Announcement

Collapse
No announcement yet.

Metal Gear Solid V: The Phantom Pain

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nooto, καταρχήν να σου κάνω μια ερώτηση : Την σειρά την ακολούθησες απο day 1 με το πρώτο MGS ή ασχολήθηκες με ακανόνιστη σειρά με το franchise?
    Το πρωτο mgs το επαιξα οταν πηγαινα στο γυμνασιο (ειμαι γεννημενος το 85) . Ναι με τη σειρα ασχοληθηκα απο day 1 και με καθε παιχνιδι μολις κυκλοφορησε (εκτος απο το 4 που το επαιξα νομιζω 1 χρονο μετα τη κυκλοφορια του γιατι δεν ειχα τοτε ps3). Εχω κανει multiple runs απο τοτε σε ολα τα παιχνιδια, εχω κανει marathons και σχολια μου υπαρχουν και μεσα στο forum και πριν αρκετα χρονια ειχα κανει και ενα αφιερωμα στη σειρα μαζι με τον BB που ειχε ανεβει οταν το forum ειχε κεντρικη σελιδα. Ειναι και μενα απο τις αγαπημενες μου σειρες, ωστοσο εχω υπαρξει και διθυραμβικος αλλα και κριτικος απεναντι της. Το νοημα ειναι οτι και για μενα ειναι απο τις λιγες σειρες που ειχα την τυχη να τις παρακολουθησω εν τη γεννεσει και να μεγαλωσω μαζι της.

    Δεν την υποβιβάζει καθόλου. Η διαφορά μας εδώ είναι ότι εσύ πιστεύεις ότι η σειρά ήτανε ανολοκλήρωτη στο τέλος του 2, εγώ πιστεύω ότι ήτανε τόσο ολοκληρωμένη όσο ήτανε στο τέλος του 4. Και αυτό γιατί τα πρώτα 2 MGS είναι με βάση τα γεγονότα του παιχνιδιού αλλά και την θεματική τους αφετηρία (που εσένα δεν σε ενδιαφέρει, αλλά εμένα με παραενδιαφέρει και την θεωρώ το επίνειο κάθε τίτλους της σειράς) οι 2 όψεις του ίδιου νομίσματος. Αλληλοσυμπληρώνονται με φαντασμαγορικό τρόπο και με συγκλονιστική - απο πλευράς Kojima - καρτερικότητα και μεράκι.Και ως εκ τούτου το τελικό αποτέλεσμα που συνθέτουν είναι άρτιο και πλήρες. Δεν με ενδιαφέρει αν μετά απο 7 χρόνια ήρθε το GOTP για να αναιρέσει ή να επεκτείνει θεματικές που τότε δεν χρίζαν καμίας περαιτέρω εξήγησης, γιατί το GOTP δημιουργεί απο scrap σχετικά με τους Patriots (ακόμα και η sunny θεωρούταν αγόρι στο 2) και απλώς συνδέει την εξέλιξη τους με τους πρωταγωνιστές στον 'νεκρό' χρόνο που μεσολαβεί (2009-2014).Σήμερα, και με βάση την σημερινή γνώση μας γύρω απο το σύμπαν της σειράς, ναι, το SoL μοιάζει ανολοκληρωτο, τότε όμως ΔΕΝ ήτανε γιατί όλα αυτα που χτίστηκαν πάνω του μετέπειτα, εκείνη την στιγμή ΔΕΝ υπήρχαν.
    Καταλαβαινω το point σου ομως η αληθεια ειναι οτι αυτη η αποψη μου για το Sol δεν χτιστηκε σημερα και εχοντας δει ολους αυτους τους τιτλους, ειχα την ιδια αποψη απο το καλοκαιρι του 2002 που το τελειωσα μετα τις πανελληνιες . Και σου ξαναγραφω, και τοτε εμενα το τελος με εκανε να θελω να δω τη συνεχεια. Ο Nolan στο Inception με επεισε οτι εκει τελειωνει η ταινια και οτι δεν υπαρχει λογος να υπαρξει συνεχεια. Ο Kojima στο Sol δεν με επεισε για κατι τετοιο. Ο τροπος που προσωπικα αντιλαμβανομαι τα παιχνιδια του ειναι οτι υπαρχει η ιστορια και υπαρχει και το μεταεπιπεδο της ιστοριας. Το μεταεπιπεδο ειναι ολοκληρωμενο, η ιστορια μενει στη μεση. Αν ο στοχος του Kojima ηταν να κανει αυτο που λες, για μενα δεν το πετυχε. Δεν με επεισε οτι η ιστορια τελειωνει εκει ουτε με εκανε να νιωσω το αισθημα της ολοκληρωσης, με εκανε να περιμενω το επομενο παιχνιδι του. Και ανεξαρτητα απο το αν εχεις δικιο ή οχι αυτο δεν αναιρει οτι εμενα το SoL μου περασε κατι διαφορετικο, κατα συνεπεια ειτε εισαι λαθος ειτε ο σκηνοθετης δεν εκανε καλα τη δουλεια του (διοτι δεν καταφερε να βγαλει αυτο το πραγμα ουτε σε μενα που τον παρακολουθω και δεν ημουν περαστικος απο τις δουλειες του).

    Είναι πολύ απλό. Οι ταυτότητες των Patriots του MGS2 σε καθαρά φιλολογικό επίπεδο (καθότι AIs πλέον) και με βάση την censored εικόνα που προβάλλεται, δεν ήτανε προκαθορισμένο ότι θα συσχετίζονταν με τον Zero και το συνάφι του, γιατί πολύ απλά οι περισσότεροι εξ'αυτών δεν υπήρχαν ούτε καν σαν ιδέες πριν το 3 και δεν συσχετίζονταν (ο Zero και τα original members) καν με την οργάνωση πριν το 4. Ακόμα και η DR.Clark (Para Medic) αρχικά ήτανε Ο Dr.Clark και απλώς πιστώθηκε στην Para Medic για να εξυπηρετηθούν τα Links.Οπότε, πίσω στο 2001, οι Patriots εξυπηρετούν τους σκοπούς που προανέφερα.Ο main antagonist είναι ο Solidus, οι Patriots απλώς υπάρχουν εκεί για να δώσουν λογική εξήγηση στο staged του πράγματος, και εφευρέθηκαν απο τον Kojima περίπου στην ίδια λογική που χρησιμοποιείται η μυστική οργάνωση που καταδιώκει τον Cary Grant στο North By Northwest του Χίτσκοκ, ταινία απο την οποία ο Kojima έχει αντλήσει πολύ περιεχόμενο γύρω απο την θεματική Patriots, εσφαλμένης ταυτότητας ελέω πληροφοριών και όχι μόνο.
    Εγραψα και πριν οτι δεν πιστευω οτι ΟΛΗ αυτη την ιστορια ο Kojima την ειχε στο μυαλο του απο το 80. Εννοειται οτι το γραψιμο ηταν on going διαδικασια και εννοειται πως ουτε εγω θεωρω οτι στο SoL ηξερε ποιοι ειναι οι Patriots. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ηθελε να πει ποιοι ειναι οι Patriots (ή μαλλον τι ειναι και ποια η θεση τους στο ολο συμπαν, πως προεκυψαν κλπ) γιατι δεν εχει σημασια. Σημαινει οτι τη δεδομενη χρονικη στιγμη δεν ειχε καταληξει στην απαντηση αυτων των ερωτηματων. Το αν το θεωρουσε σημαντικο ή οχι ειναι αλλο θεμα.


    Τα contradictions δεν δηλωνουν τιποτα απολυτως. Οταν γραφτηκε το ποιοι ειναι οι Patriots το 2008, ο Kojima ηξερε οτι το 2002 ειχε πει οτι ειναι 12 και οτι ειναι νεκροι. Αυτος το εγραψε. Το οτι γυρισε στο 4 και ειπε αυτο που ειπε ηταν δικη του αποφαση. Ακομα και αν σου παρουσιαζε στο 4, 12 ατομα που ηταν οντως νεκρα και παλι δεν θα σημαινε οτι ειχε προσχεδιασει τελεια το story γιατι δεν υπαρχει contradiction. Οταν γραφεις κατι το 02 και το 08 το επιβεβαιωνεις, δεν σημαινει οτι το ειχες σκεφτει απο το 02, απλα το 08 ολοκληρωσες ενα plot με συνεπη τροπο. Το ιδιο συμβαινει και αν δεν το επιβεβαιωσεις διοτι πολυ απλα θεωρησες οτι δεν πειραζει αν δεν υπαρχει 100% συνεπεια γιατι ειναι για το καλο της ιστοριας. Μπορει να ηξερες ποιους 12 ηθελες να βαλεις και να το αλλαξες μπορει να μην ηξερες καν. Σε καθε περιπτωση αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι ειτε παρουσιαζε 12 dead people ειτε οχι, αυτο δεν συνεπαγεται τιποτα απολυτως για το SOL. Και τα ιδια ισχυουν με το αν η sunny ήταν αγορι ή κοριτσι κλπ...

