Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pre-E3 2012 thread

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pre-E3 2012 thread

    Με λιγοτερο απο 1 μηνα να απομενει για τη φετινη Ε3 (και με τις επομενες εκλογες να ειναι 1 μηνα και κατι μακρια) νομιζω πως εφτασε η ωρα για ενα thread με νεα, φημες και φυσικα απειρες εικασιες.
    Mερες και ωρες για την καθε conference στην παρακατω εικονα:


    Παμε στα σημαντικα θεματα τωρα.

    Τι περιμενετε να δειτε απο την καθε εταιρεια;
    Σε τι εκπληξεις πονταρετε απο την καθε εταιρεια;
    Τι θα θελατε να γινει (και μαλλον δε θα γινει ποτε) απο την καθε εταιρεια;

    Ας κανω την αρχη.

    Μicrosoft
    Τι θα συμβει: Αλλη μια βαρετη Ε3 χωρις καμια εκπληξη, τα παιχνιδια θα φτασουν μεχρι Halo 4 και COD BLOPS 2 και η υπολοιπη Ε3 θα αναλωθει στο Kinect και σε 1002 services που θελει να λανσαρει η MS μεσω XBL. Cool τυποι θα παιζουν demos μπροστα στο κοινο και θα τροφοδοτουν το internet community με μπολικα διασκεδαστικα gifs. Α ξεχασα το νεο GTA το οποιο μπορει να κανει τα πραγματα λιγο πιο ενδιαφεροντα. Ας μας ξαναδειξουν και το Tomb Raider, ενα χρονο ειναι ξεχασμενο, wtf.

    Τι θα μπορουσε να συμβει: H Epic κανει λογο τελευταια ξανα και ξανα για την UE4 και πως δεν εχει ανακοινωσει ακομα σε ποιες κονσολες θα βγει. Δε θα μου εκανε εντυπωση ενα teaser της μηχανης για χαρη της MS.

    Τι θα θελα να συμβει: Ειναι καιρος η MS να θυμηθει πως το 360 ειναι κονσολα για παιχνιδια και οχι media center. Τα first party games της ειναι ανυπαρκτα εδω και χρονια, καλα θα κανει να ξοδεψει λεφτα και στο internal development, αντι να μας γεμιζει social apps στο XBL.

    Sony
    Τι θα συμβει: Μια κοινη Ε3 για το PS3, ειναι πολυ αργα για εκπληξεις, αλλα με ενα The last of us, αντε και το Last Guardian μπορουν να καθαρισουν μια χαρα και αν χρειαστει πετανε και τιποτα για Move/PSN και κανεις δε θα εχει παραπονο. Το Versus XIII για το οποιο ειναι η τελευταια ευκαιρια να κανει το μπαμ θα λαμψει δια της απουσιας του και ο κοσμος θα κραζει στα RPG boards το Nomura που δεν εχει προχωρησει ο τιτλος εδω και καιρο και φυσικα που δεν εκανε κινηση για κανα KH3/TWEWY2 εστω. Kατα τ' αλλα η μιση παρουσιαση και βαλε θα ειναι αφιερωμενη στο PSV το οποιο εδω που τα λεμε αν δεν παρει τα πανω του τωρα δε θα τα παρει ποτε και η Sony οσα λαθη και να κανε ως τωρα δε νομιζω να ειναι τοσο αδιαφορη για να το αφησει ετσι.

    Τι θα μπορουσε να συμβει: Πολλα PS2 ports στο Vita μεσω PSN και χωρις emulator οπως ο POPS στο PSP. H Square µας δειχνει επιτελους το FFX, ενω επισης ανακοινωνει την κυκλοφορια του Type-0 προς Φθινοπωρο. Eπισης η Sony παιζει τα δυνατα της χαρτια, 1st party τιτλοι για το Vita απο καταξιωμενα και εμπορικα franchises επιπεδου Gran Turismo κτλ.

    Τι θα θελα να συμβει: PS2 emulator για το Vita και CFW απο τον Geohot/Darkalex/whatever μετα απο μερικες εβδομαδες .

