Announcement

Collapse
No announcement yet.

Role Players Realm

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Gintama εφοσον σαρεσει το Front Mission 4 οφειλεις να πας στο 5 που κατα τη γνωμη μου ειναι οτι πιο ολοκληρωμενο εχει παρουσιασει η σειρα.

    Το Namco X Capcom sorry αλλα ειναι σκουπιδακι κ αρκετα μικρο σε διαρκεια. Το μονο που το σωζει ειναι οι ηρωες του φυσικα. Εμπορικοτατο σαν ιδεα αλλα σαν υλοποιηση εχει πολλα (γνωστα) προβληματα.

    ΕΝΤΙΤ:
    Shadow ξερεις ποσες φορες εχω πει οτι δε θα ξαναπαιξω RPGs?
    Προσφατα τα ειχα εγκαταλειψει παιζοντας FPS-s, strategies κτλ Μοιραια ομως τα ξαναρχισα.
    Αυτο που σου προτεινω ειναι να ασχοληθεις με καλα παιχνιδα του ειδους για να αναθερμανεις το ενδιαφερον σου
    " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

    Authenticity sir, authenticity. "

    Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



    Comment


    • #47
      Κατ΄ εμένα το PS είχε καλύτερα RPG απ' το PS2. Σε αυτό βέβαια μπορεί να παίζει ρόλο και το γεγονός οτι στην δεκαετία του 90 μου άρεσαν πολύ τα RPGs ενώ στην δεκαετία του 00 άρχισα να τα βαριεμαί σε βαθμό που πλέον δεν ασχολούμαι σχεδόν καθόλου με το είδος αφού νιώθω οτι σε αντίθεση με άλλα είδη (π.χ. survival horror, FPS) τα RPG δεν έχουν εξελιχθεί και δεν έχουν ωριμάσει ανάλογα με την πάροδο του χρόνου.

      Το PS είχε κορυφαία RPG όπως Final Fantasy 7, 8 (άντε και το 9 με το ζόρι), Breath of Fire III, Alundra κλπ. Τα RPGs του PS2 από την άλλη (τουλάχιστον αυτά που έπαιξα - FFX, FFX2, FFXII, Jade Cocoon 2, Dark Chronicle, Disgaea, Shadow Hearts 1+2, Digital Devil Saga, Odin Sphere, .hack/Infection, Star Ocean: Till the End of Time, Breath of Fire: Dragon Quarter, Wild Arms 3) μου φάνηκαν όλα μέτρια εκτός απ' το Kingdom Hearts το οποίο ήταν αρκετά καλό.

      Αυτόν τον καιρό πάντως παίζω το Jeanne d'Arc στο PSP το οποίο το διακεδάζω περισσότερο από κάθε άλλο RPG τα τελευταία χρόνια, νομίζω το φορητό της Sony είναι πολύ κατάλληλο για RPG, είτε παραδοσιακά turn-based, είτε strategy, είτε action.

      Comment


      • #48
        Gintama εφοσον σαρεσει το Front Mission 4 οφειλεις να πας στο 5 που κατα τη γνωμη μου ειναι οτι πιο ολοκληρωμενο εχει παρουσιασει η σειρα.[/b]
        Απο οτι ακούω πρεπει να είναι το καλύτερο.
        Το Play-Asia το έχει στα 24 ευρώ και σκεφτομαι να το πάρω μην εξαντληθεί.
        Αααααργκ, παει η καρτα μου!

        Το Namco X Capcom sorry αλλα ειναι σκουπιδακι κ αρκετα μικρο σε διαρκεια. Το μονο που το σωζει ειναι οι ηρωες του φυσικα. Εμπορικοτατο σαν ιδεα αλλα σαν υλοποιηση εχει πολλα (γνωστα) προβληματα.[/b]
        Ξερεις έ; Αυτο είναι απο τα παιχνίδια που λίγοι έχουν πάιξει οπότε ας τους να ζηλευουν ρε συ!
        Πάντως είναι fan service όσο λίγα.



