Announcement

Collapse
No announcement yet.

Tales of the Abyss

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Tales of the Abyss

    Λοιπόν επειδή αφενός το απαίτησε ο λαός και αφετέρου κανένας άλλος εκ του λαού δεν έχει όρεξη να γράφει,ανοίγω θέμα.

    Σε αυτό το νήμα λοιπόν θα μιλάμε για το tales of the abyss,ένα από τα πιο αγαπητά tales of.Το παιχνίδι κυκλοφόρησε πρώτα στο playstation 2 και έπειτα έγινε πορτ στο τελευταίο μηχάνημα της νιντεντο,το 3ds.Δεν υπάρχουν διαφορές ανάμεσα στις 2 εκδόσεις με εξαίρεση το ότι η 3ds version έχει το 3d.

    To παιχνίδι θυμίζει πολύ το tales of symphonia στο gameplay,τον τρόπο εξιστόρησης της ιστορίας και στο artwork.Δεν λείπουν φυσικά οι καλοδεχούμενες προσθήκες στο gameplay.Προστέθηκε η δυνατοτητα του freerun που δίνει στους χαρακτήρες την δυνατότητα να κινούνται σε όλο το πεδίο της μάχης και όχι μόνο δεξιά και αριστερά καθώς επίσης και ένα σύστημα παραμετροποίησης των κινήσεων των ηρώων μας δίνοντάς μας την δυνατότητα να πειράξουμε παραμέτρους όπως damage,κόστος και άλλα.

    Το προχωράω σιγά σιγά έχοντάς το παίξει λίγο λιγότερο από 10 ώρες.Είμαι σε ένα dungeon σε ένα εγκαταλελειμμένο εργοστάσιο αμέσως μετά που πήρα την τοξότρια στην ομάδα.Εσείς που το έχετε φτάσει;Ποιες είναι οι εντυπώσεις σας από το παιχνίδι;

    Εγώ περνάω πολύ καλά αλλά έχω μια μικρή ένσταση.Δεν παραείναι ακριβές οι τιμές στα μαγαζιά;Δεν έχω ποτέ αρκετά χρήματα για να πάρω παραπάνω από 1-2 όπλα.Καλά για αντικείμενα μην μιλήσω...Είναι και δύσκολες οι μάχες,τρώω πολύ ξύλο (παίζω στο hard)και μάλλον πρέπει να κάνω λίγο grinding.

    Α και που είστε,να το ψάξουμε μπας και παίζει να παίξουμε coop τις μάχες.;)

    Αιντε άνοιξα το θέμα περιμένω την συμβολή των υπολοίπων.

    Εντιτ:Πολύ καλός οδηγός για τις sidequests του παιχνιδιού.



    Tidy!

    Do not blame me.Blame yourself or God.
    In Matsuno we trust.

  • #2
    nice!

    μιας και εχω ασχοληθει με ολα τα tales που εχουνε δει το φως του localization (και με μερικα japan only) ,ειχα ολoκληρωσει την εκδοση του ps2 για το abyss πριν καμποσα χρονια οποτε δεν θυμαμαι και πολλα ελπιζω να μου φρεσκαρετε την μνημη ωστε να γινει κουβεντα

    ως ενα πρωτο σχολιο που μπορω να κανω ειναι οτι το tales of abyss στο μυαλο μου κατεχει πολλες δευτερες θεσεις σε αρκετους τομεις στην σειρα tales of , ειχε ας πουμε κατ εμε το δευτερο καλυτερο cast (μετα το tales of destiny) και το δευτερο καλυτερο σεναριο (μετα το tales of legendia)

    o jade ητανε ο αγαπημενος μου χαραχτηρας μακραν ,genius και master της λεπτεπιλεπτης ειρωνειας με το γαντι οπως την αποκαλω

    o luke αποτελει ενδιαφερον περιπτωση πρωταγωνιστη κυριως γιατι (μινι spoiler)
     
    αλλαζει την συμπεριφορα του και την οπτικη του στα μισα


    το συστημα μαχης ητανε μια ενα βημα παραπανω απο το tales of symphonia που εμπλουτιστηκε~μεταλλαχτηκε ως προς το καλυτερο στα επομενα tales

    Comment


    • #3
      Γι'αυτό ήθελα να ανοίξει άλλος το θέμα,για να το κάνει σωστά.

