Announcement

Collapse
No announcement yet.

Dishonored

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dishonored

    Βρίσκομαι γύρω στις 10 ώρες παιχνιδιού κι ακόμα πολύ αρχή. Δεν βιάζεται το παιχνίδι οπότε δε βιάζομαι κι εγώ.

    Ένα ωραίο στοιχείο είναι ότι πρόκειται για αρκετά ευέλικτο τίτλο. Ξεκινώντας έχεις όλες τις επιλογές της HUD και του interface ενεργοποιημένες. To Αim Assist κλειδώνει στο στόχο, ο objective tracker μόνιμα κολλημένος πάνω από τη κεφάλα σου, εικονίδια μας υποδεικνύουν αν είμαστε σε stealth mode, αν μπορούμε να σκαρφαλώσουμε κάπου, αν μπορούμε να αλληλεπιδράσουμε με κάτι, τα αντικείμενα που αλληλεπιδράμε έχουν το χαρακτηριστικό highlight feature....

    Για τον παίχτη που θα θελήσει ίσως να τρέξει το παιχνίδι από objective σε objective σε μια CoD/Halo shooting λογική όλες οι παραπάνω ενδείξεις ή έστω οι περισσότερες εξυπηρετούν.

    Γνώμη μου είναι πως το παιχνίδι πνίγεται ασφυκτικά με όλες αυτές τις επιλογές ενεργοποιημένες. Αν θέλετε να αποκομίσετε τη πραγματική εμπειρία που προσφέρει το Dishonored, κλείστε τα πάντα. Αν όχι όλα, τα περισσότερα.

    Το παιχνίδι μεταμορφώνεται σε εκείνο που πραγματικά είναι. Χωρίς objective tracker ξαφνικά η υποσυνείδητη γραμμική λογική του πηγαίνω από το Α στο Β εξατμίζεται και βρίσκεσαι μόνος στον κόσμο του τίτλου με όπλο τη παρατηρητικότητά σου. Χωρίς highlighted αντικείμενα αφενός η ατμόσφαιρα δεν σπάει από τα "φωτάκια" σε πόρτες και σκάλες, αφετέρου πέφτουν αισθητά οι ρυθμοί αφού από το μηχανικό κοίταγμα ενός χώρου για highlighted αντικείμενα η προοπτική μετατοπίζεται στην οξυδέρκεια του παίκτη. Χωρίς εικονιδιάκια που να προειδοποιούν για το παραμικρό, οι αισθήσεις απελευθερώνονται από τα αυστηρά όρια της όρασης και το gameplay γίνεται πιο οργανικό. Μετρήστε αδρεναλίνη όταν υπάρχουν ορατά εικονιδιάκια που προειδοποιούν το awareness των εχθρών και όταν δεν υπάρχουν και χρειάζεται να βασιστείτε στον ήχο. Καμία σχέση.

    Υπάρχει βέβαια ανα πάσα στιγμή αυτή η επιλογή να ενεργοποιήσουμε ή να απενεργοποιήσουμε τα πάντα κι αυτή η ευελιξία είναι υπέρ μας όμως η αλήθεια είναι ότι άλλο παιχνίδι θα παίξουν όσοι επιλέξουν να έχουν τις βοήθειες ανοιχτές και άλλο όσοι δεν τις έχουν.

    Ένα άλλο + στο τίτλο είναι η απόκριση τόσο σε keyboard/mouse όσο και σε gamepad. Άψογη και στις δύο περιπτώσεις.

    Πάντως οφείλω να ομολογήσω ότι σε αυτές τις πρώτες ώρες δεν βρίσκω το stealth play του το ίδιο εθιστικό με αυτό του Deus Ex: HR. Βασικός - και μοναδικός φαντάζομαι, υπαίτιος για αυτό είναι η απουσία τρίτου προσώπου στο stealth. Έδεσε τόσο αρμονικά το Deus Ex πρώτο και τρίτο πρόσωπο που πλέον μου φαίνεται απαραίτητο. Και το γαμώτο είναι ότι η εμφάνιση του Corvo είναι φοβερή!