    Συμφωνω μαζι σου απο την αλλη οτι τα ονοματα δεν εχουν σημασια, ωστοσο προσωπικα ηθελα να δω τι ειναι αυτος ο οργανισμος και τη θεση του κεντρικου ηρωα απεναντι του.

    Τελος το εγραψα πολλες φορες οτι η ιστορια της σειρας θα μπορουσε σε διαφορα instaments να θεωρηθει πληρης και να μην υπαρξουν τοσα sequels. Αυτο που εξεταζω απο την αλλη ειναι το κατα ποσο καθε νεα προσθηκη προσεφερε κατι θετικο στη σειρα ανεξαρτητα με το αν ειχε προσχεδιαστει (και ειμαι σιγουρος πως δεν ειχε αλλωστε). Κλεινοντας εγω τον πιστευω τον Kojima οτι οταν εβγαινε και ελεγε οτι αυτο ειναι το τελευταιο της σειρας μπορει να το εννοουσε. Ωστοσο θεωρω απο την αλλη οτι με την πορεια των χρονων αισθανοταν πως ηθελε να γραψει και κατι ακομα και κατι ακομα. Δεν ηταν μονο θεμα Konami, ειχε και ο ιδιος την αναγκη και αυτο φαινεται απο το ποση αγαπη εχει ριξει σε καθε ενα απο τα παιχνιδια με τα οποια ασχοληθηκε. Υπο αυτη την εννοια λεω οτι εσκεμμενα δεν εκλεινε τελειως τις ιστοριες του.

    Για μενα λοιπον η τριλογια του BB και ειδικα το PP ηταν το καλυτερο πραγμα που συνεβει στη σειρα. Ηταν αναγκαιο story-wise? Οχι. Ειναι ωστοσο η σειρα σαν συνολο καλυτερη μετα απο αυτο? Μπορω να απαντησω με ενα πολυ πολυ μεγαλο ναι
    Last edited by nooto; 09-01-2018, 05:53 PM.

    Comment


    • Φαίνεται οτι δεν ήταν αναγκαίο γιατι λείπουν πολλά απο την 3 ενότητα απο το πετσοκομα της κοναμι
      Αν δείτε τα concept art του Yoji Shinkawa απο το making of του Tpp θα δείτε εντυπωσιακά σκηνικά της 3της ενότητας "kingdom of the flies" με τον Liquid Snake.

      Comment


      • Οκ, καταλαβαίνω ότι τώρα το θέτεις καθαρά απ το δικό σου perspective, και ναι έτσι το δέχομαι, γιατί η προτίμηση του καθενός απο εμάς εμπίπτει αποκλειστικά στο φάσμα της υποκειμενικότητας.Παρόλαυτα η άποψη μου δεν αλλάζει.Εσύ δεν πείστηκες, εγώ πείστηκα και βάζοντας κάτω το τι προσφέρει σε επίπεδο information αλλά και με ποια λογική βάση αυτό διανείμεται στο κοινό, θεωρώ το SoL υπερολοκληρωμένο.

        Δεν έχω να προσθέσω κάτι περαιτέρω, μόνο δυο τρία πραγματάκια σε καθαρά fan chat επίπεδο και θα αρχίσω λίγο ανάποδα απο το edit σου.
        Για μενα λοιπον η τριλογια του BB και ειδικα το PP ηταν το καλυτερο πραγμα που συνεβει στη σειρα. Ηταν αναγκαιο story-wise? Οχι. Ειναι ωστοσο η σειρα σαν συνολο καλυτερη μετα απο αυτο? Μπορω να απαντησω με ενα πολυ πολυ μεγαλο ναι.
        Και αρχίζω απο αυτό γιατί εδώ μου δίνεις μια εξαιρετική πάσα να πω κάτι. Ο βασικός ήρωας της σειράς, απο όποια οπτική γωνία και αν το δει κανένας, είναι ο Solid Snake και όχι ο Big Boss.Και εδώ πιθανώς να καταλαβαίνεις και το πρόβλημα μου με τα post GOTP games της σειράς που τον φέρανε σε πρώτο πλάνο ως κεντρικό ήρωα χωρίς καν να του δώσουν πρακτικά anti-hero χαρακτηριστικά. Ξαφνικά, ο τύπος που απείλησε τον πλανήτη με πυρηνικό πόλεμο, ο τύπος που έφτιαξε έναν μιλιταριστικό παράδεισο και λειτουργούσε αμοραλιστικά προς την ολοκήρωση του οικουμενικής φύσεως σχεδίου του, ο τύπος που έστησε τον Snake σε παγίδα θανάτου 2 φορές στο Outer Heaven και στην Ζανιζιβάρη
         
        (ή όποιος στο διάολο ήτανε απο τους - και καλά - 2 Big Boss που μας πέταξε στα μούτρα το PP)
        ξαφνικά μετατρέπεται σε ήρωα.

        Εν τω μεταξύ, ο χαρακτήρας του Big Boss, για να διαμορφωθεί στην εικόνα που έχουμε τελικώς στο Phantom Pain έπρεπε να κατασκευαστεί κυρίως στο PW. Και αυτό γιατί ο Big Boss του Snake eater, δεν αποκαλείται καθόλου τυχαία Naked Snake, καθότι συμβολίζει ακριβώς αυτό, την κενότητα* ως χαρακτήρας και δεν αποτελεί το constructive base του χαρακτήρα του BB, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι επαρκές το περιεχόμενο για να εξηγήσει την μελλοντική μεταστροφή του.

        *Και σύμφωνα και με την Τhe Boss :

        He has not yet found an emotion to carry into battle
        Πηγαίνοντας τώρα στην οικοδόμηση του χαρακτήρα του στο Peace Walker, συναντάμε τον Guevara, τον Castro και τ'αλλα τα παιδιά. Ανάλαφρα, χαριτωμένα και όμορφα. Γιατί? Γιατί πολύ απλά απο μακέτας που λέμε, ο Big Boss σχεδιάστηκε απο τον Kojima για να υπάρχει στον χωροχρόνο του MGS ως villain, και απλώς του έδωσε την τελευταία πράξη στο GOTP σαν επίλογο. Θέλω να πω με λίγα λόγια, και παρότι το PP κάνει αυτό το twist που επι της ουσίας 'αφήνει να εννοείται' η παρασκηνιακή δράση του πραγματικού BB, ότι υπάρχει μια ασυνέπεια στο character construction του BB εν αντιθέση με τον Solid που είναι ολοκληρωμένη προσωπικότητα.Άλλωστε ο Snake είναι με διαφορά ο αγαπημένος χαρακτήρας του ίδιου του Kojima και δεν είναι τυχαίο ότι έχει ταυτίσει τον εαυτό του πολλές φορές μαζί του.Ως εκ τούτου, η εμπορική ανάγκη για sequels αλλά και η διάθεση του Hideo για πειραματισμούς σε game mechanics έφερε μπροστά τον Big Boss ως μια απείρως πιο safe λύση για να μην διαταραχθεί το οικοδόμημα ως τότε της σειράς και οι χαρακτήρες της.Είχε όλο το διάστημα storywise για να κάνει παιχνίδια με τον Big Boss και να τους βγάλει και τα μάτια αν ήθελε.Αυτό όμως σε μια ολοκληρωμένη σειρά επέρχεται με κάποιο κόστος, κάτι που βιώσαμε εν τέλει με την μαζική απογοήτευση που προκάλεσε storywise το PP.Anyway, πάλι με έπιασε ο διάολος, σταματάω εδώ.