      Έχω παίξει 15 ώρες περίπου και είμαι στο Deo Pass (το μεθεπόμενο από σένα dungeon Deus).
      Είναι ο πρώτος τίτλος της σειράς με τον οποίο ασχολούμαι και τον ευχαριστιέμαι πάρα πολύ.
      Το σύστημα μάχης του μου αρέσει πολύ,μιας και έχει πολύ ζουμί.Μπορείς να πειράξεις τα πάντα μέσω των C.Cores,την στρατηγική που θα ακολουθεί η ομάδα σου ή ακόμα και να φτιάξεις κάποια έτοιμα συστήματα στρατηγικής ώστε να τα αλλάζεις κατά τη διάρκεια της μάχης αν χρειαστεί.Παίζω μάλλον στο normal διότι δε θυμάμαι καν να επέλεξα επίπεδο δυσκολίας.Ως τώρα μου φαίνεται αρκετά εύκολο,με λίγη προσοχή να απαιτείται μόνο στα διάφορα αφεντικά,στα οποία μάλιστα,ως τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει ούτε ένα αντικείμενο.
      Οι χαρακτήρες μου αρέσουν πάρα πολύ είτε πρόκειται για το δικό μου βασικό καστ (Luke,Tear,Jade,Guy) είτε μιλάμε για τους Six God Generals.O Asch ως τώρα είναι από τους αγαπημένους μου χαρακτήρες.
      Carpe diem

      Comment


      • #4
        Έχω παίξει μόνο 1 ώρα το Tales of the Abyss μόνο και μόνο επειδή μου ζήτησε ο ξάδελφος μου να παίξουμε μαζί (2πλο) όταν επιστρέψει απο το εξωτερικό.
        Πανέμορφα γραφικά (anime-stylish), καλό gameplay και jRPG το οποίο μπορείς να παίξεις μαζί με φίλους!

        Comment


        • #5
          Deo Pass και η Legretta δε λέει να πέσει.Λογικό,αφού η βλαμμένη η Tear δεν έχει ΤΡ κι εγώ δε γουστάρω να χρησιμοποιώ αντικείμενα για να τα αναπληρώσω.Λέω να δοκιμάσω το Ναταλάκι για Χήλερ.Για να δούμε τι ψάρια θα πιάσει.
          Carpe diem

          Comment


          • #6
            Altaιρ μάλλον παίζεις στο νορμαλ εφόσον δεν το άλλαξες γιατί αυτό είναι το προεπιλεγμένο επίπεδο δυσκολίας.Πάντως υπάρχει ΠΟΛΛΗ μεγάλη διαφορά,τα bosses έχουν πολύ υψηλότερα στατιστικά σε σημείο να τους κάνεις αισθητά μικρότερη ζημιά επειδή έχουν πολύ υψηλή άμυνα.Έφτυσα αίμα να νικήσω την ανόητη με τα τέρατα και τον τρελάρα πάνω στην πολυθρόνα.Περιττό να πω ότι έφαγα ένα κάρο αντικείμενα σε κάθε μάχη.

            Βρε Αλταηρ τι τα τσιγκουνέυεσαι τα αντικείμενα;Για να τα τρως είναι.

            Πάντως είμαι ο μόνος που του φαίνονται πανάκριβα τα πάντα;Θα κάτσω να κάνω λίγες μάχες στο εργοστάσιο για να αγοράσω εξοπλισμό και αντικείμενα και μετά θα προχωρήσω.

            Μερικές ερωτήσεις τώρα.Δεν πολυκαταλαβαίνω πως λειτουργούν τα capacity cores.Εξοπλίζεις ένα από ότι καταλαβαίνω και έπειτα σου δίνει κάποια status boosts.Το core όμως έχει επίδραση στα ad skills που μαθαίνεις;Αν ναι,πως καταλαβαίνεις πότε και αν τα έχεις μάθει όλα;Με έχει μπερδέψει λίγο το σύστημα και το βιβλιαράκι δεν εξηγεί ικανοποιητικά.

            Άλλη ερώτηση.Τα field of fonons πως ακριβώς τα χρησιμοποιείτε;Πως καταλαβαίνετε ποιο skill ενεργοποιείται με πιο element;Με trial and error;


            Tidy!

            Do not blame me.Blame yourself or God.
            In Matsuno we trust.

            Comment


            • #7
              Λοιπών:

              When you go to the C. Core
              menu, you will see the bonuses that C. Core will give you and the
              cumulative bonuses the character has earned over the course of the
              game. As your cumulative bonuses reach certain values, your characters
              will learn more AD Skills. You can check what AD Skills your character
              has learned in the AD Skills menu (appropriately enough); you can even
              turn them on or off with the Square button should you so wish.
              αυτό θα σε βοηθήσει πιστεύω ούτε εγώ είχα καταλάβει πριν τι παίζει.

              Τώρα για τα fof απλά δοκιμάζεις το skill σε διάφορα χρώματα μέχρι να βρεις με ποιο κάνει αντίδραση η οποία άμα γίνει μία φορά τότε καταγράφετε μετά στις πληροφορίες του skill. Επίσης να προσθέσω ότι τα χρυσά fof (light) προκαλούν αντίδραση και για νερό και αέρα ενώ τα μαύρα (dark) και για φωτιά και για γη.