    Nintendo
    Τι θα συμβει: Πανικος στο internet, απειρες συζητησεις και εικασιες για την εταιρεια που ειναι ικανη τοσο για το καλυτερο, οσο και για το χειροτερο. Παρουσιαση Wii U στο οποιο δεν εχει αλλαξει τιποτα απ' οταν το πρωτοειδαμε (ουτε το ονομα οπως ελπιζουν καποιοι), ενω θα παρουμε και μια ιδεα απο τα παιχνιδια του launch. Λιγοι first party τιτλοι (Pikmin 3 σιγουρα), αντε και κανα teaser απο κατι πιο καλο, αλλα δε νομιζω να βγαλει τιποτα αλλο καλο η Nintendo στο launch. Θα αφησει περιθωριο στους 3rd parties που οι μισοι θα ειναι εκτος τοπου και χρονου, αλλα ολο και καποια ευχαριστη εκπληξη θα δουμε και απο αυτους. Στα του 3DS δε θα μας εκπληξει, ηδη εχει ανακοινωσει πανω σε τι εργαζεται και απλα θα δουμε νεοτερα videos και θα μαθουμε release dates. Νεα παιχνιδια θα ανακοινωθουν απο 3rd parties και το 3ds revision δε θα ανακοινωθει τωρα. Τελος θα μαθουμε τιμη για το Wii U και ημερομηνια κυκλοφοριας (299ε, Νοεμβριος 2012).

    Τι θα μπορουσε να συμβει: H Nintendo εστω και 7 χρονια μετα το Wii καταλαβαινει τη σημασια του online gaming. Πλασαρει μια παρωχημενη λυση, η οποια και παλι ειναι σκαλες ανωτερη του Wii, αλλα και πολυ κατωτερη του ανταγωνισμου και τα fanboys παθαινουν αμοκ. Ο Aonuma ανεβαινει στη σκηνη και παρουσιαζει νεο Zelda για το 3ds το οποιο κανει mix 2d με 3d elements και κερδιζει τις εντυπωσεις. O Miyamoto μας δειχνει αυτο το NSMB με τα Miis και το διασκεδαζει αφανταστα οσο παιζει multi με Reggie και Iwata, αλλα το κοινο δε συμμεριζεται τον ενθουσιασμο τους. O Reggie παντως για μια ακομα φορα θα πεταξει τις ατακες του και πλεον θα φιγουραρει στο 9gag εκεινες τις ημερες στα trending memes.
    Επισης θα μαθουμε τι ετοιμαζει η Retro τοσο καιρο, πρωτη προβλεψη ενα DKCR ακομα και επισης αν δουμε αλλο Metroid θα ειναι απο αλλο studio, θα ειναι 2d και θα βγει στο 3DS. Τελος η Square Enix με τον πιο ευκολο τροπο θα μπορουσε να ανοιξει κι αλλο την ψαλιδα υπερ του 3DS, ενα DQ VII ειναι αρκετο αν οντως κρινουν σκοπιμο να το παρουσιασουν τωρα.

    Τι θα θελα να συμβει: Νεο F-Zero. Τοσο απλα. Οπου να ναι κλεινουμε 10 χρονια απο οταν βγηκε το GX, παλι καλα βεβαια που δεν εβγαλε η Nintendo F-Zero στο Wii, ειμαι ειλικρινα σιγουρος πως τεχνικα θα ηταν κατωτερο του προκατοχου του. Αντε να σωσουν την παρτιδα τωρα δινοντας το κιολας σε 3rd party (SEGA ξανα και ας μην υπαρχει πλεον η Amusement Vision). Επισης δε θα με χαλουσε να δουμε και ενα νεο Star Fox, ακομα και απο τη Retro.
    Oλα τα αλλα μπορουν να περιμενουν.

  • #2
    Λίγο απαισιόδοξο σε βρίσκω..