        Εγραψα και πριν οτι δεν πιστευω οτι ΟΛΗ αυτη την ιστορια ο Kojima την ειχε στο μυαλο του απο το 80. Εννοειται οτι το γραψιμο ηταν on going διαδικασια και εννοειται πως ουτε εγω θεωρω οτι στο SoL ηξερε ποιοι ειναι οι Patriots. Αυτο δεν σημαινει οτι δεν ηθελε να πει ποιοι ειναι οι Patriots (ή μαλλον τι ειναι και ποια η θεση τους στο ολο συμπαν, πως προεκυψαν κλπ) γιατι δεν εχει σημασια. Σημαινει οτι τη δεδομενη χρονικη στιγμη δεν ειχε καταληξει στην απαντηση αυτων των ερωτηματων. Το αν το θεωρουσε σημαντικο ή οχι ειναι αλλο θεμα.
        .
        Ομολογώ ότι αυτή την παράγραφο δεν την πολυκατάλαβα. Η ουσία παραμένει ως έχει. Οι Patriots απο το MGS2 και εντεύθεν, είναι AIs. Δεν είναι πλέον άνθρωποι, δεν είναι 12 ούτε 6 ούτε 5 ούτε ένας. Είναι τεχνητές νοημοσύνες που λειτουργούν με βάση κάποιες εντολές που εκτελούνται εν είδη αλγόριθμου και ελέγχουν την ροή των πληροφοριών και πως αυτές διαμορφώνουν εν τέλει το κοινωνικό/πολιτκό τοπίο.Όπως λένε και οι ίδιοι δια script Kojima :

        We are formless. We are the very discipline and morality that Americans invoke so often. How can anyone hope to eliminate us? As long as this nation exists, so will we.
        Δεν είναι εκεί για να σου πουν ότι 'ο κακός είναι ακόμα ζωντανός', είναι εκεί για να εξυπηρετήσουν τον ρόλο του mastermind της πλάνης του S3 simulation. Δεν σχεδιάστηκαν ως 'κάβα' για το μέλλον, σχεδιάστηκαν γιατί αυτό που λές ότι δεν σε ενδιαφέρει (ο θεματικός άξονας δηλαδή και εν προκειμένω το ΜΕΜΕ) είναι ΘΗΡΙΩΔΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ για τα γεγονότα του SoL, και οι Patriots ο ακρογωνιαίος λίθος πάνω στον οποίο στηρίζεται το εγχείρημα. Είναι σημαντικοί και βαρύνουσας σημασίας για την αποκωδικοποίηση του μηνύματος του SoL, και ακριβώς το ότι συνεχίζουν να υπάρχουν post ending ενισχύει το ίδιο το μήνυμα ακόμα περισσότερο. Για την ακρίβεια, είναι επιτακτικό να υπάρχουν εκείνη την χρονική στιγμή για να αναδειχθεί η 'απελευθέρωση' του Raiden να επιλέξει ελεύθερα τι θα κρατήσει και τι θα πετάξει απο αυτά που του περάσαν ως information.Στα λόγια του ίδιου του Raiden :

        They taught me some good things too.
        Τέλος, θα συμφωνήσω - γιατί αν δεν παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει - ότι η τριλογία του BB, έδωσε το - για μένα - κορυφαίο installment της σειράς με διαφορά, και αυτό φυσικά δεν είναι άλλο απο το Snake Eater. Όποιος ενδιαφέρεται είναι νομίζω ακόμα ανεβασμένο ένα αφιερωματάκι που είχα κάνει στο enternity για τα 10 χρόνια του τίτλου το '14.
        Last edited by Naked Snake; 09-01-2018, 05:26 PM.

        Comment


        • Αgreed. Δεν εχω κατι παραπανω και προσωπικα νομιζω εθεσα τα points που ηθελα να θεσω και καταλαβα πληρως και τα δικα σου. Υπαρχει διαφορετικη οπτικη σε καποια πραγματα αλλα εκει ειναι και η μαγεια πιστευω . Θα σχολιασω μονο το παρακατω.

          Δεν είναι εκεί για να σου πουν ότι 'ο κακός είναι ακόμα ζωντανός', είναι εκεί για να εξυπηρετήσουν τον ρόλο του mastermind της πλάνης του S3 simulation. Δεν σχεδιάστηκαν ως 'κάβα' για το μέλλον, σχεδιάστηκαν γιατί αυτό που λές ότι δεν σε ενδιαφέρει (ο θεματικός άξονας δηλαδή και εν προκειμένω το ΜΕΜΕ) είναι ΘΗΡΙΩΔΗΣ ΣΗΜΑΣΙΑΣ για τα γεγονότα του SoL, και οι Patriots ο ακρογωνιαίος λίθος πάνω στον οποίο στηρίζεται το εγχείρημα. Είναι σημαντικοί και βαρύνουσας σημασίας για την αποκωδικοποίηση του μηνύματος του SoL, και ακριβώς το ότι συνεχίζουν να υπάρχουν post ending ενισχύει το ίδιο το μήνυμα ακόμα περισσότερο. Για την ακρίβεια, είναι επιτακτικό να υπάρχουν εκείνη την χρονική στιγμή για να αναδειχθεί η 'απελευθέρωση' του Raiden να επιλέξει ελεύθερα τι θα κρατήσει και τι θα πετάξει απο αυτά που του περάσαν ως information.Στα λόγια του ίδιου του Raiden :
          Εκει ειναι η διαφωνια μας, προσωπικα δεν με ενδιαφερει καθολου ποιος ειναι ο λογος που καποιος σχεδιασε κατι. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι αν αυτος ο λογος περναει σε μενα τον παικτη ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ. Το τι νιωθω εγω ως ληπτης. Δεν εχει καμια σημασια τι ειχε στο μυαλο του ο developer αν αυτο δεν καταφερνει να το περασει στο κοινο. Το αν ειναι θηριωδης σημασιας κατι θα το κρινω ΕΓΩ που παιζω το παιχνιδι. Αν δεν καταφερει αυτο να μου το περασει ο σκηνοθετης τοτε δεν ειναι καθολου θηριωδης η σημασια του μονο και μονο επειδη το ειπε ο ιδιος σε μια συνεντευξη.

          κάτι που βιώσαμε εν τέλει με την μαζική απογοήτευση που προκάλεσε storywise το PP
          Το μαζικη ειναι δικη σου εκτιμηση. Υπαρχει πολυς κοσμος που δεν απογοητευτηκε καθολου.
          Last edited by nooto; 09-01-2018, 05:53 PM.

          Comment


          • ΟK, fixed έβαλα spoiler tags. Ζητώ συγνώμη αν εκ παραδρομής χάλασα σε κάποιον την έκπληξη, δεν εο έκανε εξ'επίτηδες αλλά απο κεκτημένη ταχύτητα.

            Μόνο μια τελευταία πολύ σημαντική διευκρίνιση :

            . Το αν ειναι θηριωδης σημασιας κατι θα το κρινω ΕΓΩ που παιζω το παιχνιδι. Αν δεν καταφερει αυτο να μου το περασει ο σκηνοθετης τοτε δεν ειναι καθολου θηριωδης η σημασια του μονο και μονο επειδη το ειπε ο ιδιος σε μια συνεντευξη.
            False 100%. Tο theme του SoL όπως και όλων των MGS, δεν το είπε ο Kojima 'σε μια συνέντευξη'. Δεν είναι καν 'implied', είναι το απόλυτο DNA κάθε τίτλου ξεχωριστά, πόσω δε μάλλον του Sons Of Liberty που επηρρεάζει πολύ πιο δυναμικά το παιχνίδι σε σχέση με οποιοδήποτε installment της σειράς. Είναι εξ'αντικειμένου εκεί, και δεν χρειάζεται και ιδιαίτερος κόπος να το αντιληφθεί κάποιος. Οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές το λένε 100 φορές, ο ίδιος ο Ocelot το μαρτυρά ξεκάθαρα περισσότερες της μίας φοράς :

            Given the right situation, the right story, anyone can be shaped into Snake.
            Everything you've done so far has been scripted, a little exercise set up by us
            και το πιο σημαντικό απ΄όλα :

            THIS is the S3 training Kernel.An orchestraded recreation of Shadow Moses.
            Πόσο πιο σαφής να γίνει ο άνθρωπος?Φιλτραρισμένες πληροφορίες, προσχεδιασμένη δομή, VR simulation που διαστρεβλώνει την εικόνα κάποιου για τον εαυτό του (Raiden) κ.ο.κ. Όλα, τα πάντα περιστρέφονται γύρω απο το Main theme.

