ρουμι μου απο οτιδηποτε αλλο εχει κυκλοφορησει ποτε

    Comment


    • #3
      To Risen δεν μου είπε κάτι τότε οπότε δεν βλέπω το λόγο να δω το sequel τώρα. Αν ασχοληθεί κάποιος θα ήθελα να διαβάσω εντυπώσεις για το setting κυρίως, πως διαχειρίζεται το όλο "pirate theme" ο τίτλος καθώς κι αν έχουν υπάρξει τίποτα βελτιώσεις στο σύστημα μάχης.
      sigpic

      Comment


      • #4
        Κι εμένα το Pirate theme είναι που με ψήνει.Πείτε εντυπώσεις όσοι το παίξετε.
        Carpe diem

        Comment


        • #5
          Εμένα γενικώς με ψήνει η μεσαιωνική εποχή. Η δυσκολία είναι το πιο ευχάριστο πράγμα ν' αντιμετωπίζεις παίζοντας το παιχνίδι. Μ' αρέσουν τα προκλητικά.

          Σ' αυτούς που παραπονιούνται για την δυσκολία είναι καθαρά casuals. Το ίδιο κι αυτοί που το έχουν μειώσει, γιατί προτιμούν εμπορικούς και όχι ποιοτικούς τίτλους. Γι' αυτό και έχω πάψει να δίνω σημασία σ' αυτά που λένε, γιατί λίγο πολύ δεν ξέρουν τι λένε.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Είναι εκπληκτικός ο αντίκτυπος του παιχνιδιού στο forum, όλοι με αυτό ασχολείστε

            Μετά από το πρώτο νησί καθαρισμένο, υπάρχουν καθαρές εντυπώσεις...στο περίπου. Το σύστημα μάχης είναι από τα χειρότερα που έχω δει σε RPG. Υπερβολικά στατικό καθώς είναι σαφώς προσανατολισμένο στο dueling και όχι ενάντια σε πολλόυς εχθρούς, κακοφτιαγμένο left click abuse με μόνιμα κρατημένο το block (που παρεπιπτόντως σταματάει τα πάντα και απ'ό,τι έχα καταλάβει αφήνει τυχαία χτυπήματα να περνάνε), αργή κίνηση και strafe, ανυπαρξία ακόμα και απλών combos και κυρίως ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΚΗ δυσκολία στην αρχή. Δεν είναι καθόλου skill based, οπότε εναντίον ανθρώπων κρατάς μονίμως block, προσεύχεσαι να φη φας καμιά ξέμπαρκη ή κανά riposte και αν βρεις ευκαιρία τραβάς μια - δυο στα γρήγορα. Εναντίον ζώων η μόνη επιλογή (επειδή το Jump / strafe είναι πολύ αργές κινήσεις και δεν υπάρχει block προφανώς) είναι το συνεχές left click με παράλληλες προσευχές να μη σε χτυπήσουν. Αυτό που την κάνει τόσο κακή είναι το ότι είναι εντελώς μονοκόμματη. Δε σπάνε κινήσεις, οι αλλαγές κατεύθυνσης είναι αργές, δεν υπάρχει τακτική, δεν υπάρχουν πολλές κινήσεις

            Πιο μετά η κατάσταση βελτιώνεται με τη χρήση των dirty tricks και πιστολιών και την εκμάθηση ικανοτήτων όπως parry, riposte, kick κλπ που βοηθάνε. Τα βασικά προβλήματα όμως παραμένουν, απλά την κάνουν πιο διασκεδαστική.

            Τώρα, από γραφικά...ΠΟΛΥ δουλεμένος περίγυρος και art direction (το όλο pirate theme γενικά), ΤΡΑΓΙΚΑ animations και μοντέλα χαρακτήρων. Μου θύμισαν Half Life 2 και μπορεί να λέω και πολλά. Το animation θα το προσπερνούσα αν δε δημιουργούσε και προβληματάκια στη μάχη και αν εχθροί και φίλοι είχαν περισσότερο νιονιό από τις πέτρες γύρω. ΜΕ ΒΑΡΑΝΕ, ΕΛΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙΣ!!! ΣΕ ΒΑΡΑΩ, ΚΑΝΕ ΚΑΤΙ!!! Δε συμβαίνει συχνά μα συμβαίνει.