        Αυτόν τον καιρό πάντως παίζω το Jeanne d'Arc στο PSP το οποίο το διακεδάζω περισσότερο από κάθε άλλο RPG τα τελευταία χρόνια, νομίζω το φορητό της Sony είναι πολύ κατάλληλο για RPG, είτε παραδοσιακά turn-based, είτε strategy, είτε action.[/b]
        Είναι φανταστικό παιχνίδι με γραφικάρες και εχει απο τα καλύτερα αγγλικα voice actings που έχω ακούσει.
        Δεν έχει το βάθος του FFT η του Disgaea αλλα ευτυχώς ούτε και το βάρος τους, ενω θυμίζει περισσότερο Fire Emblem στο πιο ευκολο.

        Comment


        • #49
          Δε θα το ξαναδεις μετα, παρτο! Αν δε σαρεσει θα στο (ξανα) αγορασω εγω! xD

          Βασικα πολλους απ το Namco x Capcom δεν τους ειχα ξαναδει ή ειχα να τους δω χρονια. Ειδικα το final Boss...

          To Jeanne D'Arc το ειχα τερματισει στη Jap εκδοση κ θυμαμαι ειχα γραψει και review στο τοτε blog μου (7.5/10 ) αλλα δε θυμαμαι σχεδον τπτ...To σχολιο για το καλο voice acting στην αγγλικη εκδοση με αφηνει αφωνο. Αν ισχυει θα ειναι καινοτομια xD

          Παντως επειδη σε βλεπω συχνα πυκνα αναφερει τις λεξεις -> Fire Emblem, εχε υποψιν σου το Tearring Saga για PSX . Δημιουργηθηκε απο πρωην μελη της FE team και μοιαζει φυσικα απελπιστικα με FE. Αποσο ξερω ειχαν και νομικα προβληματα γιαυτο xD

          " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

          Authenticity sir, authenticity. "

          Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



          Comment


          • #50
            Nα μην ελπίζω σε translation ε;

            Comment


            • #51
              Its a deal then! :icon_twisted:

              To αγγλικό dub είναι καλύτερο απο το ιαπωνικό original, σε μεταφέρει πραγματικά στην Γαλλία του Εκατονταετούς πολέμου.
              Χαίρομαι που στο forum το εχουν πάιξει αρκετοί γιατι στην Αμερική πρέπει να πήγε άπατο.


              Ναι βρέ φυσικά ξέρω τα TearRing Saga. Tί Intelligent Systems fanboy θα ήμουνα;
              Ενταξει είναι άλλη εταιρεία αλλα όπως είπες μιλάμε για κλώνο FE με μπόλικα νεα στοιχεια. Πληροφοριακά, η Nintendo έχασε στα δικαστήρια αλλα αν το παιχνίδι έβγαινε στην Αμερική, τα πραγματα θα ήταν διαφορετικά αφού θα μπορούσε να κάνει εκ νέου αγωγές κτλ. Ενας παραπάνω λόγος που δε θα βγεί ποτέ στα μέρη μας.

              Με το πρωτο παιχνίδι για το ps μάλλον χλωμό το βλέπω να ασχολούμαι αλλα για το Berwick Saga του PS2 είναι τρίτο στη λίστα με τις επικείμενες αγορές μου. Πρεπει να ομολογήσω όμως οτι θα χάσω τη μπάλα τόσο απότομα που μπήκα στο import scene δε ξέρω τι να πρωτοπαίξω.

              Και κατι για τον Evans να ζηλευει.
              http://www.youtube.com/watch?v=znnRm...eature=related
              http://www.youtube.com/watch?v=XgNoquvyHdo

              Comment


              • #52
                Ε κάτι τέτοια βλέπω και νιώθω ότι χάνω πολλά που δεν ξέρω τη γλώσσα XD . Φαίνεται εκπληκτικό, τι να πω. Για μένα 2D animation >>>>>>>>> 3D. Το μεγαλύτερο - του PoR ήταν τα γελοία γραφικά του, πραγματικά μεγάλο βήμα πίσω. Τα animation των δύο (3 ) GBA παιχνιδιών ήταν επικά. Το PoR το έπαιζα χωρίς animation στις μάχες, μόνο στους χάρτες (με εξαίρεση κάποιες μάχες με bosses).

                Ξαναρωτώ, κανένα fan translation δεν παίζει,ε; Δεν ξέρω γιατί, θα ήθελα πολύ να ασχοληθώ και ο συνδυασμός TearRing Saga+PSP είναι δελεαστικότατος.

                GRrrrrrrrrrrrrr . Το πολύ πολύ το ρίχνω σε μουφο-translations των SNES παιχνιδιών...