            Τέλος στο κομμάτι του τι εξέλαβες και πως ένιωσες την όλη εμπειρία είμαι εννοείται 100% σύμφωνος και ειλικρινά χαίρομαι που χρησιμοποίησες το ρήμα 'νιώθω' για να περιγράψεις την εμπειρία σου με οτιδήποτε αφορά την σειρά, γιατί είμαι ακριβώς στο ίδιο Mindset κάθε φορά που καταπιάνομαι μαζί της.

            Comment


            • Life isn’t just about passing on your genes. We can leave behind much more than just DNA. Through speech, music, literature and movies… what we’ve seen, heard, felt …anger, joy and sorrow… these are the things I will pass on. That’s what I live for.

              We need to pass the torch, and let our children read our messy and sad history by its light. We have all the magic of the digital age to do that with. The human race will probably come to an end some time, and new species may rule over this planet. Earth may not be forever, but we still have the responsibility to leave what traces of life we can.

              Building the future and keeping the past alive are one and the same thing.

              Comment


              • False 100%. Tο theme του SoL όπως και όλων των MGS, δεν το είπε ο Kojima 'σε μια συνέντευξη'. Δεν είναι καν 'implied', είναι το απόλυτο DNA κάθε τίτλου ξεχωριστά, πόσω δε μάλλον του Sons Of Liberty που επηρρεάζει πολύ πιο δυναμικά το παιχνίδι σε σχέση με οποιοδήποτε installment της σειράς. Είναι εξ'αντικειμένου εκεί, και δεν χρειάζεται και ιδιαίτερος κόπος να το αντιληφθεί κάποιος. Οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές το λένε 100 φορές, ο ίδιος ο Ocelot το μαρτυρά ξεκάθαρα περισσότερες της μίας φοράς :
                Δεν την καταλαβες την τελευταια μου παραγραφο. Οπως αφηνεις να εννοηθει, το SOL δεν εχει ακριβως αλληγορικο μηνυμα καθως δεν αφηνει κατι να υποβοσκει beyond the lines, σου λεει ακριβως ποια ειναι ''μεταφορα'' μεσω του script αλλα και του gameplay του. Δεν εγραψα πουθενα οτι δεν υπαρχουν μεσα στο παιχνιδι αυτα που λες και κατα συνεπεια δεν υπαρχει λογος για ολα αυτα τα in game quotes (εχω καταλαβει τι λεει το SOL ). Μιλησα για το τι σε κανουν να αισθανθεις και εγραψα οτι δεν υπαρχει guide για να μου ορισει το πως θα νιωσω. Το ''θυριωδους'' σημασιας και ''ολοκληρωμενη'' ιστορια ειναι επιθετικοι προσδιορισμοι που αφορουν στο τι εισπραττει ο ληπτης μετα απο την ολοκληρωση του εργου του δημιουργου. Το αν ισχυουν ή οχι οι προσδιορισμοι αυτοι ωστοσο θα το κρινω εγω και δεν εχει δουλεια κανενας developer να μου τα επιβαλλει (off game) επειδη ετσι θεωρει ο ιδιος (μονο το εργο του μπορει να το κανει αυτο).

                Με απλα λογια: Σημασια δεν εχει αν ο Kojima βγει και πει το 2 ολοκληρωνει την ιστορια, σημασια εχει αν εγω νιωσω ετσι παιζοντας το παιχνιδι του. Το αν οι Patriots φτιαχτηκαν ως καβα για το μελλον ή οχι δεν ειναι κατι που θα ορισεις εσυ, ουτε εγω, ουτε ο Kojima σε συνεντευξη. Ο καθε ανθρωπος που θα παιξει το παιχνιδι θα το ορισει αναλογα με τα ερεθισματα που εισεπραξε. Αν υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος ανθρωπων που μετα το τελος συνεχιζει να θελει να μαθει ποιοι ή τι ειναι οι Patriots αυτο σημαινει οτι το παιχνιδι τους αφησε ενα κενο και οτι η παρουσιαση τους μεσα στην ιστορια δεν ειναι ολοκληρωμενη. Ειναι τοσο απλο και τοσο αδιαμφισβητητο.
                Last edited by nooto; 10-01-2018, 06:38 PM.

                Comment


                • Δεν την καταλαβες την τελευταια μου παραγραφο. Οπως αφηνεις να εννοηθει, το SOL δεν εχει ακριβως αλληγορικο μηνυμα καθως δεν αφηνει κατι να υποβοσκει beyond the lines, σου λεει ακριβως ποια ειναι ''μεταφορα'' μεσω του script αλλα και του gameplay του. Δεν εγραψα πουθενα οτι δεν υπαρχουν μεσα στο παιχνιδι αυτα που λες και κατα συνεπεια δεν υπαρχει λογος για ολα αυτα τα in game quotes (εχω καταλαβει τι λεει το SOL ). Μιλησα για το τι σε κανουν να αισθανθεις και εγραψα οτι δεν υπαρχει guide για να μου ορισει το πως θα νιωσω. Το ''θυριωδους'' σημασιας και ''ολοκληρωμενη'' ιστορια ειναι επιθετικοι προσδιορισμοι που αφορουν στο τι εισπραττει ο ληπτης μετα απο την ολοκληρωση του εργου του δημιουργου. Το αν ισχυουν ή οχι οι προσδιορισμοι αυτοι ωστοσο θα το κρινω εγω και δεν εχει δουλεια κανενας developer να μου τα επιβαλλει επειδη ετσι θεωρει ο ιδιος (μονο το εργο του μπορει να το κανει αυτο).
                  Ώπα, μισό λεπτό γιατί πλέον αρχίζουμε να παίζουμε με τις λέξεις. Άλλο η αλληγορία που αποδίδεται στην μορφή των Patriots και ανέφερα πριν για να αναδείξω το ανούσιο της συνέχειας του franchise τότε, και άλλο του τι υπάρχει αντικειμενικά πέρα και έξω δηλαδή απο την υποκειμενική κρίση του καθενός και τον τρόπο που αντιλαμβάνεται ένα καλλιτεχνικό δημιούργημα. Στο τελευταίο δεν σε παρεξήγησα καθόλου, ίσα ίσα που σου έδωσα και credit, λέγοντας σου ότι συνηγορώ 100%, αυτή άλλωστε είναι και η πεμπτουσία της τέχνης, να γεννά διαφορετικά συναισθήματα στον κάθε άνθρωπο. Απο κει και πέρα όμως, το πως αντιλαμβάνεται ο καθένας μας ένα καλλιτεχνικό δημιούργημα δεν αλλοιώνει ή αναιρεί το περιεχόμενο του όταν αυτό βρίσκεται εκεί de facto. Και στο SoL η θεματολογία είναι αυτή που συνθέτει το αποτέλεσμα όχι θεωρητικά, αλλά με τρόπο θέσφατο και γι'αυτό παρέθεσα και τα in quote διαπιστευτήρια. Εδώ μιλάμε για κάτι πολύ συγκεκριμένο, και καθόλου υποκειμενικό. Δεν χαζεύουμε έναν πίνακα του Francis Bacon, αλλά ένα solid περιεχομένο με συγκεκριμένη αρχή μέση και τέλος.

                  Είναι σαν να βλέπουμε και οι 2 μια ταινία, όπου σε μια σκηνή διαδραματίζεται κάτι πολύ συγκεκριμένο π.χ. ένα car chase. Το υποκειμένικο εμπίπτει στο πως θα αισθανθεί ο θεατής, όχι στο τι συμβαίνει επι της οθόνης. Εσύ μπορεί να νιώσεις να ανεβαίνει η ανδρεναλίνη σου και εμένα να με αφήσει παγερά αδιάφορο. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι είτε έτσι είτε αλλιώς και ανεξάρτητα το πως το εξέλαβα εγώ και εσύ, είδαμε και οι 2 το ίδιο πράγμα. Η μετεπενέργεια της πράξης μπορεί και είναι αστάθμητος παράγοντας με πολλές συνιστώσες. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι μπορούν να επανακαθορίσουν αυτό που υπάρχει εξ'αντικειμένου.