    Comment


    • #3
      Μόνο Games περιμένω να δω φέτος.
      Dragon Age 3 Witcher 3 Grand Theft Auto 5 και το Counterstrike: GO κυρίως.
      Ελπίζω σε:
      Ανακοίνωση Civilιzation VI (ακόμα το 4 παίζω το 5 πέρασε και δεν άγγιξε να 'ουμ) Πιθανότητα εμφάνισης: 6/10
      Ανακοίνωση μεγάλου τουρνουά για το Launch του CS:GO απο Valve όπως έγινε με το Dota 2 Πιθανότητα: 5/10
      Grand Theft Auto 5 ταυτόχρονο launch σε PC και σαν bonus το Red Dead Redemption να γίνει port στα PC Πιθανότητα: 2/10
      Half-Life 3 Πιθανότητα: 0.5/10
      Ταξίδι Gamers-Odyssey στο LA Πιθανότητα 0?/10


      Ψιλοβαρετή χρονιά φέτος. Πέρσι τρέχαμε και δεν φτάναμε.

      Comment


      • #4
        Συμφωνω για το Civ 5 το περιμενα πως και πως και ηταν μεγα fail.. Εγω περιμενω GTA V και εχω μια κρυφη ελπιδα για καποια next-gen ανακοινωση, για να δουμε. Πιθανοτητα 1/10

        Comment


        • #5
          Είμαι παγερά αδιάφορος για την Mon€¥$o£t, γιατί μετέτρεψε την κονσόλα σε casual και social μηχανή. Ούτε ν' ασχοληθώ μαζί της δε θέλω. Όταν σοβαρευτούν, μάθουν να μας σεβαστούν ως πελάτες της και κάτσουν να διορθώσουν τα προβλήματα που μας έφεραν, τότε θα το σκεφτώ ΠΟΛΥ σοβαρά και με 3 σκέψεις να γυρίσω πίσω.

          Για την $on¥, θέλω να δω τι θα επιβεβαιωθεί για την κονσόλα PS4, γιατί είμαι πολύ επιφυλακτικός με το θέμα της. Αν επιβεβαιώσει τα όσα φοβόμαστε, τότε όλοι πίσω στο PC.

          Όσο για την Ninty, το ίδιο ισχύει και για το Wii U.

          Για τις 2 τελευταίες κονσόλες, έχει γίνει της πουτάνας με τις φήμες που ανέβηκαν εδώ κι εκεί και είχα διαβάσει και ο ίδιος και ήμουν αγανακτισμένος με τα όσα πράττουν ως εταιρείες, όπως πολύς κόσμος.

          Όσο για παιχνίδια, θέλω να ελπίζω για τα εξής:

          Half Life 3
          Shenmue 3
          The Last Guardian
          The Last of Us
          Alan Wake: American Nightmare στο PC
          Tales of Xillia

          Και πολλά άλλα που ξέχασα τώρα. Θα τα αναφέρω αργότερα, μόλις τα θυμηθώ.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Προσωπικά από microsoft θέλω να δω re6(εντάξει multiplatform αλλά είναι το μόνο που με ενδιαφέρει).
            Από nintendo θέλω να δω καινούριο metroid prime για WiiU και για 3ds και επίσης το pikmin 3.Από κει και πέρα αναμένω να ανακοινωθεί ότι το monster hunter 4 θα έχει online και θα βγει στη δύση.Όνειρο να δω ένα 3d Donkey Kong για WiiU.
            Από sony(ναι και όμως υπάρχουν πράγματα ) αναμένω πώς και πώς την ανακοίνωση κυκλοφορίας του Versus XIII(ελαίω nomura) και kingdom hearts 3(γιατί όχι και για το WiiU) και metalgear solid 5.
            Nintendo I.D.: paixtis
            3ds friend code: 2664-2347-7128

            Comment


            • #7
              Sony
              Προσωπικά δε βρίσκω τόσο τραγική την κατάσταση του PS Vita, το ακριβώς αντίθετο μάλιστα. Από τη μέρα που το πήρα δεν έχω σταματήσει να ασχολούμαι, είτε με PS Vita, είτε με PSP games. Παρόλα αυτά, όντως θεωρώ ότι χρειάζεται ένα boost. Τι περιμένω λοιπόν:

              PS Vita
              PSone classics support
              Να δείξουν τα παιχνίδια που θα βγουν εκείνη την περίοδο, ίσως και κάποιο νέο τίτλο
              Νέα χρώματα
              Final Fantasy X HD, Final Fantasy Type-0

              PS3
              The Last of US
              Last Guardian

              Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο για το PS3 αυτή τη στιγμή, ούτε για τη Sony γενικότερα. Πρέπει να τα δώσει όλα στο PS Vita, μια που η τωρινή γενιά κονσολών βαδίζει προς το τέλος της. Μεγάλη έκπληξη θα ήταν να γίνει λόγος για PS4, αλλά αν υπήρχε τέτοια πιθανότητα, θα είχαμε και τα αντίστοιχα rumors. Κοινώς, 3/4 PS Vita, 1/4 PS3 με βαρύτητα σε δυνατά ονόματα και μόνο.

              Μεγάλη απογοήτευση προφανώς η έλλειψη του FF Versus XIII.

              Το αστείο στην όλη υπόθεση είναι ότι όλα όσα λέγονται για το Wii U θα μπορούσε να τα έχει ήδη κάνει η Sony με PS3 + PS Vita. Το πρώτο έχει όλη την απαραίτητη επεξεργαστική ισχύη και το τελευταίο έχει όλα τα απαραίτητα specs για να λειτουργήσει ως μία πανίσχυρη ταμπλέτα (η ισχυρότερη αυτή τη στιγμή), αλλά η Sony πέρα βρέχει. Περίμενα το remote play του PS Vita να μου δίνει τη δυνατότητα να παίζω remotely το FF XIII-2 για παράδειγμα. Αυτό που πήρα ήταν το ίδιο μάπα remote play με το PSP. Οι homebrewers φυσικά κατάφεραν να παίξουν Battlefield 3 στο PS Vita τους... Οπότε ναι, ένα αξιοπρεπές remote play είναι το μεγαλύτερό μου όνειρο για τη φετινή Ε3.

              Nintendo
              Από την Ν θα ήθελα ανακοίνωση για redesign του 3DS, αν και δεν ξέρω κατά πόσο στέκει αυτό στην παρούσα φάση. Το μηχάνημα πήρε για τα καλά τα πάνω του και είναι σίγουρα σε καλύτερη μοίρα από το PS Vita, οπότε μπορούν να περιμένουν.

              Θεωρώντας νεκρό το Wii, θα ήθελα να δω μία καλή παρουσίαση του Wii U. Οι υποθέσεις μου για αυτό το μηχάνημα είναι ότι η κονσόλα θα κάνει όλο το processing και η εικόνα θα μεταφέρεται, χωρίς κανένα frame drop, στο tablet/controller. Θέλω να το δω και στην πράξη όμως με ένα δυνατό τίτλο και νομίζω αυτή η Ε3 είναι η ιδανική ευκαιρία για την Nintendo. Οι άλλες εταιρείες φαίνεται να είναι πίσω στις νέες τους κονσόλες συγκριτικά με την Ν, οπότε μία τέτοια κίνηση θα είναι ένα καλό προβάδισμα.

              Το μόνο που ελπίζω είναι να μην αναλωθούνε πάλι σε χαζομάρες τύπου Wii music .

              Microsoft
              Σχετικά με το 360, δεν ξέρω τι να περιμένω. Μου φαίνεται η πιο παρωχημένη κονσόλα αυτή τη στιγμή, με τελείως αδιάφορα exclusives και ένα XBLA που δε με συγκινεί πλέον τόσο πολύ. Νέα IPs αμφιβάλλω αν θα δούμε, όπως και νέες υπηρεσίες. Ελπίζω λοιπόν σε κάτι εντυπωσιακό, όπως παρουσίαση του νέου Xbox, ή να δοθεί βαρύτητα σε integration του XBLA σε φορητές συσκευές (κινητά και tablets).

              Comment


              • #8
                H sony λογικα με
                1. last of us gameplay.
                2. GoWA sp gameplay trailer και ενα
                3. Last guardian(ημερομηνια κυκλοφοριας ή εστω trailer) εχει καθαρισει.