                Comment


                • #53
                  rolf το εχουμε και το Berwick Saga ;)

                  Βασικα Evans εδω και χρονια ετοιμαζεται το Translation αλλα για καποιον λογο εχει παγωσει
                  " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                  Authenticity sir, authenticity. "

                  Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                  Comment


                  • #54
                    Shadow ξερεις ποσες φορες εχω πει οτι δε θα ξαναπαιξω RPGs?
                    Προσφατα τα ειχα εγκαταλειψει παιζοντας FPS-s, strategies κτλ Μοιραια ομως τα ξαναρχισα.
                    Αυτο που σου προτεινω ειναι να ασχοληθεις με καλα παιχνιδα του ειδους για να αναθερμανεις το ενδιαφερον σου
                    [/b]
                    ναι εχεις δικιο, απλα για να ασχοληθω τωρα με καποιο RPG πρεπει να εχει συνεχομενη δραση κι οχι να περιμενω στις μαχες να βαρεσω. οπως πχ το Kingdom Hearts, θελω περισσοτερο action-RPG δηλαδη. και καλο RPG δεν υπαρχει ουτε για PS3, αντε να περιμενουμε μεχρι το Final Fantasy ΧΙΙΙ.

                    Comment


                    • #55
                      Δεν ειναι αναγκη να περιμενεις απτο Ps3 να σου βγαλει κατι. Κοιτα και πιο πισω (PSX,PS2) ;)
                      " You 're saying that you 're just here to add a bit of colour?

                      Authenticity sir, authenticity. "

                      Discworld (1995, PC/Playstation/Sega Saturn)



                      Comment


                      • #56
                        To Shadow Hearts convenant synhstw kai egw se olous, einai kataplhktiko paixnidi kai klassiko paradeigma tou pws to kalo ginetai aristo

                        Scatman na sou pw ti vlakeia eixe to dragon quorter, einai to mono paixnidi pou gia na to proxwriseis, prepei anagastika na xaseis kai na ksanarxiseis apo thn arxh (kai distyxws oxi mono 1 fora), afto eixe kai htan apolyta ksenerwto an thes thn gnwmh mou, PARA POLY KAKO GAMEPLAY...
                        "Time fades even legend and the origin of Soul Reaver has been lost long ago.
                        But its purpose remains; to feed on the souls of any creature it strikes.
                        Kindred, this blade and I.
                        "

                        "ΔΕΝ είναι θέμα Νιντέντο πλέον..."
                        Greek Gaming Videos
                        Greek Final Fantasy Forum

                        Comment


                        • #57
                          Βασικά αν έχανες και το ξεκινούσες σου αποκαλύπτονταν κάποια πράγματα που έτσι κι αλλιώς θα σου αποκαλύπτονταν με replay μετά τον τερματισμό. Απλώς τα έβλεπες νωρίτερα γιατί το ξεκινούσες και πάλι από την αρχή. Εγώ το τερμάτισα 2 ή 3 φορές και δεν το ξεκίνησα ποτέ από την αρχή, ύστερα από gameover.

                          Τέλος πάντων, όπως και να έχει ήταν πολύ περίεργο παιχνίδι και το καταλαβαίνω που δεν άρεσε σε πολλούς. Εγώ το λάτρεψα, τόσο από άποψη gameplay, όσο και σεναρίου και μουσικής (Mitsuda over my life). Μία καλύτερη υλοποίηση ίσως να είχε και καλύτερα αποτελέσματα. Κακά τα ψέματα, ψιλο-πειραματικό ήταν .

                          Comment


                          • #58
                            Χωρίς να είμαι ειδικός στο έιδος(αν και fan των RPG γενικότερα,και των "ανατολικών" και των "δυτικών" δεν έχω ασχοληθεί δυστυχώς με πολλά "ανατολικού" περιεχομένου) θα ήθελα να αναφέρω κι εγώ ένα παιχνίδι με το οποίο ασχολήθηκα αρκετές ώρες στο Playstation 2.Μιλάω για τη συνέχεια του Dark Cloud,Dark Chronicle.Μη έχοντας το έμπειρο μάτι ενός "ψαγμένου" JRPG gamer και μη έχοντας παίξει αντίστοιχα παιχνίδι με τη λογική του Dark Chronicle (το οποίο διαφέρει αρκετά από τα Final Fantasy και γενικά από οποιοδήποτε άλλο JRPG έχω πάιξει)δεν μπορώ να το κρίνω αντικειμένικα,αλλά γενικά μπορώ να πω πως μου άρεσε.