                  Comment


                  • Ξαναγραφω εδω γιατι ειναι προιον edit και μπορει να μην το προλαβες:

                    Με απλα λογια: Σημασια δεν εχει αν ο Kojima βγει και πει το 2 ολοκληρωνει την ιστορια, σημασια εχει αν εγω νιωσω ετσι παιζοντας το παιχνιδι του. Το αν οι Patriots φτιαχτηκαν ως καβα για το μελλον ή οχι δεν ειναι κατι που θα ορισεις εσυ, ουτε εγω, ουτε ο Kojima σε συνεντευξη. Ο καθε ανθρωπος που θα παιξει το παιχνιδι θα το ορισει αναλογα με τα ερεθισματα που εισεπραξε. Αν υπαρχει ενας μεγαλος αριθμος ανθρωπων που μετα το τελος συνεχιζει να θελει να μαθει ποιοι ή τι ειναι οι Patriots αυτο σημαινει οτι το παιχνιδι τους αφησε ενα κενο και οτι η παρουσιαση τους μεσα στην ιστορια δεν ειναι ολοκληρωμενη. Ειναι τοσο απλο και τοσο αδιαμφισβητητο.
                    Σωστο ειναι αυτο που λες αλλα αν υπαρχει μεγαλη μεριδα ανθρωπων που θεωρει οτι κατι δεν εχει ολοκληρωθει, τοτε κατι δεν εχει παει καλα. Ναι το υλικο ειναι εκει ναι ισχυουν ολα οσα γραφεις, αλλα κατι δεν πηγε καλα... Και ενταξει δεν λεω και κατι καινουργιο, ο πομπος και ο δεκτης δεν συμβαδιζουν παντα και αυτο συμβαινει σε ολα τα μεσα.
                    Last edited by nooto; 10-01-2018, 06:47 PM.

                    Comment


                    • Πολύ ωραία συζήτηση και αν και συμφωνώ απόλυτα με τα όσα γράφει ο nooto, αντιλαμβάνομαι την οπτική του Naked Snake και είναι σεβαστή.

                      Προσωπικά μιλώντας με τπτ δεν περίμενα η τριλογία των PW-GZ-PP να με συναρπάσει και να με συνεπάρει τόσο πολύ. Πέρυσι είχα αφιερώσει ένα πρπ 2μηνο από τη ζωή μου χαμένος στο σύμπαν τους. Τα είχαμε γράψει εκτενώς στο άλλο forum που είχαμε για να κρατήσουμε επαφή όσο το GO ήταν off( διάφορα θέματα που ήταν κάπως σαν ημερολόγιο gaming για εκείνη την περίοδο που κι εγώ ήμουν πιο χαλαρός)

                      Το άσχημο για τον newcomer στην BB trilogy- αν και θα μπορούσε να πει κανείς quadrilogy μαζί με το αγαπημένο μου Snake Eater- είναι πως θα πρέπει να ασχοληθεί και με το Peacewalker αλλά και με το GZ. Το δεύτερο δεν είναι τόσο σημαντικό πρόβλημα καθώς το main story βγαίνει άνετα σε 2-3 ώρες μαξ, αλλά το PW είναι-θεωρώ- gameplay wise πολύ πιο love or hate τίτλος από οτι τα επόμενα δύο... Βασικά δεδομένου του grinding που απαιτείται, ειδικά για να δεις και το true ending( δεν το συζηταμε για τα sidequests etc etc πολλά από τα οποία ήταν σχεδιασμένα με λογικη multiplayer a la Monster Hunter)μπορώ να αντιληφθώ γιατί κάποιος μπορεί να αφήσει τον τίτλο( ασχέτως του ότι εγώ θεωρώ πως πρόκειται για σημαντικότατο τίτλο για το PSP) Επίσης για να είμαι ειλικρινής είμαι από τους αιρετικούς που προτιμούν τον Kiefer Sutherland από τον Hayter- ειδικά μετά την υπερβολική ερμηνεία του τελευταίου στο PW( imo πάντα έτσι?)

                      Ωστόσο αν κανείς ασχοληθεί με το PW, πιστεύω πως τα γεγονότα του GZ, PP έχουν πολύ μεγαλύτερο αντίκτυπο. Δεν θα αναφερθώ εκτενέσετερα στο σενάριο νομίζω το εξαντλήσατε το θέμα και ειπώθηκαν πολύ πολύ ενδιαφέρονται πράγματα. thumbs up.

                      Στα του gameplay θεωρώ, πλέον, πως με το PP μιλάμε για την επιτομή στο infiltration/ stealth gameplay. Ο κόσμος ήταν ό,τι πιο διαδραστικό υπήρχε προ BotW και σου επέτρεπε με ευφυή τρόπο χωρίς να σε αναγκάζει, να ολοκληρώνεις την ίδια αποστολή με πολλούς διαφορετικούς τρόπους, κάτι που γινόταν αντιληπτό όταν κυνηγούσες το S Ranking( ακόμη θυμάμαι πόσο ενθουσιασμένος ήμουν με τις Ground Zero side missions) Από τις πιο memorable στιγμές, gaming αναρχίας, ήταν όταν. αν θυμάμαι καλά, κάτι ήθελα να καταστρέψω και αποφάσισα τελικά να τιγκάρω ένα φορτηγό με C4 , να το οδηγήσω έξω από το σημείο ενδιαφέροντος και στη συνέχεια λίγο πριν φτάσω, να το αφήσω σε τρελή πορεία και να το ανατινάξω από μακριά προκαλώντας πανικό και ολοκληρωνονας την αποστολή.
                      Σε ένα άλλο σημείο ένα ελικόπτερο με κυνηγούσε και αποφάσισα να δοκιμάσω να ρίξω στο cockpit με sniper rifle και υψηλό penetration και μετά από λίγο το είδα να κάνει στροφές σαν τρελό και να συντρίβεται... \
                      Δεν το συζητώ για τις φορές που έπρεπε να αποδράσω μέσα σε πυρά αντιπάλων και να προλάβω το ελικόπτερο που κατέβαινε παίζοντας το Only Time will Tell( κομματάρα, αλμπουμάρα και δεν ακούω λέξη xD )

                      Το πρόβλημα με το PP είναι πως η Κοnami με τα FOBs, τα online elements etc δημιουργησε αρκετά προβλήματα τα οποία ευτυχώς μπορούν εύκολα να αγνοηθούν και δεν επηρεάζουν ιδιαίτερα την πρόοδο στο game. Προσωπικά πηγαίνω στοίχημα πως θα θέλανε να βάλουνε in game currency που θα μπορούσες να αγοράσεις με κανονικά χρήματα για το development όπλων και gadgets( που και πάλι μπορεί να αποδειχθεί χρονοβόρο) και ο Kojima και η dev team αρνήθηκαν. Καλά για την κατάπτυστη απόφαση να μην προσθέσουν ολόκληρο το τελευταίο κεφάλαιο και να βλέπουμε το "τι θα μπορούσε να είναι" στα πρόσθετα του extra blu ray, γελάει ο gaming κοσμος...( pachinko και πάλι pachinko)

                      Επιπρόσθετα αν σε κάποιον δεν αρέσει εν τέλει η δομή του PW, της οποίας μετεξέλιξη( βασικά μιλάμε για overhaul αλλα οκ) αποτελεί το Phantom Pain, τότε είναι πολύ πιθανό να μην ικανοποιηθεί με το base developement το recruiting etc. αλλά και το micromanagement που απαιτείται( αν κ ομολογουμενως στο PP έχει περιοριστεί σε κάποιο βαθμό)

                      ΕDIT:
                      Επίσης χάρη στο Ground Zeroes ανακάλυψα το Sacco e Vanzetti και έμαθα την ιστορία τους( η οποία αναρχία ωε ένα βαθμό θεωρώ πως έχει επηρεάσει όλη την πορεία του BB imho)αλλά και εν συνεχεία τον Miguel de Unamuno. respect στον Kojima και την ομάδα του.
                      Last edited by Sinclair; 10-01-2018, 09:07 PM.
                      «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                      Comment


                      • Λοιπόν, απο δω και πέρα και αφήνοντας την προηγούμενη θεματική, θα πούμε πολύ ωραία πράγματα και καλό θα ήταν να δημιουργηθεί ένα thread γενικότερης MGSesque φύσης για να μην ''χαλάμε'' το παρόν που είναι αφιερωμένο στο V.