            Από gameplay και area design, μου θυμίζει ένα Gothic 4 με το skill leveling του Gothic 3. Ξεχάστε το open world, έχουμε να κάνουμε με ενιαία ψιλομικρά νησιά με περιορισμένη σχετικά εξερεύνηση και...καθόλου κολύμπι. Αν μπεις στα άπατα τηλεμεταφέρεσαι στην όχθη. Το pirate theme έχει περάσει με πολύ ωραίο τρόπο και στο leveling, όπου ο παίκτης ξοδεύει XP για να ανεβάσει attributes που με τη σειρά τους αυξάνουν τα talents και ξεκλειδώνουν την εκμάθηση abilities από εκπαιδευτές. Από διαλόγους, σενάριο κλπ μου θυμίζει πραγματικά pirate mod του Gothic 3. Από quests δίνεται ανταμοιβή ακόμα και για το να περπατήσεις 10 μέτρα ενώ η πλειοψηφία τους είναι fetch quests. Μηδέν πρωτοτυπία μέχρι στιγμής και ελπίζω τα πράγματα να φτιάχνουν μετά το δεύτερο νησί. Ήδη έκανα μια επιλογή στη διαδρομή που δεν ξέρω αν και τι θα επηρρεάσει.

            Προς το παρόν μάπα το καρπούζι (δυστυχώς...) και περιμένω να δω gameplay elements όπως monkey training, voodoo, όπλα και πλήρωμα που δεν έχω μπορέσει μέχρι τώρα.

            Απογοητευτικό.
            Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

            Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

            Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

            Comment


            • #7
              Originally posted by 丹野 View Post
              Εμένα γενικώς με ψήνει η μεσαιωνική εποχή. Η δυσκολία είναι το πιο ευχάριστο πράγμα ν' αντιμετωπίζεις παίζοντας το παιχνίδι. Μ' αρέσουν τα προκλητικά.

              Σ' αυτούς που παραπονιούνται για την δυσκολία είναι καθαρά casuals. Το ίδιο κι αυτοί που το έχουν μειώσει, γιατί προτιμούν εμπορικούς και όχι ποιοτικούς τίτλους. Γι' αυτό και έχω πάψει να δίνω σημασία σ' αυτά που λένε, γιατί λίγο πολύ δεν ξέρουν τι λένε.
              Τάνναρε μην το ψάχνεις. You are indocrinated.

              Comment


              • #8
                Mάλιστα.... Να πω ότι δεν περίμενα τέτοιου ύφους εντυπώσεις, θα έλεγα ψέματα Titus. Και η Piranha δεν με έπεισε με το πρώτο Risen και ο πήχυς έχει ανέβει, οπότε καλύτερα λέω να μείνω στην ιστορία του Bounty Hunter μου στο ToR.
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Εντάξει κακά τα ψέματα. Το πρώτο Risen είναι αξιόλογος τίτλος αν μπορέσεις να συγχωρέσεις τα τεχνικά λάθη του κυρίως στις κονσόλες. Μεγάλος κόσμος, challenging αντίπαλοι, καλό loot χωρίς να φτάνει στα όρια της υπερβολής και το καλύτερο σύστημα level up μέσω του training system που μόνο η Pyranha Bytes έχει υιοθετήσει. Το μειονέκτημα με τους τίτλους της εταιρείας είναι ότι δεν έχουν κινηματογραφικές σκηνές επίπέδου υψηλών παραγωγών αλλά το καθαρό gameplay δεν είναι καθόλου άσχημο.

                  Comment


                  • #10
                    Ρεν ειλικρινά, το επίπεδο στην παραγωγή δε με πειράζει καθόλου. Το character building επίσης είναι από τα δυνατά σημεία του παιχνιδιού και μοναδικό στο είδος. Για το Risen 1, έφαγε άδικο θάψιμο κυρίως λόγω του κακού console port και γιατί οι κονσολάδες δεν ήταν συνηθισμένοι σε τόσο hardcore εμπειρία. Το Risen 2 όμως έχει προβλήματα και στο gameplay του, κυρίως λόγω του σχεδιασμού του περιβάλλοντος που δεν είναι open world με την κλασσική έννοια και κυρίως της μάχης, που είναι υπερβολικά προσανατολισμένη σε dueling και όχι εναντίον πολλών αντιπάλων. Το κυριότερο πρόβλημα για το δεύτερο, όπως το εντοπίζω, είναι πως ο χαρακτήρας στρίβει σαν καράβι οπότε είναι αναγκαστικά πολύ στατικός.
                    Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                    Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                    Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                    Comment


                    • #11
                      To πρόβλημά μου με το Risen δεν έχει να κάνει με κάποιο console port αφού στο PC παίζω ούτε με κινηματογραφικές cut-scenes.