                            Με cel chaded γραφικά(από τα καλύτερα που έχω δει μαζί με το Wind Waker) και ήχο που ταίριαζαν απόλυτα με το "χαρακτήρα" παιχνιδιού,αλλά και με ένα απλό,πλην όμως,ενδιαφέρον σενάριο ευχάριστη "παρέα" για έμενα για αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα,μέχρι να το τερματίσω.Το gameplay του ήταν περίεργο,αλλά εύκολα κατανοήσιμο.Γενικά το παιχνίδι ακολουθούσε τη λογική,όχι τόσο της αναβάθμισης του ίδιου σου του χαρακτήρα,αλλά της εύρεσης νέων καλύτερων όπλων και της εξέλιξης αυτών(κάτι σαν level up στα όπλα δηλαδή).Δεν ξέρω αν έχετε ασχοληθεί μαζί του και αν σας άρεσε ή όχι,αλλά θα με ενδιέφερε η άποψη σας πάνω σε αυτό.

                            Ορίστε και μερικές εικόνες σχετικά με το παιχνίδι.


                            το εξώφυλο του παιχνιδιού




                            in-game εικόνες
                            Μου αρέσει να τρώω μικρά παιδάκια.

                            Comment


                            • #59
                              Για το παιχνίδι μπορεί να μιλήσει ο αδελφός μου, εγώ δυστυχώς δεν το έπαιξα ποτέ, αν και αποτελεί κομμάτι της συλλογής μας (3η λυκείου τότε, crap). Ασχολήθηκα πολύ, όμως, με τον "πνευματικό" του διάδοχο, το Rogue Galaxy. Δεν το τερμάτισα γιατί η κόπια (shame on me) με την οποία έπαιζα ήταν buggy και κολλούσε σε ένα συγκεκριμένο σημείο. Από αυτά που είδα (έπαιζα 45 ώρες κοντά και είχα καραλιώσει στο leveling και στο ψάξιμο των μηχανησμών του) μου φάνηκε ένα παιχνίδι σχετικά ρηχό, όσον αφορά σενάριο και μάχες (λόγω έλλειψης μεγάλης γκάμας από ικανότητες και στρατηγικών), με φοβερό customisation και δομή. Απομίμα του ΧΙΙ, αλλά w/e . Πιστεύω ότι η χρησή τομή να βρίσκεται στην ένωση των δύο αυτών παιχνιδιών (Rogue και Chronicle) γιατί, αφενός, το πρώτο έχει μία πολύ καλή δομή και αρκετά καλύτερο gameplay από το δεύτερο (από όσα είδα τουλάχιστον), ενώ το δεύτερο έχει πολύ πιο ενδιαφέρον customisation.

                              W/e, η L5 ακόμα ψάχνεται. Το πιστεύω ακράδαντα αυτό μετά την ενασχόλισή μου με το Rogue. Ελπίζω το επόμενο της δημιούργημα να μην πέφτει στα ίδια λάθη με τα προηγούμενα.

                              Comment


                              • #60
                                δεν ξέρω αν είναι το κατάλληλο μέρος να γράψω αυτό.
                                πριν λίγο μόλις ήρθε το WILD ARMS ALTER CODE :F μέσω e-bay στον φάκελο του το ανοίξαμε είχε ζελατίνα μέσα το βιβλιαράκι του και το bonuc disc, το bonuc disc παίζει κανονικά το άλλο όμως δεν μου παίζει το έβαλα πρώτα στο PS3 και είπε κάτι για το region δεν υποστηρίζει ntsc το ps3 από το ps2??
                                ούτε όμως στο ps2 μου παίζει μου πάει εκεί που δείχνει browser και έχει και τις ρύθμισης τι φάει?
                                οποίος μπορεί ας βοηθήσει (την γκαντεμιά μου μέσα)είπα να το παίξω πριν φύγω φαναράκι αλλά δεν το θέλει ο θεός να το τερματίσω τι κάνω τώρα?
                                (είπα ας τρέξω σε αυτό το site που ξέρω ότι θα βρω άμεση και καλή βοήθεια)
                                I LOVE HIP HOP IT'S MY LIFE YO!!

                                SEGA SATURN

                                Comment

                                Working...
                                X