                        Καταρχήν ευχαριστώ τον Sinclair γιατί μου έδωσε μια ωραία πάσα για αυτά που θα γράψω στην συνέχεια. Οπότε κοντρολάρω με στήθος και την κατεβάζω, αλλά επειδή είμαι Χαριστέας, την βρίσκω με το καλάμι και μου φεύγει πέντε μέτρα μακριά...Δεν βαριέσαι.

                        Να σημειώσω εξ'αρχής, ότι πλέον εκφράζω καθαρά προσωπικές αντιλήψεις/προτιμήσεις.

                        Ξέρετε φίλοι συνλάτρες της MGS θρησκείας ποιο είναι το πρόβλημα μου με την τριλογία (και αφήνω επίτηδες το Snake Eater εκτός καθότι το θεωρώ πολύ πιο ''δεμένο'' στο άρμα 1-4 πάρα σε αυτό των PW,GZ,PP) PW,GZ,PP? Είναι ένα και πολύ συγκεκριμένο, και απο εκεί επαγωγικά ακουμπάει θέλοντας και μη την συνολική εμπειρία του gameplay (σκοπός, πράξη και αιτιότητα κ.ο.κ.). Το πρόβλημα μου λοιπόν, και ο λόγος που τα θεωρώ ''ελλειπή'' στην καλύτερη περίπτωση ως MGS τίτλους (ΠΡΟΣΟΧΗ! Όχι σαν παιχνίδια!), είναι ότι χτίζουν αυθαίρετα και κυρίως με κακής ποιότητας υλικά πάνω στο τέλειο οικοδόμημα του Snake Eater.

                        Μπορείτε να θυμηθείτε ποιο τσιτάτο ήτανε κοινός παρονομαστής πριν απο κάθε κυκλοφορία ενός τίτλου με πρωταγωνιστή τον BB? Να σας το πώ, αν δεν το θυμαστε φυσικά : The missing link....Μάλιστα. Τέσσερις (αν συνυπολογίσουμε τον ΕΜΕΤΟ που λέγεται Portable Ops μέσα) ολόκληροι τίτλοι (!!!) που και καλά θα εξηγούσαν κάτι που ήδη γνωρίζαμε. Τι? Την μεταστροφή του BB σε Villain. Και ρωτάω λοιπόν : Υπάρχει άνθρωπος που ζώντας συνολικά την εμπειρία του Snake Eater και των γεγονότων που διαδραματίστηκαν εκεί, να απορούσε ακόμα σχετικά με την αιτία που μετατρέπει τον πρωταγωνιστή σε Villain στο μέλλον? Δηλαδή τι στο διάολο παραπάνω εξήγησαν όλοι οι τίτλοι που ακολούθησαν, ποια γεγονότα πιο σημαντικά απεικόνισαν απο την δολοφονία της The Boss απο τον μαθητή/φίλο/πνευματικό παιδί και πιθανότατα ΚΑΙ εραστή* της Naked Snake?

                        *αν λάβουμε υποψιν μας το βάρος που αποδίδεται στην μεταξύ τους πρώτη συνομιλία μέσω codec στην αρχή του Snake Eater, όπου ο Naked Snake μετράει ακόμα και τα κλάσματα του δευτερολέπτου απο την τελευταία τους συνομιλία αλλά και την απάντηση του στην EVA σχετικά μετ ην σχέση τους? (for ten years we lived and died together, you couldnt possibly understand)

                        Εξαιρώντας την αηδία του Portable Ops, σε όλη την υπόλοιπη τριλογία, τα παιχνίδια προσπαθούν ξεκάθαρα να βγάλουν απο την μύγα ξίγκι. Το mammal pod με την AI της The Boss, το άλογο της The Boss, η Strangelove που δαχτυλωνότανε μόνο στην χροιά της The Boss. Και μέσα σε όλα αυτά, παρεμβάλουν χαρακτήρες που πραγματικά προκαλώ να μου συγκρίνεται έναν ΜΑ ΕΣΤΩ έναν απο όλους αυτούς (Chico,Paz,Amanda,Cecille,Kaz και το κακό συναπάντημα) εκτός του Huey που έχει κάποια υπόσταση, με έναν χαρακτήρα ή antagonist της τετραλογίας 1-4. Πραγματικά αν μου βρείτε έναν και επιχειρηματολογήσετε πάνω στο γιατί είναι πιο πλήρης ή ουσιώδης για το Lore της σειράς θα σας παραδεχθώ.

                        Τι θέλω να πω με αυτό? Θέλω να πω, ότι πέρα απο το story, πέρα απο τα ιδιοφυή twists, πέρα απο το gameplay, πέρα απ'όλα αυτά, αν υπάρχει κάτι που πραγματικά υπήρξε σημείο αναφοράς για κάθε τίτλο της σειράς μέχρι και το GOTP, αυτό δεν είναι άλλο απο τους πρωταγωνιστές. Άλλωστε η κινηματογραφικότητα απο μόνη της, δεν είναι πανάκεια και δεν σημαίνει ότι αν κάτι είναι καλογυρισμένο απαραίτητα είναι και καλό. Χρειάζεσαι το περιεχόμενο (χαρακτήρες) για να του δώσει ποιότητα και αξία. Στο MGS1 η σκηνή με την Meryl ξαπλωμένη στο έλεος της Wolf σε ισοπεδώνει, και σου δίνει έναυσμα να κάνεις όλο αυτό το backtracking για το PSG-1, στο SoL η Emma σε ωθεί να κολυμπήσεις γρηγορότερα όταν μαθαίνεις τον φόβο της για το νερό, γιατί πρωτίστως σ'εχει απασχολήσει πειστικά μέσω της συνομιλίας και έχει αποκτήσει τρισδιάστατη υπόσταση ως χαρακτήρας, στο Snake Eater δεν το συζητάω καν, είναι τόσο καλό το build up της σχέσης των 2 (EVA, Naked Snake) που δεν θα το αναλύσω καθόλου γιατί δεν χρειάζεται. Στο εξεζητημένο και για πολλούς αχρειάστο GOTP, συναντάμε έναν απο τους καλύτερους χαρακτήρες στην ιστορία του gaming (Old Snake) όπου και εκεί τα λόγια περριτεύουν.Και αυτά είναι μόνο κάποια γρήγορα παραδείγματα για να μην πάω σε περισσότερα και μας πάρουν τα ζουμιά. (βλ. Gray Fox)

                        Και αυτό με πάει στο δεύτερο σκέλος, αυτό των Villains. Εκεί και αν υπάρχει χάσμα. Πραγματικά τι να συγκρίνω και με ποιον? Να συγκρίνω την Sniper Wolf και τον The End με το sex doll που λέγεται Quiet? Να συγκρίνω τον Psycho Mantis με...ξέρω γω, με ότι υπάρχει και δεν υπάρχει σε Boss Fight σε όλη την τριλογία? Να συγκρίνω το πόσο επιβλητικά συστήνειται ο Solidus στον παίκτη, και την συμβολικότητα του θανάτου του κάτω απο το μνημείο του Washington με έναν καραγκιόζη ντυμένο Ζορο που ποδοπατείται απο το ίδιο του όπλο? Να συγκρίνω το δέος που σου προκαλεί ο Volgin απο την αρχή μέχρι να παλέψεις μαζί του, όταν έχει φυτέψει τον τοίχο με γροθιές και σου χει αλλάξει τα φώτα στο ξύλο σε σημείο να κατουρηθείς? Ακόμα και η διεστραμμένη του πλευρά με τον Raikov, είναι αυτή η εξτρά πινελιά που δίνει βάθος στον χαρακτήρα του. Να συγκρίνω τον επικήδειο λόγο της Sniper Wolf? Και πόσα άλλα μπορω να πω πραγματικά.

                        EDIT : Φυσικά, δεν χρειάζεται να αναφέρω πόσο πολύ πιο ''γεμάτος'', βαθύς και συγκλονιστικός χαρακτήρας είναι ο πραγματικός (ethically and truly) ήρωας της σειράς Solid Snake σε σχέση με τον Big Boss. Το...μισό πρώτο MGS φτάνει και περισσεύει για να υπερκεράσει εκφραστικά, οτιδήποτε αφορά τον Big Boss post Snake Eater.