                Λογικα θα εχει και καμια εκπληξη παλι(μικρη οπως το TM ή μεγαλη οπως το portal2).

                Τωρα το vita παρ'ολο που ειχε εξαιρετικα δυνατο launch,παραμενει επικινδυνα στασιμο.Ελπιζω σε ανακοινωσεις.


                Η ΜS εχει το COD.Απο μονο του αρκει για να εντυπωσιασει τους αμερικανους και να δωσει παλι την πρωτια στην πωλησεις στην αμερικη.
                I Don't Want to Live on this Planet Anymore

                Η Νιντεντο λογικα θα κλεψει την παρασταση λογο της νεας κονσολας.Oσο να ναι,το νεο hardware επισκιαζει τα παντα.
                Eκτος αν παλι δεν δειξει τιποτα.Δυσκολο.
                Το 3ds πουλαει,οποτε δεν το φοβαμαι.

                Comment


                • #9
                  Πω, να τι είχα ξεχάσει! Το God of War: Ascention.

                  Και λέγομαι Έλληνας. Τρομάρα μου...
                  Τώρα με συγχωρείτε... Πάω ν' αυτοκτονήσω! :kill:
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Με όλα αυτά που έγραψε ο Ζήνο, δεν έχω όρεξη να παρακολουθήσω Ε3 πλέον. Όλα τα νέα στην πόρτα σας ένα μήνα πριν!
                    Προσωπικά το μόνο που με καίει να δω είναι το Last Guardian αν και οι τελευταίες εξελίξεις δεν ήταν πολύ ενθαρρυντικές. Επίσης, να βγει επιτέλους το redesign του 3DS να τελειώνουμε. Το PSV πέρα από παιχνίδια (είτε καινούργια είτε ports) χρειάζεται να προωθηθεί περισσότερο ως multimedia συσκευή. Είναι χαζό να μην έχει flash/video html5 ή έστω youtube app. Από την άλλη η Σόνυ πρόσφατα έβγαλε δικές της ταμπλέτες και ίσως δε θα ήθελε να τις ανταγωνιστεί με το δικό της προϊόν αλλά αυτό είναι λάθος στρατηγική ΙΜΟ.

                    Εγώ F-Zero θα προτιμούσα στο 3DS.
                    Originally posted by Squall Leonhart
                    I used to be a SeeD like you, then I took an icicle in the chest
                    Originally posted by 丹野
                    Ο sub_zero είναι αυτός ο ψηλός με τα γυαλιά, ενώ ο Παίχτης είναι ο κούκλος αθλητικός τυπάς. Ο LMS δεν ξέρω ποιος είναι, αλλά who cares...
                    Originally posted by Ryu_gr
                    υπάρχουν τα games που τα "γεμίζουν" με επαναλαμβανόμενα tasks για να δείξουν απλώς ότι έχεις πράγματα να κάνεις (και όταν πας να ασχοληθείς απλά βαριέσαι) και υπάρχει και το Mario Galaxy.

                    Comment


                    • #11
                      To PSV δεν έχει μπαταρία για να είναι αξιοπρεπής multimedia συσκευή. Κατά τη γνώμη μου πρέπει να δώσουν βάση στο πώς να προσφέρουν μία τέρμα ολοκληρωμένη gaming εμπειρία. Απαραίτητες προσθήκες θα ήταν να μπορείς να σερφάρεις το internet όσο παίζεις, κυρίως λόγω gamefaqs και άλλων guides/hints. Το youtube ίσως να λειτουργούσε με τον ίδιο τρόπο, μια που πολλές φορές βρίσκεις χρήσιμα walkthroughs. Το Vita εξάλλου χειρίζεται πάρα πολύ αποτελεσματικά τη μετάβαση από τη μία εφαρμογή στην άλλη.