                      Δεν μου άρεσε καθόλου η αδιάφορη ιστορία του και κατ'επέκταση οι αδιάφοροι npcs και factions. Δεν υπήρχε κάτι στο setting του τίτλου να με τραβήξει όπως έκαναν τα Skyrim και Witcher π.χ.

                      Μετά ήταν το τραγικό σύστημα μάχης με τα επίσης τραγικά animations. Αυτός ήταν ο κυριότερος λόγος που σε ένα rpg που τα μισά μου είναι αδιάφορα - βλέπε ας πούμε Amalur - μένει ο τομέας που περνάς το περισσότερο χρόνο, δηλαδή οι μάχες, όπου αν είναι καλές - βλέπε ξανά Amalur - κάτι πάει κι έρχεται, διαφορετικά μένω με ένα τίτλο όπως το Risen που απλά είναι "οκ" χωρίς να ξεχωρίζει πουθενά.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Δεν το είχα παρατηρήσει τόσο έντονα πιο πριν, αλλά τώρα που είμαι στο δεύτερο νησί το frame lock που υπάρχει δεν παλεύεται με τίποτα. Έχω πεθάνει άπειρες φορές χωρίς να μπορώ να ανταποδώσω χτύπημα, ορισμένες επιθέσεις τις τρως αναγκαστικά (δε μπλοκάρονται και η αλλαγή του animation από parry σε ελεύθερη κίνηση κρατά...1 δευτερόλεπτο) και πολλές φορές όταν ένας εχθρός σε χτυπά έχει 3 και 4 τζάμπα χτυπήματα. ΕΛΕΟΣ.
                        Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                        Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                        Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                        Comment


                        • #13
                          Double post ε?

                          Τερμάτισα το παιχνίδι. Πολύ έξυπνες ιδέες, ωραία εφαρμογή που φρεσκάρει το gameplay (χρησιμοποιείς μαϊμού για να ψάξεις απρόσιτα σημεία!), μέτριος τεχνικός τομέας, πολύ άνιση μάχη. Το τελευταίο patch σώζει κάπως την κατάσταση αλλά γενικά το χάλια animation κάνει το παιχνίδι απάλευτο ώρες ώρες. Το φινάλε ήταν απογοητευτικό σαν κλιμάκωση. Οι περιοχές είναι επίσης αρκετά περιοριστικές και ξεκομμένες η μια από την άλλη.

                          Γενικά δε συστήνεται, εκτός αν βγει community patch ή κάποιος θέλει κάτι διαφορετικό.
                          Τι βλέπεις όταν έχεις πράσινα μάτια?

                          Στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν...

                          Η μόνη διαφορά ανάμεσα σε μένα και σε ένα τρελό είναι πως εγώ δεν είμαι τρελός - Σαλβαδόρ Νταλί

                          Comment


                          • #14
                            Εγώ πήρα το συλλεκτικό που ήθελα από το Πλαίσιο. Μόλις γύρισα από 'κει. Κάποια στιγμή θα το αρχίσω.

                            Διαβάζοντας τα γραφόμενα του Titus και βλέπω ότι είναι ο μόνος που το έπαιξε, καλύτερα να το παίξω κι εγώ για να δω αν επιβεβαιώνονται όλα αυτά. Είναι που λέμε, it's too good to be true.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Είναι που λέμε, it's too good to be true.
                              Γενικά δε συστήνεται
                              ...
                              Originally posted by Raf
                              Η Νίντι λίγο το πάει αλλιώς, ε, έχουμε τον Ραμπ εκεί να ψιλοτρολάρει.

                              Comment

                              Working...
                              X