              Ας πω λοιπών τις εντυπώσεις μου για το παιχνίδι κι εγώ:

              Καταρχάς τα κατά του παιχνιδιού για μένα είναι πρώτον ότι δεν υπάρχει voice στα skits κάτι που με ενοχλεί απίστευτα γιατί υπάρχουν στιγμές που ξεχνιέμαι και δεν τα διαβάζω και δεύτερον ότι στο world map είχα συναντήσει πολλές φορές άσχημο frame drop ειδικά όταν περνάω μέσα από δέντρα και υπάρχουν αρκετοί εχθροί τριγύρω κάτι το οποίο έχει ξεχαστεί από την στιγμή που πήρα το airship.

              Τώρα για τα υπέρ του παιχνιδιού δεν ξέρω από που να αρχίσω. Μου αρέσει πολύ που υπάρχουν anime σκηνές μέσα στο παιχνίδι αν και δεν καταλαβαίνω γιατί χαμηλώνει ο ήχος κάθε φορά. Το gameplay δεν μπορώ να το συγκρίνω με κάποιο άλλο tales of μιας και το μόνο που έχω παίξει είναι το Vesperia, αλλά και πάλι δεν βρήκα διαφορές. Πάντως μ' αρέσει που έχεις τον πλήρη έλεγχο μέσα στις μάχες. Τα γραφικά μου έκαναν μεγάλη εντύπωση από την λεπτομέρεια στους χαρακτήρες έως τα υπέροχα τοπία όπως τα Cheagle Woods και Zao Ruins. Τέλος να αναφερθώ στην πλοκή που με έχει καταπλήξει, άπειρα plot twist ενώ υπάρχουν πολλά μυστικά, παράδειγμα το ότι κάθε god general κρύβει μια ολόκληρη ιστορία πίσω του που αποκαλύπτεται σταδιακά.

              Σε γενικές γραμμές τώρα είμαι στις 50 ώρες του παιχνιδιού και από ότι φαίνεται έχω αρκετά να δω. Παίζω με βασικό team luke-guy-tear-jade αποφεύγοντας την χρήση της anise. Με τα gald που λες Deus ισχύει από την μεριά το ότι τα τέρατα είναι τσιγκούνηδες και ρίχνουν ψίχουλα, γι' αυτό πάντα έχω στον Jade ένα accesorie που δίνει 50% περισσότερο gald στις μάχες. Αυτός ο Jade είναι πολύ κάφρος πάντως . Το κακό βέβαια είναι ότι έχω χάσει πολλά missable side quest μιας και δεν αφιέρωσα τον χρόνο ψαξίματος που χρειαζόταν, αλλά από την στιγμή που χαίρομαι το παιχνίδι δεν βαριέσαι.

              Το παιχνίδι το σταμάτησα για λίγο γιατί έγινε ένα άσχημο plot twist που παραήταν άσχημο (συν ότι τελείωσε για άλλη μια φορά η μπαταρία του 3ds...). Δεν θα γράψω συγκεκριμένα για ευνόητους λόγους απλά θα πω ότι ψάχνω κάποιον στην Baticul.

              Comment


              • #8
                Λοιπόν.Legretta τέλος.Έβαλα Natalia ως dedicated healer και αυτό ήταν.Ούτε αντικείμενα,ούτε να ψοφήσει κανείς,τίποτα.Μια χαρά.Πάμε για Akzeriuth και σιγά σιγά να τελειώνουμε με το πρώτο κομμάτι του τίτλου.
                Carpe diem

                Comment


                • #9
                  Θα ξαναπω ένα μεγάλο ευχαριστώ στα παιδιά για τις κατατοπιστικές πληροφορίες για τα cores.

                  Προόδου καταγραφής συνέχεια...Πήρα καλό εξοπλισμό για όλους τους ήρωες,πέρασα το εργοστάσιο,νίκησα το boss και το έφτασα στην έρημο.Το boss του dungeon ήταν δύσκολο και έφαγα κάποια items για να το ρίξω αλλά τα κατάφερα.Πλέον έχω μεγαλύτερη άνεση με το σύστημα μάχης και τις λεπτομέρειές του αλλά ακόμα πειραματίζομαι.Το σύστημα που πειράζεις τα skills μου αρέσει πάρα πολύ πάντως.

                  Κάτι ενδιαφέρον που ανακάλυψα.Στην όαση κάποια αντικείμενα πωλούνται σε εξαιρετικές τιμές με το life bottle να ξεχωρίζει καθώς κοστίζει μόνο 500.Θα μαζέψω λεφτά για καμιά δεκαριά και έπειτα θα το προχωρήσω.