                        Σκεπτόμενος λοιπόν όλα αυτά, διερωτόμαι και συγχωρήστε μου τον τόνο αλλά δεν γίνεται : ΠΟΙΟΣ ΧΕΣΤΗΚΕ για την Paz τον Chico, την Quiet τον Kaz, τον Python, τον Cunningham...ειλικρινά αυτούς τους 2 τελευταίους αναγκάστηκα να googlαρω το Ops για να τους θυμηθώ. Ποιος? Εγώ σίγουρα όχι, και όχι απο προκατάληψη ή κορεσμό, αλλά επειδή είναι THIN AS PAPER, και δεν με συγκινήσανε ούτε ένα millisecond του δευτερολέπτου, ούτε αυτοί, ούτε η ιστορία τους (η ποια?) ούτε οι σκοποί τους αν μιλάμε για Villains (τους ποιους?)

                        Και πάμε και στον ήρωα της υπόθεσης, τον άνθρωπο που όπως εξήγησα νωρίτερα ήτανε τοποθετημένος τέλεια στο σύμπαν της σειράς στην θέση που του αξίζει. Αυτή του μεγάλου και σκοτεινού Villain. Και ήτανε ακόμα καλύτερος όταν οι λόγοι που τον ωθήσανε εκεί εξηγήθηκαν ΕΠΑΡΚΕΣΤΑΤΑ στο Snake Eater. Σε ένα Snake Eater που τον ενσαρκώνει τέλεια, τον παρουσιάζει ακριβώς όπως πρέπει να είναι με βάση αυτό στο οποίο εν τέλει εξελίχτηκε. Ρε διάολε, το λέει το παιχνίδι ξεκάθαρα μέσα απο το main theme του : SCENE : Πως τα γεγονότα διαμορφώνουν την μορφή και το περιεχόμενο ενός ανθρώπου, και πως ο χρόνος και η ρευστότητα του μπορούν να επανακαθορίσουν τους συσχετισμούς και τις ισοροπίες ανάμεσα σε ανθρώπους/κοινωνίες/έθνη. Once friends, now enemies. Και για να μεταβείς δυνητικά στον απόλυτο Villain (Ο Big Boss που όλοι μάθαμε και αγαπήσαμε μέχρι την τριλογία) χρειάζεσαι ένα άδειο καλούπι για να μπορέσει να χωρέσει μέσα του το περιεχόμενο και το ''ειδικό'' βάρος των γεγονότων του Snake Eater. Hence NAKED Snake.

                        Πείτε μου τώρα λοιπόν, τι το τόσο διαφορετικό εντοπίζετε στις επόμενες version του BB? Βλέπετε καμιά σκοτεινή και aggresive διαφοροποίηση στο PW? Την βλέπετε στο Ground Zeroes? Ή την βλέπετε
                         
                        σε ένα παιχνίδι που εν τέλει δεν συμμετέχει καν πέρα απο το αρχικό sequence και πάνω στην - απόλυτη κάβλα - Triumph καπνίζοντας το πούρο του?
                        Τι περισσότερο δώσανε όλοι αυτοί οι τιτλοι στην πρωσοπικότητα του Big Boss? Τίποτα, και ο λόγος είναι απλός : ΔΕΝ χρειαζόταν να δώσουν, γιατί αυτό το θέμα καλυφθηκε και προσπαθώντας να το κάνουν αποτυγχάνουν εκκωφαντικά.

                        Εν κατακλείδι και λακωνικά : Καλοί χαρακτήρες με βάθος => Καλό story. Ανέμπενυστοι και ρηχοί χαρακτήρες -> Αδιάφορο story και κυρίως...

                        ΟΛΟΚΛΗΡΩΜΕΝΟ STORY που συνεχίζεται = ΠΑΠΑΡΙΕΣ. Storywise πάντα!
                        Last edited by Naked Snake; 10-01-2018, 11:11 PM.

                        Comment


                        • Κανονικά ολο αυτο έπρεπε να μπει σε σποιλερ και το σποιλερ που έβαλες να ειναι φανερό

                          Comment


                          • Προσωπικά μιλώντας σου βγάζω το καπέλο γιατί φαίνεται πως αγάπησες την ηθική του Solid Snake αλλά τον αγάπησες και σαν ήρωα γενικότερα και δεν μπορείς να αποδεχθείς όσα με λογική ρεβιζιονισμού εν τέλει ο Kojima άλλαξε όσον αφορά τον ΒΒ. Γιατί κακά τα ψέμματα ο ΒΒ ήταν villain κυρίως στους MSX τίτλους αλλά και σαν παρουσία στους επόμενους( εντάξει μην καταστρέψουμε και τους επόμενους τίτλους για όποιον δεν τους έχει παίξει)
                            Αν και είχα ασχοληθεί με το MGS όταν είχε κυκλοφορήσει, το Snake Eater ήταν ο τίτλος που λάτρεψα. Φυσικά εγώ είχα μια πικρία που αυτός ο ήρωας θα γινόταν κάποια στιγμή ο "κακός" της όλης υπόθεσης.( όσο καλός ή ΄κακός μπορεί να είναι κανείς στο σύμπαν του MGS αλλα οκ ο ΒΒ είχε πολύ ισχυρά και ικανοποιητικά κίνητρα με το τέλος του Snake Eater)
                            Οπότε καταλαβαίνω απόλυτα τι εννοείς με την πικρία/απογοήτευση που εκφράζεις για το retcon που συνιστά η τριλογία του Big Boss.

                            Ωστόσο προσωπικά μιλώντας, εμένα με έκανε να δεχθώ την ιδέα του Big Boss και του σκοπού που εξυπηρετεί( γιατί περί αυτού πρόκεται)με ανανεωμένο ενδιαφέρον και να φτάσω σε σημείο να τον θαυμάζω περισσότερο από ότι τον Snake που όλοι αγαπήσαμε( εδώ έχει να κάνει με αυτό που έγραψε ο nooto πολύ εύστοχα περί δέκτη της ιστορίας που θέλησε να πει ο Κοτζιμα- με λίγα λόγια σε εμένα πέτυχε τον στόχο του)

                            Ίσως φταίει το ότι ποτέ πριν το Snake Eater δεν κατάφερα να δεθώ ιδιαίτερα με το όλο σύμπαν του τίτλου ειδικά με τα genes etc θεωρώντας μάλιστα τον Kojima wannabe film director που για κακή του τύχη δεν ήταν ποτέ καλός με αυτό και έγινε game director με μέτρια σενάρια( μην πετάτε τομάτες έχω αναθεωρήσει άρδην ειδικά μετά την ενασχόληση και με το Policenauts)

                            Πάντως, πιθανώς επειδή ήμουν περισσότερο δεκτικός, θεωρώ πως το retcon του ΒΒ βρήκε απήχηση σε εμένα.( επίσης να αναφέρω πως αν δεν ήταν ο nooto προκειμένου να με πείσει να ασχοληθώ, θα θεωρούσα τα PW,GZ, PP αχρείαστα και φλύαρα ευτυχώς τον άκουσα )

                            Ξαναλέω πως καταλαβαίνω απόλυτα την πικρία των fans όπως ο Naked Snake( άλλωστε το έχεις γράψει ξεκαθαρα και μπράβο σου, γιατί πιθανώς και εγώ αν είχα διαφορετικές προσλαμβάνουσες όσον αφορά το franchise την κατάλληλη χρονική στιγμή και είχα πιο έντονο τον παράγοντα της νοσταλγίας να έγραφα τα ίδια με σένα) Ωστόσο γισ μένα ο "νέος" ΒΒ και ολοι οι χαρακτήρες που γράφεις τοποθετούνται στους πιο αγαπημένους ανεξαρτήτως game και medium.( άλλωστε ακόμη δεν έχω αγγίξει το DmC λόγω του νέου Dante )

                            Τώρα από εκεί και πέρα για όσους παρακολουθούν την πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση, θα έλεγα πως πολύ εύκολα μπορούν να μεταβούν από το ένα στρατόπεδο στο άλλο. Από την άλλη όποον τίτλο και αν επιλέξουν να παίξουν, θα έχουν σίγουρα πολύ αξιομνηνμόνευτες εμπειρίες πέραν του σεναρίου και από πλευράς gameplay. Η μόνη μου ένσταση πλέον αποτελεί το Snake Eater που θεωρώ πως στο Subsistence βρήκε την σωστή του υλοποίηση και το 4 που προσωπικα μιλώντας με έκανε να κοιμηθώ gameplay wise( χρωστάω ένα replay από άλλη οπτική)

                            ΕDIT:
                            Και for the record κι εγώ είχα αρκετές ενστάσεις με το πώς παρουσιάζεται η Boss στο PW...
                            Λοιπον, ανοιγω θεμα μιας και το παιχνιδι εχει πλεον κυκλοφορησει. Προς το παρον δεν εχω ξεκινησει ακομα το Phantom Pain αλλα τελειωσα σημερα το Ground Zeroes. Γενικα αυτο που θα πω ειναι οποιος

                            είχαμε μια κουβέντα με τον nooto τότε για το PW και θυμάμαι πόσα νεύρα είχα κι εγώ με το πώς παρουσιάζεται η Boss( εξακολουθει και είναι το μείον του σεναρίου για μένα όσον αφορά την ΒΒ trilogy)
                            Last edited by Sinclair; 11-01-2018, 12:02 AM.
                            «Should Shinobi fail before completing the mission, he will disappear before the dawn and vanish forever.»