    Από δυνάμεις το Blink μου αρέσει πάρα πολύ. Και μου είναι πάρα πολύ δύσκολο να αντισταθώ στο συνδυασμό Blink με quick assassination. Γενικά μου είναι πολύ δύσκολο να κινούμαι χωρίς να σκοτώνω. Ο Corvo είναι assassin και ειδικά με σπαθί ως κύριο όπλο πάει χαράμι ο τίτλος του. Ναι μεν το παιχνίδι ανταμοίβει ένα καθαρά ειρηνικό πέρασμα από κάποιο επίπεδο, δεν διαχωρίζει όμως τόσο ξεκάθαρα τη θέση όπως στο HR, αφού οι ανταμοιβές δεν σε σπρώχνουν να παίξεις απόλυτα αναίμακτα. Νομίζω είναι και το στήσιμο του τίτλου τέτοιο που σε θέλει να μετράς διαφορετικά την κάθε περίσταση χωρίς να έχεις απαραίτητα καρφωμένο στο μυαλό το πως θα περάσεις μια περιοχή χωρίς να σε πάρουν χαμπάρι. Πρέπει να παίξω περισσότερο για να το διαπυστώσω, πάντως μέχρι στιγμής αν και παίζω όσο πιο αθόρυβα γίνεται, υπάρχουν στιγμές που δεν μπορώ να αντισταθώ στο σάλτο από τη ταράτσα και το κάρφωμα του σπαθιού στο σβέρκο του αντιπάλου που βρίσκεται από κάτω.

    Η ατμόσφαιρα και το αργό τέμπο μαγνητίζουν. Μου αρέσει που μπορώ να αράζω στις ταράτσες παρακολουθώντας τα paths των αντιπάλων μέχρι να βρω ανοιχτό πεδίο να δράσω. Ο Corvo είναι γάτα στις κινήσεις του. Το βάθος παραμετροποίησης μέσω των skills δεν είναι σαν εκείνο του Deus Ex, υπάρχουν αισθητά λιγότερα πράγματα που μπορείς να μάθεις/αναβαθμίσεις επομένως περιμένω να δω τι προκλήσεις θα δώσει το level design στη συνέχεια.

    Δεν έχω καταφέρει ακόμα να ταυτιστώ με το εικαστικό μέρος του παιχνιδιού, μου φαίνεται λίγο οτινάναι. Ειδικά στους εσωτερικούς χώρους η διακόσμιση δεν δίνει κάποιο συγκεκριμένο στίγμα, μια συνοχή εικαστικά. Είναι λες και κάποιος πέταξε μερικά έπιπλα από 'δω, κάποια βιβλία από 'κει, γέμισε τους τοίχους με - τις απαραίτητες - αφίσες και έφτιαξε δωμάτια. Οι εσωτερικοί χώροι ειδικά θυμίζουν πολύ το Half Life 2 και νομίζω έχει ξεπεραστεί πια αυτό. Στα Bioshock, Singularity και Deus Ex π.χ. την έβρισκα αυτή τη συνοχή. Θα μου πεις που κολλάς τώρα, αλλά οκ, μέρος της ατμόσφαιρας είναι κι αυτό Θα δούμε παρακάτω....

    Η ιστορία δείχνει λίγο μουδιασμένη είναι η αλήθεια εκτός κι αν κλιμακώνεται στη πορεία. Φέρνει περισσότερο σε δικαιολογία για το gameplay πράγμα που δε με χαλάει και τόσο. Τα voice overs είναι λίγο περισσότερο βλαχοαμερικάνικα για τους Λόρδους και Ευγενείς που συναντάς ενώ το soundtrack είναι τρομερά ταιριαστό με το σάπιο mood της πόλης.
    sigpic

  • #2
    εχω δει το trailer και φαινεται πολυ καλο!
    Θα πρεπει να το παιζω..

    Comment


    • #3
      Μόλις τελείωσα την πρώτη αποστολή, πρέπει να ξόδεψα τουλάχιστον 5 ώρες (έχω απενεργοποιήσει και εγώ το objective marker).

      Θα συμφωνήσω πλήρως με αυτά που λες deus_d0pe.

      Προσωπικά, σε σύγκριση με το Deus Ex, προς το παρόν ως συνολική εικόνα βρίσκω το Deus Εx αρκετά καλύτερο και απολαυστικότερο, ειδικά ως stealth παιχνίδι.

      Όσον αφορά το stealth κομμάτι, η απουσία της κάμερας 3ου προσώπου το κάνει πιο δύσκολο-ρεαλιστικό, αλλά και τυχαίο κατά τη γνώμη μου (τουλάχιστον στην αρχή μέχρι να πάρεις το Dark Eyes). Πολλές φορές έκανα ενέργειες χωρίς να ήμουν σίγουρος ότι θα περάσω απαρατήρητος, και είμαι σίγουρος ότι αρκετές φορές το κατάφερα λόγω τύχης, και όχι σωστού σχεδιασμού. Σε αυτό παίζει ρόλο και η ΑΙ των εχθρών, η οποία έχει πολύ μεγάλο πρόβλημα κατά την γνώμη μου. Δεν είναι λίγες οι φορές που έχω βρεθεί σε απόσταση λίγων μέτρων μπροστά από εχθρό και την έχω σκαπουλάρει, πολλές φορές χωρίς καν να υποπτευθεί. Το παίζω στο normal φυσικά (αλλά στο ίδιο επίπεδο έπαιξα και το Deux Ex και δεν θυμάμαι να είχα αντιμετωπίσει τέτοιο θέμα). Επίσης βρίσκω λίγο ξενέρωτο το γεγονός ότι περνάς απαρατήρητος απλά επειδή βρίσκεσαι σε ύψωμα. Υπάρχουν πολλές περιπτώσεις που ειλικρινά θα έπρεπε να μπορούν να σε δουν. Αποκτώντας το Dark Eye, το παιχνίδι γίνεται πιο απολαυστικό stealth, αν και δεν λύνονται όλα τα θεματάκια του.