                  Γενικά το παιχνίδι μου αρέσει πάρα πολύ.Είχα χρόνια να ασχοληθώ με tales παιχνίδι και έτσι αυτό το παίζω με πολύ μεγάλη όρεξη.


                  Tidy!

                  Do not blame me.Blame yourself or God.
                  In Matsuno we trust.

                  Comment


                  • #10
                    Σήμερα λοιπών μετά από 63 ώρες κατάφερα να τελειώσω το παιχνίδι. Έκατσα και έκανα όσα side quest μπορούσα πριν φύγω για την τελευταία μάχη τα οποίο ήταν κυρίως για titles. Δυστυχώς υπήρχαν πολλά missable quests τα οποία είχαν πολύ καλά rewards όπως το sword of cardios (δεν θυμάμαι αν λέγεται ακριβώς έτσι).

                    Στα bosses προς το τέλος άρχισε να αδειάζει το inventory μου καθώς δεν το είχαν σε τίποτα να πετάνε mystic artes ή ακόμα χειρότερα mystic artes lvl2 και να σκοτώνουν όποιον είναι δίπλα και βαράει σαν να είναι χαρτί. Εκεί άρχισαν να πέφτουν βροχή τα life bottles γιατί h Tear δεν προλάβαινε τα Resurection, εκτός το ότι καμιά φορά έκανα focus εκείνη και έτρεχα να την σώσω.

                    Επίσης να πω απλά ότι το τέλος είναι ότι πρέπει για αυτών το φανταστικό τίτλο. Οι χαρακτήρες δεν πρόκειται να ξεχαστούν αντίθετα με αυτούς του Vesperia ενώ η Tear είναι η νέα αγαπημένη μου female χαρακτήρας (βασικά μαζί με την Aqua είναι δεν βάζω καμία ποιο πάνω ).

                    Τέλος ο τίτλος προσφέρει κάτι perks για new game+ όπως x2 experience, x2 gold την ιδιότητα να κρατήσεις τα skills σου από το προηγούμενο playthough ακόμα και μερικά για challenge όπως 1/2 xp απλά πρέπει να ξοδέψεις grade points για κάθε ένα από αυτά. Κάτι που επιτρέπει restart του παιχνιδιού χωρίς να τρέχεις να μαζέψεις τα πάντα από την αρχή.

                    Comment


                    • #11
                      Ωραίο ποστ εντυπώσεων grimtak.Τα είπαμε και στο τσατ για αυτό δεν γράφω περισσότερα.

                      Πολύ καλός οδηγός για όλα τα sidequests του παιχνιδιού.





                      Tidy!

                      Do not blame me.Blame yourself or God.
                      In Matsuno we trust.

                      Comment


                      • #12
                        Εδώ ο οδηγός.

                        Βάλτε τον στο πρώτο ποστ.
                        Τα είπαμε και στο τσατ,αλλά ας γράψω κι εγώ την πρόοδό μου.
                        Έχω να παίξω 4 μέρες και δε θυμάμαι καλά,αλλά νομίζω είμαι στις 17 ώρες,στη Yulia City κι έχω υπό τον έλεγχό μου μόνο Luke & Tear.
                         
                        Τα γεγονότα στο Akzeriuth πραγματικά με αφήσανε άφωνο,αν και να είμαι ειλικρινής την ψιλοπερίμενα τη μαλακία.Απλώς δεν περίμενα ότι θα έχει τέτοιες συνέπειες

                        Σήμερα που και όρεξη υπάρχει και χρόνος,συνεχίζω δυνατά.
                        Carpe diem

                        Comment


                        • #13
                          Πολύ καλά νέα τελικά.Δεν έχασα τον sword dancer!Από χαζομάρα μου νόμιζα ότι δεν θα μπορούσα να ξαναπάω στο choral castle όμως η αμέσως επόμενη περιοχή που ήταν να επισκεφτώ ήταν παραδίπλα...Μια χαρά,τώρα ησύχασα και θα προχωρήσω το παιχνίδι με μεγαλύτερη όρεξη.

                          Level 30 πάνω κάτω οι χαρακτήρες μου,έχω πάρει τα καλύτερα δυνατά όπλα και πανοπλίες και το παιχνίδι παραμένει προκλητικό.Η γκόμενα με τα πιστόλια με ζόρισε αρκετά.Πάμε akzxeriuth τώρα.

                          Νομίζω ότι κατάλαβα πάντως τι παίζει με τον luke και τον asch...


                          Tidy!

                          Do not blame me.Blame yourself or God.
                          In Matsuno we trust.

                          Comment


                          • #14
                            Πόσες ώρες;
                            Carpe diem

                            Comment


                            • #15
                              Πόσες ώρες παίζω σύνολο;Γύρω στις 20.


                              Tidy!

                              Do not blame me.Blame yourself or God.
                              In Matsuno we trust.

                              Comment

                              Working...
                              X