                            Comment


                            • ΠΑΡΑ πολυ ωραια posts παιδια, κανονιστε να αφησω το Witcher και να ξαναπιασω τα mgs . Θελω να γραψω πολλα πραγματα αλλα μιας και εβαλε ο Sinclair και link απο την παλια μας συζητηση, θα ξαναποσταρω εδω την αποψη μου περι missing link που αναφερει ο Naked Snake και φυσικα θα επανελθω και με καινουργιο post πανω στα οσα λετε. Παμε λοιπον για τα περι missing link μεσω μιας μικρης αναλυσης που ξεκιναει απο το PW:

                              ''Πρεπει να εχεις στο μυαλο σου οτι το Peace Walker (εννοω πλεον, που εχουν κυκλοφορησει τα επομενα 2 παιχνιδια γιατι οταν το ειχα πιασει εγω δεν ηταν ετσι) ειναι το πρωτο μερος μιας τριλογιας η οποια θα προσθεσει κατι πολυ συγκεκριμενο στην ολη σειρα. Η τριλογια αυτη δεν εχει σαν στοχο να σου αναλυσει το πως δημιουργηθηκε το Outer Heaven ή το turn του Big Boss αλλα το πως δημιουργηθηκαν οι Patriots, οχι η υλικη τους μορφη ως οργανισμος αλλα οπως παρουσιαζονται στα Sons of Liberty και Guns of the Patriots. Με αλλα λογια, το missing link αφορα το περασμα απο τα γεγονοτα των 60's στην AI εποχη που περιγραφουν αυτα τα 2 παιχνιδια.

                              Εχοντας αυτο στο νου, μπορεις να καταλαβεις οτι ο λογος που χρησιμοποιει ο Kojima το ευρημα που αναφερεις (αναφερομαι στο PW και για την παρουσιαση της Boss), δεν ειναι για να αναλυσει περαιτερω την σχεση του Big Boss με την Boss (μια σχεση που σε οτι αφορα την αναλυση της συμφωνω οτι εχει κλεισει και ειναι πληρως ολοκληρωμενη οπως παρουσιαζεται στο Snake Eater) αλλα για να εχει ενα μεσο προκειμενου να πει μια καινουγια ιστορια, αυτην του Big Boss με τον Zero και το πως ο καθενας τους διαλεξε να ερμηνευσει και να κανει πραγματικοτητα το will της. Μεσα απο την περιγραφη αυτη της σχεσης και της διαμαχης των 2 διαφορετικων αντιληψεων θα δεις με εναν τελειως διαφορετικο τροπο τα events απο το MGS1 και επειτα. Συμφωνω οτι στην παρουσα φαση ειναι λογικο να εχεις αυτη την περιεργη αισθηση του ''τι τελικα ηθελε να μας δειξει με αυτο game'' ΑΛΛΑ κρατα ως πισινη οτι ειναι αρχη απο something bigger που θα σου αλλαξει τελειως την οπτικη (και ειναι εντυπωσιακο για καποιον που εχει δει εν τελει τα Ground Zeroes και Phantom Pain). Θεματικα δε, σου δινει καποια hints για το που το πηγαινει, ειναι τα πρωτα ψηγματα για το πως ξεκινησε η ολη ιδεα του global AI mind.''


                              Υπάρχει άνθρωπος που ζώντας συνολικά την εμπειρία του Snake Eater και των γεγονότων που διαδραματίστηκαν εκεί, να απορούσε ακόμα σχετικά με την αιτία που μετατρέπει τον πρωταγωνιστή σε Villain στο μέλλον? Δηλαδή τι στο διάολο παραπάνω εξήγησαν όλοι οι τίτλοι που ακολούθησαν, ποια γεγονότα πιο σημαντικά απεικόνισαν απο την δολοφονία της The Boss απο τον μαθητή/φίλο/πνευματικό παιδί και πιθανότατα ΚΑΙ εραστή* της Naked Snake?
                              Οχι και εχεις δικιο σε αυτο. Ωστοσο τα παιχνιδια αυτα, δειχνουν ακριβως αυτο το πραγμα, οτι δεν υπαρχει turn του χαρακτηρα (και οτι γενικοτερα δεν υπηρχε καλος και κακος σε αυτη την ιστορια). Η δικια μου αποψη για την προσφορα τους ειναι η εξης: Τα πρωτα 4 παιχνιδια κλεινουν την ιστορια και αποτελουν το πρωτο ημικυκλιο ενος κυκλου. Το δευτερο ημικυκλιο ειναι τα post mgs4 games. Οταν ολοκληρωσεις και το δευτερο ημικυκλιο εισαι ξανα στην αρχη του πρωτου και μπορεις να το ξαναδεις με τελειως διαφορετικη ματια. O λογος ειναι οτι σεναριακα περισσοτερο αποσκοπουν στο να εισαγουν στοιχεια που θα κανουν re-tell τα πρωτα 4 παιχνιδια, να σε κανουν να τα δεις με 2 διαφορετικους τροπους, τον pre PP και τον post PP.
                              Last edited by nooto; 11-01-2018, 11:08 AM.

                              Comment


                              • Εξαιρετική η κουβέντα μεταξύ σας παιδιά,πραγματικά ευχαριστιέμαι να διαβάζω κατεβατά μιας και δείχνετε άπαντες πως γνωρίζετε τη σειρά σε βάθος.
                                Οπότε τι έχω να προσφέρω εγώ;Τίποτα παραπάνω από απλά μια άποψη από κάποιον που έχει παίξει μόνο τα 1-4.Το 1 πολλές φορές βέβαια.
                                Γνώμη μου λοιπόν πως τα 1+3 είναι με διαφορά τα κορυφαία της σειράς,το 4 κλείνει την σειρά με τον καλύτερο τρόπο,το έπαιξα μάλιστα το 2016.Και η αλήθεια είναι πως τελειώνοντας το 4,δεν μου κάνει όρεξη να παίξω την ΒΒ trilogy.Έχοντας δοκιμάσει επιδερμικά το GZ δεν μπορώ να μην πω πόσο πολύ μου άρεσε η εξέλιξη των gameplay μηχανισμών αλλά οι χαρακτήρες με το λίγο που τους είδα μου φάνηκαν αδιάφοροι.Σίγουρα δεν τελείωσε η ενασχόλησή μου με την σειρά εδώ αλλά δεν αποτελεί και άμεση προτεραιότητα,κάτι που σε παλιότερες εποχές δεν ίσχυε.
                                Κλείνοντας να πω πως μετά το τέλος οποιουδήποτε από τα 4 βασικά παιχνίδια της σειράς δεν ένιωθα πως χρειάζεται να δω συνέχεια,μιας και θεωρούσα πως είχαν κλείσει όπως πρέπει.Αφήνω ένα μικρό παραθυράκι εδώ για το MGS2 το οποίο η αλήθεια είναι το θυμάμαι πολύ αμυδρά,και κάποια πράγματα που διάβαζα παραπάνω στα ποστ σας με έκαναν να απορώ "άλλο παιχνίδι έπαιξα εγώ;"πχ αυτό με το vr mission,αλλά οκ σιγά σιγά επανήλθαν οι μνήμες.
                                Carpe diem

                                Comment

                                Working...
                                X