      Ένα δεύτερο αρνητικό που παρατήρησα, είναι ότι το παιχνίδι μου φαίνεται ότι γίνεται λίγο broken με ένα συγκεκριμένο συνδυασμό δυνάμεων, ειδικά αν το παίξεις stealth kill (όπως το παίζω εγώ, σε αντίθεση με το Deus Ex, που μου δημιούργησε την επιθυμία για non-lethal). Με Blink-Dark Eyes-Shadow Klll (skills που τα σπαμάρεις άνετα, χωρίς να σε νοιάζει το mana) το παιχνίδι κυριολεκτικά σε σπρώχνει σε stealth-kills. Στην πρώτη αποστολή πχ με απανωτά stealth-kills καθάρισα όλη την πλατεία εκεί που είναι τα γραφεία του στόχου και στη συνέχεια κυκλοφορούσα ανέμελος, αφού ήξερα ότι δεν υπάρχει ψυχή. Δεν ξέρω στη συνέχεια κατά πόσο είναι αυτό εφικτό.

      Εκεί που το παιχνίδι δίνει ρέστα είναι η εξερεύνηση και το αίσθημα ότι πρέπει να βρεις το τρόπο να φτάσεις στον στόχο (προφανώς χωρίς το objective marker ενεργοποιημένο). Καταφέρνεις να φτάσεις κάπου και συνέχεια εντοπίζεις ότι γινόταν και αλλιώς, γιατί πχ ειδες ένα ανοιχτό παράθυρο. Εικαστικά επίσης μου αρέσει πολύ και η ιστορία του είναι αξιόλογη.

      Comment


      • #4
        Στο Hard η A.I. μου φαίνεται εντάξει σε γενικές γραμμές. Δηλαδή οκ, έχει το κλασσικό line-of-sight φαινόμενο όπου μπορεί να είσαι δίπλα του και να μην σε βλέπει όμως το awareness τριγκάρει με το παραμικρό θόρυβο που κάνεις ή τις κακές τοποθετήσεις όταν κάνεις lean ενώ κρύβεσαι.

        Eπίσης έχω παρατηρήσει διαφορές στα patrols ανάλογα την ομάδα npc's που αντιμετωπίζεις. Tων συμμοριτών για παράδειγμα δείχνουν λίγο άναρχες χωρίς πολύ συγκεκριμένα μοτίβα. Χαρακτηριστικά υπήρξε στιγμή που ήθελα να βγάλω αναίμακτα knock-out δύο από δαύτους, χωρίς να με πάρουν χαμπάρι, και αυτοί γυρόφερναν σε ένα δωματιάκι 2x2 με τις εισόδους από τα δύο μπαλκόνια να μην βολεύουν ούτε για λαβές ούτε για sleep darts. Έπρεπε να αποσπάσω τη προσοχή του ενός ώστε να σπάσει το μοτίβο και να τον απομονώσω.

        Των watch guards αντίθετα φαίνονται πιο σφιχτά τα patrol paths. Μάλιστα αν κάποιος φύλακας αντιληφθεί ότι κάποιος λείπει από το πόστο του διευρύνει το πεδίο κάλυψης του patrolling κάνοντάς τον απρόβλεπτο. Η αντίληψή τους πάντως δεν ξεφεύγει από τους κανόνες του line-of-sight και του θορύβου. Υπήρξαν στιγμές που ενώ βρισκόμουν πάνω σε ένα φυλάκιο ο φρουρός από κάτω κοίταξε προς τα πάνω και με είδε, πράγμα που συνήθως δεν συμβαίνει αφού κοιτάζουν στην ευθεία και σε σχετικά περιορισμένο πλάτος περιφεριακής όρασης σε αντίθεση ας πούμε με τους φύλακες στα μηχανικά πόδια που είναι σαφώς πολύ πιο δύσκολο να τους κρυφτείς λόγω ύψους.