                      Edit: Δε θεωρώ πάντως ότι είναι κακή πολιτική, το ακριβώς αντίθετο μάλιστα. Η διαφοροποίηση μεταξύ tablets και gaming handheld είναι ίσως το καλύτερο πράγμα που έκανε η Sony. Το PS Vita έχει specs για gaming console, με μόνες παραφωνίες την έλλειψη εσωτερικής μνήμης και την όχι και τόσο καλή μπαταρία. Οι ανάγκες ενός tablet είναι τριπλάσια μπαταρία (από 3-5 ώρες σε 10-15), μεγαλύτερη και πιο τετράγωνη οθόνη και φυσικά έλλειψη αναλογικών και λοιπών κουμπιών. Λάθος πολιτική θα ήταν να βάλει Android στο PS Vita, που θα το έκανε, πρακτικά, Android tablet.

                      Comment


                      • #12
                        Time For Kingdom Hearts To Return To A Console, Says Tetsuya Nomura


                        Οριστε κι ενα αποσπασμα:
                        “The PS Vita is definitely a powerful device that is very interesting, but because of it’s high power, there isn’t much of a difference with a console.”

                        “So even if we were to make a game, we would have to be very careful about how to create it for that device. I also feel that it’s about time that Kingdom Hearts should go back to being on a console.”
                        @ΙΗΝΕ: Δεν ειμαι εγω απαισιοδοξος, εσεις ειστε ξενερωτοι . Ειπα να το παω κανα βημα παραπερα να δουμε αν θα πιασουμε τιποτα, συντομα θα δειξει αν θα επαληθευτει τιποτα απ' ολα αυτα.

                        Comment


                        • #13
                          Εγώ από την E3 αυτό που περιμένω είναι να δω games για το ps3 και εκτός sony είμαι περίεργος μόνο για το WiiU ως nextgen κονσόλα.

                          Θεωρώ δεδομένο ότι θα δούμε GOW:Ascension και The Last of Us, ελπίζω σε Last Guardian και σε καμιά άλλη έκπληξη (το Agent πχ της R* τι έγινε ;). Ευχόμουν να μάθουμε/δούμε κάτι για FF Versus αλλά έχει καταντήσει ανέκδοτο πια . Και για psp το Final Fantasy Type-0 στην δύση.

                          Από multi θέλω ένα δω GTAV,RE6, THIEF4 και Tomb Raider, ίσως ένα Castlevania:LoS 2 και κάνα νέο trailer για Rising. Ονειρο θερινής νυκτός: Witcher στο ps3 :xp:.

                          Για psvita που δεν με ενδιαφέρει άμεσα περιμένω νέα games και ps2 ports. price drop (και CFW) είναι καλοδεχούμενα .

                          Τέλος θέλω πολύ να δω κάτι από το νέο project του Kojima και Quantic Dream.

                          Ελεγα να αναφέρω και για καμιά ανακοίνωση για την τύχη του Beyond Good & Evil 2 αλλά:
                          Beyond Good & Evil 2 in “active development”

                          Comment


                          • #14
                            Ωραιος Snake, βαζω και το βιντεο ετσι χυμα:


                            Assassin's Creed X Uncharted confirmed.

                            Comment


                            • #15
                              Μάλλον το μόνο ενδιαφέρον στην MS conf θα είναι το gta και το black ops 2

                              Από σόνυ δεν περιμένω τίποτα παρά μόνο games apps για το vita

                              Kαι απο την Ν θελω επιτέλους να δω franchises για το Wii U, και ίσως το νέο ip που είπε ο miyamoto οτι θα βγαλει πριν μερικα χρόνια.

                              με λίγα λόγια ότι ειπε παραπάνω ο xeno


                              για το f zero σίγουρα θα το προτιμούσα στην home console είναι ένα game που θα χρειαστεί τα capabilities του Wii U σιγουρα.

                              Για το Ζέλντα πιστεύω πως ΔΕΝ θα δουμε ΤΙΠΟΤΑ.

                              Αν ανακοινωθεί 3ds lite θα έχει πολύ γέλιο αλλά δεν είμαι σίγουρος αν θα σύμφερε την νιντεντο τώρα που το 3ds πουλαει σαν τρελό

                              Comment

                              Working...
                              X