        Παρόλο που παίρνεις ωραία και αρκετά upgrades μάχης υπάρχει χώρος για απόλυτο stealthing και στο πρώτο playthrough πάω όσο πιο αργά γίνεται. Βρίσκομαι στη 5η αποστολή με κάθε μια να μου παίρνει 4 με 5 ώρες μέσο όρο, δοκιμάζοντας όλες τις οδούς και βρίσκοντας όλα τα μυστικά. Στο δεύτερο θα παίξω σίγουρα πιο επιθετικά, το στυλ του Corvo και με το συνδυασμό μάλιστα που λες σου γαργαλά τα δάχτυλα να τον χρησιμοποιήσεις. Θέλω να δω και τι αντίκτυπο έχει στις αποστολές το περίφημο Chaos πράγμα που δεν έχω δει ή αντιληφθεί ακόμα μιας και τις αποστολές τις έχω βγάλει με μάξιμουμ 3 kills έως τώρα.

        Το θέμα που είχα με το εικαστικό εξαφανίστηκε. Τα επίπεδα προσφέρουν ποικιλία στη προσέγγιση και εκεί που χθες ας πουμε είχα βγάλει την 4η mission και ήδη είχα κουραστεί, γιατί και το πολύ κρυφτούλι σε βάθος χρόνου μπορεί να κουράσει, η 5η μου έδωσε το έναυσμα να ασχοληθώ μαζί της και να την τελειώσω κλείνοντας το PC τα ξημερώματα και τώρα έχω φουλ πονοκέφαλο
        sigpic

        Comment


        • #5
          Ωραία και κατατοπιστικά ποστς παίδες ;). Εγώ μιας και δεν το έχω παίξει ακόμα το μόνο που θέλω να πω είναι ότι γενικά το AI σε stealth τίτλους είναι πολύ πιο σύνθετο και πολύπλοκο να φτιαχτεί σωστά, για αυτό θεωρώ αξίζει περισσότερη επιείκεια .

          Comment


          • #6
            tha to xekiniso sto 360 simera ke go

            Comment


            • #7
              Το τέλειωσα τις προάλλες. Καλά είναι πολύ σπαστικό να έχεις υποχρεώσεις και να πρέπει να παίζεις τμηματικά ένα παιχνίδι.

              Για το παιχνίδι δεν έχω να πω πολλά πράγματα. Δεν δέθηκα σε κάνενα σημείο μαζί του απλά τα πάντα λειτουργούσαν άψογα και βγήκε απολαυστικά. Δεν βρήκα κάτι που να μην μου αρέσει απλά δεν ταυτίστηκα με την αισθητική του παιχνιδιού παρόλο που μερικές δολοφονίες ήταν πραγματικά αριστουργηματικά στημένες. Ουσιαστικά το καλύτερο πράγμα με το Dishonored είναι ότι ψάχτηκα λίγο για νεώτερα stealth games και έπεσα πάνω στο Mark of Ninja το οποίο πλέον χαροπαλεύει με τα Walking Dead για το προσωπικό, my precious παιχνίδι της χρονιάς, οπότε ναι, να'σαι καλά Dishonοred που για χάρη σου έπαιξα κολλητά δύο φανταστικά stealth.

              Για δεύτερο playthrough τελικά δεν με κόβω, τουλάχιστον όχι σύντομα. Γεμάτος τίτλος πάντως που καταφέρνει να εκπλήσει όσο εξελίσσεται. Πολύ καλή δουλειά της Arcane και μπράβο της.
              sigpic

              Comment


              • #8
                Μιας και το φερε η κουβεντα, το Walking Dead κατα ποσο σου κανει spoil τη σειρα; Θα ηθελα να ριξω κι εγω κανα βλεφαρο, αλλα δεν ξερω σεναριακα ποσο προχωραει το θεμα μετα απο 4 eps.

                Οσο για το Dishonored το ειδα σε φιλο για ενα 2ωρο βεβαια, αλλα οπως και να χει δεν εντυπωσιαστηκα. Εχει ωραιους μηχανισμους μεν και καλο τεχνικο τομεα, αλλα του λειπει νομιζω το κατι παραπανω που θα μπορουσε να το κανει ενα παιχνιδι που θα το θυμομαστε και λιγο καιρο μετα. Εχω τρελο backlog, οποτε δεν το σκεφτομαι καν καλως ή κακως...

                Comment


                • #9
                  Δεν έχει σχέση με τα τεκτενώμενα της σειράς, είναι μια αυτοτελή ιστορία πέντε επεισοδίων που κινείται στο ύφος της. Χωρίς τη σαπουνόπερα.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    σημερα το ξεκίνησα και το βρίσκω πολύ απολαυστικό, για το Deus που είπατε πριν θα έλεγα πως με απογοήτευσε επειδή ήταν τραγικά επαναλαμβανόμενο... θα κατεβάσω και το νεο assasins να δω τι λεει.

                    Comment

                    Working...
                    X